Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka“ předcházející | další

Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka“

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka... do 26. 04. 2019 Lajos 60 26-04-19  19:44
Archiv diskuse Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka... do 19. 06. 2019 Javorina 60 19-06-19  20:03
Archiv diskuse Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka... do 08. 08. 2019 Fany 60 08-08-19  15:58
Archiv diskuse Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka... do 29. 08. 2019 dědek_hank 60 29-08-19  15:21
Archiv diskuse Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka... do 23. 09. 2019 Fany 60 23-09-19  18:41
Archiv diskuse Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka... do 13. 11. 2019 Priapos 60 13-11-19  16:50
Archiv diskuse Trať Břeclav - Přerov a „Zlínka... do 21. 12. 2019 kwasi 60 21-12-19  19:50
   autor příspěvek
Pondělí, 23. prosince 2019 - 07:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 101
Registrován: 2-2018
mirra_cze:
"petr.r.: Ty jsi beznadějný. Hraješ si tady na nějakého ekonomického liberála na základě toho, že ses v prvním ročníku střední školy naučil......uvažovat."
Přečti si tvoje příspěvky, které haní zlínský tarif a zkus je smazat.
želechovice-kunovice zaplatíš 51kč a je jedno jestli pojedeš R nebou courákem, tak to pomlouvání, že budeš platit 69kč vynech. Dříve jak jezdils s in-kartou tak platils o tři kačky více+ poplatek za in-kartu. Tak ještě jednou, koupíš si jízdenku a můžeš nastoupit i do R.
Pondělí, 23. prosince 2019 - 10:51:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 1-2015
petr.r: ty jsi fakt docela mimo. Si ani nepamatuješ, co se řešilo před tím měsícem. V době, kdy jsem to psal, krajský tarif na rychlíky platit neměl, takže to nebyla žádná pomluva, ale tvrzení, založené na aktuálním stavu. To, že se jim to podařilo na poslední chvíli zachránit, nemění nic na tom, že v době, kdy jsem to napsal, to pravda byla.

Poplatek za aplikaci IN25 (tedy ne IN Kartu, ale rozdíl je pro tebe asi jen detail) mě netrápí, protože nejezdím jen po kraji. Stejně jako docela jednoznačně netrápí většinu cestujících, protože přes fakt, že v kraji je teď IN25 i IN50 celkem k ničemu, vrací je zatím jen minimum lidí (oficiální info od ČD).

Nehledě na fakt, že mám stále pravdu v tom, že lidé, kteří projezdili ještě více peněz, než já, měli IN25, a ti teď jezdí z jejich pohledu o cca 30% dráž (po odečtení ceny IN50 z úspory na jízdném možná "jen" o 10-20% dráž).

Už prosím vzdej svou snahu mě setřít, nechápu, proč tady těmi výkřiky plevelíš tuto diskuzi.
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 13:18:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2998
Registrován: 8-2004
mirra_cze:
"Portáš: Linka R13 by stále měla smysl pro kratší cestovní úseky (Břeclav-StMuUH, Brno-Břeclav, Břeclav/Hodonín-Ol apod.). To pořád dává smysl, samozřejmě by ale záleželo, jak se JMK postaví k tomu nesmyslnému stání v Hodoníně. Na cestování z Brna do Olomouce to dnes nepoužívá asi nikdo, tam je pořád rychlejší i to skákání po pražcích přes Prostějov.

Z čistě laického hlediska by asi mělo smysl to R13 v případě novinek, které jste je uvedl, ponížit na Sp, protože u cest do půl hodiny (což by asi byla typická relace) je skoro jedno, jestli je to R nebo Sp, což by výrazně zlepšilo atraktivitu vlaku u zastávek, jako jsou Napajedla, Rohatec apod., přičemž by to nestavělo v úplných nesmyslech, jako dnešní Os na trase Přerov-Břeclav, kde dnes ten kolos z 362 a 3 vagonů často zastavuje kvůli nástupu a výstupu 2 lidí. Os Přerov-Břeclav je na kategorii Os stejně zbytečně dlouhá linka, minimálně v ZLK by daleko užitečnější byly již dnes Sp Km-UH/UB, Km-Zl, Zl-UB apod.). Nicméně tady teoretizujeme o něčem, co bude aktuální nejdřív za 10 let, v případě VRT za 25 let.

