Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » ERTMS: ETCS, GSM-R » Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 01. 12. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 01. 12. 2020

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 23. října 2020 - 10:40:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10365
Registrován: 5-2002
Jestli ono by to nechtělo něco jiného, než hašení požárů a vymýšlení rovnáků na ohejbáky.

Tedy:
a) v celé síti konečně udělat napájecí kabel a optiku podél tratí
b) překopat systém zabezpečovačky na modulový právě s připojením na kabel podél trati
c) přestat přemýšlet, kde mi stačí Simplex, kde by mohla zůstat TRS a prostě rozhodnout, že takhle ne, všude bude GSM-R, jen třeba u tratí s využitím pod 50 vlaků denně bude signál GSM-R jen v dopravnách (upozorňuji, že na takových tratích není sebemenší důvod nemít postaveno v následující dopravně při odjezdu vlaku z dopravny předchozí a tedy není třeba řešit přidělování MA v prostoru před vjezdovým návěstidlem).
d) a kdyby přebývaly peníze, tak se ty chybějící BTS dají pak bez problémů doplnit.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 23. října 2020 - 10:55:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6710
Registrován: 9-2005
Teď SŽ chce nabízet své stožáry pro operátory. Mohli by za to budovat GSM-R, případně FRMCS?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 23. října 2020 - 11:03:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2825
Registrován: 8-2010
Ythomas_ct:
" Ano, možná by stálo za to, aby někdo pro nějakou konkrétní potenciální aplikaci v ČR spočítal, jaký bude cenový rozdíl mezi L1 a L2. Jestli nakonec třeba někde nemůže být to GSM-R pokrytí levnější."
Jako by Vás MD ČR, resp. spíše tedy SPrŽel vyslyšelo(-a)..[wink] - když se podívám do zadání na zpracování tzv. Záměru projektu stavby ETCS na trati Liberec (mimo) - Česká Lípa (mimo), tak se tam píše v předmětu zadání mj. toto:

Stavba bude řešit vybavení tratě interoperabilním systémem evropského vlakového zabezpečovače ETCS úrovně 1 (ETCS L1) v traťovém úseku Liberec (mimo) - Česká Lípa (mimo). Součástí zadání je variantní porovnání se systémem ETCS L2 včetně systému GSM-R.

A pokud se dneska obecně udává normativ vybavení 1 km dvoukolejné trati (= trackside) ETCS L1 v částce 100 000,- EUR a úrovně L2 (včetně vybudování rádia GSM-R) pak v intervalu 275 - 350 000,- EUR tak přímo hořím zvědavostí k jakým - nebojím se říct zásadním závěrům - ten zhotovitel toho ZP - minimálně v ekonomickém porovnání - dojde...[rofl][biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Pátek, 23. října 2020 - 11:49:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3965
Registrován: 5-2002
PŠ:
ad c) No já právě s tím L1 mířil k vyhnutí se nutnosti GSM-R. Ne že by nebylo fajn jednotné rádio mít, ale u L2 je to přímo podmínkou toho ETCS. Takže v případě potřeby osadit zabezpečovač to pak vstupuje do posuzovaných nákladů najednou. L1 by mohlo být vedle TRS (nebo teoreticky i ničeho, viz třeba Horní Pacifik) jako "modernizační počin" (který by i díky tomu třeba lépe vyšel, nebo nevedl k vyházení tak moc jiných věcí z příslušné stavby), a GSM-R by se postupně dodělalo v rámci výměny dožívajícího zařízení (asi jako se dnes celkem běžně dávají elektronická stavědla místo starých SZZ v rámci rekonstrukce).
Pátek, 23. října 2020 - 12:16:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10367
Registrován: 5-2002
L1 by mohlo být vedle TRS (nebo teoreticky i ničeho, viz třeba Horní Pacifik) jako "modernizační počin" (který by i díky tomu třeba lépe vyšel, nebo nevedl k vyházení tak moc jiných věcí z příslušné stavby), a GSM-R by se postupně dodělalo v rámci výměny dožívajícího zařízení (asi jako se dnes celkem běžně dávají elektronická stavědla místo starých SZZ v rámci rekonstrukce).

Aby to v konečném součtu bylo nejenom pomalejší, ale i dražší?
Neměli bychom opravdu již s "rovnáky na ohejbáky" skončit a prostě a jednoduše pracovat systémově?

Dnes tam vše rozkopeme, dáme tam drahou centralizovanou zabezpečovačku s miliónem kabelů a u každého přejezdu budeme hledat kravín, kde najdeme elektrickou přípojku a u každém přejezdu bude domeček, kde budou baterky atd., atd...

Dělat za draho a mít to neustále rozhrabané je náš cíl?
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 23. října 2020 - 12:33:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9691
Registrován: 5-2007
TZ: Na úrovni Európy je čoraz väčšia snaha sa posunúť od L1 k L2 a L3. Takže zakladať nejaký systémový pohľad do budúcna na L1 považujem minimálne za rizikové.

PŠ: Ono stále netreba zabúdať na to, že sme v ČR, koľajovo bude najbližích 30 rokov infraštruktúra stále viac než nedostačujúca, takže sa hesla "kým sú koľaje, dá sa jazdiť" zjavne nezbavíme ani s ETCS L2 a reálne sa u SZZ budú aj pri budovaní rovno do výhradnej prevádzky ETCS L2 stále kopať v podstate všetky káblové trasy, akurát z návestidiel zmizne zelená, spodná žltá, pruhy, indikátory a červená bude nahradená modrou, vypravovať sa bude stále návestidlami a vôbec dráha zostane dráhou tak, ako ju poznáme...
Pátek, 23. října 2020 - 12:55:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3967
Registrován: 5-2002
PŠ: Copak já bych nebyl proti. Taky bych to nejradši rovnou spojil s elektrizací. Akorát mám tak nějak obavu, že tak jak máme nastaveny rozhodovací a posuzovací procesy, je výhodnější (z toho pohledu, "aby to nakonec bylo") dělat to postupně, byť celkově dráže. Netvrdím, že mám z toho radost.

