Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Zabezpečovací zařízení na železnici » Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 21. 03. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Zabezpečovací zařízení na železnici do 21. 03. 2020

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 09. března 2020 - 21:44:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6109
Registrován: 9-2005
AŠM: můžeš mi to s tou ohlašovací povinností vysvětlit? Chápu, že jsou D3, kde ohlašovačky nejsou, ale pokud se na dané D3 pravidelně křižuje, tak tam ohlašovačky být snad musí, ne? Nebo tam aspoň musí být možnost ohlašovačky nařídit, aby se mohlo mimořádně křižovat.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 09. března 2020 - 21:49:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6110
Registrován: 9-2005
Čidlo PN samo o sobě nestačí, ale kabel až do sousední stanice není nutný.
Mě zajímají hlavně technická řešení. A důvody, proč nelze jinak.
O přesnosti, včasnosti a spolehlivosti můžeme diskutovat hlavně s ohledem na přesnost a spolehlivost ručního zadávání dat.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pondělí, 09. března 2020 - 22:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 216
Registrován: 10-2007
A co případ, že tam přijede vlak, který se bude dělit. Jedna část odjede jako vlak a druhá zůstane jako posun a stane se vlakem po dojezdu toho prvního do přilehlé stanice?
A to nemluvě o tom, že minimálně i tak pak musím vybavit vozidla dopravců GPS.
Když to shrnu, tak jakékoliv technické řešení na této trati je ekonomicky neobhajitelné. Protože kvůli argumentu, že to ulehčí výpravčímu zhruba třicet kliknutí myší denně, by posunulo ekonomickou návratnost asi tak na příštích 200 - 300 let.
Pondělí, 09. března 2020 - 23:43:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6111
Registrován: 9-2005
No tak jasně, že osobní doprava na Mochovce je extrémní zvrácenost. Jde mi spíš o princip.

Dělení vlaku, posun, prodloužení JD a vůbec mimořádnosti lze řešit ohlašováním. Ale pravidelný provoz bych klidně evidoval automaticky.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 01:30:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9287
Registrován: 5-2007
Ziki: Reagoval som na AŠM. Celistvosť vlaku tým nikto nevyhodnocuje. To zariadenie má rôzne funkcie, z pohľadu riadenia dopravy dokáže, s využitím zariadení, ktoré tam už sú namontované (v prípade Chrudimky je zvlášť vtipné, že sú tam dokonca tie čidlá PN rozmiestnené v oboch dopravniach takmer úplne rovnako, ako keby tam bolo elektronické stavadlo), teda za relatívne minimálnu cenu riešiť presne to, čo napísal AŠM, a síce že "Dopravce by asi nebyl úplně spokojený s tím, že by se musel hlásit jen kvůli přenosu jeho polohy do IS". Nič viac za tým hľadať nemusíte. Ďalšie funkcie toho zariadenia by som sem nemiešal (je použiteľné aj bez nich).

Qěcy: Musíte mať nejaké zariadenie, ktoré vyhodnotí, že tam ten vlak niekam došiel (buď použijete niečo existujúce - koľajový obvod, kolový dotyk, počítač náprav, alebo čokoľvek, ev. si vymyslite nové * nemusí to byť SIL=4, ak na tom nezávisí bezpečnosť dopravy, ale malo by to byť dosť spoľahlivé, aby to viac pomáhalo, než škodilo). Potom musíte mať niečo, čo to dopraví buď do príslušnej PAVZZ, alebo do ISOŘ. Ako to urobíte, je na Vás. Tu sa akurát bojím, že skončíte u toho, že si musíte dotrepať kábel až do stanice, alebo aspoň na najbližšie priecestie. Inak ja sa domnievam, že podobné nové neSIL4 zariadenie bude musieť na Správe železnic skôr alebo neskôr vzniknúť, a to kvôli nástupištiam. Požadujú sa údaje pre automatické ovládanie ISC, ale to ZZ ich na mnohých miestach jednoducho nemá skade zobrať.

