Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Polsko » Archiv diskuse Polsko do 31. 08. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Polsko do 31. 08. 2020

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 09. července 2020 - 17:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 247
Registrován: 11-2019
Nocni_spoje:
"Ty lidi pracujou na zapade z drtivy vestsiny v "delnickych" profesich - na stavbach, uklizecky, domovy duchodcu, hospody, sklady,..."
Jenže na norské stavbě, v německém domově důchodců nebo v rakouském autobusu si často vydělají násobky, co doma. To je dostatečná motivace.

Česko je opačný extrém, kdy díky štědrému sociálnímu systému neexistuje motivace k migraci. Stát zaplatí bydlení, hmotnou nouzi a něco málo navíc na černo pak v regionech udělá běžnou životní úroveň.
Čtvrtek, 09. července 2020 - 19:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 230
Registrován: 4-2015
Stradom.
Čtvrtek, 09. července 2020 - 20:41:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10408
Registrován: 4-2003
Česko je opačný extrém, kdy díky štědrému sociálnímu systému neexistuje motivace k migraci

ČR je opačný extrém, protože zdejší ekonomika lidem dává dlouhodobě příležitosti v tom být zaměstnán. A nemusí nijak odcházet a živit se méně kvalifikovanými profesemi někde v tramtárii. To je právě měřítko vyspělosti země a příležitostí, který dává svým lidem. A rozhodně to není nic samozřejmého, ve střední a východní Evropě výjimka.

Proto je tady oproti Polsku dlouhodobě podstatně nižší (cca poloviční) nezaměstnanost, podstatně vyšší míra zaměstnanosti (dlouhodobě o 6-8 procentních bodů, což je strašně moc) a tím míra participace.

Pokud je někde zatěžován sociální zdravotní, důchodový) systém, tak právě v tom Polsku - jednak tím tím že musí živit podstatně větší % nezaměstnaných a jednak že musí živit další obrovský množství lidí nacházejících se zcela mimo ekonomickou aktivitu. A to jsou tam navíc stovky tisíc lidí uměle drženy v zaměstnanosti v odvětvích, jako je hornictví a zemědělství. A k tomu miliony lidí odešly do ciziny. Dlouhodobá udržitelnost takového sociálního systému je podstatně horší, než někde, kde dlouho a stabilně pracuje mnohem větší část populace v produktivním věku.

A ty uváděné nedávné počty Ukáček nejsou při uvážení rozdílů velikosti obou ekonomik (ČR má cca 1/4 obyvatel a více jak 1/3 velikosti ekonomiky Polska) nic omračujícího, kór pokud uvážíme silné restrikce udělování pracovních povolení na naší straně.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 09. července 2020 - 21:33:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 8-2017
Saul_Goodman:
"kdy spousta lidí poznala život v zahraničí, vydělali velké peníze"
Penize vydelali, ale o tom poznavani zivota v zahranici si moc iluze nedelejte. Ty lidi vetsinou zijou v komunite v nejake ubytovne, par predaku se domluvi mistnim jazykem a jinak nasavaji zivot v zahranici pouze cestou do mistniho Lidlu/Rewe, kde si koupi svoje Tyskie.
Čtvrtek, 09. července 2020 - 21:37:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 8-2017
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Zkus Rotterdam
Ale až po Corona krizi. [wink] Pořád ještě jsme na hraně, kdy to může sklouznout do průseru.

