Diskuse K-report » Archiv 2016 » Autobusy a trolejbusy » Pražské autobusy » Archiv diskuse Pražské autobusy do 21. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Pražské autobusy do 21. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pajzák
Pátek, 08. dubna 2016 - 20:48:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 6-2015
A co měl řidič dělat, pokud mu dispečer řekl, že jestli to jen trochu půjde, ať zkusí dojet do garáže? Což řidič učinil, po pár stech metrech zjistil, že je to dobré, ohlásil se dispečinku, že vůz už je v pohodě, a dostal příkaz nabírat lidi na dalších zastávkách, dojet do cíle spoje, a pak odjet do garáže. To měl pro ty lidi na předchozí zastávce couvat? Nebo je po jednom přinést do vozu? Taky se mohl vykašlat na ostatní lidi na trase a jet rovnou do garáže. Byli byste spokojenější, že když nejedete sami, tak nejedou ani oni?
6131
Pátek, 08. dubna 2016 - 22:25:38  
Neregistrovaný host
89.176.43.40
Petr_k - To znamená,že se 6939 přestěhoval trvale na diagram 119? (včera tam zrovna kroužil)
Petr_k
Sobota, 09. dubna 2016 - 00:15:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11421
Registrován: 4-2003
Ne, neznamená, 6939 je šejdrové auto a šejdry na 119 jsou a budou.

Peta303 - no, 119kou moc lidí nejezdí [wink] ofšem bezocasých primátů je tam hromady [biggrin]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Sobota, 09. dubna 2016 - 00:23:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6315
Registrován: 8-2003
X8 -> 3052


World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou [kladivo]

Sobota, 09. dubna 2016 - 15:37:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5019
Registrován: 4-2005
Pajzák: Zřejmě žertuješ, nebo o tom asi málo víš. Systémem jo/ne/možná se provoz povětšinou nedělá. Buď vozidlo nahlásím pro přepravu z důvodů závady jako nezpůsobilé, a zatahuju - měním, nebo si nějak poradím, a hradím kurz na oběhu linky dál.
Ovšem to vyhodnocení je víc na mě než na vzdáleném dispečerovi z KGX protože ten u toho neni.
#3649
www.osdopravy.cz
Sobota, 09. dubna 2016 - 16:21:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2108
Registrován: 3-2011
Jo taky se mi jednou stala závada, tak jsem už jel do vozovny a závada odpadla, takže jsem zase nabíral lidi. Ale pochopitelně s vědomím dispečera, který mi další cestu s lidmi povolil.
Navštívené tramvajové provozy v roce 2016 - Erfurt (5x), Gotha, Nordhausen, GOP, Wroclaw

Najeto po Evropě v roce 2016 : 2915 km
Vareckaj
Neděle, 10. dubna 2016 - 12:51:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 717
Registrován: 3-2009
Když už bylo zmíněno v diskuzi Arriva... Tak C943 během úterka -

297/1:


383/43



Foťák jsem s sebou, bohužel, neměl, takže autorem fotek je v tu dobu pohotový "HP" [fotic]
Ml636
Neděle, 10. dubna 2016 - 21:06:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5554
Registrován: 11-2006
7036: Tak jestli běžně vyrážíš na cestu, kde je plno nějakých kombinovaných přípojů někam s rezervou menší než 6 minut, bezmezně obdivuji tvou odvahu.

Tohle povídej lidem v širším okruhu vesnic kolem Prahy, kde jim jezdí přípoje jen několikrát za den. Ještě pod to dej razítko Ropidu a budou tě milovat dvojnásob.
Nechápu, proč bych si měl vytvářet časové rezervy pro cestování, když ho mám i s rezervami spočítané takto a více "jalového" času netuším, proč bych měl mrhat. Pokud přeprava není provedena v souladu s tímto časovým rozpětím, je něco špatně.
Koneckonců, na transplantaci ledviny musí taky stačit jen ta jedna ledvina. Ale co kdyby ta ledvina byla nějaká vadná? Tak raději z dárce vyřízneme ještě i tu druhou, aby to byl sichr, ne?

Ti co pochopili pointu této diskuze ale už dlouho vědí, že rezervy pro úspěšné splnění úkolu tam byly (autobus se dofoukal). Jenže v úseku Poliklinika Modřany - Tylova čtvrť vynechal spoj a na poliklinice dav lidí, takže vršek sídliště ostrouhal, spodek sídliště měl luxus v podobě prázdného autobusu. Jako kdysi za starých časů na linkách Hotlinera. O to šlo.
Ještě poslední poznámku: za věci související s vozem a řízením, nese konečnou odpovědnost vždy a jen řidič. Dispečink může pouze pomoct zkusit technický problém vyřešit, a nařídit pokyny z dopravního hlediska. Ale ať už je to jak chce, když už prásknu do bot z linky, tak si kua aspoň shodím orientaci.[crazy]
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
Pondělí, 11. dubna 2016 - 12:21:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2117
Registrován: 3-2011
Člověk by měl jet fakt s časovou rezervou. Jako minulý týden, co se jeden cestující divil, že jsem přijel v půl druhé v noci o 7 minut pozdě a ptal se, proč takové zpoždění uprostřed noci a že nestíhá někde navazující bus. No jo zpoždění k dopravě prostě patří.

