Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 18. 02. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Ostatní země do 18. 02. 2019

dolů
   autor příspěvek
Středa, 02. ledna 2019 - 16:31:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1488
Registrován: 2-2010
Potřebuji poradit: Plánuji jet vlakem/loď/bus v trase: Praha-Hamburg-Hirtshals-Kristiansand-Oslo-Fauske-Narvik-Stockholm -Kodaň-Hamburg-Praha na jízdenku Interrail global pass youth a potřebuji poradit s jízdenkami. Vím, že tuhle trasu už několik lidí zde podniklo, tak třeba mi někdo poradí. Jde mi hlavně o trasu Hjoerring-Hirsthals, kde by měla platit 50% sleva, ovšem nevím, jestli stačí koupit jízdenku ve vlaku, dále loď Hirtshals-Kristiansand, kde by měla platit 30% sleva (nevím kde to na webu společností zvolit), bus Fauske-Narvik (také 50% (v autobuse?)). Rezervace na vlaky s povinou rezervací asi koupit v ČD Travelu na hlavním v Praze? Děkuji

(Příspěvek byl editován uživatelem trs2004.)
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Středa, 02. ledna 2019 - 17:19:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8557
Registrován: 5-2002
ad Bilbo: hybrid s li-ionama [coze] HD300 má jen 500kW a u nás se prý hybrid nevyplatí [proud]

Jako čistě komerční projekt se nevyplatí nikde, pokud si budete kWh vyrábět z nafty. Úspora cca 20 - 30 % spotřeby nevyváží náročnost řešení a z toho vyplývající cenu.

Čistě akumulátorové řešení s nabíjením z veřejné sítě nebo z troleje se začíná jevit jako životaschopnější u lokomotiv čistě pro posun, ale taky ještě není v ekonomice a asi poměry zhorší růst ceny elektrické energie, byť to dle mého názoru bude nafta následovat.
Pružinskij
Čtvrtek, 03. ledna 2019 - 09:48:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3240
Registrován: 4-2015
Vím, že tuhle trasu už několik lidí zde podniklo, tak třeba mi někdo poradí.
To už hodně lidí. Já tedy zatím ne, ale pokusím se alespoň obecně:
Až do Hirtshals lze všude bez místenek, ale v sezóně počítejte, že mezistátní IC do Dánska budou nechutně přeplněné - loni jsem musel se synem opakovaně čekat na další spoje, protože to byla opravdu sardinkárna. A nezdálo se, že by krátké řazení bylo výjimkou.
50 % slevy by vám měl prodat dopravce buď v pokladně při přestupu nebo až přímo ve vlaku průvodčí - Skandinávci jsou obecně hodně tolerantní, takže to s vysokou pravděpodobností půjde.
30 % sleva na loď - to nelze on-line téměř nikdy, budete muset v přístavu do kanceláře dopravce a nakoupit plavbenku na nejbližší spoj. A ty slevy nebudou z nějakého off-peak tarifu, ale obvykle z nějakého základu.

bus Fauske-Narvik (také 50% (v autobuse?)). Rezervace na vlaky s povinou rezervací asi koupit v ČD Travelu na hlavním v Praze? Děkuji
Netuším. Busy nejspíš rovnou v autobuse. NSB měly rezervace jen doporučené, ale nikdy jsem to moc nesledoval.
West code was broken.

Čtvrtek, 03. ledna 2019 - 11:32:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3653
Registrován: 9-2007
A nezdálo se, že by krátké řazení bylo výjimkou.
To víte, třívozová jednotka stačí. [proud] To je tak, když se sází všechno na letadla či autobusy a ti blbí lidi těmi vlaky pořád jezdí... přitom tak šikovně omezili Hamburg - Kodaň, že se teď většinu roku bude přestupovat v Nykobingu a z Flensburgu letos jezdí už snad jen osobáky místo přímých IC, co navíc končí ve Fredericii.

A k té lodi, na webu sám IR píše, že to online jde - odkaz.
Čtvrtek, 03. ledna 2019 - 13:18:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1489
Registrován: 2-2010
Děkuji moc za informace, snad to všechno vyjde jak má, do toho vlaku DE-DK zkusím koupit mítsenku, jestli to půjde.
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Miroslav_ Zikmund
Pátek, 04. ledna 2019 - 16:32:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 535
Registrován: 2-2016
Trs2004 : Hjoerring-Hirsthals > vlaky jen se strojvedoucím, jízdenky v automatu - 50 % sleva = jízdenka pro děti, pochybuji o tom, že by dánský programátor předpokládal slevu na jízdenku IR. Já jsem podobnou "dětskou jízdenkou" řešil Itálii, jejich automat prostě 50 % k nárokovému průkaze nenabízel ... Konduktér se na dětskou jízdenku díval divně, ale ve spojení s průkazem byl spokojen ...
Hirtshals-Kristiansand > jel jsem to "kdysi" v opačném směru, kupováno u kasy, na ceníku jsem tehdy vůbec cenu lodního lístku "bez auta" nenašel, pak jsem platil asi 6 € ...
Povinná rezervace DK > DE je taková divná, za to, že jsem neměl rezervaci jsem popotahován nebyl. Dobré je to noční spojení.
Pátek, 04. ledna 2019 - 18:35:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1304
Registrován: 11-2005
Trs2004:

Hamburg-Fredericia: pokud ICčkem, tak určo místenku (zkus web DB, nebo web DSB), jinak jde jet i s přestupem ve Flensburgu osobákama, ty bývají taky plné, ale sedneš si. Nezapomeň si užít Rendsburg loop.

