Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Železniční uzel Praha » Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 21. 08. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Železniční uzel Praha do 21. 08. 2016

dolů
   autor příspěvek
Suchol
Pondělí, 08. srpna 2016 - 21:56:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 5-2016
Zajímalo by mě, kde bude odstav a servis pro VR-soupravy, věděl by někdo?
Mám pocit, že plocha po zrušeném seř. nádr. Vršovice by pro tento účel byla výborně umístěná, ale dosavadní návrhy kolejí Zahr. Město - Vršovice s ní zbytečně plýtvají.
Pikehead
Pondělí, 08. srpna 2016 - 22:07:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2510
Registrován: 3-2007
str: diky za upresneni, ja ty plany nikdy nevidel [happy]

suchol: Budou mit ostre obraty a servisovat si je bude vlastnik - DB [happy]
Suchol
Pondělí, 08. srpna 2016 - 22:26:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 5-2016
Pikehead: To ale asi nebude stačit, přeci budou mít časem i nějaké soupravy čeští dopravci, třeba ČD.
Naproti tomu se v ÚP stále drží pro tento účel dost nešikovná a mnohem hůře umístěná plocha v Běchovicích, ačkoli dneska už snad víme, že se do Brna bude jezdit přes Vršovice.
Pikehead
Pondělí, 08. srpna 2016 - 22:36:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2512
Registrován: 3-2007
No jednimn z argumentu VRTfans je ze bude potreba vyrazne mene vlaku, protoze jezdi rychleji. Takze i kdyby nejaka VRT byla, vlaky se vejdou na soucasne ONJ.

A jeste zbydou volne koleje pro elektricke jednotky do Kladna a Mlade Boleslavi, coz je mnohem aktualnejsi nez VRT....
Úterý, 09. srpna 2016 - 00:14:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1989
Registrován: 9-2006
Praha-Běchovice střed

Úterý, 09. srpna 2016 - 15:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11077
Registrován: 8-2004
Suchol:
"Naproti tomu se v ÚP stále drží pro tento účel dost nešikovná a mnohem hůře umístěná plocha v Běchovicích, ačkoli dneska už snad víme, že se do Brna bude jezdit přes Vršovice."
Poloha se jeví naopak jako vcelku šikovná, pokud by kdy nějaká VRT byla zaústěna od jihu. Pročpak asi jezdí dnes R od Plzně a Budějovic obracet do Libně a Holešovic. Mohlo by to být samozřejmě blíže hl.n., ale tam toho prostoru nikde moc nevidím.
Jezdit se odstavovat s úvratěmi někam do Strašnic je nesmysl.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
odstavné nádraží
Úterý, 09. srpna 2016 - 16:16:58  
Neregistrovaný host
37.188.141.112
A proč by se nějaké chimérické vysokorychlostní soupravy měly v Praze kamkoliv odstavovat? Pokud přes Česko někdy nějaké VRT povedou (a pevně věřím, že ne), tak rozhodně ČD, ani žádný jiný tuzemský dopravce nebude vlastnit odpovídající soupravy. Veškerá případná vozba po VRT bude tranzitní v režii DB (severozápad - jihovýchod) a SNCF jihozápad - severovýchod).
Úterý, 09. srpna 2016 - 16:36:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 254
Registrován: 6-2010
Pikehead: Vizualizace Hostivar - Vrsovice - tunely
Úterý, 09. srpna 2016 - 16:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6829
Registrován: 5-2007
odstavné nádraží: VRT súpravy si dnes môže dovoliť v podstate aj novozaložená súkromná firma. Takže nie je dôvod myslieť si, že si ich nebudú môcť dovoliť ČD. Takisto napr. Regiojet dnes vlastní vozový park v cene zhruba 10 vysokorýchlostných súprav.
Středa, 10. srpna 2016 - 11:39:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1294
Registrován: 12-2007
Vzhledem k tomu kolik tech "soukromych" firem z velke casti vlastne nejak patri prave DB nebo SNCF, tak ma mozna svym zpusobem pravdu
Východní Evropa jste vy.
Vláďa42
Středa, 10. srpna 2016 - 12:15:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 906
Registrován: 9-2009
Jistě potřeba odstavování nebude velká. Ostatně pokud jste někdy viděli využití letadel, tak ta taky nebloumají po stojánkách někde v Dubaji. Zkrátka ty firmy vědí, že nejvíc stojí letadlo, které nelétá. Takže bez ohledu na představy některých diskutérů odstavná nádraží budou, ale jistě to nebude svět, který znali. Ostatně výtopen už po Praze taky moc nemáme.
Daleko větší prioritu bych dal vytvoření nějakého slušného cargo terminálu. Protože Uhříněves se mi nezdá úplně optimální...
Bugear
Středa, 10. srpna 2016 - 22:58:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3458
Registrován: 8-2005
EIA na LibMal 1 se dostala do fáze dokumentace: http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_OV1152
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Sobota, 13. srpna 2016 - 02:42:23  
Administrátor
Číslo příspěvku: 71939
Registrován: 4-2003
Pár loňských fotek z úvalské stavby.