Nedaleko Varšavy mohu letos doporučit koňskou železnici do nedaleké psychiatrické léčebny. Pro projetí trati by tam někteří šotouši mohli rovnou zůstat na pozorování. [biggrin]
Nejbližší termín mají 2. srpna a když nebude nic zajímavějšího na práci, tak si tam zajedu i já.
Hlavní předností Varšavy jsou ovšem ženy. Tam je pořád na co koukat. To v Rotterdamu nehrozí ani omylem.[happy]"
Se mi libi ta logika, vylet do Rotterdamu je vohubu, protoze jsme na hrane, ale soceni kdejakyho odklonu po cely Evrope je v poho, protoze to delam ja.
Pátek, 10. července 2020 - 08:01:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1237
Registrován: 6-2019
Že tu logiku nevidíte neznamená, že tam není.
Nemám problém s tím projet odklony po uhelné magistrále letními koupáky k moři - protože jsem správně odhadl, že letos budou poloprázdné až téměř prázdné (stav před týdnem, studené moře, infekce). Naopak do hustě zalidněných oblastí nejezdím a hned tak nebudu.
Proč se asi infekce rozšířila nejvíce v sev. Itálii, Beneluxu...? Protože tam žije hodně lidí pohromadě (plus samože další faktory jako sociokulturní návyky).
Například srpnovou dovolenou zatím ani nemám pevně rozhodnutou - bude záležet na situaci tak za 2 - 3 týdny.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 10. července 2020 - 08:35:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 327
Registrován: 8-2017
Pro mne za mne si jezdete kam chcete, kdyz si to alibisticky zduvodnite (ono co bylo driv nemusi byt rizikove nyni viz aktualni ohniska - Karvinsko, Gütersloh apod., to jsou metropole jako prase), ale ze zrovna vy jezdici co tyden po Evrope z takovych kulervoucich duvodu jako soceni tu budete rozdavat rady je tezke chucpe.
Pátek, 10. července 2020 - 08:37:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1239
Registrován: 6-2019
Tak to si mě s někým pletete, milý pane.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 10. července 2020 - 08:41:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 328
Registrován: 8-2017
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Tak to si mě s někým pletete, milý pane."
Pred dvema tydny jste byl v Polsku, dle toho na co se ptate ve foru Madarsko mirite pristi tyden do Szobu a Madarska a pak prijde vase zminena letni dovolena viz vyse.

Jak pisu, mne nevadi, ze nekam jezdite, ale ze za to ostatni peskujete.
Pátek, 10. července 2020 - 08:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1240
Registrován: 6-2019
Ano. A vybírám si oblasti s velmi malým postižením Covidem-19. Oproti tomu je Rotterdam a většina Beneluxu (krom Arden, Fríska a venkova) propastný rozdíl - jak dopadem infekce, tak hustotou zalidnění a tedy i možností nákazy.
Na Metropol jsem se ptal, protože si dovoluji ten luxus a za dva dny odjíždím na dovolenou na ... Slovensko (autem, samozřejmě), přestože původně jsme měli zajištěný pobyt v Itálii u moře.
Takže ty kecy o rozdávání rad a chucpe si nechte, protože prostě stále platí, že jet na dovolenou na Slovensko je o mnoho řádů méně nebezpečné, než někam k Lago di Como, do Barcelony nebo Bruselu či Rotterdamu.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 13. července 2020 - 21:44:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 1-2016
Poradí mi některý z polonofilů,jak to teď v časech po C 19 chodí ve vlacích PKP IC (kromě Pendolina) s místenkami? Je to jinak, než dřív, kdy při cestování bez ní hrozilo jen to, že si člověk nesedne..?! Díky!
Úterý, 14. července 2020 - 07:55:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 256
Registrován: 11-2019
Vlakfanda: Rezervace je povinná a povinnost je vymáhána. Jak v pokladně, přes eshop nebo appku je místo automaticky přidělené k jizdence.

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4210195 Postup k získání rezervace k síťovce nebo zahraničnímu lístku.
m04
Úterý, 14. července 2020 - 15:53:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 357
Registrován: 11-2013
Zdravím, chci se zeptat, jak je to s cestováním PKP IC po Polsku. Jsou lístky z pokladny plus mínus stejně drahé jako z e-shopu? Nebo je tam nějaký větší rozdíl? Je třeba kupovat nějak více dopředu? Díky.
Úterý, 14. července 2020 - 17:06:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 259
Registrován: 11-2019
m04: Obyčejná/relační cena je stejná v pokladně i v eshopu. Většina vlaků jezdí poloprázdná, ale samozřejmě v pátek večer k moři bude trochu plnější nebo v neděli večer vlak plný studentů (což teď v létě nehrozí). Ceny v předstihu můžou být nižší, ale to je spíš záležitost týdnů, s tím je nutné si pohrát na eshopu.
Středa, 15. července 2020 - 20:27:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 231
Registrován: 4-2015
Stradom.