Hjoerring-Hirtshals: neporadím, já myslel, že tam IR normálně platí [blush]

Hirtshals-Kristiansand: pokud vím, slevu na IR dává jedna ze dvou lodních společností, co tam jezdí. Sleva se získá tak, že na e-shop té lodní společnosti vstoupíš odkazem ze stránek Interrailu (aspoň mě to tak v létě fungovalo). K tomu přidám varování, že ačkoli je přístav v Hirtshalsu hned u nádraží, měl by sis kromě náskoku doporučeného při koupi lodní jízdenky nechat dost času i na cestu. Dodám, že stojí za zacházku tamní maják.

Norsko: s místenkami je to trochu složitější. U denních spojů jsou jen doporučené, ale v silně exponovaných spojích v sezóně může být problém, doporučuju zvážit třeba pokud pojedeš Oslo-Trondheim v celku. U nočních spojů jsou vyznačeny jako povinné, ale taky mi to bez ní prošlo, když jsem jel jen kousek a v poloprázdném vlaku, u letních nočáků Oslo-Bergen jsem si to samo netroufl. Každopádně je velký problém místenky k IR sehnat: podporovaný způsob je nějaká telefonická infolinka, tu jsem nezkoušel a zřejmě je za ní poplatek navíc. Jinak se dá "u pokladny", ale ty pokladny jsou asi jen v Oslu a v Bergenu a mají otevřeno třebas jen 50 hodin týdně, takže si to radši zjisti a naplánuj předem. V Kristiansandu určitě pokladna není.

Fauske-Narvik: nejel jsem, ale můžu se poptat. Tuším to šlo v e-shopu.

Narvik-Kobenhavn: snadno se dá zjistit které vlaky jsou povinně místenkové (pravděpodobně noční a X2000/3000), místenky koupíš na e-shopu SJ a vytiskneš.

Kobenhavn-Hamburg(přes Falster): asi jen na kase DSB, v Kodani hrozný fronty, jinde nevím jestli je kasa. Může být vyprodáno(?).
Kejvačka
Úterý, 08. ledna 2019 - 07:50:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2304
Registrován: 10-2004
Abyste tu nezvlčeli, vizte několik záběrů z nové reportáže Korejské ústřední televize o plnění úkolů pětiletky hrdinnou dělnickou třídou na korejských železnicích v srdečné odezvě na novoroční projev váženého nejvyššího vůdce soudruha Kim Čong Una.





https://www.youtube.com/watch?v=jXRNdcDRZG0
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Středa, 09. ledna 2019 - 14:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1152
Registrován: 8-2004
Libcha:
Kobenhavn-Hamburg(přes Falster): asi jen na kase DSB, v Kodani hrozný fronty, jinde nevím jestli je kasa. Může být vyprodáno(?).

Komu by se chtelo stat frontu? Danove nakupuji listky na internetu. Pruvodcimu staci ukazat QR kod na mobilu.
https://travel.b-europe.com/dsb-rail/en/booking#TravelWish
Středa, 09. ledna 2019 - 15:36:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1309
Registrován: 11-2005
J_p: e-shop DSB umí sice prodávat samotné místenky, ale jen na vnitrostátní relace, což nepodporuje možnost jet na Interrail přívozem Roedby-Puttgarden. Tebou odkazovaný web sice umí i mezinárodní relace, ale zase jsem tam nedokázal naklikat pouze místenku k Interrailu.
Středa, 09. ledna 2019 - 16:19:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1491
Registrován: 2-2010
ad Libcha: A to nedokáže ty místenky prodat ČD travel na hlaváku v Praze?
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Martan2
Středa, 09. ledna 2019 - 19:38:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 329
Registrován: 11-2010
Kejvačka: Zajímalo by mě, kde Kim Čong Un pořád schovává tu svojí nejnovější asynchronní lokomotivu. V roce 2011 slavnostně vyrukovali s prvním exemplářem a pak se po celém projektu okamžitě slehla zem. Asi je nepojízdná, ale mohli by jí ukázat alespoň v muzeu nebo v nějakých reportážích o tom jak mají všechno nejlepší na světě.

