Diskuse » Archiv 2018 » Autobusy a trolejbusy » MHD ve Zlíně (trolejbusy, autobusy) » Archiv diskuse MHD ve Zlíně (trolejbusy, autobusy) do 26. 10. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse MHD ve Zlíně (trolejbusy, autobusy) do 26. 10. 2018

dolů
   autor příspěvek
Středa, 03. října 2018 - 10:28:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5441
Registrován: 2-2005
On ten rozvoj je z velké míry dán hlavně tím, na co přispěje EU. Na takové věci, jako je více vozů na linkách nebo celkové zjednodušení systému už musí více přispívat město a to je kámen úrazu.

Prototyp401 psal o tom že nelze jezdit kapacitně tak, aby nezůstal nikdo na zastávce. Přesně tak to dnes kolikrát je a je to špatně. Když jedu někam autem, mám kolem sebe komfortní zónu, ve které sedím, poslouchám své rádio a mám teplotu podle svých představ. Pokud jet trolejbusem, tak radio si člověk odpustí, teplota +- pár stupňů se dá taky tolerovat, ale když už tím chci jet (a nejlépe někam dál), tak ať mám alespoň nějakou jistotu, že si alespoň většinou sednu. Což je v případě Svahů kolikrát problém už na konečné, o takových Malenovicích si nedělám už vůbec žádné iluze.

Každopádně roční náklady na jednoho řidiče jsou někde kolem šesti set tisíc, o vozidlech a spotřebě ani nemluvím. Aby to mělo smysl, bavíme se o několika vozidlech, řekněme deset - to je šest mega jen na řidičích. S vozidly a energií se to vyškrábe klidně na dvacet (nejsem ekonom, střílím to od boku). A to je dost slušný ranec na to, aby se to dlouze a krvavě řešilo na radnici.

Jen nízkopodlažní vozidla s klimatizací za peníze EU to ale nezachrání, když na celkový systém není spolehnutí.
MHD je pro lidi ! ! !
676
Středa, 03. října 2018 - 15:01:37  
Neregistrovaný host
Trollino_15: Nehraj si na chytráka. Ty tomu tak rozumíš na co dáva EU peníze a na co jdou? Jdi radši do politiky nebo dělat na DP nějakého nadřízeného. Ti budoufám radi poslouchat tvoje kecy
Středa, 03. října 2018 - 18:05:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5601
Registrován: 6-2005
676: jestli nemáte argumenty na vyvrácení toho, co píše trollino, tak si hrajete na chytráka Vy. Jmenujte jedno město, kde EU dává dotaci na provoz. Nikde. Jenom obnova, rozšíření, rekonstrukce. Ale samotný provoz si město už musí platit samo.
Makrelu neumeješ.
Středa, 03. října 2018 - 20:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 7-2018
Středa, 03. října 2018 - 21:54:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 9-2018
Další věc je,
Kratší interval vyžaduje:
- více řidičů + Jak píše Trollino_15 jestli jeden řidič
ročně stojí 600 tisíc, a třeba na lince 2
se přidají 3 řidiči, tak to už máme
1 800 000Kč a to už je celkem suma.

- více vozů + Kdyby se nakoupilo třeba 20Ks
trolejbusů, tak to zabere místo ve
vozovně (pro extra hořlavé čtenáře, ten
počet Ks je výstřel do tmy). Také bude
potřeba více údržbářů, dispečerů a bůh ví
co všechno.
+ Pojištění na jeden vůz
+ Náhradní díly a opravy s tím spojené
+ Prohlídky A, B

No zkrátka dovede si někdo představit, do jakých čísel se dostaneme? Myšlenka krásná, ale nerealizovatelná. Bohužel :-(
(BTW: běžte se někdo v 6:30 podívat k Vozovně jaká je záloha trolej. kloub. Pokud napočítáte 3 vozy, je to zázrak. Jsou i rána, kdy je k dispozici 1ks Tr kloub)
Poskok
Čtvrtek, 04. října 2018 - 07:39:28  
Neregistrovaný host
Tak je to docela logicke, ze to bude stat dost penez.
Proto vzdy kroutim hlavou nad tim, kdyz se DSZO chlubi, jak ma nejmensi dotace na vozokm snad v CR...
Jenze ma taky mizerne platy, zadnou zalohu ve vozovem parku, neexistujici takty v JR atd.
Jva
Čtvrtek, 04. října 2018 - 11:21:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4203
Registrován: 6-2002
A kolik má DSZO kvůli malým zálohám neodjetých spojů? Něco zcela vyjímečně. A není to lepší, než když se po dvoře válejí desítky milionů? Třeba v OL vyjíždí v PD pod 70% stavu tramvají (na začátku roku 45-47 vozů z 67) za neustálého nářku, že je malá vozovna (odstavuje se ve smyčce, tedy investice do oplocení a následné ostrahy, jalové km), případně "není čím jezdit" (kdežto ve Zlíně se na vůz mechoši musí ihnet vrhnout, dokonce i jinde proklínané Škodovky jezdí).
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Čtvrtek, 04. října 2018 - 12:00:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5443
Registrován: 2-2005
Proto vzdy kroutim hlavou nad tim, kdyz se DSZO chlubi, jak ma nejmensi dotace na vozokm snad v CR...