Toto jsou mé neodborné názory, budu rád za věcnou kritiku, ale nevozte se po mně. Díky."
Dovolím se vrátit k této debatě z před měsíce, která zůstala jaksi otevřená. A hlavně jsou zde nesmysly.
Začnu hned tím prvním odstavcem. Není to Jihomoravský kraj, který by se měl k čemukoliv postavit. Naopak, Jihomoravský kraj svůj podíl na zrychlení R13 odvedl a že to byl bolestivý proces, protože musel některé návazné spoje posouvat a jiné zcela rozvázat, což se ne vždy setkalo s povděkem. Míč je teď na straně Zlínského kraje, který brání zrychlení mezi Hodonínem a Olomoucí. Kvůli tomu, že Zlínský kraj nechce hýbat se svými přípoji, nebo je rozvázat, vznikl tento paskvil. Obraťte se tedy na svůj krajský úřad a nehažte vinu na ten, který je v tom nevinně.
A udělat z R13 Sp? No tak to už je totální kravina. A opět je to myšlení typu co není dobré pro nás, ať raději neexistuje. A to je přesně to myšlení, které mě dlouhodobě štve. Zlínský kraj je moc malý na to, aby si mohl dělat co se mu zachce. Musí brát ohledy i na okolní kraje, jinak vznikne právě takový maglajz, jaký nám vznikl na R13 neochotou Zlínského kraje k ústupkům. R13 ve své původní podobě Břeclav – Olomouc byla určena pro rychlé spojení Břeclavi, Hodonína, Starého Města, Otrokovic a Hulína s Přerovem a Olomoucí a tento účel i nadále plní, přesto, že se na ni časem naroubovalo i prodloužení z Břeclavi do Brna, které přineslo nová možná spojení. A faktem je, že od nového roku, kdy dojde k zařazení Starého města a Uherského Hradiště do IDS JMK, bude spojení ze Starého města do Brna vlakem finančně na úrovni autobusů a časově je také R13 srovnatelná. Ano, mohlo by to být lepší, kdyby Zlínský kraj přestal blokovat zrychlení R13, ale i tak to použitelné je. Hlavní problém, který vidím já, je spíše neexistence ranního spojení ze Starého města do Brna, což využitelnost vlaků dost limituje. Pokud se toto podaří vyřešit, tak si myslím, že i pro spojení Starého města s Brnem bude R13 použitelná. Samozřejmě, že pro spojení Otrokovic a Hulína s Brnem to už použitelné není, ale k tomu ani R13 nemá být určena.
A pokud jde o Os Přerov – Břeclav, tak já osobně jsem jejich velkým zastáncem. Myslím si, že svůj smysl mají a prokázali ho v průběhu let. Jenže to asi bohužel mají spočítané, opět díky sobeckému myšlení Zlínského kraje jenom na sebe. Místo aby byl Zlínský kraj hrdý na to, že se tu stále daří toto mezikrajské spojení udržovat, tak ho sobecky rozporcuje na vnitrokrajské úseky. Smutné. Velmi smutné.
Snad jsem vám tím dal námět na přemýšlení takto na Štěpána a snad budete teď vy i Zlínský kraj přemýšlet v mnohem větších intencích, než jen v intencích svého malého kraje.


(Příspěvek byl editován uživatelem peno.)
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 18:11:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10201
Registrován: 6-2004
centrální plánování jř, jeden ceník atd. - to je cesta.. vše pro zákazníka, tak by se to celé mělo orientovat... aneb všechno to tady už bylo, jak víme
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 18:21:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7257
Registrován: 12-2011
Centrální plánování [crazy]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 21:16:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 777
Registrován: 1-2014
Peno:
Asi se to tady mele porad dokola. Ve snaze zabit nekolik much jednou ranou se stalo z R13 to co je=pouzitelnost pouze pro JMK v useku Ho-Bo a pro OK a ZK usek Olomouc-StMUH.

Z toho pak ale vychazi mizerna pouzitelnost pro relaci Brno-UH-UB-Bojkovice-Bylnice, nebot se ve StMUH musi cekat obousmerne na R13 cca 30minut, dalsi znehodnoceni pak prinasi desetiminutove cekani v Hodonine.

