Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 20. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 20. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Středa, 09. října 2019 - 19:07:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3110
Registrován: 7-2017
jojo...tam se před nějakým rokem přepravoval nějaký 4kolák
Středa, 09. října 2019 - 21:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 919
Registrován: 9-2008
kredenc830: Je to 434.2315 (KHKD)
431.032
Čtvrtek, 10. října 2019 - 17:49:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 5-2018
kredenc830, dědek hank, Mdt:
Ta malá mašinka co jste viděl z trati u Žehrovic je novostavba lokomotivního pomníku od jednoho šikovného pána z UL na bázi podvozku z důlního huntu, jak píše Zdepa.

Ten Krutwig, co vystavil Mdt byl rozebrán a jeho díly přispěly na zprovoznění Krutwiga na Košickou dětskou historickou železnici. Více najdete zde: http://1loco.eu/CZ.fotoalbum.php?adresar=/opravy/CKD-Skoda-BS200- Krutwig (čtvrtý obrázek). Zbytek spolu se zbytky toho Púchovského byly použity na stavbu pomníku. Detaily najdete tamtéž.
Čtvrtek, 10. října 2019 - 21:38:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 6-2019
VIDEO: Výlet s 477.043 do Nižboru 10. 10. 2019

https://youtu.be/MkZ6Unjyz64


Čtvrtek, 10. října 2019 - 23:08:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2918
Registrován: 7-2005
ad Alf - Lužná už má na webu JŘ pro 414.096 http://www.cdmuzeum.cz/muzeum/aktuality/-30777/
Blanka
Pátek, 11. října 2019 - 21:56:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1246
Registrován: 12-2014
Tak tohle mě dostalo...[jidlo]

Zdroj: https://www.facebook.com/miljoenenlijn/photos/a.171345279583249/2 608235102560909/?type=3&theater
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Pátek, 11. října 2019 - 21:59:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2784
Registrován: 11-2006
... aneb, co vše je potřeba k práci s parní lokomotivou. [happy]
http://www.spdz.estranky.sk/- stránka věnovaná M131.1443 (a nejen jemu)
Sobota, 12. října 2019 - 02:20:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1006
Registrován: 1-2012
Ad těsto.
Organizoval jsi někdy něco, co mělo smysl? Založ si cestovní kancelář a můžeš organizovat nostalgické vlaky. To není fantazie, to je fakt, kamarád z Drážďan, když byl bez zaměstnání, tak to zkusil a přežil.
Sobota, 12. října 2019 - 08:24:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3117
Registrován: 7-2017
jaktam ti chlapi pěkně vzorně odpočívají[lol]asi na ně přišlo bělmo[lol]
Sobota, 12. října 2019 - 18:17:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1121
Registrován: 8-2015
USA kombinace lokomobil a náklaďáků [happy] Pramen https://www.smokstak.com/forum/showthread.php?t=110024



Jakou měly tyto přestavby výhodu? Oprava tím, co bylo po ruce, a lepší jízdní vlastnosti, vyšší rychlost apod.? Díky Kwasi
Sobota, 12. října 2019 - 21:08:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 12-2006
Volary - Soumarský Most 313.902

Neděle, 13. října 2019 - 08:01:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1279
Registrován: 4-2009
Přátelé, jelikož celý můj život mám slabost pro čoudy, tak i vzhledem k informacím co mám při mé současné práci, mám i vážné obavy o provoz parních lokomotiv (nejen) na koridorech po 1.1.2025. ETCS. Bude a není úniku. Co s tím v tomto případě vůbec nevím, technologie se vejde jen do velkých mašin a hlavně - min. 10.mil. CZK za mobilky je prostě smrtící číslo...
Neděle, 13. října 2019 - 08:21:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3104
Registrován: 7-2006
Co s tím v tomto případě vůbec nevím

Napadají mě pak jen lokálky,bo tam se to snad nedostane ..ta moderní téchnika .. Ještě že na naší modulové železnici to řešit snad nikdy nebudeme .. [wink]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Neděle, 13. října 2019 - 09:25:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13260
Registrován: 11-2002
Taky lze doufat, že cena půjde dolů, fůra věci, kdo stála majlant, se dá dnes pořídit za rozumný peníz...
Neděle, 13. října 2019 - 10:10:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1284
Registrován: 4-2009
Láďa: To se pleteš, v seznamu ETCS je třeba i Hrbatá nebo Šumavské tratě a další 😊
Neděle, 13. října 2019 - 10:33:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3106
Registrován: 7-2006
[sad] .. Oldi v seznamu být můžou,ale .. [nene]věřím,že se realizace tam my dožijeme .. [vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Neděle, 13. října 2019 - 13:18:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 9-2005
Tak on první "filtr" přijde už 15.1.2020. Pokud jde o ETCS, tak v našem případě máme čas do roku 2030 (trať Kolín - Děčín). Nevěřím v to, že ta cena za mobilku - plus dále schvalování vozidla - moc dolů nepůjde. Navíc za cenu jedné mobilky si můžete nechat opravit středně velkou lokomotivu na klíč (řádově). V případě ježdění do Zubrnic je jedna z variant taková, že dopravu mezi Střekovem a Březnem přesuneme na silnici (autobusy nebo si lidi holt dojedou o 8 km dále autem) a chybějící kilometry naženeme prodlužováním trati do Lovečkovic. Takže vyhlídky nic moc, ale asi je to tak správně.
Otázkou je, jestli nám "krkem nezakroutí" nějaké limity na emise nebo třeba zákaz používání roudupu při hubení plevelů v kolejišti. To bude konec mnohem rychlejší ještě před rokem 2030.
Neděle, 13. října 2019 - 15:18:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4425
Registrován: 3-2006
Jena:
"Taky lze doufat, že cena půjde dolů, fůra věci, kdo stála majlant, se dá dnes pořídit za rozumný peníz..."