A ešte skúste vymyslieť, ako sa nechá na začiatku poznať pravidelný provoz od mimoriadnosti. [kladivo]

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 10. března 2020 - 06:24:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 217
Registrován: 10-2007
Asdf: jestli je to jen kvůli ISC a IS a jinak se to nikde neprojevuje, tak to potom není žádná novinka. Mě zmátlo, že jste psal, že to je jen na Chrudimce a ve stínovém provozu.
Úterý, 10. března 2020 - 06:58:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4246
Registrován: 11-2008
Malá poznámka k této diskusi. Automatická evidence jízdy vlaku ( příjezdy / odjezdy ) je pouze na zařízení typu JOP ve spojení s GTNkou. Na všem ostatním, to je elektromechanikách, klíčovém průmyslu, klasických releovkách a různých TESTech, se to zadává ručně přes EDD ( elektronický dopravní deník ), někde přes GTN. A takových stanic a celých tratích je ještě docela velké množství. [vypravci]. Takže když například nějaký sotouš sleduje jízdu vlaku přes GRAP, tak například v úseku Č.Třebová - Praha múže vydedukovat několik, podle něj "nepravdivých" údajů, neboť v Č.T., Brandýse nad Orlicí a Pardubicích se data do IS zadávají stále ještě "ručně" přes EDD.[vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem výpravčíXY.)
Úterý, 10. března 2020 - 08:00:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21622
Registrován: 5-2002
Asdf: Inak ja sa domnievam, že podobné nové neSIL4 zariadenie bude musieť na Správe železnic skôr alebo neskôr vzniknúť, a to kvôli nástupištiam.
Hrome, to by u nástupišť pravidelných obratových stanic na tratích s ETCS stálo za to udělat i v tom SIL4 - konkrétně u příperonních BG, aby se dělal TAF automaticky.
Zabily by se tím dvě mouchy jednou ranou...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 10. března 2020 - 08:19:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 893
Registrován: 6-2019
Zabily by se tím dvě mouchy jednou ranou...
Jj, ono to tak asi jednou dopadne.

A ešte skúste vymyslieť, ako sa nechá na začiatku poznať pravidelný provoz od mimoriadnosti.
Včetně toho, že např. může jet PMD za vlakem a o mimořádnost se nejedná.

Dělení vlaku, posun, prodloužení JD a vůbec mimořádnosti lze řešit ohlašováním. Ale pravidelný provoz bych klidně evidoval automaticky.
Dělení, spojování a podobný posun není žádnou mimořádností. Naopak nedodržování jízdních dob už je (ve smyslu algoritmizace podobných úkolů) mimořádností - už jen proto, že vlaky musí dodržovat přidělené trasy, jinak do toho už zasahuje lidský prvek a techniku tu pak tady nemusíme řešit.


A co případ, že tam přijede vlak, který se bude dělit. Jedna část odjede jako vlak a druhá zůstane jako posun a stane se vlakem po dojezdu toho prvního do přilehlé stanice?
A to nemluvě o tom, že minimálně i tak pak musím vybavit vozidla dopravců GPS.

Zrovna na tohle je vám GPS k ničemu. Protože doprava je řízena s přesností na půl minuty, zatímco popisovaný posun zabere minut hned několik. A okamžitě nemáte co kam po GPS posílat (tedy můžete, ale budou to nesmyslná hausnumera).

můžeš mi to s tou ohlašovací povinností vysvětlit? Chápu, že jsou D3, kde ohlašovačky nejsou, ale pokud se na dané D3 pravidelně křižuje, tak tam ohlašovačky být snad musí, ne? Nebo tam aspoň musí být možnost ohlašovačky nařídit, aby se mohlo mimořádně křižovat.
Při pravidelném křižování ano, ale pokud pak nastane PRAVIDELNĚ třeba čtyřhodinový off-peak provoz a točí se tam jen jediný vlak (ve více trasách a klidně i přes mnoho oddílů), není to vůbec nutné.
A proč? No protože dopravci jsou povinni dodržovat přidělené trasy a pokud ne, nastupuje tak jako tak zásah lidí. Vlaky v mimořádných trasách pak mají ohlašovací povinnost vždy a v každé dopravně.

já řeším jen D1 sturcovou lokálku proto, protože na ní nesmí být víc, jak jeden vlak.
Ale může za ním jet legálně PMD.

Jinak bych ten vlak musel minimálně sundat z dopravní koleje a zamknout třeba na vlečku. Ale tam je nutno mít ZZ se závislostí na zz sousední stanice.
Jednodušší je nařídit po ukončení jízdy vlaku jízdy na obsazenou kolej (kolej obsazenou vozidly).

Takže ten časový údaj o příjezdu a odjezdu do a z Mochova vůbec neslouží k zabezpečení jízdy vlaku.
Ano, to ani mnoho dalších dat z jiných dopravních bodů (st. hr., hranice infra atp.).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. března 2020 - 08:23:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9288
Registrován: 5-2007
Ziki: Máte prehľad o tom, kde je/bolo niečo podobné nasadené? Mne sa nič zohnať nepodarilo.