Jinak u tramvají převážně rozhoduje dispečer o tom, co bude dál, když se stane závada. Na mně je jenom správně charakterizovat závadu a dispečer udílí další pokyny. Včetně toho jestli mám vézt lidi nebo ne. Pouze, pokud se opravdu necítím na bezpečnou přepravu lidí při technické závadě, tak to mohu oznámit a dispečer je povinen to akceptovat.
Navštívené tramvajové provozy v roce 2016 - Erfurt (5x), Gotha, Nordhausen, GOP, Wroclaw

Najeto po Evropě v roce 2016 : 2915 km
Ml636
Pondělí, 11. dubna 2016 - 17:36:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5555
Registrován: 11-2006
To bych se asi ptal taky. Víc jak 2 minuty zpoždění po 20 hodině je už velmi na pováženou a musí za tím být nějaký problém...
Časovou rezervu, ale jakou? V noci půl hodiny? V tom případě bych opravdu navrhoval vzít nejbližší šutr a cestou rozmlátit všechny skříňky a vyndat z nich ty jízdní řády. K čemu tam potom jsou?
Správně by se za zpoždění měla vracet nějaká procenta ze zaplaceného jízdného. Až budou všechny označovače umět bezdrátově komunikovat s předplacenkami, není problém přiložit kartu a zpožděný spoj automaticky vygeneruje na daném účtu procenta. Včasně jedoucí řidiči by měli dostat motivační příplatek. Ten by se počítal z průměrného zpoždění všech spojů v daný čas, a nebyl by na něj nárok v případě překračování rychlostních limitů.
Pak možná odpadnou i hlášky "použití WC" ve stazkách, a naopak tam přibyde pravdivé "zakecal jsem se" nebo "neumím jezdit, pořiďte mi pravou botu s olověným těžítkem".
Také jsem se nestačil divit, když v sobotu jedna klíčovanda s Citybusem jela po Chlumecké na 70 ne víc, než 40 km/h. To se potom minutky sbírají jako vajgly na Andělu.

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
Pondělí, 11. dubna 2016 - 18:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2120
Registrován: 3-2011
No jo já nevím jak to chodí u autobusů, já to znám pouze z tramvají. A třeba v noci za většinu zpoždění mohou špatně nastavené jízdní doby. A u tramvají máme zpoždění až při odchylce oproti JŘ nad 180 sekund.

Při cestování přes den po Praze si dávám rezervu max 30 minut. A čím delší vzdálenost, tím větší rezervu si dávám i na přestupy.

A co vím od kolegů od autobusů, tak třeba 511 a 505 se nedají vyjet. A většinou fakt na Masaryčku přijedou o 1-3 minuty pozdě. O víkendu je to pochopitelně horší.

A já razím heslo, raději opatrněji a pozdě než rychle a vůbec (mám rád svižnou jízdu když to jde).
Navštívené tramvajové provozy v roce 2016 - Erfurt (5x), Gotha, Nordhausen, GOP, Wroclaw

Najeto po Evropě v roce 2016 : 2915 km
6131
Pondělí, 11. dubna 2016 - 20:27:18  
Neregistrovaný host
78.45.158.162
Tak pozor, někteří noční řidiči na 505 a 511 přijedou vždy na minutu přesně. A jiní zase vždy pozdě.... Přeci jen ty tváře si člověk za ty léta pamatuje.
Přestupy
Pondělí, 11. dubna 2016 - 20:27:54  
Neregistrovaný host
194.228.20.66
Když jste tady na to narazili. Jak to funguje s přestupy vyznačenými ve vozovém jízdním řádu? Co se děje, pokud jeden z autobusů (či tramvaj) nedorazí? Musí se volat dispečink nebo prostě ten již čekající autobus odjíždí? Nejde jen o noc, ale obecně o vzájemné přestupy. Díky.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 20:41:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 811
Registrován: 4-2007
6131: ne někteří, ale stálí. Těžko to čekat od lidí ze zálohy či brigošů, kteří stěží mohou tušit, jak se aktuálně chová SSZ v jim neznámých oblastech a tomu přizpůsobit jízdní doby mezi zastávkami.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 21:47:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5022
Registrován: 4-2005
Jako kdysi za starých časů na linkách Hotlinera. O to šlo.

Rozdíl je v tom že dnes takové "hotlinerovce" bere DP všema deseti, který by se tam dřív ani náhodou nedostali. No a "hotlineři" (většina soukromých dopravců) bere točvolanty, kteří se dokáží samostatně alespoň najíst příborem. Jak jinak si lze vysvětlit to že ani ŘP jakékoliv skupiny (natož příslušné) není podmínkou..

505 a jíné vyjížděly stálé noční party celkem bez problémů i s Ikarusama. Později se lítalo na Kačerově dlouhou dobu na kolekci ev. č 6111,6121,6131 a spol. Kdy někteří po čekaní na přestupu (řízeno přes vysílačku s KGX) dokázali mnozí řidiči i ke konci krátit. Jak je to dnes těžko říct. Ale nočky běžně jezdí zpožděné na koncích svých tras. Což přikládám čekáním na přestupech, ale také neuplnou znalostí některých nahodilých řidičů kteří se na službě vyskytnou. Někdy se i ptají na cestu. Takže ty noční diagramy dnes asi funguj jinak - asi hůř..
#3649
www.osdopravy.cz
Pondělí, 11. dubna 2016 - 21:48:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2121
Registrován: 3-2011
Přestupy - já osobně po 3 minutách čekání volám na dispečink a buď mi řekne, kde je navazující spoj - ať tedy počkám či je výrazně zpožděn / má problém, takže mám pokračovat dál.

Jo letos se mi stalo jednou, že 511 byla na Masně DC včas. Jinak standard 1-3 minuty později. Ale fakt jsou jízdní řády docela utažené a navíc paradoxně na některých místech v noci SSZ zdržuje více než přes den.

