Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 08. 09. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 08. 09. 2019

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 07. září 2019 - 20:56:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3794
Registrován: 5-2002
Ráčej si všimnout, pane chytrej, jaká je hustota provozu na 171. Ono to panáčkování je z dopravní služby až to poslední... To není jako v dobách, kdy jel jeden rychlík ráno tam a večer zpátky.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Sobota, 07. září 2019 - 21:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8946
Registrován: 9-2002
To, že ne každej šofér, co jezdí po cz není z cz je záležitost stále častější. Ale můžu vás ubezpečit, že v rámci Evropy je to všude stejný: Na (jakýkoliv) červený světlo není dovoleno pokračovat v jízdě za toto světlo. Stejně, jako je zakázáno používat mobil za jízdy. Nebo přednost zprava. A takhle bych mohl pokračovat dál...

Průser je ten, že dneska dodržuje pravidla jen málokdo a spíš výjimečně. To se netýká jen silnice...

Např. nedávno jsem repasoval nějakou elektroinstalaci 220/400 V a těm, co to dělali, bych rozkopal [zadnice] tak, že už by v životě na něco takovýho nehrábli. Začnu třeba tím, že nějakej vůl ustřihl zemnicí tyč, aby nestřílel jistič... I diference odpojil. Že někde něco probíjí ho nezajímalo a hledal jsem to docela dlouho.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Pikehead
Sobota, 07. září 2019 - 21:26:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5457
Registrován: 3-2007
Agent:
"Průser je ten, že dneska dodržuje pravidla jen málokdo a spíš výjimečně. To se netýká jen silnice..."

Proboha kolik vám je let? Osmdesát?
Sobota, 07. září 2019 - 21:43:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5689
Registrován: 9-2005
Misto, odkud musí být vlak sledován, není nikde definováno. Já to považuji za naprostou zbytečnost a zdůvodnění tohoto sledování v předpise D1 za uhozené.
V Radotíně slouží výpravčí sám, řídí i Tunel, nemá ohrevy výhybek, nějaký ten posun, obracáky a naštěstí je dle SŘ zbaven povinností vlaky sledovat. Zbytek 171 nemám aktuálně nastudovaný, ale sloužil jsem tam i v době kdy se tam vlaky sledovat výpravčími nemusely a pak zase musely.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Sobota, 07. září 2019 - 21:49:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5690
Registrován: 9-2005
J11: naopak. Panáčkování je v prioritách výpravčího podle D1 už desítky let ta absolutní priorita hned po odvrácení mimořádnosti. Někteří kontrolní orgáni se v tom vyžívají třeba při jízdě ve vlaku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Sobota, 07. září 2019 - 22:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1950
Registrován: 4-2014
Qěcy - ano v tom panáčkování, se kontrolní orgáni vyžívají již dlohá léta. Vzpomenu případ z naší stanice, z roku 1991, tak u nás vystoupil člen kontrolního orgánu mimo nástupiště na druhou stranu a schoval se za odstavené vagony a prováděl skrytou kontrolní činnost, jenže měl smůlu, bylo to zrovna v době, kdy výpravčí šel sepisovat vagony,aby měl přehled co mu tam vůbec stojí, kolik je tam zátěže v tunách a také které vagony se večer vlakem Mn odvezou pryč, samozřejmě toho člena kontrolního orgánu vyhmátl, jak tam sedí pěkně schovaný za vagony se zápisníkem a v turánu bylo po kontrole.Člen kontrolního orgánu kontrolní činnost okamžitě ukončil a nejbližším vlakovým spojem jel pryč. Tenkrát si na to dotyčný výpravčí stěžoval nejdříve u náčelníka stanice a pak také na OPŘ a od té doby se žádná další skrytá kontrola již neopakovala a každý člen kontrolního orgánu se již vždy, když přijel na kontrolu řádně nahlásil výpravčímu a informoval ho, že bude provádět kontrolu výkonu dopravní služby.





(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Sobota, 07. září 2019 - 22:09:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3795
Registrován: 5-2002
Já vím. V předpisech. Třeba v XIX z roku 1929. Jenže to bylo psáno době, kdy se půl hodiny před příjezdem nebo průjezdem rychlíku zastavil ve stanici jakýkoliv pohyb, vlaky se nabízely a odhlašovaly telegraficky atd. A jen se to mechanicky přenáší z předpisu do předpisu. No a pokud "viržinko" umí akorát blbš kecat a o provozu nemá ani páru, tak holt jsou pak jak Marvan v Přednostovi stanice [lol].
Jenže ve skutečnosti holt má ten výpravka jinou práci. Sledovat ucelenou jednotku, abych zkontroloval, že vlak dojel do stanice celý je hodně crazy. Na druhou stranu už jsem hodně dávno neslyšel o případu, že by někdo (výpravčí, signalista) nechal zastavit všechny vlaky z důvodu chybějících konců. Tak nějak všichni předpokládají, že vlak je celý a jen to vlakvedoucí nerozsvítil.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
zOboru
Sobota, 07. září 2019 - 23:27:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 221
Registrován: 7-2018
Johny11: jednou mi signalista povídá "Hele, koukni do rozboru, kolik to mělo mít vozů?" "Pět. Mašina plus pět." "Tak to souhlasí, ale červený to moc nebylo." Tak volám četě a div jsem nedostal vynadáno, že se vůbec ptám. Budou dostávat ještě posilák, tak si to zhasnul dopředu už na trati, aby tam pak nemusel extra. A my měli telefoniku.