Hajnej: Na K-2002 to už zvládame (aj so SIL4) už teraz. V Kamenných Žehrovicích je takto pri odjazde z 1. koľaje smer Stochov požiadavka na riešenie spúšťania PZZ v závislosti od polohy vlaku na koľaji (je tam na to extra čidlo PN).
Úterý, 10. března 2020 - 08:46:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3829
Registrován: 6-2016
"V Kamenných Žehrovicích je takto pri odjazde z 1. koľaje smer Stochov požiadavka na riešenie spúšťania PZZ v závislosti od polohy vlaku na koľaji (je tam na to extra čidlo PN)."

Mám tomu jako prostý sdělovák rozumět tak, že když vlak zastaví v K.Ž., tak se přes přejezd jezdí dál do doby, než se tomu vlaku "postaví" dál na Stochov (s patřičným předčasem na vyklizení a uzavření přejezdu)? A nestavějící vlaky si přejezd obsluhují "jízdou"?

Docela mě to zajímá.
Úterý, 10. března 2020 - 09:03:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6112
Registrován: 9-2005
Legálně PMD za vlakem, který ukončil jízdu v Mochově a jeho souprava tam stojí? I když neuvolnil traťovou kolej, čili oddíl je stále obsazen? A jak podle D1 zakážeš odjet obratovému vlaku z Mochova proti nedojetému PMD?
Podle mě smíš udělat PMD za vlakem točícím v zastávce, tedy i v Mochově, Kačerově jedině pro odtažení chcíplého vlaku.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 09:10:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 895
Registrován: 6-2019
Já to tam neznám, neřeším, tak poraďte jak to tam máte ošetřené. Jen jsem podotkl, že běžně na D1 jezdit PMD za vlaky mohou.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. března 2020 - 09:12:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6113
Registrován: 9-2005
Za mimořádnost bych si dovolil považovat vše, co je jinak než v GVD. Co se týče zpoždění, tak pouze prodloužení JD a zpoždění z výchozí zastávky.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 09:18:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6114
Registrován: 9-2005
Mně už tam seznání propadlo, ale pár směn jsem si na hotové ese 44 užil. Psalo a píše se za Mochov do GTN. Nevim, jestli je PMD ošetřen místním ustanovením, ale z logiky věci bych si nedovolil poslat PMD do obsaženého oddílu, když hrozí, že ten vlak pojede pak směrem k PMD. PMD jsem tam dělal, ale vždy do volného oddílu, motorrrráček tedy musel být uklizen v Čelákovicích.
Jediné co by bylo možné, je uvolnit traťovou kolej zamčením motoráčku na manipulační kolejí v Mochově, a vykomunikovat toto jako odhlášku když se uzavírá vlak na vlečce.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 09:54:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 897
Registrován: 6-2019
Za mimořádnost bych si dovolil považovat vše, co je jinak než v GVD.
Jasně, ale na tom se nedá stavět ZZ.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. března 2020 - 10:41:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21624
Registrován: 5-2002
HK: Mám tomu jako prostý sdělovák rozumět tak, že když vlak zastaví v K.Ž., tak se přes přejezd jezdí dál do doby, než se tomu vlaku "postaví" dál na Stochov
Ne. Máš tomu rozumět tak, že i když je sice už postaveno, ale vlak je ještě v perónu, tak se nebimbá.
Jestli to prostě tak vyšlo nebo jestli tam jsou ještě nějaké časové fíčůry, to nám musí prozradit Asdf.
Ale v každém případě je tam rozlišovací schopnost jemnější, než celá staniční kolej.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 10. března 2020 - 11:08:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3830
Registrován: 6-2016
Hajnej: To se mi trochu nezdá. K těm šraňkům je to cca 250 metrů, takže by s největší pravděpodobností břevna nestihla jít dolů...

Až bude teplo, tak to s vnukem na místě prověřím!
Úterý, 10. března 2020 - 11:47:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6115
Registrován: 9-2005
Však ta data o pohybu vlaků nechci pro zabezpečení jízdy vlaků, ale pro informování o jejich poloze. Krásně lze skedovat třeba na TPV, co s čárou vlaků udělá absence příjezdu nebo odjezdu vlaku. Neboli zda se systém tváří, že vlak neodjel, dokud data neobdrží, nebo zda se tváří, jako že jede dál podle GVD (plus posledního známého zpoždění).
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 11:51:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6116
Registrován: 9-2005
Hajnej 10:41: no tak na to šlo už dávno zřizovat přibližováky přímo ve staniční koleji. Z hlediska SZZ je KÚ za celou staniční kolej, ale z hlediska PZS je staniční kolej rozdělena na více kolejových úseků.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 12:14:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21628
Registrován: 5-2002
HK: To se mi trochu nezdá. K těm šraňkům je to cca 250 metrů, takže by s největší pravděpodobností břevna nestihla jít dolů
Jestli spíš Asdf nemyslel přejezd v Srbech.

