© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2025
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Tradiční rychlík Bezdrev z Českých Budějovic do Mostu (Chomutova) už má svou největší slávu za sebou. Od roku 1990 postupně přišel o jídelní vůz, první třídu a nakonec i o klasickou soupravu. S GVD 2001/2002 se jeho vozby ujaly motorové vozy řady 842 a vydržely na něm dodnes. V letošním JŘ vozí jeden až dva přívěsné vozy Bmx.
![]() |
Většinu své trasy projíždí Bezdrev po jednokolejných neelektrizovaných tratích, leckde s archaickou zabezpečovací technikou. Její odstranění, resp. snížení počtu zaměstnanců, je tudíž logicky jednou z priorit našich drah. Největší prostor k tomu dává trať č. 200 Zdice – Protivín. Bezmála půlmiliardová stavba „Racionalizace tratě Zdice – Protivín“ se letos po odkladech konečně rozběhla. Zahrnuje náhradu zastaralého ZZ, částečnou rekonstrukci tratě a umělých staveb a opatření mnoha výhybek elektromotorickými přestavníky. Výsledkem bude dálkově řízená trať z jediného pracoviště v Březnici. Rozhodující část prací bude vykonána v letech 2007 a 2008, což si vyžádá značné množství výluk. Podívejme se v následujících řádcích slovem i obrazem na dvě výluky z března a dubna 2007, kdy se i rychlík Bezdrev na čas vrátil o několik let zpět.
První nepřetržitá výluka začala 22. 3. v úseku Zdice – Příbram a jejím cílem byla rekonstrukce části traťovch úseků, několika mostů a přejezdu a snesení několika výhybek. Vozbu jižní části Bezdrevu zajistila turnusová řada 842, ovšem „za výluku“ vyslalo depo lokomotivu 749.134 se soupravou 2xBdt+BDs. Její nasazení bylo jednoduché – ráno z Mostu do Berouna a večer opět na Bezdrevu zpět. Lokomotiva i vozy byly zbrojeny v Mostě a tudíž i případné náhradní hnací vozidlo muselo být dosažitelné z Mostu. Za celou dobu výluky nastala taková situace jen dvakrát – jeden den budějovickou „zamračenou“ nahradila 749.170 a podruhé to byla 749.140.
Od 7. 4. přibylo na trati č. 174 zpestření v podobě vlaků R 893/R 798, prodloužených o víkendech z Berouna do Rakovníka. Turnusové „koťátko“ řady 842 zůstalo na druhé straně výluky a proto DKV Praha vystavilo na tento pár soupravu 749+3xBt+BDs. V praxi bylo řazení vozů velice proměnné a v jeho čele se kromě stálice 749.039 objevily (i během následující výluky) též 749.224 a 749.251.
V neděli 15. 4. výluka po 25 dnech skončila a souprava Bezdrevu odjela na R 892 do Českých Budějovic. Jako první ovšem projel po výluce Bezdrev do Mostu, tentokrát již s motorovým vozem řady 842. Když se ráno vracel, byl zároveň posledním vlakem před druhou výlukou. Mezitím budějovické depo vyslalo na R 893 do Rakovníka opět stejnou soupravu zelených vozů se 749.134 v čele. Stavební činnost se přesunula do úseku Březnice – Příbram a zahrnovala rekonstrukci tří přejezdů a snesení několika kolejí a výhybek ve stanicích.
Rameno „zavýlukových“ rychlíků se tudíž prodloužilo ze Zdic do Příbrami. „Bertě“ vyjma prodloužených vlaků přibyl na práci i Os 7945 a R 798 v úseku Příbram – Beroun a zpět. O víkendech pak bylo mezi Berounem a Příbramí opravdu rušno: na trati se pohybovala ještě druhá „zamračená“ na rychlíku Otava a následném obratu do Rakovníka.
Dvanáctidenní výluka skončila 27. 4. a opakoval se i odjezd výlukové soupravy domů. Po pár dnech následuje čtyřdenní výluka Písek – Čimelice, kde již vozbu Bezdrevu obstarají motorové vozy. Tím ale zajímavé dění kolem Bezdrevu rozhodně nekončí...