Tomu moc nevěřím, na to je to moc specifické zařízení a i když bude nutné všude, tak je trh malý.
Neděle, 13. října 2019 - 15:57:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 768
Registrován: 7-2017
Kde udělali soudruzi v NDR chybu? Zrušili páru!
Úterý, 15. října 2019 - 18:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2756
Registrován: 9-2009
Úterý, 15. října 2019 - 19:05:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 395
Registrován: 6-2002
T4440276:

Není u toho snímku omyl v určení místa? Spíš mi to připadá jako zadní točna v České Třebové...
Radar007
Úterý, 15. října 2019 - 21:17:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 486
Registrován: 7-2010
T4440276: To rozhodně není Bratislava hlavné depo.........
Středa, 16. října 2019 - 15:16:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 769
Registrován: 7-2017
To byla doba, kdy nikdo neznal co je to reflexní oblečení a při posunu byla vrcholem ochrany zdraví při práci brigadýrka naražená na hlavě

a kdy dopravu řídili vojáci v základní službě

jo a také občas jela pára.
Středa, 16. října 2019 - 17:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2757
Registrován: 9-2009
Miloslav kolář, Radar007: CSD 498 115 in Bratislava - toto je nadpisek k fotografii...
Středa, 16. října 2019 - 18:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2758
Registrován: 9-2009
Středa, 16. října 2019 - 18:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 582
Registrován: 5-2013
No jó no, stáhnout to z cizího webu a vyvěsit si to jinde aniž by se zajímal o souvislosti z fotky patrné umí dnes každej jouda, odkaz vložit je moc práce, nebo co od takové činnosti očekáváš?
Blanka
Středa, 16. října 2019 - 19:14:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1247
Registrován: 12-2014
Objasnil by prosím někdo blíže tuto proceduru? [masinka]
https://youtu.be/RslHpgSCsIM?t=159
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Středa, 16. října 2019 - 19:18:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3735
Registrován: 9-2003
Blanka: Regenerace CPF (Coal Particle (aka "mour" ) Filter) [rofl] .
NOBLE BRICKS
Středa, 16. října 2019 - 20:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4441
Registrován: 3-2006
To vypadá na vypalování sazí.
Dělalo se to běžně i v barácích viz video
Středa, 16. října 2019 - 20:17:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3353
Registrován: 11-2005
T4440276: Snímek loko 498.115 je zachycen v České Třebové na tzv. malé točně, která v těch letech sloužila hlavně pro otáčení parních lokomotiv a paprsky sloužily k odstavování parních lokomotiv. V roce 1969 se po depech a okolo tratí pohybovala skupina fotografů a nadšenců ze Západní Evropy, kteří mimo jiné navštívili i depo v České Třebové. Autor fotografie nejspíše patřil k této skupině.
Středa, 16. října 2019 - 21:40:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1275
Registrován: 7-2017
Blanka
Rychlé čištění sít od mouru. Sic rychlé, ale na úkor životnosti sít, jejich rámečků a samozřejmě plechů dýmnice. Jsou známé i případy prasknutí lininy komínu.
Mechanické čištění je pracnější, ale šetrnější. Bohužel se to mechanicky špatně čistí při krátkodobém zastavení, kdy přestane mašina vařit díky plným sítům z mokrého mouru. Při jízdě je nutné stříkat do dýmnice.
McBain
Středa, 16. října 2019 - 22:32:04  
Administrátor
Číslo příspěvku: 26293
Registrován: 5-2002
Viki59:
"a kdy dopravu řídili vojáci v základní službě"