Sledovat ucelenou jednotku, abych zkontroloval, že vlak dojel do stanice celý je hodně crazy.
Jasně, že přijela půlka regionovy pozná člověk i bez koukání na konce a třeba u takových regiosharků, tam bude muset zákonitě první nebo druhá půlka drhnout kýlem o dno, protože má lichý počet podvozků. Ale co takové spojování jednotek. Podle rozboru mají přijet dva, u peronu zastaví tři. Tak se člověk pousměje a dá echo sousedovi, že je o jednoho delší, ať s tím počítá na křižování. Ale pak mají na dalším vlaku přijet tři a zastaví dva... Do detailů bych nerad zabíhal, abych někomu nepřitížil, ale jeden problém už s tím byl. Někdo možná ví nebo tuší.

Jinak se celkem zapomíná na to, že ten výpravčí nesleduje jízdu vlaku jen kvůli koncům, byť na ně při té příležitosti také mrkne a třeba dá fírovi echo, že je má bílé místo červených (když už je nutně nepotřebuje z titulu telefonického dorozumívání nebo HPB/RPB). Otevřené dveře, jiskry od podvozku, vlající plachta na voze, ... Proto má zaměstnanec sledovat vlak z takového místa, ze kterého může dávat návěsti. Obvykle by tedy měl vyjít minimálně před tu dopravu, protože jinak ho prostě nebude vidět. Já sice tvrdím, že generální stop odbouchnu rychleji při koukání z okna než při stání na peronu* a Stůj, zastavte všemi prostředky fíra vidět může i nemusí, ale bohužel nejsem tvůrce předpisů.

*) Jak někdo kdysi vtipně poznamenal, hledání GS v IP TouchCallu trochu připomíná Stopařova průvodce po galaxii, ale i tak je větší pravděpodobnost, že se vlak se závadou povede zastavit včas po vysílačce, než doufat, že strojvedoucí kouká a očekává kroužení. Ono kam má koukat dřív - před sebe, do tabeláru, do TTP, ... Je to taky jen člověk, ne příšera, která má oči ze všech světových stran.


(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Sobota, 07. září 2019 - 23:31:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 750
Registrován: 2-2010
Luboš: A náčelník stanice se ti jde taky nejdříve ohlásit, že tě jde kontrolovat, jestli zjišťuješ volnost vlakové cesty?

Ahmad: Nemať lidi. Pohotovost PO má za povinnost vyšetřovat. Viz čl. 104 D17. Tedy musí být na místě MU.

Qěcy: To "právo" bych teda rád viděl. Samozřejmě, že by se pohotovost PO či patřičný dozorčí měli zajímat o provozní situaci. Koneckonců se s tím výpravčím baví a výpravčí může kdykoliv požádat o cokoli bez nějakého práva. Naplnění té výpomocí je pak už na konkrétní situaci a možnostech.
Sobota, 07. září 2019 - 23:35:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 751
Registrován: 2-2010
zOb: SŘ, čl.75. - Očekávání příjezdu, sledování odjezdu a průjezdu vlaku
zOboru
Neděle, 08. září 2019 - 00:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 222
Registrován: 7-2018
SŽDC D7, čl. 257.: Je-li rozsah mimořádné události či mimořádnosti v provozu takový, že je potřeba posílit činnost výpravčího v místě události, je nehodová pohotovost PO povinna zajistit výpravčímu výpomoc za účelem snížení dopadu této události na zpoždění vlaků (např. doručování rozkazů, zajištění výhybek přenosnými výměnovými zámky, apod.)

Ano, už jsem viděl, že dozorčí pomáhal zamykat (byť to bylo spíše ze soucitu než z povinnosti), ale příliš často se to neděje. A výpravčí by musel být chobotnice s hlavou jako globus, aby všechny ty počítače dokázal nakrmit. Pamatuji i na případ, kdy se kamion nevešel pod most, bylo to v pracovní době traťovky, takže traťmistr tam okamžitě vyrazil, jen náměstkyně přednosty jela v tu dobu autem na kontrolu a pod mostem nemohla projet, protože tam ohnuté tyče z návěsu, policie, hasiči. Nezajímalo ji, jak jezdí vlaky, ale jak to, že výpravčí, kterému chybí pár let do důchodu a neumí psát rychle na počítači, ještě neposlal email dozorčímu provozu nebo jí, že se něco takového stalo nenapsal tam, jak to zjistil a v kolik to kam a kam ohlásil. Popravdě, takhle rychle by to nesesumíroval asi nikdo, emaily počkají, k MU nedošlo, dole pár škrábanců na kamenech, koleje se nepohly, prvně bezpečnost. Ale každý máme asi jiné priority.


