Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Ostatní země předcházející | další

Ostatní země

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Ostatní země do 10. 03. 2020 Ahmad_Šáh_Masúd 60 10-03-20  08:06
Archiv diskuse Ostatní země do 26. 03. 2020 rocafort 60 26-03-20  19:11
Archiv diskuse Ostatní země do 26. 04. 2020 T_._H_. 60 26-04-20  15:44
Archiv diskuse Ostatní země do 29. 04. 2020 Cisalpino 60 29-04-20  13:41
Archiv diskuse Ostatní země do 01. 05. 2020 T_._H_. 60 01-05-20  10:57
Archiv diskuse Ostatní země do 06. 09. 2020 dědek_hank 60 06-09-20  21:41
Archiv diskuse Ostatní země do 07. 10. 2020 Libcha 60 07-10-20  21:35
Archiv diskuse Ostatní země do 27. 11. 2020 Agent 60 27-11-20  17:10
Archiv diskuse Ostatní země do 25. 12. 2020 Ahmad_Šáh_Masúd 60 25-12-20  08:05
   autor příspěvek
Pátek, 25. prosince 2020 - 08:33:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13611
Registrován: 8-2012
představte si tu hrůzu pro "neželezničního" cestujícího z Česka, který se z brožurky "volně přeloženo - Cestování v Nizozemí" dozví, že u všech těch dopravců platí jízdenka NS, resp. zakoupená u dopravce NS. A pokud se jedná o úsek na němž jedou vlaky více dopravců, nikdo neřeší, kterým dopravcem cestující jede
To jsme u nás mohli mít taky, ale to by "české NS" nesměly s nevyhnutelnou liberalizací bojovat stylem "ani muže ze závodu, ani kilometr z výkonů" (resp. problém je jejich zřizovatel, který jim to toleroval), místo aby se staly nositelem standardizace (čipové karty, elektronické peněženky) a centrálního clearingu. Místo toho jsme tu museli znovu vynalézat "jednotný tarif" se společnými jízenkami a zúčtovacím, který je jen kopií toho "NS". Ale tak to české modré gumy chtěly (protože si myslely, že tím liberalizaci zabrání), takže teď už to není téma k diskuzi. Prostě u toho NS očividně tolik negumovali.
電車オタク
Pátek, 25. prosince 2020 - 09:14:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4282
Registrován: 9-2003
AŠM: 1) Co má mzda kasírky s tím, jaké jízdenky prodává.
2) Profese pokladní je u NS na vyhynutí (něco málo v infocentrech ve velkých stanicích), takže tento problém zjevně vzali za správný konec a bez pokladen se obejdou i ubohé babičky a marginalizované menšiny.
NOBLE BRICKS
Pátek, 25. prosince 2020 - 10:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1707
Registrován: 5-2004
Ahmad_Šáh_Masúd:
"Mimochodem koukám, že z webu vytunelovaného KŽC zmizely soubory s přehledy tratí, tedy asi jediným, že mělo nějakou hodnotu a význam číst."

Jestli myslíte tohle, tak nezmizely, jen se tam musí jinudy. Ne přes kzc.cz, ale přes zvlastnivlaky.cz.
S druhou částí věty naprostý souhlas.
Pátek, 25. prosince 2020 - 13:52:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 143
Registrován: 10-2020
S4991023 : pokladní je u NS na vyhynutí ... a bez pokladen se obejdou i ubohé babičky
V Dolních Uhrách taky babičky žádnou pokladnu nepotřebují, jezdí bez jízdenky. V Horních Uhrách jim tohle znesnadnili povinnou průkazkou, až potom mohou jet. Stejné to je i u SŽ. A Západobalkánci nikoho zdarma nesvezou, tam musí mít jízdenku, a když si ji za 5 Kč nekoupí před nástupem do vlaku, tak u průvodčího je o 40 Kč dražší – tedy za 45 !
Pátek, 25. prosince 2020 - 14:39:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4819
Registrován: 9-2007
Díky za reakce a za vzpomínky. Okouzlen jsem byl už podobným Dánskem, nicméně věřím, že Nizozemsko zapůsobí podobně. Jako milovník červených cihel se mi tam bude určitě líbit. [proud]