Q: no tak na to šlo už dávno zřizovat přibližováky přímo ve staniční koleji
Tvrdím snad, že to nešlo...?
V každém případě je pozitivní, že se na tom nešetří (jako v Černošicích, kde se naopak části přibližováku sloučily).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 10. března 2020 - 12:17:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 901
Registrován: 6-2019
Krásně lze skedovat třeba na TPV,
Tam to lze sledovat právě docela blbě, protože to není v reálném čase, ale po intervalech. Čili čára se odroluje, i když už byl zadán časový údaj, ale já to o 30 km dál uvidím až v okamžiku aktualizace a to je tedy provozně docela voser. Pouštím to jen z nostalgie a když chci kouknout někam daleko.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. března 2020 - 12:47:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6117
Registrován: 9-2005
Já to používám a pro aktuální data použijí tlačítko aktualizovat. GTN nemáme.
Co používáš ty?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 13:00:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 902
Registrován: 6-2019
SGVD.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. března 2020 - 14:07:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6685
Registrován: 9-2011
K těm šraňkům je to cca 250 metrů
Tak se vlaku nařídí, že v daném případě (zastavení ještě před snímačem) nesmí po rozjezdu překročit rychlost třeba 35 km/h, což vystačí na víc jak 25 sekund, což by na vyklízecí dobu přejezdu mohlo stačit.
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 10. března 2020 - 15:20:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 3-2020
Výpravčíxy:
"Malá poznámka k této diskusi. Automatická evidence jízdy vlaku ( příjezdy / odjezdy ) je pouze na zařízení typu JOP ve spojení s GTNkou. Na všem ostatním, to je elektromechanikách, klíčovém průmyslu, klasických releovkách a různých TESTech, se to zadává ručně přes EDD ( elektronický dopravní deník ), někde přes GTN. A takových stanic a celých tratích je ještě docela velké množství. [vypravci]. Takže když například nějaký sotouš sleduje jízdu vlaku přes GRAP, tak například v úseku Č.Třebová - Praha múže vydedukovat několik, podle něj "nepravdivých" údajů, neboť v Č.T., Brandýse nad Orlicí a Pardubicích se data do IS zadávají stále ještě "ručně" přes EDD.[vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem výpravčíXY.)"