Čtvrtek, 16. července 2020 - 18:49:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 232
Registrován: 4-2015
Stradom.

Čtvrtek, 16. července 2020 - 23:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1631
Registrován: 11-2005
ET42-001 dobrý úlovek [fotic]
Úterý, 21. července 2020 - 09:43:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 732
Registrován: 7-2017
31.7. se obnovují vlaky mezi Polskem a Litvou Bialystok-Kaunas.

https://www.traukiniobilietas.lt/portal/attachments/50881/2020072 1%20KAUNAS-BALSTOG%c4%96-KAUNAS.pdf
Pátek, 24. července 2020 - 20:54:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 7-2009
Vlaky v Katovicích. PKP IC, Polregio, Koleje Slaskie, etc. Lokomotivy a jednotky:

https://www.youtube.com/watch?v=M89Fc4Zhs4U&t=17s
Neděle, 26. července 2020 - 19:53:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 3-2018
Poradí mi někdo jak je to s místenkami do IC/TLK vlaků k FIPce?
Paul2no
Neděle, 26. července 2020 - 21:32:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2116
Registrován: 11-2009
maaaca: stačí koupit místenky na webu PKP IC (nebo u kasy).

Návod zde: https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4210195
Pondělí, 27. července 2020 - 10:24:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1634
Registrován: 11-2005
Mě by prosím zajímalo trochu obecněji, jak koupit nepřímočarou jízdenku (u kasy) mimo dobu platnosti Biletu Weekendowego. Když třeba pojedu přes celé Polsko ze Swinoujscie do Wroclawi, a budu chtít cestou navštívit Gorzów Wlkp...

- dá se koupit jízdenka pro klikatou cestu přes A, B, C? Jestli jo, budu mít potíže přesvědčit pokladní, aby mi takovou jízdenku vydala?
- jaká je doba platnosti jízdenky, podmínky přerušení jízdy apod?
- bude to muset být na předem určené vyjmenované spoje, nebo jde koupit flexibilní na tu trasu, a místenky si opatřit (zdarma) prostřednictvím e-shopu, jako k Bil Week?

Díky.
Pondělí, 27. července 2020 - 15:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4590
Registrován: 9-2007
Přemýšlím, zda už vůbec jde koupit jízdenka s přestupem, to je první věc. [rofl] Vzpomínám si, že to dlouhá léta nešlo a platilo, že jedna vnitrostátní jízdenka = jeden vnitrostátní vlak. Ale to bylo pár let zpět...
Pondělí, 27. července 2020 - 18:46:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12258
Registrován: 8-2012
dá se koupit jízdenka pro klikatou cestu přes A, B, C?
Jistěže ano. Dokonce pro víc dopravců (Wspólny bilet - mimochodem, vloni ho využilo 0,1 procenta cestujících, jsem zvědav na čísla šotoušsky a modrogumně "nezbytného" JST u nás [happy] ).
Jestli jo, budu mít potíže přesvědčit pokladní, aby mi takovou jízdenku vydala?
Záleží na vašich přesvědčovacích schopnostech v polštině.
jaká je doba platnosti jízdenky, podmínky přerušení jízdy apod?
Platnost Wspólnego Biletu:
Termin Ważności Biletu jest uzależniony od Odległości Taryfowej wskazanej na Bileciei wynosi odpowiednio:
1) 3 godziny – dla Odległości Taryfowej do 50 km;
2) 6 godzin – dla Odległości Taryfowej od 51 do 100 km;
3) 12 godzin – dla Odległości Taryfowej od 101 km do 300 km;
4) 24 godziny – dla Odległości Taryfowej powyżej 300 km.

Hele, všechno je to třeba tady, pokud to zas není jen teoretické hejtování, tak si jistě dáte tu námahu.