Já bych neřekl, že se chlubí. To je, jako se chlubit tím, že mi firma málo vydělává, ale HELE, ještě funguju! [proud]
Samozřejmě záleží na úhlu pohledu a určitě se najdou situace, kdy je potřeba tento smutný fakt podat nadšeně. Pro vlastníky dopravního podniku je žádoucí, aby to sponzorovali co nejméně. Vzhledem k tomu, že ani jedno z měst nejspíš nekouká na MHD jako na systém, který městu dává i nějakou přidanou hodnotu a není to jen socka, tak jsou pro představitele těchto měst nízké dotace nejspíše známkou úspěchu. Bohužel.
MHD je pro lidi ! ! !
Poskok
Čtvrtek, 04. října 2018 - 13:25:53  
Neregistrovaný host
Tak myslim si, ze treba v Ove se v poslednich letech pohled na MHD dost zmenil...
Pátek, 05. října 2018 - 18:11:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 9-2018
Už jen 6 měsíců a budou tu SORynky ❤️! Je zajímavé že město ještě ani nekoplo do země, aby to bylo již připravené. Zase se to nechává na poslední chvíli...
Hlavně že všude jsou vyvěšeny billboardy "MHD zdarma!". Moje očekávání jsou takové, že bude Březen 2019, 30Tr ❤️ budou opožděně dodané a město se 28.2 rozhodne něco dělat 👏👏. Tzn, že budou dočasné zastávky což zase moc nepřidá na pohodlném cestování :-)
Kliďas
Pátek, 05. října 2018 - 19:36:38  
Neregistrovaný host
Matyáš Škrabana: Naopak někteří a je jich dost se na SORy pro Zlín netěší. Čekali jiné typy trajflů.
Pátek, 05. října 2018 - 20:03:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2018
Souhlas, SORky jsou pěkné křápy, kdyby přišly radši 26Tr....
Sobota, 06. října 2018 - 01:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 9-2018
Bohužel, každý má jiný názor, za mě SOR dobrý ❤️. Když tu můžeme mít šroty jako 215-220 tak SOR bude projížďka růžovou silnicí :-)
Sobota, 06. října 2018 - 09:24:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 153
Registrován: 7-2013
RE: Matyáš_Škrabana/// o jakých šrotech se tu bavíme? Tyto trolejbusy za mě jsou daleko pohodlnější než Solarisy. Prostě Urbanway co přejede je pro tebe taky šrot? Asi jo že?
Kliďas
Sobota, 06. října 2018 - 19:58:02  
Neregistrovaný host
Matyáš Škrabana: Moc se zde nevyjadřuji. Ale promiň nákup SORů nevidím jako zrovna vhodné řešení pro Zlín. Souhlasím se zerony63, že trolejbusy 215 - 220 i Solarisy jsou výrazně vhodnějšími než SORy se čtyřmi dveřmi. Howgh (tedy domluvil jsem) a nehodlám diskutovat dále !
Neděle, 07. října 2018 - 10:00:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 154
Registrován: 7-2013
Tady není diskuse o názorech kdo má pravdu, každý má nějaký názor a měli byste to tu respektovat. Není potřeba psát jaký kdo má názor a prosazovat to tu a hádat se. Za mě vede IVECO a jsem rád že přijde trolejbus Urbanway. Jinak podle mého DSZO by SORy ani Solarisy nekupovala kdyby Škodovka neukončila spolupráci s Ivecem. Solaris nestíhá atd.
Neděle, 07. října 2018 - 23:55:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 9-2018
To že SORy nemá rádo moc lidí je věc názoru.

