Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Předpisy » Archiv diskuse Předpisy do 06. 03. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Předpisy do 06. 03. 2019

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 28. února 2019 - 15:26:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18593
Registrován: 5-2002
T_em: když výše vyobrazená děčínská ranžírka platí pro nějakých sedm (nebo ještě víc) kolejí?
Ale elektromotorický přestavník má jen jedna z výměn, a sice ta za návěstidlem (307), ostatné jsou ruční.
Účelem tedy zjevně je nepořezat tu ústředně stavěnou, zbytek si tak jako tak řeší lidi na place.

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
zOboru
Čtvrtek, 28. února 2019 - 15:37:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 7-2018
Hajnej: čili při návěštění jízdy zleva je kolej jasná, ale při jízdě zprava jich stejně ještě 6 různých zbývá a souhlas k posunu se musí dát tak jako tak vysílačkou. Místo jedné ranžírky dát dvě (jednu u 205. SK a druhou skupinovou pro ten zbytek) a nemusí se vymýšlet indikátor.
Čtvrtek, 28. února 2019 - 16:23:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18594
Registrován: 5-2002
zOb: Místo jedné ranžírky dát dvě (jednu u 205. SK a druhou skupinovou pro ten zbytek) a nemusí se vymýšlet indikátor.
Jenže to by se musely posunout před námezník té 307, čímž by se za tou ranžírkou s indikátorem ocitla 309 a byli bychom tam, kde jsme byli.
Opakováním postupu bychom se pak dostali k pěti dalším motorům a šesti dalším ranžírkám, k čemuž se podle všeho dojít nechtělo... [nene]
Opavák
Čtvrtek, 28. února 2019 - 16:37:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 619
Registrován: 12-2007
Krnov je případ téměř identický, pochopitelný navíc snad ještě méně. Přerov jsem nezkoumal.

Jenže v Krnově je ústedně stavěná jen ta první vyhýbka hned u návěstidla, zbývající výhybka jsou ruční, takže je výpravčímu šumák, z které koleje jedeš. Takže by teoreticky to návěstidlo smysl mělo. [lame][lame]
zOboru
Čtvrtek, 28. února 2019 - 17:58:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 7-2018
Hajnej: tak jsem to nemyslel. Tím posunutím se právě dostaneme před námezník výhybky č. 307 (požadovaný stav), z druhé větve výhybky dáme trpaslíka (pro posun z 205.SK by byla souhlasem k posunu bílá na trpaslíkovi = návěstidle platném pro jednu kolej). Nemusíme vymýšlet rovnák na vohejbák jak vynávěstit jízdu z 205.SK nějakým indikátorem. Bílá na skupinové seřaďovačce (bez indikátoru) by pak byla totožná jako návěštění jízdy zprava nyní (indikátorem) - zařízení neví, ze které koleje je postaveno (nějaká z rozsahu 207 - 217), tak to musí strojvedoucímu říci ten, kdo tu cestu staví. Jen už by nebyl potřeba ten indikátor (s novou návěstí a novými články v předpise).

Možná nemám nejlepší vyjadřovací schopnosti, proto jsem to zakreslil do plánku. Žlutě zvýrazněna výhybka přestavovaná ústředně, modře výhybky ručně stavěné.


Opavák: když se podíváte na schéma Děčína západ, zjistíte, že je to stejný případ jako Krnov. Jedna výhybka hned u návěstidla má motor, zbytek je ručně bez zabezpečení. Když se místo jednoho návěstidla udělají dvě (jedno návěstidlo pro jízdu přímým směrem, jedno pro jízdu z odbočky, samozřejmě je umístit k příslušným větvím výhybky), odpadne potřeba nesmyslného indikátoru. Prostor na ty seřaďovačky tam je.
Čtvrtek, 28. února 2019 - 19:50:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3625
Registrován: 3-2006
A nebylo by nejjednodušší, kdyby ta 307 byla taky ruční?
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
zOboru
Čtvrtek, 28. února 2019 - 20:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 7-2018
Mikulda: to záleží, jak moc se ta kolej používá. Je to jedna z variant. Rozhodně lepší než jednoúčelový indikátor.
jitachru
Čtvrtek, 28. února 2019 - 21:30:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 919
Registrován: 3-2017
https://zdopravy.cz/strojvedouci-ceka-prisnejsi-kontrola-ceske-dr ahy-zprovoznuji-dva-nove-trenazery-24472/
Občas se strojvedoucím divím, že nejdou radši do tepla do fabriky na pravidelné směny a nenucené přesčasy. Ale snad jim to dojde, pokud bude kdy. Fabrika sice není nejšťastnější místo, ale proti kniplu ve dne v noci, soboty neděle, buzerace z vrchu od vedoucích až po ministra Ť, jak lunapark.
Pátek, 01. března 2019 - 07:28:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 704
Registrován: 11-2012
FB:skupina Strojvedouci, verejne pristupna.
Pátek, 01. března 2019 - 12:37:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18601
Registrován: 5-2002
zOb: Tím posunutím se právě dostaneme před námezník výhybky č. 307
Jak velmi dobře vidno zde, je současná poloha Se212 u hrotů V309 a není tudíž možné ji posunout za námezník V307 tak, aby se ta V309 neocitla za ní.

Nemusíme vymýšlet rovnák na vohejbák jak vynávěstit jízdu z 205.SK nějakým indikátorem
To sice ano, ale na V309 nám nyní nastane přesně ta situace, kvůli které má V307 motor. Takže pokud v jejím důsledku dostane motor i ta V309, jsme přesně tam, kde jsme byli, jenom o kolej dál.
No a pak nastane Pes jitrničku sežral až do doby, než budou motory a ranžírky až na 217. kolej. Obejde se to sice bez jakýchkoliv indikátorů, ale...
Pátek, 01. března 2019 - 21:42:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3049
Registrován: 2-2010
Pánové, ráda bych se ještě vrátila k případu který zde byl diskutován-výluka podle ROV 55004-tedy k jízdám mezi Zábořím a Kolínem. Tak mi vrtá hlavou, že pokud se konaly výluky podle etapy A, nebo B, nebo C, kdy se nařizovala jízda v mezistaničním oddílu se zněním podle ROV:
"Ze Záboří nad Labem do Kolína pojedete v mezistaničním oddílu po traťové koleji číslo dva. Nepřekročte rychlost 100 km/h. U návěstidla s návěstí „Stanoviště oddílového návěstidla“ jednejte jako u předvěsti s návěstí „Výstraha“. Oddílová návěstidla automatického bloku pro Vaši jízdu neplatí a jsou zneplatněna."
Že byla zneplatněna návěstí "Neplatné návěstidlo" (kříži), vidno z příspěvku Paul_red_adaira. A mě by zajímalo, proč se návěstidla zneplatňovala kříži, neb v tom případě by musel strojvedoucí (zpravený výše uvedeným způsobem) respektovat štíty Op umístěné na návěstidlech (jsou-li tam ?) a jet k přejezdům se zvýšenou opatrností, neboť o zneplatnění Štítu Op není v rozkazu ani slovo.
V čem tkví má blbost v chápání takového stavu?