Asdf: Nemá náhodou třeba Švýcarsko drtivou většinu na L1? Dost pochybuju, že by někdo připustil, aby L1 byla nějak zakázaná nebo něco...
Pátek, 23. října 2020 - 13:16:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9692
Registrován: 5-2007
TZ: Jediný argument, ktorý hovorí pre L1 je práve absencia vyhradenej infraštruktúry GSM-R (hlasovú časť porieši národný roaming u komerčného operátora, ETCS už nie). A ten bude čoraz viac a viac padať.

Takže v krátkodobom horizonte zrejme máte pravdu (aj keď snahy už boli, zatiaĽ naozaj stroskotali), ale v celkovom kontexte mi už nepríde rozumné dívať sa na L1 ako na dlhodobo perspektívny systém a aj pre najmenej vyťažené trate už je potreba uvažovať minimálne o "deravej L2".
Pátek, 23. října 2020 - 13:49:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3969
Registrován: 5-2002
OK, díky za vysvětlení.
Pátek, 23. října 2020 - 13:53:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4181
Registrován: 9-2003
Asdf: A prečo teda vidím plány na masové budovanie L1 napríklad v Nemecku a v Taliansku? Rýnsko-alpský koridor je z pohľadu ETCS taký paškvil, že by som z toho zvracal. Okrem "nadnárodného interoperabilného" zabezpečovača vo verzii NAPRÍKLAD L1LSIT ma tam zaujala taká vec, že po Nemecku sa podľa CBA (sme v Nemecku, takže KNA) nielenže bude striedať L1 s L2 ale je tam v pláne aj úsek s ETCS v JEDNEJ koľaji dvojkoľajky, lebo "tak to vyšlo".
NOBLE BRICKS
Pátek, 23. října 2020 - 14:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10368
Registrován: 5-2002
A prečo teda vidím plány na masové budovanie L1 napríklad v Nemecku a v Taliansku?

Protože nechtějí vyměňovat zabezpečovačku, která jim vyhovuje?
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
ridic_vlaku
Pátek, 23. října 2020 - 14:19:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 201
Registrován: 5-2019
lebo "tak to vyšlo" To už zavládla v NSR až taková dekadence?
Ythomas_ct
Pátek, 23. října 2020 - 14:44:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2974
Registrován: 10-2009
Ad PRA:
...tak přímo hořím zvědavostí k jakým - nebojím se říct zásadním závěrům - ten zhotovitel toho ZP - minimálně v ekonomickém porovnání - dojde...
Ono pokud by to bylo na málo frekventovaných tratích naroubovatelné na to, co tu nastínil PŠ (jen třeba u tratí s využitím pod 50 vlaků denně bude signál GSM-R jen v dopravnách), tak by to třeba mělo šanci vyjít i jinak, že. Ostatně se tu kdysi diskutovalo o "radiodírách" apod.

Ad T_z:
L1 by mohlo být vedle TRS (...) a GSM-R by se postupně dodělalo v rámci výměny dožívajícího zařízení
Ale v opačném sledu (nejdřív GSM-R, pak ETCS) by to fakt šlo udělat bez té L1, a tudíž levněji...

Nemá náhodou třeba Švýcarsko drtivou většinu na L1?
Švýcarsko už ale bodový VZ mělo a funkčně na tom přechodem na L1 prakticky nic nezměnilo. V principu se "jenom" vyměnily magnety za přepínatelné balízy, čímž se de facto národní zabezpečovač (ZUB) stal "sjízdným" vozidly, která jsou "ETCS-only" (byť až od BL3). Aneb kouzlo L1LS. Ostatně německá L1 dost možná také bude podobná PZB, nebo se mýlím?

Ad S499...:
Okrem "nadnárodného interoperabilného" zabezpečovača vo verzii NAPRÍKLAD L1LSIT...
To sa volá NTCS - National Train Control System... ;-)
Pátek, 23. října 2020 - 20:27:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2826
Registrován: 8-2010
SprŽel vypsala veřejnou zakázku s názvem GSM-R + ETCS Hranice na Moravě - Horní Lideč - Střelná kdy předmětem zakázky je (citace) zpracování záměru projektu (ZP) a dokumentace pro územní řízení (DUR) stavby dle zadávacích podmínek, zajištění úplné dokladové části pro územní řízení včetně podání žádosti o vydání územního rozhodnutí a spolupráce při vydání příslušných rozhodnutí až do nabytí jejich právní moci. Účelem zakázky je rozšíření sítě pozemních základnových stanic a rozsah pokrytí trati signálem sítě GSM-R a Evropský vlakový zabezpečovač ETCS v úseku Hranice na Moravě - Horní Lideč - Střelná a Vsetín - Bečva - Velké Karlovice.
Vlastní stavba by pak měla být - z pohledu zabezpečovacího zařízení - etapizována:
1. etapa - realizováno nejpozději do roku 2025
Výstavba ETCS L2 v úseku Vsetín (mimo) – Střelná na stávající kolejiště s integrovaným zabezpečovacím zařízením v ŽST Valašská Polanka a Horní Lideč (obě SZZ v kontejnerech na zhlaví z důvodu minimalizace kabelizace i možnosti využití pro uvažované stavební postupy během výhledové rekonstrukce kolejového řešení). Obě nově zřízená zabezpečovací zařízení budou umožňovat dálkové ovládání, ale z důvodu zachování úrovňových nástupišť zůstanou ŽST obsazeny a ovládány místně.
2. etapa - realizováno nejpozději do roku 2030
Výstavba ETCS L2 v úseku Hranice na Moravě – Vsetín (včetně) na kompletně modernizovanou infrastrukturu včetně výstavby dálkového ovládání (DOZ) celého úseku Hranice na Moravě – Horní Lideč - st.hr. s řízením celé ucelené oblasti z CDP Přerov.

