Diskuse » Archiv 2020 » Autobusy a trolejbusy » Autobusy v Brně předcházející | další

Autobusy v Brně

dolů

   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Autobusy v Brně do 22. 03. 2020 Karosák_z_Moravy 60 22-03-20  16:21
Archiv diskuse Autobusy v Brně do 18. 05. 2020 Pvvs 60 18-05-20  13:18
Archiv diskuse Autobusy v Brně do 24. 05. 2020 M2359 60 24-05-20  22:34
Archiv diskuse Autobusy v Brně do 05. 07. 2020 M2359 60 05-07-20  22:43
Archiv diskuse Autobusy v Brně do 24. 08. 2020 už i vatel 60 24-08-20  01:11
Archiv diskuse Autobusy v Brně do 10. 12. 2020 Michal_Ř 60 10-12-20  09:38
   autor příspěvek
Čtvrtek, 10. prosince 2020 - 10:34:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6341
Registrován: 6-2005
Fanda tatrovek: a co je legendární Karosa? Pro mne je to RTO, ŠM a možná 700. 900 teda rozhodně ne.
A co jsi čekal, je rok 2020 a žádný z těch busů fakticky už neměl dávno co jezdit.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 10. prosince 2020 - 12:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2083
Registrován: 9-2007
S tímto bych s Tebou nesouhlasil, vzhledem k tomu, že se ještě na začátku roku 2007 prodávaly.
A už vůbec ne vzhledem k tomu, že na dost vozech DPP investovalo v roce 2017 / 2018 do celkem kvalitní generálky, takže tyto vozy po generálkách, technickým stavem dnes lepším než kdejaká Sorka, mohly ještě klidně na nějakých šejdrech dosloužit, alespoň tak, aby se trochu více vrátila vynaložená investici....ale vím, péče řádného hospodáře DPP nic moc neříká.
Mauricio
Čtvrtek, 10. prosince 2020 - 13:40:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9638
Registrován: 4-2005
ještě, že dětičky z řad šotoušků a fotičů nemohou nerozhodovat o chodu podniků