Neplácejte hlouposti. Automatická evidence funguje na všech SZZ typy elektronické stavědlo, hybridní stavědlo a RZZ, které jsou ovládané pomocí JOP a propojeny s GTN, nebo GRADO.
Úterý, 10. března 2020 - 15:22:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6118
Registrován: 9-2005
Automatická evidence funguje i na vlacích s GPS. Nějaký ešus se takto zapisoval při překročení hranice kraje u Zelenče.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 19:12:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4247
Registrován: 11-2008
ad Tony: A co jsem psal ? Že to funguje jen tam, kde je JOP a GTNka. [andel] A GTN, nebo GRADO je jednoduše řečeno jedno a to samé. Jistě, nějaký rozdíl tam je, ale v tomto případě to není podstatné. [andel][vypravci]
Úterý, 10. března 2020 - 20:17:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 6-2009
Qěcy:
"Jediné co by bylo možné, je uvolnit traťovou kolej zamčením motoráčku na manipulační kolejí v Mochově, a vykomunikovat toto jako odhlášku když se uzavírá vlak na vlečce."
To těžko, neboť nákladiště a vlečka do rozvodny se obsluhuje pouze bez uvolnění traťové koleje. Obsluha s uvolněním traťové koleje tam není možná. A pokud by se mi vrátil jiný počet vozidel, než odjel na trať, tak budu mít obsazené úseky na trati.
Úterý, 10. března 2020 - 20:28:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6119
Registrován: 9-2005
JS: no jistě. Ale kdyby to bylo místními ustanoveními povoleno, bylo by možno motorrráček uzamknout na manipulační kolejí v Mochově, nebo na tamní vlečku, pokud ještě existuje.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 10. března 2020 - 20:29:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4248
Registrován: 11-2008
Já vám do toho nechci kecat, ale řešíte něco, co se v běžném provozu dneska už prakticky nevyskytuje. PMD "za vlakem" prakticky dneska už nemůže jet. Jedině jako pomocný prostředek při nějaké mimořádné situaci. Nebo pro uvázlý ( neschopný ) vlak. Jestli někde ještě výpravčí pouští traťovku s MUVkou jako PMD do sousední stanice, tak už to vlastně není úplně "košer". Navíc jet s MUVkou do sousední stanice jako vlak je administrativně daleko jednoduší, než jako PMD, kde se musí "složitě" sjednávat jízda a sepisovat rozkaz. [andel][vypravci]
Úterý, 10. března 2020 - 20:55:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 905
Registrován: 6-2019
To nemáte pravdu. PMD za vlakem jezdí zcela běžně a nevidím důvod, proč by neměl. V rámci jakékoliv běžné údržby infra je to rychlé a pohodlné. A dokonce více operativní než přidělování tras, které stejně pak nejdou dodržet. Jiná věc je, když vám to na korodoru bere kapacitu, ale to na 90 % sítě prostě nenastává. No a v ISOŘi najdete poznámku opravné práce, údržba, převoz materiálu do km atd.
V rámci kontextu diskuze jsem to však zmínil proto, že jakékoliv technické zařízení, které by eventuálně bylo schvalitelné, by muselo respektovat i tyto běžné provozní stavy, jako třeba PMD.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. března 2020 - 21:23:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 906
Registrován: 6-2019
To v tom máte poněkud guláš. PMD žádnou trasu přidělenou nemá, ani mít nemůže. Trasy se přidělují vlakům. Naopak - pokud si ten Služební vlak nedodrží trasu tak to problém být může - a docela zbytečný.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 10. března 2020 - 21:31:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4250
Registrován: 11-2008
Jaký problém ? Většina nákladních vlaku jede v úplně jiné trase, než má JŘ a žádný problém v tom není.
Úterý, 10. března 2020 - 21:52:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 907
Registrován: 6-2019
Tak to, že jedou v intervalu <-180;+1200> jsem zrovna nemyslel, v tom fakt problém není.
Prostě se zatím smiřte s existencí PMD, časem to třeba dopracujeme k jednoduššímu provozu, ale nevidím to ani na obzoru...
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Neděle, 15. března 2020 - 09:14:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 3-2020
Výpravčíxy:
"ad Tony: A co jsem psal ? Že to funguje jen tam, kde je JOP a GTNka. [andel] A GTN, nebo GRADO je jednoduše řečeno jedno a to samé. Jistě, nějaký rozdíl tam je, ale v tomto případě to není podstatné. [andel][vypravci]"

Zbytečné kecy kterým ty vaše fekálie ještě rozmazáváte. A infatilními smajlíky to nezachráníte.

Pokud máte omezený rozhled a zkušenosti a když nejste schopen odpovědět komplexně, tak svoje odpovědi nevydávejte za komplexní a slušností by bylo k nim připojit info že píšete jen polovinu skutečnosti.
Neděle, 15. března 2020 - 10:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21672
Registrován: 5-2002
Vxy: A GTN, nebo GRADO je jednoduše řečeno jedno a to samé.
S výjimkou Čelákovic, tam je Grado něco úplně jiného. [wink]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 17. března 2020 - 13:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 5-2014
S výjimkou Čelákovic, tam je Grado něco úplně jiného
[lol] hospoda nebo slepé rameno?
Úterý, 17. března 2020 - 17:40:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21680
Registrován: 5-2002
To už je celkem jedno - ale myslel jsem to slepé rameno. [wink]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 18. března 2020 - 20:09:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 10-2018
No bohužel, od té doby, co je slepý, je i mrtvý. Dřív to prej bejvávalo koupatelný.

"Regulace provedená do konce roku 1937, projekt zdymadla Čelákovice s jezem, měly za následek i uzavření labského ramene proudícího kolem písečné pláže, a to znamenalo konec lázní. Pláž z velké části zarostla a dno zabahnělo."
Čtvrtek, 19. března 2020 - 02:45:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21694
Registrován: 5-2002
Prag: jo, Grado moc ke koupání není (zkusím vytěžit polovičku, kdy bejt přestalo). Ale zato je ke koupání přímo Labe.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 20. března 2020 - 19:04:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3524
Registrován: 5-2002
Měl bych dotaz: Jak asi často nastává situace, že se za "námezník" tvořený Se jede na bílou? Stojí vůbec za to tyhle ranžírky místo kusu modrobíle natřeného klacku všude zřizovat, nota bene často ještě k tomu ve stožárovém provedení, snad aby to pozornost fírů poutalo dostatečně?
A to mě přivádí k další myšlence, totiž zda opravdu na všech těch Se musí furt všude svítit modrá. Jestli by se to nemělo zhasínat aspoň tehdy, je-li kolem toho zrovna postavena vlaková cesta. Předpokládám, že varianta "směrem k volné koleji nesvítí nic nikdy" (což by případně šlo aplikovat i na červenou) nelze kvůli kontinuální kontrole funkčnosti žárovky.
Pátek, 20. března 2020 - 19:18:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 935
Registrován: 6-2019
Ve větších uzlech asi +- pravidelně nepravidelně při posunu. Dále při odjezdech PMD, ale nemusí to být vždycky.
Zbytek by mě také zajímal, protože se to těmi stožárovými začíná jen hemžit a zadarmo to taky není.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 20. března 2020 - 19:33:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 10-2017
Tady se pletou jablka s hruškami. Asi spíše je myšlen "označník", posun za námezník je trošku něco jiného, než jízda "za kus modrobíle natřenýho klacku".