Odvratná výhybka na Blatově:


Zastávka Praha-Klánovice:


ŽST Úvaly:

Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Vláďa42
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 11:36:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 914
Registrován: 9-2009
Ještě bude legrace!


http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/szdc-zrusila-nejv etsi-zeleznicni-zakazku-poslednich-let-1315231
Kreativec
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 12:03:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 7-2015
Jakou legraci kolem toho můžou udělat? Dá se zrušení soutěže napadnout u nějaké instituce? Leda by někdo mohl interpelovat Ťoka.
Ty prodlevy byly zlověstné. Zajímalo by mě, jestli vítěž soutěže pokládal všechny ty dotazy, které soutěž prodloužily o 4 měsíce, nebo jestli to byla zdržovací taktika konkurence.
Tolik ve stručnosti.
Vláďa42
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 12:49:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 916
Registrován: 9-2009
No, ono je to totiž křišťálově čisté, že ani křišťál tak čistý není.
Ale pro cestujícího to znamená jediné: slušný 4. koridor v Praze se odkládá na neurčito (rozuměj: až to vyhrají ti správní)
Theodor
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 12:50:52  
Neregistrovaný host
194.228.32.120
Taky jsem nebyl úplně odvařenej z toho, jak ta soutěž dopadla, nicméně beru, že roli v tom hrály víceméně mé předsudky a pochybnosti bez hlubší znalosti schopností vítěze. Avšak zrušit tu soutěž kompletně z důvodů, které vyvolávají víc otázek, než je zdrávo... tohle asi nebude odložení jen o půl roku. Ach jo :-(
Vláďa42
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 13:32:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 918
Registrován: 9-2009
Naštěstí se už rýsují firmy, které to postaví. Otázkou je, jestli to bude ještě za tohoto pana ministra. Bo se rýsuje jeho odchod hnedle po podzimních volbách. Heslo: Kapsch
Kreativec
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 16:14:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 162
Registrován: 7-2015
Tak Ťok nečekal na interpelaci a řekl, že pošle do SŽDC kontrolu. Možná přece jen nějaká legrace bude.
Když už se chtěli na SŽDC vyhnout ChaT zrušením zakázky kvůli tak vágnímu důvodu "nemožnost posoudit kvalifikaci", měli to udělat hned po otevření obálek a ne až dva měsíce po vyhodnocení vítěze. Taky jejich argument, že se chtějí vyhnout odvolání neúspěšných uchazečů, které by zbrzdilo stavbu, je v kontextu celého průběhu soutěže naprosto směšný.
Je vůbec nějaké obhajitelné vysvětlení tohoto kroku než snaha zvýhodnit jiné uchazeče?
Tolik ve stručnosti.
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 17:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3142
Registrován: 7-2011
Kreativec:
"Je vůbec nějaké obhajitelné vysvětlení tohoto kroku než snaha zvýhodnit jiné uchazeče?"
Ano, je. "Český" systém ode zdi ke zdi a díky tomu taková "antikorupční" legislativa, že je dnes, zejména u složitějších zakázek, témeř nemožné vypsat výběrko. Zvlášť pokud nemá být kritériem jen nejnižší cena.

Další věc je, zadali ono "zvýhodnění" uchazeče opravdu souvisí s korupcí.
Dejme tomu, pro jednoduchej příklad, že budeš vypisovat výběrko na stavbu kadibudky. Přihlásí se ti firma PataMat, Romokop a Bořekšikula, třeba. Z předchozího už víš, že Romokop ujde, sice nic extra, ale žádná hrůza taky ne, cena průměrná. Bořekšikula je sice drahej, ale zato odvádí perfektní práci a včas, zato PataMat jsou lemplové non plus ultra, nic neudělaj pořádně a spousta reklamací, který se ještě blbě vymáhaj. Jenže jsou nejlevnější.
Jak napsat výběrko tak, aby to vyhrála ta kvalitní firma a zároveň to nesmáz nějakej soud či ÚOHS?
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 18:52:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 183
Registrován: 9-2008
Tohle je fakt k vzteku. Teď se rozjede kolotoč dohadování, napadání rozhodnutí, odvolávání a výsledkem bude, že začátek stavby se odloží třeba o rok dva.

Na konci dalšího rozpočtového období se zase budou všichni strašně divit, že jsme nebyli schopni vyčerpat peníze z fondů na dopravu a bude se rychle utrácet za blbosti místo aby se stavěl pořádně hlavní koridor.

(Příspěvek byl editován uživatelem Sopko.)
Kreativec
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 20:03:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 7-2015
Ano, je. "Český" systém ode zdi ke zdi a díky tomu taková "antikorupční" legislativa, že je dnes, zejména u složitějších zakázek, témeř nemožné vypsat výběrko. Zvlášť pokud nemá být kritériem jen nejnižší cena.

