Diskuse » Archiv 2018 » Autobusy a trolejbusy » Pražské autobusy » Archiv diskuse Pražské autobusy do 19. 06. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Pražské autobusy do 19. 06. 2018

dolů
   autor příspěvek
F.v.
Středa, 30. května 2018 - 13:41:09  
Neregistrovaný host
Má jich být 13
F.v.
Středa, 30. května 2018 - 13:42:01  
Neregistrovaný host
F.v.:
"Má jich být 9
"
Středa, 30. května 2018 - 17:45:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 324
Registrován: 1-2012
Také vím o devíti podle posledního, raději jsem napsal původních 10, 16 mi přišlo moc.
Petr_k
Středa, 30. května 2018 - 21:05:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12356
Registrován: 4-2003
7012 - Vy původně 9, kačeři 4, hostík 11 a my 28. Jak se ale ukázalo, že se ty vozy na většinu linek totálně nehodí, se s tím dost šibuje. Poslední zprávy tvrdí, že vy 13, Hostivař 13 a my těch zbývajících 26.

Jinak, v pátek to bude měsíc, co jsme to s parťákem začali honit na tůrácích - a už předevčírem vembloud 4538 překonal metu ujetých 5000 km. Zatím se to nesere (což je ale možno započítat i tomu, že se to daří nesvěřovat na hraní dílně), pokud si člověk odmyslí naprosto šíleně namapované řazení (nejen na rovině to umí jet v 30km/h na 6ku a točit něco kolem 700 ot/min - nechci vidět, jak Tector bude vypadat po desetinásobným nájezdu zevnitř), že jinak fajn sedačka ISRI je pro mě při posezu "na pilota formule jedna" stále moc vysoko, že to při spuštěný klimačce žere jak citybrus (pod 40 l/100 km jsem se nedostal), že díky dveřím a celkově zakrámovanýmu interiéru trvá staničení o půlku dýl a odbavování díky úžasnýmu výkonu palubního počítače skoro třikrát dýl, to je docela fajn svezení. Ale dlouho to očividně nevydrží...
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Kejvačka
Čtvrtek, 31. května 2018 - 02:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2149
Registrován: 10-2004
Včerejší dopravní kolaps Jižní spojky a uvázlá Scanie. Na lince do Vlašimi sice nikdy nebyla, ale sluší jí to [wink]


Karosa řady 700 - nejlepší autobus
FK
Čtvrtek, 31. května 2018 - 21:45:13  
Neregistrovaný host
Dobrý večer, umí někdo prosím poradit, zda a jak je možné dát podnět ke změně trasy autobusu DPP? Jedná se o to, že ze Slunečného vršku (zastávky Přeštická, resp. K obecním hájovnám) jezdí všechny 3 linky (181,182,177) směrem na metro Opatov a žádná směr Chodovec/metro Chodov. Dle mého laického názoru by bylo možné např 182 směřovat jinak a tím pokrýt větší poptávku cestujících. Díky za odpověď.
bakaléř
Čtvrtek, 31. května 2018 - 21:47:09  
Neregistrovaný host
Dnes 236ka v serpentinách v příkopu 2039.Jojo včera béčkař,dneska déčkař[crazy]
Dash
Čtvrtek, 31. května 2018 - 21:50:08  
Neregistrovaný host
Dobrý večer, umí někdo prosím poradit, zda a jak je možné dát podnět ke změně trasy autobusu DPP? Jedná se o to, že ze Slunečného vršku (zastávky Přeštická, resp. K obecním hájovnám) jezdí všechny 3 linky (181,182,177) směrem na metro Opatov a žádná směr Chodovec/metro Chodov. Dle mého laického názoru by bylo možné např 182 směřovat jinak a tím pokrýt větší pop........

Ropid.MČ,Hlavní nádraží[smrt]
Rotoped
Čtvrtek, 31. května 2018 - 21:50:43  
Neregistrovaný host
FK: Ropid, Městská část...
bakaléř
Čtvrtek, 31. května 2018 - 23:19:15  
Neregistrovaný host
odkaz

nehoda 236/1
Pátek, 01. června 2018 - 08:41:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 743
Registrován: 1-2007
Nejsem si jist, ale tuším, že městská část Praha 15 usiluje již několik let o zavedení linky Chodov - Benkova - Přeštická - Nádraží Hostivař - Boloňská (SÍDLIŠTĚ HORNÍ MĚCHOLUPY) - .
Kejvačka
Pondělí, 04. června 2018 - 12:29:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2155
Registrován: 10-2004
Stenbus má dvě "nová" Citara, jedno bylo o víkendu na 221, druhé asi ještě nejezdí. Zajímavé je, že dostala nový červeno-bílý lak a ne trikoloru PID.