ZK navrhl celkem rozumne pobyt presunout do StM, kdyz uz to tedy "musi" byt - to ale pres JMK neproslo...Z techto duvodu je tedy stavajici stav ho.nu, kdyz je JD pro cestujici z 341 delsi o 40minut [ko]
Domnivam se, je treba s tim neco udelat. V idealu by chtelo mit R13 v pul ve StM.
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 21:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 558
Registrován: 3-2018
Portáš: V idealu by chtelo mit R13 v pul ve StM. A jsme v Os a skoro ve Slováckých Ex. To je právě to, proč zrychlení R13 v severní polovině narazilo. Je nesmysl vést mezi Starým Městem a Olomoucí 2 rychlíky pár minut za sebou a pak 2 hodiny nic. Už tak jsou hodně blízko u sebe a frekvenci si vzájemně vykrádají.
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 22:39:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2999
Registrován: 8-2004
A proto je potřeba celý ten systém ve Zlínském kraji změnit od základů. Nejen R13, ale i R18, aby mezi nimi vznikly vzájemné proklady a na to pak naroubovat veškerou ostatní dopravu. Ale to je moc práce a tak se do toho nikomu nechce. Navíc je tu problém, že každý kraj má své specifické požadavky a nejsou schopni se dohodnout. No a pak se divíme, že jsme tam, kde jsme.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 22:57:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1421
Registrován: 8-2017
S R18 se moc hýbat nedá, neboť je vázaná na proklad s R19, s níž nikdo soudný hýbat nebude.
Čtvrtek, 26. prosince 2019 - 23:45:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 778
Registrován: 1-2014
Stary Hanak:
Ono asi neni idealni ani to, ze jede R18 a R13 po pulhodine mezi StM a Oc. Take bych rekl, ze s R18 by se hure hybalo, jelikoz jede az do Prahy. Na druhou stranu v casech, ve kterych je linka vedena nevychazeji po ceste pripoje v hlavnich uzlech (Ko, Pce a Ph) a vetsinou se hodinu ceka. Pokud zde nadavam na stav R13, je to minimalne ze 3 duvodu:
1. R13 mela byt puvodne co by nahrada Vlarskych R
2. Nakupem Panteru melo dojit ke zrychleni linky
3. Jiz zminene nevhodne prestupni vazby StM a hniti v Hodonine...
Pátek, 27. prosince 2019 - 13:57:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 1-2015
Peno:
1) Začal bych tím, že ZLK by se měl "přizpůsobovat" ostatním, protože je moc malý. To je absolutní nesmysl. Zde je vidět, že OLK a JMK měly (a mají!) tendenci, dělat si s vlaky, co chtějí a očekávají, že ZLK bude v roli přikyvovače. Jak je vidno, tak obyvatelé JMK a OLK dojedou na aroganci jejich radních, kterým to protentokrát neprošlo a ZLK jim do mezikrajských spojení, které pro něj byly nevýhodné, hodil vidle. Třeba bude (zejména) JMK svolnější k jednání o příštích GVD. Jak naznačil Portáš, JMK si dělá co chce.
2) Proč neudělat z R13 Sp? jaký je v tom zásadní problém? Průměrně 5-10 minut cesty navíc pro průměrného cestujícího?
3) Os Přerov-Břeclav je sice krásně mezikrajský, ale daleko užitečnější by pro ZLK (který to také platí) byly Sp mezi jednotlivými okresními městy kraje. Za stejné peníze totiž odvezou daleko víc lidí. Těch, kteří potřebují mezikrajské spojení mezi Spytihněví a Lužicemi je mnohem méně než těch, kteří potřebují přímé spojení Zlína a Uherského Hradiště, případně Kroměříže a Uherského Hradiště. Stanice jako Nedakonice či Tlumačov by potom byly obslouženy R13, poníženým na Sp. A vzniklo by příměřeně rychlé mezikrajské spojení. Kdo potřebuji rychle na Prahu, Brno, či Olomouc, má z Otrokovice fůru možností, z Břeclavi snad ještě více (snad jen ta Olomouc by z Břeclavi byla trochu problém, ale nic není dokolané).