Klasika ve Vršovicích osobním. Bývalo to za oněch časů běžné ještě někde jinde?
Středa, 16. října 2019 - 23:40:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5804
Registrován: 7-2011
McBain:
"Bývalo to za oněch časů běžné ještě někde jinde?"
Co vím, tak kolega sloužil v rámci ZVS (pochopitelně coby rodilý Pražák [proud]) v Bratislavě.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 07:46:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1130
Registrován: 11-2007
ad T4440276:Ten Děčín to je naprostá bomba[ok][ok]
Čtvrtek, 17. října 2019 - 08:48:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1501
Registrován: 3-2006
Mc Bain - dříve naprosto běžné snad ve všech stanicích kde byl výpravčí. Co pamatuju tak Vyškov, Nezamyslice, Chropyně, Kojetín, Přerov, v Brně taky, ze severu Moravy pak Bohumín, Ostrava Poruba, Opava, Jablunkov, Mosty u Jablunkova.
Čtvrtek, 17. října 2019 - 09:22:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1277
Registrován: 7-2017
McBain
Prakticky všude, kde chyběl výpravčí. Dokonce i na metru v Praze. Byli to absolventi drážních škol a učilišť. Měli to jako základní vojenskou službu. Ale samozřejmě vykonávali i jiné činnosti (strojvedoucí, výhybkáři, posunovači, vozáci …).
Naopak civilní zaměstnanci ČSD (včetně většiny žen) byli zařazeni jako civilní součást železničního vojska.

Železnice byla vnímána jako strategická dopravní kapacita.
Pátek, 18. října 2019 - 11:58:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 7-2012
Mc Bain
To byla role VU 1127, lepe znameho jako VZPS ( Vojenske zleznicni provozni strediska Bohumín ), kam nastupovalo hodne kluku s dopravnich prumyslovek ( ale nejenom ) a ruznych zeleznicnich ucilist. Bud jsi byl "hotovy" vypravci ci fira a pak to bylo jednoduche, zarazen podle potreb na provoznich oddilech ( pokud si pamatuji tak Praha, Plzen ( s pobockou v Brne ), Olomouc - ale tam to bylo komplikovanejsi, byly tam i dva stavebni zeleznicni utvary ( obnova trati ), Bratislava ci Usti nad Labem, nebo bylo mozne pro nektere pomocniky ci cekatele na firu udelat petimesicni strojvudcovsky kurz (behem meho vojakovani v letech 1977 az 1979 tam v lete jeden bezel. S posunovaci to bylo jednoduche, tam byl kurz kratky a slouzilo tak i hodne "petimetru" ( petimesicni nahradni vojenska sluzba ), zejmena ve Vrsovicich v Brne v Malomericich ci v Usti.
Hodne prumyslovaku - vypravcich bylo zarazeno do poddustojnicke skoly na Sunychlu a teprve potom se dostali do provozu, ja si tam odslouzil po absolvovani PS jako velitel druzstva PS jeste dve periody, takze jsem se do dopravy dostaval jen prilezitostne, puvodem zabezpecovak ( ale delal jsem si rozsirenou maturitu i jako vypravci ) jsem vyucoval a udrzoval vojenske zabezpecovaci zarizeni ZZ 400 a ZZ500. Takze do Ostravy - Hrusova jsem se dostaval placackovat jen obcas. Ono to bylo velice vyhodne, nebot jsme dostavali tzv. odmeny - tedy cast platu odpovidajiciho civilniho zamestnance a navic "reluty" ( financni nahradu za usle stravovani na jednotce s priplatkem, coz delalo 28 Kcs denne - tedy za to jidlo, odmeny za sluzby sly do sesti az osmi stovek mesicne. U firu a posunovacu nevim, ale moc se to nelisilo, jenom firove vetsinou v lete byli na obnovach trati s T211 a T334 a tim padem nemeli odmeny, nebot jezdili pro vojsko, po konci stavebni sezony byly vetsinou jako ceta strojvedoucich na jednotce, vetsinou jezdili zalohy s tenkrat zanovnimi T466.2(742) a brali odmeny za sluzbu.
A abych nezapomnel na oddilv Ostrave, tam to byly hlavne dilny a take nejaci provozaci.
Kdyz to vemes kolem a kolem, tak to byla na svou dobu " fajnova" vojna, urcite lepsi nez lezet v zaveji na hranici, nebo se soukat do tanku. Meli jsme rezijku, po skonceni PS jsem byl minimalne kazdy druhy tyden doma na opustak ( za svoji dvouletou sluzbu jsem jich nahromadil 45 ) ci dovolene, vzhledem k nedostatku "furtaku" ( tedy vojaku z povolani ) jsme tabulkove zastavali jejich funkce ( s dalsi financni odmenou - ja dostaval 300Kcs mesicne ) plus "zold" za hodnost ( poslednich sedm mesicu vojny 180Kcs za cetare ) plus odmeny,pro mne nebyl problem si prijit az na 1000Kcs mesicne, coz byl nastupni plat maturanta.
To vse bylo asi diky tomu, ze vrchnim velitelem zeleznicniho vojska nebyl ministr narodni obrany, ale ministr dopravy, takze nase vojenska sluzba byla s hodne civilnim nadechem , vcetne dodrzovani zeleznicnich pravidel odpocinku pred a po sluzbe, zvlastne nocnich, za dva roky jsem krome jednou ci dvakrat cvicny poplach s PS nebyl nikdy ucastnikem takovych akci, na vojne jsem nikdy nejedl z ususu a nespal mimo svoji postel. Jak rikam, byla to na tu mizerii luxusni vojna ( a to pomijim, ze na oddile jsme meli lyze a v zime jezdily lyzovat kazdou druhou nedeli ( v ramci vychazek) na Pustevny, kde i ta lanovka patrila CSD a platila na ni rezijka. Takze si myslim, ze nas asi bude vice vojenskych provozaku, kteri na tu vojnu nemaji tak strasne vzpominky.
Pátek, 18. října 2019 - 12:31:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 79
Registrován: 7-2012
Ale abych se vratil k parnim masinam, zeleznicni vojsko chodilo na "brigady" do Zelezaren dratoven Bohumih, kde v te dobe jeste bylo mozne na normalnim rozchodu zastihnout ( v zime 77/78 ) zatopeneho posunovaciho "trikuplaka", ktereho nam pujcovali ( pod dozorem ) "na hrani", byly tam i uzke BS 80, ale ty uz jsem videl jen studene a vedle na srotisti se mohutne vyskytovaly zrusene masiny z cele Moravy ( vcetne Breclavskeho papouska ) a ja jsem nastesti mel tajne svuj fotak ( a klice od temne komory na Sunychlu ) po dobu vojny znacne protipredpisove schovany ve sve skrince a nosil ho na vychazky a nejakou paru a stare tramvaje si v Ostrave vyfotil.
Pátek, 18. října 2019 - 15:53:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3831
Registrován: 5-2002
Prakticky všude, kde chyběl výpravčí. Dokonce i na metru v Praze.

