© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Ač se to nemusí každému líbit, tak i v této zemi, tolik si zakládající na svých přírodních krásách a citlivému přístupu k životnímu prostředí, hraje dominantní roli v osobní i nákladní dopravě roli silnice. Ve všech větších městech funguje na slušné úrovni městská autobusová doprava, ve Wellingtonu dokonce i trolejbusová, a dálkové autobusy zajišťují společně s vnitrostátní leteckou dopravou spojení mezi všemi významnými místy země. Silniční nákladní doprava zajišťuje bezesporu nejvýznamnější část celkových výkonů, zvlášť v porovnání s poměrně řídkou železniční sítí. Jak je počítáno s jinými druhy dopravy, to dobře ilustruje následující obrázek:
Dálkové spoje zajišťují především dva velcí dopravci, firmy Intercity (http://www.intercitycoach.co.nz) s celostátní působností, a Newmans (http://www.newmanscoach.co.nz), jezdící pouze po Severním ostrově, doplňovaní několika menšími společnostmi. Seznam dalších dopravců lze najít třeba zde: http://busesdownunder.net/n_z_operators.htm.
Městské autobusy jezdí v každém větším městě, pojďme se do dvou z nich, Wellingtonu na Severním a Christchurche na Jižním ostrově podívat.
V hlavním městě zajišťuje městskou dopravu především skotská společnost Stagecoach, která denně vypravuje nízkopodlažní autobusy a pouze v pracovní dny i starší trolejbusy značky Volvo (http://www.geocities.com/MotorCity/Track/2172/busintro.htm). Na některé linky vypravují svá vozidla i další dopravci – obdobně jako je tomu například v systému pražské PID.
Zajímavější než autobusy jsou jistě zmiňované trolejbusy – jediné nejen na Novém Zélandu, ale i v celé Australasii – které zde byly od roku 1949 postupně zaváděny jako náhrada tramvají. Vozidlový park dnes tvoří výhradně vozy značky Volvo, a trolejbusy pomáhají dotvářet jedinečný kolorit města, které i díky jim připomíná zmenšené San Francisco.
Zde jezdí pouze autobusy (kromě jinde zmíněných turistických tramvají); jejich linkový systém je označen poněkud nadneseným „Metro“ (http://www.metroinfo.org.nz/). Autobusy jsou provozovány několika dopravci, hlavní jsou červené „red bus“ (http://www.redbus.co.nz/) a modré „Leopard UrbanCat“. Místní zajímavostí jsou podzemní terminály v centru, které stanice metra skutečně připomínají.
Městské autobusy jezdí samozřejmě i v dalších městech, zde například žlutý autobus v Queenstownu na Jižním ostrově:
Bezesporu zajímavá je na Novém Zélandu i silniční nákladní doprava (i když „silniční vlaky“ jako v Austrálii zde k vidění nejsou). Zajímavostí je jednak rovnoměrný podíl japonských, amerických a evropských vozidel na silnicích, což pravděpodobně nemá jinde na světě obdoby (možná v Austrálii), a pak určité zvláštnosti v konstrukci a provozu přívěsů a návěsů.
K vidění jsou zde jednak pro nás poměrně exotické japonské vozy značek Isuzu, Fuso, nebo například Mitsubishi.
Z amerických strojů jsou zde zastoupeny všechny běžné U.S. značky, Freightliner, Peterbilt, Kenworth, Mack nebo Western Star.
Tahač Western Star se speciálním návěsem pro přepravu těžkotonážních vozidel projíždí v pondělí 7. února městečkem Otorohanga, | následován podobným tahačem s plošinovým návěsem a chladicím kontejnerem. |
Městečkem Putaruru projíždějí o chvíli později ve stejný den dva tahače Peterbilt s „krátkou“ kabinou a dělenými návěsy (nahoře a vpravo). | |
O týden později, 14.2., projížděl samým centrem Wellingtonu po třídě Jervois Quay červený Freighliner dopravce Owens | a před stadionem Westpac Stadium stejná souprava, tentokrát v barvách firmy Freightlines. |
Na tomto snímku je v „akci“ zachcen tahač nepojízdných nákladních aut a autobusů značky Kenworth, se zapřaženým autobusem u Arthur´s Passu večer 17.2. |
Z evropských značek jsou zastoupeny zejména Scania, Mercedes (hlavně tahače Actross), Iveco, MAN, ERF a DAF. Něco málo o prodeji Scanií v této části světa zde: http://www.annualreport.scania.com/markets_asia.asp.
Pestrost vozového parku, a to i u jednoho dopravce (Freightlines), dokládají následující snímky z paluby speciální trajektové lodě, přepravující pouze nákladní auta, pořízené v úterý 15. února v Pictonu:
Neméně zajímavé jsou zde i návěsy. Jak již bylo zmíněno, vyskytuje se zde varianta děleného návěsu se středním třínápravovým podvozkem. Na prvním snímku ze 14. února stojí takovýto návěs odstavený v prostoru wellingtonského přístavu. Za pozornost stojí chladicí agregát na přední části – u plachtového návěsu řešení velmi neobvyklé... Detail střední části jiného návěsu ukazuje druhý obrázek, návěs je dokonce v barvách železniční společnosti Toll/TranzLink.