Ale jestliže SORy budou hrkat jen linku 4, tak je to úplně super řešení. Urychlí se výstup a nástup cestujícich a také je to pro spousty cestujících pohodlné. Pro moji maličkost, úplně super řešené! Měřím skoro 2m a v Ivecu si sednu na pár sedadel. V Solarisech si sednu všude. V 30/31Tr si sednu z 90% taky všude.
SORy a zlínská údržba je relativně dobré spojení. Ve spoustě městech na to nadávají, protože údržba na to s*re :-). Zlín má jednu z nej udržeb vozidel. Vůbec by nebylo špatné, mít tu z pár 31Tr na linku 2/6. Tam by našel SOR své využití :-). Myslím si, že když se zde použije správná strategie, tak SORy budou nakonec výhodná vozidla ❤️.
Pondělí, 08. října 2018 - 12:37:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 481
Registrován: 1-2014
No co já už 3. rokem studuju v Pardubicích, tak mám možnost jet všemi 3 typy vozidel a řeknu ti, že SOR je nejtragičtější ze všech. Právě kvůli 4 dveřím je tam absolutně nulový prostor na sezení čí stání. Což pro mne, který jedu s velkým batohem a notebookem je velký problém. Co se týče jízdních vlastností, tak mají SORky velmi tvrdá brždění, místy by se to dalo přirovnat k zastavení o zeď. Navíc, Při plánované zátěži budou SORky odpadat velmi rychle i při naší údržbě.
nereg.pozorovatel
Pondělí, 08. října 2018 - 13:20:08  
Neregistrovaný host
Jel jsem SORkou dostatečně mnohokrát, a že by trpěly na "zastavení o zeď", tak to rozhodně nemohu souhlasit. Dnes už je to spíše v noze řidiče. Problém s tím byl zezačátku, pokud si dobře vzpomínám, když dorazily 31Tr do Brna. Ale z Hradce, kde byly mnohem dříve, jsem nic neslyšel.
A k "velkému batohu": věřím, že mezi šotouši nejsou ti bezohlední cestující, které já osobně nazývám prasata, co nepatří do MHD. Stát v trolejbuse (či jiném druhu MHD) s batohem na zádech .... Pokud je batoh na zemi či v ruce, pak to, že je trochu větší nijak zásadně neovlivní typ trolejbusu, to si zase nenalhávejme, že? [happy]
Pondělí, 08. října 2018 - 14:35:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 482
Registrován: 1-2014
Mne se podaří i celou uličku v SORce zablokovat, když nastoupí paní s kočárky.
nereg.pozorovatel
Pondělí, 08. října 2018 - 15:45:18  
Neregistrovaný host
Pokud s batohem na zádech, nedivím se. To je mnohdy i v tramvaji. Docela doporučuji zamyslet se nad takovýmto bezohledným chováním. Téměř většina dopravců má na toto nevhodné chování plakáty, že batoh na zádech opravdu vhodný není ….
Kdo ví kdo
Pondělí, 08. října 2018 - 16:45:04  
Neregistrovaný host
SORky v PCE jsou (nebo v době, kdy jsem v PCE pobýval, byly) opravdu šílené, jak na řízení, tak na cestování. Jsem zvědavý na ten zlínský zázrak [kladivo]
Pondělí, 08. října 2018 - 20:30:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 483
Registrován: 1-2014
Proto taky jdu do místa pro kočárky a poližím ho na zem s notebookem. Je to příjemnější i pro záda.
Středa, 10. října 2018 - 11:26:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 3-2015
Vážení přátelé a fandové dopravy.

připomínáme že v sobotu se koná výroční fotojízda k příležitosti 5 let od založení SSPD.


Čeká Vás projížďka celé sítě MHD s historickými vozy DSZO 14 Tr 17/6M, ev.č. 170 (rok výroby 1995)
a 9 Tr HT26, ev.č. 1 (rok výroby 1979). V plánu jsou společná setkání obou vozidel.

ZAČÁTEK AKCE JE V 11:08 HOD.
SRAZ ÚČASTNÍKŮ JE V 10:45 U VOZOVNY DSZO.
CENA JE STANOVENA NA 300 KČ NA OSOBU .

Odkaz na událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/469347986886295/

Neváhejte a přijďte s námi oslavit krásne výročí Soukromé skupiny přátel dopravy ve skvostech vozového parku Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice s.r.o.