Máte nějaký důkaz pro své tvrzení? Metro v Praze bylo od začátku součástí DPP a nevím o tom, že by železniční vojsko mělo nějakou vazbu na něj. To, že zaměstnanci metra měli uniformy barvy podobné khaki opravdu neznamená, že to byli vojáci.

Naopak civilní zaměstnanci ČSD (včetně většiny žen) byli zařazeni jako civilní součást železničního vojska.

Co to zase blábolíte? Jaká "civilní součást železničního vojska"? Většina provozních zaměstnanců ČSD, kteří byli vojáky v záloze měla změněno ČVO (číslo vojenské odbornosti) na takové, které odpovídalo jejich pracovnímu zařazení bez ohledu na to u jaké zbraně a v jaké funkci odsloužili základní vojenskou službu. Takže by v případě mobilizace vyměnili modré uniformy za zelené a sloužili dál na obdobných pozicích, ovšem pod velením armády. Zbytek, včetně těch žen, by zůstal pod ministerstvem dopravy, prioritou by pochopitelně bylo zajištění provozuschopnosti pro potřeby armády a zásobování obyvatelstva v týlu.
I u železničního vojska pochopitelně pracovali "občanští zaměstnanci", ti ale byli v pracovně právním vztahu k MNO, nikoliv ČSD.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 18. října 2019 - 20:05:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 313
Registrován: 7-2017
Už jsem tu příhodu psal v jiném vlákně, ale když je debata o železničním vojsku, Bohumíně, Šunychlu, tím vším jsem prošel.
Závěrečnou zkoušku č.8 jako fíra, jsem absolvoval 30 září 1969 na SVD Blava. Den poté jsem narukoval do Bohumína-Šunychlu do přijímače. Po přísaze 30 října, jsem byl na druhý den převelen do Topolčian na Slovensko, kde probíhala úplná obnova žel. svršku v úseku tratě Chynorany-Bánovce n/Bebravou v délce asi 20 km. útvarem žel. vojska z Olomouce (kasárna 9.května). Jak novopečenému fírovi mi byl přidělen stroj T334816.
Obnova žel. svršku probíhala celkem podle plánu, i když za krutých zimních podmínek. Totiž, zatímco celý přijímač probíhal za nádherného babího léta. Na přísahu nám pršelo, a během jednoho jediného došlo ke zvratu a tak jsem do Topolčian přijel za mrazu -7st/C. Tyto teploty nás provázely po celý zbytek rekonstrukce tratě.
Jak jsem psal, rekonstrukce skončila někdy okolo desátého prosince, kdy se útvar přesunul na zimu do Olomouce.
V Chynoranech jsme zůstali jen čtyři, já fíra, dva posunovači a vlakvedoucí. Měli jsme na zrekonstruovaný úsek tratě dosypat ještě okolo sta sypáků štěrku- To se nám celkem dařilo , až do třiadvacátého prosince, kdy nám z kamenolomu, kde nakládali šutr do vozů oznámili, že končí s nakládkou a pokračovat budou až po Novém roku.
Volal jsem na štáb do Olomouce, co máme dělat? Velitel útvaru mi řekl "Jeďte na svátky domů, zadarmo vás tam nikdo živit nebude". Řekl jsem mu, že bych velice rád jel domů, ale bohužel mašina by to čtrnáctidenní odstavení v mrazu nevydržela (i když v okruhu jsem měl okolo 400 l. Fridexu). Velitel mi odvětil, ty si dělej co chceš, ale po vánocích ta mašina bude v pořádku. Řekl jsem mu ze srandy, že si ji tedy vezmu domů, odvětil mi "Už jsem ti svoje řekl! a položil telefon.
Tehdy jezdil na trase N.Zámky-Topolč-T.Teplá-Brno pravidelný mot.rychlík. Ten den měl ale kvůli kruté zimě víc jak hodinové zpoždění. Zašel jsem do dopr.kanceláře, kde měl službu p. Bujálka a dohodl s ním jízdu do T.Teplé v trase zpožděného rychlíku. Před dopravou jsem se rozloučil se svými kolegy, kteří byli Slováci a jeli domů někam na Prievidzu. Já jsem se po chvilce vydal se svou Rosničkou na téměř stokilometrovou pouť do domova na Moravě.
Časy pro rychlík jsem bez problémů dodržoval. Jen v T.Teplé měl výpravčí protistátní pindy, že jsem sám na mašině, ale po chvíli jsem pokračoval dál.
Domů do Slavičína jsem se přihnal okolo dvacáté hodiny. Tamní výpravčí se mě zeptal , co tam vůbec chci a odmítl mě pustit na manipulační kolej odstavit mašinku. Po chvíli dohadování přišel do dopravy náčelník stanice, který bydlel o patro výš. Když jsem mu sdělil, že mašina je tam z vojenských důvodů svolil k jejímu odstavení na konec kusé koleje do šturcu.
Za půl hodiny jsem byl doma u svých milovaných a trávil s nimi požehnané svátky. Jen ráno a večer jsem musel jít Rosničku vždy alespoň na půl hodiny natočit.
Na Štěpána jsem se přes den dohodl se svým kamarádem, že večer zajdeme posedět do místní restaurace "Záložna" V podvečer jsem zašel na nádraží, nastartoval na chvíli mašinku, a potom jsem šel za husté chumelenice přes město na "Záložnu". . . . . . . . . . [masinka]
Blanka
Pátek, 18. října 2019 - 20:27:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1250
Registrován: 12-2014
Kolelač: Děkuji za hezkou železniční vzpomínku [happy]