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Pátek, 23. října 2020 - 21:34:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9698
Registrován: 5-2007
S4991023: A ešte budú končiť s banalizáciou tratí. [proud]

Pozri, tam sú koľajiská s preklzovými vzdialenosťami, kabeláž k magnetom PZB. Funkčný národný roaming GSM-R. Návestná sústavu, kde sa s prerušovaným svietením dosť šetrí. To je pre L1 tak ideálne prostredie. Čo z toho máš u nás? Budeš laborovať s release speed, nedajbože stavať odvraty, pre LEU budeš ťahať nové káble až zo stavadlovej ústredne, pripojenie jedine dátové (výber datagramu technológiou stavadla), tri [zadnice] infillu skrz NZV, GSM-R zatiaľ jedine na dedikovanej infra, o národnom roamingu ticho...

Ona ich tá L1 vyjde nakoniec možno aj trochu iný peniaz než by stála tu. Preto ma celkom zaujíma, na čo príde tá štúdia, čo o nej píše P.R.A. A to vynechávam, že sme krajinou vynikajúcou v dĺžke prípravy čohokoľvek...

ridic_vlaku: Mám za to, že je prvý výkop, aby bola čo najskôr nejaká ucelená štreka/sieť. Ale vmysleli si iniciatívu "Digitale Schiene", tak uvidíme, čo z nej vypadne [happy]
Pátek, 23. října 2020 - 22:18:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13811
Registrován: 8-2004
Paul_red_adair:
"Jako by Vás MD ČR, resp. spíše tedy SPrŽel vyslyšelo"
L1 na trati Liberec - Č. Lípa stanovilo MD. Další komentář netřeba.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 24. října 2020 - 00:37:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2827
Registrován: 8-2010
Asdf:
"S4991023: Ona ich tá L1 vyjde nakoniec možno aj trochu iný peniaz než by stála tu."

Tak (to) určitě - jak říkají fotbalisti..[proud], a to proto, že v Německu se s instalací plnohodnotné L1 FS vůbec neuvažuje..[nene], ale instalovat se má pouze verze L1 s omezeným dohledem, tj. ETCS signalgeführt (ESG) s podobnou funkcionalitou, jako má stávající PZB a de facto za minimálně poloviční (ne-li ještě menší peníz), co by stála plnohodnotná L1-ka, protože ESG používá technicky jednoduché solárně napájené miniLEU od SIEMENSE a kontaktně je napojená na stávající výstupy stavědla, co ovládají PZB magnety, takže se vůbec nemusí zasahovat do stavědla a pak je navíc možná paralelní instalace ESG + PZB na stejném úseku trati. Jedná se de facto o low-cost ETCS verzi (= ekonomicky i funkčně).

Úroveň L2 je pak povinná na všech úsecích s V vyšší než 160 km/h (= de facto jako náhrada stávajícího LZB) a pak na úsecích, kde se prokáže ekonomika takovéto instalace.

Zajímavé je, že toto řešení má být v Německu jako pilot použito nově do roku 2030 na silně zatíženém Rýnsko-Alpském koridoru (RFC 1), jak zcela správně zmiňuje S4991023 v příspěvku č.4181 a tím pádem spolu s opět low-cost verzí ETCS L1 LS - navíc ve dvou verzích (s/bez kontroly rychlosti)- použité ve Švýcarsku tím vznikne z pohledu track-sidu na tomto koridoru takový zajímavý kočkopejsek, neboť se zde dále vyskytuje/bude vyskytovat jak plnohodnotná úroveň ETCS L2 a L1 (= Nizozemsko), tak i pilot L1 s vloženými rádiovými jednotkami (RIU) v italském úseku na jednokolejce Domodossola - Novara od Bombardieru - viz fialová barva úseku níže, low-cost instalace ve Švýcarsku a Německu je pak v mapě barva růžová:

Zdroj: https://cip.rne.eu/apex/f?p=212:170:11296067696428::::P170_BOOKS_ LIST:30009386

Proč je použit ten low-cast L1 LS ? Důvod je jasný - prachy. Švýcarsko na unijní dotační fondy EU jako nečlen logicky "nedosáhne" a Německo zase čerpá z výzev CEF maximální dotaci 50 % z uznatelných nákladů na rozdíl od kohezních členů EU (mj. České republiky), kde je dotace ve výši 85 % uznatelných nákladů a nechce logicky investovat do něčeho, kde se vyšší úroveň ETCS prostě nikdy nezaplatí - nicméně to, že se jedná právě i o úseky RFC 1 Rýnsko-Alpského koridoru, jakožto páteřní spojnice Sever - Jih, tedy Německo - Itálie je dost na pováženou...[angry] - viz PDF-příloha níže:
application/pdf
Korridor_A-data.pdf (277.4 k)

V Německu do budoucí instalace toho ESG zřejmě promluví asdf zmiňovaný projekt "Digitale Schiene", který "tlačí" vpřed mj. nová DSTW stavědla, ve Švýcarsku zase aktuálně již moc nechtějí nově instalovat - s výjimkou stávajících(*), a to zejména tunelových úseků - do stávajícího ETCS L2, neboť používaný rádiový systém GSM-R je dnes již zastaralý a od roku 2030 by navíc neměl být nadále podporován a stále není dnes jasné, jak to bude s jeho nástupcem FRMCS.

(*) - Mattstetten–Rothrist und Solothurn–Wanzwil, Lötschberg-Basistunnel, Brunnen (exkl.)–Altdorf–Rynächt, Gotthard-Basistunnel, Pollegio Nord–Castione, Lausanne (exkl.)–Villeneuve, Giubiasco, Sion – Sierre, Ceneri-Basistunnel

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Sobota, 24. října 2020 - 01:23:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9699
Registrován: 5-2007
P.R.A.: Otázka znie, aké sú tie ekonomické požiadavky. Jednak ono keď sa človek pozre na mapu rozšírenia LZB tak na to, že sú toho snáď tri verzie a budovalo sa to bratku 30 rokov, tam toho zasa až tak moc nemajú (ako my tu v ČR samozrejme nemáme čo hovoriť, ale ak som sa správne díval, nie je to ani 10% tratí). Dvak je treba uvážiť inú skladbu nákladovosti tých zariadení. Západoeurópske firmy majú tendenciu požadovať za sebamenšie zmeny pomerne vysoké čiastky a viac optimalizovať cyklus podpory (s akciami podobného formátu ako dopĺňanie ETCS L2 na SZZ-ETB by sa v podmienach Nemecka nikto ani nezaoberal). Z toho zrejme požiadavka na DSTW.