(Příspěvek byl editován uživatelem martan2.)
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 18:42:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1314
Registrován: 11-2005
Trs2004: s ČD Travel nemám žádné zkušenosti; zjisti a poreferuj
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 19:16:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1868
Registrován: 7-2017
ad martan - hmm...něco mi to připomíná[lol]bejt červená celá.....krapet jako ten náš[lol]
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 19:57:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 552
Registrován: 1-2004
Libcha: Já stejně jako mnozí ostatní, jen ty nejlepší. Vzhledem k tomu, že UMĚJÍ obsluhovat terminál DB, vytáhnou z něj všechno, co se vytáhnout dá, vč. místenek. Pokud jedu do zahraničí, nakupuju jedině u nich. A co u nich neseženeš, neseženeš nikde v ČR.
Pružinskij
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 21:13:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3279
Registrován: 4-2015
Teoreticky by jakákoliv mezinárodní pokladna ČD měla umět vydat rezervace na téměř všechny spoje v Evropě (krom open access projektů jako Thello, Flixtrain etc.), pokud tedy není zanesená do systému chyba, jako to bylo a dost možná ještě je např. u TGV SNCF (chybné TK). Určitě jdou např. lůžka VR, RENFE apod. Ovšem často musíte na obsluhu vyvinout tvrdý nátlak - a ještě to možná koupíte blbě.
Co rozhodně neumí jsou rezervace v systému ex. SSSR (vyjma Turkemistánu, který se izoloval naprosto dokonale), ty je třeba pořešit jinak.
West code was broken.

Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 21:21:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 7-2017
Obchoní komory Andorry a francouzského regionu Pyrénées-Orientales zvažují výstavbu "metra" mezi oběmi zeměmi. Trať by měla začínat ve městě Porta, odkud by vedla nejdříve po 200m dlouhém viaduktu a pak tunelem do 7km vzdáleného Cas de la Paz. Projekt má zkrátit cestovní čas mezi městy na třetinu (11min), odhadované náklady jsou 150 miliónů euro. odkaz
Kejvačka
Čtvrtek, 10. ledna 2019 - 22:32:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2310
Registrován: 10-2004
Několik nových železničních fotek z Číny, včetně jednání ve vagóně.





Zdroj: Korejská ústřední tisková agentura, http://www.kcna.kp
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Pátek, 11. ledna 2019 - 08:51:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 553
Registrován: 1-2004
Jakej má moderní - zápaďáckej - setřih. Asi pro odlišení od té "ostatní masy proletariátu" [uhoh]
Pátek, 11. ledna 2019 - 14:05:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8740
Registrován: 4-2003
Notýsek má i poskok na čínský straně, asi je to nakažlivý.[biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 11. ledna 2019 - 15:36:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1872
Registrován: 7-2017
vepřík[proud]
Pružinskij
Neděle, 13. ledna 2019 - 12:02:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3294
Registrován: 4-2015
Protože se tu delší dobu nic neobjevilo (naposledy fotoreport kolegy Intelpetra z Pobaltí), vložím něco krátkého z opačného konce Evropy.
Začátkem listopadu jsem přemýšlel kam vyrazit na poslední vlahé teplé dny. V úvahu přicházela Francie nebo Itálie. Letmým náhledem do odklonových zajímavostí bylo rychle rozhodnuto. Rozsáhlé výluky a odklony v Kalábrii slibovaly mmj. kompletní projetí relativně nové tratě č. 122 RFI Gricignano-Teverola - Bivio Maddaloni, postavené pro nový velký neapolský ranžír Maddaloni-Marcianise Smistamento, o délce 16 km.
V průběhu minulého roku tam byly v době výluk přetrasovány IC z trati 85 přes Latinu. Jinak se tam dá nahlédnout i v noci z některých nočních ICN, ty jsou ovšem trasované samostatnou sedmikilometrovou odbočkou na Cancello a především jedou v noci, čímž je projížděcí zážitek silně znehodnocený :-).
K tomu se přímo nabízela možnost využít některých produktů z rozvíjejícího se segmentu turisticky nostalgických vlaků, natrasovaných po převážně již opuštěných drahách Apeninského poloostrova. Nakoupil jsem tedy (jak se později ukázalo i poněkud nerozumně) potřebné jízdenky a rezervace na potřebné spoje a hotely a vyrazil na cestu.
Noční ICN z Turína do Salerna bylo zcela vyprodané (tedy sedačky), první místa se uvolnily až za Římem. Před Casertou jsem nahlédl do sousedního kupé - a hle! Pokladník a šotouš nejmenovaného šotoklubu vyčenichal stejnou příležitost a mlsně vyhlížel blížící se ranžír. Ten se skutečně využívá, ale zdaleka ne v celém předpokládané kapacitě - například zcela chybí dostavět výjezd z odjedové skupiny na Bivio Ouest a také stavba nové trati směrem na Capuu a Řím je zastavená a chátrá (podobně jako prodloužení metra z Aversy, holt došly prachy). V Averse jsem za deště došel k metru, projel se do Neapole a zkoumal co dále. Díky výlukám byla řada spojů zrušená i na vedlejších tratích. To se mi zrovna nehodilo, jediné co se zdálo funkční byla dálková relace "Minuetta" do Campobassa. To sice jelo, stejně tak i další přípoj na Cassino, ale vše se sesypalo večer. Vlaky stály už od Pignatara na blok za sebou, přehlcená Caserta nebrala a propustnost se omezila na jeden vlak za 20 minut. Když jsem s hodinovým zpožděním dojel v deset večer do Caserty, vlak tam byl ukončen a dále nejelo nic. Sice tam postávala už asi dvě hodiny zpožděná souprava od neapolského pendlu, ale ani ta se nejevila odjet. Průvodčí nás sice do ní nasáčkovali, ale pak pokračoval italský scénář. 40 minut čekání a nic. Pak se objevila informace, že pojede bus. Půlka lidí zůstala v bezprizorním vlaku, zbytek se vrhl střemhlav do autobusu. To už bylo 23 hodin a začínal jsem se loučit s představou 4* hotelu, vtipně zabukovaného v Neapoli. Další půlhodinu zabralo papírování řidiče a RFI a pak další dlouhé čekání. Před půlnocí jsem to nevydržel a odešel do nejbližšího hotelu se civilizovaně vyspat. Další den měl být taky náročný.
West code was broken.