Mimochodem koukám, že z webu vytunelovaného KŽC zmizely soubory s přehledy tratí, tedy asi jediným, že mělo nějakou hodnotu a význam číst.
Až budeš mít zase někdy v Praze čas, tak se ozvi. [wink]

nicméně záludností je jízdní řád platný 1-5 a jiný 6,7 +
Mohu potvrdit - chtěl jsem se projet z Liège do Bruselu po staré trati a zaujalo mne, že o víkendu funguje úplně jiný koncept provozu jak přes pracovní týden. Teda to bylo 2019, možná se to změnilo... nicméně rozdílů jsem si i tak všiml mnoho, jak si "do šuplíku" zpracovávám projížděčské plány, tak jsem sousední státy až na vzdálenější výjimky dokončil a teď pracuju na plánech ve stylu "vezmu si v Bruselu na týden hotel a budu z něj šotoušit po okolí". No a při plánování si všímám, že oproti našim zvyklostem je rozdílů opravdu mnoho.

místo aby se staly nositelem standardizace (čipové karty, elektronické peněženky) a centrálního clearingu
[ok][ok][ok][ok][ok][ok]
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15438
Registrován: 12-2007
ten počet průchodů byl dán i tím že třeba v Haagu při přestupu bylo nutné opustit jeden peronní zašpérovaný prostor
Já jsem těch průchodů v tu chvíli měl (počítaje za kalendářní den) jen asi... dle "itineráře" 11... reálně asi 13 nebo 14, protože v Lelystadu to při pořizování těchto sekvencí bylo asi víckrát (pozn. tam přesně ve stylu "turnikety před vstupem na každé z nástupišť, zatímco samotný průchod podchodem zaturniketován není").


Tak jako tak se to stalo až večer v Arnhemu při odchodu z nádraží (teoreticky jsem se na opuštění placeného prostoru mohl vykašlat a tu 3/4hodinu do odjezdu vlaku směr SRN počkat tam, ale přece jen jsem chtěl projít aspoň kousek města a mj. zdokumentovat nějaké ty trolejbusy coby jediný trolejbusový provoz v rámci Beneluxu); nakonec jsem to "vyřešil" tak, že z placeného prostoru jsem vyšel těsně za jinou osobu; zpět do placeného prostoru jsem se dostal tak, že jsem tuto situaci ohlásil přítomnému "dozorci" a po vysvětlení, že platnou jízdnku skutečně mám, mě tento pustil poté, co ke čtečce přiložil svůj QR-kód.

Při mé druhé a třetí (v obou případech opět jen jednodenní), letošní návštěvě Nizozemska mě (mile) překvapilo, že menší nádraží ani zaturniketována nejsou (resp. je tam přítomna čtečka, ne však fyzické zábrany); platí přinejmenším pro mnou navštívená koncová nádraží Harlingen Haven, Stavoren (včetně mezilehlého nádraží Sneek na trati do Stavorenu) a Enkhuizen.

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Saul_Goodman
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:03:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 644
Registrován: 11-2019
Tak když se železniční matka rozhodla bojovat za peníze daňových poplatníků proti liberalizaci, kraje s tím nesouhlasí a pupkáči na MD se jen bojí o svá teplá místečka...
Saul_Goodman
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:06:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 645
Registrován: 11-2019
David: To zní dost pekelně trávit 24 hodin ve vlaku [coze] Na druhou stranu je to aspoň trochu stylové... U nás lokální ultras jen kvičí, že nemají šanci vyjezdit českou síťovku do mrtě [lol]
Pátek, 25. prosince 2020 - 15:18:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4821
Registrován: 9-2007
To bych si dal líbit. [proud] Já se ve vlaku nádherně uklidňuju, nevím čím to je, ale to koukání na měnící se krajinu za oknem na mne působí velice příjemně.

Na druhou stranu, v produktivním věku už si teda raději zaplatím hotel nebo WL, pokud vyloženě není cesta přes noc na sedačku cílem. Je mi ale příjemnější zůstat na jednom místě třeba jen tři dny, než jet na týden k moři. To už ale má paní manželka trochu jinak, předloni jsem z týdne u moře nebyl zrovna nadšen a jsem zvědavý, co bude příští rok. [biggrin]

Nicméně s těmi vstupy dobré vědět. Mám ale pocit, že překročení "check-inů" mi nehrozí. [lol]
Pátek, 25. prosince 2020 - 17:16:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1681
Registrován: 6-2019
Jirka_p: Děkuji za upřesnění. Chtělo by to rozsáhlou revizi. Na to mám kupodivu i čas, ale nestojím o to, aby to pak viselo zrovna na tomto webu.