Přemýšlím, zda už vůbec jde koupit jízdenka s přestupem
Stačí přestat blouznit o nočních spojeních napříč Evropou a reálné vlaky normálně používat (jako platící cestující).
電車オタク
Pondělí, 27. července 2020 - 19:50:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1288
Registrován: 6-2019
Co jsem si tak povšiml, tak Libcha ty reálné vlaky normálně používá a to jako platící cestující.
Takže tradiční smrdutá téháčkovská vysírka zcela minula cíl.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. července 2020 - 19:53:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12261
Registrován: 8-2012
Tradiční Achmedova vysírka do T.H. zcela minula start - poznámka "Přemýšlím, zda už vůbec" nepochází od Libcha.
Ale prostě se ten výkal vydobýt na svět musel... kompenzace.
電車オタク
Pondělí, 27. července 2020 - 22:55:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1636
Registrován: 11-2005
O Wspólnem Biletu jsem neměl ani tušení, díky za tip. Nicméně mé dotazy směřovaly čistě na jízdenku PKPIC. Doufal jsem, že zatímco možnosti nákupu přes e-shop jsou značně omezené (s přestupem jen někdy) jde u kasy koupit "cokoliv" ... ?

Ví se řádově, o kolik je Wspólny dražší než obyčejná PKPIC?

Nevím, co bych měl hejtovat, a už vůbec ne teoreticky. Pravděpodobně se časem vrátím s praktickými výsledky [lol]
Úterý, 28. července 2020 - 07:36:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12262
Registrován: 8-2012
Čistě jízdenka PKPIC jde koupit s přestupem i na webu. Ale tenhle dopravce je principiálně postavený na (povinném) místenkování, takže tam variabilita moc není.
Na polském "KURS90" (taky slušný informatický pravěk, druhohory...) jde koupit ledacos, na webu se tomu asi nejvíc blíží bilkom.pl (však je to PKP Informatyka). Ale i tam je samozřejmě lepší vědět, co a jak kupuju, než to zkoušet pokus-omyl.
電車オタク
Úterý, 28. července 2020 - 12:53:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1637
Registrován: 11-2005
Tak jsem vymyslel nějakou pracovní verzi trasy a spojení. Bilkom píše "niedostepne" a PKPIC píše "kupisz w kasie", tak uvidíme [happy] Asi by to šlo s rozdělením lístků, ale to se mi s tušením tradičně degresivního tarifu (60 zł -> 45 zł + 45 zł) moc nechce.

Ještě se rýsuje, jet to celé s Polregio, což kupodivu nevychází o moc pomaleji [coze] No snad z té svatby nesejde [proud]
Úterý, 28. července 2020 - 14:45:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4593
Registrován: 9-2007
Ten hejt mířil na mě, nicméně jak jsem pravil dříve, tak činím – soukromým nočním vlakem (Salzburg - Westerland) jsem letos jel a na FIPky zatím nárok nemám, takže stejně si to dovolím považovat za teoretické odplivnutí, bez kterého by to nešlo, ale uznávám, že ta diskuze alespoň nestojí. [happy] Navíc když už, tak rád blouzním o všech spojeních napříč Evropou, nejen nočních.

A mohl bych z toho vydat šotopis, neb to bylo zase o kousek víc civilizovanější, než šoto – v Salzburgu jsme byli půl dne, na Syltu kvůli počasí dvě hodiny a v Hamburku i s noclehem nějakých 20 hodin. [proud]
Úterý, 28. července 2020 - 14:55:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7658
Registrován: 12-2011
Ten Wspólny bilet - to je dřívější Pakiet Podróżnika? Vypadá to tak.

Přestupní jízdenku u ICC jsem koupil, návazný spoj mi ujel, tak mi bylo vystaveno potvrzení o zpoždění a jel jsem dalším vlakem. Nyní v čase epidemie by byla nutná nová místenka, předpokládám za nula PLN.