(Příspěvek byl editován uživatelem Mauricio.)
VH
Čtvrtek, 10. prosince 2020 - 13:40:33  
Neregistrovaný host
666: Ovšem druhá věc je, že se v té době mohlo něco takového stále ještě vyrábět. Asi všichni tak nějak vnímají, že řada 900 minimálně v městské verzi kvůli morální zastaralosti vůbec neměla vzniknout a mělo se někdy v půlce 90. let skončit u řady 700 a dál už nepokračovat. Ale jinak souhlasím. Když už se to dostalo do takové fáze, tak jakékoliv nevyužití potenciálu zánovních, případně čerstvě generálkovaných vozů je něco, co by se mohlo zanedlouho i pořádně vymstít. Když se objevily zvěsti, že v Brně mají Karosy definitivně skončit už letos (nyní už je zcela evidentní, že to byla lež, jinak celý ten článek byl doslova plný nesmyslů), tak jsem to vůbec nechápal. V situaci, kdy máme za dveřmi nahrazování hromadně nakoupených autobusů z let 2014-2015, které už není rozhodně v plánu generálkovat, není DP v tak komfortní situaci, aby si mohl dovolit jakékoliv předčasné vyřazení vozů, které jsou jen 4 roky po GO (nějakých 6-8 let si zpravidla vždycky odjezdily). A to ani nemluvím o stavu trolejbusů, za které už teď B961E na 37 zaskakují. Některým lidem, kteří se pohoršují nad tím, že tady v roce 2020 občas potkají nějakou tu Karosu, by to možná udělalo nějakou radost (hlavně že toho času tady pořád jezdí i 50 let staré T3, K2 a kupujeme ojeté T6), ale až se dostaneme do stavu, že místo Sorky, Urbanu, atd. který najede km a doslouží o něco dřív, protože mu je Karosy předtím neušetří, nepřijede vůbec nic, tak jsem zvědavý, jak budou spokojení [proud]
Čtvrtek, 10. prosince 2020 - 16:27:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1059
Registrován: 3-2013
Zatím se mi zdá, že Sorky i Urbanwaye z let 2014/15 lze stále považovat za zánovní vozy. Alespoň nemyslím,že by někde začínaly kvést (ale zespodu jsem je neviděl). Takže, až k tomu opravdu dojde, řekněme v horizontu dalších pěti a více let, bude rozhodně lepší, když do té doby zbylé Karosy, a i Crosswaye, zavčas zmizí.
VH
Čtvrtek, 10. prosince 2020 - 17:11:13  
Neregistrovaný host
TMB: Tak nikdo neříká, že by měly Karosy a Crossy přežít Sorky s Urbanama. 10 let po GO tady B961E asi fakt nebudou [proud] Ale po zastavení GO 21/22Tr a neustálých problémech s VŘ na nové vozy jsme se dostali do situace, že má v Brně každý provozuschopný vůz, který zajistí dopravu na autobusových nebo trolejbusových linkách, tedy B961E nebo i třeba taková 30 let stará 14Tr s Rábou, cenu zlata...
Pátek, 11. prosince 2020 - 12:15:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 12-2007
Tak hlavně když se ráno podívám na levou stranu kloubu v podstatě jakekoli 961 kde tak trochu "prosakuje" motor,tak si o té "celkem kvalitní generálce" myslím svý 🙄.
To proč se ty generálky dělali se tady už probíralo, prostě se tak rozhodlo a teď se s tím musíme smířit.
Nevím kde se bere mýtus že šejdry,v Brně spíš nazývané trhačkami,jsou k nárokům na vozidlo a řidiče přívětivější.
Přijde mě že spíš naopak, jezdí v tom největším provozu a zátěži od lidí,jezdí s něma lidi do práce a děcka do škol a tehdy je potřeba ukázat že moderní MHD má smysl.
Což teda stroj s vysokou podlahou a sazometským motorem zrovna moc neplní.
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:00:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 3-2020
Takže tady na té lince v téhle trase by měla jezdit karosa 961?
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 12-2007
Spíš bych řekl že se tam s větší pravděpodobností vyskytuje starší Solaris.
Ostatně tak jako dneska.
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:26:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 12-2007
Jistější se jeví být kurz 14/50,kde se celkem pravidelně vyskytuje 2383.
Z Hlaváku má odjezdy 11:51;14:36;a 17:06
VH
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:57:33  
Neregistrovaný host
Starlifter: Tak třeba velká část medláneckých B931E se nasazovala až téměř do vyřazení na noční kurzy, ve Slatině už teď jen pár vozů občas vyjede na trhačku, zatím naposledy ve středu. Uvidíme, jestli ještě budou nějakou dobu v provozu, nebo už ne. Ale jinak mi taky připadá, že by třeba medlánecké B961E odvedly lepší službu v noci. Právě u nich by se dalo očekávat, že se DP pokusí co nejrychleji najezdit km, aby se jich mohl zbavit s tím, že je využil na 100 %. Teď se maximálně občas objeví o víkendech na 09906 některý z vozů 2382-2384. Jenom aby se pak nestalo, že ty Solarisy z roku 2014, které tam teď vypravuje, bude potřeba vyřadit okamžitě po B961E a zase se bude muset naráz nakoupit několik autobusů a takhle pořád dokola až do nekonečna [proud] A že tento způsob obnovy vozového parku není zejména v případě větších měst vůbec dobrý, s tím asi musí každý souhlasit. A u trolejbusů je to ještě větší extrém. Chvíli to vypadalo, že díky GO 21/22Tr se aspoň částečně podaří zajistit, že ty vozy nebudou takhle hromadně dosluhovat i s 14/15/25Tr, jenže to rozjeté 2. kolo generálek u původních a 1. kolo u ojetin se najednou zaseklo a každý měsíc zdržení u VŘ na nové vozy se tady bohužel projeví.
VH
Pátek, 11. prosince 2020 - 13:59:46  
Neregistrovaný host
fanda_tatrovek: Zkus spíš používat JŘ na stránkách http://www.jrbrno.cz/ Letos to vylepšili a u každého spoje je tam přímo napsaný kurz.
Mauricio
Pátek, 11. prosince 2020 - 16:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9639
Registrován: 4-2005
To vynášení interních informací musí člověka bavit.
Sobota, 12. prosince 2020 - 05:31:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2084
Registrován: 9-2007
ad 961 - "průsak" na levé straně každé vzadu nebude vinou kvality vozidla, ale stopou po dolévání oleje a tedy pečlivostí provedení tohoto úkonu.

Nasazení na šejdry či řečeno trhačky nenavrhuji proto, že by to jezdilo prázdné, ale proto, že v hustějším intervalu nemůže nikomu vysoký vůz až tak vadit, za chvilku přijede nízký.
Úterý, 15. prosince 2020 - 15:32:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 3-2020
děkuji všem za info ohledně nasazení Karos [happy]
CW
Úterý, 15. prosince 2020 - 17:06:53  
Neregistrovaný host
666: Co si pamatuju, tak ten průsak většinou nebyl způsobený neodborným dolíváním oleje, ale tím, že těsnící gumičky pod zátkou se brzy vymačkaly a musely se vyměnit za nové.
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 20:24:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4817
Registrován: 9-2007
a co je legendární Karosa? Pro mne je to RTO, ŠM a možná 700. 900 teda rozhodně ne.
Aniž by můj příspěvek jakkoliv koreloval s nějakou zdejší diskuzí, dovolím si tvrdit, že to má, resp. může mít každý po svém. Mé nejstarší vzpomínky sahají do konce 90. let, šotomládí tak mám spojené s Karosami 700 a status legendy tak pro mě mají tyto autobusy. Kdo se ale narodil třeba v roce 2006, může si velice okrajově pamatovat provoz sedmistovek a konec Karos 900 zažívá zhruba v době, kdy má generace zažívala konec sedmistovek. Těžko pro něj budou legendární Karoy Š nebo RTO, když je nezažil ani zdaleka a symbolem Karosy je pro něj B951E. [happy]