Vantju: V neděli jsem byl a tuhle neděli budu asi zase. Ale netuším jak je to s hospodami - už je zase zavřeno, že?

Okouzlen jsem byl už podobným Dánskem, nicméně věřím, že Nizozemsko zapůsobí podobně.
Dánsko na mě působilo výrazně méně multikulti než NL.

jak si "do šuplíku" zpracovávám projížděčské plány, tak jsem sousední státy až na vzdálenější výjimky dokončil a teď pracuju na plánech ve stylu "vezmu si v Bruselu na týden hotel a budu z něj šotoušit po okolí".
Také mám "zpracováno" do šuplíku, jen vyrazit... Zatím to vypadá na dva týdny ve Skandinávii, dva týdny v Africe a týden buď v Izraeli nebo na Arabském poloostrově. Pokud tedy coronaopatření dovolí.
Ten hotel prosím všude možně, jen ne v Bruselu. Není to moc příjemný místo. Klidně Mechelen, Leuven, Gent... V Antverpách jsme spali předloni a podruhé se jim zdaleka vyhnu (nevyhnu, mají tam šukózní tramvaje), to i jinak velmi tolerantní potomek reptal. Asi by šlo bydlet i někde u moře, ale o belgickém pobřeží nevím vůbec nic (exc. Kusttram).
A doplňuji, že paní by byla velmi spokojená i v Rumunsku. Kvalitní hotely a ubytování skoro všude a už před 14 lety při prvním přestupu na CFR (z Corony na nějaké vnitro na Predeal) prohlásila má tehdejší přítelkyně:"Tvl. tady mají lepší vlaky než u nás!!![coze]".
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 25. prosince 2020 - 18:30:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 146
Registrován: 10-2020
Kolik kamionů nahradí železnice v Americe a kolik v EU?

Pátek, 25. prosince 2020 - 18:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13623
Registrován: 8-2012
Hodláte objevit Ameriku, že dopravní výkon i market share (nákladní) železnice v USA je několikanásobně větší než v Evropě? Na to snad ani není potřeba plevelit printscreeny, ale stačí se čas od času podívat "live" třeba do Belenu, NM (a spousty dalších zajímavých míst na témže kanálu, můj oblíbený je Fort Madison na hranicích Iowy a Illinois).
電車オタク
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:02:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13624
Registrován: 8-2012
Ten hotel prosím všude možně, jen ne v Bruselu
Kdysi jsem se tu dopustil nekorektního výroku, že Belgie je Albánie západní Evropy (myšleno v relativním vztahu). Samozřejmě jsem to schytal, ale od té doby jsem si to několikrát potvrdil. No a Brusel je tohohle bordelu futrál...
電車オタク
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:13:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 10-2020
T_._H_. – Belen je na 3. snímku, jo-tam je furt na co koukat, viz datum – ale mne by třeba zajímal výkon Eurotunelu, zda by odvozil vše, nebo toho hodně cestuje i klasikou – lodí, a porovnání cen. Proč se v EU nedaří toho víc odvozit po kolejích? Pár vlaků veze kamiony nebo návěsy z „Běláku“ na jih, něco i přes Brenner, ale vedle po dálnici jich je vidět mnohem víc....
Pátek, 25. prosince 2020 - 19:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13625
Registrován: 8-2012
Protože regulace, protože osobní doprava, protože státní monopolní infrastruktura, protože hustota obyvatelstva... to se nedá v jednom odstavci říct, co je tím hlavním důvodem. O úspěchu železnice v Americe by se musela napsat kniha (o kterou by tady nikdo nestál [happy] ).
Eurotunel by zdaleka neodvozil vše a navíc "UIC-GC" profil končí před Londýnem (a to ještě zaplaťpříroda, v začátcích provozu Eurotunelu nebylo ani to). Británie z Evropy dováží 13% svého zahraničního obchodu.