Na Včasnou jízdenku Evropa by se cesta nevyplatila?
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Středa, 29. července 2020 - 13:42:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1293
Registrován: 6-2019
ale uznávám, že ta diskuze alespoň nestojí.
Tak vyskytují se tu i lidé, kterým nejspíš nestojí něco jiného a tak se musí neustále do někoho vysírat, případně urážet.

neb to bylo zase o kousek víc civilizovanější, než šoto – v Salzburgu jsme byli půl dne, na Syltu kvůli počasí dvě hodiny a v Hamburku i s noclehem nějakých 20 hodin.
My se chystáme na týden do Fríska a na ostrovy v Sev. moři, ale hodně záleží na epidemiologické situaci - třeba Belgie se hodně zhoršuje, přilehlé části NL na tom asi nebudou líp, takže vybíráme spíš méně zalidněné regiony.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Středa, 29. července 2020 - 16:02:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4596
Registrován: 9-2007
Já si ještě chtěl poslední týden Sommerticketu nějak užít, ale kdoví jak to bude s vývojem... my teď maximálně někdy příští týden zajedeme do Miškolce, pokud vůbec, abychom využili odklonu EC přes Abaújszántó, ale dopadnout jak kamarád, co si rezervoval hotel ve Slovinsku přesně v období, kdy tam Čechy nepouštěli a dozvěděl se to už po možnosti ubytování stornovat... [nene]

Ale třeba Polsko mi chybí extrémně, jen si tam teď moc netroufám.
Paul2no
Středa, 29. července 2020 - 19:04:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2120
Registrován: 11-2009
Vantju: já v Polsku byl před dvěma týdny a bylo to úplně v pohodě, netřeba se bát.
Středa, 29. července 2020 - 19:29:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 233
Registrován: 4-2015
Czestochowa-Stradom.

Středa, 29. července 2020 - 21:31:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3752
Registrován: 6-2007
Já jsem v Polsku skoro denně (pracovně, na šotovýlety, na nákupy) a připadá mi ta současná situace plus minus stejná jako třeba tady na Ostravsku, takže pohoda.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Čtvrtek, 30. července 2020 - 09:42:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12269
Registrován: 8-2012
Ale třeba Polsko mi chybí extrémně, jen si tam teď moc netroufám
A to z jakého důvodu? Maseczki jsou v dopravě (a obchodech) povinné, nevozí se u PKPIC substrát "na stojáka" a jinde jiná kapacitní omezení (teda... no na dveřích do tramvaje je napsáno třeba "liczba miejsc 108", ale není mi jasné, jak se dopočítají, kdo je ten stý devátý...), ale jinak normální svět.
電車オタク
Paul2no
Čtvrtek, 30. července 2020 - 17:18:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2121
Registrován: 11-2009
T.H.: v Gdaňsku v autobusech a tramvajích dokonce byl na každé sedačce papír ve smyslu Zde nesedat. V praxi to nikdo nijak nevymáhal ani nekontroloval. Když se autobus z Westerplate zpět do centra naplnil na plnou kapacitu, tak řidič fakt nikoho nevyhazoval.

Čtvrtek, 30. července 2020 - 18:38:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 4-2015
Czestochowa.
Rybák
Sobota, 08. srpna 2020 - 22:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1346
Registrován: 5-2008
Na R 76900 "Kamieńczyk" Poznań - Szklarska Poręba viděna modernizovaná ED72 místo klasy.
Úterý, 18. srpna 2020 - 20:42:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 4-2015
Czestochowa.

Úterý, 18. srpna 2020 - 20:59:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 7-2017
Vorech: vypadá to že budete mít přehled o taboru v Polsce. Chtěl bych se tedy zeptat, kromě těch polských nákladních dvojiček ,žijou taky i nějaké škodovácké,popř. jak moc ještě je v provozu těch ruských? Díky.
Středa, 19. srpna 2020 - 11:08:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 236
Registrován: 4-2015
Za rok v Olsztynu a rok v Czestochowé jsem potkal pouze ET42, ale kolik jich mají, to nevím. Dvojdílné Škoda jsem zatím nepotkal ani jednu. Další dvojdílné ruské mám z Ruska a i pár českých ČS7. JV