Inak na to Švajčiarsko bude zrejme stratené v preklade, prechod na prípadné FRCMS nebude tak dlhý, pretože "to drahé" zostáva, káble sú zakopané, stožiare stoja. Meniť(pridávať) sa bude len vnútorný pajšl a (a teraz Petr Šimral vyskočí ako čertík, a celkom oprávnene) modemy v mobilkách. On ten prechod na FRCMS bude nutný hlavne kvôli národným roamingom, nedá sa očakávať, že komerční operátori budú chcieť držať GSM siete dlhšie než práve do 2030 a keď, tak si za to zrejme nechajú mastne zaplatiť.
Sobota, 24. října 2020 - 11:20:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2828
Registrován: 8-2010
Asdf:
"P.R.A.: Jednak ono keď sa človek pozre na mapu rozšírenia LZB tak na to, že sú toho snáď tri verzie a budovalo sa to bratku 30 rokov, tam toho zasa až tak moc nemajú (ako my tu v ČR samozrejme nemáme čo hovoriť, ale ak som sa správne díval, nie je to ani 10% tratí)."
No, vzhledem k faktu, že LZB je instalováno pouze tam, kde je rychlost vyšší než 160 km/h, tak toho mají přesně tolik, kolik % sítě splňuje tu rychlostní podmínku - viz seznam tratí zde. A vzhledem k faktu, že prvotní vznik jsou 60-tá léta a prvotní nasazení pak léta 70-tá, tak nějak pochybuji, že by se tomu dělalo nějaké ekonomické hodnocení..[nene]. Prostě se v Německu rozhodli jít cestou LZB s tím, že samozřejmě věděli, že i když je to drahá sranda, tak vzhledem k velikosti sítě to nasazení bude "plivnutí do vody" a to teda ve finále i finančně..[vypravci]. Navíc pochybuji, že by na LZB čerpali nějaké finance z EU-fondů...[nene]
Sobota, 24. října 2020 - 15:10:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4194
Registrován: 9-2003
PRA: A ty tři (ja znám dvě) verze jsou právě kvůli tomu, že se to za ta léta vyvíjelo. A je to kompatibilní.
NOBLE BRICKS
Sobota, 24. října 2020 - 16:33:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9701
Registrován: 5-2007
S4991023: Ja poznám LZB L72, LZB CIR-ELKE a LZB CIR-ELKE II.
Neděle, 25. října 2020 - 08:19:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23155
Registrován: 5-2002
PŠ: a) v celé síti konečně udělat napájecí kabel a optiku podél tratí
b) překopat systém zabezpečovačky na modulový právě s připojením na kabel podél trati

Ono se to v podstatě děje už dnes, akorát v trochu jiném měřítku ten modul není tak mrňavej, jak by sis představoval. A to zejména proto, že významnou položkou je právě jeho napájecí část, takže se vyplatí ji aspoň trochu sdílet.

c) přestat přemýšlet, kde mi stačí Simplex, kde by mohla zůstat TRS a prostě rozhodnout, že takhle ne, všude bude GSM-R, jen třeba u tratí s využitím pod 50 vlaků denně bude signál GSM-R jen v dopravnách (upozorňuji, že na takových tratích není sebemenší důvod nemít postaveno v následující dopravně při odjezdu vlaku z dopravny předchozí a tedy není třeba řešit přidělování MA v prostoru před vjezdovým návěstidlem).
Souhlas a podpis.

TZ: No já právě s tím L1 mířil k vyhnutí se nutnosti GSM-R.
A já jsem v téhle věci s Petrem zajedno, že je to píčovina.

Nemá náhodou třeba Švýcarsko drtivou většinu na L1?
To netuším, ale důležitější než čeho je teď většina je to, co chtějí budovat dál.
Navíc traťová část novějšího ZUBu vypadá navenek stejně, jako balíza ETCS, takže vidění "balízy s kabelem" může svádět k mylným závěrům.

Asdf: v celkovom kontexte mi už nepríde rozumné dívať sa na L1 ako na dlhodobo perspektívny systém a aj pre najmenej vyťažené trate už je potreba uvažovať minimálne o "deravej L2"
Přesně tak.

koľajiská s preklzovými vzdialenosťami, kabeláž k magnetom PZB. Funkčný národný roaming GSM-R. Návestná sústavu, kde sa s prerušovaným svietením dosť šetrí. To je pre L1 tak ideálne prostredie.
Bingo!

PRA: 60-tá léta a prvotní nasazení pak léta 70-tá
60. léta a 70. léta, prosím. Rve to oči...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 25. října 2020 - 09:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10371
Registrován: 5-2002
ad Hajnej: Ono se to v podstatě děje už dnes, akorát v trochu jiném měřítku ten modul není tak mrňavej, jak by sis představoval. A to zejména proto, že významnou položkou je právě jeho napájecí část, takže se vyplatí ji aspoň trochu sdílet.

Tak samozřejmě například na zhlavích stanic to sdílení má samozřejmě smysl, to je beze sporu.

Narážka byla spíše na osamocené prvky na trati, jako přejezdy a pak jejich spouštěcí body, dále například BTS na trati, návěstidla autobloku nebo automatických hradel s indikací obsazení kolejových úseků.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Neděle, 25. října 2020 - 09:53:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4463
Registrován: 5-2004
Ad Hajnej a ZUB vs. L1 LS:
křídový papír:
"By December 2017 (except of the L2 lines and very few exceptions on the conventional network), ETCS L1 LSCH/ packet 44 (EuroSIGNUM/EuroZUB) will be in service on the entire Swiss network.
→from beginning 2018, new vehicles do not need anymore the class B system SIGNUM and ZUB."