Jak jsem napsal, můj názor není odborný (ani nemusí, toto je veřejná diskuze) a pochopitelně se opírá především o to, jak to vidím ze svého vlastního cestování já. Ale stojím si za ním, dokud nepřijde někdo, kdo mi ho vyvrátí logicky, ne mixem arogantních a ublíženeckých poznámek.
Pátek, 27. prosince 2019 - 18:10:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3000
Registrován: 8-2004
mirra_cze: Tak tedy po pořádku.
1) A to je přesně to, o čem mluvím celou dobu. Neochota krajů jednat jeden s druhým. A pak nám vznikají právě takovéto paskvily. Nejsem příznivcem centrálního plánování, byť se mi to tu někteří snaží podsouvat, ale stále více se přikláním k názoru, že byla chyba, že kraje dostaly pravomoc nad regionální železniční dopravou. Díky tomu nám tu vzniklo třináct nesourodých železničních systémů. A to jich tu mohlo být čtrnáct, kdyby alespoň Praha a Středočeský kraj nepochopili, že jeden bez druhého žít nemohou. Ačkoliv i tam problémy byly a jsou. Ale ostatní kraje prostě spolupracovat nechtějí a nebudou. A celou situaci pak ještě komplikuje Ministerstvo dopravy, které často krajům ustupuje, místo aby si duplo nohou a řeklo: „bude po našem a vy se zařiďte jak chcete“. To je přesně to, co mělo MD udělat u R13, ne ustupovat nesourodým přáním dvou krajů, které se zjevně nedokáží na ničem shodnout.
2) Už tak si tu mnozí stěžují, že je R13 pomalá. Myslíte si, že zpomalit ji ještě víc je dobrý nápad? Naopak, MD ji plánuje ještě zrychlit nezastavováním mezi Břeclaví a Brnem, což ale blokuje JMK, který by pak musel pomalejší vlaky z Brna do Hodonína platit sám. A do toho se mu pochopitelně nechce. Raději bude platit zbytečné Os do Hustopečí, které rozvrtají léta fungující systém na trati 250. Ale to sem tak úplně nepatří. Nicméně ano, pokud by se MD nakonec podařilo prosadit rychlejší R13, tak bych se nebránil protažení Sp Brno – Hodonín až do Přerova nebo Olomouce, ale jen jako doplněk R13, v žádném případě ne jako její náhrada.
3) A jsme zase u toho: „já, já, já, jen já jsem ten nejdůležitější a ostatní ať se mi přizpůsobí“. A to je přesně to, co fungovat nemůže a nesmí. Je sice hezké, že by tu byl Sp, který by ve vašem pojetí nahradil mnohem důležitější rychlé spojení, ale jak by to pomohlo cestujícímu z Břestu do např. Bzence přívozu, aby nemusel přestupovat dvakrát na trase, kterou dnes zvládne zcela bez přestupu? Na to jste ve své zaslepenosti tím jediným správným krajem nepomyslel, viďte. Přímé spojení vámi zmiňovaných sídel je už dnes více než dostatečně zajištěno autobusy, na které si už lidé zvykli. A věřte mi, z vlastní zkušenosti vím, že cpát lidi násilím z autobusů do vlaků také není dobrý nápad. Zažil jsem to z první ruky u spojení Hodonína s Brnem, kde mnoho lidí raději přešlo do aut, než aby jezdilo humusnými Béčky, místo moderních autobusů. A až teď, s příchodem panterů a zrychlením spojení se alespoň část těchto lidí do vlaků vrací. Otázka je na jak dlouho, když ani kraj, ani MD nejsou ochotni R13 posílit a víc lidí se do těch vlaků už fyzicky nevejde. Ale to je opět na jinou debatu. Každopádně si odpovězte sám na otázku, jestli jsou opravdu tak moc potřeba vlaky mezi těmito městy, když autobusy to spojení už léta bez problémů zajišťují a jestli to stojí za rozvrat vlakových spojení, na která si lidé už také za ta léta zvykli a využívají je.

A vězte, že rozhodně nejsem z těch, kdo by slepě obhajoval Jihomoravský kraj. Udělal a dělá také mnoho věcí, které se mi nelíbí. Ale to platí pro všechny kraje. Každý dělá nějaké koniny, které škodí celému systému. Důležité je přiznat si to a apelovat na zodpovědné, aby si to byli ochotni a schopní přiznat také. Nebo je vyměnit, k čemuž budeme mít příležitost už příští rok v krajských volbách [wink]
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Sobota, 28. prosince 2019 - 09:02:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 162
Registrován: 7-2018
No také si dovolím se trochu se do toho vložit. Ona byla někde nastolena otázka linka Břeclav - Přerov vs. vnitrokrajské linky? Tedy při reálném plánování dopravy nikoli v internetové diskusi.

Trochu mne zaráží malá obsazenost těchto vlaků a to jezdím většinou v odpolední špičce. Možná je to dáno naddimenzovanou kapacitou vlaků.

Pokud jde o přímé vlaky mezi okresními městy, jsem přesvědčen o jejich potřebě. Třeba mezi Zlínem a Uherským Hradištěm by to bylo vhodné. Kvalitní nabídka vlakových spojů nejenže může přetáhnout část lidí z autobusů, ale i další cestující využívající IAD. Takže tuto myšlenku bych nezavrhoval. Tím netvrdím, že to musí být na úkor linky Břeclav - Přerov.

Mimochodem uvažovalo se i o lince Zlín - Přerov, nebo až Olomouc, která by mohla být prokladem k R 13. Tedy o lince dokonce mezikrajské. Pokud by to nutné odskákala linka Břeclav - Přerov, nabízí se zkrácení na Břeclav - Otrokovice. Pro část cestujících by to znamenalo přestup, zato pak přímé spojení až do Olomouce.

