© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Závěrem loňského roku se rozjela rozsáhlá rekonstrukce překladiště ČD v areálu nákladového obvodu stanice Lovosice. Na tomto místě bylo v roce 1994 dokončeno překladiště vlaků Ro-La, jehož náklady na výstavbu dosáhly celkové výše 63,525 mil. Kč, z čehož 27,64 mil. Kč bylo hrazeno z prostředků saského zemského rozpočtu a zbytek pak z českého státního rozpočtu. Od 25. 9. 1994 odsud bylo denně vypravováno postupně až 12 dvojic vlaků Ro-La do 111 km vzdálené stanice Dresden – Friedrichstadt. Provoz těchto vlaků však utichl definitivně 20. 6. 2004 v zápětí po vstupu Česka do EU. Od té doby překladiště již nesloužilo svému účelu.
Změna přišla až v loňském roce, kdy se ČD rozhodly vstoupit aktivně na pole provozování překladišť kombinované dopravy. Od června jsou z překladiště třikrát týdně vypravovány vlaky operátorů Bohemiakombi/Kombiverkehr do Hamburku Billverderu – viz článek Bohemia Expres II. Koncem roku byly zahájeny firmou Viamont DSP práce na vlastní přestavbě – více např. v článku Terminál Lovosice a přeprava návěsů po železnici a rovněž byl pořízen nový překladač Kalmar, který tak doplnil překládací techniku. Provoz modernizovaného terminálu pak bude zajišťovat dceřiná společnost ČD: ČD- DUSS, Terminál a. s., kde strategickým partnerem je německý Deutsche Umschlaggesellschaft Schiene-Straße mbH. Rovněž sousední terminál Trans-Sped-Consult posílil překládací techniku o boční překladač.
Od 8. února je pak oficiálně v provozu zcela nový kyvadlový vlak, spojující Lovosice s Ceres Paragon Container Terminal v přístavu Amsterodam. Vlak určený pro přepravu kontejnerových zásilek rejdařství Nippon Yusen Kaisha (NYK) a dalších členů “Grand Alliance“ je v provozu jednou týdně. Po Maersk Line jde tak o další rejdařství vstupující na české koleje v roli operátora kontejnerového vlaku. Jelikož v Praze není v současnosti terminál využitelný pro tyto účely bylo jako cílové překladiště zvoleno právě překladiště ČD v Lovosicích.
Souprava vlaku sestává z kontejnerových vozů společností Touax Rail a AAE. Jistou zajímavostí je i to, že dopravcem vlaku je v celém úseku z Amsterodamu až na hranice ČR rail4chem, který na českém území spolupracuje tentokráte s ČD a nikoli se svým partnerem z European Bulls http://www.european-bulls.com/ , společností Viamont. K předávání vlaku pak dochází ve stanici Bad Schandau, stejně jako v případě spolupracujících dopravců ČD – ITL, Viamont – rail4chem atd.
Níže uvedené snímky pak zachycují první vlak z Amsterodamu na právě modernizovaném překladišti ČD v Lovosicích.