Pružinskij
Neděle, 13. ledna 2019 - 12:20:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3295
Registrován: 4-2015
Na první listopadovou sobotu si společnost http://www.fondazionefs.it naplánovala hned dva páry vlaků po trati 335 Roccheta S. Antonio Lacedonia - Montella - Avellino, kde už je osobní doprava zastavená už mnoho let. Jízdenky byly v prodeji za pár eur, doslova za symbolické částky, tedy zbývalo to jen odjet. V Montelle se konaly nějaké místní oslavy, které byly samy o sobě silným zážitkem.
Ráno přestalo pršet a hned po snídani jsem vyrazil na prohlídnu největší atrakce v Casertě: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zámek_Caserta. Zámek je hned u nádraží, obrovský, nicméně bez vstupného se nedostanete ani na zahrady. Krátké zastavení ve městě i u zámku je i tak zajímavé:



Na posledním snímku si všimněte decentně schovaných veřejných záchodků ...[proud]

Na nádraží pokračovaly výluky, všechno zpožděné, akorát můj IC do Foggie jel náhodou včas.

West code was broken.

Pružinskij
Neděle, 13. ledna 2019 - 12:54:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3296
Registrován: 4-2015
Cesta napříč Apeninami je vždycky zajímavá - z trati do Beneventa je super především první výjezd nad neapolskou plošinu, pak se dráha zaryje do hor. Mezi Beneventem a Troiou čeká na již schválenou modernizaci a tunelizaci, před Foggiou je pak fungl nová spojka pro přímý směr na Bari (řídce pojížděná i FR z/do Říma). Nádraží Foggia nabízí jen relativně drahou a nezajímavou "nádražku", směrem do města je pak dost různých fast foodů pro sběr potravy. Po druhé odpoledne byl mimořádný vlak do Montelly dokonce uveden na odjezdových tabulích... a krátce před odjezdem se dohrkala známá řada 668! Trocha zklamání, ale jak mi vysvětlil průvodčí - "Hele, tohle je Treno turistico, na Treno Nostalgico si počkej do Montelly, ten přijede z druhé strany!". Nastoupilo asi 10 lidí, dychtivých překonat 75 km do Montelly vlakem (možná bývalý železničáři či příbuzní?). To ještě nikdo nečekal, jaká tortura bude následovat. Až do Rocchety to šlo, tak se jezdí běžně a po opravě je dráha v prakticky "koridorovém" stavu. Pak však začala legrace. Sice před námi projela nějaká ta italská "mufka", byly vidět odstraněné časté závaly smytého bahna z polí, jenže noční déšť vykonal své a tak šla do kopru nejen adheze, ale i nové bláto a také jízdní řád. Když se setmělo, rodinky začaly panikařit - dvou a půl hodinový obrat zpět jistě nestihnou. Průvodčí tomu narazili liru, když začali vyjednávat o dřívějším odjezdu z Montelly zpět - jinak se dostanou dolů z hoř až k ránu! Tím zase celý vlakový výlet ztrácí smysl, neboť z karnevalu a oslav nic nebude! Nakonec to dopadlo tak, že lidi z vlaků odvezly do města autobusy a beztak byly večerní odjezdy pořádně zpožděné. Střízlivý totiž nebyl ani vlakový personál. Na příjezdu naše zpoždění dosáhlo 90 minut (Treno historico z Beneventa skoro včas, tam však byla motorová lokomotiva).








Fotit bez stativu nemělo moc význam, tak jsem šel vstříc davům na kopec do města na akci: http://sagra.castagnamontella.it
Velmi silný a autentický zážitek, výborné víno, jídlo, davy lidí, prostě mohu doporučit.


Z hospod a barů jsme se postupně skutáleli dolů na nádraží a s +15´odjeli do Beneventa. Z otevřených oken historické soupravy se dala hezky pozorovat horská krajina i za tmy, postupně však většina účastníků usnula a vystoupila až v Avellinu (+25´). Do Beneventa nás dojelo jen pár, přesně v jednu ráno. Hotel jsem měl u Trajánova oblouku a nedaleké zastávky, tam však vlak nestavil, takže jsem se ještě prošel nad ránem po městě a kolem půl druhé konečně zapadl do hotelu.
West code was broken.

Pružinskij
Neděle, 13. ledna 2019 - 15:30:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3300
Registrován: 4-2015
Hotel Villa Traiano( https://www.hotelvillatraiano.com/en )mohu vřele doporučit, čisto, útulno, kulturní prostředí.