(Příspěvek byl editován uživatelem FKam.)
Navštívené tramvajové provozy v roce 2016 - Erfurt (5x), Gotha, Nordhausen, GOP, Wroclaw

Najeto po Evropě v roce 2016 : 2915 km
Ml636
Pondělí, 11. dubna 2016 - 21:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5556
Registrován: 11-2006
Vyjet se to dá, ale nesmí být šofér máslo a musí mít auto, které aspoň trochu málo jede.
S 511 občas jezdím a občas opravdu okusuju hodinky, aby se stihl přestup na IPP 510.
Za mých časů bylo v případě nedojetí přípoje do 2 minut po odjezdu, nutno volat dispečink a řídit se pokyny.
Potom za nějaký čas už to bylo tuším volat hned. Já jsem volal i dřív a ty informace jsem chtěl ještě před časem odjezdu, když jsem neviděl dojíždějící autobus. Na nočce to skutečně musí letět.
Taky je tam pár nepsaných pravidel, která ve dne neplatí a něco se musí přitvrdit. Žádné čekání na loudající se flamendry, ze všech zastávek si udělat pro nástup ZNZ, pro výstup psychologickou hru na nezastavení, aby se substrát naučil během cesty svižně se připravovat ke dveřím a nemazat se s tím.
A přesně tak, na nočkách jsou stálé tváře, které bych sundal jezdit manipuláky po garáži, protože ti trvale nestíhají už roky a roky. Pamatuju si jednoho vršovického, dříve jezdil na 4026, nedávno jsem na něj narazil na 501->510, samozřejmě včas jedoucí 510 ujela, protože mistr se opět loudal jako šnek. Byl to celkem příjemný kolega, ale bohužel na příjemnost to nejezdí.

Základem je motivační muzika a nebát se to přišlápnout a soustředit se na "time management" během cesty. Pak jede včas každá nočka a ze zkušenosti i drtivá většina denních linek s nízkou spotřebou, plynule a bezpečně.
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
Pondělí, 11. dubna 2016 - 22:23:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 256
Registrován: 5-2012
V areálu Stenu stojí jedna exOstrava.[happy]

1789 Stenbus a 1837 ČSAD Polkost - nejlepší vozy!
nereg.pozorovatel
Pondělí, 11. dubna 2016 - 23:06:41  
Neregistrovaný host
94.112.8.173
A ví se, který z těch podvodů to je?
yardam
Úterý, 12. dubna 2016 - 15:44:02  
Neregistrovaný host
141.0.15.209
Když už se tady mluví o zpoždění, nemůžu si nepostěžovat na 193. Celkem často s ní jezdím od Paloučku nahoru a imrvére má sekeru aspoň tři minuty. A to prosím už na začátku trasy. Tady je ale nejspíš na vině SSZ z ulice Otakarova do Nuselské. Jen si nevzpomínám, že by měla takové sekery před prodloužením z NBS to Vršovic k nádraží...
Ml636
Úterý, 12. dubna 2016 - 20:16:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5557
Registrován: 11-2006
193 se nedařila nikdy. Odjakživa to je Berlobonna a lazaretní přemisťovač. Dokud bylo obratiště v tom fekálním křoví a pod mostem, muselo se vyjíždět 3-4 minuty před odjezdem z NBS, aby se jelo včas. Ale zase se tam nesmělo být moc brzo, protože mohla přijet tramvaj, kterou by bus blokoval.
Řešením by bylo udělat výstupní a nástupní zastávku v ulici Na Zámecké, kudy by se potom přijelo rovně do obratu, a potom z obratu vlevo přes koleje zpět. Tím bychom se vyhnuli věčně ucpané křižovatce na Otakarově. Ale holt to takto nebylo, ani po kolejích na čočky bus jezdit nemohl, tak se to muselo tahat až na křižovatku a odstát kolony.

Od nádraží Vršovice (jel jsem to tam všehovšudy asi 4x) coby autobusu jedoucímu už po lince a ne z obratu; nikdo tolik času prostě nedá. Tak to holt přijede díky koloně a neuhnutí do ulice Na Zámecké, vždycky pozdě. Leda vyjíždět od nádraží o ty cca 2 minutky dříve, ale až se to bude dít kolektivně, pár lidí bude kvičet.
Jak říkám, koleje a čočky, nebo Na Zámecké. Choďte k volbám, buzerujte je a třeba to za pár let po přednesení asi 28 norem a důvodů, proč to nejde - prostě půjde. Jde to. Jen vyházet ty brambory na hnůj.
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
Úterý, 12. dubna 2016 - 21:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 481
Registrován: 12-2007
Linku 193 jezdím jako nejčastější (zítra opět až do 0:42) a ten začátek od nádraží je prostě takovej jak kdy.
Vyjedu přesně a někdy stihnu rychle vyjet přes semafor doleva na Vršovickou a na první zelenou doleva na Synkáč a pomalu tak i minutu čekám do času a modlím se, ať za mnou ten tramvaják není moc nervózní. Většinou ale už první semafor na Vršovickou zdrží a pokud nestihnu hned první zelenou na Otakarce, tak je vymalováno a jsem na Synkáči +1-2 minuty hned. Někdy si pomůžu, když vidím na Otakarce frontu, že bych nestihl první zelenou (a za mnou nejede žádná tramvaj), že to vezmu na koleje a odbočuju z kolejí (samozřejmě se to nesmí, ač ke kolizi s odbočujícími auty nedochází, resp. dochází, protože jim před Synkáčem u chodníku často někdo parkuje a oni musej na koleje, kde jsem už já).
Pak se to dá stáhnout až na Pankráci, resp. u Krčského hřbitova, kde jsou přidané minuty.