Ostatním děkuji za odpovědi výše k Rosničce [vypravci]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Pátek, 18. října 2019 - 21:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 314
Registrován: 7-2017
Pokr. . . . . . . Do cíle mně chybělo pár desítek metrů, když v tom se proti mně z husté chumelenice vynořily dvě postavy. Byli to důstojníci z místní posádky s červenou páskou na rukávě. Zastavili mě, a prý "soudruhu vojíne, předložte nám svoji vojenskou a vycházkovou knížku". Vojenskou jsem jim podal. Bohužel, vycházkovou jsem ztratil, a nebo mi ji některý bachmač ukradl. Místo ní jsem měl jen potvrzení od svého velitele, na kterém stálo "Potvrzuje se, že vojín XY ztratil při přesunu jednotky vycházkovou knížku, tento dokument ji nahrazuje" Na zadní straně jsem si dopsal volno k opuštění posádky 12 + 2(dvanáct dní na cestu a dva dny doma) Lampasák když si to přečetl prohlásil "Proboha, člověče, a kde vy sloužíte, v Číně?" Ne, řekl jsem mu, na Slovensku. Druhý mě obešel. Tehdy už měli všichni vojáci tesilky, jen nám "pětimetrům" dali tehdy výběhové kopřiváky. Neměl jsem ani kabát, jen kalhoty, sako a lodičku v té kruté zimě naraženou až na uši. Lampion si mě chvíli prohlížel a prohlásil "Vy vypadáte, jako byste zběhl z první světové". Po chvíli uvažování se rozhodli, že mě odvedou na místní posádku a ráno si zjistí co jsem vlastně zač. No odvést mě můžete, ale brzo ráno mě musíte pustit, řekl jsem jim. A proč, zeptal se jeden z nich? Protože mám na nádraží lokomotivu a musím ji jít nastartovat, jinak mi zamrzne odvětil jsem. Tak to už na ně bylo opravdu moc. Odvedli mě do kasáren a okamžitě volali na stanici. Výpravčí jim sdělil, že vojenská mašina už tam pár dní stojí, a jejím strojvedoucím je vojín XY. Poté mě propustili, ale myslím, že na zběha z první světové ještě dlouho vzpomínali.
Čas mávnul proutkem. Měsíc po vánocích jsme svůj úkol splnili a vraceli se přes myjavskou štreku do olomoucké posádky. Bohužel, někde u Čachtic jsme se zapíchli do závěje v zářezu. Nevysvobodili nás ani dvě Bardotky, až po půl dni nás povytahovali dva Sergeji.
Koncem února už jsem se chystal do civilu, když se má anabáze či exhibice s Rosničkou provalila.
Z velitelství žel. vojska v Praze přijela komise zabývající se takovými případy. Byl jsem i s jinými provinilci předvolaný na tzv. praporní hlášení, které se zabývalo řešením takových deliktů. Přišel jsem na řadu jako druhý. Vešel jsem do kancářeláře, kde jsem se měl předpisově zahlásit slovy "Soudruhu plukovníku, vojín XY, dostavil jsem se na praporní hlášení". Stačil jsem ale říct jen "soudruhu plukovníku. . ." on mě přerušil a řekl "dobrá, sedněte si a nešaškujte". Chvíli jsme oba mlčky seděli, po chvilce mi řekl" Představte si, kdyby si takový tankista vzal tank, a jel s ním domů na opušťák, co mi na to řeknete?" Pokrčil jsem jen rameny a pomyslel si, kdyby mu to někdo povolil, každý by rád jel domů.
Po několika otázkách a delším uvažování mi sdělil " No, my si v depu zjistíme, jestli by ta mašina vydržela stát čtrnáct dní venku v mrazu, a jestli ano zaplatíte za celou její cestu tam i zpět (téměř 200km) 197 korun 60 haléřů (tu sumu nikdy nezapomenu). Navíc nadsloužíte ten váš opušťák na který jste neměl nárok, (tehdy byly na cestu dva dny a dva dny doma). Tu škodu soudruhu plukovníku zaplatím, ale opušťák nadsluhovat nebudu, řekl jsem mu. A proč, zeptal se mě? Protože jsem ženatý a mám doma už i malé dítě které jsem ještě ani neviděl, když přijdu domů až za čtrnáct dní, manželka mě vydědí. Jen se usmál a zakroutil hlavou.
A jak to nakonec dopadlo? V depu se jim vysmáli a nenasluhoval jsem nic. . . . . . . . Pokud se najde někdo, kdo mé vyprávění považuje za nějakou fantasmagorii, tak výpravčí, který mi komplikoval odstavení Rosničky v domově, ještě stále žije a občas mi to i připomene. . . .omlouvám se za případné chyby v pravopisu. . . . . . . . . . [masinka]
Pátek, 18. října 2019 - 21:07:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2599
Registrován: 1-2006
Kolelač : krásný zážitek, to by člověk fakt nevymyslel [nene]. Život holt tropí různá "povyražení" [happy]. Díky moc a jestli máte ještě nějaký podobný, rádi si počteme [jidlo]
Pátek, 18. října 2019 - 21:56:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 80
Registrován: 7-2012
Johny - ti civilni zamestnanci ( na Sunychlu jzme meli ucetni a jednu pomocnou silu ) to byly dve pani a pochybuji ze by byli zamestnanci MNO, vzhledem k tomu, ze zeleznicni vojsko patrilo pod ministerstvo dopravy a obe mely rezijku ( ale i nasi tri majorove take, to bylo pro mne vzdycky nepochopitelne jak vojak z povolani muze mit rezijku ). Vzdyt i patrony do samopalu na strelby jsme museli kupovat a ne fasovat jako bojovaci, matne si vzpominam, ze jedna stala okolo ctyr ci peti korun, takze normalni vojak byl jedinkrat na strelbach v prijimaci a tim to koncilo. Jedine PS mela jeste dve dalsi strelby, pokazde maximalne pet az osm patron na hlavu.
Nikdy jsem neslysel, ze by v metru slouzili vojaci, dost dobre by to neslo, to co bylo ze zacatku provozu na nastupisti stanice s cervenou cepici nebyli funkcne vypravci,ale dozorci stanice, nase skoleni a zkousky nas na nic ve spojitosti s metrem nepripravily a navic v te dobe byl na SPS dopravni v Masne novy obor M (mestska doprava), kdy jsem potom skutecne par kluku ze skoly ( maturoval jsem 1973 ) nasel ve stanicich metra, meli to presne nacasovane na zahajeni provozu. A ty jejich uniformy byly skutecne hrozne, ale pokud si pamatuji nebyly zelene ale hnede. Alespon na zacatku provozu.
A zamestnanci CSD urcit nebyli civilni soucasti zeleznicniho vojska, to mate pravdu, sice byli pocitani jako strategicti a duleziti pro chod a obranu statu, ale to ma k vojenskemu statutu hodne daleko.
Sobota, 19. října 2019 - 10:37:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1280
Registrován: 7-2017
Johny11
Například můj švagr nastupoval jako fíra místo vojny na metro do Prahy. Ono i to metro bylo zařazeno jako strategické vojenské zařízení.
Jinak v té době DPHMP.