Z pohledu výpravčího je to dobré v tom, že nemusí strojvedoucího zpravovat písemným rozkazem (mimo případů, uvedených v D1 čl. 1821). Navíc posun za označník, který je povolován seřaďovacím návěstidlem, obvykle bývá spojen s TZZ (výpravčí musí mít přijatý traťový souhlas, samozřejmě je-li TZZ zřízeno), takže je posun za označník i nějak zabezpečený, než jen "na hubu".

Především to druhé, co jsem výše uvedl je dost silný argument, proč je dobré mít místo označníku seřaďovací návěstidlo. Alespoň z pohledu výpravčího (a fíra jistě také bude raději, když bude posunovat za seřaďovací návěstidlo plnící funkci označníku, místo modrobílé tyče). Jinak taky můžeme mít všude telefoniku místo TZZ, posunovat na praporky a mít přejezdy chráněné jen výstražnými kříži - protože proč mít TZZ a PZZ, když to jde i jinak. [vypravci]

Ad vypínání modré - to by dle mě přineslo více škody než užitku (dříve by se neustálým zhasínáním modré spálila žárovka).

EDIT: Samozřejmě se můžeme bavit o tom, proč seřaďovací návěstidlo, plnící funkci označníku, je v některých případech stožárové, a ne trpasličí...

(Příspěvek byl editován uživatelem Bdmteeo296.)
Pátek, 20. března 2020 - 20:12:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7762
Registrován: 1-2007
Docela by mě zajímalo, kdy nastane situace, že třeba v Praze-Stodůlkách se bude posunovat za označník. Pokud by tam třeba něco končilo a objíždělo, tak nikoliv. Nedokážu si moc představit situaci, že musím dlouhý posunový díl přešibovat z jedné dopravní koleje na druhou (obě s téměř stejnou užitnou délkou, obě s nástupištěm).
Návěstidlo ve funkci označníku se určitě hodí, ale je třeba ho cpát všude za každou cenu?
Pátek, 20. března 2020 - 20:56:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13390
Registrován: 8-2004
Bdmteeo296:
"Především to druhé, co jsem výše uvedl je dost silný argument, proč je dobré mít místo označníku seřaďovací návěstidlo. Alespoň z pohledu výpravčího (a fíra jistě také bude raději, když bude posunovat za seřaďovací návěstidlo plnící funkci označníku, místo modrobílé tyče). Jinak taky můžeme mít všude telefoniku místo TZZ, posunovat na praporky a mít přejezdy chráněné jen výstražnými kříži - protože proč mít TZZ a PZZ, když to jde i jinak."
Myslím, že tu polemizujete s něčím, co nikdo nenapsal. Já jsem pochopil příspěvek jako dotaz, kde se jak často za ten "označník" posunuje. A k tomu jste nenapsal nic.
Moukou uvedené Stodůlky jsou dobrý příklad a našlo by se řada dalších dopraven, kde bych si troufal odhadnout, že posun za označník se počítá maximálně v jednotkách a to za několik let dohromady.

Tomáš_záruba:
"za "námezník" tvořený Se"
[crazy]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 20. března 2020 - 21:01:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 937
Registrován: 6-2019
Hroch: no a tedy Váš názor na to, proč tak masově zřizují i v méně vytížených dopravnách?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 20. března 2020 - 21:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 7-2010
světelné označníky:
V dopravnách typu Stodůlky jsou využity asi hlavně pro účely PMD do tratě. Jistě. Používá se to jednou za uherák, ale je to jediná cesta, jak posun zavázat do TZZ a jako bonus úspora času a ouřadování. Přirovnal bych to k autu, pračce, televizi, mobilu a bůh ví k čemu ještě. Tyto věci mají také spoustu udělátek a funkcí, které použijete jednou za čas. Nebo možná vůbec. Ale přesto si je k tomu požadovanému základu přikoupíte. Dříve se stavěla zásadně TZZ jednosměrná, vjezdy jen ze správné koleje a v mnoha stanicích šlo po některých kolejích stavět jen jedním směrem. Od příchodu RZZ AŽD 71 se budují vjezdy oba, až na vzácné výjimky jsou koleje pojížděné ze všech směrů, atd. Světelné označníky jsou takový další krok. Neříkám, že nezbytný, ale na dálkovinách docela užitečný.
Pátek, 20. března 2020 - 21:30:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 938
Registrován: 6-2019
ale je to jediná cesta, jak posun zavázat do TZZ
Byl jsem poučen, že PMD není posun. Alespoň tedy tady v Sudetech :-) .

