© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V letošním roce zahájila plzeňská Konzultační a dopravní společnost (KDS) ve spolupráci s Českými drahami železniční přepravy nadbytečných nákladních vozidel Armády České republiky, která jsou z jejích zásob bezúplatně (resp. za symbolickou zůstatkovou cenu 1,- Kč) předávána obcím v celé České republice. Obce pak tato vozidla využívají k různým polním, lesním a stavebním pracem, případně jako zdroje náhradních dílů.
Jedná se zpravidla o vozy Tatra 148 a Praga V3S, vystrojené různými nástavbami přes autojeřáby, cisterny, skříně, plachty až po otevřené valníky, někdy doplněné speciálními přívěsy. Vozidla jsou vesměs v dobrém technickém stavu (většina z nich byla celý svůj „život“ zakonzervována a vlastní silou ujela maximálně několik desítek kilometrů); některá jsou plně provozní, většině chybí pouze baterie a jen málo jich je v horším stavu. Ve všech případech se ovšem jedná o vozidla bez technického průkazu a registrační značky, takže jejich přeprava po vlastní ose k příjemcům není možná.
Proto byly zmíněnou společností zahájeny v únoru 2007 železniční přepravy této techniky, když bylo ve dnech 12. až 16. února přepraveno prvních sedm železničních vozů s touto technikou z Vyškova do Kadaňského Rohozce pro několik okolních obcí. Tato zásilka též znamenala alespoň dočasné oživení nákladní dopravy na lokálce na okraji Doupovských hor, když jinak je zde omezena pouze na občasné vojenské transporty (přepravující ovšem podobné „zboží“). Tato přeprava byla následována řadou dalších pro množství obcí po celé zemi, odesílacími stanicemi již byly Hranice na Moravě, Olomouc, Vyškov a Náměšť nad Oslavou.
Zatím poslední realizovanou zásilkou bylo pět vozů Praga V3S s různými nástavbami, tři autojeřáby Tatra 148 a jedna sklápěčka Tatra 148 do Chotětova a jedna valníková V3S s hydraulickou rukou do Kralovic u Rakovníka, vše odeslané z Hranic na Moravě. Kvůli úspoře nákladů bylo všech deset nákladních automobilů vypraveno na šesti železničních vozech (5 x Ks 1 x Res) jako jedna zásilka do Chotětova, kde bylo devět vozidel pro zdejší příjemce vyloženo a zbylá „vejtřaska“ byla na voze Ks přeložena (přemístěna doprostřed vagonu) a odeslána dále do Kralovic u Rakovníka. Do Chotětova tento netradiční náklad dorazil v pondělí 30. dubna a do Kralovic pak ve středu 2. května.