Nejsem žádný zlínofil ale přímé spoje mají podchytit hlavní dopravní proudy. Od dob vlakových linek z centra do centra roste počet cestujících. Dříve se jezdilo traťově Bylnice - Veselí nad Moravou, Kunovice - Staré Město a samozřejmě Břeclav - Přerov. Dnes jsme rádi, že dojedeme z Veselí nad Moravou a Uherského Brodu do Uherského Hradiště bez přestupu, nebo při cestě do Olomouce nemusíme přestupovat v Přerově.
Sobota, 28. prosince 2019 - 14:48:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3001
Registrován: 8-2004
Brodensis:
"No také si dovolím se trochu se do toho vložit. Ona byla někde nastolena otázka linka Břeclav - Přerov vs. vnitrokrajské linky? Tedy při reálném plánování dopravy nikoli v internetové diskusi. "
Byla a mnohokrát. Není žádným velkým tajemstvím, že Zlínskému kraji Os Břeclav – Přerov leží v žaludku. Původní plán po elekrifikaci 331 byly přímé Os ze Zlína, resp. Vizovic na jednu stranu do Starého města (s prodloužením do Uherského Hradiště po elektrifikaci Vláry) a ano, do Olomouce na straně druhé. Olomouc ale zablokoval Olomoucký kraj, který takové vlaky nechtěl, protože by mu rozbourali jeho vlastní systém Os vlaků z Nezamyslic do Olomouce přes Přerov a tak Zlínský kraj přišel s tím nápadem na elektrifikaci tratě z Hulína do Kojetína a elektrické vlaky ze Zlína do Kroměříže, s tím, že obsluhu úseku Hulín – Přerov Zlínský kraj vůbec neřešil, stejně, jako úsek Staré město – Hodonín. Ale to opět narazil, protože okolní kraje jsou ochotny nechat tyto úseky bez obsluhy, než aby na nich platili obsluhu ze svého. To byl nějaký poslední reálný návrh, který se ke mě donesl. Jaký je aktuální plán netuším. Ale jedno je jisté, Os Přerov – Břeclav to mají spočítané tak jako tak, protože Zlínský kraj je nadále platit nechce a sousední kraje je objednat nemohou i kdyby chtěly, protože na ně už nebude místo, právě kvůli těm vnitrokrajským vlakům Zlínského kraje.
Ostatně, o něčem svědčí i to, že při vyjednávání o nových smlouvách byl Zlínský kraj ochotný na Os Přerov – Břeclav objednat motoráky. To naštěstí narazilo na odpor sousedních krajů a tak nakonec tyto vlaky zůstaly v syslografech jako dosud. Otázka je na jak dlouho se je podařilo zachránit.
Zákaz kouření není žádná sranda[pozor]

Ares: To nejlepší z Irisbusu [wink]
Sobota, 28. prosince 2019 - 20:03:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 163
Registrován: 7-2018
Peno: Zajímavé informace. Celé to připomíná stolní hru, ani ne šachy, spíše čínskou dámu, kde může být až 6 hráčů a každý hraje sám za sebe.
Sobota, 28. prosince 2019 - 21:00:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 1-2015
Peno:
1) Absolutně souhlasím s tím, že kraje by se měly domlouvat mezi sebou a najít vždy rozumný kompromis. Nemůžete ale požadovat, aby hlavním ustupujícím byl ZLK, potažmo jeho obyvatelé. Že je ZLK v celé ČR, co se týká železnice, asi na předposledním místě (těsně před Libereckým), dokazuje pomalé vlakové spojení do Prahy (R18 je v podtatě vymeták pro PAK a SČK) a do Brna a velmi sporadické spojení na Ostravu (cca 5 párů vlaků za den). K tomu katastrofální NEpřípoje na rychlé expresy mezi Prahou a Ostravou (zejména myslím samozřejmě SC Pendolino). Jestli říkáte, že obyvatelé ZLK by měli voleným představitelům něco spočítat, tak (když si odmyslím ten současný paskvil v krajské dopravě) na prvním místě "účtování" by byly právě jakékoliv další ústupky jak Brnu a Olomouci, tak i Praze.

2) To, co píšete zní rozumně. V každém případě nápad ponížit R13 na Sp stejně vycházel primárně z předpokladu, že je hotová R linka ZL-Brno, tedy až po modernizaci 331 a 303. Což je tak daleko, že do té doby může být aktuální situace s R13 úplně někde jinde.

3) Jo, při zrušení Os Přerov-Břeclav by to měl cestující z Břestku fakt blbé. Ale zároveň by to mělo mnohem lepší daleko větší množství cestujících, kteří by využili přímé Sp, jak jsem napsal já. Osobně nejezdím vlakem do práce každý den, ale když jedu, mám 2 přestupy (jedu 3 vlaky v každém směru) - neumírá se na to. A jezdí se mnou tuto trasu mnohem více lidí, než kolik nastupuje v zastávkách, jako jsou Břest nebo Spytihněv. Takže pro 10 lidí zhoršení, pro 100 lidí zlepšení. Jak píše Brodensis, v těch Os mezi Přerovem a Břeclaví jezdí pár lidí (já jezdím zase v ranní špičce). Není to prázdné, ale mnohem více lidí by ocenilo ušetřit si alespoň jeden přestup, než možnost strávit dvě hodiny v přímé lince o délce 100 km.

(Příspěvek byl editován uživatelem mirra_cze.)
Neděle, 29. prosince 2019 - 03:37:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 779
Registrován: 1-2014
mirra cze:
Domnivam se, ze pokud by se melo udelat z R13 Sp tak to ma smysl za stavajiciho stavu, kdy se ten cas prostoji v Hodonine a celkove se max.rychlost na 330 nevyuziva. Pak se tedy nabizi stavet treba v Napajedlich. Po zrizeni expresni linky do Zlina by s takovym courakem nikdo nejezdil, tedy alepon ze ZK ne. Je otazkou, zda nebude R13 touto linkou spise nahrazena?