Z Beneventa se však běžně nejezdí ani na sever do Campobassa - rozsudek smrti dráze podepsal sesuv za městečkem Morcone. Pár let se tam nejezdilo vůbec, přitom celá horská jednokolejka prošla kompletní obnovou svršku a někde i ZZ. Italům to nedalo a po zhruba pěti letech zastavení provozu začali postupně trať zprovozňovat. Nejdříve do Pietrelciny (poutní místo) a pak postupně až do Morcone, před zával. Poslední léta provozu byly v podobě 3 - 4 párů osobáků, přičemž rameno se dělilo v Campobassu, dále dolů Jadranu měla dráha společné jen číslo 315. Dnes je tedy sjízdných 43 km do Morcone, kde jsou deponované i dvě české lokomotivy ex. ř. 742 (740) na pracovní vlaky. Výletní vlaky obvykle začínají v Neapoli a konči v Pieltricině, jen pár dní v roce jedou až pod historické městečko Morcone. Když 4. 11. vyjel speciál do Morcone, náramně se mi to hodilo. Jízdenka za symbolické 4 eura, pro jistotu jsem pořídil i zpáteční. Sice mě mírně zneklidněla informace o další chystané jízdě až do Campobassa, ta se však nakonec nerealizovala.
Nejdříve však, po bohaté italské snídani, bylo dobré si projít Trajánovo město:




nakoupit nějaké cetky pro děti k Vánocům a pak teprve počkat na vlak z Neapole.







Odjezd z Beneventa +20´, příjezd do Morcone po 13 hodině, skoro včas. Vlak byl opět skoro prázdný, jen pár lidí, zaujali mě například starší manželé, kteří si místo strašení imigranty raději adoptovali rovnou dvě malé černošky a vyjeli si s nimi na výlet. Nové reléovky ve stanicích byly povypínané, PZZ taktéž a kolem vlaku rejdil personál RFI k zajištění jízdy. V Morcone už zase pršelo a to docela drasticky. Aktivní personál mě vyhnal od focení českých mašinek, tak raději pryč.
Už zbýval jen návrat do Sudet, nějakých 1000 km na sever. Letecky to při rozvrácené železniční dopravě nemělo moc význam, ani cenově nic zajímavého nešlo najít, takže jsem měl nakoupené jízdenky na noční spoje až domů. Urychlit se to dalo jen přesunem na další trať ke Carpinone a chytit Minuetto do Říma - jenže k tomu mi bohužel chyběla právě ta zavalená lokálka. Vzpomněl jsem si jak jsem začínal, zahudroval a v dešti vyrazil na hlavní silnici na sever. První auto - česká ochcávka! A samozřejmě nebrala (já třeba beru i cizině lidi poměrně běžně), takže následovala hodina v dešti pod historickým městečkem, které jsem měl původně v úmyslu navštívit. Půl hodiny před odjezdem mého přípojného spoje na Nightjet do Mnichova zabrzdili starší manželé s karavanem. To nemělo chybu - ač o generaci starší, takoví odrostlí hippies, rozuměli jsme si hned a během půlhodiny stihli nejen vlak, ale i nákup sýrů v nějaké zapadlé podhorské díře. Miuetto bylo narvané až k prasknutí, všichni do Říma, NJ rovněž tak, ale o tom jsem u psal jinde. Mohl jsem být k obědu doma, ale to by nebyl NJ, aby neměl alespoň hodinu. Nakonec to vyšlo i se snídaní v ICE do Norimberku.
A tím jsem uzavřel poměrně úspěšný šotorok 2018, další větší akce následuje za měsíc, na promrzlých mazurských pláních s dánskými ojetinami.

A co k rozjetému projektu výletních vlaků? No, mimo sezónu to tedy úspěch moc nemělo. Ani jeden ze mnou použitých tří spojů nebyl zaplněný ani z poloviny. To samozřejmě může být jiné v létě, nechme se překvapit. Nabídka je stále docela bohatá (http://www.photorail.it/forum/index.php?board=68.0), takže se nejspíš dočkáme zajímavých vlaků i jinde.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pružinskij.)
West code was broken.

Středa, 16. ledna 2019 - 14:24:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2240
Registrován: 12-2007
Někdo se tu ptal na Bus Fauske-Narvik. My kupovali u řidiče a dostali jsme 50% slevu. Řidič IR znal a nebyl překvapen.
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Středa, 16. ledna 2019 - 15:16:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1493
Registrován: 2-2010
Adresa R_1463: na ten bus jsem se ptal já. Děkuji moc za info, to je dalších 500 Kč za osobu ušetřených. Kdy jste tam jel a jaká byla obsazenost? Já teď aktuálně řeším místenky/lůžka Norsko/Švédsko.
Posláno z mobilu. 2.0
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Pátek, 18. ledna 2019 - 11:12:27  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16046
Registrován: 11-2005
P: [ok] Díky za snahu a nahrání pár fotek. Máš nový aparát? Zdají se mi fotky lepší, než tomu bývalo dříve u tvých reportů.
Pružinskij
Pátek, 18. ledna 2019 - 11:22:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3322
Registrován: 4-2015
Ne, to se ti nezdá, jen jsem se doučil pár dalších funkcí v PS. Ale zdaleka ne všechny potřebné pro alespoň zhruba střední úroveň posteditu, hodně to flákám. Taky občas dám záměrně horší (třeba kompozičně nebo výběrem místa), protože tu nechci vytlemit úplně všechny. Jo a míchají se mi "fetky" ze smartphonu a z normální zrcadlovky (byť 12 let starý). Chtělo by to a, investovat do nový a b, doučit se více a precizovat úpravy. Ale zatím myslím, že pro účely zde to stačí.
West code was broken.