Jinak nic neblábolím, nakonec i to sám potvrzujete, protože řízení železnice v případě vojenského konfliktu přešlo pod vedení armády a její součástí bylo železniční vojsko i za míru úzce spjaté s ČSD.
Ještě si tedy vymyslete co s civilními zaměstnanci, kteří neprodělali vojnu a přitom pracovali u ČD. Vymyslete nějaký důvod proč civilní zaměstnanci ČSD chodili na nějaká školení, co by měli dál dělat v případě vojenského konfliktu. Civilní zaměstnanec nebyl voják v záloze ani tak zvaný občanský zaměstnanec ČSLA.

(Příspěvek byl editován uživatelem mirek55.)
Sobota, 19. října 2019 - 11:35:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 1-2019
Co má železniční vojsko společné s parními lokomotivami? Nechcete se přesunout do jiné diskuzní skupiny?
Sobota, 19. října 2019 - 13:58:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 315
Registrován: 7-2017
Chapeleon . . . .Žádný problém,na odškodnění přidám jednu "parní" . . . .Za dávných dob, jsme vozili z Mníchovej Lehoty nad Trenčínem, "šutr" . Byl to ucelený vlak s dolomitickým vápencem do ostravských hutí. Odjezd z Mních. Lehoty míval krátce po dvaadvacáté hodině. Tak tomu bylo i oné letní srpnové noci. Skutáleli jsme se se "šutrem" desetikilometrovým patnáctipromilovým klesáním do T.Turné, projeli Trenčín, T.Teplou, Dubnicu,Ilavu, Ladce a po vjezdu do odbočky jsme zastavili před odj. náv. v Beluši. Výpravčí nám jen zavolal, že "Púchov neberie". Tehdy jsme měli mašinku 556 041 Štokr. Protože bylo okolo půl dvanácté v noci, chvilku jsem s fírou debatoval, ale občasné klapnutí kompresoru, a tichý sykot unikající páry z nějaké netěsné ucpávky nás ukolébal do sladkého snění.
Po hodinových dřímotách nás rázem probrala rána kamenem do kabiny stroje. Rozzuřená signalistka na nás zavolala "Bohyňu, ťahajte do fule, už máte vyše desať minút postavený odchod"
Podival jsem se na manometr páry v kotli- 6 atm. . Podíval jsem se do pece tam až na pár skomírajících uhlíků tma. Za mašinou jsme měli 1800 t. Vincko, fíra se chopil páky píšťaly ale místo předpisové návěsti povolte brzdy úplně se ozvalo jen zasyčení studené páry.
Protože jsem kvůli nedostatku pomocníků na parní trakci vypomáhal po velmi krátkém zácviku coby motorový fíra - nyní topič, věděl jsem , že v tuto dobu by nás měl už co nevidět předjíždět velmi obávaný expres "Rusák" Vídeň-Moskva, kterého se všichni obávali, jako "čert kříže".
Vincko přestavil rozvod do požadované polohy a chopil se páky regulátoru. Řekl jsem mu, Vincko nikam netahejte, nemáme ani páru ani oheň. On mi odvětil : "Nič sa neboj a prikúr(přilož), ono to pojde". Nedal se od svého úmyslu odradit. Potáhl s vlakem na odj. výměny, a tam jsme definitivně zvadli.
Podíval jsem se dozadu kde bylo vidět zpět až do 4km vzdálených Ladců, kterými právě "Rusák" za zběsilého blikání reflekorem a vytrubováním se domáhal postavení zelené uličky přes Belušu.
Trvalo nám to okolo půlhodiny, než jsme jakž takž oživili oheň v peci a dosáhly přijatelného tlaku v kotli. Po třičtvrtě hodině jsme zastavili v Púchově. Vzápětí, na odhlášku kolem nás prosvištěl i "Rusák" jako rozzuřený sršeň. Za ním jsme odjeli do Žiliny i my, dále náš vlak vezla elektrika. Po cestě jsme s fírou spekulovali, na co se máme vymluvit. Dohodli jsme se, že budeme tvrdit, že se nám zasekl kompresor, a zůstali jsme bez vzduchu. Z Žiliny jsme stáhli ještě vlak po Teplou, po odvěšení jsme zajeli do depa odstavili mašinku, byl konec šichty.
Při odevzdávání papírů strojmistrovi nám s úšklebkem oznámil "Vy dvaja, hybajte hore k náčelníkovi na protokol" Šli jsme nahoru k jeho kanceláři. Měl do ní otevřené dveře, prvního si pozval Vincka. Po deseti minutách Vincko vyšel a dovnitř jsem šel já.