(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
zOboru
Neděle, 08. září 2019 - 00:05:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 223
Registrován: 7-2018
Amper:
"zOb: SŘ, čl.75. - Očekávání příjezdu, sledování odjezdu a průjezdu vlaku"
Ano, tam je to v souladu s SŽDC D5 rozepsáno, já jen narážím na to, že v dosahu vysílačky je ten výpravčí platný víc. Ale má stát venku. Nebo jinak, má stát na místě určeném ZDD. Že to pak má k nejbližší vysílačce dvoje dveře už nikoho netrápí.
A ano, jsou stanice, kde výpravčí jízdu vlaku nesleduje. Jednoduše proto, že tu jízdu sleduje někdo jiný (staniční dozorce, dozorce výhybek, signalista).
Neděle, 08. září 2019 - 06:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5693
Registrován: 9-2005
Jsou i stanice, kde jízdu vlaku nesleduje nikdo. Protože třeba výpravčí je tam sám a organizuje spoustu vlaků, spoustu posunu s více lokomotivami najednou, stanice má tři zhlaví a je dlouhá přes dva kilometry.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 08. září 2019 - 06:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5694
Registrován: 9-2005
ZOb: přesně tak. Výpravčí je užitečnější u vysílačky. Když bude potřebovat návěsti něco vlaků, tak vyleze až ke koleji. Nebo když bude na vlaků něco podezreleho.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 08. září 2019 - 08:35:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 185
Registrován: 12-2018
Sledovat ucelenou jednotku, abych zkontroloval, že vlak dojel do stanice celý je hodně crazy
Podle vás se vlaky sledují jen pro kontrolu dojetí celého vlaku?
Proč si myslíte, že stavědla ve stanicích "u tří volů" stojí (až na pár výjimek, namátkou dřívější Hostivař) úhlopříčně přes koleje od sebe? Jen aby se zjišťoval "konec" nalevo zvlášť a napravo zvlášť?
ridic_vlaku
Neděle, 08. září 2019 - 09:42:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 5-2019
dřívější Hostivař a Ruzyně, dnešní Dobřichovice, Řevnice, Veleslavín... :-)
Neděle, 08. září 2019 - 10:05:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 752
Registrován: 2-2010
zOb: Jasně, jde o to, že pohotost PO musí být primárně na místě MU. O tom, že je výpravčí po vzniku MU přetížen a je třeba z něj snést co je možné vůbec nediskutuji ale málokdy je to možné osobní přítomností v DK nebo aspoň ve stanici. Ale třeba učím všechny, že volat ohledně MU (co se stalo, následky, postup prcí atp.) nemá nikdo výpravčímu ale jen pohotovosti PO a ten jediný se ohledně MU baví s výpravčím. Další opatření, která mohou pomoci (zavřít kasu, přesunout zpravování, stáhnout pohotovostního výpravčího z blízké oblasti, zvednout nkoho mimo pohotovost)jsou pak na komunikaci s výpravčím, který nejlépe ví, co ho zatěžuje zbytečně a co by mohl udělat někdo jiný. Tohleto totiž lidé vědí docela dobře [happy]
Neděle, 08. září 2019 - 10:12:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 753
Registrován: 2-2010
U sledování vlaků vzniká problém, že jsou dnes už tak dost dlouhé úseky regulerně nesledované vůbec. Pokud je někde ve stanici nějaký signalista atp tak Ok. Jenže, ti dneska často nejsou součastí přípravy vlakové cesty, nejsou tedy informováni o jízdě vlaku dopředu a ta povinnost sledovat je pak různě flikována stylem "když pude kolem, tak se podívá".
Takže ano, u vysílačky je výpravčí pro zastavení vlaku platnější ale to by se o nutnosti zastavení musel nejdříve dozvědět.
Neděle, 08. září 2019 - 10:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 186
Registrován: 12-2018
ridic_vlaku: Veleslavín, Řevnice atd. ... a "doprava" na straně opačné, čili ještě významnější důvod pro sledování vlaků výpravčím [happy].
Neděle, 08. září 2019 - 10:40:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5695
Registrován: 9-2005
Jasně, proto jsou na moderních tratích třeba v Evropě na stakilometrovych úsecích boudicky s panackama, co koukat na vlaky. Nejen na VR jednotky, ale i na nákladní vlaky. Kolik lidí a jde sleduje nákladní vlaky na Betuwelijn? A kolik v základnových tunelech ve Švýcarsku? Kolik jich je na jiných nákladních magistralach a dálkové rizenCh tratích? Vaše bargumenty pro osobní sledování na moderní tratě po celé Evropě, kromě Ruska a Ukrajiny nějak nepasují.
I v Lotyšsku a Estonsku na starém sovetskem reléovém autobloku a dalkovině podle mne skoro žádní sledovači nejsou. A to tam jezdí jen spousta šedesátivozových nákladních vlaků poněkud horšího technického stavu než v západní Evropě. Obuté vozy nejsou ani dnes výjimkou.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 08. září 2019 - 10:46:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20027
Registrován: 5-2002
LBD: Výstraha se aktivuje u vlaku od Prahy "našlápnutím" u vjezdového návěstidla do Uhříněvsi
On je ten přejezd docela šikmej, tudíž bude i dlouhej (měřeno po silnici) a tomu bude odpovídat i dlouhá předzváněcí doba - a přibližovák je počítanej na Vk.
Nicméně ty 4 km od vjezdu se mi nějak nepozdávají. Když to letem světem přepočítám, tak mi při délce přejezdu něco přes 50 metrů vychází vyklizovačka cca 55 sekund, předzváněčka něco přes minutu, při Vk=160 něco pod 3 km - to vychází někam do přednádraží.

(ještě před zastávkou Horní Měcholupy a stanicí Uhříněves!!!)
Tady by IMHO docela pomohlo nedělat pro Os zelenou ulici a stavět S1a až někdy po průjezdu okolo cesťáku z přednádraží, možná i po vjezdu na staniční kolej.

klidně se plácejte po zádech, jak jsou Němci blbí
To tu někdo dělá...?