(link)
Neděle, 25. října 2020 - 11:59:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9704
Registrován: 5-2007
PŠ: Narážka byla spíše na osamocené prvky na trati

Už sa to schvaľuje [jidlo] A na Ukrajine to už dokonca aj jazdí.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Neděle, 25. října 2020 - 12:03:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10375
Registrován: 5-2002
Jo jo, já vím :-)
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Neděle, 25. října 2020 - 22:51:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23161
Registrován: 5-2002
DJ: Důležité je to except of the L2 lines (neboli nexznamená to, že se žádné další L2 dělat nebudou) a hlavně ta poslední věta: New vehicles do not need anymore the class B system SIGNUM and ZUB.
Aneb nemuset dávat na nová vozidla na pár let další zabezpečovač je dostatečná motivace k tomu, aby se v situaci, kdy je na síti z dřívějška kabeláž pro Signí a ZUBatý LEU, ta traťová část převlíkla za L1-LS.
Ale to není náš případ a budovat L1 na zelený louce je vcelku nesmysl, zejména tam, kde stejně potřebuju vybudovat nějaký rádio.

IMHO byly v počátku ty úrovně ETCS očíslovány silně neprozíravě. L1 měla být L0.5, L2 měla být L1 a L3 pro mě za mě třeba L2. Pak by aspoň bylo každýmu jasný, že ta L0.5 vázaná typicky na žárovky návěstidla je polovičaté řešení vhodné leda jako provizorium.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 25. října 2020 - 23:29:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2829
Registrován: 8-2010
Hajnej:
"Pak by aspoň bylo každýmu jasný, že ta L0.5 vázaná typicky na žárovky návěstidla je polovičaté řešení vhodné leda jako provizorium."
Jenže ona se ta L1 postupem času dost "vytunila" minimálně na tři stávající funkční provedení:

a) decentralizované řešení se snímáním proudu návěstního trafa nebo kontaktně přes žárovková relé (= individuální výběr telegramu),
b) centralizované řešení na úrovni stavědla (= cestový výběr telegramu) přímo řídící logickou stavědla,
c) centralizované řešení na úrovni traťového stavědla, alias řízené oblasti - DOZ (= cestový výběr telegramu),

přičemž to c)-ko navíc už používá různé fíčuroviny typu dálková aktivace předem nastavených pomalých jízd v konkrétním traťovém úseku posíláním příslušných telegramů do balíz.

A do toho ještě započti tři dnešní možné verze infillu - balízy, smyčky, vložené rádiové jednotky a dalších X-národních provedení verzí L1 Limited supervision, které kopírují funkčně stávající národní VZ - Švýcarsko (2 verze LS), Německo, Lucembursko (?), Velká Británie, Polsko, Nizozemsko (?)...

Takže s tím "provizoriem" bych byl velice opatrný..kdyby tomu tak opravdu bylo, tak se s tím nevymejšlí a ne**re čvrtina Evropy...[nene]. Aneb zase otázka spíše ekonomická než technická ? Pokud 1 km dvoukolejky full L1 stojí těch 100 000 EUR a full L2 stojí těch 175-350 000 EUR či kolik tak jak se k tomu ekonomicky postavit ? Já doufám, že L2 dost zlevní tím, že se podaří - je ale otázka, kdy to bude - navrhovat "ETCS integrovaná stavědla", kdy už nebude existovat žádné sólo RBC v dnešní ceně 50-80 mega za kus, kde třeba na KP Břeclav - Kolín jich máš hned 8 ks !!..ale funkce RBC se skrze funkční algoritmy přímo implementuje do kernelu stavědla a bude jeho nedílnou součástí...[vypravci]

PS: Dal jsem si tu práci a spočítal zhruba %-podíl dosud vybudovaných km L1 versus L2 na 9 nákladních RFC koridorech a vyšlo mi to na cirka 13 % u L1 a 87 % L2 v aktuálním stavu k dnešnímu datu, kdy ještě není vše hotovo.

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Pondělí, 26. října 2020 - 00:00:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9705
Registrován: 5-2007
Hele tých 100k€/2km sa týka a), b), potažmo c)? Pretože b) a c) sú oproti a) z princípu cenovo niekde úplne inde. A čo je vlastne v tých 100k€ započítané? Pretože u L1FS je to také hausnumero, že to až pekné neni.

Na infill čímkoľvek iným, než balízami do budúcna zabudnite. To si skoro nikto na mašinu nekúpi. A kór náklaďáci, ktorí ten infill potrebujú defakto najviac.

L1LS je z princípu provizórka. Umožniť dopravcom hneď využívať nakúpené mobilky. To u nás jednak neni kde, dvak 4 kódy v koľajniciach sa balízou nahradzujú fakt überzle. A keby aj, proste usudzovať z L1LS na budúcnosť L1FS je proste blbosť, už len preto, že investícia do prechodu z L1LS na L1FS bude často znamenať nové stavadlá a tam už sa, ak zároveň riešim infra pre GSM-R, nebudeme pohybovať v moc odlišných sumách.