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Sobota, 02. března 2019 - 05:49:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3959
Registrován: 11-2008
Štíty Op v tomto úseku nejsou.
Sobota, 02. března 2019 - 09:16:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3050
Registrován: 2-2010
Mně šlo obecně o to, zda a kdy platí štít Op na AB při zpravení o jízdě v mezistaničním oddíle. Domnívám se, že je-li návěstidlo AB zneplatněno kříži, štít Op platí, není-li štít Op zneplatněn kříži a o neplatnosti štítu Op není strojvedoucí písemně zpraven.
Sobota, 02. března 2019 - 15:42:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 1-2019
Volno (Výstraha) na návěstidle se štítem znamená totéž, co bílá na přejezdníku: přejezd je ready a můžeš přes něj pelášit. Cokoliv jiného - červená, bílá, kříž - znamená totéž, co zhaslej přejezdník: jeď pomalu a pískej!
Sobota, 02. března 2019 - 16:37:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3051
Registrován: 2-2010
gp: děkuji. Ale jste si jist, když jsem dle ROV zpravena: "Z A do B pojedete v mezistaničním oddíle po traťové koleji číslo dva. Nepřekročte rychlost 100 km/h. U návěstidla s návěstí „Stanoviště oddílového návěstidla“ jednejte jako u předvěsti s návěstí „Výstraha“. Oddílová návěstidla automatického bloku pro Vaši jízdu neplatí a jsou zneplatněna."
Jak si mohu všímat světélek na oddílech AB, když ta pro mě neplatí a navíc jsou návěstidla zneplatněna křížem? A štít Op zneplatněn není ani písemně, ani kříži (viz čl.1492-1496).
Mě totiž zajímá, jaký význam má při jízdě v mezistaničním oddíle (podle ROV) navíc zneplatňovat návěstidla AB kříži a proč se tak děje, když by úplně stačilo zpravit o jízdě v mezistaničním oddíle, neplatnosti návěstidel a omezení na vmax 100-viz čl.2666. V tom případě mě nezajímá ani návěst návěstidla, ani štít Op, pokud nejsem o povinnosti jet přes přejezdy se zvýšenou opatrností.
Proto myslím, že při jízdě v mezistaničním oddíle mohou nastat dvě různé a zcela odlišné situace v jednání strojvedoucího:
- 1) JE-LI návěstidlo z jakéhokoliv důvodu ZNEPLATNĚNO křížem podle čl.1492-1496 a není-li další kříž na štítu Op a v Z (V-při výluce podle ROV) rozkaze není uvedeno, že je štít Op zneplatněn a tedy neplatí, pak při jízdě v mezistaničním oddíle, jedná podle tohoto štítu-viz čl. 1496-tj. přejezdy se zvýšenou opatrností.
- 2) NENÍ-LI návěstidlo opatřeno návěstí „Neplatné návěstidlo“ (kříž) podle čl. 1494, pak při jízdě v mezistaničním oddíle neplatí oddílová návěstidla, ani štít Op.
Bylo-li by potřeba jet přes přejezdy se zvýšenou opatrností, musí o tom být strojvedoucí výslovně písemně zpraven-viz čl. 2666 (nemá strojvedoucí v rozsahu znalostí).
Chápu to dobře, chci-li se vyhnout pastičce podle bodu 1)?
Neděle, 03. března 2019 - 01:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 1-2019
Jak pastička? Přeci mašinfíra není idiot, aby nevěděl, že opéčkový návěstidla jsou přidrátovaný k přejezdům a když jsou zakřížkovaný, má jet opatrně, protože taky můžou ukazovat kraviny. Krom toho to má v rozkaze.