Náčelník se mě otázal, jak to tedy bylo. Pověděl jsem mu po "pravdě", že se nám sekl kompresor a zůstali jsme bez vzduchu. Chvilku přemýšlel a potom se mě zeptal, jestli na své výpovědí trvám. To jsem mu potvrdil. On mi vzápětí odpověděl."Nabudúce sa aspoň lepšie dohovorte, Vincko mi tvrdil, že vám prasklo vodoznakové sklo". Tak to mě Vincko naštval, protože tvrdil něco jiného než já, a navíc,prasklé vodozn. sklo nebyl žádný důvod k našemu postávání na výměnách.
No, skončilo to tak, že Vinckovi vzali měsíční premie, a mně nic, protože jsem šel na páru topit za podmínky, že mi žádné premie neseberou, neboť po týdenním zácviku v parní trakci žádné vědomosti nemohu mít.. . . . Vincko se tehdy se mnou snad půl roku nebavil, a nedal si vysvětlit, že chybu udělal on a ne já. . . . . .Po roce, po jeho přeškolení na mot. trakci jsme se setkali v turnuse na jedné mašině 742339-5 a stali se z nás velcí kamarádi a kolegové. . . . . . . . . ,[masinka]
Sobota, 19. října 2019 - 14:47:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 316
Registrován: 7-2017
Dodatek. . . . . . . .My jsme zůstali bez ohně a bez páry, ale poznám ještě jeden případ. Když jsem jel s Mn. vl. do T.Teplé se 742, v H. Srní jsem křižoval s obsluhou, která jela opačným směrem. Kolega na mě z její mašiny zavolal "Choď sa pozriet, to si ešte nevidel". Vylezl jsem do kabiny Štokra. On otevřel dvířka
na peci, a ta byla až po strop plná uhlí. Jestli, jak, a za jak dlouho se jim podařil oheň rozdmýchat netuším, protože po chvilce jsem pokračoval dál. . . . .Jinak, též zadřímali, ale v době, kdy měl pomocník puštěný přikladač. . . . . . . . .[masinka]
Sobota, 19. října 2019 - 15:13:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 317
Registrován: 7-2017
. . . . . No a ještě jedna "parní" . . . . Na vojně jsem měl kolegu-fíru který pocházel z Prahy. Nevím už jak se jmenoval ale pamatuji se, že jsme mu říkali "Drezínka". Zatímco já jsem "bojoval" na Rosničce při obnově tratě, on byl převelený do Bratislavy, kde jezdil na stroji 534. Obsluhoval různé vlečky, a dělal přetahy mezi jednotlivými stanicemi, kterých bylo v Blavě až až. Jednoho dne se sunul z Blavy N.Mesta do Vlčího hrdla, což byla vlečka Slovnaftu. Někde v půli úseku tratě, která tam tvoří velký pravostranný oblouk zpozoroval, že jej po souběžné komunikaci dohání nějaký autobus. Silnice ale pokračovala dále přejezdem přes tuto trať. V Drezinkově hlavě uzrál bleskově plán. Stihl dojet na přejezd v okamžiku, kdy jej hodlal přejet i autobus. Drezínka s mašinkou zastavil na přejezdu. Slezl z mašiny i s vercajkem v ruce dolů, a jal se předstírat nějakou opravu pojezdu své lokomotivy. Stál tam víc jak půl hodiny. Netušil ovšem že ta komunikace, je jediná příjezdová cesta na bratislavské letiště Ivanka. Autobus byl údajně plný cestujících na nějaký let do Sovětského svazu. Jestli svůj letecký přípoj chytili či ne netuším, ale Drezinku tato exhibice stála 21 dní basy, i když. . . . . . . Protože byl kritický nedostatek fírů, zavřít jej hned nemohli. Při odchodu do civilu si velitel útvaru na tento Drezinkův trest vzpomněl a řekl aby vysvlékl už oblečený civil že půjde ještě tři týdny vrčet do lapáku. Naštěstí, Drezínkův trest byl už promlčený, protože jej musel nastoupit do tří měsíců od vynesení trestu, a ty uplynuly právě čtyři dny předtím. . . . . . . . takže jak vidět, dá se zkombinovat i železniční vojsko s párou? . . . . . . . . . . .[masinka]
jagg
Sobota, 19. října 2019 - 16:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 686
Registrován: 5-2012
Je dobře, že připomínka nějakého ubohého úzkoprsého prudícího formalisty, který by spíš sám sebe měl přemístit jinam, vyústila v další historky, díky za ně všechny.
Pajzák
Sobota, 19. října 2019 - 20:50:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3121
Registrován: 6-2015
Nějaké fotky z dnešní první jízdy Heligonu by nebyly, prosím?
Sobota, 19. října 2019 - 22:11:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 5-2009
Krajinou Horehroní se štokrem a Sergejem