Další neobvyklou variantou jsou standardní chladící návěsy, ale se čtyřmi nápravami. Jeden takový, opět v barvách železniční společnosti Toll/TranzLink, můžete najít na tomto odkazu: http://www.hankstruckpictures.com/pix/trucks/robert_dick/tI4964Ic.jpg. Zmiňována již byla i kontejnerová šasi se samonakládacími rameny s proměnnou roztečí podle délky kontejneru.
Další specialitou, která alespoň trochu připomíná australské „silniční vlaky“ jsou soupravy, kdy auto a přívěs jsou zcela jiného charakteru. Pravděpodobně zde (alespoň v malé míře) funguje nezávislé vytěžování vleků, a tak si mohou majitelé „sólovek“ přivydělat jejich převážením.
Zajímavé stránky – nejen o novozélandských kamionech – naleznete třeba zde: http://www.hankstruckpictures.com/rwd_nz_misc.htm.
Velmi praktickou specialitou novozélandských silnic jsou takzvané „Slow Vehicle Bay“, neboli silniční zálivy pro pomalá vozidla, která do nich musí při jízdě uhnout a pustit před sebe vozidla za sebou. V místním kopcovitém terénu velmi užitečné!
Na silnicích se lze setkat ještě s jednou kuriozitou – při jednosměrném provozu (opravy silnic, výkopy apod.) nejsou v dotčeném úseku instalovány semafory, ale na obou koncích stojí pracovník s otočným terčem, který má na jedné straně zelenou plochu s nápisem „Go“ a na druhé červenou s nápisem „Stop“. V zemi s poměrně drahou pracovní silou celkem nečekaný systém zabezpečení provozu...
V současné době existují na Novém Zélandu tři základní druhy značek:
Kromě toho jsou tyto tři základní typy doplněny množstvím variant „na přání“ a zvláštními příležitostnými edicemi. Základní kombinace obsahuje šest znaků, z toho dvě až tři písmena. U posledních dvou typů značek je možno vydat kombinaci podle přání majitele vozu; kombinace obvykle obsahuje alespoň jednu číslici. Nuly jsou na zdejších RZ zásadně přeškrtnuté (pro odlišení od „O“). Systém není nijak rozkódován pro jednotlivé oblasti nebo města, není zde ani rozdíl mezi značkami pro osobní auta a nákladní vozy/autobusy; na značkách se nevyskytují žádné doplňující údaje. Ty jsou všechny vylepeny na čelním skle každého vozu. Značky prvního typu jsou již na ústupu, ale přesto se s nimi lze setkat.
Nejrozšířenějším typem je varianta číslo 2.
„Klonem“ této varianty jsou kombinace pro zájemce, kteří chtějí mít na svém vozidle něco „opravdu extra“. Tyto značky jsou taktéž bílé, ale s modrým písmem, a jsou draženy na speciálních aukcích od roku 1991.
Dodávky i ostatní nákladní vozidla mají značky naprosto shodné s osobními auty.
Značky pro návěsy jsou shodné s těmi pro automobily, mají ale pouze jedno písmeno a maximálně čtyři číslice, jak ostatně dokazuje následující obrázek.
Posledním typem značky jsou „evropské“, vydávané na přání, a to pouze na osobní automobily. Značky jsou na levé straně doplněny „NZ proužkem“, a na pravém buď symbolem výrobce automobilu, nebo symbolem Nového Zélandu, listem ponga (stříbrného kapradí).
Zde varianta Audi, | MiniCooper, |
Porsche, | Ford (s kapradím) |
a Peugeot. | S kapradím pak ještě Mazda |
a Mercedes. |
Kuriozitou jsou na Novém Zélandu vozy registrované v jiných zemích. Za celou dobu jsme viděli pouze dva, jeden německý karavan a toto švýcarské Audi, zaparkované nedaleko jezera Matheson na Jižním ostrově (na snímku; nedaleko ledovce Františka Josefa).
Z fotografií registračních značek je dobře patrné složení vozového parku osobních automobilů. Kromě těchto značek se zde vyskytují i Lady všech typů včetně Nivy, kterou se mi ale nepodařilo zachytit.
O průnik na místní trh se pokouší i Škoda, ovšem nevím s jakými výsledky. Za celou dobu cesty jsme potkali dvě Octavie (jednu krátkou a jednu kombi), dva Superby a jednu Fabii.
Jeden Superb stál 13. února na ulici ve Wellingtonu (nahoře), druhý stál zaparkovaný 22. února na parkovišti přímo pod nejvyšší horou Nového Zélandu. Mt. Cookem (vpravo). |