© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Ve dnech 12. až 15. května hostilo mnichovské výstaviště 12. ročník veletrhu Transport Logistic, jedné z největších akcí svého druhu. I když byla obsazenost veletrhu – především venkovních ploch – poznamenána současným celosvětovým hospodářským útlumem, přesto zde byly ke zhlédnutí novinky i z oboru železniční a kombinované dopravy.
Z výrobců lokomotiv byl přímo svou vlastní expozicí zastoupen pouze Bombardier. Vystavené lokomotivy pak byly převážně exponáty jednotlivých pronajímatelů techniky, resp. dopravců. Vystavená lokomotiva TRAXX F140 MS patřila do parku ECR, nyní francouzské pobočky DB Schenker s určením pro provoz mezi Francií, Belgií a Německem. Lokomotivu TRAXX vystavovalo i SBB Cargo. Nováčkem na poli pronajímatelů lokomotiv je firma Railpool, zastoupená rovněž lokomotivou TRAXX, prvním z 58 kusů objednaných loni.
Konkurenční Siemens byl pak zastoupen pouze typem ES 64 F4, osvědčené řady 189. Vystavená lokomotiva 189.932 se zúčastnila nedávno propagační jízdy s vlakem Bosporus Europe Express v celé trase z Lublaně do Istanbulu spolu se strojem 2016 913.
Jediným zástupcem motorových lokomotiv byla modernizovaná lokomotiva V10.017 z ALSTOM Lokomotiven Service GmbH, Stendal. Tyto stroje, resp. jejich modernizované varianty, patří k nejrozšířenějším vozidlům nejen v Německu, ale v provozu jsou i ve většině okolních států. Vystavený stroj bude sloužit u rakouské firmy Montafonerbahn AG.
Většinu dalších exponátů na vnější ploše tvořily nákladní železniční vozy. Silniční vozidla byla naproti tomu zastoupena skutečně velice slabě. Lońský rok byl pro vagónky rekordní – trh prodeje nákladních vozů v západní Evropě dosáhl objemu 1.2 mld. €. Letos ovšem čekají i evropské výrobce těžké časy – objem prodejů se má propadnout na 800 mld. €. Ještě daleko drastičtější propad čeká ruský trh, přičemž prodeje na důležitém severoamerickém trhu se propadají již od roku 2007.
Asi nejvíce exponátů v tomto oboru pocházelo od firmy Feldbinder Spezialfahrzeugwerke. Ta zde byla zastoupena nejen několika typy nádržkových vozů na práškové i kapalné substráty, ale rovněž silokontejnery a silničními nástavbami. Byl to například kotlový vůz Zagns ze závodu Wittenberg s izolovanou nádrží o objemu 81 m3. Je zařazen v parku firmy On Rail a slouží k přepravě stlačeného ethylenoxidu.
Klasický výrobce Wagonbau GRAAF v loňském roce prošel bankrotem. Jeho závod v Elze tak nyní patří VTG AG. Z jeho produkce byl představen kotlový vůz Zacns. Objem kotle je 91 m3 a je určen pro přepravu akrylonitrilu.
Pro přepravu dlouhého zboží, např. ocelových trubek, je určen vůz Smnps z parku On Rail. Vůz s ložnou délkou 15,5 m a nosností 67 t vyrobila vagónka Transvagon v Burgasu.
Švýcarský pronajímatel vagonů Wascosa představil kapsový vůz typu T5 z produkce švýcarské firmy Cattaneo. Vůz umožňuje přepravu všech kontejnerů a nástaveb podle norem ISO a EN, stejně jako návěsů, včetně tzv. meganávěsů s výškou 4 m. Wascosa společně se spedicí Bertschi představila i vůz Sgnss od švýcarského výrobce Josef Meyer Transport Technology se speciální otevřenou nástavbou. Jedná se o první prototyp z připravované řady nástaveb systému Wascosa flex freight systém, umožňující efektivnější využití kontejnerových vozů při nasazení v konvenčním železničním provozu.
Dceřinná společnost SNCF France wagons předvedla tři již starší nákladní vozy nabízené k nájmu. Šlo o otevřený výsypný vůz FCS – F40, Tads – F8, nízkostěný Res a vysokostěný Fas – E71. Všechny vozy pocházejí z produkce francouzských vagónek ze 70. a 80. let.
CB Rail vystavoval dvoučlánkový čtyřnápravový kontejnerový vůz Laagrs 90' s celkovou délkou 29,58 m z produkce ABRF Industries.
Tatravagónka Poprad, resp. její pobočka v Trebišově, vyrobila kontejnerový vůz Sgnss 60'. Ten byl vystavován se dvěma 30' silokontejnery na sypké zboží, rovněž od firmy Feldbinder.
Prototyp dvoučlánkového vozu Laars se sklopnými klanicemi pochází rovněž z Tatravagónky Poprad. Vůz může sloužit jak pro přepravu dřevní suroviny, tak pro přepravu kontejnerů, v tomto případě především na dřevní štěpku. Sériové vozy budou dodávány RCA z holdingu ÖBB, který je označuje jako Woodrailer.
Zajímavé určení má vůz Uanpps z parku firmy Ermewa. Výrobek francouzské vagónky D'Orval slouží k přepravě kávových zrn, čemuž napovídá i nápis Nescafé na boku vozu.
Přepravě automobilů sloužily dva vystavované vozy Laaers. Šlo o shodné typy Laaers s délkou 31 m od A.B.R.F. Industries. V jednom případě šlo o vůz zařazený u pronajímetele TOUAX. Obdobné vozy slouží v provozu již u německé firmy MOSOLF, vystavený vůz bude sloužit ATG z holdingu DB a doplní tak dodávky nových vozů z Elze (viz článek Investice do vozového parku ATG). V současnosti je v provozu již 100 vozů a aktuálně se již objevují i při přepravách pro Škoda Auto. Druhý vystavený vůz je zařazený u BLG AutoRail. S vozy tohoto majitele je možné se setkat ve větším množství i u nás při přepravách nových Dacií nebo produkce VW Slovakia. Nyní jich má BLG zařazeno v parku na 80. Jejich konečný počet by měl dosáhnout 1275 a v nejbližší době se plánuje jejich nasazení i při odvozu aut z automobilek v Nošovicích a Žilině.