Radeji bych byl pro variantu MD, ktere by chtelo R 13 zrychlit. Nechapu proc jiz na zacatku zrizeni linky povolilo MD JMK tolik zastavek na 250?

Ideal by bylo samozrejme stavet jen Breclav-Hodonin-StM-Otrokovice-Hulin-Prerov a mely bychom JD 55minut do StM a pod 2h celou trasu Brno-Olomouc. Mimochodem, co si pamatuji, puvodne bylo StM kolem pul, nez se to zmrvilo...

(Příspěvek byl editován uživatelem Portáš.)
Neděle, 29. prosince 2019 - 03:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 780
Registrován: 1-2014
Jinak, Os Prerov- Breclav v cele trase, to je opravdu prezitek, kdyz existuje spojeni R a Ex a kdyz vime, ze tim Os v cele trase nikdo nejezdi (uplne mrtvo je ze StM do Hodonina).
Je to proste o tom, ze v ramci 330 je potreba jinych primych vazeb, ktere jsou mnohem a mnohem dulezitejsi a vetsina z nich byla jiz v navrhu JR ZK:
Zlin-Kojetin
Zlin-UH-Veseli/UB-Bj-By
Zlin-Prerov
Zlin-Holesov
Neděle, 29. prosince 2019 - 04:39:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10204
Registrován: 6-2004
ze tim Os v cele trase nikdo nejezdi

jsou ale (takt) určité časové polohy, kdy jinak než osobním nemůžete cestovat... čili nerušit... kraje kooperovat, spolupracovat... což je složité, každý kraj to "vidí jinak"...
Neděle, 29. prosince 2019 - 05:27:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 563
Registrován: 3-2018
Fany: Tady musím souhlasit, v okrajových částech dne R nejedou a Os jsou jediná možnost. To se opravdu najdou cestující jedoucí v celé trase. Navíc Zlín je jakýmsi centrem snad v pracovní dny, ale o víkendu tam přespolní téměř nemají důvod cokoliv hledat (na rozdíl např. od Olomouce, Brna).
Javorina
Neděle, 29. prosince 2019 - 12:46:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 594
Registrován: 9-2007
1) Zlínský kraj nemá žádnou koncepci. 15 let čtu různé studie o dopravě a nezměnilo se nic, respektive se mění pořád něco, ale zcela chaoticky. Pouze změna, žádný vývoj.
2) Nepřeháněl bych to s rolí Zlína jako centra. Přímé vlaky z různých míst kraje do Zlína jsou možná pěkná myšlenka, ale pouze jako doplňková záležitost. V okolí je množství dalších spádových měst. Prostě Zlín není Brno. Navíc, dokud se bude uvažovat u těchto vlaků s nasazením jednotek jako 814 nebo 845, tak je to spíš parodie na rychlé krajské spojení.
3) Devizou železnice by měla být síťovost. Fungující přestupní vazby, možnost spojení mezi různými městy kraje i mimo kraj. Nikoliv přímý vlak z každé [zadnice]

(Příspěvek byl editován uživatelem Javorina.)
Neděle, 29. prosince 2019 - 17:23:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10207
Registrován: 6-2004
Fungující přestupní vazby, možnost spojení mezi různými městy kraje i mimo kraj

ano, v různou denní dobu různé vazby, dodávám...
Neděle, 29. prosince 2019 - 19:42:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 812
Registrován: 3-2009
ano, v různou denní dobu různé vazby, dodávám...
jasně, ráno jedou lidi do práce, ale z práce potřebujou vazbu zase jinam [crazy]
Normální lidi nejezdí vlakem proto, že je to pestré (pokaždé jinak), ale naopak proto, že je to jednoduché... a jízdní řád se nedělá pro šotouše, ale po normální lidi...
Neděle, 29. prosince 2019 - 20:14:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 781
Registrován: 1-2014
Javorina:
Jasne, vime, ze by z dopravniho hlediska bylo lepsi mit sidlo kraje treba v Hradisti, jako v historickych dobach, nebo v Otrokovicich, ale takto to nefunguje. Prirozene vetsina spaduje linek (viz. busy) do nejvetsiho mesta v regionu a tim proste Zlin je, at se nam to libi, nebo ne.

Problem je jen v tom v tom, ze kraj nedisponuje takovymi prostredky, aby si mohl dobudovat potrebnou infrastruktu, ktera by idealne propojila Zlin s ostanimi mesty v ramci potreb zel. dopravy.
Neděle, 29. prosince 2019 - 22:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 6-2018
Os Prerov- Breclav v cele trase, to je opravdu prezitek

V okrajových částech dne opravdu cestujícímu nic jiného nezbývá, nedávno jsem jel na letiště do Vídně SM-BV Os 4204, protože Ex jel prostě moc pozdě...