P.S. převážet kamióny je ta největší broskvovina, která může šotouše napadnout.
電車オタク
Pátek, 25. prosince 2020 - 20:42:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4824
Registrován: 9-2007
Já nákladní dopravě moc nerozumím, proto jen velice opatrně naznačím jeden z důvodů, proč mi nepřijde relevantní srovnat USA a EU - není to třeba tím, že v USA jsou vzdálenosti obrovské a násobně větší množství nákladu tak vyžaduje přepravu na delší vzdálenosti, ale v cca stejné relaci. I když bych si odmyslel infrastrukturu, která s nákladní dopravou u nás snad vůbec nepočítá, tak je nějaká relace, ve které by se přepravilo dost nákladu na to, aby byl vlak efektivní? Fakt nevím, ptám se. Mám za to, že nějaká vozová zásilka (tj. jeden-dva vozy) se moc vyplatit nemůže...

Jo, Belgie... [proud] nešlo dlouho odolávat Včasné jízdence Evropa do Bruselu za pětistovku. Tam jsme jeli přes Berlín a Kolín n/R, ICE mělo trochu zpoždění a tak nám návazný vlak do Belgie ujel, ale díky nějaké alianci západoevropských dopravců stačilo na jízdenku razítko a jeli jsme o hodinu později Thalysem. Ubytování jsme byli v podezřele levném Novotelu u nádraží Midi, přičemž hotel nebyl vyloženě zlý, jen ceně odpovídal, byl totiž trochu neudržovaný (omlácené vybavení, ale jinak snad čistý). Vyšli jsme do města, ale lokalita nádraží Midi byla natolik výživná, že jsme se raději vrátili k nádraží, nakoupili potraviny a dali si pivo v hotelové restauraci. Další den jsme se vyspali a ICE v 10:25 jsme se přes Frankfurt a Cheb vrátili zpátky. [biggrin]

Další návštěva byla při cestě do Itálie, kdy jsem do plánu musel naprosto nezbytně zakomponovat vozy typu I10 na IC Luxembourg - Liège a TGV PSE z Dunkerque do Paříže. V Gouvy (hranice LU-BE) byl kvůli výluce z Liège do Liers přestup ze zmíněné klasické soupravy do Desira ML a jak byla má první jízda v belgickém vlaku příjemná (vozy řady I10; dnes už prakticky nejezdí), tak tohle byl opravdu humus - viz foto. První třída odpovídá německé dvojce, sedadla 2+2, ministolek, jedna zásuvka na čtyřku... dvojka by se dala považovat za západoevropskou třetí třídu. Sedadla typu "žehlící prkna", nasekaná za sebou, bez stolků, bez područek, bez košů a zásuvek bylo po celé jednotce několik (s jistotou méně než 10), v poličce na zavazadla. Pro úplnost dodávám, že tento zázrak jezdí na dvouapůlhodinové lince Luxembourg - Liège-Guillemins dnes. [crazy] A přitom to je tak krásná trať, zvláště v Belgii...

V Liège, což je jinak poměrně hezké až idylické město, jsme si zašli nedaleko nádraží na hranolky. Angličtina v žádném případě a francouzština bez tolerancí, takže omáčku jsme vybírali poslepu a namísto hnědé teplé omáčky jsem trefil majonézu. [lol] Další den jsme do De Panne samozřejmě nemohli nejkratší trasou, ale (jak jsem zmínil v nějakém z předchozích příspěvků) po staré trati přes Landen. Nevím, zda jsem to tu už popisoval, ale hranice Valonska a Vlámska byla velice zajímavá - ve Valonsku vlak zastavoval všude/skoro všude a na území Vlámska pak jel bez zastávky až do stanice Landen, kde končil. Místní obsluha nádražního obchodu zase francouzsky ne, německy ne, anglicky ne... podařilo se mi zakoupit jogurt, ale lžičku už jsem musel ukazovat jako obrázek na mobilu. [biggrin] Do De Panne pak jel přímý vlak z Landenu, přičemž celých těch pět hodin jízdy jsme strávili v otřesné jednotce AM80. Platí první tři fotky, jednotka sice byla čistá, ale rozdíly mezi 1. a 2. třídou nejsou a za druhou třídu je považován i ten vůz, který má sedadla jako vylepšená stará 810 s podhlavníkem, samozřejmě v uspořádání 2+3. [crazy] Belgie mi vůbec přišla celá taková zašlá, nádraží Brusel-Nord vypadá jako Praha-Smíchov, což v Belgii obzvlášť překvapí... nádraží Gent-Sint-Pieters ale vypadalo opravdu moc hezky, tak decentně nápadité, to mi v Česku chybí. [happy] Tradiční bordel se projevil na konečné v De Panne, kdy se takto jmenuje i nádraží a přilehlá konečná pobřežní tramvaje. Do stejného terminálu zajíždí autobus linky 20 z MHD Dunkerque, nicméně zastávka se jmenuje Gare d'Adinkerque. [crazy]