A odpadnutím sólo RBC sa neušetrí celá cena sólo RBC. Ten software tam furt bude niekde musieť byť, skúšať sa to bude furt musieť všetko,...
Úterý, 27. října 2020 - 12:17:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23171
Registrován: 5-2002
PRA: ona se ta L1 postupem času dost "vytunila"
Jenomže sebelépe centralizovaná L1 pořád zůstává boďákem se všemi nevýhodami z toho plynoucími. [nene]
Takže to sloveso "vytunit" tady sedí jako [zadnice] na hrnci - je to přesně stejné, jako když si dáš na stodvácu chromovaný vejfuky: furt je to plečka (akorát o Tobě sousedi trousí poznámky, že co není v gatích, musí bejt ve vejfuku).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Marcik
Úterý, 27. října 2020 - 23:22:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 275
Registrován: 9-2007
Zdopravy.cz: Český systém automatického vedení vlaku se ve Švýcarsku testoval s ETCS.
Čtvrtek, 05. listopadu 2020 - 18:40:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23235
Registrován: 5-2002
Tak, další túra ATO over ETCS za námi a zítra hurá domů.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 05. listopadu 2020 - 20:21:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7815
Registrován: 8-2007
Hajnej:Tak držím palce,ať to maká skvěle.[ok]
Vechtr
Pátek, 06. listopadu 2020 - 08:25:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 12-2015
společnost SBB na ní pro účely testů nainstalovala i traťovou část ATO

Jak ta traťová část vypadala? Je nějaká naděje, že bychom se v dohledné době na naší síti zbavili MIBů, když hned vedle nich jsou balízy ETCS? Že by AVV umělo číst polohu z balíz?
Něcestujtě s papagájom, ujo Porubjak. Celú cestu čosi tára, cestujúcich sprosto ohovára.
Pátek, 06. listopadu 2020 - 09:02:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23244
Registrován: 5-2002
Vechtr: Jak ta traťová část vypadala?
Jako počítač na jedné straně napojenej na "CDP" a na druhé straně přes modem na mobilku ATO.

Je nějaká naděje, že bychom se v dohledné době na naší síti zbavili MIBů, když hned vedle nich jsou balízy ETCS? Že by AVV umělo číst polohu z balíz?
AVV ani AoE ji nemá v plánu číst přímo, takže ta naděje závisí na tom, že se mobilka ETCS o načtené podělí. Kromě interoperabilního rozhraní podle Subsetu 130, se kterým pracuje AoE a které jsme na tom Traxxu měli, je v současné době ještě k mání ořezané rozhraní v podobě odposlechu vnitřní komunikace. To sice vyhovuje časovým parametrům (aby nevznikala nepřesnost lokalizace), ale nedává všechny údaje podle SS-130.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Vechtr
Pátek, 06. listopadu 2020 - 09:14:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 12-2015
Představoval jsem si to tak, že AVV bude vybaveno BTM (které bude jistě jednodušší na vyrobení a schválení než BTM pro palubní část ETCS) a bude moct využívat balízy i na mašinách bez ETCS. Protože provozovat dva podobné systémy vedle sebe mi přijde mírně řečeno nepraktické.
Něcestujtě s papagájom, ujo Porubjak. Celú cestu čosi tára, cestujúcich sprosto ohovára.
Pátek, 06. listopadu 2020 - 10:03:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3996
Registrován: 5-2002
K čemu dneska řešit instalaci AVV na mašiny bez ETCS?
Pátek, 06. listopadu 2020 - 15:01:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6745
Registrován: 9-2005
TZ: když třeba ešusy dostanou ETCS s AVV, budou moci využívat staré AVV na tratích bez ETCS? Čili bude na nich oboje AVV?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Sobota, 07. listopadu 2020 - 20:36:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7132
Registrován: 9-2011
Představoval jsem si to tak, že AVV bude vybaveno BTM (které bude jistě jednodušší na vyrobení a schválení než BTM pro palubní část ETCS) a bude moct využívat balízy i na mašinách bez ETCS. Protože provozovat dva podobné systémy vedle sebe mi přijde mírně řečeno nepraktické.
To si představujete špatně.
BTM už "je", takže vyvíjet a schvalovat novou jen proto, aby to (další) schválení bylo levnější než to, které už je, zase mírně řečeno nepraktické připadá mně.

Kde vidíte prostor pro vozidla jezdící po tratích s ETCS (tedy s balízami), ale nevybavené ETCS?

A dva "podobné" systémy vedle sebe? Ono ETCS umí regulačně brzdit? Do zastávky? Umí optimalizovat jízdu? A AVV má štempl, že je "bezpečné"?

Asi bych si měl o tom AVV konečně něco naštudovat. [wink]
Anebo byste si měl něco naštudovat vy? [crazy]
Všichni jste volové. Servít
Sobota, 07. listopadu 2020 - 20:39:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7133
Registrován: 9-2011
Qěcy: žádné "ETCS s AVV" neexistuje. Existuje AVV (ATO), které se umí bavit s ETCS, a existují ETCS, které se umějí bavit s ATO.
Všichni jste volové. Servít
Sobota, 07. listopadu 2020 - 21:26:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23246
Registrován: 5-2002
Q: když třeba ešusy dostanou ETCS s AVV, budou moci využívat staré AVV na tratích bez ETCS? Čili bude na nich oboje AVV?
Bude na nich jedno AVV, které se umí lokalizovat tak nebo onak a které bere buď cíle ETCS, nebo návěstidla a jejich znaky.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 08. listopadu 2020 - 17:02:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6749
Registrován: 9-2005
Bude tedy stávající verze AVV na Ešusech fungovat s MIBy AVV i s ETCS? Nebo si bude muset dopravce na ešusy kupovat novou verzi AVV pro ETCS?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:09:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23254
Registrován: 5-2002
Q: Bude tedy stávající verze AVV na Ešusech fungovat s MIBy AVV i s ETCS?
Stávající verze HW určitě ne, protože její výrobce (UniControls) použil před X lety procesorovou jednotku ořezanou o čelní CANy, takže prostě není jak tam (v potřebné kvalitě) přitáhnout data z ETCS.
Ale dneska je to už stejně skoro jedno, protože je ten HW po téměř čtvrtstoletí morálně zastaralý, čili "železo" se tam bude muset vyměnit tak jako tak, ale to by se muselo stejně.