(Příspěvek byl editován uživatelem vorech.)
Středa, 19. srpna 2020 - 11:43:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14067
Registrován: 11-2002
Chronosphere: škodovácké ET40 jezdí v počtu snad tří kusů u LOTOSu (ex. PKP ET40-43, 52, 55), ruských ET42 bylo do PL dodáno tuším kolem 50, pokud se nepletu. Kolik z nich je stále provozních netuším, rozhodně násobně více, než těch ET40. [proud]

Ale fůra ET40 jezdí na Slovensku na ŠRT... [happy]
Středa, 19. srpna 2020 - 12:04:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12377
Registrován: 8-2012
1. pan Chronosphere se neptal vás, ale pana Vorecha [happy];
2. ty tři "bomby" ET40 (43, 52, 55) už u LOTOSu nejsou, ID-rent pro ně hledá uplatnění (ET-40 se zachovalo celkem pět, 07 a 31 jsou furt vedeny pod mladým Platou);
3. "čapajevů" ET42 je ve stavu snad stále 46 (bez ohledu na "provoznost"), mají se do nich investovat nějaké peníze pro zajištění "pracovního prostředí" odpovídajícímu roku 2020 - ale těžko říct, jak to bude teď, PKPC jde dost do kytek.
電車オタク
Středa, 19. srpna 2020 - 18:39:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14069
Registrován: 11-2002
T_._H_.: toť pravda, ale nějakou užitečnou informací jsem k dosavadním info snad i přispěl.. [happy]

Za doplění o aktuálním stavu ET40 děkuji i já, monitoruju to jen příležitostně. Fyzicky jsem posledního "Bombowce" naposledy viděl, když dovezl nějaký vlak do Zebrzydowic. Ještě v zeleném. Což už je drahně let...
Čtvrtek, 20. srpna 2020 - 12:47:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12379
Registrován: 8-2012
Včera uplynulo 40 let od největší železniční nehody v poválečném Polsku, čelního střetu nákladního vlaku s osobním Toruń Glówny - Łódź Kaliska. Nákladní vlak odjel ze stanice Otłoczyn (trať Kutno-Piła) bez výpravy a proti správnému směru a srazil se u stanice Brzoza Toruńska s protijedoucím (zpožděným) osobním vlakem. 67 mrtvých, 64 zraněných.
Zároveň je to dnes 30 let od nehody v podvaršavském Ursusu, kdy na "podle rozhledu" jedoucí (kvůli poruše autobloku a návěstidle na "Stůj") rychlík Szklarska Poręba Górna - Warszawa Wschodnia najel zezadu v plné 100 km/h rychlosti expres "Silesia" z Prahy s "bykem" ET22. 16 mrtvých, 43 zraněných.
電車オタク
Pátek, 21. srpna 2020 - 09:02:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 7-2017
Děkuji za info k dvojičkám.
Pátek, 21. srpna 2020 - 10:45:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1645
Registrován: 11-2005
TH: děkuji za pěkně naservírované kalendárium. Mohl bys pro líné googliče přihodit ještě odkazy na nějaké kloudné články o obou nehodách? Díky!
Pátek, 21. srpna 2020 - 11:31:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12381
Registrován: 8-2012
Pro líné:
Otłoczyn 1980: wiki, youtube.
Ursus 1990: wiki, youtube.

P.S. Rok 1980 byl v Polsku vůbec dost katastrofickým (možná to souviselo s začátkem konce socialismu v zemi, jeho ekonomickými průsery a společenským pnutím) - v březnu spadnul Il-62 LOTu ve Varšavě (87 mrtvých), potom Otłoczyn a na přelomu října a listopadu uhořelo v ústavu pro mentálně choré nedaleko Grudziąże 55 lidí.
電車オタク
Sobota, 22. srpna 2020 - 11:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 762
Registrován: 3-2005
T.H.: ... a o aféře Piaseckého nevíte? Prý tehdy hýbala Polskem.
Kdysi mi jeden Polák dramaticky vykládal o události asi z přelomu 50 a 60 let. Pátrali po zazděném mladém klukovi kolem 20 let, z vyšších kruhů. Našli ho, ale pozdě..
Sobota, 22. srpna 2020 - 17:14:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 7-2009
Železniční provoz v krásné stanici Opole Glowne:

https://www.youtube.com/watch?v=FFxIeeze3NY
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 20:08:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 4-2015
Czestochowa.