Neříkám, že nezbytný, ale na dálkovinách docela užitečný.
To ale nic moc v rámci diskuze neřeší. V dopravnách běžné konfigurace přece lze s odjet na trať i na bílou na odjezdovém nebo cestovém návěstidle.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Michal_novotny
Pátek, 20. března 2020 - 21:58:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2021
Registrován: 11-2002
Ahmad_Šáh_Masúd: To ale nic moc v rámci diskuze neřeší. V dopravnách běžné konfigurace přece lze s odjet na trať i na bílou na odjezdovém nebo cestovém návěstidle.

To samozřejmě lze, ale v takovém případě bude chybět ta vazba na TZZ (s automatickým zavedením zákazu odjezdu na trať pro další vlak), což obzvlášť na dálkovinách je víc než užitečné.

Jinak v Libni se občas i několikrát denně jezdí za označník směr Vysočany, méně často na 2. TK směr Holešovice. Ostatní směry jen výjimečně, většinou pokud nastane nějaká porucha a musí se přestavit dlouhý vlak.

(Příspěvek byl editován uživatelem Michal_Novotny.)
Pátek, 20. března 2020 - 22:55:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 10-2017
Hroch:
"Myslím, že tu polemizujete s něčím, co nikdo nenapsal. Já jsem pochopil příspěvek jako dotaz, kde se jak často za ten "označník" posunuje. A k tomu jste nenapsal nic."

Dotaz Tomáše Záruby má 3 části: Jak často nastává situace, že se posunuje za označník, jestli stojí za to zřizovat seřaďovací návěstidla s funkcí označníku a zda musí na všech seřaďovacích návěstidlech svítit modrá. Na poslední dvě otázky jsem odpověděl, na první jsem odpověď neznal, a proto jsem na ni neodpověděl.
Obávám se, že tady polemizuje někdo jiný, než já.

EDIT: Ale jestli ta odpověď na první otázku někomu chybí, tak jsem jako výpravčí, sloužící v několika stanicích, za posledního 3/4 roku za označník neposunoval.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bdmteeo296.)
Pátek, 20. března 2020 - 23:01:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 939
Registrován: 6-2019
MN: Jasně, to je pravda. Na druhou stranu na více vytížených tratích stejně většinou nemá PMD co pohledávat (jen žere kapacitu) a na těch méně vytížených (v podstatě vše krom koridorů) je otázkou, zda ten bezpečnostní přínos odpovídá vícenákladům za ty návěstidla a technologie s tím spojené.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 20. března 2020 - 23:26:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3767
Registrován: 3-2006
Za svou kariéru bych to spočítal na prstech jedné ruky.

Fotka je ze Všetat, když bylo potřeba uklidit vlak na druhou část (Mělník dal stopku po odjezdu vlaku ze Dřísů).
Za označník se zpravidla vytahuje dlouhý posunový díl a je tedy dobré to návěstidlo vidět z větší dálky. Někde to má smysl, ale třeba na býv. Odb. Sedlec mi smysl těch 4 ranžírek uniká. To samé Chodov "za plotem".
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Sobota, 21. března 2020 - 00:00:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 940
Registrován: 6-2019
bych to spočítal na prstech jedné ruky.
Naja protože, předpokládám, nevozíte zaměstnance do čela posunového dílu. [wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Sobota, 21. března 2020 - 00:24:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21731
Registrován: 5-2002
Bdmtee: se můžeme bavit o tom, proč seřaďovací návěstidlo, plnící funkci označníku, je v některých případech stožárové, a ne trpasličí
Přece jenom tak snadno nezaroste (resp. někde nezapadá sněhem) a nezapomínal bych ani na to, že (na rozdíl od třeba krajní ranžírky) se jeho poloha nedá tak snadno vytušit...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 21. března 2020 - 00:28:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21732
Registrován: 5-2002
AŠM: V dopravnách běžné konfigurace přece lze s odjet na trať i na bílou na odjezdovém nebo cestovém návěstidle.
A podle čeho to odliším od situace, kdy mám odjet jen k označníku? Bude to viset jen na požehnání (svolení, souhlasu nebo kýho čerta) k posunu...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 21. března 2020 - 00:51:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3525
Registrován: 5-2002
Hroch: Tomáš_záruba: za "námezník" tvořený Se[crazy]
A jéje error, samozřejmě myšlen označník. Ostuda, nu což...

