Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 01. 08. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 01. 08. 2019

dolů
   autor příspěvek
Středa, 31. července 2019 - 23:16:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 535
Registrován: 8-2017
Vyhláška 173/1995
DRÁHA CELOSTÁTNÍ, DRÁHA REGIONÁLNÍ A VLEČKA

§ 35
Řízení drážního vozidla

(1) Pro řízení drážního vozidla musí být zajištěno, aby osoba řídící drážní vozidlo

a) byla prokazatelně seznámena s traťovými poměry na tratích a v dopravnách, kde řídí drážní vozidlo,

takže by mě velice zajímalo, jakým PROKAZATELNÝM způsobem byli ti strojvedoucí seznámeni se změnami ve stavebně-technických parametrech dráhy, pokud tedy během těch 21. dní povinného spravování rozkazy nejeli přes inkriminované místo - tzn, nějaký papír, kde je změna stavebně-technických parametrech napsána a náležité podpisy těch strojvedoucích, že jsou si vědomi toho, že tam k nějakým změnám došlo
Mladějov
Středa, 31. července 2019 - 23:24:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14029
Registrován: 3-2007
Aby se dalo prokázat, že byla seznámena..což je např. podpis.
Papírem jest upozornění na změnu TTP.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 31. července 2019 - 23:26:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 536
Registrován: 8-2017
problém TTP je ten, že se v nich nevyzná ani sám autor a zabere několik hodin přelouskat všechny stránky
Mladějov
Středa, 31. července 2019 - 23:36:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14030
Registrován: 3-2007
Mně to neříkejte, já na to mám jistý, a ne moc lichotivý názor, já jen, že jste se na něco ptal a já vám odpověděl, že se vám to nelíbí, za to fakt nemůžu [wink]
Středa, 31. července 2019 - 23:40:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19634
Registrován: 5-2002
Podr: Strojvedoucí má, aspoň u ČD, po nástupu 15 minut na všechny písemné práce. Jen část z tohoto času lze využít na studium TTP, SŘ, atd. Tedy toho, nač je tabulkou přehledných změn upozorňován.
Nikde netvrdím, že jeden každý strojvedoucí má prolejzat všechny změny v TTP. To by mu měl připravit někdo od dopravce během těch 21 dnů - už při počtu fírů větším než malém se to vyplatí spíš, než dávat fírovi dvakrát do měsíce půlhodinu navíc.
Jak už jsem psal, nakopírováním TTP do tabletů jejich znalost nevzniká a prokazatelné seznámení se změnami jakbysmet.

Za jakou dobu byste našel všechny změny dokumentů SŽDC třeba pro jízdu Brno - Praha - Jihlava? Nepochybuju o tom, že tak moc, jak Vy čerpáte z portálu kvůli Vaší práci, to moc lidí nezvládá.
Však jich taky moc není potřeba. Jen se to nesmí házet až dolů na fíry.

Mik: 50 km/h, označené jako pomalá jízda.
To samé při stavbě mostu přes I/6 v Karlových Varech.

Já nevím, o čem furt točíte...
Rozeschlej most v Řevnicích: trvalá 70.
Rozeschlej most v Chuchli: trvalá 50.
Rozeschlej most kdesi mezi Boršovem a Křemží: trvalá 20.
Cosi s náspem kdesi u Žihle: trvalá 10. Další desítka u Žaboklik. 50 v Kutný Hoře. 20 v Třemešné u Plzně.

Určitě se to bude někdo snažit okecat, že když takové snížení fiknu, tak se houby stane.
No tak tedy provizorka v Bohumíně: trvalá 40. Jak to, že to tam za ty tři roky někdo nestihl položit na bok...?

Prostě nemá smysl spekulovat, jestli SŽDC smí nebo nesmí traťovou rychlost snížit. Smí a basta.
Středa, 31. července 2019 - 23:46:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 537
Registrován: 8-2017
Hajnej - v Kutné hoře už je zase 50-ka?, před 2. měsíci, když jsem tam jel naposled tam nebyla
Středa, 31. července 2019 - 23:51:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1257
Registrován: 4-2009
Naruším odbočím:
všude se přehazuje pomalá jízda vs. trvalé omezení rychlosti, kdo víc za co může, kdo víc kde chybuje. Zleva doprava, shora dolů, od východu na západ. Ale nikde sem neviděl úvahu či názor, jakou roli mohlo sehrát použití AVV ?

Ve 363.5 ČDC systém AVV je, nebo ne? Mám o AVV opravdu nicotné povědomí, ale laicky - pokud by mašina při jízdě na AVV očuchala kde přesně je, a AVV v sobě mělo nahráno místo s TOR na 30km/h, mohlo AVV tomuhle průseru zabránit?

Podotýkám že nemám ani tušení jak je AVV prakticky použitelné u Pn vlaku...
zOboru
Středa, 31. července 2019 - 23:59:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 7-2018
Martin_ben:
"Mám o AVV opravdu nicotné povědomí, ale laicky - pokud by mašina při jízdě na AVV očuchala kde přesně je, a AVV v sobě mělo nahráno místo s TOR na 30km/h, mohlo AVV tomuhle průseru zabránit?"
Pokud by nahráno bylo, tak ano. Jenže klasické AVV s velkými MIBy (to jsou ty dlouhé trámce v okolí Prahy) tam není, a AVV podle GPS nemám tušení. A dost bych se divil, kdyby tím jakákoliv lokomotiva ČD Cargo byla vybavena...
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 00:01:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1258
Registrován: 4-2009
zOboru: aha , naivně jsem se domníval že tam plnohodnotné AVV je
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 00:12:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 77
Registrován: 7-2018
Martin_ben:
"zOboru: aha , naivně jsem se domníval že tam plnohodnotné AVV je "
Nene, na trati Praha - Plzeň - Cheb končí plnohodnotné AVV v Berouně. Budeme si muset počkat na ETCS, to to také bude umět.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 00:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6981
Registrován: 5-2002
Prostě nemá smysl spekulovat, jestli SŽDC smí nebo nesmí traťovou rychlost snížit. Smí a basta.

Smí se asi kde co, klidně to může ob měsíc měnit .

Jestli to ale na tak málo frekventované trati projelo několik fírů, tak je tam něco špatně určitě. ( Viditelnost toho předvěstníku třeba?)

Legálně tam může být klidně D3 a vlaky se můžou srážet obden, z pohledu SŽDC to bude v pohodě vždycky, bohužel.

Takže teď asi SŽDC "smí", ale ať se nediví jestli se jí tahle volnost odebere, když s ní zacházela takhle...
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 00:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1259
Registrován: 4-2009
https://provoz.szdc.cz/Portal/Show.aspx?path=/Data/Mapy/ATO.pdf

No je to smutné, že na úsek Beroun - Cheb už se AVV nedostalo. Teď se čekalo a bude čekat, v souhrnu 20 let, na ETCS a mezitím budeme dál vápnit pole rovnou z vagónů ...
Chary
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 01:41:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2509
Registrován: 3-2010
Hajnej: Určitě se to bude někdo snažit okecat, že když takové snížení fiknu, tak se houby stane.
No tak tedy provizorka v Bohumíně: trvalá 40. Jak to, že to tam za ty tři roky někdo nestihl položit na bok...?