PataMat jsou lemplové non plus ultra, nic neudělaj pořádně a spousta reklamací, který se ještě blbě vymáhaj


To je obojí právě snaha znevýhodnit uchazeče. Nemůže to být primárně o kvalitě provedení, protože tu si určuje zadavatel sám a koneckonců, dlouhá série dodatečných dotazů byla příležitostí to upřesnit a pojistit. A za 800 milionů rozdílu už se vyplatí pojistit si ji i trvalým vícečlenným stavebním dozorem na místě a zvlášť pečlivě napsanou smlouvou. Nejshovívajší interpretace zrušení soutěže je, že si chce SŽDC ušetřit tuhle dodatečnou práci s méně spolehlivým vítězem.
Ve vyjádření SŽDC jsou náznaky, že Chládek a Tintěra jsou z nějakého důvodu naprosto nepřijatelná firma, která SŽDC v minulosti způsobila velké maléry. Proto chtějí vypsat novou soutěž podle zákona platného od letošního února, který umožňuje zohlednit historii uchazečů. Jednak mám pochybnosti, jestli opravdu může být velká firma, která je na trhu desítky let a běžně pro SŽDC pracuje, tak prohnilá. Její finanční zdraví by měli mít možnost pomocí kvalifikačních kritérií poznat spolehlivě. V každém případě, pokud jediná možnost byla zrušit soutěž, měli to udělat dřív než po třech měsících hloubání, jestli by nejnižší nabídku nemohli vyřadit už v rámci platných pravidel. A hodně solidně to doložit a obhájit minimálně před ministrem, pokud to z právních důvodů zatím nejde použít jako veřejný argument. Takhle to trochu působí, jako že třeba čekali, jestli mezitím Ťoka nevystřídá někdo, kdo se o to nebude starat.
Tolik ve stručnosti.
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 21:38:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 892
Registrován: 2-2010
Provoz v žst Praha hl.n. dne 14.8.2016: https://www.youtube.com/watch?v=MCu01bSr6k8&feature=youtu.be
Pesimista vidí v tunelu tmu.Optimista vidí na konci tunelu světlo.Realista vidí světla vlaku.A strojvůdce vidí tři debily na kolejích. [masinka]
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Bkp
Pátek, 19. srpna 2016 - 12:07:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7436
Registrován: 8-2003
Tak jsem se zase jednou podíval do Vysočan a řeknu vám, neměl jsem dobrý pocit. Hned před vstupem z ulice do podchodu jsem viděl informační panel s fotkou staniční budovy v dobách největší slávy a musel jsem si říct, že ta budoval nevypadala vůbec zle, dokonce by v moderní zástavbě Vysočan hezky ladila. Dokud si to myslím jen já, tak no problem, ale cítím v kostech, že si toho nevšimnu jen já a hrozí další Ústí.
Naproti tomu mě nepříjemně překvapilo, že panelák z západního zhlaví stanice nešel k zemi, ale naopak staví se tam jakási přístavba.[crazy]
No a zbytek si nechávám do sousední diskuze.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Pátek, 19. srpna 2016 - 14:23:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3144
Registrován: 7-2011
Bkp:
"...s fotkou staniční budovy v dobách největší slávy a musel jsem si říct, že ta budoval nevypadala vůbec zle, dokonce by v moderní zástavbě Vysočan hezky ladila. Dokud si to myslím jen já, tak no problem, ale cítím v kostech, že si toho nevšimnu jen já a hrozí další Ústí... "
A to je dobře, nebo špatně? Pokud špatně, proč?
mot
Pátek, 19. srpna 2016 - 15:13:28  
Neregistrovaný host
109.81.210.189
Tak ten panelák je (byl) jakási ubytovna pro UK, tudíž je bůhvíkoho. A ta nádražní budova by po opravě klidně mohla sloužit dál, čemu by to mělo vadit? Tomu, že bude mezi kolejema? Eskalátory/výtah by snad taky nebyl problém. Pořád lepší než ty moderní Kotasoviny.
Pátek, 19. srpna 2016 - 15:19:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6874
Registrován: 5-2007
Bobik: Za mňa špatne. O tom, aký paškvil vznikol z Ústí v snahe jednak dosiahnuť nejakú úroveň parametrov toho nádražia a zároveň "nutnosťou" zachovať nádražnú budovu, sa už toho popísalo nemálo...

mot: Vysočanom by najviac prospelo, keby bola stanica úplne bez budovy (a namiesto nej boli narovnané koľaje, max. s búdkou ala Hostivař alebo vestibulom pod koľajiskom. Už aj taká nová výpravná budova v ÚnO je na tú stanicu naddimenzovaná.
Pátek, 19. srpna 2016 - 16:12:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3145
Registrován: 7-2011
Asdf - dobře, ale v Ústí byl problém s prostorem, tam bylo potřeba nějak schopně "nalámat" oblouky. Ve Vysočanech je místa dost, tam podobný problém nevidím.
Navíc je kolejiště nad úrovní terénu (ulice), takže i kdyby se to tam zplanýrovalo, beztak by muselo vzniknout něco podobného tomu, co už tam je. Akorát s tím rozdílem, že by nová budova asi byla na kraji, z ní by vedl podchod na jednotlivá nástupiště a kolejiště by bylo směrem ke svahu.
Což o to, kdybych věděl, že tam vznikne něco "schopného" a zajímavého, nebyl bych proti. Jenže se obávám nějaké hrůzy typu Hostivař*. To ať tam raději zůstane to, co je a akorát se to mírně adaptuje (postavit perony, rozšířit podchod a dostavět u vstupu z ulice budku s kasou)

(*Bez ohledu na to, že to lidem pomohlo, je to blíž k busu i tram, tak je to prostě hnus, hrůza a vídrholec. Osobně tomu přezdívám Hostivařská základna UFO, bo hlavně v noci to tak vypadá.. [proud])
Jeffer
Pátek, 19. srpna 2016 - 16:52:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 723
Registrován: 1-2005
Bobik: Takže Ústí? Budova na mieste, kde vôbec nie je užitočná pre nikoho? Tu nie je ani ten príjazd pre autá. To je úplne zabité. Teraz ešte cestujúci do budovy musia, lebo je úrovňový prístup na nástupište. A keď bude mimoúrovňový, čo potom? Inak mne sa Hostivař páči.