Bobik: ve stylu Hajnýho půldenní spíše zbytečný nalejvárny s nošením dříví do lesa
Proč zbytečný...?
A o nošení dříví do lesa jsem psal výhradně v té souvislosti, že některé záležitosti ohledně fungování přejezdu má většina lidí v našem baráku v malíku a ví i to, co školitel neví.
Naopak všude jinde bych to naopak viděl jako setsakra důležité otvírání očí (rozuměj demontáž občanské mytologie ohledně PZZ).

Aneb BLIKÁNÍ ZNEVAŽUJE červené světlo i ve Švýcarsku
A že se teda skoro všude používá blikavá červená jako naléhavější stav, než klidná...?
Neděle, 08. září 2019 - 10:51:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20028
Registrován: 5-2002
ŘV: dnešní Řevnice, Veleslavín...
Asi nebude náhoda, že stojí na vnější straně oblouku, že...?
Ono těch hledisek, kam stavědlo postavit, bylo samozřejmě víc, a v některých případech mělo některé přednost.
Neděle, 08. září 2019 - 10:52:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 12-2018
proto jsou na moderních tratích třeba v Evropě
Ještě pořád mluvíte o úseku Praha-Beroun? [coze]
Na moderních tratích třeba v Evropě jsou detektory různých parametrů, kamery... a odtáhnout přibržděný vůz sto kilometrů přesto není vůbec žádný problém. No jo, ale to je přece problém dopravce (dokud to někde nevyběhne), tak co by se infrastruktura namáhala.
bargumenty pro osobní sledování na moderní tratě po celé Evropě
Žádné bargumenty o osobním sledování na moderních tratě po celé Evropě tu nevidím.
na starém sovetskem reléovém autobloku a dalkovině
Jako obvykle, Sovětský svaz náš vzor.
ridic_vlaku
Neděle, 08. září 2019 - 11:30:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 5-2019
No, třeba Dobřichovice jsou prakticky v rovině a všechno, tj. doprava i vechtry, je tak nějak na jedný straně. Tak nevím, jestli těch výjimek z pravidla není nějak moc. :-) Nicméně povinnost sledovat jízdu vlaku nijak nezpochybňuju. Já osobně, kdykoliv kdekoliv vidím někde nějaký vlak, tak ho sleduju bedlivě.
Neděle, 08. září 2019 - 11:36:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 10-2018
Qěcy:
"ZOb: přesně tak. Výpravčí je užitečnější u vysílačky. Když bude potřebovat návěsti něco vlaků, tak vyleze až ke koleji. Nebo když bude na vlaků něco podezreleho."

Dneska bych čekal, že u tý vysílačky bude mít dva monitory se záběrem kamer zprava a zleva .. samozřejmě v HD, aby na tom bylo něco vidět [happy]
Neděle, 08. září 2019 - 11:39:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1951
Registrován: 4-2014
Qěcy - Žst. Radotín.
Qěcy:
"V Radotíně slouží výpravčí sám, řídí i Tunel, nemá ohrevy výhybek, nějaký ten posun, obracáky a naštěstí je dle SŘ zbaven povinností vlaky sledovat."

Zajímavé na tom je, že třeba takové Domažlice, kde je provoz několika mnohonásobně menší, tak výpravčí jsou tam dva, když byli ještě staré Zdice s RZZ AŽD71, tak tam byli ve směně dokonce tři výpravčí a ještě vechtr.
Tak, proč by zrovna Radotín, také nemohl mít dva výpravčí, určitě by to bylo ku prospěchu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Neděle, 08. září 2019 - 11:45:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 12-2018
Tak nevím, jestli těch výjimek z pravidla není nějak moc
Zatím jste našel dvě. Tříleté dítě počítá jedna, dva, tři, moc - takže vám ještě dvě chybí.
Takových výjimek z pravidla bude do deseti procent včetně těch, která mají stavědla umístěná "shodně" např. z důvodu lepší přehlednosti obvodu odpovědnosti.
Martyss
Neděle, 08. září 2019 - 11:47:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1668
Registrován: 10-2007
To se u nás umí taky, když se chce.
(když už bereš jako etalon nejmodernější přejezd)

Máte přehled, jaká je situace ohledně spolupráce jednotlivých verzí PZZ s TZZ?

U kterých verzí PZZ vyvolá manuální manipulace s břevnem předání poruchového stavu do TZZ a následné omezení/zastavení provozu?

Děkuji
Neděle, 08. září 2019 - 12:00:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20032
Registrován: 5-2002
Mss: Máte přehled, jaká je situace ohledně spolupráce jednotlivých verzí PZZ s TZZ?
Detailní přehled si nevedu, jako vozidlář ho nepotřebuju. Nicméně výstupy ohledně stavu přejezdu se mezi verzemi PZZ až zas tak moc neliší...

kterých verzí PZZ vyvolá manuální manipulace s břevnem předání poruchového stavu do TZZ a následné omezení/zastavení provozu?
IMHO to nezáleží ani tak na verzi PZZ, jako spíš na traťové rychlosti (hranice do 120 včetně / nad 120).
Osobně jsem jednou zažil padáka vyvolaného zvednutím závory, ale to bylo tak blízko, že to šlo do SZZ.
ridic_vlaku
Neděle, 08. září 2019 - 12:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 5-2019
A ještě přidám jednu výjimku, Zadní Třebaň.

