© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2022
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 167 článků.
Od začátku dubna 2005 zahájily České dráhy spolupráci s dalším zahraničním „externím“ dopravcem. Po společnostech, jakými jsou například ITL a BRKS, se jedná o rakouskou firmu CargoServ. Tento dopravce je dceřinnou společností lineckých železáren Voest Alpine a od dubna převzal na rakouském úseku do vlastní režie dopravu ostravského uhlí do Lince. Ostravské
Dva stříbrné proužky dosáhly Tovačova od Kojetína už v roce 1895. Po zastavení osobní dopravy v roce 1981 nezarostla jedenáctikilometrová lokálka křovím, jak by mohl očekávat nezasvěcený čtenář, ale při životě ji udržela solidní nákladní doprava. V té má kromě obvyklé nakládky zásadní význam vlečka Skašov, vedená z bývalé odb. Skašov (oficiálně Hl. Skašov), umístěné bezprostředně za tovačovským zhlavím nákladiště Lobodice.
V rámci více stavebních akcí se v poslední době dostalo hned na několik napěťových výluk v okolí Hradce Králové. Poslední větší akce proběhla v týdnu od 9.5., kdy probíhaly rekonstrukční práce v žst. Smiřice a byly konány napěťové výluky v přilehlých úsecích. Akce vyvrcholila dlouhými denními výlukami napájení TV, kdy byly vlaky vedeny v nezávislé trakci v celé trati Hradec Králové – Jaroměř.
Jako doplnění k článku „Silniční návěsy z Lübecku do Itálie po kolejích“ přinášíme obecnější materiál o tomto způsobu tzv. nedoprovázené kombinované dopravy. V Evropě se jedná o velmi vzácný jev, naproti tomu v Severní Americe (a Austrálii) jde o běžný a rozšířený způsob nákladní dopravy. Prapůvod přepravy návěsů na železničních vagónech můžeme hledat již v dávných dobách železniční historie, kdy byly železnicí převáženy stěhovací (po-)vozy.
Pod tímto obchodním názvem se na (nejen) našich kolejích objevil od května tohoto roku nový produkt Českých drah, které jej připravily ve spolupráci se svými spedičními partnery. Jedná se o ucelený vlak, který shromažďuje exportní zásilky z Ostravska do chorvatského přístavu Rijeka, které jezdily až do současnosti jako jednotlivé vozové zásilky a to především přes Čadcu. Vytvořením uceleného vlaku se podařilo nabídnout zákazníkům...
CAT – vídeňská alternativa kolejového spojení centra města a mezinárodního letiště. Před necelým rokem a půl, 14. prosince 2003, byl ve Vídni zahájen provoz novinky, přímého železničního spojení centra a letiště Schwechat, takzvaného City Airport Train, CAT. Zvolené řešení zatím zřejmě nemá v kontinentální Evropě obdoby, a může být příkladem i pro Prahu, neustále hledající podobu obdobného spojení svého centra a ruzyňského letiště.
Ústecký kraj se rozhodl v letošním roce objednat menší rozsah dopravy na železnici od Českých drah, a.s. Souvisí to s rozhodnutím kraje alokovat v porovnání s předchozími lety výrazně nižší částky pro financování regionální osobní dopravy. Místo požadavku na současný rozsah dopravy za 452 milionů Kč (tato částka byla přitom obdobná i v předchozích letech) se rozhodl objednat spoje pouze za 335 milionů Kč.