Křížkování návěstidel má dva významy: jednak fíra vidí, že pro něj návěstidla neplatí a že opravdu pořád jede v mezistaničním oddílu. Druhak mu to připomíná, že by se měl víc modlit.
Neděle, 03. března 2019 - 09:36:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3052
Registrován: 2-2010
gp: no a já si myslím, že když je vlak zpraven o jízdě v mezistaničním a o neplatnosti a navíc ZNEPLATNĚNÍ oddílových návěstidel bez toho, aniž by o štítu Op měl v rozkaze zmínku a ten nebyl zneplatněn kříži, tak podle čl.1496 podle štítu Op jednat musí a to bez ohledu na to, že je zpraven o jízdě v mezistaničním a neplatnosti návěstidel. Že je to pitomost, chápu. Ale chtěla jsem tím zmínit, že pokud vlaky jezdí v mezistaničním, není třeba křížkovat návěstidla. A pokud se křížkují, je třeba okřížkovat navíc i ten štít Op a zpravit o jeho neplatnosti strojvedoucího. Není-li tak učiněno, štít Op platí. Vidíme aspoň, jaký dopad má ZNEPLATŇOVÁNÍ návěstidel kříži při jízdě v mezistaničním.
Až se mi to povede, nakreslím a dám sem 2 obrázky těchto dvou situací, včetně textu rozkazu.
Neděle, 03. března 2019 - 10:23:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1638
Registrován: 10-2009
Tak se mi zdá, že nám trochu motáte kebule.
Nejde-li o čl. 2574, ale jen o neplatná návěstidla, tak si představte následující modelovou situaci.
Dostanu písemný rozkaz, že z Horní Lhoty do Dolní Lhoty pojedu v mezistaničním oddílu. Oddílová návěstidla AB pro vaši jízdu neplatí. Už to by mně stačilo vědět. Někdo však byl aktivní, k tomu se ještě vrátím, a dopsal tam, že návěstidla jsou zneplatněna.
Vyrážím. Rychlost sto nepřekračuji. Za obloukem vidím na poslední chvíli zneplatněné návěstidlo AB, (které už bylo tak jako tak zneplatněno písemným rozkazem) a na něm štít Op. Na návěstidle pouze jeden kříž. Za tímto zneplatněným návěstidlem pár metrů je přejezd a já na něj vlítnu rozhodně víc než desítkou. A tu máš čerte kropáč! Zrovna se tam nasral nějakej mamlas vyvážející svou starou ochechuli na výlet do Tesca. Bác!
A fčíl babo (dědku) raď! kdo co porušil? Neměl ten vlak být zpraven o jízdě desetikilometrovou rychlostí mezi oběma Lhotami? No to asi né, že.
Jako vysvětlení toho, proč tam jsou zbytečně osazeny kříže neplatnosti mám jednu teorii, potvrzenou mnohaletou praxí a zkušenostmi se znalostí předpisů u zaměstnanců traťového a zabezpečovacího odboru.
Znalost je takřka nulová, mají svoje předpisy ve svých hlavách.
Oni to tam osadili prostě proto, že si myslí, že to tak musí bejt! Není v tom žádný úmysl. Ba ani mysl v tom není. Prostě Matěj poslal nějakýho Lojzu s pár křížema a trochou drátu, aby to tam přimontoval. Lojza neví proč to dělá a Matěj je prostě Matěj.
Přesto se neposmívám těm, kteří zase "čují čertovinu". Je klidně možné, že pokud by nastala situace dle mé fantazie shora vycucané z prstu, našel by se fiškus, který by toho mašinfíru zase uvrtal do cizího průseru. Že kecám? Že přeháním? Tož poslyšte příhodu nedávnou. Vlak odjíždí ze stanice, současně stejným směrem projíždí rychlík. Toho panáčka na rychlíku napadne, že ten osobák se od cestovýho klacku k odjezdu nějak moc rozjíždí. Do prdele, že on mi tam vjede!! Pozornost a pud záchovy zapracoval. Rychlík zastavil, osobák projel šajbu a peláší si to k Neumětelům, nebo kam. A započne vyšetřování. Otázka lidí od dopravce zní: Proč jste ten osobák nechali odjet až do sousední stanice? Odpověď SŽDC: V tom případě upozorňujeme, že i váš strojvedoucí rychlíku měl stejné možnosti ten nesprávně odjetý vlak zastavit. (Vy zase bijete černochy, znáte ten starej vtip).
Od kurev se můžeme dočkat jakéhokoli podrazu. Proto Vy, kteří se třeba někdy divíte zdánlivě blbým dotazům, až si hlavy můžete ukroutit, vězte, že u české železnice se může stát i nemožné.
Mimochodem, pokud si někdo myslí, že tomu mašinfírovi, kterej to zachránil, někdo třeba poplácá po rameni a řekne mu, "seš dobrej, jsme rádi, že u nás pracuješ", je opravdu nevyléčitelný optimista.
Přeju všem Káčkařům hezkou neděli a děkuji všem za všechny příspěvky, které nezneužívají anonymitu prostředí a jsou i zde lidmi slušnými. Ze Šalingradu kyne P.
Neděle, 03. března 2019 - 10:37:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3053
Registrován: 2-2010
Podroužek:
"Vyrážím. Rychlost sto nepřekračuji. Za obloukem vidím na poslední chvíli zneplatněné návěstidlo AB, (které už bylo tak jako tak zneplatněno písemným rozkazem) a na něm štít Op. Na návěstidle pouze jeden kříž. Za tímto zneplatněným návěstidlem pár metrů je přejezd a já na něj vlítnu rozhodně víc než desítkou. A tu máš čerte kropáč! Zrovna se tam nasral nějakej mamlas vyvážející svou starou ochechuli na výlet do Tesca. Bác!
A fčíl babo (dědku) raď! kdo co porušil? Neměl ten vlak být zpraven o jízdě desetikilometrovou rychlostí mezi oběma Lhotami? No to asi né, že."
Právě jste odhalil tu pastičku, kterou tam vidím. Díky.
Neděle, 03. března 2019 - 11:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3397
Registrován: 5-2002
Zeptám se zcela laicky - je štít Op přidělaný na návěstidle AB samostatným návěstidlem? Tzn. opravdu musí být zneplatněn samostatným křížem?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 03. března 2019 - 11:13:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3054
Registrován: 2-2010
Johny11: ano, měla jsem na mysli případ, kdy je štít Op "přidělaný" na stožáru návěstidla. Pak platí D1, čl.1496:
"Je-li zneplatněno návěstidlo, na jehož stožáru jsou umístěna ještě jiná návěstidla (např. štít Op na stožáru hlavního návěstidla), nejsou tím automaticky zneplatněna i tato návěstidla. Pokud je zapotřebí zneplatnit všechna návěstidla, umístěná na jednom stožáru, musí být zneplatněno každé návěstidlo samostatně.
Ustanovení tohoto článku se nevztahuje na přidružená návěstidla; tato návěstidla se samostatně nezneplatňují."
Neděle, 03. března 2019 - 12:09:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3055
Registrován: 2-2010
Johny11:
"..je štít Op přidělaný na návěstidle AB samostatným návěstidlem?"
ještě doplním o čl.:
-104. Návěstidlo je technické zařízení, pomůcka nebo předmět, kterým se dává návěst.
-108. Neplatné návěstidlo je návěstidlo, které je označené předepsanou návěstí neplatnosti nebo návěstidlo, o jehož neplatnosti jsou zaměstnanci zpraveni.
-113. Platné návěstidlo je návěstidlo, jehož návěsti ovlivňují jízdu vozidel nebo mají vliv na pracovní činnost zaměstnanců.
-224. Štít Op je nepřenosné návěstidlo pro dávání návěsti Očekávejte otevřený přejezd.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Neděle, 03. března 2019 - 12:34:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3398
Registrován: 5-2002
Neplatné návěstidlo je návěstidlo, které je označené předepsanou návěstí neplatnosti nebo návěstidlo, o jehož neplatnosti jsou zaměstnanci zpraveni.