Mimochodem, ta křižovatka Otakarova x Nuselská po reko je naprosto na pikaču, protože do toho úzkého pruhu se autobus (navíc odbočující a prdelí vybočující) nemá šanci vecpat, aby neohrozil souběžně jedoucí auta rovně. Kdo tohle vymyslel by si to měl jít zkusit!
Ml636
Úterý, 12. dubna 2016 - 22:54:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5558
Registrován: 11-2006
Linku 193 jezdím jako nejčastější
Chlapče nešťastný, raději kopat křen...[uhoh]
148 a 193, pokud to jen nepatrně šlo, ten den to jelo beze mě.
...Tak to zkuste přes provozní komisi, dohodnout legální odbočení z Otakarky na NBS po kolejích na čočky. A totéž potom i doprava.
Světla u nádraží by se mohla doplnit absolutní preferencí vyjíždějících autobusů a hotovo.
I když, kdoví co se dá u většiny věcí na komisi zmoct. Jestli se tam k tomu přistupuje jako na Vysočanské, kdy je z jedné přerušované čáry a doplňující značky pro busy málem politický proces a přes vší bezpečnost je to zamítnuto... V Praze je holt všechno možné.
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
michawel
Středa, 13. dubna 2016 - 07:18:52  
Neregistrovaný host
46.13.160.74
Pánové řidiči, tohle Vám nezávidím, to co se zprasilo rekonstrukcí na Vršovické (ale i Bruselské) je opravdu něco. Z pohledu cestujícího je zastavení na Vršovickém nádraží 100% super. Ale jelikož to tam dobře znám, tak mi je úplně jasné, že ve špičce to je peklo na zemi. Ale nenapadá mě, jak to vyřešit lépe, zvlášť po té luxusní rekonstrukci. Protože i to odbočení po kolejích není ideální zvlášť, pokud tam jezdí tramvaje tak často. Tu křižovatku z hlediska semaforů (preference) víc vyladit nepůjde, na to tam těch tramvají jezdí moc, odbočovat do Zámecký taky není dobrý nápad, protože tam a. jezdí taky tramvaj b. tam není semafor = vytuhnu tam skoro víc, jak na těch světlech c. zastávka by musela být naproti lékárně = bude většina pasantů lézt přes koleje. Mmch Vršovickou prasí dál, aktuálně dokončili úsek z Kubánskýho na Koh-i-noor. A je to chuťovka.
Středa, 13. dubna 2016 - 09:59:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 482
Registrován: 12-2007
Já si nestěžuju - ta 193 zase není taková krize. Kdyby tak ještě aspoň na jedný konečný byla tekoucí voda, bylo by to ještě lepší.
Každopádně ta Otakarka se jim fakt nepovedla. Tramvají tam jezdí plno (a navíc ještě vyjíždějící/zatahující) a když se zadaří, tak tam vykysnu přes dvě minuty a jenom koukám, z kterýho směru zase nějaká tramvaj přijela a absolutní preference ji pustila.
Čekal jsem, když je tak moderní přidělávat při rekonstrukcích zastávky, že tu 193 obousměrně dají na koleje, vč. zastávky (tak jako o kus dál Bohemians). Pro lidi by to byl mnohem lepší přestup než ze Synkáče či od nádraží. Ale naopak nám zúžili odbočovací pruh a já tak akorát celou dobu kontroluju pravý zrcátko, aby vedle mě pokud možno nikdo nejel a já si mohl trochu nadjet a nevzít tuplákem obrubník. Fakt je to jedno z nejhorších "zlepšení", který se jim při rekonstrukci prostě nepovedlo.
Co se komise týče - asi takhle - naopak nám na školeních zdůrazňují, že se NESMÍ odbočovat ani od Otakarky ani od Synkáče z kolejí (jasně že to někteří vč. mě dělají). A ano, ze začátku jsme na tento problém upozorňovali ...
Je to škoda, započítat do preference i autobus by snad proboha takový problém být neměl. No i když ...
Petr_k
Středa, 13. dubna 2016 - 10:19:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11427
Registrován: 4-2003
Musíš prostě akceptovat, že autobusy jsou jinej vesmír, než tramvaje. Tramvajáci pro autobusy nic nikdy dělat nebudou. Tudíž něco, co by vyhovovalo provozu autobusů a zlepšilo by to spolupráci vůči klientům, přes vedoucí tramvajáky nikdy nemůže projít.

A tihle emeritní šefci taky tvrdí, že autobusy nemají tramvajákům co nabídnout (a ani co nabízet). Třeba přístup do našeho služebáku a jeho zastavení u vokovický vozovny si museli u svých vedoucích pracovníků vyhádat sami řidiči tramvají...
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Středa, 13. dubna 2016 - 10:58:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 483
Registrován: 12-2007
Tahle rivalita je na nic.
Chápu, že je štve, že se při reko přidávají zastávky, že jim tam nacpou ten hnusnej smradlavej autobus, že jim nepřidají minutu navíc ...
... ale tohle mi přece máme taky.
Na kolika místech překáží na kolejích autobus a na kolika křižovatkách blokuje průjezd jedna tramvaj s předností za druhou? Teď mě napadají kromě té Otakarky třeba Dvorce, Harfa - to taky ve špičce dokáže být díky tramvajím katastrofa.
Že jim autobus na kolejích vyjede koleje a zhoršuje povrch trati je blbý, ale tak radši necháme lidi přebíhat přes silnici?
Mně taky kolikrát na Míráku, na Synkáči, na odbočení z Nuselské do Táborské zdržuje tramvaj, čekající do času nebo na svoje čočky a co nadělám.
Přijde mi, že preference jde celkově poslední dobou nějak do kytek.
Vloni se na podzim všude instalovali na křižovatkách a ve směrech k nim takové malé bílé "satelity", které prý mají inteligentně řídit křižovatku podle kolon. Že by se ale od té doby něco změnilo nepozoruju. Nebo že by se to od té doby stále nezprovoznilo? Mimochodem, neví někdo, jak se přesně těm minisatelitům říká? Jestli to má nějaký odborný název?
Zlin__24tr
Středa, 13. dubna 2016 - 12:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3190
Registrován: 3-2005
Musíš prostě akceptovat, že autobusy jsou jinej vesmír, než tramvaje.