Budeme se na vás těšit. SSPD

Středa, 10. října 2018 - 16:34:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 9-2018
409 na ZJ :-)
Středa, 10. října 2018 - 20:16:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 6-2005
Určitě to byla 409? Moc se mi to nezdá...
Středa, 10. října 2018 - 21:38:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 10-2018
Ano 409[wink]


(Příspěvek byl editován uživatelem incognito.)
Kuba_j
Středa, 10. října 2018 - 23:06:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4420
Registrován: 8-2005
A dle online sledování byla 170 na d6/10.
Čtvrtek, 11. října 2018 - 05:47:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 9-2018
170 je teď kvůli zácvikům každý den venku. Nové vozy chybí :-)
Čtvrtek, 11. října 2018 - 17:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 6-2005
Tak to je fajn zpráva, že 409 už jezdí. Nakonec teda v Plzni nebyla....
PAMĚTNÍK
Čtvrtek, 11. října 2018 - 17:42:27  
Neregistrovaný host
Dnes 409 na lince 2 a 170 na 10
Sobota, 13. října 2018 - 21:43:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 9-2017
[new][new][new][new][new][new][new][new][new]
!!!DSZO SPUSTILO NOVOU VERZI WEBU!!!
[new][new][new][new][new][new][new][new][new]

(Příspěvek byl editován uživatelem Anonymuss.)
Já nejsem já.
Já jsme my!
Matýsku
Nový web
Sobota, 13. října 2018 - 23:49:37  
Neregistrovaný host
Web nic moc [sad] když jsem kliknul na zábava- historické vozy, tak tam jsou trolejbusy od FBW až po 15Tr [happy]

U vozů 14Tr je napsáno že dodnes je v provozu 37 vozů a u 15Tr jsou v provozu všechny [happy] [happy] [happy]
zubozrout
Neděle, 14. října 2018 - 07:46:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 6-2013
Huh, a zase to patlal nějaký patlal. Nemyslím design, oproti tomu archaickému webu co tam byl je to na první pohled super.

1. Ale zaprvé mě můj prohlížeč vždycky přesměruje na https://www.dszo.cz (ale tohle je nedostupné, protože to nemají nastavené). Nicméně toto souvisí s cachí, protože to nedělá jakmile v historii smažu všechny záznamy z tohoto webu. Tak bych DSZO doporučil aby alespoň povolili https, i když nemají certifikát a lidi nebyli zmatení, že webová stránka neexistuje - lepší možná zobrazit bezpečnostní hlášku o neplatném certifikátu, než tohle. A hlavně bych jim spíše doporučil aby si nějaký ten certifikát skutečně pořídili (například Let's Encrypt je zdarma, nebo jiné placené stojí dost málo na to, aby to DSZO jakkoliv pocítila - jestli třeba 800 až 4000kč na rok?), zvláště když už nějaký certifikát donedávna používali.

2. A potom když vlezu na dszo.cz aniž bych psal celé www.dszo.cz → tj. napíši jen "dszo.cz", tak se dostanu na jejich přihlašovací formulář do emailu: http://dszo.cz/webmail/login/ - Tohle je tam už aspoň 5 let. Proč si to nemůžou někam více schovat - co má běžný uživatel co dělat v jejich emailu?
(Děje se mi to ve FireFoxu - Chrome si pak to www nějak asi nacachuje, ale jen když po smazání dszo z historie jdete první explicitně na www.dszo.cz - jinak se taky dostane na webmail a jakmile je i ten v historii, chová se stejně)

Sranda, že tyhle věci nikoho moc netrápí. Přitom je to tak strašné, že to až bolí - a nejen mě jakožto řekněme "power usera". Obě tyhle věci dělají ten web méně a méně dostupným, protože normální uživatel nebude vědět, jak to obejít, až mu tam vyskočí login na webmail, nebo že je web nedostupný.
zubozrout
Neděle, 14. října 2018 - 07:52:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 6-2013
A na Googlu jsou ty linky na DSZO taky rázem nedostupné, protože i Google má DSZO web nacachovaný s https. Takže jako další "bonus" DSZO ještě klesne page rank, a nikdo se na něj nedostane ani přes Google :/. Jak tohle dokázal kdokoliv kdo s webem aspoň trochu dělá takhle strašně zprasit? [sad]
zubozrout
Neděle, 14. října 2018 - 08:11:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 6-2013
A poslední poznámka než to zabalím. Dovolil jsem si jim to tedy napsat skrze kontaktní formulář. Zaprvé nechápu, proč bych jim měl dávat fyzickou adresu k tomu, abych jim něco nahlásil. A zadruhé když jsou tam nějaké formuláře přes které se má odesílat cokoliv důvěrného, což jméno, email i fyzická adresa jednoznačně jsou, tak je nezbytné aby byl web zabezpečený přes ssl certifikát, tj. používal https. Jinak si může řekněme "útočník", nebo jen někdo zvědavý, přečíst co uživatel dszo posílá. Nemluvě o tom, že najednou nesplňují podmínky pro GDPR (tj. o ochraně osobních údajů), což je mj. trestné, viz: https://www.geocerts.com/blog/how-does-ssl-fit-into-gdpr a https://www.gdprsolutions.cz/gdpr-trestni-odpovednost/
Neděle, 14. října 2018 - 13:49:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5603
Registrován: 6-2005
A všechny vozy v 3D grafice mají stejná kola, disková, bezdušová[biggrin]
Makrelu neumeješ.
Kliďas
Úterý, 16. října 2018 - 18:28:43  
Neregistrovaný host
V poslední době při mém raním dojíždění do práce na Slovenskou jsem si všiml skutečnosti, že ke gymnáziu na Lesní čtvrti zajíždí kolem 7.30 čtveřice kloubových autobusů. To se dříve nedělo. Nevíte, co je toho příčinou?
zubozrout
Úterý, 16. října 2018 - 22:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 6-2013
Wow, oni ten web zafixovali, škoda jen, že ještě nevyřešili oboje [happy]. Ale i tak super, to co asi nejvíce hořelo je vyřešené.
1. https://www.dszo.cz/ frčí
2. http://dszo.cz stále vede na webmail [ko]