Je to zajímavé, zvlášť při srovnání ze sousedními zeměmi.. belgické železnice jsou sice pokrokové, ale přijde mi, že ty naše jsou v mnoha ohledech dál. Zvláště při těch cenách, kdy jízdenka Brusel - Gent vyjde na 9 EUR při vzdálenosti cca 55 km, u nás nejdražší varianta v podobné vzdálenosti vyjde na cca 3,50 EUR při nesrovnatelně lepších službách a komfortu. Na druhou stranu, kamarádi-pivaři jeli kdysi před pár lety do Bruselu a výlet si vychvalovali, centrum města je prý pěkné...
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:17:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1687
Registrován: 6-2019
Jojo, to je Belgie jak má být a jak si na ni vzpomínám. Ono už musí být dost deprimující, když třeba bydlíš někde v Brabantu a nejbližší hory jsou stovky km daleko... (Ardeny jsou taková zvlněná pahorkatina).
Navíc mají asi taky problémy trochu s bezpečností. Vyprávěl mi kolega před pár lety, tak si zajel na SNCB cosi ošotit. Přišel průvodčí, normální Belgičan, čili něco jako střední třída (ani chudej, ani boháč). Prohlížel zaměstnanecký univerzální jízdní doklad, pochopil že narazil na kolegu a dali se do řeči (btw. zaujalo ho provedení, pořád jsme jen jedni ze tří zemí, která je umí vydat elektronicky na běžnou "CIVkovou" jízdenku). Po nějaký době se začal vyptávat na práci na železnici u nás a pak dovysvětlil jak je to v posledních letech čím dál tím horší (osazenstvo vlaků, nepořádek, atd., každý si domyslí co chce) a přemýšlí, že z Belgie odejde někam jinam. Jak jsem koupil, tak prodávám, ale nemám důvod tomu nevěřit.
Jih je hezčí, ale zkus si udělat bez auta výlet třeba sem: https://mapy.cz/zakladni?x=5.0744349&y=49.7979192&z=15&source=osm &id=94325527
Nebo když jsme chtěli se projet velodráhou Warnand - Maredsous, tak to znamenalo prostě přes noc z pátku na sobotu z Chebu do Yvoir vlaky, tam ranní pivo a pak odšlapat po svých k dolní drezínové stanici.

Z takových a podobných důvodů jsem tam byl vlastně jen párkrát, i když je to mizerných šest hodin autem či vlakem na západ... Oproti tomu Nizozemí na mě po 15 letech po mém prvním týdenním pobytu působilo velmi příjemně, pohodově, ale zase - objížděli jsme spíš muzea, skanzeny a podobný turistický zajímavosti, nic extra. A letos jen lehký výpadek do Hengela na šlapadla a cihelnu v Losseru (http://www.dewerklust.nl) čili zase jen takový lehký relax. Nizozemci jsou v pohodě, dokonce uvádějí i otevírací doby, jízdní řády a tak. Takový Valoni ti u muzejní tramvaje v Erezee napíšou jen přibližný odjezd a to je vše. Jízdní doby a odjezdy z Dochamps si domysli sám, to už je taková ta skoro francouzská ležérnost.
No, teď to všechno padá, máme peška. Nevidím to dobře. Bratr (co se zrovna vybavuje v obecný o energetice) se vrátil ze Švýcarska a tam prý zatím svět celkem v pořádku, i když tak jen jak kde (podle kantonů).
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pátek, 25. prosince 2020 - 21:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15440
Registrován: 12-2007
V Antverpách jsme spali předloni a podruhé se jim zdaleka vyhnu (nevyhnu, mají tam šukózní tramvaje
Máte-li na mysli stařičké PCC, tak pozor, už docela stříhají metr v souvislosti s velkou smlouvou na dodání nových CAFů pro všechny tři vlámské tramvajové provozy; v případě Antverp to dodání je nadvakrát - jednou teď a poté v případě využití opce; naopak na Pobřežní tramvaji to už příští rok dopadne tak, že dosavadní, cca 40leté tramvaje budou zcela staženy z provozu (takže minulostí se stane i tento pohled z města Blankenberge, který moje maličkost nedávno poslala Mapám.cz ke zveřejnění).