https://youtu.be/bUJmSNfPvc0
Neděle, 20. října 2019 - 08:55:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 921
Registrován: 9-2008
Video z veřejné premiéry 414.096 na Kolešovce
Neděle, 20. října 2019 - 09:05:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3162
Registrován: 7-2017
to je opravdu nádherná souprava[ok]
Cobram
Neděle, 20. října 2019 - 09:53:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 10-2019
Trocha včerejší "ornitologie" z nádraží Hostivice - Papoušek 477.043 na tradiční akci Párou Prahou.

Neděle, 20. října 2019 - 11:42:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 6-2019
VIDEO: První veřejná jízda "Heligónu" 414.096. Pohled na trať Kolešovice - Krupá

https://youtu.be/n1dz8xXdjpE

Neděle, 20. října 2019 - 15:58:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 770
Registrován: 7-2017
Vzpomínka na Heligón v roce 1987, když byl ještě pomníkem.
Neděle, 20. října 2019 - 17:05:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1099
Registrován: 12-2012
Také přidám pár záběrů z jízdy Heligona: https://www.youtube.com/watch?v=UNQQzEnaekA


Více videí na Videokanále Mi.Ko & Endy96 [happy]
Neděle, 20. října 2019 - 18:31:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3167
Registrován: 7-2017
nádherné záběry opravdu krásné soupravy[ok][ok][ok]
Bdlm
Neděle, 20. října 2019 - 19:01:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1793
Registrován: 3-2007