Sobota, 29. srpna 2020 - 12:07:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 6-2020
Zdravím místní odborníky! Čeká mě týden dovolené a jelikož bude Maďarsko od prvního poměrně nedostupné, napadla mě cesta do další spřátelené země, Polska. Přiznám se však, že se tímto směrem příliš neorientuji. Dovolíte mi tedy pár dotazů?[happy]

- 810 pořád jezdí ( Bytow - Lipusz, Wegorzewo - Ketrzyn )?
- jsou nějaké " waskotorowky " ještě v provozu celoročně nebo vše už jen sezónně?
- nějaká železniční/ tramvajová trať ( provoz)/ řada, které zvoní hrana?[happy]

Zvláště poslední otázka je asi dosti obecná, každopádně za jakekolliv informace budu moc rád. Snad není úplně pitomý nápad jet v těchto dobách za vláčky do Polska..
Sobota, 29. srpna 2020 - 19:54:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12422
Registrován: 8-2012
810 pořád jezdí Kowalew (Pleszew) - Pleszew Miasto.
V září ještě jezdí denně Maltanka v Poznani, v Krośnicích je pára o víkendu a diesel k tomu po+pá, na Żnin-Gąsawa je festival s nějakým provozem na úzké od 12. do 20.9. (jestli bude). To je tak okolo mě, dál nevím (asi Żulawy, možná Rogów, Białośliwie, případně Bytom nebo Rudy - spíš víkendy, googlete).
No a 31.8. se mělo jezdit ve Śmiglu, ale je kolem toho nějak ticho.
電車オタク
Neděle, 30. srpna 2020 - 06:23:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3825
Registrován: 7-2012
Vojvodská rada určila pět klíčových projektů pro rozvoj železniční sítě v regionu. Podle zástupců maršálového úřadu bude vojvodství usilovat o realizaci projektů v dalších fázích programu Kolej Plus. V rámci programu předložila Vojvodská rada 5 investičních projektů a jednou z nich je „Revitalizace železničních tratí tvořících komunikační trasu Zgorzelec - Bogatynia (spojující Bogatyni s hlavním městem Dolního Slezska)“.

Více:

https://wroclife.pl/nasze-miasto/kolej-plus-na-dolnym-slasku-proj ekty/
Neděle, 30. srpna 2020 - 06:26:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3826
Registrován: 7-2012
Výzva k předkládání žádostí o vládní program Kolej Plus skončila. Správní rada našeho vojvodství určila pět klíčových projektů rozvoje železniční sítě v regionu.
Podle představitelů maršálské kanceláře bude vojvodství usilovat o realizaci projektů v dalších fázích programu Kolej Plus, které jsou plánovány do roku 2028.

- Plánujeme převzít a oživit co nejvíce železničních tratí v regionu, což bude mimo jiné možné díky programu Kolej +. Chceme spojit co nejvíce měst ve vojvodství, aby se každý obyvatel Dolního Slezska mohl volně a bez překážek pohybovat po regionu po železnici - říká Cezary Przybylski , maršál Dolnoslezského vojvodství.

V rámci programu předložila Rada vojvodství 5 investičních projektů:

Zlepšení kvality spojení z Legnice do Vratislavi v části Środa Śląska - Vratislav. Projekt zahrnuje výstavbu základní železniční infrastruktury v rámci železniční křižovatky Wrocław na úseku Wrocław Świebodzki - Wrocław Muchobór. To umožní zahájení nových spojení jako součást Vratislavské městské železnice (WKM) ve směru Vratislav - Środa Śląska, Vratislav - Wołów a Vratislav - Jaworzyna Śląska. Stanice Środa Śląska bude také přestavěna, aby byla přizpůsobena dokončení a zahájení vlaků WKM.
Revitalizace úseku Legnica - Złotoryja - Jerzmanice-Zdrój za účelem zahrnutí povstání Złotoryja a Złotoryja do regionální železniční dopravní sítě. Revitalizován bude úsek železniční tratě č. 284 spravovaný společností PKP Polskie Linie Kolejowe SA a současně díky této investici bude možné revitalizovat další úsek trati č. 284 z Jerzmanic-Zdrój na Lwówek Śląski, který byl převzat samosprávou Dolnoslezského vojvodství.
Zlepšení kvality spojení mezi Dzierżoniów a Dzierżoniów poviat s Vratislavem. To bude možné díky obnovení provozu na železniční trati č. 310 Kobierzyce - Piława Górna, která je ve vlastnictví samosprávy Dolnoslezského vojvodství, a rekonstrukci druhé koleje na úseku železniční tratě č. 285 mezi stanicemi Wrocław Główny a Kobierzyce.
Revitalizace železniční tratě č. 181 v úseku Oleśnica - Syców - Kępno (spojení Syców, Kępna, Wieluń s hlavním městem Dolního Slezska)
Revitalizace železničních tratí tvořících komunikační cestu Zgorzelec - Bogatynia (spojení Bogatynie s hlavním městem Dolního Slezska)
- Chceme neustále rozšiřovat železniční mapu Dolního Slezska. Chtěli bychom, aby Dolní Slezané měli co nejlepší přístup k železnici a snadný přístup k vojvodství. V případě revitalizace tratě č. 285 projekt předpokládá rozšíření tratě na dvoukolejný systém, který umožní zahájení spojení na trati Wrocław - Kobierzyce - Niemcza - Piława Górna - Dzierżoniów Śl. - Bielawa běží na železniční trati č. 310 - informuje Tymoteusz Myrda , člena představenstva spolkové země Dolní Slezsko.

Podle odhadů rady vojvodství je celková hodnota projektů přibližně 500 milionů PLN, z čehož příspěvek místní samosprávy bude činit 15%.
Neděle, 30. srpna 2020 - 15:49:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 339
Registrován: 11-2019
SoudruhJan: Čest práci [pozor] Spousta zajímavých tratí bohužel nefunguje, mojí oblíbenou Przeworsk - Dynów smetly povodně, Chabówka - Nowy Sącz se taky snad na celém úseku nevyjelo [lame]

Navíc všude ve vlaku musí být slintáky [crazy]
Pondělí, 31. srpna 2020 - 13:25:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4643
Registrován: 9-2007
Já jsem se doslechl zase o novém GVD, nevím co je na tom pravdy, ale Polsko se svých tradic drží a rok za rokem opět víc šoto:

- rychlík Kraków - Katowice - Nysa - Walbrzych - JG
- IC Olsztyn - Warszawa - Katowice - Žilina/Nysa - Klodzko - Polanica Zdrój
- IC Warszawa - Lodz - Wrocław - SPG/Kudowa Zdrój
- EC Wawel Kraków - Katowice - Wrocław - Rzepin - Berlin
- rychlíky Katowice - Lodz - Płock dvakrát denně
- rychlíky Warszawa - Hajnówka - Białystok

A přitom už je toho hromada i letos, co stojí za projetí, ale obávám se, že i kdyby byla pravda, že nynější rozšířená mutace koronaviru není takolik smrtelná, tak se u nás stále navyšuje a je otázka, kdy se z nás, lidí s trvalým bydlištěm v Praze, stanou osoby nežádoucí... namátkou šotorychlík ZG - Zary - Zagań - Legnica - Wrocław. [happy]
Radekedar
Pondělí, 31. srpna 2020 - 20:51:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2527
Registrován: 6-2008
Vantju:
"- IC Olsztyn - Warszawa - Katowice - Žilina/Nysa - Klodzko - Polanica Zdrój "
To jsem zahlédl i na RK (odkaz, je tam i další podobný Gdynia - Polanica), ale hlava mi teda nebere, proč mají ty přímé vozy končit už v Polanicy a nedojedou až do Kudowy [crazy]