Proč se tedy zneplatňují návěstidla AB, když podle znění rozkazu výše byli zaměstnanci o jejich neplatnosti zpraveni? Není nakonec problém v tom, že nějaký Franta Jouda dal ty kříže na oddílová návěstidla (zneplatněná rozkazem) a ne na ty štíty Op?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 03. března 2019 - 12:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 1-2018
Je třeba si zdůraznit, že oddílové návěstidlo opatřené štítem Op je zároveň návěstidlem krycím pro příslušný přejezd (přejezdy) a podle toho se musí strojvedoucí zachovat - čl.3961 (samozřejmě nikomu nevolám)
Neděle, 03. března 2019 - 13:02:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3056
Registrován: 2-2010
Johny11:
"Proč se tedy zneplatňují návěstidla AB, když podle znění rozkazu výše byli zaměstnanci o jejich neplatnosti zpraveni? Není nakonec problém v tom, že nějaký Franta Jouda dal ty kříže na oddílová návěstidla (zneplatněná rozkazem) a ne na ty štíty Op?"
Ve Frantovi Joudovi problém nevidím, ten plní jen povinnosti uvedené v případném ROV. Není mi jasné (a na to jsem se ptala prvně), proč se ta návěstidla AB dle ROV 55004 zneplatňovala (i když v daném úseku zrovna není návěstidlo AB se štítem Op). Jen jsem se zamýšlela obecně nad tím, jak by se mělo jednat, kdyby někde jinde v budoucnu taková stejná situace ve zpravování vlaků při jízdě v mezistaničním oddíle nastala a štíty Op by na návěstidlech byly.
Teloc: jenže já řeším situaci na trati s autoblokem (případně s automatickým hradlem), nikoliv na trati s hláskou, hradlem, krycím návěstidlem.
Neděle, 03. března 2019 - 13:31:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 1-2018
Haan: Tak znova. Oddílové návěstidlo autobloku opatřené štítem Optaké zároveň funkci návěstidla krycího. Tím rozkazem se zneplatňuje jeho ,,autobloková,, funkce, ale vlastnosti krycího návěstidla mu zůstávají. Takže pokud bude zhaslé, poškozené, pochybnou návěst, nečitelná návěst, stůj apod. jedu se zvýšenou opatrností. Strojvedoucí mají seznání tratě a ví kde takovou situaci očekávat.
Neděle, 03. března 2019 - 14:01:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3057
Registrován: 2-2010
Teloc: Tuším, jak to obrazně myslíte, ale jsem toho názoru, že oddílové návěstidlo AB opatřené štítem Op nikdy neplní funkci krycího návěstidla. Já bych do toho teď krycí návěstidla, ani účely jejich zřizování, netahala.
Neděle, 03. března 2019 - 16:04:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3058
Registrován: 2-2010
Tak jsem tu situaci nakreslila a zajímal by mě Váš názor na to, zda vidím pohledem zpoza kniplu tu pastičku oprávněně a zda a kdy bych měla respektovat štít Op, když jsem zpravena písemným rozkazem V ve zpravovací stanici:
1) "Z A do B pojedete v mezistaničním oddílu po traťové koleji číslo dva. Nepřekročte rychlost 100 km/h. U návěstidla s návěstí „Stanoviště oddílového návěstidla“ jednejte jako u předvěsti s návěstí „Výstraha“. Oddílová návěstidla automatického bloku pro Vaši jízdu neplatí." - viz obr. 1


2) "Z A do B pojedete v mezistaničním oddílu po traťové koleji číslo dva. Nepřekročte rychlost 100 km/h. U návěstidla s návěstí „Stanoviště oddílového návěstidla“ jednejte jako u předvěsti s návěstí „Výstraha“. Oddílová návěstidla automatického bloku pro Vaši jízdu neplatí a jsou zneplatněna."-viz obr. 2

Ujišťuji, že nikoho nezkouším (abych nebyla zase obviněna). A dodávám, že s nikým nesoutěžím, ani jsem se s nikým nevsadila o ne/správnosti mého pohledu (není s kým) [wink]. Jen bych ráda věděla, zda jsou v těchto dvou situacích nějaké rozdíly v jednání strojvedoucího a zda byste tuto teoretickou situaci řešili Vy jinak, než uvádím v mém příspěvku 3051. Děkuji za odpovědi.
Neděle, 03. března 2019 - 19:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 12-2016
Štít Op platí vždy, když není zneplatněno a respektuješ jen a pouze, pokud jedeš kolem návěstidla, které je funkční a je na STŮJ (pohybné, zhaslé je totéž). Všechny situace s mezistaničním oddílem a neplatnosti návěstidel AB neznamená, že respektuješ štít Op a jedeš přes přejezdy se zvýšenou opartností. Pokud by ty přejezdy nešly, musíš dostat Op od výpravčího, který tě zpravil tím mezistaničním oddílem.

Jednoduché pravidlo je: "Máš nějaký papír od výpravčího?? Tak tě štíty Op nezajímají, protože pokud by nešly přejezdy, dostaneš Op. Nemáš papír a jedeš proti STŮJ (pohybné, zhaslé) respektuješ štít Op.

Předpis D1, příloha 22, čl. 24 Štít Op musí být umístěn na hlavních návěstidlech, která mají zřízené závislosti na PZZ v následujícím prostorovém oddílu, a u nichž může strojvedoucí v případě, že toto návěstidlo nedovoluje jízdu, pokračovat podle ustanovení tohoto předpisu v jízdě bez pokynu výpravčího nebo strážníka oddílu.
Neděle, 03. března 2019 - 20:32:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3059
Registrován: 2-2010
motorivý_fíra:
"Jednoduché pravidlo je: "Máš nějaký papír od výpravčího?? Tak tě štíty Op nezajímají, protože pokud by nešly přejezdy, dostaneš Op."
K situaci 2-jaký mám papír, že štít Op neplatí? Vždyť mám "jen" uvedeno, že jedu v mezistaničním odd., oddíl. návěstidla neplatí a že jsou zneplatněna. Z toho mám odvodit, že pro mě neplatí ani štít Op?
motorivý_fíra:
"Předpis D1, příloha 22, čl. 24 Štít Op musí být umístěn na hlavních návěstidlech, která mají zřízené závislosti na PZZ v následujícím prostorovém oddílu, a u nichž může strojvedoucí v případě, že toto návěstidlo nedovoluje jízdu, pokračovat podle ustanovení tohoto předpisu v jízdě bez pokynu výpravčího nebo strážníka oddílu."
No právě... jet bez pokynu výpravčího (Stůj, tma, pochybná náv.) se zvýšenou opatrností.
Přílohu 22 nemá dopravce v rozsahu znalostí-taky k čemu? Fíra musí vědět, kdy a jak se má u štítu Op chovat-tedy pokud ví, kdy pro něj ten štít Op platí. Platí v situaci 2 ?


(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pondělí, 04. března 2019 - 08:48:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 12-2016
K situaci 2-jaký mám papír, že štít Op neplatí? Vždyť mám "jen" uvedeno, že jedu v mezistaničním odd., oddíl. návěstidla neplatí a že jsou zneplatněna. Z toho mám odvodit, že pro mě neplatí ani štít Op?

Právě že ne. Mám papír, že jedu v mezistaničním oddíle. O štítech Op nebo poruchách přejezdu tam není ani čárka, tudiž štíty Op normálně platí, ale nerespektuju je a jedu normálně mezistaničně a přejezdy mě vůbec nezajímají.