To si říkám pokaždé, kdy při rekonstrukci TT na Poděbradské (Lehovec-Hloubětín) udělali koleje ve štěrku a vedle velmi zbytečný BUS pruh. Přitom se mohla konečně udělat na Sídlišti Hloubětín bebariérová vazba na tramvaj, 110 mohla v klídku jezdit až ke Kbelské mimo kolonu...
http://trajfly.wz.cz - novinky z provozu MHD ve Zlíně a Otrokovicích, rozsáhlá fotogalerie...
Následuj svůj instinkt - Rába :-) .:. ICQ: 271 444 785
Středa, 13. dubna 2016 - 19:55:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 299
Registrován: 6-2015
Mimochodem, neví někdo, jak se přesně těm minisatelitům říká? Jestli to má nějaký odborný název?
Mělo by to být součástí telematického systému - vyhodnocuje právě aktuální dění a provoz. Říká se tomu (co jsem našel) koordinované dynamické řízení, nebo jenom inteligentní systém křižovatky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Jirka_E.)
,,Naučili jsme se létat v povětří jako ptáci, potápět jako ryby. Zbývá jediné: Naučit se žít na Zemi jako lidé." (G. B. Shaw)

Středa, 13. dubna 2016 - 20:08:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 657
Registrován: 3-2007
Taky mi (z ševcovský stoličky) přijde, že vlastně jediná spolupráce mezi TRAM a BUS je na úrovni mezi sedačkou a panelem... [sad]
22.11.1962 - 19.12.2011

Vokovice!
Ml636
Středa, 13. dubna 2016 - 21:50:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5559
Registrován: 11-2006
To je tak, když se v podniku dědí funkce. Pořád něco nejde, jen aby bylo pořád co do koryta. Zkostnatělý magistrát s ještě zkostnatělejším DPP tvoří sousoší, které bude v této sestavě strašit městskou kasu a všechny solidní zaujaté dopraváky, ještě hodně dlouho. Je těžké zajistit, aby se do podobných firem na vedoucí pozice nestahovali politikáři a vyžírkové. Mají tam klid a tučnou výplatnici.
----------------------
K tomu odbočování z kolejí: školaři mají tentokrát pravdu, autobus tam bez vyznačeného vyhrazeného pruhu opravdu nemá co dělat. Pokud by se stal nějaký karambol, tak to jde za autobusákem. Bohužel není uzákoněno, nebo umožněno vyhláškou, že autobus jedoucí v rámci MHD smí na tramvajové koleje bez vyhrazeného pruhu.
Absolutní preference tramvají tady zbyla po Bémblbovi, tenkrát si to on a Ropid začali prosazovat jako volební lahůdky.

Zajímavé je i něco jiného: snaha dopravního podniku a částečně i TSK, prosazovat BUSpruhy tam, kde jsou absolutně zbytečné. Teď se podařilo několik takových naprosto zbytečných úprav, které by ukrutně zhoršily parametry několika hlavních silnic, zamítnout. Bohužel jen někde. Zbytek má pod palcem zase někdo jiný, a stačí, aby se tam sešla parta blbů (viz. prahy u zast. Trutnovská), a je vymalováno.
Takže politická kašička se někde přihřívá zbytečně, jinde se dělá, že problém neexistuje. Naprostá klasika. Ještě se podařit odstřelit buspruhy na Čs. Exilu od Tylovy k Družné, a budu naprosto spokojen. Též zbytečnost.
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
Ondrah
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 13:05:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 564
Registrován: 2-2005
Viděl jsem špatně nebo dnes 3420 pod Řepama na 137?
ridic666
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 18:43:21  
Neregistrovaný host
79.98.75.146
Ahoj,

na toto forum jsem narazil pred casem nahodou a ted jsem se rozhodl taky prispet. Zaujaly me prispevky ohledne vyskolovani cestujicich. Podobne, casto i horsi nasledky ma ale vyskolovani ridicu jinym ridicem. Typicky postarsim zaslouzilym zkusenym ridicem (dedkem), ktery vi vsechno nejlip.

Posledni zkusenost jsem mel celkem nedavno (schvalne nerikam misto, cas, linku ani datum). Spicka, za sebou se tahne vlacek asi 5-6ti autobusu. X zastavek jsem nenabral jedineho cestujiciho (nastupovali do busu prede mnou, protoze mely temer shodnou trasu). Zastavim na zastavce, otevru dvere, odbavim cestujici (jednalo se o integrovanou, takze to, ze jsem otevrel dvere a lidi nastupovali je dohledatelne), zavru a vyjizdim.

O nekolik kilometru, zastavek a mestskych casti dal me na krizovatce zprava dojizdi bus. Ma prednost ale mava na me, tak si myslim, ze me pousti. Bylo to ale naopak, nastesti jsem se podival znovu. Dojel ke mne a neco na me rval (pres celni sklo opravdu neslysim..). Tim zablokoval celou krizovatku, vcetne nekolika dalsich autobusu. Kdo mohl, tak se to snazil objet, kdo ne, aspon troubil. Uprostred krizovatky nakonec pustil ven postarsi cestujici. Dotycny ridic byl natolik mimo, ze ve chvili, kdy jim takto vysazena cestujici prechazela pred jeho busem, pustil brzdu a najel do ni. Chybelo malo a spadla a byla pod busem, sam jsem se divil, ze to ustala.

Za chvili je zenska u mych dveri, mlati zvenku, kolem zmatek, dedek neni schopny projet, tak uprostred toho jeste couva, protoze si najel tak, abych ho slysel (ja mel za sebou taky plno, takze jsem nemohl ani couvnout).

Ze zaznamu (vozim kameru) jsem zjistil, ze tam na me opravdu nekdo maval ve chvili, kdy uz jsem byl zarazeny v pruhu a projizdel kolem (nebyla moznost zajet do zastavky, i kdybych si ji vsiml - dival jsem se do zpetneho..). Cele se to toci kolem toho, ze jsem pry byl 3. bus v zastavce a tak byla ma povinnost zastavit u sloupku. To s tim 3. busem je teoreticke, prvni zastavku opoustel, kdyz jsem do ni najel. Dobre..ale stoji to za to? Opravdu si nemohla duchodkyne pockat par minut na dalsi, kdyz stejne jela domu? Stalo by za to jit prejet? Mam opravdu zastavovat u kazdeho hloucku lidi a nabrat kazde kolo 10-15 minut, ktere budu donekonecna prenaset do dalsich kol?
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 22:45:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 12-2007
DPP po neúspěšném VŘ na 150 KbN připravuje vypsáni VŘ na 150 KbN, 300 SdN a 50 LE snad na kasy. Doufejme, že v požadavcích bude opět celovozová klíma.
Ml636
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 23:48:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5560
Registrován: 11-2006
ridic666: To bych být tebou poskytl ten záznam jeho zaměstnavateli a nechal ho skopnout z volantu. Takovýhle cvok nemá co dělat za volantem autíčka na pouti, natož řídit autobus.
Možná by i něco nadýchal. A už vůbec bych se nedivil, kdyby dotyčný řidič byl od ČSAD SČ.