Pane von Rychnov, neberte všechno tak vážně, sebe taky ne. A tenhle i jiné internetové potlachy tím méně. Slibuju, že od teď Vám příště všude nadělám smajlíky, až Vás budu zase škádlit. :-)

(Příspěvek byl editován uživatelem ridic_vlaku.)
Neděle, 08. září 2019 - 12:26:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5696
Registrován: 9-2005
Lbd: SSSR náš vzor: až na to, že v dobách SSSR tam bylo prezamestnano. Všelijakých hlídačů trati a strážců přejezdů, mostů, kteří kromě jiného měli sledovat stav vlaků i na dalkovinach, tam bylo spousta. V Pobaltí jsem to ale před dvaceti lety neviděl.

A o co ti jde? Obhájit absolutní prioritou povinnosti sledovat vlak pro výpravčí a výhybkáře? A taky to, že někteří kontrolní orgáni se v maskovaných kontrolách zrovna toho sledování přímo vyžívají?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 08. září 2019 - 12:33:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1554
Registrován: 7-2017
Celá pravidla pro jízdu přes přejezd jsou pro řidiče nesrozumitelná, matoucí a tudíž nebezpečná. Nesmí se nikdy zapomínat, že řidičem se může být i osoba velmi slabých duševních schopností a tuto část předpisů je nutno revidovat
Co je nepochopitelného na červená = STŮJ? A "osoba v.s.d.s." za volantem nemá co dělat.
Neděle, 08. září 2019 - 12:34:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4097
Registrován: 11-2008
Jeden nejmenovaný ředitel OŘ ( bývalý ) měl sledování vlaku výpravčím a zákaz používání rádia, jako svůj prvořadý úkol. [lol][lol] A jeden jeho podřízený KD se v tom náležitě vyžíval. [lol][lol]
Neděle, 08. září 2019 - 12:45:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1023
Registrován: 7-2009
Jardo, psssssssst !
Řečeno slovy Josefa Švejka : " To je na subordinaci " [biggrin]
Neděle, 08. září 2019 - 12:50:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 12-2018
A o co ti jde? Obhájit absolutní prioritou povinnosti sledovat vlak pro výpravčí a výhybkáře? A taky to, že někteří kontrolní orgáni se v maskovaných kontrolách zrovna toho sledování přímo vyžívají?
To je mi také možno podsunout, popř. i použít přímo osobu pro kompenzaci nějaké své frustrace. Nic nového pod sluncem.
Neděle, 08. září 2019 - 12:58:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5697
Registrován: 9-2005
Lbd: No a o co ti teda jde?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 08. září 2019 - 13:26:53  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73308
Registrován: 4-2003
Hajnej:
"Tady by IMHO docela pomohlo nedělat pro Os zelenou ulici a stavět S1a až někdy po průjezdu okolo cesťáku z přednádraží, možná i po vjezdu na staniční kolej."
Škoda, že při přechodu od elektromechaniky (kdy si přejezd ovládal na stavědle a tohle zohlednit mohl, protože ho zajímalo jen jeho zhlaví...) k elektronickým stavědlům (kdy jedna osoba ovládá několik stanic) se aspoň trochu logiky přejezdům z lidské hlavy nepředalo. Ať už jde o přidržení (když se křižuje, nebo už nemá cenu přejezd otevírat), tak o vazbu na JŘ vlaku, pro nějž je stavěno, kdy i při předpostavené VC by k uzavření u vlaku zastavujícího došlo až v pravý okamžik (závěr a rozsvícení volnoznaku např. v okamžiku zastavení, případně daný čas před pravidelným odjezdem jako v multikonu [happy]). Je velká škoda, že ASVC nezačalo vznikat hned s ES, třeba bychom tuhle nehodu už ani neřešili (a řešila by se třeba vazba na brzdné křivky, kdy osobáku by se dalo povolení k jízdě jen před přejezd, dokud nebude potřeba se k němu skutečně blížit).
Samozřejmě i s ES může dispečer kouzlit, ale co ho k tomu motivuje? Viz opakovaná zkušenost, kdy je ve Slatiňanech postaveno na Chrudim veskrz, i když reálně tam osobák stojí klidně 4 minuty a kolona u přejezdu zcela zbytečně narůstá... [ko]

Edit:
Když tu troubu nebudeme hycovat tolik - fakt by byl takovej problém na dvojkolejce přidat (vybrat nějaký vhodný) jeden izolák/počítací bod před přibližovák a v případě, kdy bude tento úsek obsazen při zrovna zavřeném přejezdu, by už ke cvičení se závorami nedošlo (zůstaly by dole)? Logika snad naprosto triviální, výsledek značný...
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Neděle, 08. září 2019 - 14:05:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 12-2018
Q: Já popisuju smysl sledování jízdy vlaku, že v něm nejde jen o zjišťování konce ucelené jednotky (zvlášť na předpotopních tratích jako je Beroun). Někdo v tom hledá celoplanetární spiknutí advokátů panáčkování, někdo potřebuje ulevit svému mindráku. Jak píšu, furt stejný [happy]
Neděle, 08. září 2019 - 14:55:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 10-2018
Martin_zlivský:
"
Edit:
Když tu troubu nebudeme hycovat tolik - fakt by byl takovej problém na dvojkolejce přidat (vybrat nějaký vhodný) jeden izolák/počítací bod před přibližovák a v případě, kdy bude tento úsek obsazen při zrovna zavřeném přejezdu, by už ke cvičení se závorami nedošlo (zůstaly by dole)? Logika snad naprosto triviální, výsledek značný..."

On to tu snad zrovna Hajnej psal, že poslední typy už to bez mávání závorama uměji, akorát to holt chce z každý strany to další čidlo nebo izolák. Nic neni zadarmo.