Podľa mňa Vysočany potrebujú tak štyri koľaje, dva peróny, na jednom konci súčasný východ pri budove, na druhom konci východ do rozšíreného podjazdu Jandovy ulice (problém: perón 400 metrov), kde by bola bus zastávka (ja viem, je to natesno so zastávkou Vysočanská; niečo ako plánované ZM). Prestup na metro je na Vysočanech zabitý, ten vyrieši len Rajská Zahrada.
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14.2.2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
FiJi
Pátek, 19. srpna 2016 - 16:59:02  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Kreativec:
" Nemůže to být primárně o kvalitě provedení, protože tu si určuje zadavatel sám [...] pojistit si ji trvalým vícečlenným stavebním dozorem na místě a zvlášť pečlivě napsanou smlouvou."
To je bohužel u velkých staveb nebo IT zakázek neproveditelné. Chyby se mohou projevit klidně až za několik let. A i když se projeví hned, na takové firmě Patamat si nic nevezmete, protože okamžitě zanikla a její majitelé se s firmou Patamat a syn hlásí do jiného výběrového řízení. Smlouvou to nevyřešíte, a kdybyste to chtěl řešit dozorem, bylo by to tak drahé, že bychom ještě s láskou vzpomínali na naše dnešní nejdražší dálnice a koridory v Evropě. To by zdaleka nevyřešil vícečlenný stavební dozor na místě, to byste musel mít dozor u každého subdodavatele, u každé jednotlivé činnosti.
Pátek, 19. srpna 2016 - 17:02:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3147
Registrován: 7-2011
Jeffer:
"Podľa mňa Vysočany potrebujú tak štyri koľaje, dva peróny..."
Není to málo? Myslím, že tam pořád bude muset něco končit, Masna ani Wáguson nejsou nafukovací.

Jinak já ty důvody přestavby chápu, bylo by to lepší. Jenom nejsem zastáncem bourání za každou cenu. Bourat, jen pokud tím opravdu získám něco lepšího a kvalitnějšího, než bylo předchozí.

Na druhou stranu - podle stejnýho klíče by se musela sundat i Fantova budova na Hlaváku (nemá využití, je předimenzovaná, akorát pustne a překáží, místo ní by mohlo vzniknout další místo pro perony na nádraží, který beztak bojuje s kapacitou.
Jakej je v tom potom rozdíl? Má Hlavák zůstat jenom proto, protože je "slavnější" a známější a Vysočany padnout, protože jsou "neznámý" a zastrčený?
Bkp
Pátek, 19. srpna 2016 - 17:17:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7437
Registrován: 8-2003
Bobik:
"Jakej je v tom potom rozdíl? Má Hlavák zůstat jenom proto, protože je "slavnější" a známější a Vysočany padnout, protože jsou "neznámý" a zastrčený?"

Ano, přesně v tom je rozdíl. Každá budova má naději stát tak dlouho, až z ní bude památka a je jen politické rozhodnutí, která doopravdy památka bude a bude s ní památečně zacházeno, a která budova památka nebude.
Asi jako když se z lokomotivní řady po dožití vybere jedna pro muzejní účely a ostatní jsou zlikvidovány.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Pátek, 19. srpna 2016 - 17:38:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3148
Registrován: 7-2011
Bpk - pak tedy v pořádku. V tom případě bylo rozhodnuto, že budova v Ústí je památkou a bez ohledu na problémy, které to (provozně) způsobuje, je dobře, že zůstala zachována. No a pokud se rozhodne, že si stejný statut zaslouží i Vysočany....

Osobně je mi to jedno, jak už jsem psal, důvody případné demolice chápu. Jenom trvám na tom, že to, co vznikne by mělo jaksi být hodnotnější a kvalitnější, než to předchozí.
Což se třeba dle mého názoru v Hostivaři nepovedlo. Tam je jediné plus, že je to blíž lidem. Ale už jenom představa, že bych tam třeba v prosinci měl strávit čvrt hodiny čekání na vlak, mě od použití odrazuje.
Pátek, 19. srpna 2016 - 20:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11091
Registrován: 8-2004
FiJi:
"To by zdaleka nevyřešil vícečlenný stavební dozor na místě, to byste musel mít dozor u každého subdodavatele, u každé jednotlivé činnosti."
Ještě by se tedy někde musel ten (kvalitní) dozor sehnat.

ad Vysočany:
Souhlasím s Asdf a Jeffer. Na budově nic krásného, natož jedinečného neshledávám. Pokud má nějaká taková budova zůstat, mohla by to být ta ve Všetatech. Bobik tady sice kritizuje Hostivař s tím, že jedinou výhodou je přiblížení lidem (na přístup / přestup). Podle mě je ale délka přístupu jedna z těch nejpodstatnějších věcí, které by se na nádraží měly řešit. Téměř denně se ve Vysočanech vyskytuji, ale je to 1 minuta při výstupu z vlaku a asi tak 2 (občas až 5) minut při čekání na vlak. Ne víc. Na to žádnou velkou stavbu nepotřebuji a s ohledem na svažitost terénu považuji řešení alá Hostivař za ideální.
Nejsem si jistý, zda by zachování budovy (a s tím spojený odsun os na skalském zhlaví) neznamenal třeba snížení rychlosti minimálně ve spojkách (což ve stanici, kde toho bude jezdit křížem vždy mnoho, je opravdu na dvě věci). Další jsem ani nedomýšlel.
Druhý podchod by snad mohl být do ulice Krátkého. Pokud by pak MČ upravila přecházení Sokolovské u křižovatky s Krátkého, nemuselo by to být vůbec marné.[happy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Kreativec
Pátek, 19. srpna 2016 - 22:21:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 7-2015
Smlouvou to nevyřešíte, a kdybyste to chtěl řešit dozorem, bylo by to tak drahé, že bychom ještě s láskou vzpomínali na naše dnešní nejdražší dálnice a koridory v Evropě.

To je fatalismus. Možná by se vlastně stavebním firmám mělo preventivně vždycky ještě 20% k ceně přidat a tím se vše vyřeší?
Chládek a Tintěra Litoměřice nejsou Pat a Mat. Zadavatel má možnost požadovat jako kvalifikační předpoklad obrat, tržní kapitalizaci, reference, cokoliv... Tak to neprezentujte tak, že musí chudák akceptovat každou nesmyslnou nabídku a hlídat zhotovitele ani nemá smysl, lze jen důvěřovat.


Ještě by se tedy někde musel ten (kvalitní) dozor sehnat.


A když bude stavět Strabag nebo Viamont, tak kvalitní dozor není potřeba? Když budou všechny ty konkurenční firmy bez práce, nedá se žádný jejich inženýr získat k provádění dozoru? Co jsou to za argumenty?
Tolik ve stručnosti.
Pátek, 19. srpna 2016 - 23:28:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3150
Registrován: 7-2011
Hroch:
" Podle mě je ale délka přístupu jedna z těch nejpodstatnějších věcí, které by se na nádraží měly řešit. "
Však nejsme vepři. [proud] Ovšem správně píšeš, že jedna, nikoli jediná.

Hroch:
"Téměř denně se ve Vysočanech vyskytuji, ale je to 1 minuta při výstupu z vlaku a asi tak 2 (občas až 5) minut při čekání na vlak. Ne víc. "
Jistě, jenže se podívej, co kolem Vysočan je (krtek, krámy, hospody) a co je kolem Hostivaře (nic). Ve Vysočanech se opravdu dá přijít přesně na vlak a to téměř v jakoukoli denní dobu. V Hostivaři jsi závislý na tom, kdy tě tam co (tram, bus) doveze a v době mimo špičku si tam nuceně počkáš. A obvykle v tu dobu, kdy musíš čekat, se tam není kde schovat. Podchod nic moc a čekárna bývá už/ještě zavřená.
Pátek, 19. srpna 2016 - 23:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3151
Registrován: 7-2011
Kreativec:
" Zadavatel má možnost požadovat jako kvalifikační předpoklad obrat, tržní kapitalizaci, reference, cokoliv... "
Právě. A když to udělá, tak je napadán za zvýhodňování...[crazy]
prag
Pátek, 19. srpna 2016 - 23:52:42  
Neregistrovaný host
37.48.4.24
Co máte s tim přestupem na metro na Vysočanech, dneska jsem tam šel a je to cca stejně jako na Wilsonu ze zadních peronů, akorát se musí vrchem přes silnici. Necelý tři stovky metrů .. no trochu by to zkulturnit chtělo, ale to se stává i u těch novejch staveb, že se prostě považujou za bezúdržbový včetně zametání.
Suchol
Sobota, 20. srpna 2016 - 09:22:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 5-2016
prag, Hroch, Jeffer: Podle mě je třeba dodělat přístup od metra z přestupní chodby podzemním travelátorem pod ul. Bří Dohalských do nového nádražního podchodu. Žst. Vysočany bude stejně důležitým přestupním bodem dálkové vlaky-MHD jako Smíchov a Zahr.Město.
Dělat přestup k metru Rajská zahrada nemá význam - není tam tramvaj ani autobusová tangenta a zastávka navíc jen pro Esko by byla málo frekventovaná. Místo investování do této zastávky vč. složité přestupní cesty by SŽDC měla přispět na kvalitní přestupy z Vysočan (tj. travelátor na metro a výstup do Krátké na busy ve Freyově). Výstup do Jandovy je omyl.
temný proud
Sobota, 20. srpna 2016 - 11:10:44  
Neregistrovaný host
78.80.157.15
Kretivče, malá technická. Jaký je rozdíl mezi Viamontem a Strabag rail?
FiJi
Sobota, 20. srpna 2016 - 15:35:20  
Neregistrovaný host
78.45.151.26
Kreativec:
"Možná by se vlastně stavebním firmám mělo preventivně vždycky ještě 20% k ceně přidat a tím se vše vyřeší?"
Nic takového jsem nepsal. Navíc když přidáte peníze firmě, která to neumí, nebo která to prostě chce za každou cenu ošidit, nezískáte tím nic. To, že je něco drahé, neimplikuje, že je to kvalitní. Ale hodně lidí už přišlo na to, že nejsou tak bohatí, aby si mohli kupovat levné věci - akorát státu to moc nedochází. (A ještě navíc si kupuje levné věci draho a pokud možno takové, které nepotřebuje.)
Kreativec:
"Chládek a Tintěra Litoměřice nejsou Pat a Mat."
Nepsal jsem o tomto konkrétním příkladu. Je pravda, že se dělají obstrukce i s takovými výběrovými řízeními, kde to firma vyhraje čestně a oprávněně. Ale to je právě ten problém, že dnes už je ve výběrových řízeních takový chaos, že nejde vypsat transparentní výběrové řízení podle všech pravidel, kde vyhraje nejlepší nabídka.
Kreativec:
"Zadavatel má možnost požadovat jako kvalifikační předpoklad obrat, tržní kapitalizaci, reference, cokoliv..."
A ÚOHS má právo mu takové výběrové řízení zase zrušit.
Kreativec:
"Tak to neprezentujte tak, že musí chudák akceptovat každou nesmyslnou nabídku, hlídat zhotovitele ani nemá smysl, lze jen důvěřovat."
Tak to bohužel je. Navíc když ta nepřímá kritéria jako obrat nebo trží kapitalizace nastaví tak, aby mu k něčemu byla, vyloučí tím spoustu zájemců, kteří by to dokázali udělat kvalitně a levně.
Hlídat zhotovitele má smysl, pokud platí základní předpoklad, že zhotovitel má v úmyslu udělat to kvalitně a ručit za výsledek. Pokud úmysl zhotovitele je za každou cenu ušetřit a výsledek ho zajímat nemusí, bude dělat přesně tak, aby veškerými kontrolami s odřenými ušima prošel.
Sobota, 20. srpna 2016 - 20:28:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11093
Registrován: 8-2004
Kreativec:
"A když bude stavět Strabag nebo Viamont, tak kvalitní dozor není potřeba? Když budou všechny ty konkurenční firmy bez práce, nedá se žádný jejich inženýr získat k provádění dozoru? Co jsou to za argumenty?"
Samozřejmě, že bude třeba. Já narážel pouze na FiJi-ho teorii o armádě dozorů, která bude stát téměř každému dělníkovi za zadkem.
prag:
"Co máte s tim přestupem na metro na Vysočanech, dneska jsem tam šel a je to cca stejně jako na Wilsonu ze zadních peronů, akorát se musí vrchem přes silnici. Necelý tři stovky metrů"
Souhlas. Travelátor je hovadina. (Navíc ještě bratří Dohalských [crazy] - je poznat, že Suchol není místní ani vlak ve Vysočanech nepoužívá. No ale tak hlavně že má jasno.)
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Suchol
Sobota, 20. srpna 2016 - 22:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 5-2016
Hroch: Hovadina je, když někdo připravuje trať RS na Drážďany s podzemní žel. zastávkou někde hluboko pod Prosekem a vyhne se Vysočanům.
Já ale věřím, že včas zvítězí zdravý rozum a modernizovaná žst. Vysočany bude využita i pro tento směr - pak bude ovšem třeba i ten travelátor. Teď jde jenom o to, aby s ním nový vstup do nádraží počítal.
Máte ale pravdu, že nepovede pod ul. Dohalských (je to Paříkova).

Dořešit bude třeba i zastávku Zahradní Město, aby tam byl kvalitní přestup na prodloužené metro A. Nebo to má SŽDC už vyřešeno?
Sobota, 20. srpna 2016 - 22:29:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3152
Registrován: 7-2011
Suchol:
"Dořešit bude třeba i zastávku Zahradní Město, aby tam byl kvalitní přestup na prodloužené metro A. Nebo to má SŽDC už vyřešeno?"
Huh? Nějak nerozumím řeči tvého kmene. Jakej přestup na jaký - prodloužený - metro?
Můžeš alespoň hodit nějaký souřadnice, ať víme, kde se na zeměkouli nacházíme?
Sobota, 20. srpna 2016 - 22:50:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6880
Registrován: 5-2007
A potom nemá byť človek na pochybách keď o dve vlákna vyššie prezentuje suverénne riešenia ŽUB...
Suchol
Neděle, 21. srpna 2016 - 09:22:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 5-2016
Bobik: Jak známo, trasa A má za st. Strašnická větvení, aby se dala prodloužit. Jde tedy o prodloužení do (nejlépe) povrchové st. Zahradní Město.
A teď sem na oplátku dejte kolejové řešení žel. zast. Zahr.Město.
Kreativec
Neděle, 21. srpna 2016 - 09:31:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 7-2015
Větvení za Strašnickou bylo sice založeno, ale větev do Hostivaře pokud vím už není ani v Metropolitním plánu.
Tolik ve stručnosti.
Suchol
Neděle, 21. srpna 2016 - 10:38:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 5-2016
Kreativec: Místo do Hostivaře je třeba dotáhnout metro k žel. zast. Zahradní Město (to tvůrcům MP ještě nedošlo).
Drak
Neděle, 21. srpna 2016 - 12:53:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1625
Registrován: 10-2002
Pokud Suchol myslí přestupní chodbu mezi pevným schodištěm a eskalátorem do západního vestibulu tak ta je jižně od úřadu MČ a východně od gymplu. Nejkratší spojnice od tohoto místa k nádraží je pod ulicí Bří Dohalských.
Neděle, 21. srpna 2016 - 12:54:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6881
Registrován: 5-2007
Suchol: A sú na tom Áčku ciele dostatočne ďaleko od vlaku na to, aby to (v porovnaní s prestupom z vlaku na tram/bus) malo zmysel?
Neděle, 21. srpna 2016 - 12:58:17  
Administrátor
Číslo příspěvku: 71979
Registrován: 4-2003
Pro odlehčení - jak se dá také řešit nedostatek místa pro zázemí stavby:

Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Neděle, 21. srpna 2016 - 13:26:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3154
Registrován: 7-2011
Suchol:
" Místo do Hostivaře je třeba dotáhnout metro k žel. zast. Zahradní Město (to tvůrcům MP ještě nedošlo)."
Suchol:
" Jak známo, trasa A má za st. Strašnická větvení, aby se dala prodloužit. Jde tedy o prodloužení do (nejlépe) povrchové st. Zahradní Město.
A teď sem na oplátku dejte kolejové řešení žel. zast. Zahr.Město."
Faj, máte teprv sotva konec srpna a už je tu vtip roku. [proud]
Člověče, nic ve zlým, ale jsi si skutečně jistej, kde se na zeměkouli nacházíš? A že to, co píšeš, myslíš vážně? Vážně chceš tahat prodloužení A ze Strašnický na zastávku Zahr. město? Která má mimochodem vzniknout cca 700m od už fungující stanice Skalka?
A vážně myslíš, že ačkoli lze čekat, že ZahrM stáhne lidi ze Strašnic i částečně Hostivaře, tam opravdu bude frekvence taková, aby to vyžadovalo metro? Zvlášť, když to metro bude muset někam pokračovat, takže stáhne to, co dnes jezdí MHD na Skalku.
Mimoto jsi si jistý, že ta prodloužená větev A povede oblastmi s dostatečnou generací cestujících? Tedy takovou, aby to vyžadovalo metro? Dovoluji si upozornit, že třeba takové Petřiny, ač se to na první pohled nezdá, tolik cestujících, aby to vyžadovalo (zaplatilo) metro negenerují.

Jo a to s tou nejlépe povrchovou stanicí metra je taky dobrej vtip. Proč proboha povrchovou? Aby lidi nemuseli pod zem a měli jednodušší přestup? A nebylo by teda v tom případě vůbec lepší nahnat všechno, tedy vlak, metro i tramvaj k jedný hraně? Vždyť rozchod to má stejnej, kolejnice taky a co se rozdílnýho napětí v drátech týče, tak přepínatelná trolej technicky řešitelná je a metro má napájení vlastní. Jo a ty koleje se ještě můžou vyasfaltovat, aby tam mohly i busy. [crazy]

Pardon, ale kulatý obdélníky kreslit neumím a nesmysly se obecně nezabývá. [wink]
prag
Neděle, 21. srpna 2016 - 13:54:58  
Neregistrovaný host
37.48.16.100
Přepínací trolej řešitelná je, ale zasahování napájecí koleje do profilu ne, leda splítkou jako na spojce z Krče do depa Kačerov. A pak se to zas nenapasuje k jednomu nástupišti.
Pokračování áčka přes ZM do Hostivaře je původní plánovaná trasa, jen se pak "rychle a levně" místo ní postavily dvě stanice na spojce do depa. Tak to asi nějak vycházelo .. mmch Skalka snad vychází ještě hůř než ty Petřiny a o Depu škoda mluvit.
Suchol
Neděle, 21. srpna 2016 - 14:11:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 5-2016
Bobik: Nač ta vášeň?
Povrchové metro na okraji města je jinde běžná věc. Aby se zástavba nerozlézala do krajiny, je vhodné využít plochu Prahy (k tomu už byla prověřena lokalita tzv. Východního Města). První etapou je stanice Zahr. Město, kde budou zastavovat dálkové vlaky a žádoucí je proto i vazba na metro (mělo by tady být i velkokapacitní P+R), 700 m pěšky na Skalku nelze uvažovat.
Že Petřiny nevytvářejí větší zátěž na 1 stanici metra, je pochopitelné, protože je tam už tramvaj s více stanicemi.