Pondělí, 21. ledna 2019 - 10:43:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2245
Registrován: 12-2007
Trs2004: Je pravda, že to bylo už v roce 2011, ale nečekám od té doby změny. Bylo to v polovině srpna, hlavní sezóna, pracovní den. I když byly do vlaku Trondheim-Bodé doporučovány místenky, měli jsme dvojsedadlo pro sebe i bez místenky. V luxusní vysoké setře z Fauske do Narviku nás bylo včetně nás 2 a řidiče 5. Bus byl tedy téměř prázdný. Hodně nás tak malá obsazenost překvapila.
Na IR byla sleva též na loď z Bergenu do Flamu a zcela platil na Flamsbana.



(Příspěvek byl editován uživatelem R 1463Úpa.)
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Pondělí, 21. ledna 2019 - 21:41:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1320
Registrován: 11-2005
Tak starými informacemi bych se určitě neřídil, třeba už v roce 2014 na Flamsbanu byly povinné místenky(=příplatky), i když v rozumné výši. Rozhodně se ví, že Interrail dával na zmíněný bus slevu různě v minulosti, ale třeba teď o tom na oficiálních stránkách Interrailu nic není.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 22:06:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 558
Registrován: 1-2004
R 1463Úpa: Tak při mé cestě z Fauske do Narviku, Tromso a dále na Nordkapp byl před lety autobus také poloprázdný. Zřejmě si bohaté Norsko může opravdovou dopravní službu pro cestující dovolit...
Pružinskij
Úterý, 22. ledna 2019 - 15:12:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3326
Registrován: 4-2015
Minulý rok slavila Stanserhornbahn výročí (https://de.wikipedia.org/wiki/Stanserhorn-Bahn). To by nebylo samo o sobě tak zajímavé, podobných výročí je hodně a navíc současné dráhy vypadají dost jinak než v době vzniku. K výletu mě donutily až akční jízdenky společnosti, které nabízely zpáteční jízdenky doslova za pár franků (a tedy tisícové úspory jen na jedné jízdence). Dodatečně se sice ukázalo, že dráha si ještě započítala povinnou "místenku" za 5 CHF, celkově však nebylo co řešit a bylo nutné vyjet do 30.6. - o letních prázdninách už slevy nebyly.
Dolní sekce je stále pozemní lanová dráha, zbytek je nadvakrát přestavěný na visutou lanovku. Zajímavé je, že i po téměř 50 letech od zastavení provozu na kolejích do 1850 m.n.m., je krásně vidět spodní stavba dráhy a místy i koleje. Mezi lety 1975 až 2012 zda jezdila "běžná" lanovka s lidmi uvnitř kabinky, od roku 2012 pak současná dvoupodlažní, s naklápěním kabin podle sklonu dráhy. Samozřejmě doporučuji horní, otevřené podlaží, zážitek je to opravdu netradiční a slabší povahy budou asi blejt...







V mezistanici Kälti je pochopitelně nutný pěší přestup z jedné dráhy do druhé. Nahoře je vidět tunýlek do hotelu po původní pozemní lanovce a poměrně nevzhledná novostavba s restaurací. Tam se ukázal precizovaný švýcarský marketing, kdy se dalo 5 franků za místenku odečíst z útraty v hospodě. Hm - nahlédl jsem na ceny snídaní (pokud nechcete koukat na Rigi v oblacích, tak se vyplatí přivstat), porovnal s obsahem mýho batohu z český Billy... a šel jsem se najíst na vrchol Stanserhornu. Výborné výhledy na všechny strany, jen poněkud přelidněno. O prázdninách asi masakr.
Většina se vracela stejnou lanovkou zpět do Stansu, protože jízdenky byly jen zpáteční, to se mi však zdálo ještě méně zajímavé, než snídaně v horském podniku. Vyrazil jsem po hřebeni na Wirzweli, kde končí dvě lanovky z Dallenwilu a mnohé další pokračují na okolí svahy hor. Dramatické výhledy se konají jen na počátku, pak už je to nuda po silnici.



A šup dolů do Dalenwilu na Zentralbahn a na další dráhy:


West code was broken.

Pondělí, 28. ledna 2019 - 06:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 1-2018
Zdá se to neuvěřitelní, ale na stránkách Cambodia railways není jejich jízdní řád. Prosím, uměl by někdo poradit? Má někdo nějakou zkušenost? Předem děkuji
Pružinskij
Pondělí, 28. ledna 2019 - 08:53:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3357
Registrován: 4-2015
Phnom Penh – Sihanoukville: 2 ráno a odpoledne, jen pá, so, ne. 263 km. Sisophon nevím.
West code was broken.