Živě si vzpomínám na Forinta (lehce redakčně změněno). Příšerně nepříjemný, nafrňákovaný čobolisko na 165, který tam školilo ostatní řidiče a dělalo, jako kdyby mu tam všechno patřilo. Samozřejmě objížděl kolony celým sídlištěm a vždycky na konečných měl na něco (a hlavně na někoho z nás) rypáky. Jezdil hlavně s tou nemožnou šlupkou 1283, která mu jednou na Nádraží Modřany zdechla a nejela. Už ani nevím, co s tím bylo, ale vezl jsem mu tam manipulačně tuším 1330 a ten pařez potom vezl do garáže.
Jeho první slova nebyla "ahoj, díky", ale vyštěkl "kto ti povedal že mi máš doviezť Renaulta, Vilda?!!"
A UŽ JÍ MĚL CHYTIT DO RYPÁKU! Debil.
Tenkrát jsem byl ještě zobák, ale potkat tuhle kreaturu dneska, tak mu tu výměnu zase odvezu a řeknu mu, ať si zajede do garáže sám a tam ať si vybere s čím chce jet.
Na DPP byl dáreček zase Lexíček (jméno lehce změněno), ten se všude vlekl 30 km/h a když za sebou uviděl autobus, najel na prostředek a začal mu bránit v předjetí a občas když se někdo na konečné ozval, dostalo se mu odpovědi ve smyslu "pane kolego, vím že se snažíte, ale předjet mě se vám nepovede".
Přepočítal se. Když jsem se v jeho zádech objevil já s mým letadlem, nejenže jsem ho předjel, protože by nestihl vybočit bez zaviněné bouračky, ale vyfoukl jsem mu i místo v následujícím zastávkovém zálivu a potom i zelenou. Mohl se tam utroubit, až jsem si živě představoval jak prská a slintá si na pupek. Jediná vada na kráse byla, že jsem mu ani nezamával na pozdrav, protože by to nebylo přes skříň vidět.[biggrin]
Někdy byly s kolegy opravdu zážitky.
Dodnes bývá tu a tam "sranda" s Aboutmáky, sice povětšinou nebrání v předjíždění, ale zásadně jedou těch 30 taky a hlavně tam, kde se nedá předjet. [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
Kejvačka
Pátek, 15. dubna 2016 - 04:57:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1534
Registrován: 10-2004
Dnes tříosé Citaro na 223/30[fotic]!
Odjezdy z výchozích zast.: ČM 6.40, 7.10, 7.40, 16.27; DH 13.23, 14.55, 17.40; RAT 6.23, 6.53, 7.23, 7.58, 14.01, 15.44, 16.49, 18.34.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
michawel
Pátek, 15. dubna 2016 - 07:45:40  
Neregistrovaný host
46.13.160.74
Ml636 - to že Abouti jezděj pomalu je fakt, chytit ho před auto je fakt k nasrání. Těch 30 mají konstantně, neviděl jsem ho snad jet rychleji. A i ten stav toho busu vypovídá, že to snad ani víc jet nemůže. Některý kusy jsou fakt slušný trosky.
A jak Vás tak poslouchám, tak konečná na Spořilově, kde se potkává tramvaj s autobusem (11,6 s 136/213/135), musí ležet tramvajákovi neskutečně v žaludku. Na druhou stranu se nedivím, pokud dojíždí na konečnou a vjíždí do toho tunelu, který je ještě ke všemu v oblouku a zrovna tam se potká s kloubákem, je to dost těsné. Tohle místo navíc celkem slušně irituje řidiče jedoucí od D1 směr Bohdalec, protože v místě křížení je semafor a tramvaj i bus mají tlačítko na ovládání. A jelikož 11 i 6 jezdí prokladem v intervalu cca 4-5 minut, + ty busy jezdí ve špičce taky kolem 10minut, tak to tam je docela veselý.
Docela by mě zajímal názor pražskýho autobusáka na preferenci vozidel. Jestli spíš Irisbusy, nebo SORky. Z pohledu cestujícího si nějak nedokážu vybrat, přijde mi to oboje hroznej pekáč. A v létě to je důmyslné vyhlazovací zařízení, snad bude už ta klima v těch nových.
Tučňák
Pátek, 15. dubna 2016 - 08:47:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1569
Registrován: 6-2013
Forinta pamatuju, mladej Slovák, předtím (nebo potom) měl 1305. Na Jižním Městě na kolegu "Čo robíš?" [proud] Jezdil docela svižně.

