© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 327 článků.
V dnešní reportáži se ještě vrátíme ke zkouškám lokomotivy ŠKODA 109E, jejichž průběh byl 3. prosince představen novinářům na železničním zkušebním okruhu (ŽZO) ve Velimi. Lokomotiva 380.002 dorazila do areálu Výzkumného ústavu železničního 5. září a testům se podrobovala až do svého návratu do výrobního závodu 5. prosince. Během této doby lokomotiva najezdila přes 10 000 kilometrů.
Dne 14. listopadu na základě technickobezpečnostní zkoušky vydal Drážní úřad povolení pro zkušební provoz stavby „Napojení průmyslové zóny Nošovice na žel. trať Frýdek Místek – Č. Těšín“, jinými slovy bylo zprovozněno kolejové napojení automobilky HMMC (Hyundai Motor Manufacturing Czech) v průmyslové zóně Nošovice. Tato událost navázala na vlastní zahájení výroby v HMMC na začátku listopadu. Vlastní železniční napojení průmyslové zóny se skládá ze dvou částí.
Ne každý železniční nadšenec, který se vydá projet zajímavou lokálku z Chomutova do Vejprt ví, jaký měla kdysi tato trať význam v mezinárodním provozu. Tím spíše pak asi nebude mít tušení o tom, že společně s ní překračovala nedaleko hranici s Německem další železná dráha, která vejprtskou trať ve své době přepravními výkony v nákladní dopravě dokonce předčila, neboť byla sklonově příznivější.
Zatímco ještě v 80. letech byly přepravy nadrozměrných zásilek, jako jsou velké transformátory, doménou železnice, dnes je tomu naopak. Počet silničních vozidel určených pro nadrozměrné přepravy roste a jejich parametry se zlepšují, ovšem situace ve vozovém parku ČD Cargo šla opačným směrem. Ještě v 90. letech existovalo poměrně dost hlubinových vozů několika typů, které byly pozůstatkem po bývalých ČSD.
V prvních srpnových dnech jsem podnikl za použití 5denního Interrailu cestu přes několik evropských zemí. Projel jsem se jak pod vrcholky Alp, tak podél mořského pobřeží. Zavítal jsem do jeskyní, historických měst i do mekky příměstské dopravy v Porýní. Vyzkoušel jsem vlaky ICE, noční spoje i zastávkové osobáčky. Zážitků a překvapení bylo dost a dost.
V následujících řádcích se slovem i obrazem vypravíme do španělské Zaragozy. V tomto 700tisícovém městě na severu země v posledních letech započala nebývale rozsáhlá přestavba železničního uzlu, která výrazně promlouvá do nákladní i osobní dopravy, zcela se mění konfigurace zázemí pro železniční techniku, dochází k uvolnění obrovských ploch pro městské funkce a k budování infrastruktury pro nově vznikající systém příměstských vlaků.
Zhruba po roce a čtvrt přicházím s pokračováním „občasníku“ o stavu tratí zrušených, či se zastavenou osobní i nákladní dopravou. Tentokrát směřovaly mé kroky (lépe řečeno kola vlaků) do Krásného Jezu, odkud vychází velmi romantická lokálka do Horního Slavkova, Lokte a Nového Sedla, respektive Chodova. Níže uvedené fotografie pochází z května tohoto roku. Úsek tratě z Nového Sedla do Lokte byl uveden do provozu již v roce 1877 jako místní místní dráha v Čechách, ještě na základně zvláštního zákona umožňujícího stavební úlevy.