K 1. bych teda ještě poradil a doporučil přesměrovat http://www.dszo.cz na https://www.dszo.cz a jsme doma . Když už ten certifikát je, měl by být vždycky používaný.

A jak jsem se bál, Google už má z webu DSZO teď guláš a zobrazuje nějaký mix http/https stránek.

Ať už to čte a vyřešil kdokoliv, díky .

(Příspěvek byl editován uživatelem zubozrout.)
Kliďas
Čtvrtek, 18. října 2018 - 18:45:02  
Neregistrovaný host
Dnes na ranní výuku na gymplu na Lesňáku zajišťovaly dopravu studentů tyto 4 kloubové autobusy: 820, 824, 825 a 828. Je to zajímavé, když pod trolejovým vedením jezdí kloubové busy. Že by projev nedostatku kloubových trolejbusů v DSZO anebo je to využití těchto autobusů před očekávanou výstavbou křížení linek MHD a železniční trati na křižovatce v Kvítkovicích v souvislostí s modernizací tratě 331 ?
Čtvrtek, 18. října 2018 - 20:38:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 510
Registrován: 10-2011
Ani jedno, ani druhé. Posilové spoje, aby se odlehčila měnírna na Školní, oproti loňskému roku přibyly dva autobusy, jeden je místo 6L z Otrokovic.
Husky/M.L.Č. 347 "moje láska čtyřbarevná a už i bohužel vyřazená" [sad]
Pátek, 19. října 2018 - 08:43:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 341
Registrován: 11-2010
V Otrokovicích u nádraží nad stáním autobusů se objevily jakési nové dráty. Že by nabíjecí místo pro elektrobus? Zvláštně vypadá, že jsou pověšeny docela nízko.
Škoda 15Tr 02/6 v. č. 10851, r. v. 1988: Hradec Králové - 72 (1989-2001), Zlín - 371 (2003-2013), Ternopil - 159 (od r. 2013)
»Lidí se nebojme, ale sebe.« - Tomáš Baťa
[happy] [smile] [happy]
Pátek, 19. října 2018 - 14:40:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 9-2017
Nevím jestli to tu někdo psal, ale DP má "novou" dispečerskou Octavii II gen. combi - facelift, modrá se žlutým pruhem a polepem DISPEČINK MHD, LED majáky (čekal jsem spíš tu rotační krabici co byla už na Felicii [lol])
Já nejsem já.
Já jsme my!
Matýsku
Zlin__24tr
Pátek, 19. října 2018 - 21:44:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3346
Registrován: 3-2005
Anonymuss:
""novou" dispečerskou Octavii II gen. combi - facelift"

Je to ex ředitelský službák (?).

http://trajfly.wz.cz - novinky z provozu MHD ve Zlíně a Otrokovicích, rozsáhlá fotogalerie...
Následuj svůj instinkt - Rába :-) .:. ICQ: 271 444 785
Úterý, 23. října 2018 - 18:46:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 9-2018
Nechci psát se zaujetím na jakoukoliv osobu, ale hrneček trpělivosti přetekl!

Je chvályhodné že dszo posílá na odpolední část služby 6/11 kloubové vozidlo. Ale co nepochopím, proč se nikdo nezabývá problematikou na L55!!!!!
Já osobně jsem na to upozorňoval tak 7x. Už nevím v jakém jazyce potřebují určití lidé dostat upozornění, že na L55 je denní problém s kapacitou.

Přijde mi to jako "Ha! Město jsme vyřešili, Otrokovice jsou nepodstatné protože nejsou na očích".