To vynášení interních informací musí člověka bavit.
Jak a komu může taková interní informace vadit, resp. koho či co může poškodit? Pardon, ale tuhle paranoiu prolezlou českou dopravní sférou fakt nechápu. Vždyť už i pražský DP zveřejňuje vozové JŘ potenciálně zajímavých kurzů (tady), už to mi v rámci toho našeho paranoidního přístupu přijde jako revoluce. Tak která z informací, to tady padla, je interní?

Co teprve takový FlightRadar, kde vidím polohu letadel, co za typ letadla to je a po registraci a zakoupení prémiového přístupu se zobrazí třeba i výrobní číslo letadla, poloha a rychlost a tady pak dokonce i vidíte, odkud kam letadlo letělo... Deutsche Bahn prozměnu zase zveřejňují služební pomůcku řazení vlaků bez jakýchkoliv úprav, což jsou pro nás, drážní šotouše, něco jako vozové JŘ - zajímá mě, kde jezdí vůz typu Avmz a v té pomůcce si to najdu, stejně tak z jaké "garáže" vůz pochází a můžu vysledovat celý jeho oběh. Je to interní služební pomůcka, ale koho to zveřejnění poškodí?

A jestli myslíte text, jehož obsah je patrný z evidence vozů BMHD, tak ten snad nic "překvapující" neobsahuje, ne?
Mauricio
Čtvrtek, 24. prosince 2020 - 23:40:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9646
Registrován: 4-2005
Vždyť už i pražský DP zveřejňuje vozové JŘ potenciálně zajímavých kurzů
Vůbec nevím, proč by nějaký zákazník a nebo nedejbože dítě s foťákem mělo vědět, kde se já jakožto řidič pohybuju. A ani nevidím jediný důvod, proč by je to mělo zajímat.

Jak a komu může taková interní informace vadit, resp. koho či co může poškodit?
Mimo jiné je každý zaměstnanec DP vázán mlčenlivostí. Osobně bych člověka, co vynese jakoukoliv interní informaci, na minutu propustil.

Tak která z informací, to tady padla, je interní?
Nasazení vozidel, odjezdy kurzů, údžba vozidel... Jen co vidím na této stránce.

Jinak se bavíme snad o Brnu, nechápu tedy, proč se sem tahá Praha, DB nebo FlightRadar. Na to jsou jiné diskuze.
Pátek, 25. prosince 2020 - 11:17:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4818
Registrován: 9-2007
A ani nevidím jediný důvod, proč by je to mělo zajímat.
To Vám rád vysvětlím. [happy] Obor "dopravní nadšenec" je jeden ze způsobů trávení volného času. Tak jak někdo sbírá známky, někdo sportuje, někdo se stará o zvířata, někdo se zajímá o auta a někdo se zajímá o nějaký ze způsobů veřejné mobility. Způsobů tohoto zájmu může být mnoho, někdo se jen rád vozí, někdo rád fotí,... no a bezesporu všichni takoví ocení informaci, kde nějaký pro ně zajímavý typ vozidla jezdí. Ať už kvůli zážitku souvisejícího se svezením, nebo kvůli fotce... přirovnal bych to k informaci, kdy a kde se bude konat nějaké sportovní utkání. S takovou informací taky člověk pracuje tak, že pokud ho dotyčný sportovní tým (autobus) zajímá, ví kdy a kde má být, aby ho viděl v akci.

Vím, že zrovna Vám tohle vysvětlovat nemusím, ale udivuje mne, jak se k tomu stavíte dnes. Vás by před deseti lety nezajímalo, kde se pohybuje něco, co má namále? Pokud si pamatuju, tehdy končil bílý nátěr na 2336, Vás to tehdy opravdu nechávalo chladným?

nechápu tedy, proč se sem tahá Praha, DB nebo FlightRadar
To jste mne teda opravdu nepochopil, tahá se to jako příklad toho, kde se zveřejňují z Vašeho úhlu pohledu interní informace a jediné, co z toho vzešlo, jsou lépe informovaní dopravní nadšenci, nic víc.