Pondělí, 28. ledna 2019 - 22:19:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 11-2017
Neapol, srpen 1990:
Úterý, 29. ledna 2019 - 10:01:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 4-2009
Dobrý den,měl bych dotaz ohledně rezervace místenek v "Glacier expressu".
S kamarádem chceme v červnu projet celý úsek ze St. Moritz až do Zermattu a na stránkách https://shop.glacierexpress.ch/gex_en/bergbahn/ticket bych si chtěl předem rezervovat místenky pro nás dva. Co se týče mě,já pojedu na "Swiss Travel Pass" (ten v nabídce je),ale kolega pojede na FIPku a nevím,která z daných možností odpovídá výběru na obrázku,nevíte to někdo?
Uvítám i další rady ohledně rezervace.

Předem děkuji za vaše odpovědi.

Nejhezčí pohled na svět je z kabiny lokomotivy
Úterý, 29. ledna 2019 - 10:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 626
Registrován: 9-2008
Zubacka: vykaslat sa na Glacier express, obycajnymi vlakmi s prestupmi je to len o cca 20 minut dlhsie, variabilnost vlakov od rana do vecera + daju sa stahovat okna v niektorych voznoch a uzivat si vyhlad na cerstvom vzduchu. Glacier express pojde plny aziatov, obycajne vlaky (IR, RE, S) su ovela volnejsie. Pohodlie porovnatelne.
Úterý, 29. ledna 2019 - 21:49:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 11-2017
Glacier express fakt vynech - pokud tedy netrváš na speciální sklenici na víno [happy]
Radši si cestu rozdělte, svezte se smíšeným vlakem nebo v létě v otevřeném voze přes Berninu; je to stokrát lepší
Úterý, 29. ledna 2019 - 22:25:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 9-2011
Zubacka: jeďte obyčejnými vlaky s několika přestupy, ale se stahovacími okny. Jezdí poloprázdné, měli jsme téměř celou cestu velkoprostor sami pro sebe (ve dvou). Bezvadně topí, takže i v únoru se dalo jet se staženými okny a fotit a fotit, až z toho SD karta omdlévala :-D. Takové fotky v Glacier expresu přes panoramatické okno neuděláte a ještě budete mít na fotkách odrazy šikmých korejských očí.
Vyjeli jsme ráno skvěle vyspaní z italského Tirana (poblíž nádraží je spousta velmi dobrých penzionů) a projeli za den přes St. Moritz, Andermatt, Brig do Lausanne. Nejkrásnější je podle mne úsek MGB z Disentis do Andermattu. Užijte si to.
Středa, 30. ledna 2019 - 09:21:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 4-2009
Dobře děkuji vám všem za tipy 🙂 asi to uděláme podle vás,bude to určitě lepší.
Nejhezčí pohled na svět je z kabiny lokomotivy
Malý_fotograf
Středa, 30. ledna 2019 - 10:42:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6818
Registrován: 5-2002
malý_bobeš: Ze kterého úseku je třetí fotka? [happy]
Na každou svini se někde vaří voda. I na mě.
Středa, 30. ledna 2019 - 14:35:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 9-2011
Hádám, že by to mohlo být někde mezi Churem a Disentis/Muster. To údolí je nádherné, mé srdce vodáka jásalo :-)
Středa, 30. ledna 2019 - 16:31:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 11-2017
je to za stanicí Versam-Safien (podvečerní vlak z Churu do Disentis)
poněkud nedoceněný úsek RhB, jezdí tam i náklady
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 14:59:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2054
Registrován: 11-2005
ADIF konečně zahájil definitivní fázi testování zabezpečení na nové LAV Antequerra - Granada. Zde jedno video.

Dá se očkávat, že v průběhu jara bude povolena simulace komerčního provozu. Nicméně přesný termín uvedení do provozu po všech těch odkladech z minulosti si nikdo netroufá říci. Já sám to při uvážení všech aspektů odhaduji na září 2019.
Donner au train des idées d'avance...
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 18:49:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 8-2017
A kdo má rád otevřenou krajinu, delší cesty, neevropu, tak pro takovéhle couraly bych doporučil (jednou) třeba Rusko, USA, Kanadu, nebo něco, kam bych se hrozně rád jednou podíval tak aspoň na měsíc - Jižní Ameriku. Brazílie, Argentina atd. Ovšem to chce studium španělštiny.

Netřeba. Stačí umět pozdravit, poprosit, poděkovat. K tomu pár číslovek a základních pojmů, jako je vino tinto, carne, papas fritas, salida/llegada, ida/vuelta, ventana/pasillo. Pak se můžete "courat" dle libosti a při tom absolvovat třeba Ferrobus na Altiplanu, Tren Universitario de La Plata, Buscarill z Talcy do Constitutionu případně Tren mixto v Bolivii z Yacuiby do Sta Cruz a spoustu jiných zajímavostí.