Belgie mi vůbec přišla celá taková zašlá, nádraží Brusel-Nord vypadá jako Praha-Smíchov, což v Belgii obzvlášť překvapí... nádraží Gent-Sint-Pieters ale vypadalo opravdu moc hezky, tak decentně nápadité, to mi v Česku chybí
A cožpak takové nádraží Antwerpen Centraal s třípodlažním kolejištěm (kde až to nejnižší "patro" má průjezdné koleje; ostatní dvě patra jsou hlavová; resp. prapůvodně tam bylo jediné - povrchové "patro" s kusými kolejemi, ale v letech 1998 - 2007 došlo k totální přestavbě ruku v ruce s vybudováním návazného tunelu, potažmo VRTky směr Nizozemsko; až od toho roku 2007 tedy vlaky od Bruselu do Nizozemska jezdí přes Antverpy bezúvraťově).

(Příspěvek byl editován uživatelem David.)
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:45:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13628
Registrován: 8-2012
Británie z Evropy dováží 13% svého zahraničního obchodu
Erratum: to je samozřejmě na pohled blbost (bylo by to strašně málo). 13% je podíl ("kontinentální") Evropy na celkovém britském HDP (nejvíc, kolem 70%, je samozřejmě vnitro-britský výkon).
電車オタク
Pátek, 25. prosince 2020 - 22:35:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10905
Registrován: 4-2003
13% je podíl ("kontinentální") Evropy na celkovém britském HDP (nejvíc, kolem 70%, je samozřejmě vnitro-britský výkon).
[nene]

HDP je hrubý domácí produkt, tedy to co rezidenti i nerezidenti vytvoří na území dané země. Kontinentální Evropa tady logicky žádné HDP ve Velké Británii netvoří, naopak Velká Británie vytvoří ve Velké Británii 100 % britského HDP.

Podíl zahraničního obchodu na HDP je nominální obrat zahraničního obchodu ku nominálnímu HDP - to může být 10 %, ale taky třeba 300 % (v principu to nemůže být záporné číslo) Ukazuje to jenom to, jak zahraniční obchod danou ekonomikou "protíká" vzhledem k její velikosti -jaká je její obchodní otevřenost a z toho plynoucí zranitelnost.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 25. prosince 2020 - 22:51:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 152
Registrován: 10-2020
T_._H_. :převážet kamióny je ta největší broskvovina, která může šotouše napadnout.
on si T_._H_. si myslí, že o těch přepravách rozhodují šotouši....
Sobota, 26. prosince 2020 - 00:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 803
Registrován: 7-2017
T_._H_ P.S. převážet kamióny je ta největší broskvovina, která může šotouše napadnout.

No jasně, takoví Švýcaři jsou ale debilové když se snaží kamióny vozit po kolejích, co ? Jinak naprostý souhlas s csikem - šotoušové o těch přepravách opravdu nerozhodují...
Sobota, 26. prosince 2020 - 00:31:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15442
Registrován: 12-2007
Převážení kamionů na vlacích = neefektivní způsob přepravy, protože podíl tzv. mrtvé váhy (hmotnost vozidel) vůči tzv. živé váze (hmotnost zboží) je z principu vyšší než u jiných druhů přeprav (např. přepravy kontejnerů po železnici) = jde o způsob přepravy ekonomicky (potažmo energeticky/ekologicky atd.) problematický.

P. S. K těm "beneluxovým" tipům pro Vantju - nevím, jak moc se Vantju zajímá o neželezniční kolejové provozy; pokud ano, tak z belgických měst (které - dle jeho výčtu - nenavštívil) doporučuji Charleroi a jeho tramvajovou "dráhu duchů" (ať už tu skutečně nedokončenou trasu, nebo jednu z tras sice provozovaných, ale s mnoha liduprázdnými stanicemi). [happy]
Sobota, 26. prosince 2020 - 10:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 360
Registrován: 12-2017
No jasně, takoví Švýcaři jsou ale debilové když se snaží kamióny vozit po kolejích, co ?
a tyhle přepravy kamionů po kolejích jsou nějakým způsobem dotovaný nebo ne?
Sobota, 26. prosince 2020 - 11:05:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1752
Registrován: 2-2010
Tak ve Švýcarsku jezdí kamiony na vlacích hlavně z důvodu překonání hor, ne? Po kolejích třeba 10 km tunelem, po silnici 50 km s výškovým převýšením. Třeba v okolí větších měst na severu jsem neviděl ani jeden vlak s kamiony. Ale možná se pletu [happy]
Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo. Realista vidí světla vlaku. A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/TravelTrainProd
Flickr: https://www.flickr.com/photos/144608621@N07/
Blog: https://travelproductioncz.blogspot.cz/
Sobota, 26. prosince 2020 - 11:11:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4826
Registrován: 9-2007
nevím, jak moc se Vantju zajímá o neželezniční kolejové provozy
Velice, samozřejmě i já jsem si dal cíl projet / navštívit všechny tramvajové a trolejbusové provozy. [biggrin] České a slovenské už mám skoro komplet, sousední země + Maďarsko bych taky rád komplet a třeba v případě Beneluxu si tolik nefandím, ale rád bych je alespoň navštívil, tak díky za tip. [ok]