No a ze zkušeností svých i ze svého okolí si dovolím tvrdit, že právě nadšenectví by se mělo v mladé generaci pěstovat, protože v naprosté většině případů platí, že se nadšenec drží svého oboru i v dospělosti a firma si tak vlastně vychovává své budoucí zaměstnance v době, kdy pro ni ještě pracovat nemohou. Ještě neskončil stav, kdy někteří zaměstnanci museli v určité zdravotní fázi či věku do důchodu a upřímně, máte pocit, že by se na práci v dopravě stály řady?

Navíc, takový srdcař často udělá víc, než obyčejný zaměstnanec, protože má v práci vztah. Vidím to nádherně u nás v práci, kdy kolegové, co se o obor nezajímají, rozhodně nedělají víc, než musí, jejich práce začíná i končí s pracovní dobou a i když nastane nějaký průser, po konci jejich pracovní doby už je jim to jedno a ať si to vyřeší někdo jiný. Výsledky jejich práce jsou ale oproti některým srdcařům poloviční, protože tím, že je práce baví, jsou ochotni ji vykonávat i ve svém volném čase a když nastane nějaký problém, jsou ochotni je řešit nad rámec svých povinností, protože to prostě berou jinak, než jenom jako obyčejnou práci.

A co je teda pro zaměstnavatele lepší? [happy]

Omlouvám se za O.T., jen mě zkrátka vždy překvapí úhel pohledu Osobně bych člověka, co vynese jakoukoliv interní informaci, na minutu propustil v oblasti, ze které přitom může zaměstnavatel jen benefitovat. Samozřejmě je záhodno stanovit, co opravdu je obchodní či bezpečnostní tajemství a co je nějaká insider-informace, nicméně vím o jedné jediné konkrétní situaci, která z tohoto zveřejňování vyplynula a jedním krokem došlo k jejímu vyřešení, nic víc.
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 12:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9647
Registrován: 4-2005
ale udivuje mne, jak se k tomu stavíte dnes
Už jsem z toho vyrostl a vypadl za ta léta šotoabsence z formy, takže se na to dívám jinak - pohledem normálního člověka.

Vás by před deseti lety nezajímalo, kde se pohybuje něco, co má namále? Pokud si pamatuju, tehdy končil bílý nátěr na 2336, Vás to tehdy opravdu nechávalo chladným?
Nechávalo. A zcela. Osobně jsem nějaké nahánění nikdy nepraktikoval a pokud jde o tu 2336, tak blahé paměti jela kolem náhodou a já jsem náhodou měl na focení něco jinýho než mobil.



jediné, co z toho vzešlo, jsou lépe informovaní dopravní nadšenci
Jediné, co z toho vzešlo, jsou bonzáci z řad cestujících, protože dopravní nadšenec si ty informace umí získat i jinak a nebo se bez nich obejde. KDyž jsem chodíval aktivně s fotákem po městě, což je bratru už 16 let, kdy jsem s tím začal, a nějakých 10 let, kdy mě to totálně znechutilo, tak jsem žádný služební jízdní řády nebo odjezdy vozidla nepotřeboval - Brno není zas tak velký a když něco potřebuju najít, tak to během chvilky najdu.

máte pocit, že by se na práci v dopravě stály řady?
Mám. V dnešní době je řidičů bez práce více než dost, žel to jsou většinou kusy trpící syndromem "já jsem zájezďák, kdo je víc", a takovej si do MHD nesedne.

A co je teda pro zaměstnavatele lepší?
Zaměstnanec, který dělá přesně to, co se po něm chce. Od toho je to zaměstnanec... Pokud hodlá rebelovat, tak ať to zkouší ve chvíli, kdy bude sám sobě zaměstnavatelem.
VH
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:17:18  
Neregistrovaný host
Takže jinými slovy řečeno by se měly celé stránky bmhd, potažmo seznam-autobusu rovnou zrušit, o poloze vozidel ani nemluvím, za to by měl být přímo trest smrti [proud]
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:39:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9648
Registrován: 4-2005
Samozřejmě. Seznam autobusů je dnes u zákazníků modla pomalul větší než u dětiček hrajících si s foťáčky a kvůli němu pak nemají slušní dopravci práci, protože je tam uvedena kompletní identifikace vozidel, mnohdy včetně fotograií, ale to je na diskuzi trochu jinou. To pak pošleš na kšeft vozidlo neodpovídající smluvnímu vztahu a objednatel jen rozklikne internet a už vše vidí. A když to opravíš, aby to nebylo tak nápadný, tak se objeví šotoušek myslící si o sobě, že ví vše nejlíp, a bude to dokola opravovat, i když je mu po tom kulový.