1761 - http://seznam-autobusu.cz/vuz/18273
1762 - http://seznam-autobusu.cz/vuz/24680
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Beulas
Pondělí, 04. června 2018 - 13:03:25  
Neregistrovaný host
Koukám, že Stenbus si na ty výměny za pražské RZ hodně potrpí [lol]
ooo3
Pondělí, 04. června 2018 - 13:19:56  
Neregistrovaný host
Pokud s tím bude jezdit 221 nebo jinou městskou, tak by modrá střecha nedávala smysl.
Kejvačka
Pondělí, 04. června 2018 - 16:20:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2156
Registrován: 10-2004
ooo3: Jak to, že ne? Je to pod ROPIDem? Je. A striktní rozdělení linek na MHD versus příměstské (regionální) ztrácí s rozvojem pražské aglomerace stále více smysl.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Pondělí, 04. června 2018 - 21:28:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 496
Registrován: 2-2014
Ropid požaduje modrou střechu pouze na příměstské a regionální linky na MHD nikoliv
SWAGER
jan263
Úterý, 05. června 2018 - 14:35:28  
Neregistrovaný host
Mimochodem máme tu nové standardy kvality busů PID. odkaz
Dnes je schválila rada.
Petr_k
Úterý, 05. června 2018 - 19:16:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12359
Registrován: 4-2003
Hm, stále stejné hámotiny - jen tedy už explicitně doplněné tím, že jen hoši z půdičky můžou rozhodnout, co si chtějí na linkách PID vyfotit.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Kejvačka
Úterý, 05. června 2018 - 19:53:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2158
Registrován: 10-2004
Druhé stenbusí Citaro už také jezdí, dnes na 208.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
yardam
Úterý, 05. června 2018 - 20:57:26  
Neregistrovaný host
Obecně je dobré mít nějaké standardy na provoz vozidel, ale nesmí se to přehánět. ROPIDu to poslední dobou (pár let) nějak dost ujíždí.
4.2.4.7 Vnitřní kamerový systém - Velký bratr tě sleduje i v autobuse...
4.2.7.2 Zařízení pro sčítání cestujících - zbytečná vymoženost. Jen si na tom zase někdo namastí kapsy.
4.2.7.4 Displeje pro elektronická pořadová čísla - na co, hergot? Papír stačí. Pořadí spoje na lince je hluboce interní záležitostí, která zajímá tak 1% ani ne cestujících, ale vůbec i šotoušů.
4.2.9.2 Venkovní teploty nad 22 °C - Tohle je osobní názor, ale já klimatizaci nesnáším. Mnohem radši si otevřu okénko a střešní dekl. Ty zadní dekly by se ale měly dát otevřít jen směrem "ven", jako v tramvajích, protože každej blb si sedne dozadu na pětku a nechá se ofoukávat, zatímco zbytek autobusu před ním chcípá, protože i když dovnitř jde čerstvý vzduch, ten horký tam ale zůstává.
4.2.2 + 4.3.2 Stáří vozového parku - věk je jenom číslo. Nevidím důvod, proč by dopravce nemohl provozovat starší vozidla, bude-li je mít v dobrém stavu. Když bude čisté, neorezlé, nic se nebude viklat nebo mlátit, bude svezení pro kohokoliv mnohem příjemnější, než když pojede pár měsíců starý vůz, negarážovaný, co mop neviděl ani z vlaku a odpružení pro jistotu ani neslyšel.
4.2.3.1 + 4.3.3.1 Jednotný vzhled vozidel PID - Barvičky nikoho nezajímají, hlavní je mít správně nastavenou orientaci. Třeba i papírovou.
4.5.1.2 Ústrojová kázeň řidiče - Je to sice pěkný pohled, když přijede šofér v saku s kravatou, ale ve vedru to pro něj musí být hrozné. Pro mě za mě, ať mi tu jízdenku prodá třeba v plavkách, hlavně že mě sakra odveze.
4.5.1.3 Prodej a kontrola jízdenek řidičem - Řidič je povinen nastoupit službu
s dostatečným směnným
- Tohle by pro řidiče měl zajišťovat zaměstnavatel. Chtít po řidičích, aby si neustále syslili drobáky i mimo pracovní dobu, jen aby je všechny vysypali bandě turistů s pětikily, je šikana.
Petr_k
Úterý, 05. června 2018 - 22:35:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12362
Registrován: 4-2003
Vtipný bude, že i přesto bude dál ve statistice figurovat dopravce, který se chlubí nadprůměrným splněním standardů kvality vozidel, která ovšem nejezdí, protože je jaxi nedokáze udržovat (ani smluvním servisem) a ani obsadit řidičema.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
watslaw
Úterý, 05. června 2018 - 23:47:35  
Neregistrovaný host
Ano, rok a půl starej autobus, co má rozmlácenou polovinu sedadel a vytrhaný těsnění ze dveří, to je ideál ROPIDu.

Podlaha, na kterou šlapem, se bude muset uklízet každej den, ale sedadla a tyče kterejch se dotýkáme jen jednou za měsíc (fuj tajxl).

Zákaz čteřech dveří u novejch SD autobusů a jen jedno místo na vozík/kočárek - zejména ve 3D SORech dlouhé stanicování zaručeno.

Jednotnej vzhled do každýho puntíku, ale 30% vozů s hnusnou celovozovou reklamou.