A jak to tam přesně vypadá? A jak to tam vypadalo před zavedením pomalé?

Totiž, fotím vlaky v noci pod lampami, čím pomaleji jede, tím lépe se to fotí. A kdysi kdesi byla na koridoru na vjezdu do nejmenované stanice pomalá (tuším že 60), takže jsem se tam vydal, že si pofotím pěkně pomalu jedoucí vlaky, které tam jinak jezdí 140-160. A hle, on tam ten či onen proletěl hodně přes kilo, a prd se stalo, žádná hromada. Protože to bylo rovně a jestli byla nemocná srdcovka, asi to bylo nějak dobře rozbitý, že nevadilo, že tam vletěl 140. Ovšem byla tam pomalá, to jo.

Jenomže asi bude rozdíl v pomalé rovně a v pomalé do šikany.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 02:03:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 9-2017
Když jsem onemocněl musel jsem z mašiny, šel jsem na opravy SJŘ. Dělaly se nejprve SJŘ, potom dodatky a TTP. Než se dostaly TTP na lok.už přišla další oprava a tak bylo stále co dělat.Tenkrát jsme počítač neměli,když přišla oprava,musela se nakopírovat, opravit, odnést ke strojmistrovi, druhý den ráno jsme si opět u strojmistra vzaii neopravené, mezitím přišla další změna (při výstavbě koridoru chdily změny do TTP téměř denně) a tak se stalo, že se nám některé vrátily i po 14 dnech. Dnes ve zprávách na NOVĚ nějaká ženská mluvila o TTP. Dnes to prý má fíra v tabletu. Vemte si, že fíra nastoupí třeba po nemocenské, kdyby si měl všechno přečíst, tak by musel přijít i o hodinu dřív, aby se seznámil se všemi změnami. Takže jediné, co přečte a podepíše jsou rozkazy. Vezmeme-li v úvahu, že výpravčí pošle někoho s rozkazem, Mezitím postaví návěstidlo a fíra odjíždí bez rozkazu. Je to jen můj názor, ale i taková shoda náhod se může stát. Rád bych se dozvěděl, jak to dopadne. Poslední směnu jsem měl 1.1.1998 a od té doby se mnohé změnilo. Měl bych i jinou myšlenku, ale tu si nechám pro sebe. S pozdravem "NESPOUŠTĚJ OČI Z TRATI" váš exfíra.
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 04:46:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 7-2018
exfíra:
"Vezmeme-li v úvahu, že výpravčí pošle někoho s rozkazem, Mezitím postaví návěstidlo a fíra odjíždí bez rozkazu. Je to jen můj názor, ale i taková shoda náhod se může stát."
V takovém případě by odpovědnost šla za výpravčím, který se nepřesvědčil, že vlak byl písemným rozkazem zpraven. Dokonce pokud tam posílá někoho jiného než dalšího výpravčího (např. dozorce výhybek), musí vyčkat jeho návratu, aby se přesvědčil, zda je rozkaz skutečně a především správně převzat (dozorce výhybek není odborně způsobilý k posouzení správného převzetí rozkazu). Pro dozorce výhybek (případně jiné profese se zkouškou méně než D-07 výpravčí) totiž z předpisu plyne jediné, a sice že při doručení rozkazu odpovídá i za to, že jej doručí i zpátky (že tam svazek rozkazů nenechá, protože neví, co s ním). Alibismus, uznávám, ale je to bohužel tak.
(v některých OŘ peskují výpravčí i za to, když se strojvedoucí podepíše třemi křížky nebo je podpis vůbec nějak nečitelný, ale to už je bohužel horlivost jejich dopravních kontrolorů
363084
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 05:16:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 681
Registrován: 1-2010
Jtb: fajn, tak teď se přímo nabízí reportáž o tom, jak fírové neumí s TTP..Jak jinak si vysvětlit, že tu jeden z nich napíše, že na Portále nejsou Tabulky od 1.8., přitom tam evidentně jsou...
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 05:33:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4528
Registrován: 5-2003
Prostě nemá smysl spekulovat, jestli SŽDC smí nebo nesmí traťovou rychlost snížit. Smí a basta.
Ale jo, ale pak se nesmí divit. Já se zas podivuji nad tím, že máte potřebu dělat někomu advokáta a ještě si pomáhat sprostými slovy. Ale odpověď už nečekám, ať tu není ještě víc nakydáno.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 07:09:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9171
Registrován: 4-2003
tak je tam něco špatně určitě. ( Viditelnost toho předvěstníku třeba?)

Viditelnost výborná, předvěstník neznečistěný, oslnění sluncem lze vyloučit.

Nejspíše byste se měl zaměřit na ty lidi, jejich pracovní návyky...ti udělali error.

Ale jasně, to se v podhradí za žádnou cenu nechce slyšet.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 07:19:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4782
Registrován: 5-2002
A nepomohlo by ty předvěstníky a vůbec všechny pomalé jízdy dávat trochu výš, tak aby je měl fíra skoro v úrovni očí?

(Příspěvek byl editován uživatelem Honza_o.)
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 07:53:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1620
Registrován: 3-2005
363084:
"Jtb: fajn, tak teď se přímo nabízí reportáž o tom, jak fírové neumí s TTP..Jak jinak si vysvětlit, že tu jeden z nich napíše, že na Portále nejsou Tabulky od 1.8., přitom tam evidentně jsou..."


A není to trochu i o neergonomičnosti těch aktualizací? Když jsme natáčeli, měl jsem tu čest pár těch změn (pod dohledem majitele) natahovat a odklepávat a zrovna srozumitelný a blbuvzdorný mi to tedy nepřipadalo.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 07:54:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3676
Registrován: 3-2006
Já nevím, o čem furt točíte...

No, to asi nikdy nepochopíš, no.

Prostě nemá smysl spekulovat, jestli SŽDC smí nebo nesmí traťovou rychlost snížit. Smí a basta.

"Je to tak, jak to je, a je to tak správně."

Ty TTP jsou stejnak jenom nějakej výstup z databáze seřazenej do tabulky, ne?
Proč ten výstup nevypadá nějak takhle?


V době tabletové si to dokážu představit na tabletu, nemusí to být nutně zabudováno do mašiny jako tady.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 07:55:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 7-2017
Hajnej 19634:
Já nevím, o čem furt točíte...