Ale ukazuje se, že hlavní problém bude asi opravdu v detekci volnosti přejezdu po jeho uzavření (i napoprvý). Na světýlka ani břevna se prostě už dneska s timhle materiálem na silnici spolejhat nedá. A pokud si to vyžádá delší čas uzavření přejezdu, bude aspoň i vyšší tlak na jejich náhradu mimoúrovňovym kříženim.
X-Host
Neděle, 08. září 2019 - 15:09:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1766
Registrován: 7-2009
Prag: Detekce volnosti přejezdu s dnešními technologiemi není problém, ve dne, v noci, v mlze, prakticky kdykoliv... je možné prakticky bleskově proměřovat prostor přejezdu s rozlišením na centimetr (ne-li milimetr) v 3D a porovnat se vzorově nasmímaným stavem... pro redundanci by takové snímaní bylo vhodné mít z obou stran přejezdu (navíc by to zpřesnilo i objem detekované překážky). A ani by to nebylo tak drahé (ta čidla dnes ve velkém používají autonomní vozidla) a vyhodnocování proti nasnímanému vzoru triviální (oproti analýze měnícího se okolí v reálném čase těmi zmíněnými autonomními vozidly)...

Skoro mne svrbí ruka takové zabezpečení na modelu postavit a hodit na patentový úřad....
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Neděle, 08. září 2019 - 15:11:23  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73310
Registrován: 4-2003
Prag:
Když to znova čtu, možná i jo. [happy] Ale nevím, že bych se s tím někde setkal (ale při aplikaci bez dodatečných PN/KO jen se stávajícími a časovým odložením se to asi moc poznat nedá). [uhoh]
Jestli už se to umí, tak jedině dobře a doplnit to všude nejpozději s první úpravou SW někde poblíž (snad to tak snadno lze udělat...). Sice to výjimečně může způsobit, že se přejezd neotevře, i když by mohl, je ale otázkou, zda i takové otevření na 5 sekund není bezpečnější "zamlčet".

Detekce je už řešení průšvihu, když nastane. Existuje statistika, kolik z uváznutých tam bylo právě po vjezdu do nedozvednutých závor? Skoro bych čekal, že to bude většina.


X-host:
Byl bych s tím opatrný, když vidím, jak se ladila (nebo ještě ladí?) detekce před tunely u Ejpovic. Ale při nastavení dostatečné tolerance (menší objekty neřešit) by to snad spolehlivě fungovat mohlo, a to včetně atumatizovaného odesílání SPZ/RZ za účelem pokutování přestupků.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Neděle, 08. září 2019 - 15:44:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9003
Registrován: 5-2007
MZ: Na začiatok by stačilo, aby sa k PZZ na zhlaví dorobilo tlačítko "vlak projíždí" (niečo podobné sa používa v Británii). Vo východzom stave by to po postavení cesty nerozsvietilo voľnoznak, ale počkalo by to na obsadenie pre danú cestu definovaného úseku (staničnej koľaje), odpočítalo by to naprogramovanú dobu a potom začalo zatvárať PZZ a po uzatvorení rozsvietilo voľnoznak. Zmačknutím tlačítka "vlak projíždí" by sa okamžite vyhodnotili podmienky pre uzatvorenie PZZ a celé by to začalo fungovať tak, ako to funguje dnes. Až sa to odskúša, ako čerešnička na torte sa dá doplniť to, že by to tlačítko za obsluhu mačkalo ASVC.

Ono na to teoreticky ani netreba pridávať izolák. Stačí natiahnuť ten súčasný a odkladať výstrahu o 15s. Ale inak teda logika síce triviálna, ale náklady teoreticky značné, bo výkop (snáď mimo elektronický autoblok, prípadne nejaký "plot", ideálne s centrálnym počítačom náprav, kde by sa dalo použiť nejaké čidlo od susedného PZZ). Ale toľko by sa pre tú bezpečnosť urobiť mohlo.

Teoreticky by sa dalo uvažovať aj s tým, k čomu sa zrejme snaží dostať Martyss, teda že by sa dalo zmyslieť nad tým, či nevybavovať detekciou celistvosti a polohy zapojenou do hlásenia (bez)poruchového stavu aj pri rýchlostiach <=120km/h>7,5t).
Neděle, 08. září 2019 - 16:12:23  
Administrátor
Číslo příspěvku: 73312
Registrován: 4-2003
Možností je určitě více. Snad už jen vymýšlíme vymyšlené, zkoušené a již (brzy) nasazené.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Neděle, 08. září 2019 - 16:39:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5041
Registrován: 12-2007
Nebylo by mnohem levnější se zaměřit na to aby po těchto přejezdech nejezdila kamionová doprava?
Neděle, 08. září 2019 - 16:45:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1343
Registrován: 9-2003
Spíš bych se zaměřil na tvrdé potření porušení zákona o silničním provozu.
Vjetí na přejezdy ve výstraze, vjetí pod zvedající se šraňky a podobné neduhy.
Sebral bych i hajzlpapíry...
Oni si to řidiči umí velmi rychle sdělit navzájem...
Půjčit si 100 000 a našetřit 100 000 je minimálně 300 000 rozdíl.
Neděle, 08. září 2019 - 16:59:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 12-2018
Skoro mne svrbí ruka takové zabezpečení na modelu postavit a hodit na patentový úřad
Přibrzděte ruku a vygooglete si nejdřív termín "Gefahrenraum-Freimeldeanlage", abyste se s tím nepsal zbytečně. Celé odpoledne tu vynalézáte vynalezené, problém je akorát v tom, že o to tady není zájem, protože to jeden nemá ve výrobním programu a druhýmu to je jedno, hlavně že se dokáže vyvinit.