Poloha vozidel je věc poměrně užitečná, ale - proč tam je napsaný kukrzový číslo, odjezdy, následující spoje, typ vozu... To mi hlava nebere. Bohužel veškeré právní kroky k likvidaci irisu a podobných nesmyslů vedly akorát k tomu, že se to zoficiálnilo přes koordinátory dopravy.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mauricio.)
Pátek, 25. prosince 2020 - 16:10:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4822
Registrován: 9-2007
nemají slušní dopravci práci
To pak pošleš na kšeft vozidlo neodpovídající smluvnímu vztahu
[crazy]

takže se na to dívám jinak
V tom se náš pohled asi diametrálně odlišuje - já si jsem vědom co jsem býval dřív a tak mám pochopení pro dnešní šotouše, protože rozumím jejich dnešním potřebám. Ale Vám to nijak neberu, je to každého věc. [happy]

Nechávalo. A zcela.
Zajímavé. Já to třeba taky nehrotím, ale když jsem byl v Brně, rád jsem si vyhradil dva dny na šotoušení s cílem se svézt B931E, B961, Citelisem,... a proto jsem byl rád, že existoval způsob, kterým jsem se mohl dopátrat toho, kde který typ zrovna jezdí.

nebo se bez nich obejde
Viz výše. Jako okrajový zájemce o autobusy jsem takové známosti prostě neměl.

Brno není zas tak velký a když něco potřebuju najít, tak to během chvilky najdu.
No, třeba ten Citelis téhož dne jezdil snad jen jeden. A nenapadlo by mne, že zrovna na lince 52, nebýt Irisu, dodnes bych si vyčítal, že jsem se nesvezl. Ano, je to blbost, ale pořád je to něco, co člověka potěší a každá taková maličkost se počítá. [happy]

Mám.
Tak to se máte, v mém oboru ne a v nižších kancelářských pozicích už vůbec. Tam holt pracuje spousta "poloschopných", protože většina schopných cítí, že má navíc a nic je k nějaké takové práci netáhne. Ostatně proč taky, když se jejich zájem o dopravu nijak nerozvíjel a když časem natrefili na něco, co je nadchlo víc, tak na nějakou dopravu úplně zapomněli.

Od toho je to zaměstnanec...
To jsme se nepochopili. Jednak jsou situace, kdy je zaměstnanec-srdcař mnohem užitečnější, než zaměstnanec, co vykonává "jen" svou práci a i výsledky takového nadšence vypadají zcela odlišně, než od člověka, co něco dělá jen proto, že to tak dělat má.

proč tam je napsaný kukrzový číslo
Přiznám se, že tomu taky úplně nerozumím. Pokud bych tedy měl ctít Váš přístup, tak by nejspíše bohatě stačila aplikace, co by oznamovala kromě polohy autobusu i jeho typ (klidně i bez evč) a v těch typech by šlo vyhledávat. Jako ale co je špatného na tom, že na jedné nějaké víkendové 84 jede SOR NBG, na jiné Urbanway 12M,...
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 17:27:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9649
Registrován: 4-2005
V tom se náš pohled asi diametrálně odlišuje
Očividně.

a tak mám pochopení pro dnešní šotouše
To já taky, při osobní konzultaci nemám problém poradit, ale řešit něco meti 4 očima a nebo veřejně na internetu je sakra rozdíl.

To jsme se nepochopili.
Aha, už chápu. S tím lze jedině souhlasit.

co by oznamovala kromě polohy autobusu i jeho typ
Typ a nějaká info o typu vozu ve smyslu nízkopodlažnosti či kapacity je OK, ale kurzové číslo, aby si pak podle něho mohl někdo najít další odjezdy...?
Pátek, 25. prosince 2020 - 18:45:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1397
Registrován: 5-2009
pošleš na kšeft vozidlo neodpovídající smluvnímu vztahu a objednatel jen rozklikne internet a už vše vidí

Takže tě to vlastně štve hlavně proto, že objednavatel kvůli tomu odhalí, že ojebáváš? [proud] Ti poradím, tak nepodváděj a nikdo ti to nebude opravovat [kladivo]
Suzuki Swift Sedan 1.6 16V (1994)

Čtu v poslední době tak strašné věci o kouření, že jsem se tedy rozhodl přestat číst. (W. Churchill)
Mauricio
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9650
Registrován: 4-2005
Nemluvil jsem o sobě.
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:28:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2186
Registrován: 12-2007
Vantju:
"... když jsem byl v Brně, rád jsem si vyhradil dva dny na šotoušení s cílem se svézt B931E, B961, Citelisem,... a proto jsem byl rád, že existoval způsob, kterým jsem se mohl dopátrat toho, kde který typ zrovna jezdí."
… když jsem jako kluk jezdil do Brna za dopravou (tehdy jsme ještě nebyli "šotouši", ale spíš blázni), tak mi stačilo vědět, že na K2 narazím skoro všude, 9Tr jezdí na 131, 132, 133, 139 a 141. Potud fajn. Jenže třeba potkat (svést se) nulkovou 14Tr bylo o náhodě (v podstatě mohla být všude, kde nejezdily 9Tr). Chápu dnešní nadšence. Chtějí vědět všechno dopředu. Zas přicházejí o kouzlo objevování.