Nebo si bude muset dopravce na ešusy kupovat novou verzi AVV pro ETCS?
A teď se ptáš na HW nebo na SW? Nový HW zadarmo samozřejmě nebude, ale bude-li tam nové AVV od nás, tak užívací práva k SW přejdou.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Vechtr
Úterý, 10. listopadu 2020 - 09:15:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 12-2015
Aleš Liesk.: Vím, co je ETCS a AVV. Těmi podobnými systémy jsem myslel lokalizační prvky. Jen jsem byl zvědavý, v jakém časovém horizontu se zbavíme magnetů AVV na tratích s ETCS. Plánuje se sice výhradní provoz ETCS, ale je otázka, jestli se to povede dodržet a dopravci dnes využívající AVV si ETCS stihnou během těch pár let pořídit. Až do zavedení výhradního provozu (a nasazení AVV schopného získávat data od ETCS) bude tím pádem potřeba oba lokalizační systémy provozovat souběžně. Nicméně je pravda, že kupovat k samotnému AVV nové BTM jen kvůli tomuto přechodnému stavu asi nikdo nebude.
Něcestujtě s papagájom, ujo Porubjak. Celú cestu čosi tára, cestujúcich sprosto ohovára.
Úterý, 10. listopadu 2020 - 10:49:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23266
Registrován: 5-2002
Vechtr: Jen jsem byl zvědavý, v jakém časovém horizontu se zbavíme magnetů AVV na tratích s ETCS.
No, nejspíš ne dřív než po úspěšném přechodu na výhradní provoz.

Nicméně je pravda, že kupovat k samotnému AVV nové BTM jen kvůli tomuto přechodnému stavu asi nikdo nebude.
Přesně z této úvahy se vycházelo i před 7 lety, když se chystala ta veleinstalace MIBů v letech 2014-2015.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 26. listopadu 2020 - 23:14:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2847
Registrován: 8-2010
Něco z "dotačního pera" Ministerstva dopravy - Výzva č. 75 – Zajištění interoperability v železniční dopravě - vybavování ETCS jednotkami pro specifický cíl 1.5, spolufinancování z Operačního programu doprava v celkové alokované částce této vypsané výzvy 946 454 011,-Kč - níže tabulka schválených projektů:

Pro AŽD Praha, s.r.o. schválena dotace mj. pro 4 ks jednotek řady 654 a jednu "Bardotku" řady 749. Pro ČD Cargo pak "přiklepnutá" podpora pro 41 ks Bobin řady 130.
A pak ještě něco "z pera" - nikoliv dotačního - ministra Karla Havlíčka:


(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Bkp
Pátek, 27. listopadu 2020 - 10:03:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8449
Registrován: 8-2003
A opět perspektivní řada 130...
Pátek, 27. listopadu 2020 - 11:48:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 9-2018
A laminátky nic, i když jich spousta prochází úpravami a opravami?
Ythomas_ct
Pátek, 27. listopadu 2020 - 14:14:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2987
Registrován: 10-2009
Ad PRA:
Něco z "dotačního pera" Ministerstva dopravy...
Zajímavé! Tak i ř. 749 se dočká ETCS; jsem zvědav, jestli se to pak rozšíří i mezi další dopravce...

Ad 3039:
A laminátky nic, i když jich spousta prochází úpravami a opravami?
Možná že se s nimi počítá mezi Majlontem a Kutnou Horou, kde tedy patrně ještě nějaký ten pátek ETCS potřebovat nebudou...
Pátek, 27. listopadu 2020 - 23:39:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2848
Registrován: 8-2010
3039:
"A laminátky nic, i když jich spousta prochází úpravami a opravami?"
ČD Cargo původně uvažovalo s výbavou mobilkami závazně 15 ks řady 230 a 15 ks řady 240 a spolu s řadami 111 a 130 na to vypsalo výběrové řízení, které ovšem v roce 2019 zrušilo s tím, že se přihlásil pouze jediný zájemce a nabídl neakceptovatelnou cenu. Proto ČD Cargo následně už výbavu mobilkami u řady 111,230,240 nepožadovalo a soustředilo se pouze na řadu 130, na kterou jí byly přiklepnuty peníze v rámci té mnou odkazované výzvy z OPD.

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Bkp
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 17:11:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8454
Registrován: 8-2003
7,4 miliardy do lokálek. Správa železnic představila plán na jejich bezpečnější provoz

Tak aby třeba nakonec to ETCS nebylo v Havlíčkově Brodě dřív od Humpolce, než od Kolína.
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 17:36:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 330
Registrován: 4-2006
K těm schváleným dotačním projektům na mobilky - takových už bylo... Schválit něco takovýho je brnkačka, skutečná výzva začíná až soutěžením dodavatele.
Velkou knihu přírody mohou číst jen ti, kteří rozumějí jazyku, jímž byla napsána. A tímto jazykem je matematika. (Galileo Galilei)
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 18:06:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2850
Registrován: 8-2010
Žlutý_petr:
"K těm schváleným dotačním projektům na mobilky - takových už bylo... Schválit něco takovýho je brnkačka, skutečná výzva začíná až soutěžením dodavatele."
Však ČD Cargo ty řady 363.5, 753.7, 130 už soutěží..[vypravci]. Paradoxně u té řady 130 by mělo být nejmíň problémů, protože se nepožaduje - logicky - propojení mobilky s řídícím systémem vozidla jako je tomu třeba u té řady 753.7/363.5, nebo rovnou spolupráce se systémem ARR nebo AVV na který má pokud mne paměť neklame řada 363.5 minimálně provedenu přípravu...[kladivo]
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 20:30:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 10-2018
Cca miliarda v eurech, to už je teda slušnej ranec.
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 20:48:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13864
Registrován: 8-2004
Paul_red_adair:
"Však ČD Cargo ty řady 363.5, 753.7, 130 už soutěží.."
A kolik už těch soutěží bylo? Kolik z nich skončilo podpisem smlouvy s dodavatelem? A kolik vozidel už je reálně vybavených nebo dokonce schválených?
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 30. listopadu 2020 - 22:04:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2851
Registrován: 8-2010
Hroch:
"Paul_red_adair:
"A kolik už těch soutěží bylo?"
Celkem do dnešní doby ze strany ČD Cargo proběhly tři soutěže (viz zdroj) - viz níže:

Hroch:
"Paul_red_adair:
"Kolik z nich skončilo podpisem smlouvy s dodavatelem?"
Z celkem tří soutěží skončily dvě soutěže podpisem smlouvy s dodavatelem - v první soutěži nebyla podána žádná nabídka (= viz předchozí první slide).
Hroch:
"Paul_red_adair:
"A kolik vozidel už je reálně vybavených nebo dokonce schválených?"
Co se týče retrofitů, tak:
- u řady 163 a 363 - viz videa níže:
a) https://www.youtube.com/watch?v=p7xGC3oPsEk
b) https://www.youtube.com/watch?v=zxpJExv3E54
, tak již proběhla zástavba mobilní části ETCS do dvou prototypů ze druhé vypsané soutěže (výrobce mobilky ALSTOM Belgie, Charleroi - zástavba do vozidle provedena v ČMŽO Přerov - viz videa na youtube výše) - jedná se o dva stroje řady 163 022-7 a 363 075-3 - obě mašiny teď musí projít kompletním schvalovacím procesem, pokud bude úspěšný, tak na prototypy naváže přímo sériová realizace s dokončením 78 ks vozidel do konce roku 2022.

- modernizace 50 ks vozidel řady 742.711 - viz odkaz zde - aktální stav neznámý, dodavatel mobilky BOMBARDIER, nicméně do 1.1.2025 by mělo být hotovo.

Co se týče nových vozidel - myšleny řady TRAXX MS3 (10 ks) a Vectron (12 ks) tak ty mají mobilku ETCS již z výroby, obě řady čekají na vykonání testů kompatibility, které již částečně proběhly/probíhají na síti Správy železnic, státní organizace dle dostupné verze instalovaného SW - viz zde. Po úspěšném vykonání testů následuje pak administrativně (celkem) náročný proces na Drážním úřadě ČR - viz zde - kdy ve finále vybavená vozidla musí obdržet:

a) Průkaz způsobilosti UTZ-VZ - doklad o způsobilosti určeného technického zařízení k provozu týkajícího se zabezpečovacího systému,
b) Průkaz způsobilosti vozidla - doklad o technické způsobilosti vozidla k provozu, který vydává Drážní správní úřad na základě technické prohlídky a zkoušky.


Závěr: celkem by se mělo jednat minimálně o 78 + 50 + 10 + 12 = 150 ks vozidel
Úterý, 01. prosince 2020 - 11:13:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 4-2020
Takže zhruba shrnutí ohledně elektrik a ETCS (nejen ČD / ČD Cargo, ale obecně):

Vectron, Traxx a nové mašiny obecně - již z výroby
363.5, 362, 363, 162, 163, 130, 365 - instalace
230, 240, 242, 340, 210, 111, 110 (možná), 151, 150.2 - stav zatím neznámý (osobně tipuju, že časem jo)

Kdo má více info, ať prosím upraví / doplní [wink]
Úterý, 01. prosince 2020 - 11:31:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4033
Registrován: 5-2002
150/1 tipuju, že spíš už ne, očekávám prodej do Polska nebo tak něco. Tuto řadu asi mělo smysl řešit v době, kdy se předělávala na 151, kdyby z toho (tehdy!) vyrobili "351". Ale hrabat se dneska v odporovce z roku 1978 (morálně přelomu 60. a 70. let, viz vývoj a vznik ř. 350) pro "těžké rychlíky", co neumí budoucí jediný napěťový systém, je nevhodná pro častěji zastavující vlaky a současně neumí jet nad 160 km/h... no nevím teda. Snad kdyby byla nějaká lokomotivní nouze, ale ČD se vydaly cestou VŘ na nové plus část dopravy zastávají soukromníci, takže to bych neočekával.

Z tohoto pohledu mě samozřejmě velmi zaráží ř. 130 a žehličky. Naopak u 230 (?) a 242 bych čekal, že s ohledem na konverzi bude ještě snaha je udržet v provozu co nejdéle.
Úterý, 01. prosince 2020 - 11:53:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2852
Registrován: 8-2010
TominoLopez:
"Takže zhruba shrnutí ohledně elektrik a ETCS (nejen ČD / ČD Cargo, ale obecně):
Vectron, Traxx a nové mašiny obecně - již z výroby
363.5, 362, 363, 162, 163, 130, 365 - instalace
230, 240, 242, 340, 210, 111, 110 (možná), 151, 150.2 - stav zatím neznámý (osobně tipuju, že časem jo)

Kdo má více info, ať prosím upraví / doplní [wink]"

U ČD je vysoutěženo a závazně podepsáno: u 162 (12 ks), 162 WTB (18 ks), 362 (65 ks), 362 WTB (7 ks) = celkem 102 ks. Dále běží pronájem řady 193 Vectron (10 ks) na 10 let.
Rozjednáno skrze vypsaná VVZ a stále neuzavřená k dnešnímu dni:
- pronájem max. 50 ks mašin na V = 200 km/h
- koupě 40 ks (max. 90 ks) mašin na V = 200 km/h
- koupě 20 ks (max. 50 ks) mašin na V = 230 km/h
Suma sumárum:
- vlastní mašiny v budoucím stavu: 102 + 40 + 20, resp. v max. stavu 102 + 90 + 50 = 162 ks (max 242 ks)
- mašiny pronajaté v budoucím stavu: 10 dnešních Vectronů + max. 50 ks (V = 200 km/h) = 10 ks (max. 60 ks)
- celková disponibilita mašin ČD, a.s. (vlastní + nájem): 172 ks (max. 302 ks) + z toho 102 ks retrofit (cca. 59%, max. 33 % v maximálním stavu), zbytek nová vozidla (= mobilka z výroby).
Řady 150.2 + 151 se už vybavovat mobilkama nebudou...sice se to poptávalo v první soutěži (rok 2016), ale nakonec to ČD, a.s. definitivně odpískali.
Snad jsem to nepomotal...[rofl][biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 01. prosince 2020 - 13:38:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23415
Registrován: 5-2002
PRA: Nepomotal jsi nějak ta Esa...?
Protože těch WTB bylo v roce 2012 uděláno celkem osm a k tomu se 363 WTB původně s UC sjednocují na MSV.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!