Klimatizace a topení - bohužel není stanovena minimální výměna vzduchu, a že k ní má docházet i v přední části vozu.
jan263
Středa, 06. června 2018 - 17:01:43  
Neregistrovaný host
Jojo, dnes opět: "Posilové spoje linky 224 v trase Bryksova – OC Černý Most jsou mimo provoz."
Nutno dodat, že posilové spoje jsou 100% nízkopodlažní, s logem PID a vozidle je vybaveno podle manuálu vozidla PID [biggrin].
odkaz
Ml636
Neděle, 10. června 2018 - 00:20:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5884
Registrován: 11-2006
Trapárna. Hlavně s těma klimatizacema. Osobně bych je z prostředků MHD vyházel, protože jsem nucen po nákupu autobusů na MHD s klimatizací přesednout do auta (a rád, bo mi ty košťata už j*bou). V 9 z 10 případů totiž pobyt v prostoru s klimatizací nad cca 10 minut, u mě skončí maroděním spojeným se zánětem nosních dutin.
To bych každému zastánci toho hučícího zla narval odsávačku do nosu a zapl to na plný výkon, až by mu i oči vlezly do hlavy. Kromě toho, dutiny před aplikací odsávačky je třeba vhodným nástrojem propíchnout.
Tak kdo si dá lekci, pánové? Buďte rádi že nejsem doktor. Vyřádil bych se na všem, co by mi vlezlo do ordinace. Kór dneska, s náladou kombajnu. Každopádně v MHD pro mě cestování s nástupem klimatizačních jednotek končí.
Rebel Yell
Pajzák
Neděle, 10. června 2018 - 01:54:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 6-2015
Bože, ty seš vůl.
6131
Neděle, 10. června 2018 - 06:32:07  
Neregistrovaný host
No, nevím, nevím. Jednou bylo pěkné vedro, vlezl jsem s malým synem do 696x a po dvou stanicích se začal klepat, že je mu zima. Vzhledem k tomu, že byl předtím zpocený, tak jsme raději rychle vypadli ven. On ten studený vzduch fakt fičel dost silně....
Info
Neděle, 10. června 2018 - 07:56:11  
Neregistrovaný host
Asi jsem zcela mimo mísu,ale klimatizace do vozidel MHD je dle mého názoru nesmysl,protože její účinnost je v tomto případě mizivá,když každou minutu otevřu a zavřu dveře,jen se zvýši spotřeba paliva a výkon motoru,to jejako když jí zapnu u auta a pak jedu s otevřenýma okýnkama.[crazy]
kubiqcz
Neděle, 10. června 2018 - 08:02:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 4-2013
Na 383 dnes krouží BEH 73-95. Čísla linky napsána fixou na papíře, z boku dokonce fixou seznamem zastávek [ok]

(Příspěvek byl editován uživatelem kubiqcz.)
Neděle, 10. června 2018 - 09:16:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 11-2017
Pajzák - opravdu smysluplná argumentace přesně v tvém stylu - znovu tě žádam nešlo by se zde vyjadřovat bez vulgarit když už tedy máš tu nutkavou potřebu vyjádřit se evidentně nuceně skoro naprosto ke všemu?

(Příspěvek byl editován uživatelem almužny_forever_1.)
Petr_k
Neděle, 10. června 2018 - 10:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12365
Registrován: 4-2003
Klimatizace se taky musí umět nastavit - nestačí to jen zapnout a nechat si žít vlastním životem, není to bezobslužný systém. Ovšem v případě dýpý, který ji neumí objednat tak, aby fungovala ve všech režimech (nebo snad ani nechce, z jistých kruhů jdou podobný zcestný názory jako výše ML636). Současný přístup fakt jen nahrává tomu, že se řekne, že to je zbytečnost a že to nikdo neumí a nechce používat.

Při tom včerejším plaváku jsem třeba musel jezdit se zapnutou klimou, abych z vemblouda vůbec něco viděl. Kolega na 340/1 s 3688, kde klima už víc jak rok nejde, prostě nejezdil.

(Příspěvek byl editován uživatelem petr_k.)
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pezos
Neděle, 10. června 2018 - 12:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 974
Registrován: 4-2014
Oblíbený šotonázor: rozdíl mezi venkovní teplotou a interiérem s klimatizací nemá být vyšší jako 5°C, proto je klimatizace zbytečná (když je venku třeba 35 stupňů). Ale úmyslně zamlčíme, že v neklimatizovaném autobuse může bez problémů teplota dosáhnout o 5-10 stupňů víc, než je venku - protože plech a velká okna na sluníčku, že...

Ze stejného soudku jsou nařízení některých dopravců, že klimatizace se smí spustit až po dosažení určité venkovní teploty. Že autobus, který se na konečné opékal na sluníčku a teď se naplnil cestujícími, dokáže i při 23°C venku a jasné obloze uvnitř dosáhnout k třicítce - to už je vyšší dívčí.

A co se týká úniků tepla/chladu dveřmi: krásný příklad je železnice. Zatímco u DB se na nových vozidlech nástupní dveře zavírají asi po 10 sekundách, Pantery a Elefanty vesele větrají desítky sekund až jednotky minut. Je to strašně fajn v zimě i v létě, hlavně v Panterech, kde není nástupní prostor nijak oddělen...