Abych jen blbě nekecal, tak i pár obrázků z mého objevování dopravního Brna
(jen těch autobusů je minimum, vždyť takové jako v Brně jezdily skoro všude).





Pátek, 25. prosince 2020 - 22:17:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4825
Registrován: 9-2007
5735: Nádherný příspěvek. [happy] Já na tom byl stejně, před deseti lety ani v Praze ani v Ostravě žádná sledovačka či nic takového neexistovalo a když jsem se v Ostravě po škole chtěl svézt Karosou B732, často jsem měl smůlu a třeba taková poslední Karosa B741 jezdila několik měsíců v období, kdy už jsem měl ostravský měsíčník, nicméně já jsem ji jen jednou viděl a na svezení jsem štěstí neměl. Rád jsem po škole jezdil také do Havířova, tedy až v době, kdy se vyřadila poslední B932 a cílem mého svezení měly být zbastlená B732 či B932E.1680. Na autobusy jsem štěstí sice měl, ale strávil jsem celý den ježděním po městě, abych vykoumal kde autobus zrovna jezdí a pak se na něj nějak vhodně "navezl".

Objevování naslepo samozřejmě má své kouzlo (vzpomínám si na šok letos v létě, kdy jsem vylezl z nádraží v Košicích a před budovou stály dvě zcela původní KT8D5 a z toho jedna na trati do železáren), na druhou stranu, využívat dostupné technologie není zlé. Vyšší efektivita má svou výhodu, s ostravskými Karosami a Solarisy 15M jsem se rozloučil třeba opravdu dostatečně, protože kamarád díky sledovačce sestavil tak efektivní itinerář, že jsem celý den prakticky přestupoval z Karosy do Solarisu, svezl jsem se obdobou brněnských E-linek (78 po "dálnici" z Jihu do Poruby) a byl čas i na pořízení nějakých snímků. Člověk si tak díky možnostem, co doba nabízí, dokáže užít víc a je to zase něco jiného, než třeba České Budějovice, kde kvůli zcela původním B941E nejde dělat nic jiného, než si stoupnout na vhodné místo a doufat, že tudy Karosa pojede. [happy]

Třeba tento snímek vznikl díky Irisu. Paní manželka se netvářila nadšeně na celodenní projíždění linek MHD, ale vzít to z Bystrce do centra přes Královo Pole už prošlo, přičemž jen díky Irisu jsem se dozvěděl, že si vyfotím Citelis a zároveň se svezu Karosou na E56 na Osovou a odtud do centra. Říct manželce, že tam jedeme naslepo a možná tedy úplně zbytečně, to by mi tento závlek rozhodně neprošel. [lol]

Jenki
Sobota, 26. prosince 2020 - 09:57:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5707
Registrován: 5-2002
Pánové, moc pěkná debata. Také se s dovolením přidám.

Když se podívám do historie, vidím několik fází vývoje fungování dopravních nadšenců a jejich potrhlého koníčku:

I. "Pravěk" - v podstatě vše do cca 60. - 70. let. Neexistovaly kroužky, spolky ani sdružení (v Ostu prakticky vůbec, West na tom byl o něco líp, ale o moc ne). Informace prakticky nebyly, sem tam vyšla nějaká "vnitropodniková" knížka o historii DP a ta sem tam někam "prosákla". Co kde jezdí (a bude jezdit) se dalo zjistit jedině tak, že se tam zajelo (a zíralo).

II. "Doba spolková" - cca 80. a 90. léta. Lidi se sešli, pohovořili o tom, kdo kde byl, co tam viděl a slyšel. Kopírky a tiskárny chrlily samizdaty všeho druhu, distribuce je však stále "fyzická" - co nemáš v knihovničce neexistuje. Díky "infiltraci" dopravních podniků nadšenci se vzmáhají historická vozidla, zvláštní jízdy, dny otevřených dveří a jiné podobné akce. Kumulace 100letých výročí MHD kolem přelomu milénia přináší záplavu publikací, které plní knihovny nadšenců (a vysávají jejich peněženky).

III. "Doba webová" - cca 2000-2020. Jako houby po dešti raší nejrůznější webové stránky. Když něco potřebuji vědět nemusím jet do Vídně "do Slezáka" a nenápadně si tam dělat výpisky z knížek za drahé valuty, na které nemám. Zapnu počítač a mám to zadarmo a hned, často s chybami a nejasně, ale jsem poměrně slušně v obraze. Vím kam chci jet a kam nemusím. Publikační a spolková činnost upadá - prostě už není tolik potřeba.