Os Přerov-Břeclav potřebují hlavně moderní soupravy schopné využít max. traťové rychlosti. Větším komfortem a mírným zkrácením JD by nějaké další cestující jistě přilákaly.
Pondělí, 30. prosince 2019 - 02:36:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 608
Registrován: 2-2011
mirra_cze:
"Peno:
1) Začal bych tím, že ZLK by se měl "přizpůsobovat" ostatním, protože je moc malý. To je absolutní nesmysl."
Naopak, dává to smysl. Co se týče dopravy, zlínský kraj sám o sobě je závislý na olomouckém či jihomoravském kraji.
mirra_cze:
"
3) Os Přerov-Břeclav je sice krásně mezikrajský, ale daleko užitečnější by pro ZLK (který to také platí) byly Sp mezi jednotlivými okresními městy kraje. Za stejné peníze totiž odvezou daleko víc lidí. Těch, kteří potřebují mezikrajské spojení mezi Spytihněví a Lužicemi je mnohem méně než těch, kteří potřebují přímé spojení Zlína a Uherského Hradiště, případně Kroměříže a Uherského Hradiště."
Absolutně jste nepochopil funkci Os 330. Nutnost zachování Os Přerov – Břeclav je právě kvůli tomu, že z R8 je v Přerově přestup na Os Přerov – Břeclav, nikoliv na R13. Rozdrbání R13 je především práce Zl. a Jih. kraje. To oni chtěli mít v X:00 Starák a Šakvice a domrvili tím co mohli, hlavně rychlíkový uzel v X:30 v Přerově.
mirra_cze:
"A vzniklo by příměřeně rychlé mezikrajské spojení. Kdo potřebuji rychle na Prahu, Brno, či Olomouc, má z Otrokovice fůru možností, z Břeclavi snad ještě více (snad jen ta Olomouc by z Břeclavi byla trochu problém, ale nic není dokonalé). "
A Ostrava? Tady vůbec nejde totiž o Olomouc, tam se dá dostat i přes dnešní stav ale o Ostravu. Spolehlivost společnosti LE, která odříká spoje jak na běžícím je známá, proto mě vlaky této společnosti prosím neargumentujte.
mirra_cze:
"Jak jsem napsal, můj názor není odborný (ani nemusí, toto je veřejná diskuze) a pochopitelně se opírá především o to, jak to vidím ze svého vlastního cestování já. Ale stojím si za ním, dokud nepřijde někdo, kdo mi ho vyvrátí logicky, ne mixem arogantních a ublíženeckých poznámek."
Bylo by lepší si nakreslit někam na papír časové polohy jednotlivých uzlů v dálkové dopravě a dívat se na to z pohledu použitelnosti celého systému. Vaše vám v tomto brání.
Jde o to, že se prvně musí kvalitně naplánovat DÁLKOVÁ doprava a v závislosti na ni teprve regionální doprava. Pokud se to udělá opačně tak jako u R13, dopadne to průšvihem.
M250.0:
"S R18 se moc hýbat nedá, neboť je vázaná na proklad s R19, s níž nikdo soudný hýbat nebude."
Ano, takže jedna z variant je;
1) protočení R18 a R19 o hodinu aby proklad Praha – Třebová zůstal zachován. Výhodou pak bude lepší proklad Ex4 s R13 a s R18 Olomouc/Přerov – Staré Město.
2) Nebo protočení R13 o hodinu.
3) Nebo ohnutí Slováckých Expresů namísto do regionálních Luhačovic a Uherského Brodu, do dálkového Hodonína s cílovou v Břeclavi X:45 s možností přestupu na dálkové vlaky na Slovensko/Rakousko. V souvislosti s tímto protažení R9 Praha - Havl Brod - Brno až do Hodonína. Variant jak tuto tragédii na 330 vyřešit je spousta, pro všechny je ale společné to, že se prvně musí naplánovat státem objednávaná dálkovka a až potom osobáky ve zlínském kraji.
Pondělí, 30. prosince 2019 - 20:01:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10208
Registrován: 6-2004
Rosťav: když myslíte... to, že je de facto "jedna varianta spojení/vazeb po většinu dne" a ne pestrá nabídka v místech přestupů (abych mohl třeba za hodinu cestovat "jinak") nevidím jako přínos...
Pondělí, 30. prosince 2019 - 20:10:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7260
Registrován: 12-2011
Hlavně to centrálně plánovat [crazy]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 31. prosince 2019 - 12:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 782
Registrován: 1-2014
Zdenek 120:
1) protočení R18 a R19 o hodinu aby proklad Praha – Třebová zůstal zachován. Výhodou pak bude lepší proklad Ex4 s R13 a s R18 Olomouc/Přerov – Staré Město.

O tom se uvažovalo. V rámci ZK by došlo k rozpadu vazeb v Bylnici od Ex2 a musely by se protočit i stávající vlaky na 341 Bylnice-UB.