Uf, takový výpadek argumentační logiky mě u Vás docela udivuje.
Všechny Vaše uvedené příklady jsou toho rázu, že je v [zadnice] trať/infrastruktura, nejsou momentálně prachy s tím něco dělat / čeká se na projekt / čeká se na vysoutěžení apod.
Naproti tomu máte "živou" stavbu, kterou navíc provádí někdo jiný s jasnými termíny dokončení. A uprostřed tohoto procesu se v rámci traťového provizoria něco změní. A to je prostě špatně. A myslím, že nikdo tady netvrdil a netvrdí (ejhle, opět Vaše chyba, ale uznávám - bylo 23:40), že to SŽDC nemůže udělat, ale že zbytečně vytváří rizikovou situaci. A jiní jen v rámci diskuze připomněli, že v minulosti u podobných staveb tam ta PJ byla po celou dobu...
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 07:56:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9172
Registrován: 4-2003
ale pak se nesmí divit.

Fakta: Zaměstnanec dopravce způsobil škodu 20 milionů jeho zákazníkům, dalších 9 milionů provozovateli infra.

Závěr: Tam by se měli divit, oni mají minimálně finanční problém.

Unipuls: nad tím, že máte potřebu dělat někomu advokáta

Teď udělám advokára Hajnýmu já - už to vážně přeháníte. Soudy že je někdo takovej či makovej nikdy nikam nevedly.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:02:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9173
Registrován: 4-2003
Naproti tomu máte "živou" stavbu,

Já to tedy chápu tak. že byla postavená trať vedle původní tratě ta byla řádně zkolaudovaná a tím odpadl důvod tam mít PJ. A že se to celý odvozuje od stavebních papírů a procesů kolem nich.

Možná by to objasnil nějaký zástupce infrastrukturníka. Ovšem obávám se, že sem radši nepoleze.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

363084
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:08:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 682
Registrován: 1-2010
JTb:já myslel, že chcete objektivní reportáž. Ale chápu, že neznalost TTP by se FS nehodila do krámu. Škoda...
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:16:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 7-2018
Mikulda:
"Ty TTP jsou stejnak jenom nějakej výstup z databáze seřazenej do tabulky, ne?"
Pokud vím tak jsou do PDF přetvářeny z excelovské tabulky a o žádnou databázi se nejedná. Ale mohlo se něco změnit, ruku za ohně do toho nedám.
Mladějov
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:24:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14031
Registrován: 3-2007
Mikulda: Taky docela valím oči, ovšem při vědomí všech souvislostí už až tak ne. Bohužel.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3132
Registrován: 2-2010
3830084: já tedy vidím, že pan P. se tázal na orientaci v TTP na portále SŽDC, nikoliv v MAPSISu, kterým se ve službě řídí - jak na mé podivení se uvedl pan zOboru. A tam to může být docela jinak - přehledněji. A na to se pan P. neptal.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:26:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 7-2018
Jtb:
"A není to trochu i o neergonomičnosti těch aktualizací? Když jsme natáčeli, měl jsem tu čest pár těch změn (pod dohledem majitele) natahovat a odklepávat a zrovna srozumitelný a blbuvzdorný mi to tedy nepřipadalo."
Po českých kolejích nejezdí jen ČD a ČD Cargo. Někteří dopravci mají pro strojvedoucí tablety se speciálním software, jiní si to musejí stahovat z Portálu provozování dráhy. Za neergonomičnost software tabletu ČD nemůže provozovatel dráhy, ale ČD samotné, které si jej objednaly. Zřejmě nejjednodušší by byla automatická synchronizace se serverem SŽDC (pokud něco takového SŽDC umožňuje), protože stahování z Portálu provozování dráhy (pro strojvedoucí, jejichž zaměstnavatel na to nemá specializovaný software pro tablet) také příliš ergonomické není (Přístup na ŽDC - Popis sítě - TTP - Tabulky TTP a pak každá trať jedna po druhé, tlačítko Stáhnout vše známé třeba z e-mailových klientů tam bohužel chybí, možnost označit si "oblíbené" také chybí).

Haan:
"A tam to může být docela jinak - přehledněji."
Neznám, jak je to uloženo v MAPSIS (ani v té druhé aplikaci co má Cargo), znám akorát jak je to na Portále. Přehledné to je, ergonomické už trochu méně, ale znám horší systémy. Každopádně dokázal bych si představit nějaký FTP server, ze kterého to bude software tabletu stahovat automaticky (uživatel by si jen vybral, jaké tratě chce stahovat, protože pokud jezdí Praha-Cheb a sem tam někam jinam, tak jej samozřejmě nebude zajímat jižní Morava). A jen dostane v aplikaci nějaký seznam, které že tratě z jeho výběru byly aktualizovány (kde došlo ke změně). Prostor pro zlepšení stále je.
(Možná SŽDC ten FTP server poskytuje, nějak si to ty aplikace musejí stahovat, ale pak už je to jen o zpracování té aplikace, což si musí vyřešit dopravce s dodavatelem, to už SŽDC neovlivní, i kdyby ty tabulky udělala sebevíc přehledné. Ani bych se nedivil, kdyby to tak bylo záměrně, aby se strojvedoucí nemohl vymlouvat na to, že o změně nevěděl, když se mu provedla sama na pozadí. O přehlednosti drážních aplikací vím své a většinou je to způsobeno držením se dvorního dodavatele sw více, než je zdrávo, a zároveň tím, že ti, co to objednávají, neviděli provoz ani z rychlíku a mají čas si s tím hrát - běžný uživatel neocení animace, ale funkčnost*. Ale opakuji, neznám MAPSIS, znám jen Portál.)
*) kdo zná WebComposT SŽDC mi dá zapravdu

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:32:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19635
Registrován: 5-2002
Pract: Kutné hoře už je zase 50-ka?,
Není. To byl jen namátkový výcuc, s čím jsem se za ty cca 4 roky, co TTP sleduju, setkal.

MB: No je to smutné, že na úsek Beroun - Cheb už se AVV nedostalo.
Ono se při výběru tratí přihlíželo k vybavení vozidel, hlavně těch osobkových. A ta tam v rozhodujícím období prakticky žádná nejezdila.

exf: Vemte si, že fíra nastoupí třeba po nemocenské, kdyby si měl všechno přečíst, tak by musel přijít i o hodinu dřív, aby se seznámil se všemi změnami. Takže jediné, co přečte a podepíše jsou rozkazy.
Jasně, a protože se to tak vždycky dělalo, tak tenhle šlendrián teď všichni obhajují do hrdel a statků a dští síru na SŽDC.

Unipuls: Já se zas podivuji nad tím, že máte potřebu dělat někomu advokáta
Viz předchozí odpověď - plus znechucení nad dvojíme metrem.
Tady bohužel musím souhlasit s Mártym: když řidič nereaguje na blikající přejezd, je bez pardonu debil, když fíra nereaguje na předvěstník, může za to SŽDC. Určitě teď někdo připomene tři-dva-jeden pruh před přejezdem, ale přesně tutéž roli hraje poznání tratě a TTP.

Mik: No, to asi nikdy nepochopíš, no.
S tím už jsem smířenej, že duševní pochody některých jedinců mi zůstanou utajeny.