(Příspěvek byl editován uživatelem pezos.)
Neděle, 10. června 2018 - 15:53:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 11-2017
Krásně se tady dohadujete .... vnesu vám sem názor z prostředí mimo Prahu ...

Já osobně klimatizaci vítám zejména na meziměstských linkách, ale když jede klimatizovaný bus na městě, vůbec se nezlobím (ikdyž uznávám, je ve většině případů zbytečná).

Když člověk vyleze z neklimatizovaného autobusu, tak je ... jako [cunik]
Když člověk vyleze z busu s klimatizací (pokud je zaplá), tak je ve stavu, v jakém do autobusu vlezl, kolikrát i lepším.

Trochu si započítáme:
- Za předpokladu, že je venku 30 °C ve stínu, je v autobuse okolo 40-45 °C ve stínu (nedej bože, když si člověk usadí svoji [zadnice] na slunko) ... Čili 45-30=15 °C rozdíl [wink]
- Za předpokladu, že je venku 30 °C a je zaplá klimatizace (nějak rozumně), je v autobuse 25 °C .... tj. 5°C rozdílu mezi teplotou ve stínu.
- Za předpokladu, že je venku 30 °C a je zaplá klimatizace (nějak "nerozumně"), je v autobuse 20 °C .... tj. 10°C rozdílu mezi teplotou ve stínu. To už člověk poté může jít přímo k doktorovi, neboť teplota na slunku bývá poměrně veliká.
.... z toho jednoznačně vyplývá, že se to musí umět ovládat.

Každopádně s odpůrci klimatizace souhlasím v případě, kdy se pořídí nějaké NBéčko, které má okna průhledná jako čistá voda, 4 dveře a každou chvíli je má otevřené, tím se opravdu docílí jen vyšší spotřeby. Ale určitě nesouhlasím s tím, že když se pustí klimatizace a je v buse 25 °C, že člověk chytá hned nějakou chorobu. Mám tu čest porovnat klimatizaci na krátkých i delších trasách a nikdy jsem z toho žádnou chorobu nepochytil. Ba naopak, když člověk vyleze po půlhodinové projížďce z něčeho bez klimatizace, "ofoukne" a může jít hned směr lékárna.


OSC 27-22

* 2002 † 2017

Kuba_j
Neděle, 10. června 2018 - 16:28:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4358
Registrován: 8-2005
Klimatizace v MHD je potřebná jako v zimě topení [wink]. Ale ani s jedním se to nesmí přehánět, když je v zimě nějaký bus přetopený, tak pak je kolikrát ještě větší teplotní rozdíl než v létě s klimou. A podobné je to i co se týče efektivity, kdo tvrdí, že nemá klima smysl kvůli tomu, že se často otevírají dveře, tak by tedy pak nemělo smysl ani topení v zimě...
drajvr
Neděle, 10. června 2018 - 20:40:01  
Neregistrovaný host
Na MHD podle me to topeni smysl nema, maximalne tak jako driv - aby nenamrzala podlaha.
Ml636
Neděle, 10. června 2018 - 20:54:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5885
Registrován: 11-2006
Pajzák: Neber slovo boží do své jedovaté huby, idiote.

Ad klima: "Umět nastavit" a to je to. Co jsem měl možnost vidět a slyšet, tak klimatizaci umím nastavit snad jen já a se mnou jen pár ostatních šoférů. Většina řidičů DPP má problém v dešti u Citybusů zapnout odsávání, v horku zapnout stropní větráky u SORky a Karosy, a v dešti u SORky zapnout stropní větráky jen na 1. stupeň (2. a vyšší = po stropě a bocích uvnitř rozmetaný mokrý bordel). Jak po nich potom můžete chtít nařídit správně klimatizaci? Když už, tak to chce plně automatický režim, který bude udržovat optimální rozdíl teploty mezi vnitřkem a vnějškem zcela automaticky.
Například já jsem nikde nebyl proškolen, jak používat klimatizaci, nic jsem nepodepisoval, nebyl jsem z toho přezkoušen. Takže buďto si dobrovolně najdu papír, zapadlý mezi ostatními technickými normami na nástěnce, nebo to budu umět sám od sebe, anebo prostě tu klimatizaci nebudu používat.
Problém je, že z celé naší populace je asi tak 10% osob poučených o rizikách, které vyplývají z provozování klimatizací a z pobytu v klimatizovaném prostředí. Abych mohl být odpůrce poučený, skutečně jsem o tom přečetl z celého světa víc literatury, než pajzák vyplácal hajzlpapíru na svou ctěnou zadnici. A protože mězi moje zájmy patří i biologie a zdravotnictví, provádím si občas z výdechů klimatizací stěry a dávám je ze srandy testovat. Občas se člověk potom diví, že krakonošových zahrádek není víc. Ale to urážím chudáka Krakonoše. Nevidíte, necítíte (když cítíte, je to už průser), ale dejcháte tichou smrt.
Stačí mít lehce oslabený organismus po nemoci, případně nějaký imunitní defekt (což v dnešní době civilizačních chorob není nic vzácného) a hrozí infikování organismu desítkama různých možných chorob, které končí v lepším případě půlroční neschopenkou, v lehce horším případě nekrózou končetin (je libo sekáček?) a když už holt štěstěna vůbec nedá, tak je lepší mít sepsanou závěť, nebo se vám nad rakví ještě rozhádá rodina. Těch případů bylo spousta.

Takže mě nikdo nepřesvědčí o tom, že klimatizace je dobrá. Prostě není a konec diskuze. Pokud už mám používat klimatizaci, tak jedině ve svém autě, kde je 2x do roka čištěna desinfekcí a ozónem, což si dělám sám, protože ze servisu ta práce nebyla 100%. Spory plísní přežijí totiž i oblíbený čistící sprej a opět se pomnoží. Výparník a vzduchový rozvod je třeba vyčistit mechanicky, případně ozónem. Pokud chcete, za trochu pohodlí si zdraví klidně riskujte, já jsem tu své důvody vyjmenoval a pokud holt nebudu mít na výběr, zkrátka přestanu používat dopravní prostředky, kde je mi bráněno dýchat čerstvý venkovní vzduch. Jakáž pakáž.
Rebel Yell
drajvr
Neděle, 10. června 2018 - 21:27:18  
Neregistrovaný host
To jsou zase hlody. Nejhorsi co muze byt, je pruvan. Klimatizace je v pohode, pokud je dobre udelana. Zatim nevim o nikom, komu by neco museli kvuli klimatizaci useknout, to je fakt ulet.

A stropaky v SORce? Kdyz jsem s tim jeste jezdil, tak jsem je v zivote nepouzil. Jen vyzkousel - kdo to ma poslouchat? A cerstvy prazsky vzduch? :D
Pajzák
Neděle, 10. června 2018 - 22:38:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1803
Registrován: 6-2015
AF1: Nešlo, doma mě učili říkat to první, co mě napadne, protože to obvykle bývá správně. O čemž mě přesvědčil další příspěvek nadčlověka ML636. Až si někdy říkám, jestli nemá kořeny v Přerově či Chrudimi...
watslaw
Pondělí, 11. června 2018 - 12:18:02  
Neregistrovaný host
Nevím, jestli tu klimatizaci v NB18 musí řidič nějak nastavovat, nebo je automat (což by mi přišlo logické), ale v některých to foukalo slušně (což zrovna mě vyhovovalo) a v některých téměř vůbec. Těm, co klimatizaci nechtějí, doporučuji cestovat v přední části vozu, tam je její efekt minimální, protože výdech je až těsně před kloubem.

Jinak doufám, že aspoň u DPP se filtry klimatizace měnit budou dostatečně často, tady mám obavu spíš o dopravce, jako Arriva City, u kterých péče o autobus končí jeho nákupem.

A co se týče zdravotních efektů, osobně mě v autě spíš než mikroby (ty jsou stejně všude), vadí to, jak vysušuje vzduch, takže to vysušuje i sliznice a to zvyšuje náchylnost k těm nemocem. Proto je potřeba dostatečně pít i když jste v klimatizovaném prostředí. Ale furt to zvládám lépe, než větrání průvanem s pylem, prachem a těch spor plísní je venku taky dost.
Pondělí, 11. června 2018 - 14:15:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1832
Registrován: 9-2007
Když jsem byl malý parchant, klimatizace v budově jsme neznali vůbec, věděl jsem, že je nějaká v metru, no když někde něco foukalo, tak se tomu říkalo vzduchotechnika.
Myslel jsem, že vrcholný výrobek klimatizační techniky jsou rozvody vzduchu z lapačů a vozidlo LC 736, až později jsem zjistil, jaké mám mezery.
Ml 636 si to asi hold myslí dodneška [rofl]
Lc_736__c_954
Pondělí, 11. června 2018 - 16:11:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6212
Registrován: 6-2006
watslaw:
"doporučuji cestovat v přední části vozu, tam je její efekt minimální, protože výdech je až těsně před kloubem"
Výdechy jsou rozmístěny po celé délce vozu, to na stropě těsně před kloubem bude výparník.
Petr_k
Pondělí, 11. června 2018 - 23:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12369
Registrován: 4-2003
Klimačky v automatickým režimu nefungujou korektně, protože umí pouze chladit. Funkce temperování je softwarově zablokována, takže odmlžovat v zimě pomocí klimačky bude passé (pokud se někdo včas neprobere).

U kloubáků jsem nějak zatím nepochopil, proč má každá jednotka vlastní ovládání, proč nemůžou být spřažené pod jedno.

Lc - výparník je uvnitř bedny na střeše, za těma mřížkama na stropě jsou filtry odsávání.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Lc_736__c_954
Úterý, 12. června 2018 - 09:44:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6214
Registrován: 6-2006
Aha, díky. Měl jsem za to, že to na stropě přímo pod klimatizační jednotkou je vždy výparník.
CitaroMB
Úterý, 12. června 2018 - 20:15:38  
Neregistrovaný host
V Citaru je z dilny celorocne nastaveno 22C a ridic se o nic nestara, nic nenastavuje. Topi, vetra a chladi si to samo jak potrebuje 365dni v roce. Ridic tu automatiku muze jen vypnout a nasledne jen zapnout odvetravani a otevrit stresni klapky. (Pravda, v SOR ci Karose to byla vesti zabava udrzovat manualne teplotu a poslouchat rachtajici vetraky topeni....) Po nastartovani na konecne se automaticky zapne automatika a stresni klapky zavrou. Problem s nachlazenim jsem mel jen prvni rok. Po zmene zivotniho stylu, stravy atd. uz problem neni. A radeji jako cestujici pojedu v klimatizovanem buse, nez se za sklem skvarit. Jinak na Citarech co ted chodi, uz neni pokles vykonu znatelny a spotrebu tu nikdo neresi. Proste je nejaky standart a hotovo.
Středa, 13. června 2018 - 13:02:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 12-2007
Posledni dva dni by se dalo v busech MHD nejezdit jako prasata v prehratych interierech, ale jak vcera, tak i dnes jsem narazil na autobus, v kterem bezelo topeni. Vcera v hostivarske 6250 a dnes to byla kacerovska 6686. Dnes jsem musel z autobusu po dvou zastavkach vystoupit a pockat si na dalsi spoj.
Čtvrtek, 14. června 2018 - 21:23:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1932
Registrován: 12-2007
Valis:
"Posledni dva dni by se dalo v busech MHD nejezdit jako prasata v prehratych interierech, ale jak vcera, tak i dnes jsem narazil na autobus, v kterem bezelo topeni. Vcera v hostivarske 6250 a dnes to byla kacerovska 6686. Dnes jsem musel z autobusu po dvou zastavkach vystoupit a pockat si na dalsi spoj."

6250 měla včera problém s chlazením, řidič měl co dělat, aby nemusel cestující úplně vysadit.
Dnes už by vůz měl být v pořádku.
6250
Pátek, 15. června 2018 - 06:41:38  
Neregistrovaný host
Tak ono nejen té 6250 zbývá pár posledních dní max. týdnů v provozu... Za chvíli budou Karosy B941 v pražských ulicích minulost....[andel]
Pátek, 15. června 2018 - 08:30:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4495
Registrován: 12-2007
Valis: to jsou ty nové Ropidí standardy, vůz musí být vybaven klimatizací :D
PS: píše se v těch standardech že když je vůz vybaven, že by taky měla běžet?
drajvr
Pátek, 15. června 2018 - 11:35:45  
Neregistrovaný host
Ano, píše se to tam. Stačí si to jen přečíst, zase až tak dlouhé, nebo náročné na pochopení to není.
987
Pátek, 15. června 2018 - 14:01:07  
Neregistrovaný host
Klimatizace je podobně rozvedena i u standardů pro nostalgické linky.
Ml636
Sobota, 16. června 2018 - 15:10:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5886
Registrován: 11-2006
22°C je příliš málo. To mám obavy, že ani změna životního stylu a stravování nedovede potlačit nepříjemné následky prudkého teplotního šoku při nástupu a výstupu. Kdo chce kam, pomozme mu tam.
Nevím, jaký "drajvr" sedlal model, každopádně ty větráky se nesmí zapínat naplno, do poloviny výkonu o nich prakticky v kabině není vědět. Klimatizace dělá větší bordel, protože logicky musí profouknout větší prostor, aby byl vzduch rovnoměrně ochlazený, taky má větší počet ventilátorů. Samotný kompresor klimatizace pod zátěží taky není úplně zticha. (Má zvuk podobný hydromotoru chladiče u Karos)
Na "lepené" zájezdové Karose jsme měli klimatizaci ještě se starším pístovým kopresorem s válci do "V". Z 1500 ujetých kilometrů 1300 bzučel. Vypínal se jen výjimečně, když přemrzly výparníky, nebo se přehřál. Na každé přestávce zpod autobusu vytekl tak litr rozmrazené vody z výparníků. Žádný předpis neexistoval a možná to tak bylo lepší, chladilo se tak, aby nebylo vedro ani zima.

K tomu náporovému větrání "ušima" u LC736. Ono je tady strašně -in- dneska kopat do všeho, co se neleskne novotou, desítky let sloužilo, někdo to vymyslel pod finančním, časovým i personálním tlakem a přesto to roky spolehlivě fungovalo. Koneckonců, kdyby většina těch vysmívačů měla hrábnout do vlastního a objednat si autobus s klimatizací, nebo s náporákem, tak bude cenově za náporák ještě ráda.
Jezdil jsem s obojím. Když odmyslíme jednu zbastlenou LC735 rádoby LC736, kde bylo umění vůbec vyjet za první roh garáže, natož funkční topení a větrání, tak s náporákem u normálního autobusu v normálním stavu jsem neměl ani trochu problém. Za jízdy vzduch vstupující do násosek byl prouděním dostatečně ochlazený, v kolonách, se kterými tento systém v době svého vzniku příliš nepočítal, už to bylo horší, větráky ten proud vzduchu sice urychlily a byl o něco chladnější než venkovní, ale šel kolem horké střechy a plechových krytek. Jenže v té době i po západní Evropě jezdilo ještě hodně autobusů, které neměly ani to. Natož na východě. Taky výkyvy teplot a teploty v létě nebyly tolik extrémní. Hodně LC736ek později při generálkách v 90. letech ty klimatizace dostalo. Často i s lepšími jednotkami, stropními panely a ovládáním, než byla v základu později u řady 900.
Rebel Yell
drajvr
Sobota, 16. června 2018 - 21:14:46  
Neregistrovaný host
Sedlal jsem kdeco, jak na MHD, tak na dalkach. Nejhlasitejsi topeni/stropaky/vsechno jsem zazil na NB12kach a kratkych hrbech (tam hlavne to topeni, to se fakt neda). Pravdou je, ze postarsi kolegove (kteri uz toho moc neslysi) s tim problem nemeli.

Pokud jde o klimu, nezazil jsem v nicem hlucnou. Ted mluvim i o starych Karosach 900 ale hlavne Setrach (klasika i patra), Volvech, Manech, Irizarech, Crosswayich. Z vydechu klimatizaci jde chladny vzduch, takze v pohode staci minimalni otacky ventilatoru. Horsi je to venku, zvlast pokud se ten zvuk ma od ceho odrazet, tam to huci fakt dost. Ale uvnitr je pohodicka. Pokud na vas nesviti primo pres celni okno, to uz je horsi.
Petr_k
Pondělí, 18. června 2018 - 09:02:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12377
Registrován: 4-2003
ML636 - nejlepší klima pro tenhle typ provozu by měla mít nastavení nikoli finální teploty natvrdo, ale teplotního rozdílu vůči vnějšímu prostředí. A výrobce vozidla by měl umět říct ne na různé vyfikundace, které si vymýšlí provozovatelé k tomu, aby za cenu snižování komfortu ušetřili marginálních pár kaček na spotřebě. Bohužel ale touha a tlak ušetřit (si) za každou cenu je stále silnější.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Ml636
Pondělí, 18. června 2018 - 16:00:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5887
Registrován: 11-2006
Petr_k: Máš na mysli nějaké konkrétní vyfikundace? Měli by se držet nabídky a je to.

Třeba to řízení rozdílu teploty vůči vnějšku by byla super věc a něco podobného postrádám i ve svém autě, které už má "ynteligentní" klimatizaci.[biggrin] Jenže tam by mohl být možná problém v tom, nařídit plynule klimu při rozdílných rychlostech jízdy, a tím i teploty vzduchu kolem auta (resp. teplotu vzduchu proudícího do sání ventilace). Možná se výrobci obávají, že by klima pořád prudce měnila stavy, víc, než když zkrátka natvrdo nastavíš uvnitř teplotu bez vlivu na vnějšek. Ale kdoví. Leckterá klima už má i senzor slunečního svitu apod. Takže by to snad takový problém být neměl.
Rebel Yell
Machajda 78
Pondělí, 18. června 2018 - 19:09:10  
Neregistrovaný host
ad Klimatizace:
Včera jsem sedlal Crossway 4509 u DP Praha, garáže Řepy, klimatizaci jsem si nastavoval ručně, vždy o 5°C míň, než ukazoval teploměr venkovní teplotu a výsledek? Cestující mi přišla vynadat, že očekávala, že tam budu mít větší zimu, tak jsem ji odpověděl, že dávám na doporučení odborníků a teplotu mám nastavenou o pět stupňů méně, než je venku, paní na mě chvilku zírala, jestli to, co jsem ji řekl myslím vážně a pak řekla, že taková klimatizace je na H...o. Sám za sebe musím říct, že bylo příjemné odjezdit službu a nebýt propocený, člověk to vedro i lépe snáší. Nicméně to byla linka AE, kde se nikde krom nástupních a výstupních zastávek nestaví, takže ta klima měla svůj smysl u městských linek nevím, jestli to bude mít očekávaný efekt. Na přidělené Sorce NB12, kolikrát raději otevřu všechny dveře, než abych čekal na lidi, než si namáčknout to poptávkové tlačítko, strašně to zdržuje a v tom případě by mi ta klima byla asi k ničemu, takže možná koupit bus se zatmavenějšími okny, větší větrací okénka po celé délce vozu, trochu upravit stropní ventilátory, aby se daly použít i za většího deště a klima není na město potřeba.
Tučňák
Pondělí, 18. června 2018 - 20:14:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2085
Registrován: 6-2013
Přesně tak, taky jsem stará škola, velký větrací okna, ventilátory a stačí to. :-)

Tady jdou ovšem ještě dál - otevřený vyhlídkový vůz se shrnovací střechou. [biggrin] Mimochodem nová nákupní linka, bude to jezdit Premiant. [jidlo] odkaz
Úterý, 19. června 2018 - 10:51:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 399
Registrován: 3-2004
V Citaru je z dilny celorocne nastaveno 22C a ridic se o nic nestara, nic nenastavuje.

Aha, takže v létě máme 35C ve stínu a 22C v autobuse. Tohle důrazně nedoporučuje deset z deseti hygieniků a pro spoustu lidí je takový autobus nepoužitelný.

Když je v autobuse vedro, tak je to nepříjemné, ale neodstonáte to. Když je zima, tak to je nepříjemné taky a jako bonus zdarma můžete dostat nějakou pěknou angínu.
drajvr
Úterý, 19. června 2018 - 17:55:08  
Neregistrovaný host
Takže až bude venku ve stínu 35, tak si nastavím klimu na 30 a budu happy. [proud]
Ml636
Úterý, 19. června 2018 - 20:58:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5888
Registrován: 11-2006
Přesně tak. Já si nastavuju vždycky o 4-5 stupňů míň a holt když je vedro, tak je mi vedro -5°C. Klimatizace neskutečně vysušuje vzduch a je tam skutečně riziko velkých komplikací, z nichž migréna (kterou okamžitě dostávám při pobytu v klimatizovaném prostředí delším než 15 minut), je to nejmenší a dá se z ní i po řádném zblití se, vyspat..
Mimochodem, té ženské, co si přišla stěžovat bych přesně věděl, co říct: "Tak si s sebou tahejte lednici a zavírejte se do ní". Stížnost? Klidně. Já už na ty závaly pražských košťat j*bu, protože jim nikdy nic není po chuti. Nalezou, vylezou, ani se na ně nepodívám, svůj úkol si splním. Akorát se člověk nesmí nechat moc unést a jít na to diplomaticky.
Jeden kolega ze zájezdovky si takhle s novým Volvem vychutnal zájezd rejpalů, co si mu pořád stěžovali na teplotu. Nastavil na hlavy "low" a na nohy "high", prohlásil, že je to automatika a takhle jeli ze Španělska až do Prahy a nazdar. Bohužel, někdy si to ty lidi fakt zaslouží. Udělal bych to i na tom měšťáku, ať si tam ta vynošená slepice nastydne až na kost, ale aby za to pykal někdo, kdo za její expirovaný mozek nemůže, to se nedělá...[uhoh]
Jo, kde jsou ty časy, kdy klimatizace lidem neotravovaly život. Já se onehdá na staré Karose u Štěpánka pekl ve třicetistupňových vedrech (tj. dobrých 45 v kabině za sklem) s pěti flaškami vody za šichtu, protože ten krám kromě toho vedra topil jak od náporáku, tak od chladiče. Ale bral jsem to jako práci, navíc se mi ta Karosa líbila. Máme to sice bohužel bez hornických příplatků, ale na šachtě jsou podmínky ještě mnohem horší. Lidi bývali odolnější. Ale jak říkám, má se s tím počítat, vědět, kde jsou limity, umět se sebou hospodařit, při trvalém přehřívání dobře poslouží Juwíky na doplnění minerálů.
Klimatizace je bohužel zdravotní podpásovka, na tu neplatí žádné osvědčené postupy, snad jen lehce ty teplotní rozdíly, ovšem vysušovaný vzduch neodbourá nic.
Zítra jdu na ZOZko, posledně jsem tamní klimatizaci zaplatil týdenní neschopenkou, takže mi doba nedává jinou možnost, než být příště za rebela už i tam a vzepřít se. To umím, nikdo mě za to nemá rád, ale i s tím se dá dobře žít.[happy]
Rebel Yell
Úterý, 19. června 2018 - 21:25:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10856
Registrován: 3-2005
Trochu hodně si odporuješ. Píšeš, že lidé bývali odolnější. A vzápětí napíšeš, že nesnášíš klimatizaci. Osobně mám skoro 365 dní nastavenou klimatizaci na 22 stupňů a foukání přímo do obličeje. Je mi to tak příjemné už nějaké desetiletí a nechci to jinak.
VDL Futura - Coach of the Year 2012!!!
VDL Citea - Bus of the Year 2011!!!
Petr_k
Úterý, 19. června 2018 - 22:57:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12380
Registrován: 4-2003
ML636 - mám na mysli vyfikundaci typu vembloudů dýpý: softwarově zablokovaný topení skrz klimatizaci a větračky v tom počtu, ve kterým jsou. To první dává signál, že někomu je milejší zapařenej smrádek až přetopíno v zimě, to druhý, že není vlastně ani zájem to udržovat celoročně v provozuschopným stavu. Stejnou pitomost dělá už pár let ICOM a taky se jim to nedaří vysvětlit, naopak se toho chytli i další.

V AKV (kde se jinak sralo, sere a bude srát na úplně všecko, hlavně aby zbylo dost do kapes soudruhovi Suchanovi i poté, co se naplní kapsy JUDr. Zemka) se objednaly intoura komplet bez větraček, takže klima musela běžet i v zimě kvůli topení. Rozdíl na spotřebě celkově žádnej. Na legendárním rychlotrabantovi se taky dalo topit v zimě klimatizací a jestli to v zimě jelo za 24,5 s bufíkem a v létě za 24,5 s klimou (norma přitom byla 26)...
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)