IV. "Doba onlajnová" - ta je právě teď. Že vím kde je co ve vozovém parku se bere jako samozřejmost. K tomu ale taky vím, co z toho je právě na ulici, a že odpoledne nebude pršet, z které strany bude svítit slunce a kam se mám při focení postavit. Nepotřebuji k tomu žádné spolky a sdružení, každý může jet "sám na sebe", své výtvory ještě zatepla vystavit na sociálních sítích a těšit se na hromádku lajků. Že to za týden už nikoho nebude zajímat a bude to překryto další hromadou příspěvků? No a co, tak to prostě je.

Zažil jsem všechny 4 epochy. Tu první jsem jenom "líznul" jako malý kluk - a i když KPMHD Ostrava existoval od roku 1978, jeho existenci jsem odhalil až v roce 1986, když jsem náhodou narazil na rozlučkovou jízdu s poslední T1. Druhou jsem prožil jako "hardcore" šotouš na plný úvazek, ve třetí hodně času zabrala kariéra a rodina (oboje je správně). A ta současná epocha - no uvidíme, jak mi bude chutnat. Zatím si nestěžuji [happy]

EDIT : ještě doplním jednu obrovskou změnu, kterou je digitální fotografie. Právě skenuji negativy z devadesátých let a kolikrát si říkám, proč jsem toho nevyfotil víc. Odpověď je jednoduchá - prostě to nešlo. Filmy stály peníze a člověk musel přemýšlet nad každým políčkem, jestli to zmáčkne nebo ne. To je věc, kterou dnes šotouši neznají, a už asi nikdy nepoznají.

(Příspěvek byl editován uživatelem jenki.)
Sobota, 26. prosince 2020 - 13:06:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5201
Registrován: 7-2003
Hmm, minimálně ten edit by si měla dneska většina zažít. Dobu , kdy každej záběr stál 10-20 korun, bez ohledu na to jestli vyšel nebo ne. Aspoň by ubylo na netu 90% těch nekoukatelnejch snímků.
A zbytek.. Co se kindermafii nenasrvíruje na zlatým podnose až pod nos [happy], to jako by nebylo.
8bity vseho sveta spojte se .
Sobota, 26. prosince 2020 - 13:24:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2187
Registrován: 12-2007
Jenki:
"Pánové, moc pěkná debata. Také se s dovolením přidám. "
To Ty, Jenki, můžeš. Od Tebe vždy přijde něco pěkného ke čtení. A když přidáš i nějaký ten naskenovaný obrázek, určitě si budeme muset dávat moc velký pozor, abychom neposlintali klávesnici, obrazovku a tak vůbec.
Jenki:
"každý může jet "sám na sebe", své výtvory ještě zatepla vystavit na sociálních sítích a těšit se na hromádku lajků. Že to za týden už nikoho nebude zajímat a bude to překryto další hromadou příspěvků? No a co, tak to prostě je."
No, ono to nebylo lepší ani v dobách klasické fotografie. Kolik toho máme na negativech či diákách a nikdy to nikdo krom nás neviděl. A když se už někdo svými výtvory pochlubí (třeba zde na K-rep.) tak na chvíli zíráme a pak za týden už nás zajímá zas něco jiného. Ale to je myslím v pořádku.
Jenki:
"ještě doplním jednu obrovskou změnu, kterou je digitální fotografie. Právě skenuji negativy z devadesátých let a kolikrát si říkám, proč jsem toho nevyfotil víc. Odpověď je jednoduchá - prostě to nešlo. Filmy stály peníze a člověk musel přemýšlet nad každým políčkem, jestli to zmáčkne nebo ne. To je věc, kterou dnes šotouši neznají, a už asi nikdy nepoznají."
A také už nepoznají jaké to je, když jsme až do vyvolání filmu netušili zda ten obrázek aspoň trochu vyšel. Dnes se každý hned koukne na obrazovku foťáku a ví, co může smazat hned.

Tak a nakonec i trocha obrázků. Sice to nejsou autobusy, ale z Brna to je. Jen prosím, omluvte kvalitu. Fotil jsem sice poměrně dost, ale byl jsem amatér, že si ani většího představit neumíte. Nekvalitní přístroj obsluhovaný nepoučeným laikem. Takže asi tak k mým výtvorům.




Jenki
Sobota, 26. prosince 2020 - 14:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5708
Registrován: 5-2002
Tak něco zveřejnit by se vám zachtělo...