Spíš bych se zaměřil na tvrdé potření porušení zákona o silničním provozu
To je tu opakovaně, šotoušci prostě hlavně potřebují tu tvrdou represi, exemplární pokuty a tresty smrti. Co na tom, že ten kamioňák ze Srbska tam asi nevjel s úmyslem "porušit", aby mohl být potřen, ale je to prostě pitomec a navíc to "tam u nich" nejspíš funguje trochu jinak, než že závory mávají jen do půlky a hned zpátky ("nějaká porucha, asi, no počkám a on to strejc z boudičky zase otevře").
No ale jestli vás to uklidní, tak pokutu dostane (a nejspíš něco podmíněně za nedbalostní obecné ohrožení).
Neděle, 08. září 2019 - 17:18:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1558
Registrován: 7-2017
Když závory mávnou do půlky, tak stačí projet kamion? To musí mít zrychlení jako [cunik].
navíc to "tam u nich" nejspíš funguje trochu jinak
Jo? A řeknete třeba v D nebo A policajtům, že v Česku to funguje jinak, že je normální přes obec valit 80 a jezdit na červenou?
Neděle, 08. září 2019 - 17:22:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 7-2007
Třeba takto:odkaz
X-Host
Neděle, 08. září 2019 - 18:31:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1767
Registrován: 7-2009
Gabuliatko: tak úplně ideální by bylo přejezdy zrušit všude a dostat na mimoúrovňová křížení...
...do té doby je ovšem jedině možnost zabezpečit co nejvíce a to včetně té kontroly oblasti přejezdu (vulgárně "mezi šraňkami", i když tam vůbec z principu nemusí být) a té zpětné vazby, která by umožnila při detekci překážky blížící se vlak alespoň upozornit anebo rovnou zpomalit...

Pak by se mohly výrazně omezit nehody jako byla ta u Uhříněvsi anebo Pendolíno u Studénky rozřezané plechy z náklaďáku řízeného šíleným Polákem (ten jeho výrok, že když nejsou dole závory, tak se na blikající červená světla přece normálně jezdí, ten stál za to...)

A jak bylo zmíněno - doslova "po koulích" by měli dostat i ti, kteří s tím zabezpečením nic nedělají ať již že to nemá ve výrobním programu anebo že se nějak dokáže vyvinit, jak zmínil ing. lehce bystrý...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
X-Host
Neděle, 08. září 2019 - 18:39:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1768
Registrován: 7-2009
Martin_zlivský: nerad bych spekuloval, ale na zabezpečení vstupu do ejpovického podzemí se IMHO někdo musel královsky napakovat (anebo kvůli přešvihnutí rozpočtu jinde k...sky ušetřit), protože detekce průniku do tunelu v dnešní době, do bytelnými stěnami omezeného portálu, to snad ani nejde tak odfláknout, aby to ignorovalo třeba tu blbku, co tam zařvala...

Jinak tedy ve srovnání s tím sejmutí (a snímání, neb to musí hlídat do chvíle průjezdu vlaku) 3D prostoru statického přejezdu, kde si lze výchozí prázdný stav de-facto přesně nasnímat (skoro na milimetry) a jen hlídat odchylky v prostoru a tím detekovat překážku v profilu. To je spíš trestuhodné, že ničím takovým nejsou dnes již přejezdy běžně osazovány... Navíc při počtu přejezdů (i jen těch aktivních s elektronikou alespoň červených světel) by i výroba série musela cenu srazit tak, aby se nedalo vymlouvat, že nejsou prachy (navíc k tíži by se měla počítat každá taková nehoda nabourané překážky na přejezdu...)
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Neděle, 08. září 2019 - 19:27:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1560
Registrován: 7-2017
Nemyslíte, že by to mohlo být kontraproduktivní? Že si spousta řidičů řekne "to je v pohodě, když tak to zastaví vlak".
Boris
Neděle, 08. září 2019 - 19:30:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3493
Registrován: 6-2002
Mě vždycky v podobných případech pobaví termín "trestný čin z nedbalosti", když je za ním ve skutečnosti zištný úmysl a nejde jen o nějaké chvilkové přecenění vlastních schopností, zamyšlení se apod. s katastrofálními následky.
Neděle, 08. září 2019 - 19:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4883
Registrován: 9-2005
Hajnej: Když to letem světem přepočítám, tak mi při délce přejezdu něco přes 50 metrů vychází vyklizovačka cca 55 sekund, předzváněčka něco přes minutu, při Vk=160 něco pod 3 km - to vychází někam do přednádraží.

Předzváněčka 72s

kterých verzí PZZ vyvolá manuální manipulace s břevnem předání poruchového stavu do TZZ a následné omezení/zastavení provozu?
IMHO to nezáleží ani tak na verzi PZZ, jako spíš na traťové rychlosti (hranice do 120 včetně / nad 120).


Ano, je to tak,. A protože se bavím o Uhříněvsi:
Nedosažení dolní koncové polohy je poruchový stav, nadzvednutí břevna po dosažení dolní koncové polohy je stav nouzový. Tedy: když zůstane uvízlé auto pod sklápějící se závorou, přejezd jde do poruchy a následně s tím "padají" staniční návěstidla. Nikoli autoblok! Tam se případně jen změní znaky, pokud jsou odvozeny např. na vjezdovém návěstidle. Při nouzovém stavu o tomto dostane obsluhující pracoviště hlášku, ale návěstidla "nepadají". Pokud by totiž i při nadzvednutí už zavřené závory šel přejezd do poruchy, nastala by situace, že by vlaky neustále stály. Proč? Protože každý, kdo chvátá na vlak, si nadzvedne břevno.
Friedrich.S
Neděle, 08. září 2019 - 19:32:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 1-2013
X_host protože detekce průniku do tunelu v dnešní době
Víš o tom evidentně úplné ho.no, viď? [kladivo]
Neděle, 08. září 2019 - 19:35:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3693
Registrován: 3-2006
kde si lze výchozí prázdný stav de-facto přesně nasnímat (skoro na milimetry) a jen hlídat odchylky v prostoru a tím detekovat překážku v profilu. To je spíš trestuhodné, že ničím takovým nejsou dnes již přejezdy běžně osazovány...

Napište mi, prosím, kolik sekund před příjezdem vlaku na přejezd by se ta volnost vyhodnocovala.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
zOboru
Neděle, 08. září 2019 - 19:43:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 7-2018
l_b_d: protože to jeden nemá ve výrobním programu a druhýmu to je jedno, hlavně že se dokáže vyvinit
Tímto jste udeřil hřebíček na hlavičku. Ať již bude výstupem této diskuse cokoliv, výsledek bude pořád stejný - následující dva body:
1) dvorní dodavatel to nevyrábí
2) porušení pravidel silničního provozu*

*) kdyby všichni dělali co mají a nedělali co nemají, nepotřebujeme vlastně nic

Vzpomeňte si např. na nedávnou nehodu u Mariánských Lázní. Přestože jsou to dva případy naprosto odlišné, budou mít ve finále hodně co společného. Analýzu rizik SŽDC zná a dokonce ji používá, ale k něčemu naprosto jinému než k bezpečnosti provozu. To je totiž až druhořadá záležitost.
Je součástí toho dokumentu, ze kterého teď mají všichni zaměstnanci SŽDC test a musí se s ním povinně seznámit, přestože to nedokáží sami jakkoliv ovlivnit. Ano, myslím teď IPP.


X-Host: nerad bych spekuloval, ale na zabezpečení vstupu do ejpovického podzemí se IMHO někdo musel královsky napakovat
To nespekulujete, to je známá věc. A nebýt té nehody, tak výpravčí dnes už na PPV Plzeň (tehdy v Rokycanech) ani DŽDC nemají přístup do archivu kamer. Směrnice pro provoz kamerových systémů totiž s něčím takovým nepočítala a výpravčí přeci nedělá nic jiného, než je 24/7 přikován ke kamerovému systému. Je mi to líto, ale tato nehoda alespoň trochu otevřela tvůrcům tohoto nesmyslu oči.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Neděle, 08. září 2019 - 19:46:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8947
Registrován: 9-2002
Až se nainstaluje detekce volnosti přejezdu, tak se bude nadávat, že je to zavřený dvakrát tak dlouho... Je na místě se zamyslet, zda to tak chcete a jestli je to nenadělá víc škody než užitku (zasekaný obce vs. ochrana dráhy před nepřítelem.)
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
zOboru
Neděle, 08. září 2019 - 19:54:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 225
Registrován: 7-2018
Pokud by totiž i při nadzvednutí už zavřené závory šel přejezd do poruchy, nastala by situace, že by vlaky neustále stály.
A co víc, parchanti by si to mezi sebou řekli a měli by z toho úžasnou bžundu.
Neděle, 08. září 2019 - 19:56:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 12-2018
Agent: Prostě takhle je to lepší, všichni ostatní jsou blbí jen naše zabezpečení je dokonalé a logické (stačí zpřísnit předpisy a dávat pokuty), no a celkem pravidelná hromada za pár mega, při ní zranění a sem tam mrtvolák jsou akceptovatelné vedlejší škody a hlavně za ni může někdo jiný.
Neděle, 08. září 2019 - 20:09:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4884
Registrován: 9-2005
Agent:
"Až se nainstaluje detekce volnosti přejezdu, tak se bude nadávat, že je to zavřený dvakrát tak dlouho"

lehce_bystrý_diskutující:
"Prostě takhle je to lepší, všichni ostatní jsou blbí jen naše zabezpečení je dokonalé a logické (stačí zpřísnit předpisy a dávat pokuty)"

Takže si to zkusíme představit. Namontujeme detekci překážky. Po uplynutí předzváněcí doby, dejme tomu 72 s se spustí detekce volnosti přejezdu. Tak a jsme u toho, co píše Agent - aby se dal zastavit vlak v případě, že přejezd nebude volný, je nutné, aby měl vlak čas zastavit. To znamená, že musí mít na zábrzdnou vzdálenost od toho přejezdu nívěstidlo, které ho zastaví. Takže 1000 metrů + další metry před ním, které musí mít strojvedoucí na to, aby změnu návěstního znaku zaregistroval. Je to 10 s (vzdálenost si spočítejte podle traťové rychlosti).
Tím se nám ta doba uzavření přejezdu před příjezdem vlaku prodlužuje už nepěkně. No a pokud to návěstidlo bude navíc dál, než je zábrzdná + reakční doba, ano, klidně to může být dvojnásobek, tedy 140 s.
Když si to sečtete ještě s dobou průjezdu, k tomu čas na anulaci a následené otevření přejezdu (8s), dáte-li tento zlepšovák na přejezd v Uhříněvsi, ve špičkách se neotevře hodinu.