Proč ten výstup nevypadá nějak takhle?
To se musíš ptát jiných. ETD (snad dle UIC 612) tu zkoušel UniControls už před lety, na čem to tehdy skončilo, to netuším, ale obvyklým důvodem bývala zdrojová data, která na stromě nerostla.

V mezidobí občas někdo z nějakou podobnou záležitostí přišel, ale ty nápady většinou trpěly tím, že neznaly míru - většinou se dotyčný neomezil na prostou Ebulu, ale chtěl na to naroubovat ještě nějaký pseudozabezpečovač. Tyhle aktivity obvykle končily na zjištění, že fakt neplatí "data prostě jsou", a hledání "strategického partnera" (někoho, kdo za něj ta data vytvoří a ponese za ně kůži na trh) nikoho nenašlo...

A není to trochu i o neergonomičnosti těch aktualizací?
V podstatě říkáte jinými slovy totéž co já, tedy že pouhým natažením aktuálních TTP do tabletu informovanost fírů nevzniká...
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:37:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 117
Registrován: 7-2017
RadekŠ:
OK, možná, že to tak je... Asi to té problematiky nikdo z nás přímo nevidíme.
Takže vypadá to, že někdo u SŽDC "zrušil" ten pověstný paragraf 1, čili v tomto případě už se procesně fungovalo správně "dynamicky" (provizorium -> kolaudace], zatímco třeba na revizi toho Ošelína vedle ještě jaksi nedošlo. Nejhorší jsou taková ta přechodová období.

A otázka do pranice:
Jak je to nyní v Plzni u přesmyku trati 180 ve Skvrňanech?
Řekl bych, že je to velmi, velmi podobná situace...
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:45:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5615
Registrován: 9-2005
Už tu byl jednou smrťák firy, který vjel násobně vyšší rychlostí do odbočky na návěst 40 a něco. Ešus se naklonil a čelem vrazil do trakčního sloupu.

Nevhodný systém informací o tom, jakou rychlostí má firma jet, platí snad už desítky let. Kdo tento systém porušil, o tom nebudu spekulovat. Ale pokud někomu vadí, tak si má vynutit změnu. A to takovou, která bude účinná, jednoduchá a minimálně zatěžující zaměstnance. V digitální době. Tablety a elektronické jízdní řády.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 08:47:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5616
Registrován: 9-2005
Na esicku pod Zlíchovem byla pj 60, nebo traťová 60 místo 100?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Jeffer
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 09:02:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 867
Registrován: 1-2005
Hajnej:
"Určitě teď někdo připomene tři-dva-jeden pruh před přejezdem, ale přesně tutéž roli hraje poznání tratě a TTP."

Ehm... Nie. Poznanie trate a TTP, z toho princípu ako fungujú, fungujú rovnako, ako keby sa vodič pred jazdou naučil naspamäť zoznam priecestí na trase, to nikdy tri cedule bezprostredne pred nebezpečenstvom nenahradí.

Letectvo študuje tzv. ľudský činiteľ: (mimo iné) aké chyby a prečo môže človek urobiť (krátkodobý výpadok pozornosti/pamäti, chybný úsudok, nedostatočný výcvik, únava, rutina, príliš vysoká záťaž, príliš nízka záťaž (nuda), ...) a akým spôsobom je možné minimalizovať ich následky (pointa je, že zabrániť sa im nedá, človek chybu proste urobí i keď je sviežy, odpočinutý, perfektne vycvičený a predtým to urobil správne už 1000×). Väčšinou to znamená nejaký technický prostriedok (varovný systém), alebo ďalšieho človeka, ktorý to má ešte skontrolovať, často oboje. Akým spôsobom k tomu pristupuje železnica? (Inak povedané, čo sa robí preto, aby sa minimalizovali následky jednej chyby, ktorú urobí človek na dôležitom mieste (fíra) v nevhodnú dobu?)
Grrrrrr... Gorrrrr... Gorila! (14. 2. 2003 v Košiciach na stanici na R604 Dargov do Bratislavy)
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 09:05:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 7-2018
Jindřich_Rosa:
"A otázka do pranice: Jak je to nyní v Plzni u přesmyku trati 180 ve Skvrňanech? Řekl bych, že je to velmi, velmi podobná situace..."
Pomalá jízda. Písemný rozkaz. Nahoře i dole.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 09:11:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 6-2012
Čtu si diskuzi a jen koukám. Ale napadla mě jedna věc, co dopravci? Řeší se tu jen vztah SŽDC vs.strojvedoucí. Jenže žádný takový vztah neexistuje. Strojvedoucí je zaměstnancem dopravce a pro SŽDC není přímý partner, tím je pro SŽDC jeho zaměstnavatel, ať už je to Cargo, AVT či kdokoliv jiný. A těm SŽDC předává TTP a jejich změny, logicky pro všechny a za celý rozsah provozované dráhy. Mělo by být především věcí dopravce aby si z toho celkového přehledu udělali pro své zaměstnance přehledný výcuc, protože kdo jiný než zaměstnavatel by měl věděl, jak nejlépe informovat své zaměstnance a tak kdo jiný než zaměstavatel by měl vědět, který strojvedoucí má jaké rozsah práce a nezatěžovat ho věcmi, které se ho netýkají. Způsob kdy přijde nějaký materiál ze SŽDC a zaměstnavatel ho jen přehodí na zaměstnance s pokynem "starej se" není zrovna ideální.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 09:21:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1690
Registrován: 10-2009
Zdravím lidi na Káčku.
K panu kolegovi 363.084 (to byla jedna z mých nejoblíbenějších mašin této řady) asi toto. Po tom, co jsem nenalezl hledanou přehlednou (podle názvu) tabulku k dnešnímu datu, ozval se mladej, že si mám nasadit správný brejle. Takže konec poplachu, masky sundat, pohov, kouřit dovoleno.
K příspěvku pana Hajnýho 19634 jen to, že bych to líp nenapsal. Naprosto souhlas.
Ke kolegově Mikuldově příspěvečku s názornou ukázkou jen to, že v okolních zemích, které rádi, aspoň proklamativně, bereme sobě za vzor, již dávno bezpečnější způsoby trvalého zpravování strojvedoucích o traťových rychlostech, stahovačkách apod vynalezli a používají. Ať již v podobě papírové, nebo novými médii. Při použití služebních nebo palubních počítačů, vybavených sim kartou a gps je zaručeno, že strojvedoucí má před sebou trvale tyto údaje v kabině, nejen vně, u trati. Ale u nás se na objevení dávno vynalezeného teprve čeká. Chtělo by to, aby se vyklopilo víc, než jen trocha vápence. Pokrok zde má krevní pohon.
No a pravdu asi má Practikus. Nejsme prokazatelně seznamováni ani se změnami TTP a jiných dokumentů, ani s upozorněním na tyto změny. Za prokazatelné seznámení se změnami se patrně považuje to, že nám upozornění na změny pošlou na služebního majla. Aspoň u matky se to tak dělá. Máme k dispozici jen tablet, který je malé úhlopříčky, (bez roztahování nepřečtu - tak si představte, jak bych to všechno asi dlouho hledal a čet!), nemá sim kartu, stahovat data možno jen v depu. Jelikož byl pořízen jako náhrada papírových sjř, není možno jej mít otevřen zároveň v některé tabulce z TTP. Další zádrhel spatřuji v tom, že pokud mně novinka v těch dokumentech unikne, a jak správně píšete, proč bych měl hledat všechno, tak za dva týdny už je jako novum označeno něco jinýho. Ale možná, že dělám někde chybu. Byli jsme do tabletů zacvičeni ve škole asi za deset minut, jenže to tam ještě mnohé nebylo, co tam je teď. Ani ty sjř, které byly z výchozí do konečné stanice, už tam nejsou. Byly vymazány a nahrazeny zase jen "ofocenými stránkami z papírových sešiťáků. Což značí při průjezdu stanicí, kde se mění čísla tratí, opět se věnovat ťukání a strefování prstem do tabletu, nikoli řízení vlaku. Inu pokrok ála česká železnice. Přeju všem hezký letní den. P.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 09:33:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 118
Registrován: 7-2017
zOboru:
Díky.

Když bych chtěl hledat nějaké rozdíly, tak bych našel to, že zatímco u těch Mariánek realizovala SŽDC přeložku, aby si tam vedle mohl stavět někdo jiný něco jiného, a tudíž to musela uvést do nějakého konsolidovaného stavu a na to konto to prohlásila za traťový úsek s rychlostí 30 km/h, zatímco ve Skvrňanech je to stále součástí železniční stavby.
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 09:43:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 82
Registrován: 7-2018
Marky: § 35 odst. 2 vyhlášky 173/1995 Sb., kterou se vydává dopravní řád drah:
(2) Osoba řídící drážní vozidlo, které jede jako vlak, musí být při řízení drážního vozidla vybavena tabulkami traťových poměrů traťových úseků, na kterých vlak jede, a jízdním řádem, který obsahuje (...)

Čili výcuc nestačí, musí mít oficiální TTP. Samozřejmě může mít výcuc i TTP, o tom žádná.

K provozním zaměstnancům se všeobecně nepřihlíží ani tak jako na zaměstnance dopravce, ale na odborně způsobilé osoby, znalé zákonů a vyhlášek. Při MU proto jsou v prvé řadě zmíněna případná porušení Zákona o drahách, DŘD a dalších vyhlášek a následně až interních předpisů provozovatele dráhy a dopravce.


(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 09:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 6-2012
zOboru: ...musí být při řízení drážního vozidla vybavena tabulkami traťových poměrů TRAŤOVÝCH ÚSEKŮ NA KTERÝCH VLAK JEDE...
SŽDC už z logiky věci posílají celý rozsah TTP a jejich změn za celou provozovanou dráhu. Mě šlo o výcuc z celého rozsahu TTP a jejich změn jen na část která se týká konkrétní práce strojvedoucího jak uvádí i vyhláška č.173/1995 Sb.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 10:03:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 12-2018
Jestli nehoda s vápencem povede k rekonstrukci, či spíše znovuvybudování systému informací o technicko-provozních parametrech dráhy a informování o jejich změnách, tak je to drahá, ale dobrá zkušenost.
Obávám se ale, že k tomu nedojde: SŽDC se samolibě opájí tím, že vše je podle foršriftu a blbej je dopravce (de iure ano, tam se SŽDC vyviní, ale smyslem by mělo být poučit se a to u tupé státní organizace nehrozí, maximálně generální Svoboda napíše nějaký další "akční" tweet).
O nějaké EBuLa, ne to dokonce o aplikaci vztažené k poloze dle GPS můžeme nadále jen snít (někteří dopravci na podobných systémech pracují, ale ztroskotává to na neschopnosti/nechtění SŽDC dodávat data v strojově zpracovatelném formátu).
Komické výstupy Federace strojvůdců, která na jedné straně zuřivě bojuje proti ETCS jako zabezpečovači, aby pak do televize vyplakávala o omylnosti strojvedoucích a spiknutí SŽDC proti nim, lze považovat spíše za folklór.
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 10:04:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 7-2018
Marky: však ano, strojvedoucí si přeci stahuje do tabletu jen své tratě, nebo snad všechny?
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 10:14:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1692
Registrován: 10-2009
ZOboru, sakra to je pravda. Otázkou je, zda je jimi strojvedoucí vybaven, když vede vlak a nemůže do nich nahlížet. Tedy když jsou někde v nějakým zasraným tabletu a nejsou určeny k použití za jízdy. Na tom by třeba taky mohla stát obhajoba. I když, před tablety, které přes to všechno, co jsem o nich napsal, považuji za pokrok, jsme měli v šatnících mašin TTP v papírové podobě, (před tím Dodatky k SJŘ), ale stav jejich aktuálnosti byl mnohdy jako u zkaženýho buřta. Mělo to však své výhody. Tak jako jsou prakticky nepoužitelné TTP v tabletech, byly i ty papírové. Ale v případě jejich neaktuálnosti by taková hromada šla plně jinam než na mašinfíru. Trestalo se tak, že pokud to zavinil pracovník na opravách SJŘ, byly mu odebrány prémie, nebo jejich část. Příklad z praxe - projetá stanice z důvodu špatně opraveného jízdního řádu. Pan Tenaten, ze skladu, který to zkurvil, byl bez dvou stovek prémií. Za projetí stanice v důsledku tzv. "nerespektování údají v SJŘ", (cítíte tu nenávist? Nerespektoval, tedy věděl, ale sral na to!), stálo to strojvedoucího rok, nebo půl roku, to dle nálady posuzovatelů na nehodových sborech, z mašiny dolů. Na mnohem méně placenou pozici, s odebráním všeho možného. Taková sranda stála, byť škoda byla třeba nulová, postiženého desítky tisíc. Při platech mnohem menších.
Já bych Vám dal dnes jednu předpisovou hádanku. Byl jsem motivován testy s předpisu D1, který dostávali kontroloři vozby na GŘ ČD. A vyplynula z praxe.
Takže. Žst Brno hl.n. Výchozí vlak stojí u nástupiště na koleji mezi návěstidlem Lc8 a námezníkem vvýhybky 52. (Bez plánku a příl. 21 SŘ to nevysvětlím). Os vlak má odjíždět směr Odb. Židenice, tedy k výhybce 52 a dál. Jak bude vypraven? Předpisovým fajnšmekrům se omlouvám za tak trivielní otázku.
Nicméně má to ještě jednu podotázku: Dle plánku stanice a SŘ je nástupiště jen u 8.SK. To nástupiště pokračuje fyzicky dál, není označeno návěstí Konec nástupiště. Smí u takové koleje vůbec stát vlak os. dopravy? Podotýkám, že kolej se dřív mezi námezníky výhybek č. 52 a 58 jmenovala 6a, návěstidlo Lc8a bylo L5-6 a bylo skupinové. Odjížděly odtud vlaky zejména směr Židenice mnohokrát za den. Až bude hlavní nádraží opět plně provozní, bude ta kolej asi chybět. Pokud tam ty vlaky nebudou chtít strkat zase, což už mně bylo naznačeno z dopravy. Tak se zkuste zamyslet. Jdu si uvařit něco k snědku. Zdravím všechny lidi praštěný dráhou. P.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 10:28:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 12-2018
Na tom by třeba taky mohla stát obhajoba
To je přesně ten tzv. napiču přístup, který způsobuje, že je celá železnice akorát snůška otylých výnosů, alibistických nařízení a nicneříkajících výkladů. Smyslem není analyzovat problém a snažit se mu příště předejít, cílem je akorát zkusit hodit vinu na někoho jiného za použití absurdních argumentů "měl jsem to v tabletu, proto jsem do třicítky vletěl osmdesát"... a to se chcete srovnávat s leteckou dopravou a pilotama (mimochodem, ti mají Jeppesena taky v tabletu).
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 10:48:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 7-2018
Podroužek: a teď babo raď. Je ve smyslu čl. 261 D1 (každý zaměstnanec je povinen dbát v prvé řadě o bezpečnost a následně o plynulost dopravy, ...) lepší hledat v tabletu TTPčko, nebo koukat z okna před mašinu? Dle mého názoru to druhé. Když pominu že bezpečné je stát, protože účelem železnice je od pradávna přeprava osob nebo zboží z bodu A do bodu B. Ať to nedramatizuju, ono listovat šanonem není o moc bezpečnější, ale tam jste si mohl alespoň dát záložku, takovýto chyták by dřív nebo později dokonce někdo podtrhl a udělal vedle něj vykřičník. Pokud je strojvedoucí starší generace, s tabletem si příliš nerozumí, tak je vážně bezpečnější asi ten papír. Na druhou stranu moderní doba, moderní postupy a výpravčí také již papírový dopravní deník používají jen výjimečně...

lehce_bystrý_diskutující:
"To je přesně ten tzv. napiču přístup, který způsobuje, že je celá železnice akorát snůška otylých výnosů, alibistických nařízení a nicneříkajících výkladů."
Snůška výkladů je především proto, že dříve ty předpisy byly stručné, jasné, výstižné, případně šel použít zdravý rozum. Jenže ten se dneska už nenosí, za každý dobrý skutek je člověk hned po zásluze po trestán a předpis má 368 stran, čili je zbytečně složitý, gestorka se do něj zamotala a musí vydávat neustále nějaké výklady.
Mladějov
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 10:54:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14032
Registrován: 3-2007
LBD 87: Asi tak nějak.
Mně na tom spíš poněkud překvapují reakce (a i hodně ostré) některých etablovaných zde.
ridic_vlaku
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:02:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 5-2019
Když už tedy bůhvíproč říkáte kontroleru knipl, tak si dovolím odkázat na stránku pro předletovou přípravu pro General aviation v rámci českýho FIRu (Flight information region). Prostě kliknu na danej vzdušnej prostor a vidím všechny relevantní data a omezení:

Předletový briefing Letecké informační služby.

No a tady je stránka informační služby ŘLP pro letce. Najdete tam všechno, od předpisů po předpověď počasí. To jen tak pro srovnání a inspiraci:

Aim ŘLP
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:11:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 7-2018
Podroužek: vida, na Portálu je Příloha č. 1 SŘ ŽST Brno hl.n. (plánek stanice) ještě se starým číslováním. A se starou polohou návěstidel na židenickém záhlaví. Ale nějak jsem se zorientoval.

Mezi námezníkem výhybky 52 a návěstidlem Lc8a na koleji 8a nestojíte (ta začíná hrotem výhybky 52 a končí návěstidlem Lc8a), čili ta výhybka 52 může být a nemusí pro vaši jízdu přestavena a vy to nepoznáte (dříve na svítila zelená 5 nebo 6a, ale kolej 6a byla mezi dnešními výhybkami 52 a 46, čili stará 6a není nová 8a). Byť zřejmě nebude, nemám k dispozici situační schéma, ale předpokládám, že je to jeden úsek označený zřejmě V52. Ale zabezpečovačka si s D1 příliš nerozumí, tak to do toho motat nebudu. Já bych to viděl na výpravu jiným způsobem než hlavním návěstidlem.

Jinak podle čl. 5 SŘ je nástupiště č. 4 u kolejí 8 a 8a, čili proč by tam vlak osobní dopravy nemohl stát... Ano, v plánku to mají špatně, ale v SŘ je to dobře. Teď co platí... dle mého názoru SŘ (kmen).
ridic_vlaku
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:12:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 5-2019
Ještě jeden postřeh. Z leteckého světa mám zkušenost, že většina odpovědných činovníků mimo své administrativní a technické povinnosti též současně aktivně létá. Ať už je to letový ředitel aerolinky, který měsíčně musí nalétat nějaké hodiny na dopravním letadle, nebo ať je to úředník z leteckého úřadu, který ve volnu létá v aeroklubu. Myslím, že věci je to ku prospěchu, i když samozřejmě i v létání předpisy a administrativa bobtná.

A tohle mi na dráze chybí. Myslím si, že tvůrce předpisů by si měl měsíčně odkroutit pár směn na lokomotivě nebo v dopravní kanceláři. Tahle zkušenost je nenahraditelná.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:12:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9753
Registrován: 4-2003
Hajnej: Já nevím, o čem furt točíte...
Rozeschlej most v Řevnicích: trvalá 70.
Rozeschlej most v Chuchli: trvalá 50.
Rozeschlej most kdesi mezi Boršovem a Křemží: trvalá 20.
Cosi s náspem kdesi u Žihle: trvalá 10. Další desítka u Žaboklik. 50 v Kutný Hoře. 20 v Třemešné u Plzně.

Určitě se to bude někdo snažit okecat, že když takové snížení fiknu, tak se houby stane.
No tak tedy provizorka v Bohumíně: trvalá 40. Jak to, že to tam za ty tři roky někdo nestihl položit na bok...?

Prostě nemá smysl spekulovat, jestli SŽDC smí nebo nesmí traťovou rychlost snížit. Smí a basta.



Nějakou chvíli tuto diskusi pozoruji a stále se tady melou dráhoadvokáti s těmi, co vidí potřebu prevence a ví, že pověšení chybujícího strojvedoucího za koule do průvanu nemá pro budoucnost vůbec žádný smysl.

Analýza bezpečnostních rizik tady třeba Hajnému asi nic neříká...

Odmyslíme li tu čtyřicítku v Bohumíně, kde jde o stanici a v případě stanice každý strojvedoucí je v pozoru, protože snížení rychlosti může přijít a mnohdy také přichází, tak srovnávat například současnou pomalou v Chuchli přes most s pomalou u Mariánských Lázní, je naprostý úlet. Ta pomalá přes most v Chuchli je kvůli tomu, aby se most tolik dynamicky nenamáhal a ještě nějakou chvíli vydržel. Jinak zde geometrická poloha koleje vyhovuje pro rychlost 100 km/h naprosto v pohodě, takže pokud zde nějaký vlak díky nepozornosti strojvedoucího (jiný důvod těžko najdeme) projede stovkou, tak se pravděpodobnost průseru blíží k nule, kdežto v případě pomalé u Mariánských Lázní je ta pravděpodobnost průseru při stejném jednání strojvedoucího naopak velmi vysoká - geometrická poloha koleje pro původní traťovou rychlost je zde zcela nevyhovující.


Když tu mnozí diskutující zmiňovali letectví, tak tam se opravdu snaží z každého průseru poučit a zkušenosti promítnout do všech oblastí, kde je třeba a dbá se na prevenci nehod všemi možnými způsoby... Proto je letecká doprava dnes natolik spolehlivá [wink].
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:14:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8912
Registrován: 5-2007
Prečo to porovnávate s lietadlami? Keď sa roztransformovala česká železnica, vznikol jednoznačne vzťah, že správca infraštruktúry komunikuje s dopravcom centrálne a ten potom zabezpečuje distribúciu dát svojim ľuďom. Týka sa to TJŘ, výluk, všetkého. Tak prečo tu to zrazu má byť inak? Vydala SŽDC TTP? Vydala. Zabezpečil dopravca informovanie svojich ľudí? Nie, vysral sa na to.

Kto chce aby mohli fírovia lietať po celej republike bez poriadneho poznania? Dopravcovia. Takže kto má vyvíjať snahu, aby sa znížila závislosť bezpečnosti na jeho kvalite? SŽDC? To snáď nie?
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:16:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 7-2018
ridic_vlaku: Versus Databáze omezení infrastruktury SŽDC. Že je to pod heslem ještě budiž (létat může každý, kdo si udělá pilotní průkaz, po železnici ale mohou jezdit pouze ti, kteří mají smlouvu se SŽDC), ale způsob provedení... Za mě zajímavé srovnání.
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:21:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 7-2018
Bram:
"Když tu mnozí diskutující zmiňovali letectví, tak tam se opravdu snaží z každého průseru poučit a zkušenosti promítnout do všech oblastí, kde je třeba a dbá se na prevenci nehod všemi možnými způsoby... Proto je letecká doprava dnes natolik spolehlivá [wink]."
Ano. Co třeba SŽDC udělala v reakci na loňskou MU v Křemži? Pokud vím nic.

Bram:
"Analýza bezpečnostních rizik tady třeba Hajnému asi nic neříká... "
Ač se mi při tomto slovním spojení otevírá nůž v kapse, protože analýzu rizik dělají na kdejakou kravinu typu protikorupční program (který je zaměstnancům v provozu stejně jen k prdu, jen jej musí podepsat, a zaměstnanci nahoře se jím neřídí), máte ve své podstatě pravdu. Ale na SŽDC nejde o dráhu. A Dobrá správa je také jen marketingové heslo. Můžou si tvrdit, že to TOR jako takový není a že by v listopadu skončil. Poplatek vybírají za trať, která je popsána v tabulkách traťových poměrů. A tam ta 30 je. Čili vybírají za trať, kde jsou vlaky omezovány traťovou rychlostí 30 km/h.


Na obhajovatele trvalých omezení rychlosti: Vám vážně nepřijde zvláštní, že SŽDC vydává za dráhu celostátní, evropský železniční koridor, trať s minimální rychlostí 30 km/h? Že té třicítce říká koridor? Zajímavé, že když Ministerstvo dopravy zvedlo cenu dálniční známky, křičeli všichni, že za ten stav českých dálnic by měli řidičům ještě platit. Bohužel neexistují minimální technické požadavky, čili tomu tak klidně říkat může.


(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
ridic_vlaku
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:28:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 5-2019
Databázi omezení infrastruktury SŽDC neznám. Tak nemohu soudit. Ale mám zkušenost jak s leteckými informačními systémy, tak - coby řidič vlaků - i s TTP. A řeknu rovnou, že s TTP se pracuje blbě. Nešlo by ty TTP zpřístupnit podobnou formou, jakou svá data pro letce publikuje ŘLP?
Heleďte, po dvou třech nočních ať už na letadle nebo na mašině jste zkrátka polovičním idiotem a tyhle informační systémy by to měly zohledňovat!
Mladějov
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:31:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14033
Registrován: 3-2007
Bram : Máš ode mne SZ.
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:38:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6020
Registrován: 7-2007
Když tak pročítám všemožné diskuze...trocha mého zamyšlení.
Když něco dělám, tak by to mělo být výhodnější, lacinější, praktičtější prostě lepší.
A tady je vše špatně. "V" se stejně strojvedoucímu dává (vlaky musí zastavit) - úspora jeden řádek textu, pracovníci museli demontovat návěstidla a znovu osadit jiná (výluka?), někdo musel předělávat TTP + další.... pro pár měsíců? A výsledkem je - mínus cca30 mega a jeden svým způsobem zničený kolega.
A jestli to bylo systémově dobře? Tak o tom nachytaných více kolegů, zrovna nesvědčí.
A kdo se neohlédne do minulosti je odsouzen ji znovu opakovat.
Byly kdysi dva mosty, pro jejich "katastrofální" stav v 90km/h byla dosazena PJ50....Žila si svým životem nějaký ten rok. Pak někdo usoudil že PJ zruší a stala se z ní trvalá. A to si pište, že mnoho kolegů včetně mě jí prohučelo tou 90. Jenže tam šlo o nic....po 20 letech přes noc se mosty staly opravenými a pic... znovu 90.
Neuvažovat o lidském faktoru, je zásadní chyba. Než se něco zažije a třeba i dobrého, trvá nejméně rok. Kdo si myslí že ne, tak je hlupák. Takže všechny zásadní změny (a z 90 na 30 je kurevsky velká změna, zvkláště pak na revitalizované trati), nejde přejít jen hloupým odkazem na TTP, který je ke všemu nám nepolíbeným PC sračkami, docela opruz.
A kdyby to bylo jen jedno sporné...jako obyčejný kočí se dnes a denně setkávám se spornými věcmi. Např za Táborem naskočí "kanál obsazen" a do Střezi je obsazen už asi 3 týdny...Za Sudo je rychlostník 95 a 5 metrů za ním 80 (upadlo pravítko asi - co asi platí)...a další a další....blikátko u pracovního místa bliká celou noc (návěst pozor) nikdo nikde, ale přes den už se na to baterie vyprdla a lidstva pracujícího dosti....Super moderní sráč a volat můžete z okna...simplex to neumí atd...takových relativně drobností je přehršel a jak se říká tisíc komárů umoří osla....Tak je stále zkousáváme a děkujeme za štěstí, že to bez ztráty kytičky přežijeme. Kolega měl prostě smůlu (štěstí se unavilo) a je mi ho nesmírně líto. A zmrdi si dál vedou svou jak jsou naprosto geniální....pro citlivky..."zmrd" už začíná být spisovným a běžným slovem...
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:42:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 7-2018
Oldcerry: [ok]
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 11:47:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19636
Registrován: 5-2002
JR: Jak je to nyní v Plzni u přesmyku trati 180 ve Skvrňanech?
Řekl bych, že je to velmi, velmi podobná situace...

Doplním, že v TTP od 15.5. je trvalá 40 v km 111,772 až 113,640.

LBD: Jestli nehoda s vápencem povede k rekonstrukci, či spíše znovuvybudování systému informací o technicko-provozních parametrech dráhy a informování o jejich změnách, tak je to drahá, ale dobrá zkušenost.
Stačí poslat scan nebo to mám zajít podepsat osobně...?

někteří dopravci na podobných systémech pracují, ale ztroskotává to na neschopnosti/nechtění SŽDC dodávat data v strojově zpracovatelném formátu
Koukám, že jste učinili podobnou zkušenost, o které píšu Mikuldovi v #19635...

Podr: Výchozí vlak stojí u nástupiště na koleji mezi návěstidlem Lc8 a námezníkem vvýhybky 52
To znamená, že vlak buď ve V52 ještě stojí a ta je tudíž pro něj vždy správně, nebo je už za ní a ta ho pak už nezajímá.

Os vlak má odjíždět směr Odb. Židenice, tedy k výhybce 52 a dál. Jak bude vypraven?
Návěstidlem L8a.

Dle plánku stanice a SŘ je nástupiště jen u 8.SK
Dle km polohy konce uvedené v plánku končí nástupiště tam, kde opravdu končí, tedy těsně před mostem. To, že nepokračuje za Lc8, je spíš dáno možnostmi použité grafiky.

Smí u takové koleje vůbec stát vlak os. dopravy?
Proč by nemohl...?
zOboru
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 12:16:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 7-2018
Hajnej, Podroužek:
Nemám k dispozici situační schéma ŽST Brno hl.n., čili jen dle mého úsudku. Mohou nastat veskrze tři varianty (resp. 2 jak popisuje Podroužek a jedna navíc).

Varianta č. 1: čelo vlaku stojí mezi Lc8 a Se51. Úsek V52 bude indikován jako volný, čili výhybka 52 půjde přestavovat a nebude stát. Určitě neodjíždět na barvu, může ji říznout. Návěstidlo Lc8a platí pro kolej 8a a ta je definována jako úsek mezi hrotem výhybky 52 a návěstidlem Lc8a. Ne jako byla postaru kolej 6a. Nová 8a není stará 6a. Čekat na výpravu jinak než návěstidlem.

Varianta č. 2: čelo vlaku stojí mezi Se51 a námezníkem výhybky 52. Úsek V52 bude obsazen a protože předpokládáme, že se tam vozidla nějak dostala na závěr cesty, bude pod závěrem, čili výhybka správně. Z hlediska zabezpečovacího zařízení v pohodě (nepočítám-li variantu, že se tam vozidla mohla dostat také kolem neobsluhovaného návěstidla se svolením k posunu jen k námezníku výhybky 52). Ale pořád platí to, že návěstidlo Lc8a platí pro kolej 8a, ale čelo vlaku na koleji 8a nestojí. Opět čekat na výpravu.

Varianta č. 3 (tu ale Podroužek nezmínil): čelo vlaku stojí mezi výhybkou 52 a návěstidlem Lc8a. Stojí tedy na koleji 8a a v tomto případě už může být návěstidlem Lc8a vypraven.



V podobném duchu hovoří i gestorský výklad k SŽDC D1:
Varianty 1 a 2 jsou v gestorském výkladu obrázek d), varianta 3 obrázek b).
application/pdfGestorsky vyklad clanku 2963 predpisu SZDC D1
Gestorsky vyklad .pdf (120.8 k)
Čtvrtek, 01. srpna 2019 - 12:28:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19637
Registrován: 5-2002
zOboru: ta výhybka 52 může být a nemusí pro vaši jízdu přestavena a vy to nepoznáte
Ten vlak se tam musel nějak dostat, tudíž je ta výměna od té doby přestavena správně.

Zajímavé, že když Ministerstvo dopravy zvedlo cenu dálniční známky, křičeli všichni, že za ten stav českých dálnic by měli řidičům ještě platit
Pozor na kvantifikátory. Já nekřičel. A i ti křiklouni by rychle křičet přestali, kdyby to měli vzít "po starý".

Bram: Analýza bezpečnostních rizik tady třeba Hajnému asi nic neříká...
To tu diskusi pozoruješ dost špatně, protože jinak bys viděl, že jsem tady navrhl hnedle tři opatření, kterými se účinnost šíření změn TTP "mezi lid" podpoří - a odkudpak asi ta opatření vzešla, než z analýzy rizika změny TR směrem dolů...?
Analýza rizik totiž neznamená, třískat pěstičkou do stolu a některé věci zakazovat. Analýza rizik znamená najít, co je na těch věcech špatně, a co je třeba zlepšit či změnit.
Takže blahopřeju k úspěšnému odkopání se jako amatéra... [wink]

srovnávat například současnou pomalou v Chuchli přes most s pomalou u Mariánských Lázní, je naprostý úlet. Ta pomalá přes most v Chuchli je kvůli tomu, aby se most tolik dynamicky nenamáhal a ještě nějakou chvíli vydržel
Naopak - tenhle "úlet" přesně ukazuje, jak to na dráze (ne)funguje: ač je podstata věci táž, tak se na snížení TR "chuchelského typu" pohlíží jenom jako na "převlečenou pomalou, aby měli papaláši na SŽDC na prémie", a to právě proto, že tam - Tvými vlastními slovy - průser nehrozí.
To, že by hrozit mohl, si lidi začali uvědomovat až v tom esíčku - ti lepší před, ti druzí až po (ale o to hlasitěji).

OC: A to si pište, že mnoho kolegů včetně mě jí prohučelo tou 90. Jenže tam šlo o nic...
A protože šlo o nic, tak se ten špatně funkční systém dál udržoval při životě.
Když si toho proužkař nevšiml, tak fíra raději nic nehlásil, aby ho nestřihli na prémiích, a nakonec to takhle vykvetlo.

Takže všechny zásadní změny ... nejde přejít jen hloupým odkazem na TTP, který je ke všemu nám nepolíbeným PC sračkami, docela opruz.
Takže co? Změny zakážeme, nebo začneme hledat chytřejší odkaz, který opruzem nebude?