2) Nebo protočení R13 o hodinu.

Protočením o celou hodinu by bylo třeba protočit i vlaky na 341 s dopady na přípoje ve StM a myslím také v Hulíně a OT.
Také by ze StM cca po 20.minutách jely za sebou 2 vlaky na Brno (Sp a R) a pak 2h nic.

3) Nebo ohnutí Slováckých Expresů namísto do regionálních Luhačovic a Uherského Brodu, do dálkového Hodonína s cílovou v Břeclavi X:45

Hodonín a Břeclav jsou oproti UH, UB, Luhačovicím, Bojkovicím, Slavičínu, Bylnici a potažmo celé 341 obslouženy nadstandardně. Někdejší R do Prahy nahrazuje linka R13.
Úterý, 31. prosince 2019 - 15:15:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 7-2018
Ty Slovácké expresy jezdí do Luhačovic kvůli lázeňským pacientům a rekreantům. Pro Ministerstvo dopravy nejsme tak důležití, jak by se nám mohlo zdát.

Pro srovnání, Veselí nad Moravou má jeden pár přímých vlaků do Prahy denně, krajské město Zlín má rovněž jeden pár přímých vlaků do Prahy denně.
Úterý, 31. prosince 2019 - 17:55:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 609
Registrován: 2-2011
intelpetr pondělí 30. prosince 2019 - 20:10:22:
"Hlavně to centrálně plánovat [crazy]"
My víme Peťo... Ale třeba napotřetí už se ti z toho podaří udělat aspoň větu. Držím ti palce.[happy]
Úterý, 31. prosince 2019 - 18:39:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 610
Registrován: 2-2011
Portáš:
"O tom se uvažovalo. V rámci ZK by došlo k rozpadu vazeb v Bylnici od Ex2 a musely by se protočit i stávající vlaky na 341 Bylnice-UB."
Nedošlo by naprosto k ničemu, nic by se protáčet nemuselo.
Portáš:
"
Protočením R13 o celou hodinu by bylo třeba protočit i vlaky na 341 s dopady na přípoje ve StM a myslím také v Hulíně a OT.
Také by ze StM cca po 20.minutách jely za sebou 2 vlaky na Brno (Sp a R) a pak 2h nic."
Jestliže by se R13 protočila o hodinu, tak do prokladu s dnešní časovou polohou R18 v úseku Olomouc – Staré Město. Tzn. Odjezdy z Olomouce v rozmezí S:20/S:29, Přerov S:44, Hulín S:54, Otr. L:02, Staré M. L:12, Hod L:30, Břeclav L:40. V opačném směru podobně.
Nevýhody: Co se týče Uherského Hradiště, vznikl by z prokladu L:44 přes Bv/S:40 přes VnM proklad L:00 přes Bv/S:40 přes VnM. Jenže tam jezdí i Expresy v 8/12/15/18/20:18 na Břeclav s možností přestupu na Ex3 anebo kombinace Os 330/Regiojet. Uherské Hradiště s Brnem je obslouženo navíc i přímými Busy. Tato varianta má více nedostatků např.
1) Ztráta jednosměrné vazby Bystřice – Hulín – Olomouc/Břeclav – Hulín – Kroměříž, ty jsou ale řešitelné regionální dopravou.
2) Zásadní nevýhodou by bylo půlhodinové čekání mezi R13 a R27/R12 v Olomouci.
Teď výhody:
1) Získání spolehlivého celodenního síťového spojení Slovensko – Břeclav – Přerov – Ostrava.
2) Po celý den na 330 hodinový proklad Rychlíků/Expresů.
3) Zkrácení JD Staré Město – Brno na 72 minut z dnešních 81 minut.
4) Získání jednosměrné vazby Břeclav – Bystřice pod Hostýnem.
A další...
Portáš:
"Hodonín a Břeclav jsou oproti UH, UB, Luhačovicím, Bojkovicím, Slavičínu, Bylnici a potažmo celé 341 obslouženy nadstandardně. Někdejší R do Prahy nahrazuje linka R13."
Zkusím to napsat ještě jednou, abys to pochopil;
Prvně se musí naplánovat státem objednávaná dálkovka a až potom v závislosti na dálkové dopravě osobáky ve zlínském kraji.
To znamená, že jedna rychlíková linka musí přijíždět do Břeclavi okolo X:45 s přestupem na Slovensko/Rakousko a zároveň stíhat vazbu od R19 z Ostravy po celý den v dvouhodinovém intervalu ideálně v prokladu s Ex4. R18 může být zkrácena z Luhačovic do Olomouce. Stejně když tím jezdím, tak se 1/2 vlaku v Olomouci vymění a přímých cestujících z Olomouce do Hradiště a dál je tak na 2 vozy, z Prahy tak na půl vozu. Pro Otrokovice/Hulín/Staré Město žádná změna.