Kam jsem tím mířil - na dvě věci:
a) Nesvítit zbytečně modrou fírům do obličeje (to se týká hlavně těch stožárovek)
b) Je podle mě divné zřizovat světelná návěstidla, která budou celé roky jen modře svítit bez praktického užitku

Do diskuse dávám dvě myšlenky:

1) Soustředit se na "omezení svícení". Například na neproměnného "policajta" dosadit jen bílé světlo (funkce by pak byla shodná jako když svítí bílá spolu s červenou = posun dovolen), tím by se asi i vyřešila ta vazba na TZZ. Neboli filozofie "bílá nesvítí => platí modrý nátěr".
Tento postup by se možná dal okopírovat i na nějaké "zarostlé části" kolejiště stanic (modré "V" s pouze bílou svítilnou, co se "nikdy" nerozsvítí, namísto klasického trpaslíka šajnícího modře do zrezivělých vrat zkrachovalé fabriky formálně dosud s vlečkou bez kontaktovatelného vlastníka, nebo podobně).

2) Když už to umí být proměnlivé, tak toho nějak konstruktivně využít. Napadá mě výrazné zkrácení záhlaví s cílem přiblížit vj.n. co nejblíže ke zhlaví. Omezení rychlosti "zbytečně brzy" snad někdy vyřeší plošné ETCS, byť na vedlejších tratích by asi ještě hodně dlouho byl i tento přínos. Ale hlavně by se tak omezily často zbytečně dlouhé oddíly "přes stanici" na vícekolejkách a mnohem častěji by do "neobvykle krátkých" kolejí vycházely NZV.

Jinak k tématu "odjezd PMD" mě ještě napadlo, že by to mohla řešit "jízda podle rozhledu" na odj.n. (a příslušné předpisové úpravy).
Sobota, 21. března 2020 - 03:25:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 941
Registrován: 6-2019
A podle čeho to odliším od situace, kdy mám odjet jen k označníku? Bude to viset jen na požehnání (svolení, souhlasu nebo kýho čerta) k posunu...?
Kam se bude posunovat (respektive kde bude posun ukončen) musí dopravce vědět vždy a to při sjednání posunu (technologie posunu), to na žádných návěstidlech nezávisí.

Je podle mě divné zřizovat světelná návěstidla, která budou celé roky jen modře svítit bez praktického užitku
Jo.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Sobota, 21. března 2020 - 04:51:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9411
Registrován: 5-2002
1) Soustředit se na "omezení svícení". Například na neproměnného "policajta" dosadit jen bílé světlo (funkce by pak byla shodná jako když svítí bílá spolu s červenou = posun dovolen), tím by se asi i vyřešila ta vazba na TZZ. Neboli filozofie "bílá nesvítí => platí modrý nátěr".
Tento postup by se možná dal okopírovat i na nějaké "zarostlé části" kolejiště stanic (modré "V" s pouze bílou svítilnou, co se "nikdy" nerozsvítí, namísto klasického trpaslíka šajnícího modře do zrezivělých vrat zkrachovalé fabriky formálně dosud s vlečkou bez kontaktovatelného vlastníka, nebo podobně).


Kdo alespoň jednou hledal v noci zhaslé absolutní návěstidlo, tak by s Tebou zrovna nesouhlasil...
Sobota, 21. března 2020 - 17:07:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21733
Registrován: 5-2002
TZ: Ale hlavně by se tak omezily často zbytečně dlouhé oddíly "přes stanici" na vícekolejkách
Pokud je to před stanicí přehledné, tak záhlaví až zas tak zbytečně dlouhé nebývá. To už bývá častěji roztahané zhlaví (spojky před obloukem) a tam Tě to zkrácené záhlaví moc nevytrhne.

mnohem častěji by do "neobvykle krátkých" kolejí vycházely NZV
Nestačilo by už konečně začít do "neobvykle krátkých kolejí" projektovat volnoznak s bílou jednoduše z důvodu té neobvyklé krátkosti bez berličky toho, že náhodou vyšla NZV...?

PŠ: Kdo alespoň jednou hledal v noci zhaslé absolutní návěstidlo, tak by s Tebou zrovna nesouhlasil
Asi tak...
Navíc ta modrá zrovna kdovíjak do očí nesvítí.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!