Ani se nedivím že lidé jezdí raději autem.
BTW: 1x jsem psal mail, 2x upozornil na schůzi s vedením a asi tak 3/4x jsem o tom osobně informoval kompetentní osobu. Zde je vidět výsledek.
670
Úterý, 23. října 2018 - 19:00:27  
Neregistrovaný host
Často jezdím po Otrokovicích v přeplněných autobusech.
Sám si na to vzpomínám jak Matěj Škrabana upozornil na tuto problematiku, pan Nosálek slíbil že to bude řešit a ono nic.
Úterý, 23. října 2018 - 19:39:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5452
Registrován: 2-2005
Aniž bych znal souvislosti, tak zpravidla to funguje tak, že město objednává kapacitu vozidel a to mimo jiné určuje cenu, kterou platí dopravnímu podniku. Fungovalo to tak v Ostravě i v Plzni.

Obecně a zjednodušeně: Na linku jsou přidělené vozidla o kapacitě "1xbus" (sólo 12m), "1,5xbus" (kloub 18m) a nebo třeba "0,75xbus"(mikrobus). A kilometry které daný typ vozidla ujede, se vynásobí tímto číslem dle typu vozidla a vyjde nám částka k úhradě dopravnímu podniku za dopravu.
Například za kilometr sólo vozu si DP účtuje 30 km. Na lince jezdí 4 kloubové autobusy a každý najede 200 km denně v pracovní den. Tedy 4 (busy) x 200 (km) x 220 (pracovních dnů) x 30 x 1,5 (kloubový bus) = 7 920 000 Kč.
Když čtyři kloubové autobusy nahradí tři sólo vozy a zůstane jeden kloubák, bude rovnice (1 x 200 x 220 x 30 x 1,5) + (3 x 200 x 220 x 30 x 1) = 5 940 000 Kč.
Rozdíl je v tomto příkladu dvě mega ročně za pracovní dny.

A co tím chci říct? Že velmi pravděpodobně pláčete sice dobře, ale na špatném hrobě. Dopravní podnik se může maximálně ozvat s tím, že si lidi stěžují na přeplněné autobusy a chtějí větší/častější busy. Ale pokud město řekne "stačí to tak, jak to je," tak se s tím ze směru od DP prostě nedá nic dělat.

Zkusil někdo napsat do Otrokovic?
MHD je pro lidi ! ! !
672
Úterý, 23. října 2018 - 20:39:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 706
Registrován: 11-2007
Matyáš_Škrabana: Kontaktní formulář jsi asi ještě nezkoušel? To je asi primární kanál, kterým by se měly směřovat připomínky na DSZO.
Kromě tvých připomínek žádná připomínka od cestujících ke kapacitě na lince 55 nebyla.
Pokud se jedná o spoj linky 70 v 15:13, je pravda, že některé dny v týdnu dochází k přetěžování, nicméně okolní spoje linky 55 mají dostatek volné kapacity a vzhledem k intervalu 6 minut to není tak zásadní problém.
Pokud mluvíš ještě o jiných spojích, napiš konkrétně. A kdybys měl zájem udělat jako brigádu přepravní průzkum – několik dnů řekněme od 12 do 16 hodin – myslím, že by nebyl problém se domluvit. V DSZO na to momentálně nejsou lidi.

Problém není v penězích, jak píše Trollino_15, ale v tom, že cestující se chovají do značné míry nepředvídatelně a zjistit, u kterých spojů dochází některé dny v týdnu k přetěžování, je do značné míry komplikované (a když v tom hraje roli ještě sudý/lichý týden). Už jen proto, že řidiči se za současné situace zrovna dvakrát nepřetrhnou, aby dělali něco nad rámec své běžné činnosti (tedy objektivně informovat o vytíženosti spojů).

A je něco jiného udělat 5 dní v týdnu průzkum na Lesní čtvrti, která je „za rohem“, nebo v Otrokovicích, kde je to 0,5 hodiny cesty tam a 0,5 h cesty zpět.
trajflyzlin.blog.cz – rozsáhlá a pravidelně aktualizovaná fotogalerie zlínské MHD
Přehledy zlínských trolejbusů
Úterý, 23. října 2018 - 21:45:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 9-2017
Já rovněž jako pan Š. jezdím ze školy ze Štěrkoviště, je pravda že některé spoje (konkrétně ta 70ka a většinou první vůz co jede po "zvonění") jsou naplněny, ale jinak to dle mého mínění není žádná velká krabička sardinek a když už, tak bych řekl že není žádný problém počkat 5-10 minut na další vůz.

(Příspěvek byl editován uživatelem Anonymuss.)
Já nejsem já.
Já jsme my!
Matýsku
studentka
Čtvrtek, 25. října 2018 - 12:59:01  
Neregistrovaný host
Nikdo se nestará, že na Bartošovu čtvrť zajíždějí dost často pouze 10,5 m vozy a na to, že je zde zdravka, na kterou dojíždí téměř 500 studentek, ale i studentů, se nikdo neohlíží a jsou tam ještě navíc soustředěni důchodci. Myslím si, že 10,5 m vozy zde nejsou vhodné k nasazování na tuto linku. Co na to dispečink DSZO ?
Jva
Čtvrtek, 25. října 2018 - 15:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4227
Registrován: 6-2002
"...ale i studentů..." Zkuste gentlemany požádat, ať chodí pěšky. Ale vážně - DSZO jezdí, co u něj město objedná. Čili nestěžovat si zde (v podstatě úroveň lampárny), ale u vedení školy, případně komisi místní části. Ale pokud nepobírají 2 spoje za den, protože si nikdo nepřivstane na předchozí, tak asi smůla (stavět veřejnou dopravu na parametru "pohodová ranní špička" je hodně drahý špás - po zbytek dne nevyužité vozy, řidiči na nižší úvazek...).
Cynik - tak říká optimista realistovi...
672
Čtvrtek, 25. října 2018 - 15:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 707
Registrován: 11-2007
studentka: Pro oficiální dotazy na DSZO slouží formulář zde: odkaz. Pak je dobré také uvést, o které konkrétní spoje se jedná.
Ale neoficiálně Vám můžu říct, že od 1. září se 10,5m vozy na lince 33 zpravidla nevyskytují.
V loňském roce byla jiná situace vzhledem k výluce na Mokré na opačném konci této linky, takže spoje 33w mohly obsluhovat pouze 10,5m autobusy.
trajflyzlin.blog.cz – rozsáhlá a pravidelně aktualizovaná fotogalerie zlínské MHD
Přehledy zlínských trolejbusů
Kliďas
Čtvrtek, 25. října 2018 - 18:03:02  
Neregistrovaný host
Jva: Nevím proč opovrhuješ názorem studentky ? Vždyť pokud se nemýlím, tak je to na těchto stránkách první názor ženy či dívky. V jednání s ženským pohlavím bych byl vstřícnější a opatrnější. Howgh !!!
Čtvrtek, 25. října 2018 - 19:19:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5456
Registrován: 2-2005
V jednání s ženským pohlavím bych byl vstřícnější a opatrnější
Až budeme jednat s pohlavím, určitě budeme vstřícnější a opatrnější

A než nám studentka ukáže pohlaví, je to jen obyčejný bezpohlavní anonym, kterému bylo vysvětleno, jak to funguje (Jva) a co má dělat, když se mu/jí to nelíbí (672)
MHD je pro lidi ! ! !
676
Čtvrtek, 25. října 2018 - 20:01:45  
Neregistrovaný host
672: Ty formuláře psát k čemu když na to nikdo neodpovídá? Příště to pošlu v Ruštině, Rumunštině, Srbštině nebo i v Italštině pokud nejste schopni odepsat? A to že je Lesní čtvrť za rohem a Otrokovice skoro hodinu tam a skoro hodinu zpět, co má být? Malý výlet uškodí? Spoje mezi 15.00 až 15.30 jsou obsluhovány sólo vozy a jezdí přecpané.. (Odjezd od společenského domu 15.04 a 15.16) *15.04 - polovina cestujících musí čekat na další (15.10 od Společenského domu) *15.16 - vůz opět přeplněný. Co kdyby se upravily SJŘ a byl zde místo sólo vozu jeden kloub a jeden místo odjezdu z Otrokovic 14.04 nebo 14.28 od spoláku až 15.14?
Od té doby co jsou zkrácené minuty a špatné přestupy v PD je MHD horší.

Trollino_15 : Kdyby nejezdily 3 spoje ráno prázdné na Velíkovou tak by byla jiná spotřeba a o 1 kloubový vůz víc v Otrokovicích tak by byla jinčí. A o kolik MHD v ČR se zajímáš když do každého města s MHD píšeš?
672
Pátek, 26. října 2018 - 07:26:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 708
Registrován: 11-2007
676: Na připomínky z webu se odpovídá doporučeným dopisem, to ovšem není možné, pokud se někdo nepodepíše nebo neuvede skutečnou adresu.
trajflyzlin.blog.cz – rozsáhlá a pravidelně aktualizovaná fotogalerie zlínské MHD
Přehledy zlínských trolejbusů
Pátek, 26. října 2018 - 14:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5619
Registrován: 6-2005
676: trollino bude znát v několika městech lépe tamní MHD, jak ty ve Zlíně.

A to něčemu vadí, také se zajímám o MHD. O MHD, ne jenom MHD v Jihlavě, chápeš ten rozdíl?
Makrelu neumeješ.
Pátek, 26. října 2018 - 16:25:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5457
Registrován: 2-2005
9Tr: Děkuji Ti náčelníku, že ses mě zastal

A taky proč se omezovat na ČR? Třeba MHD v Budapešti znám podstatně lépe (a to se s 9Tr nemůžu vůbec rovnat), jako třeba MHD v Brně.

Nicméně ekonomika má zákonitosti a ty fungují všude stejně. V první řadě je to o tom, že dopravní podnik odjede to, co si objednavatel zaplatí. A je jedno, jestli je to Magistrát města Zlína, Radnice Otrokovic nebo Budapesti Fővárosi kormányhivatala.

672: Ještě se vrátím k tvé větě Problém není v penězích, jak píše Trollino_15, ale v tom, že cestující se chovají do značné míry nepředvídatelně a zjistit, u kterých spojů dochází některé dny v týdnu k přetěžování, je do značné míry komplikované
Existují přepravní průzkumy nebo automatické systémy počítání cestujících, takže na nepředvídavost se moc nevymlouvejme, ale to teď pomiňme.
Pokud není problém v penězích, tedy na straně Otrokovic, které si objednají nějaký rozsah dopravy (sólovozy + třeba jeden kloub) a nechtějí platit víc, tak je tedy problém kde?

On je totiž primárně vždycky problém v penězích. Pokud je nasmlouvaný jeden kloub na a-55, tak samozřejmě školy končí v různé dny různě a stane se, že kloubák jede prázdný a sólo natřískané. Pak je problém v penězích na straně Otrokovic (dávají málo a nejezdí dost kloubáků).
Jenže, jak už tady psal tuším JVA, tak plánovat kapacitu na maximální vytížení v jednu (a různou) hodinu denně je drahá sranda, pak nastupuje kapacita za určitý časový úsek, což ve výsledku dá xxx lidí za hodinu a tam už se zjistí, že průměrně se lidi vejdou, když počkají těch 6 minut na další spoj.
Pak zjistíme, ale to ty víš, že Otrokovice platí dost na to, aby se odvozilo za určitý čas tolik lidí, kolik je potřeba. Jestli je ten časový úsek a množství lidí nastavený správně, je další věc, o které se na základě nějakých podnětů (od lidí, ale i z DSZO) vedou na radnicích diskuze a když je uznáno, že kapacita třeba za hodinu nedostačuje, tak se schválí její navýšení. A to stojí peníze, čímž se vracím na začátek: na začátku jsou vždycky peníze.

Ale pokud je Otrokovicím jedno, co jim jezdí po městě, nemají to nijak ošetřené ve vztahu k DSZO a vypravení vozidel na a-55 je věcí pouze DSZO, pak se omlouvám, protože takový binec jsem nečekal [happy]
MHD je pro lidi ! ! !
826
Pátek, 26. října 2018 - 20:23:47  
Neregistrovaný host
Se tu zase řeší kde co, ale že 826 je bez CVR, to tu nenapíše nikdo. [proud][proud][proud]
672
Pátek, 26. října 2018 - 22:08:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 709
Registrován: 11-2007
Trollino_15: Přepravní průzkumy samozřejmě jsou a na jejich základě se po schválení objednavatelem nastavuje četnost spojů (zjednodušeně řečeno). Problém nastává, když minulé průzkumy neodpovídají momentální skutečnosti, resp. když je skutečnost den ze dne odlišná.
„automatické systémy počítání cestujících“ ehm... [uhoh] To je tady asi sci-fi. Funguje to vůbec někde v ČR? Případně s jakou přesností?

Já myslím, že Otrokovice by i daly víc peněz na častější interval, když se ukáže, že je to reálně potřeba. Ale jestli je 1–2 dny v týdnu přeplněný jeden spoj a zbytek týdne se jezdí na pohodu, pak je otázka, jak moc to skutečně potřeba je. Pravdou je, že spoj linky 70 v takto exponovaném čase by kloubem být obsluhován měl, ale to bude až předmětem změny jízdních řádů.
trajflyzlin.blog.cz – rozsáhlá a pravidelně aktualizovaná fotogalerie zlínské MHD
Přehledy zlínských trolejbusů