(Příspěvek byl editován uživatelem Suchol.)
Suchol
Neděle, 21. srpna 2016 - 14:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 5-2016
prag: Bobikovo "narvat k jedné hraně" jsem bral jako jeho špatný vtip.
Suchol
Neděle, 21. srpna 2016 - 14:21:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 5-2016
Drak: Není to ul. Dohalských ale Paříkova.
Neděle, 21. srpna 2016 - 16:29:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3155
Registrován: 7-2011
Suchol:
"
Povrchové metro na okraji města je jinde běžná věc. Aby se zástavba nerozlézala do krajiny, je vhodné využít plochu Prahy (k tomu už byla prověřena lokalita tzv. Východního Města). První etapou je stanice Zahr. Město, kde budou zastavovat dálkové vlaky a žádoucí je proto i vazba na metro (mělo by tady být i velkokapacitní P+R), 700 m pěšky na Skalku nelze uvažovat."
Teda při vší úctě, ale to je nicneříkající snůška optimistickejch blábolů, naprosto vzdálená realitě.
Pokud spadneme zpátky na zem, tak zjistíme, že frekvence cestujících na Zahr.M nebude nikdy taková, aby to nepobraly busy a tramvaje. A to ani z dálkových vlaků. Na Skalku nikdo samozřejmě pěšky chodit nebude, dál tam pojedou autobusy.

Co se povrchového metra týče - že něco funguje jinde neznamená, že to bude fungovat i tady. Povrchový metro po zemi je bariéra jako hrom, buď povede někudy, kde to nebude vadit, ale tam zase nejsou lidi, nebo povede někudy, kde jsou lidi, ale pak, pokud to vůbec půjde, onu oblast totálně rozdělí. A nadzemní Sbahn jako v Berlíně, třeba, u nás nikdy neprojde (zazděj to lidi, kdo by taky chtěl mít před oknem ve druhým patře trať). To je jedna věc. Druhá věc je, nakolik by pozemní trať musela být oplocená a zabezpečená, aby to vůbec někdo povolil (nápověda-přívodní kolejnice). Další věc jsou vlaky - valná většina ze současných vlaků nelze provozovat po povrchu, minimálně by se na to musely upravit. Potom stále tam nevidím dostatečný potenciál cestujících, který by stavbu metra opravňoval. No a nakonec - dokážeš si vůbec představit, kolik by ta sranda asi stála a kde na ni vzít? Nejen na stavbu, ale i dlouhodobě na následný provoz. Pokud v dané oblasti něco kolejového rozvíjet, tak maximálně tramvaj a to ještě s velkým otazníkem.

Mimoto v Praze už je metro do pole a metro do lesa. Proč stavět další do nikam?


Suchol:
" Že Petřiny nevytvářejí větší zátěž na 1 stanici metra, je pochopitelné, protože je tam už tramvaj s více stanicemi. "
Sakra chlape, víš ty o tom vůbec něco, nebo si tady z nás děláš akorát srandu? Pokud ti na týhle větě nepřijde nic divnýho, pak se obávám, že nemá cenu v diskusi pokračovat, dokud si v dané oblasti nerozšíříš obzory.
Napovím - Petřiny nevytvářej dostatečnou zátěž ne proto, protože už tam je tramvaj - a busy, mimo jiné, nýbrž proto, protože na metro tam není dost lidí. Naopak ty tramvaje a busy teď ty lidi ke stanici metra svážej. Minimálně v těch tramvajích ubyli, bo je stáhlo metro.
Drak
Neděle, 21. srpna 2016 - 16:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1626
Registrován: 10-2002
Tak to jsem nějak nepochopil kam se ten travelátor má do metra napojit. Myslel jsem že do této chodby zleva.
Suchol
Neděle, 21. srpna 2016 - 18:17:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 5-2016
Drak: Ano, je to tak. Vyjdu po schodech z nástupiště (myslím, že by pak mohly být nahrazeny eskalátory), zatočím vpravo, projdu pravým otvorem a budu pokračovat rovně vybouranou stěnou k travelátoru, který je/bude v ose Paříkovy ul. a měl by vyústit v prostoru nádražní haly pod kolejištěm, tj. zhruba v polovině nástupišť.

(Příspěvek byl editován uživatelem Suchol.)
Suchol
Neděle, 21. srpna 2016 - 19:10:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 5-2016
Bobik: Zbytečně se vzrušujete.
Nároky na komfort porostou a pokud se postaví nová trať do Brna, bude na Zahr. Městě přestupovat řádově podobný počet lidí jako na Smíchově, z dálkových vlaků asi ještě víc. A má-li být nová trať atraktivní, bude vyžadovat i kvalitní napojení na páteřní prvek MHD (že by je odvezly autobusy a tramvaje, je dosti přízemní úvaha).
Povrchová trať metra v nové zástavbě jistě může být začleněna tak, aby nějakou velkou bariéru netvořila (dobrý architekt-urbanista to dovede). Nemá smysl, když uvádíte příklady zastaralých řešení, budoucnost bude jiná, metro se ze Zahr. Města prodlouží, až to bude třeba.

Petřiny jsou jen jednou nácestnou stanicí a kvůli nim se to metro neprodlužovalo. Tramvaj. linky do centra zůstaly a pokud byste je zrušil, šlo by do metra víc lidí. Ale takhle je to komfortnější.