Ještě ke zrušenému výběrku, Iveco si na vyřazení stěžovalo na nejvyšších místech - u prezidenta a premiéra, SORka se taky nechce vzdát. odkaz


(Příspěvek byl editován uživatelem Tučňák.)
ČSAD Benešov: BNA 39-91, BNA 74-10, BNB 07-09 Milan Bado: 1001, 1002 ČSAD Polkost: 1613, 1617, 1640, 1626
DP Praha: 5835, 5952, 7083, 6776


Pátek, 15. dubna 2016 - 09:44:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 10-2014
Opravdu nevím, proč má Iveco toto zapotřebí. Oni snad mají pocit, že by v Praze měli vyhrát automaticky. Takhle to ale nechodí. Po zkušenostech s několika Urbanwayi mohu řící, že budu radši, když vyhraje někdo jiný.
Crossway E6 naopak hodnotím velice pozitivně, Urbanway už méně.
Pátek, 15. dubna 2016 - 15:39:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 9-2014
Prosím, jak je to se 7476, on je vyřazený podle citybus.cz? Ale tento týden vesele jezdil.
Pátek, 15. dubna 2016 - 15:41:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 9-2014
Ještě dotazy na Klíčov, ty přišlé vozy z Vršovic jsou přidělený?
A které klíčovské Kb citybus jsou přidělené? Řekl bych 6522,6525,6531,6534, 6551,6552?
Peta303
Pátek, 15. dubna 2016 - 19:37:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2314
Registrován: 6-2005
Je mi záhadou, co tím Iveco sleduje (a vydírání ve stylu "tak snížíme v ČR výrobu" od toho Francouze by je u mě eliminovalo automaticky i z dalších VŘ).

Proti SORu sice nic přímo nemám, ale rád bych změnu. Ovšem Citelis a jeho nově přejmenované deriváty reinkarnovaného Citybusu/Agory bych raději už nepotkával. Ze tří účastníků předchozího VŘ tedy jednoznačně Solaris. Názor cestujícího.

Teď ještě názor řidiče, ten v tom bude trávit řádově více času (ačkoli mám takový pocit, že to bude podobné, jen víc kritiky na SOR).
ridic666
Pátek, 15. dubna 2016 - 19:38:03  
Neregistrovaný host
79.98.75.146
Ml636: Byl to ridic DPP, machr s rukou venku.

http://imgworld.cz/imNLza3Cvz.png

Kdyz se ted na to divam, zvlast na to, kde ma v tu chvili nohu a vezmu v uvahu, ze on ujel jeste 20-30 cm, nez zastavil...rozhodovaly zlomky sekundy a centimetry.

Co se tyce AM, predpokladam, ze kritika smeruje hlavne na pidibusove linky. Nikdy jsem s nimi nejel ani je moc nepotkavam, takze nevim, ale hadam, ze se tam obecne jdou lidi spis naucit, viz ten trefeny sloup nedavno. Jsou to jen vetsi dodavky..

A k CSAD SC - ty potkavam velmi casto, zadny problem jsem nikdy nemel. Navic, je tam spousta brigadniku z DPP, takze clovek nikdy nevi, na koho narazi.
Pátek, 15. dubna 2016 - 22:54:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 484
Registrován: 12-2007
Pár nových panelů od 1.5. [new]


Úterý, 19. dubna 2016 - 20:27:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6345
Registrován: 8-2003
Kačerov a nejstarší provozní kloubák -> 4/2016 [happy]


World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou [kladivo]

Úterý, 19. dubna 2016 - 21:08:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12611
Registrován: 10-2004
Jon_pimmon: To bude mít Unie slabozrakých radost. To dopadne jako s rámečky, kdy si stěžovala na velikost čísel. Na čele vozidla má být jasný velký jednořádkový nápis, kam spoj jede. Vůbec bych se nedivil tomu, kdyby se od září znovu situace měnila.
Úterý, 19. dubna 2016 - 21:14:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 662
Registrován: 3-2007
Může se člověk (v tomto případě zaměstnanec DP) nějak dostat k jízdním řádům služebních svozáků?

(Příspěvek byl editován uživatelem ZXS91.)
22.11.1962 - 19.12.2011

Vokovice!
Vareckaj
Úterý, 19. dubna 2016 - 21:42:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 720
Registrován: 3-2009
Zadní Třebaň - Lochovice za 810.. Nejbližší olný motorák byl až v Rakovníku, tak alespoň jeden spoj... A Hořovice při "zátahu".
Úterý, 19. dubna 2016 - 21:51:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1504
Registrován: 12-2007
Zxs91: Může se člověk (v tomto případě zaměstnanec DP) nějak dostat k jízdním řádům služebních svozáků?

Zaměstnanec DPP si je může najít na intranetu. Služební svoz může použít kterýkoli zaměstnanec DPP. S ohledem na jistá specifika této dopravy, je dobré si ověřit jak to v konkrétním případě chodí (něco jezdí jen na objednání, někdy je i potřeba vědět kde čekat).
Fandaprudič
Středa, 20. dubna 2016 - 07:22:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2662
Registrován: 3-2009
6360 vyrazena. Jen nechapu, proc DP prodluzuje jeste v roce 2016 zivotnost u vysokopodlaznich vozu stejneho typu. Trend je presne opacny.Vysokych podlah se zbavovat.
Středa, 20. dubna 2016 - 07:32:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 538
Registrován: 9-2008
tak jsem chtěl říct, že 6360 po opravě moc dlouho nevydržela a ted koukam, že ono to je skoro 6 let [proud]
www.skodahome.cz www.octaviaclub.cz www.vw-club.cz
Petr_k
Středa, 20. dubna 2016 - 08:57:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11443
Registrován: 4-2003
FP - dýpý si nemůže dovolit vyhazovat vozy bez náhrady bez ohledu na jejich stáří, protože půdička v Rytířské 10 je ohledně linkovýho vedení a provozních parametrů tajemnější než hrad v Karpatech, jak v tomhle ohledu na půdičce neexistuje žádná koncepce, ani krátkodobá, ani dlouhodobá.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
nereg.pozorovatel
Středa, 20. dubna 2016 - 14:57:26  
Neregistrovaný host
84.16.132.176
No doufejme, že po změně bude nová půdička trochu sdílnější, když se prdelku podařilo vyšoupnout na kraj [happy] [happy]. Ten tolik prasit nemůže [happy]
Středa, 20. dubna 2016 - 16:43:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 663
Registrován: 3-2007
5735: Díky, mrknu tam [happy]
22.11.1962 - 19.12.2011

Vokovice!
Středa, 20. dubna 2016 - 17:35:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 654
Registrován: 4-2006
http://praha.idnes.cz/v-brevnove-horel-autobus-0xw-/praha-zpravy. aspx?c=A160420_165711_praha-zpravy_rsr

Překvapivě to byl KB Slityhnus.