Nejdřív budu počítat :
+ cca 4.000 snímků na negativu
+ cca 6.000 diáků
= cca 10.000 souborů
x sken v plném rozlišení 200MB
= 2TB dat (to není tak strašné).

Samozřejmostí je trojitá záloha (dva harddisky na dvou fyzicky různých místech + jeden v batůžku jako trvale k dispozici a zároveň transportní).

Pro zveřejnění na webu v rozlišení 1200x800 to jsou soubory po cca 0,5MB, tj. cca 5GB dat. To by na webhosting finančně celkem šlo, akorát se budu muset naučit dělat webové stránky. Doména jenki.cz je zatím volná (snad mi ji nikdo nesežerete [kladivo])

Skener jsem rozjel 14.11.2020, právě mám naskenováno 1261 políček (začínám negativy, v těch mám pořádek; v diákách je ukrutný bordel, je to různě rozsypané po krabicích a tak). Čili pokud udržím tempo 1000 snímků / měsíc (alespoň na něco je ta korona dobrá) tak by to mohlo vyjít příští rok pod stromeček.

Ale připravte se na to, že to bude s vodoznakem a prakticky bez editace. Ultras co řeší barvu oblohy a odstín trávy asi trefí šlak, ale to je jejich problém; prostě Fomachrom je vyblitý z podstaty, Kodachrom je omalovánka, Agfa táhne do modra, negativy od Kodaku po 20 letech ve skříni pro změnu ujíždějí do červena. Se s tím smiř.

Tak vydržte [ok]
Mauricio
Sobota, 26. prosince 2020 - 14:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9651
Registrován: 4-2005
[coze][coze][coze]
-OndraS
Sobota, 26. prosince 2020 - 15:45:08  
Neregistrovaný host
Na co tag čumýž?
Mauricio
Sobota, 26. prosince 2020 - 17:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9652
Registrován: 4-2005
Tak, on Jenkiho archiv je poměrně legendární, jenom jsem nikdy neměl tušení o jeho rozsahu, a o tom, že bude někdy vypuštěn ven.
Sobota, 26. prosince 2020 - 20:24:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 72
Registrován: 5-2018
Jenki: ...doména jenki.cz je zatím volná

Už není, aby si ji neregistroval nějakej spekulant. Jakmile budeš chtít, převedu ji na tebe, zadara. Třeba to bude další motivace ke skenování [happy]
Sobota, 26. prosince 2020 - 21:08:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9540
Registrován: 9-2004
5735 - fotky jsou sice míň kvalitní, ale neskutečně dobový. Paráda! Tohle si člověk vždycky rád připomene, nejen starý devítky, ale i ulice jak tenkrát vypadaly a tak.
VH
Sobota, 26. prosince 2020 - 22:48:51  
Neregistrovaný host
Přesně tak, velbloudy od Elektrosvitu už jsou dneska v Brně velká rarita. Ve větším množství už jsou jenom na D1 a výstavišti, pár funkčních je i u hotelu Voroněž a rád se občas podívám na dvě tyto lampy na benzínce u Kamenolomu, jedna z nich už pár měsíců bohužel nesvítí. Na kruháči u Globusu už letos zmizely. Celkově většinu z nich v Brně vyměnili za hrozně krátkou dobu, o hruškách, které se dělaly až v 90. letech, ani nemluvím. Co mi odpovídal jeden člověk na youtube, tak prý tady byly i takové exempláře, které sundávali po 5-6 letech [proud] Dneska ty M2A, které tady jsou ve většině ulic, mají kolem 20 let, tak jsem zvědavý, za jak dlouho třeba bude celé Brno LEDkové...
Neděle, 27. prosince 2020 - 17:33:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6364
Registrován: 6-2005
5735: nikdy mne nepřestane udivovat, co máš v archivu... [cože]
Z dnešního pohledu jsou ty fotky na smazání z foťáku. Z pohledu jak jsou staré a co zachycují naprosto k sežrání. [jidlo]
Ono podobné fotky, co dnes mažeme, by za 30 let byly možná stejně ceněné. Ale dnes asi nebude problém sehnat fotku jakéhokoliv vozu, vždy se najde někdo, kdo jej vyfotil. Dřívější doba tomu úplně nepřála vstupními náklady a tak se cení mnohdy cokoliv, neb jsou to třeba jediné fotky.
Z Jihlavy sháním fotku jedné ulice, kde visela trolej asi 3 roky a prostě nejsou. Vlastně 2 ulic. V jedné to byla první pol. 70. let a ve druhé druhá pol. 80. let.
Makrelu neumeješ.
AD 725
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 22:24:57  
Neregistrovaný host
Auta z letošních dodávek:

SU 18 IV :



NS 12 :




A ještě něco staršího z konce 90. let:

BK 2 v prvním provozním stavu: