naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » starší články

Železnice (starší články)

V této rubrice je 327 článků.

Omezit výběr na území


24. 5. 2009, Karel Zeman, Jan Bonev
Vojenská přeprava po trati č. 132

Vojenská přeprava po trati č. 132 Ve čtvrtek 21. května 2009 se po několikaleté přestávce uskutečnila ve stanici Libouchec, ležící na trati č. 132 Děčín – Oldřichov u Duchcova, nakládka techniky Armády České republiky (AČR). Tato nakládka vojenské techniky byla umožněna znovuzprovozněním tratě č. 132 v prosinci 2008. Nákladiště v Libouchci je pro AČR velmi výhodný přístupový bod k vojenskému výcvikovému prostoru (VVP) Tisá, které slouží ke cvičením protichemickým a dalším zvláštním armádním jednotkám.


18. 5. 2009, Lukáš Soukup
Transport Logistic 2009

Transport Logistic 2009 Ve dnech 12. až 15. května hostilo mnichovské výstaviště 12. ročník veletrhu Transport Logistic, jedné z největších akcí svého druhu. I když byla obsazenost veletrhu – především venkovních ploch – poznamenána současným celosvětovým hospodářským útlumem, přesto zde byly ke zhlédnutí novinky i z oboru železniční a kombinované dopravy.


28. 4. 2009, Jan Bonev
Po stopách kolejí do Vápenného Podola

Po stopách kolejí do Vápenného Podola Po roce 1880 se začaly na základě tzv. lokálkového zákona stavět v Čechách tratě i do lokalit, kam se do té doby nepodařilo prosadit ani vybudování levnějších drah úzkorozchodných. Jedním z takových míst byl i prostor Železných hor, který už od roku 1845 míjela hlavní železnice z Olomouce do Prahy. Teprve sílící průmysl v kombinaci s novými legislativními podmínkami se však ukázaly být ideální konstalací pro stavbu dráhy.


10. 4. 2009, Karel Zeman
Zkoušky lokomotivy řady 189 na tratích SŽDC

Zkoušky lokomotivy řady 189 na tratích SŽDC V dubnu letošního roku došlo na našich kolejích ke skutečně historické události – poprvé se na nich představila jízdou vlastní silou elektrická čtyřsystémová lokomotiva typu ES 64 F4 z produkce firmy Siemens. Samotný typ těchto lokomotiv je natolik známý a existuje k němu tolik informačních zdrojů, že jen jejich výčet by velmi přesáhl rámec tohoto článku. Ke zkouškám byla vybrána lokomotiva 189.150 z vlastnictví dispoloku MRCE.


3. 4. 2009, Martin Boháč
Osmdesát let elektrického provozu v Praze – co zbylo z původních pevných zařízení?

Osmdesát let elektrického provozu v Praze – co zbylo z původních pevných zařízení? V dubnu a květnu loňského roku uplynulo celkem bez povšimnutí již osmdesát let od postupného zahájení elektrického provozu na tzv. pražských spojkách. Tyto spojky zahrnovaly v té době jednokolejnou trať z Wilsonova nádraží do Nuslí (dnešní Praha-Vršovice), z Wilsonova nádraží na Smíchov, z Wilsonova nádraží do Vysočan, z Wilsonova nádraží do tehdejší Libně horního nádraží přes Hrabovku (trať Hrabovka – Libeň horní nádraží byla v té době jediná dvoukolejka tohoto elektrizovaného systému) a spojky Vyšehrad – Nusle a Vítkov – Libeň horní nádraží.


29. 3. 2009, Jan Bonev, Jan Hodánek, Antonín Němeček
Odklony v roce 2008: Se štěpkou pod Českým lesem

Odklony v roce 2008: Se štěpkou pod Českým lesem V tomto seriálu probírané odklonové vozby převážně mívají jeden společný znak – na krátkou dobu připomínají zašlou slávu nákladní dopravy na vedlejších tratích. Najdou se ale i výjimky, kdy se zajímavé osobní nebo nákladní vlaky podívají do končin, ve kterých nebývaly „doma“ ani v dávné minulosti. O to jsou pak jízdy takových nevšedních vlaků zajímavější. V loňském roce se bezesporu mezi nejzajímavější takové akce zařadila odklonová vozba nákladního vlaku s dřevní štěpkou z Plané u Mariánských Lázní do Rakouska po lokálkách Českého lesa.


16. 3. 2009, Petr Kuník
Putování po Švýcarsku

Putování po Švýcarsku V polovině února, přesněji mezi čtvrtkem 13. a úterým 17. jsem uskutečnil další svoji výpravu po evropských železnicích. Tentokrát jsem se vypravil přímo do země železnici zaslíbené – do Švýcarska. Tato země je často dávána za příklad ideálního fungování železniční dopravy, především v oblastí přesnosti a jízdních řádů. Jak ale ukáže následující vyprávění, i tady se občas vyskytnou nějaké ty problémy.