A člověk vždy trne hrůsou, jestli to neni Sorka. A pak si vždy vydechne. [happy]
Petr_k
Středa, 20. dubna 2016 - 19:01:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11446
Registrován: 4-2003
Následný scénář: opětovně se všechny odstaví a začne se hledat a honit viník. Pak se zjistí, že se jedná o stále stejný projev stále stejné závady (proklepání a zkratování kabelu mezi bateriemi a startérem je zřejmě fyzickou vlastností motorů Iveco F2BE Cursor), takže faktickým viníkem je příliš vysoko postavená osoba, tzn. nikdo, koho by bylo vnitropoliticky vhodné pranýřovat, udělá se dusno, pak nějaké to divadýlko a bude klid, než zahoří další.

Zrovna 6514 bývalo před SO celkem solidní auto, byť netrpělo zrovna přebytkem výkonu a vlivem absence tlumiče kloubu ani přebytkem jízdní stability. A taky jedinej kb citybrus, se kterým jsem zatím jezdil [wink]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Ml636
Středa, 20. dubna 2016 - 22:41:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5562
Registrován: 11-2006
6514 jsem měl rád. Měla ho na Kačerově solidní parta pohodářů a bývalo to jedno z nejlepších aut ještě dlouho potom, co tato parta dostala SORku.
V těch dobách se na držáku rolety vyvážel menší čížek, o kterém pan D. vždycky prohlašoval "tady ho vozim, aby věděl, zač je toho loket"! Narážeje na jistou paralelu s tehdejším neoblíbeným denním výpravčím.
A pak vždycky když mě vezl ve volnu, neodpustil si poznámku "Nojo, ty mladý prostě dělat nebudou a nebudou, já se na to vykašlu".[biggrin]
"První den Citaro, nejlepší Citaro. Druhý den Citaro, příliš mnoho Citar." (ML636, 2013)
Rebel Yell
Čtvrtek, 21. dubna 2016 - 06:33:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 7-2010
Fricolínek-soráč ale SORky jsou pro tankodrom alá Praha asi to nejlepší(teď začnou řvát slinťáci od medvědů a jinejch hnusů)bohužel ale KB Citybus už při své slavné premiéře v Praze byl deset let za zenitem.Byl to typ který byl už prodejný pouze v OST Evropě.
Petr_k
Čtvrtek, 21. dubna 2016 - 08:58:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11447
Registrován: 4-2003
A v čem byl typ Agora L konkrétně deset let za zenitem?
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Čtvrtek, 21. dubna 2016 - 10:09:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 586
Registrován: 8-2008
Ad téma Citybusy a požáry:
Agora určitě v ničem... Starý a zastaralý není totéž. Citybus a zastaralost je tak trochu šotoklišé, a navíc požáry C8 se zastaralostí CB tolik nesouvisí, kolik shořelo E2 ve srovnání s počtem shořelých E3 a kolik má / měl DPP E2 a E3?
Jenom bych chtěl říct, že pokud je nástupem Citybusu 18M v ČR myšlen rok 2001, tak asi nemohl být 10 let za zenitem, nebot v roce 1991 ještě Renault NP vozy nedělal. Dělal R312, což byl středněpodlažní autobus, uvedu pro pořádek příklady, jako SOR řady B, jako staré Conecto (O345- to není po roce 2000 zastaralé?) a podobně. Citybus není 312, R312 není Citybus. Pokud rok 1988 resp. nástup Agory 1998, tak bych rád viděl NP kloub z roku 1988, pošli odkaz. Rozdíl mezi 312 je zejména v podlaze, motoru (nyní E2) R312 má schody všude, čili taková BN a NB mají k sobě z praktického hlediska daleko blíž, než Citybus a 312. Zastaralost - jak je zastaralý? Prosím konkrétní příklad. Norma E2? Nízkopodlažnost? Pevnost skeletu, který byl reinkarnován v podobě Citelisu, kde už lze o menší zastaralosti uvažovat? Vzhled? Na Citybusy se nadávalo když přišly, když jezdily a ted když jsou starý. Iveco možná dnešními reinkarnacemi Aresů a Citybusů trochu usíná na vavřínech i když jejich prodeje jdou spíše nahoru, čili je otázka, jak moc jejich ,,zastaralost,, vadí zahraničním zákazníkům, nebo českým šotoušům. Od roku 1998 do roku 2006 jezdila i řada 900, kterou nikdo alespon tady za zastaralou nepovažuje, koncept z roku 1973 se přestal vyrábět v roce 2006. Takže Citybus považuji asi za nejlepší derivát NÍZKOPODLAŽNÍCH Renaultů, Irisů a Ivec, škoda, že nemají Renault E3 z vozů Ares a Iliade. K tolik kritizovaným Mercedesům... že by Bus of the year 2013 byl hnusný.... Třeba děti říkají, že čím víc něco nemohou mít, tím je to hnusnější... nevím, co je na MB hnusného, chtělo by to zkonkretizovat.

Zajímal by mě spíš postup Iveca, když se ví příčina, zda se k tomu postaví čelem, když stojí o zakázku vypsanou DPP a třeba DP nabídne jako odškodnění Urbanway 18M, když asi ne uplně svoji vinou přišel už celkem o 4. kloubový NP i když jsou po záruce, aféra to je ale už celkem velká. SOR to tak udělal s BN8,5 a to nic nehořelo. Druhou otázkou je, když všem dobře známý motor hoří v Citybusu, zda nehořlavost SORů je dána SORem, nebo zatím spíše otázkou času...
www.mhd-modely.wbs -nové stránky o modelech MHD
Práce šlechtí člověka, kdyby ho taky živila...

(Příspěvek byl editován uživatelem 6117)