Sobota, 02. února 2019 - 19:24:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 981
Registrován: 8-2015
Když se tu řeší Jižní Amerika, tady je FB z Ekvádoru: https://www.facebook.com/pg/TrenEcuador/photos/?ref=page_internal
Divím se, že trať i motorák vypadá k světu [happy]

A jeden trochu starší [happy] Ecuador tren-a-san-lorenzo-ibarra-ecuador-angty2.jpg
Kejvačka
Sobota, 02. února 2019 - 19:28:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2325
Registrován: 10-2004
Nádraží ve Hjesanu, KLDR, včera. Nádherná budova i ten kolorit před ní.



http://www.kldr.info/2019/02/02/deti-a-mladez-zahajili-studijnu-c estu-k-rodisku-sudruha-kim-cong-ila/

A pro dodání lesku této diskusi ještě záběr elektrické lokomotivy z jednoho z nových dokumentů Korejské ústřední TV a snímek z nástupiště hlavního nádraží v Pchjongjangu. První perón je tak rozůehlý, že přímo na něj pod střechu při náležitých akcích vjíždějí nejen osobní auta, ale i autobusy pro slavnostní hosty. Heslo na peróně praví: "Ať žije vážený nejvyšší vůdce soudruh Kim Čong Un!"

Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Mladějov
Sobota, 02. února 2019 - 19:36:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13503
Registrován: 3-2007
Kolik vám za tu pravidelně dávkovanou propagandu platěj ?
Neděle, 03. února 2019 - 06:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 982
Registrován: 8-2015
Filipíny ruční drezíny: https://www.novinky.cz/koktejl/496136-vyhnout-se-zacpam-na-filipi nach-k-tomu-slouzi-lidske-lokomotivy.html

Miroslav_ Zikmund
Neděle, 03. února 2019 - 15:39:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 537
Registrován: 2-2016
Zubacka : s FIPkou (SP) se kolega na Glacier expressu nechytne. Peníze ušetřené za rezervaci využijte pro BUS RhB Lugano-Tirano (nutná rezervace u kterékoli pokladny, platí FIP SP, resp. Swiss Pass). S rizikem lze rezervaci (fakticky příplatek) pořídit i u šoféra.
Středa, 06. února 2019 - 02:08:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 5-2018
Dobry den, tuší někdo, zda je HERSCHEYiska železnice na Kubě stále mimo provoz?😓
Středa, 06. února 2019 - 21:08:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 258
Registrován: 12-2007
pekařJan: pokud myslíš tu električku u Havany, tak dle posledního Československého dopraváka mimo provoz je.
Pružinskij
Čtvrtek, 07. února 2019 - 09:05:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3408
Registrován: 4-2015
Podle DSO je krátký kus opět v provozu.
West code was broken.

Pružinskij
Středa, 13. února 2019 - 10:18:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3413
Registrován: 4-2015
Velmi užitečný "návod" pro FIPkaře směřující na Ostrovy:
https://www.raildeliverygroup.com/files/Publications/services/rst /RST_Guide_for_visitors_to_Britain_using_FIP.pdf
West code was broken.

Pátek, 15. února 2019 - 16:29:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 490
Registrován: 7-2017
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/trump-newsom-vysokorychlos tni-zeleznice-kalifornie.A190215_083745_eko-zahranicni_div
Neděle, 17. února 2019 - 20:17:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6716
Registrován: 12-2011
Jezdí ve Francii někde klasické soupravy v nezávislé trakci?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Adam_r
Neděle, 17. února 2019 - 21:30:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1468
Registrován: 10-2003
Jezdí ve Francii někde klasické soupravy v nezávislé trakci?
Jezdivalo se treba na TER Vallonce - Grenoble - Annesy. Ale je mozne, ze to uz bylo nahrazeno jednotkami. Na 99% pojede v klasice treba nocni Gap - Paris s odjezdem 21:34 z Gapu, kde jsou razeny ubytovaci vozy.
Neděle, 17. února 2019 - 22:47:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3749
Registrován: 9-2007
Mám za to, že už jen noční vlaky. Pokud se vše zadaří, tak v zimě chceme dát ten noční vlak, jede už z/do Brianconu, příjezd tam má mezi 8. a 9. hodinou ráno a stíhá se odtamtud ještě dostat do Itálie, tak se můžeš přidat.

218 už nafocené máš, tak pokračuješ dál? [biggrin]
Pružinskij
Pondělí, 18. února 2019 - 07:54:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3421
Registrován: 4-2015
jede už z/do Brianconu, příjezd tam má mezi 8. a 9. hodinou ráno a stíhá se odtamtud ještě dostat do Itálie, tak se můžeš přidat.
To zní jako plán. [happy] Nějaký podrobnější nástřel akce?

Jezdí ve Francii někde klasické soupravy v nezávislé trakci?
Samozřejmě, i když jich rychle ubývá a nafocené to má snad už půlka světa. Sice Paris - Montlucon už je minulost, ale IC do Boulogne sur Mer je sázka na jistotu. Ačkoliv už trať není tak šotoatraktivní. Spíše než focení zkuste vymetat bary u nádraží a vychutnávat atmosféru francouzského venkova. V Boulogne toho moc není (válka udělala své), stopy po bývalém tramvajovém provozu jsem tu kdysi dával (taky jich moc není). A když už tam, tak taky na úzkou metrovku na Baye de Somme. Ta je tak populární, že většinou jezdí i v zimě.
A pak ty poslední noční spoje, jak bylo popsáno (Briancon, Rodez).
West code was broken.