© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 64 článků.
V pondělí 7. října převezly pražské tramvaje poslední cestující po Trojském mostě mezi Holešovicemi a Trojou, tzv. „Rámusáku“. Znovu se mezi oběma břehy Vltavy rozjedou tramvaje za půl roku, až bude dokončen nový Trojský most a přilehlé komunikace. Prozatím poslouží cestujícím náhradní autobusová doprava.
Následujícím příspěvkem se podíváme do Argentiny, konkrétně do oblasti označované jako Región Metropolitana de Buenos Aires (RMBA), která je tvořena autonomním městem Buenos Aires a zhruba 40 přilehlými departamenty, tzv. partidos. Veřejnou dopravu zde zajišťuje mimo jiné drážní doprava, kterou zde zastupují tramvaje, metro a vlaky. V prvních dvou kapitolách se podíváme na tramvajový provoz a podzemní dráhu.
V pondělí 26. listopadu 2012 krátce po poledni přijely do stanice metra Dejvická dvě neobvyklé soupravy. Nevezly žádné cestující a dokonce ani nepřijely ze směru, odkud sem už více než 34 let příždí vlak za vlakem. V rozmezí pouhých sedmi minut se pod koly aut a tramvají brázdících Evropskou ulici provrtaly razící stroje Tonda a Adéla západní stěnou stanice a ukončily tak ražbu tunelů pro nový úsek metra V.A Dejvická – Motol.
31. 1. 2011 byl zahájen provoz dvojice nových linek městské hromadné dopravy v Táboře, které nabídly cestujícím nově spojení do míst, kam dosud MHD nezajížděla. Označeny jsou čísly 60 a 61 a jejich zavedení vyvolalo i další změny v organizaci městské dopravy. Provoz těchto linek je zajišťován výhradně minibusy Stratos LF33, což je zároveň další novinka, protože vozy této velikostní kategorie jsou nasazovány v MHD Tábor vůbec poprvé.
Indické železnice, anglicky Indian Railways (IR), patří k největším železničním a dopravním podnikům na světě, a také k největším světovým zaměstnavatelům, který dává pravidelnou obživu přibližně 1,6 milionu zaměstancům. Ti spravují síť 64 000 kilometrů železničních tratí o několika rozchodech.
Minulý týden přinesl na stavbě úseku V.A pražského metra další milník. Razící štít Adéla dosáhl ve čtvrtek 19. ledna prostoru budoucí stanice Veleslavín. Z šestikilometrové stavby mezi Dejvickou a Motolem vyrazí razící štíty Tonda a Adéla každý asi 4,1 km jednokolejných tunelů.
Dnes se podíváme za „velkou louži“ do největšího města provincie Québec, kde budeme zkoumat především jeho podzemí. Řeč totiž bude o tamním metru, které jezdí, pro někoho možná překvapivě, na pneumatikách. Až do roku 1959 brázdily ulice Montrealu tramvaje, které tam byly zavedeny už v roce 1861, nejdříve sice v animální podobě, od roku 1892 ale nakonec i jako elektrické. Roku 1894 zmizela z ulic koňka a začala éra výhradně elektrická.