Fíra musí vědět, kdy a jak se má u štítu Op chovat-tedy pokud ví, kdy pro něj ten štít Op platí.

Jak říkám, štíty Op respektuju pouze v případech, kdy kolem návěstidla jedu a to návěstidlo nedovoluje jízdu, ale dle předpisu můžu kolem něj jet. Tudiž bez zásahu výpravčího.


A k Vašemu příspěvku 3058. Ani v jednom případě štíty Op nerespektuju. Ony platí, ale nezajímají mě. Protože do toho zasáhnul výpravčí, takže když už mě zpráví o mezistaniční úseku, musí vědět, jestli mu jdou přejezdy nebo ne a podle toho jedná. A je taky jedno jestli jsou návěstidla po tmě, nebo normálně ukazují návěsti, nebo je tam pochybná návěst nebo tam třeba svítí růžová hvězdička. Jednou jedu mezistaničně a návěstidla AB (AH) mě nezajímají.
Pondělí, 04. března 2019 - 10:49:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3060
Registrován: 2-2010
motorivý_fíra:
"A k Vašemu příspěvku 3058. Ani v jednom případě štíty Op nerespektuju. Ony platí, ale nezajímají mě. Protože do toho zasáhnul výpravčí, takže když už mě zpráví o mezistaniční úseku, musí vědět, jestli mu jdou přejezdy nebo ne a podle toho jedná. A je taky jedno jestli jsou návěstidla po tmě, nebo normálně ukazují návěsti, nebo je tam pochybná návěst nebo tam třeba svítí růžová hvězdička. Jednou jedu mezistaničně a návěstidla AB (AH) mě nezajímají."
Děkuji za reakci. Ale pan výpravčí neví, zda a jak ten přejezd ne/šlape, protože o něm nemá kontrolu. Při zpravení o jízdě v mezistaničním oddílu (2666): ...nemá-li výpravčí kontrolu správné činnosti PZS, na kterých jsou závislá oddílová návěstidla (jsou proto opatřena štítem Op), musí strojvedoucího zpravit písemným rozkazem o jízdě přes příslušné přejezdy se zvýšenou opatrností.
Návěstidla neplatí a navíc jsou zneplatněna křížem. Štít Op křížem zneplatněn není. Podle čl.1496 tedy platí-protože není zneplatněn tak, jako oddílové návěstidlo. A když platí, je třeba se jím řídit. A (nejen) Vy odvozujete z titulu "mezistaniční", že se jím neřídíte. Logiku to samozřejmě má, ale podložena předpisem není. Naopak.
Vezměme případ, kdy Vás výpravčí při jízdě v mezistaničním opomene zpravit o jízdě se zvýšenou opatrností. Nejsem si vůbec jista, jak by dopadl případný soudní verdikt, v případě střetu na přejezdu.
A znovu se ptám, jaký je důvod při nařízení jízdy v mezistaničním oddíle zneplatňovat křížem návěstidla, která tam stála, stojí a stát budou, nejsou poničena a v TTP uvedena jsou? Předpokládám, že to jistě nějaký oprávněný důvod má, jen nevím jaký.
Tak takový hokej nadělal v mém mozku jeden chybějící kříž na štítu Op. [wink]
Pondělí, 04. března 2019 - 12:55:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2573
Registrován: 5-2008
Haan: ztrátu jeho kontroly , si dovedu představit leda při překopnutí kabelu( nebo "fialová smrt ", ale stejně musí vlaky zpravovad rozkazem " OP " část A.
Já jeho význam , vidím jenom jednym případě , to když vlak po zastavení u náv. AB , pokračuje v další jízdě a může se stát , že předchozí vlak neuvolnil anulační úsek a přejezd je v "anulaci " (tudíž "nepozná" , že jede další vlak a nezapne se )

(Příspěvek byl editován uživatelem parmezano.)
Don Parmezano
Pondělí, 04. března 2019 - 14:21:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 12-2016
Ale pan výpravčí neví, zda a jak ten přejezd ne/šlape, protože o něm nemá kontrolu. Při zpravení o jízdě v mezistaničním oddílu (2666): ...nemá-li výpravčí kontrolu správné činnosti PZS, na kterých jsou závislá oddílová návěstidla (jsou proto opatřena štítem Op), musí strojvedoucího zpravit písemným rozkazem o jízdě přes příslušné přejezdy se zvýšenou opatrností.

Však jste si hned odpověděla. Pokud výpravčí nemá kontrolu o správné činnosti PZS, tak musí strojvedoucího zpravit o jízdě se zvýšenou opatrností.

Znovu opakuji ... štít Op je tam jen a pouze, pokud v tom nemá prsty výpravčí a já jedu podle rozhledových poměrů, tudíž musím přes přejezdy se zvýšenou opatrností.


Vezměme případ, kdy Vás výpravčí při jízdě v mezistaničním opomene zpravit o jízdě se zvýšenou opatrností. Nejsem si vůbec jista, jak by dopadl případný soudní verdikt, v případě střetu na přejezdu.

Já tom vím úplně jasně. Výpravčí opomenul, výpravčí je viník.
Pondělí, 04. března 2019 - 15:24:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3062
Registrován: 2-2010
Motorový fíra: Díky za snahu mě dostat do obrazu. Mám na to sice pořád jiný názor, ale budiž. Mně o nic nejde. [happy]
zOboru
Pondělí, 04. března 2019 - 19:55:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 7-2018
Omlouvám se že vstupuji do diskuse, byť nejsem strojvedoucím...
Haan, motorivý_fíra: to že je na návěstidle štít Op ještě neznamená, že výpravčí nemá od přejezdu dohled. Teď mne zrovna nenapadá žádná trať s autoblokem a zároveň Op štítem, ale u návěstidel automatického hradla jsou přeci standardně štíty Op a výpravčí kontrolu má. Štít Op je u AHr jen proto, že po uplynutí 10 minut, v případě nemožného dorozumění ani s jednou ze sousedních stanic, může strojvedoucí pokračovat v jízdě. A protože se neví, proč je na návěstidle Stůj (s velkou pravděpodobností z důvodu poruchy PZZ), jede k přejezdům za návěstidlem se zvýšenou opatrností. Když dostane rozkaz "Automatické hradlo je poroucháno. Do XY pojedete v mezistaničním oddílu. Oddílové návěstidlo automatického hradla ... pro vaši jízdu neplatí.", tak je to pro platnost návěstidla de facto totéž jako Rozkaz Z část 2 na autobloku.

Pokud máte pocit, že víte o nějakém přejezdu na autobloku, o kterém nemá ani jeden z výpravčích sousedních stanic kontrolu, klidně napište, rád se na něj podívám. Případně to najdete na Portálu.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Mladějov
Pondělí, 04. března 2019 - 20:08:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13634
Registrován: 3-2007
Ale tady není podstatné má-li výpravčí či nemá-li [wink].
Ale jak má jednat strojvedoucí.
zOboru
Pondělí, 04. března 2019 - 20:16:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 7-2018
Mladějov: to jsem pochopil, ale motorivý_fíra se vydal na slepou uličku a já se mu snažím ukázat, že i při Op štítu může mít výpravčí dohled (čili aby nedělal závěry z toho je tam štít Op > výpravčí nemá dohled > já taky ne > jedu se zvýšenou opatrností, protože ten dohled tam s největší pravděpodobností bude). Ba naopak pokud jsou přejezdy zavazbené do traťoviny, tak nepůjde ze stanice postavit odjezd, i když ten přejezd bude až v několikátém úseku.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Pondělí, 04. března 2019 - 22:42:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3063
Registrován: 2-2010
zOboru:
"... že i při Op štítu může mít výpravčí dohled (čili aby nedělal závěry z toho je tam štít Op > výpravčí nemá dohled > já taky ne > jedu se zvýšenou opatrností, protože ten dohled tam s největší pravděpodobností bude)."
Promiňte, že ruším a dovolte mi ještě pár otázek do diskuse: chceme po strojvedoucím, aby si při přebírání písemného rozkazu o jízdě v mezistaničním oddíle navíc uvědomoval, u kterého návěstidla AB (AH) se štítem Op ne/má výpravčí dohled? Dohledat to sice lze v tab.7 příslušných TTP. Ale to přece po něm nemůže nikdo chtít.
Štít Op je definován jako nepřenosné návěstidlo, které strojvedoucímu nařizuje v určitých případech nějaké jednání. A jestliže je mu pro jízdu v mezistaničním oddíle vydán písemný rozkaz se zněním "Z A do B pojedete v mezistaničním oddílu po traťové koleji číslo dva. Nepřekročte rychlost 100 km/h. U návěstidla s návěstí „Stanoviště oddílového návěstidla“ jednejte jako u předvěsti s návěstí „Výstraha“. Oddílová návěstidla automatického bloku pro Vaši jízdu neplatí.", tak to zamotám ještě víc (i bez křížů). Viz moje situace 1 (obr.1) podle čl.2666 a ptám se, proč na písemném rozkaze není i informace o tom, že neplatí ani štít Op (pokud tam je). Vždyť štít Op je taky nepřenosné návěstidlo a pokud nemám informaci, že neplatí, tak snad platí.
Na jedné straně, zneplatňujeme-li návěstidlo kříži, chceme zneplatnit i dalším křížem štít Op. Na straně druhé při jízdách v mezistaničním oddíle píšeme o neplatících návěstidlech, ale o štítu Op se ani nezmíníme.
Jak se vůbec přišlo na to, že pro jízdu v mezistaničním oddíle štíty Op automaticky neplatí? Ne, nechci, aby platily. Jen bych ráda, aby to předpisem bylo jasně dáno (třeba ve čl.2666, 2768ba) a v souladu s tím byly vlaky zpravovány. Ne aby to musel fíra odvozovat z toho, kdy a kde ne/má výpravčí dohled, což stejně nedělá.
zOboru
Pondělí, 04. března 2019 - 23:38:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 7-2018
Haan: takto jsem to ani nemyslel. Já chtěl jen upozornit kolegu, že nemůže na to jít cestou že štít Op = není dohled. Protože to je, jak jsem již zmínil, slepá ulička. To je celé [wink]
Úterý, 05. března 2019 - 00:03:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3065
Registrován: 2-2010
zOboru: OK a díky. Teď zbývá už jen maličkost - aby se všichni shodli, jak to při jízdě mezistaničním oddíle je s ne/platností štítu Op (znění rozkazu Z-část 2, popř. V). [wink]
zOboru
Úterý, 05. března 2019 - 00:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 7-2018
Haan: pro výpravčího je směrodatný čl. 83 předpisu SŽDC (ČD) Z2. A vycházel bych z článku 68 téhož (každé PZS 3 má někam svedený dohled - a na trati s AB a AH není příliš možností, kam jej svést...). Ale nejsem předpisář.
Čili už zbývají jen PZS 2 (PZS je doplněno přejezdníky z obou stran přejezdu, případně je krytí přejezdu provedeno hlavním návěstidlem nebo seřaďovacím návěstidlem = čili klidně i oddílovým), ale to by si měl dle mého názoru ohlídat výpravčí (rozkazem Op), protože návěstidlo tím rozkazem zneplatní; při plánovaných výlukách zpracovatel ROV (přenosné přejezdníky). Vycházím tak trochu i z toho, že když nebudu mít spojení s klasickým (poloautoblokovým) hradlem nebo hláskou, tak před zavedením jízdy v mezistaničním oddílu také dám Op-čka na přejezdy, která má hradlo/hláska pod kontrolou, protože nevím, v jakém stavu jsou, a nemohu se tam dovolat.

To zneplatňování každého návěstidla na stožáru zvlášť (které vyžaduje předpis a které jste nakousla o pár příspěvků výše) je cestou víme kam a řekl bych že vzniklo tím, že se na ta návěstidla začalo věšet kde co. Jsou místa, kde na to elektrikáři věší návěsti pro elektrický provoz. Když to pověsí na návěstidlo, které zatím nebylo aktivováno a má na sobě kříž... Má platit nebo nemá? Když udělají výjimku pro elektrikáře (že by ten kříž neplatil pro návěsti pro elektrický provoz), budou to chtít traťmistři, ... Tak se udělalo toto. A paskvil je to stejně.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Úterý, 05. března 2019 - 01:33:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 32
Registrován: 1-2019
On má motorový fíra skoro úplnou pravdu - pokud by hrozil střet, dostane opéčko. Ale do úplné pravdy nám tady chybí případ, kdy se přejezd pokazí mezi odjezdem ze stanice a minutím návěstidla se štítem. S banglí čumákem napřed bych to vůbec neřešil, zavřít mě nemůžou. S laminátovým čumákem - když Op ignoruju, buď vyhraju (nezpozdím se o pět minut), nebo prohraju (potkám návěs s dvacetitunovou frémou, konec vlakové cesty a 534.0).

Kde se vzala ta představa, že štít na škrtnutým návěstidle neplatí? Ono je zbytkové riziko malé, ale nenulové, takže podle zabezpečovacích ultras by se mělo jezdit opatrně i na kříž a při jízdě v mezistaničním. A bude malé, dokud to nezmění autobus se školním výletem nějaké elitní školy.


zOboru: to je báječnej nápad, zmizet jedním křížem předvěst i její upozorňovadlo.
zOboru
Úterý, 05. března 2019 - 03:06:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 7-2018
Možná by bylo nejjednodušší řešením zařadit Štít Op mezi přidružená návěstidla (stejně se jinde než na návěstidlech nevyskytují) a zrušit tu závorku u křížů (že např. právě štít Op) se musí zneplatnit samostatně.
Úterý, 05. března 2019 - 10:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 12-2016
zOboru: Já nevím co jsi vyčetl mezi řádky, které jsem psal, ale myslím, že jsem to popsal úplně jasně a zřetelně. Takže ještě jednou a pomalu.

Výpravčí mi donese rozkaz, že v úseku XY jedu mezistačně, nic víc. Tudiž musí mít dohled nad přejezdy a ví, že jsou funkční. A to že jsou na návěstidlech AB (AH) štíty Op, je mi úplně u [zadnice]. Oni platí, protože nejsou nijak zneplatněny, ale pro mojí jízdu nemají vůbec žádné opodstatnění, takže jejich zneplatňování je úplně zbytečné. Kdyby ale výpravčí neměl nad přejezdy kontrolu, tak mi ještě k tomu rozkazu o mezistaničním úseku, MUSÍ přinést rozkaz, kde bude napsano "přes přejezdy v km xxx jeďte se zvýšenou opatrností". Pokud by se třeba jednalo o dlouhodobější výluku, může nastat případ, kdy se před přejezdy umístít přenosné přejezdníky. Ale na to bych taky dostal rozkaz, že v km xxx jsou po dobu výluky umistěné přenosné přejezdniky, ale taky mě štíty Op vůbec nezajímají.

Štít Op je pro fíru důležítý jen a pouze v okamžiku, kdy zastavím na STŮJ u AB (AH) a za splnění podmínek, které mi nařizuje předpis, pokračuju dál, protože k tomu nepotřebuju výpravčího. A je to z toho důvodu, že je třeba přejezd závislý na postavení návěstidla (to je spíše u AH) a pokud jedu proti STŮJ, nemusí se přejezd uzavřít a nebo taky kvůli tomu, že v dalším oddíle je pořád další vlak (to je spíše záležitost AB) a přejezd by se nemusel chovat úplně standartně, tudiž v obou případech tam je ten štít Op, který mi nařizuje jízdu se zvýšenou opartností.

Vždyť je to jednoduché jak facka. Zasáhl nějak výpravčí?? Štít Op je mi ukradený. Nezasáhnul, jedu podle štítu Op. Já už nevím, jak jednodušeji to popsat. [uhoh]
Úterý, 05. března 2019 - 12:26:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 1-2018
motorivý fíra: Strojvedoucí musí jednat podle článků, které má ve znalostech. Čl.2573 nám říká jak se chovat u platného oddílového návěstidla AB se štítem Op. Jak jednat u zneplatněného nikde v předpise přímo není uvedeno. Možná to lze odvodit z ostatních článků způsobem jak je uvedeno v čl.264. Např. u PMD jsou oddílová návěstidla AB zneplatněna také, ale dle čl.2098 pokud toto zneplatněné návěstidlo opatřené štítem Op ukazuje stůj nebo pochybnou návěst musí strojvedoucí jednat podle štítu Op. Bohužel musím konstatovat, že paní Haan našla další bezpečnostní díru v předpise.
Úterý, 05. března 2019 - 13:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 12-2016
Teloc: Článek 2098 pojednává o jízdě PMD. My se tady bavíme o jízdě vlaku.
Úterý, 05. března 2019 - 14:51:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 1-2018
Vím, že se bavíme o vlaku, to tu snad chápe každý, proto věta začíná slovem například. Jde o to, že pro jízdu PMD tam tu jednu větičku jak se zachovat u odd. náv. AB se štítem Op napsali, ale pro jízdu vlaku v mezistaničním oddíle už ne. Mohla by znít třeba takto: Při jízdě vlaku v mezistaničním oddíle na trati s AB štít Op platí, ale jeho návěstí se strojvedoucí neřídí. A pak bychom se neměli o čem dohadovat.
Úterý, 05. března 2019 - 16:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 12-2016
Souhlas
zOboru
Úterý, 05. března 2019 - 18:12:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 7-2018
Teloc: Pro PMD sice oddílová návěstidla neplatí, ale není na trati samo. Může jet za vlakem. Který nějakým způsobem ovlivňuje přejezd. Tudíž je žádoucí, aby k němu jel se zvýšenou opatrností. Vlak jedoucí v mezistaničním oddílu je na trati (přesněji v mezistaničním oddílu) sám.

Jen otázka: Proč tak složitě (platí, ale neřídí)? To nelze napsat nějak jednodušeji? Navíc vám tam vypadla krycí návěstidla*. Co třeba "Štít Op umístěný u oddílového návěstidla nenařizuje strojvedoucímu jet k přejezdům se zvýšenou opatrností v případě zpravení vlaku o jízdě v mezistaničním oddílu." nebo "Při jízdě vlaku v mezistaničním oddílu Štít Op umístěný u oddílového návěstidla jízdu podle rozhledových poměrů nenařizuje."
*) Ty sice na autobloku nemáme, ale jízdu v mezistaničním oddílu známe i na automatickém hradle. A tam se krycí návěstidla občas vyskytnou (kupř. nz Točník). Krycí návěstidla fungují nezávisle na traťovině a při jízdě v mezistaničním oddílu se jimi přeci nadále řídíme, čili je žádoucí, aby platil i Štít Op.

motorivý_fíra: Souhlasím s vámi. Jen jsem to odůvodňoval trochu jinou cestou a protože paní kolegině Haan nakousla částečně zneplatňování návěstidel, od původní myšlenky jsem se mírně odklonil i já (přiznávám, že mě v ten moment trochu zmátla). Dle mé úvahy štít Op platí na platném návěstidle. Jedeme-li v mezistaničním oddílu, de facto zneplatníme oddílová návěstidla.
Středa, 06. března 2019 - 08:39:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 1-2019
Motorový fíra je frajer a říká jasně: když dostane papír, jede podle papíru. Riziko, že se něco posere a on se rozmázne o tatrovku plnou kamení, bere na sebe.
Středa, 06. března 2019 - 08:52:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3066
Registrován: 2-2010
Jo, pánové, ďábel se ukrývá v detailech. Pár dalších zásadních "detailů" (a s nimi i skrytých ďáblů) by se v D1 našlo.
Moc Vám děkuji za slušnou diskusi na "ošemetná" témata. Haan
Středa, 06. března 2019 - 09:15:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 12-2016
Motorový fíra je frajer a říká jasně: když dostane papír, jede podle papíru. Riziko, že se něco posere a on se rozmázne o tatrovku plnou kamení, bere na sebe.

A jak jinak bych měl teda jet?? Sice se proslýchá, že po sérií mimořádných událostí začneme fasovat věštecké koule, která dokáže všemu zabránit, ale do té doby mi nezbývá nic jiného, než věřit papíru a to jak ve formě rozkazu od výpravčího, tak ve formě předpisů (ikdyž ty jsou dneska už jenom většinou v digitální formě). Ono "něco" se může posrát kdykoliv a kdekoliv a nemusí být zrovna výluka.
Středa, 06. března 2019 - 10:03:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3067
Registrován: 2-2010
Mot.fíra: no právě, že to nemusí být jen výluka. A tedy se problematika týká všech nařízených jízd v mezistaničním oddíle-nejen o výlukách. Položila jsem si tuto další otázku až následně (=kdy pro jízdu vlaku neplatí štít Op), kdy jsem původně řešila ne/platnost štítu Op při jen kříži zneplatněném odd. návěstidle. A nikde jsem nenašla, že při zpravení o jízdě v mezistaničním a neplatnosti odd. návěstidel, by neměl automaticky neplatit štít Op.
Zopakuji svoji otázku: Jak se vůbec přišlo na to, že pro jízdu v mezistaničním oddíle štíty Op automaticky neplatí?

Teloc: ráda bych odstranění ďábla viděla přímo u popisu návěsti "Očekávejte otevřený přejezd". Třeba následovně:
"Při jízdách v mezistaničním oddíle štít Op neplatí, pokud o jeho platnosti není strojvedoucí zpraven."
Středa, 06. března 2019 - 10:39:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5980
Registrován: 7-2007
Haan: odpovím vám opačně..Štít OP platí jen za jistých podmínek. Jestliže tyto podmínky splněny nejsou, tak štít OP neplatí. Když je mezistaniční jízda, tak návěstidla AB nejsou..takže není splněna podmínka platnosti štítu OP. (Ať si na tom návěstidle svítí co chce)...V našem diskutovaném případě, jen jaksi někdo "geniální" zapoměl, že pokud to bude kódovat "červenou" (zkoušení), technické zařízení (Mirel) nedovolí jet více jak 40. To souvisí spíše s neznalostí (to se dá pochopit), ale hlavně s vírou ve vlastní genialitu a neochotou jít se zeptat (přeci mi nebude radit, nějaký nevzdělaný tupec)...bohužel (nepochopitelné).

Kříže neplatnosti jsou tam především proto, aby mohl být zpraven strojvedoucí "V". Jinak jen "Z". To říká předpis, ne já...

"motorivý_fíra" má pravdu a naprosto s ním souhlasím.

_gp_:Riziko, že se něco posere a on se rozmázne o tatrovku plnou kamení, bere na sebe. To je tak vždycky. I při nejlepší vůli, i když plácačka udělá to co má...má dohled na přejezd, vlak nezpravuje Opéčkem, po odjetí se ten přejezd může pokazit a ta Tatra tam může být. To je prostě náš život....

Teloc: Když na to půjdete takto, tak to bude bible o miliónu stranách. Už takhle je to hrůza... (váš 39)
Středa, 06. března 2019 - 15:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1639
Registrován: 10-2009
Přátelé,
pořád čekám, že to někdo zmíní. Nic. Tož já. Do 1.7.2013, odkdy současný předpis SŽDC platí, byla předpisově zneplatněním návěstidla zneplatněna i všechna další návěstidla na tomto návěstidle "naroubovaná". To se změnilo, viz čl. 1496. Chcete říct, že se nic nezměnilo v platnosti štítu Op?
Středa, 06. března 2019 - 17:23:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18621
Registrován: 5-2002
Parm: může se stát , že předchozí vlak neuvolnil anulační úsek a přejezd je v "anulaci "
Nemůže. Nové obsazení přibližováku tu anulaci ukončí.
Patrně si to pleteš se směrovou pastí, která nastane pro vlak opačného směru.

Podr: Chcete říct, že se nic nezměnilo v platnosti štítu Op?
Lze to chápat tak, že na autobloku ten Op-štít "štítuje" jen s červeným světlem a nebo se zhaslým návěstidlem (v době, kdy zhaslé být nemá). Jestliže je návěstidlo zneplatněno a je to fírovi oznámeno, pak na něm namůže žádná z těchto okolností nastat - neplatí ani ta červená, ani ta tma.
Středa, 06. března 2019 - 18:08:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 12-2016
Haan: Jak se vůbec přišlo na to, že pro jízdu v mezistaničním oddíle štíty Op automaticky neplatí?

Odpověděl Oldcerry ... Štít OP platí jen za jistých podmínek. Jestliže tyto podmínky splněny nejsou, tak štít OP neplatí.


Oldcerry: Děkuji [wink]
Středa, 06. března 2019 - 19:54:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1643
Registrován: 10-2009
Pane Hajnej, je to přesně tak. Návěstidlo už neplatí, jen štít Op. Přečtěte si ten článek a řekněte sám, jak tomu rozumíte. Já jsem tedy na rozpacích. Že by ta čeština byla tak záludná? A proč se to do této podoby změnilo? Zdraví P.
zOboru
Středa, 06. března 2019 - 20:10:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 7-2018
Podroužek: Jak jsem již nakousl, vzniklo to zřejmě tím, že se na ta návěstidla začalo věšet kde co. Tím myslím návěsti pro elektrický provoz, které tak jsou jednou přidělané na návěstidle metr a půl nad zemí, pak zase na trojnožce půl metru od země a fíro hledej. Když to pověsí na návěstidlo, které zatím nebylo aktivováno a má na sobě kříž nebo naopak bylo zrušeno a platí místo něj jiné... Má platit ten elektro znak nebo ne? Nahoře je kříž, který tam namontoval někdo jiný než elektrikář. Když udělají výjimku pro elektrikáře (že by návěsti pro elektrický provoz platily i kdyby tam bylo deset křížů), budou to chtít traťmistři (rádi by na to věšeli předvěstní štíty a začátky nepředvěštěných pomalých jízd), ... Tak se udělalo toto. Dle mého názoru paskvil, protože zabezpečovací zařízení, které se nějak chová, se před 1.7.2013 chovalo stejně jako teď a nikdo přes noc nezměnil jejich zapojení.