Ono to má svou výhodu, život má pořád nějaký směr a i jakákoliv malá radost má svou váhu, tak alespoň zatím, dokud nemáme děti...

Když už se ten Benelux tváří, že bude škoda tam jet jen na pár dnů, má někdo zkušenosti s koupáním a s plážemi, prosím?
Sobota, 26. prosince 2020 - 11:54:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13632
Registrován: 8-2012
No jasně, takoví Švýcaři jsou ale debilové když se snaží kamióny vozit po kolejích, co ?
No jsou, ale oni na to mají peníze. Krom toho se podívejte, kolik se třeba přes Gotthard převalí kamiónů po silnici a kolik na vlaku (řádově tisíce versus řádově desítky denně). A to je naprostý extrém severojižní osy přes Alpy, kdekoli jinde to není schopné fungovat ani s obrovskými dotacemi (protože nízká cena ještě nezaručuje základní potřeby - flexibilitu, čas). To prostě není řešení, jakkoli je to šotoatraktivní, barevně pestrý a pěkně to vypadá na fotce.
電車オタク
Sobota, 26. prosince 2020 - 16:45:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 6-2020
Vantju:
"
Když už se ten Benelux tváří, že bude škoda tam jet jen na pár dnů, má někdo zkušenosti s koupáním a s plážemi, prosím?"

BE pobřeží: Vyberte si zde: https://www.dekust.be/nl [wink]
Všude je pěkně. Do většiny letovisek jede vlak, mezi sebou je celé pobřeží propojeno tramvají. Taktéž můžete "mokrou nohou" dojít z jednoho městečka do druhého, na pár místech to nejde, tam lze využít cyklostezku.
Jako ilustrativní bych vybrala Blankenberge, od nádraží na pláž blízko, dlouhá pobřežní promenáda, molo, nákupní třída, pro Vás jako bonus Mini train expo (nemám s ním zkušenost) https://www.petitfute.co.uk/v70023-blankenberge-8370/c1173-visite s-points-d-interet/c999-galerie-d-art-lieu-d-exposition-fondation -centre-culturel/358696-mini-train-expo.html.
Impozantní je Ostende - už sama budova nádraží, lodě ...
Za snobárnu se považuje Knokke-Heist - nevýhoda - pláž dost daleko od vlaku.
Ještě dál od vlaku je to v De Panne. Ale všude to řeší tramvaj.
Nejblíž naopak Zeebrugge, to je malé, na jedné straně duna a pláž, na druhé přístav s jeřáby a vojenská základna, mezi konečná vlaku (nefotila jsem to extra, na fotce někde u těch kamenů).
Obecně - vybrat špatně se nedá, a kdyby přece, popojedete tou tramvají. Ve srovnání s Baltem: teplota vody obdobná, pláže také čisté, průzračnost vody horší, medúzy jsem nepotkala, vstup na pláž bezplatný. Letos to bylo (dle informací z tisku) složitější - koronavirová omezení počtu návštěvníků.
Vlaků k moři se zejména v létě SNCB snaží vypravovat dost, včetně posilových, i tak bývají narvané.
Ubytování - na pobřeží nemám zkušenost, ale je to kousek do Brugg, kde mají pro nenáročné Ibis Budget přímo na nádraží s výhledem na peróny.

V LU se také dá koupat, na pláži v Bavigne u tamního "Lipna" (Lac de la Haute Sure). Vlak sice až tam nejede, ale autobusem to jde.
Sobota, 26. prosince 2020 - 17:57:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 10-2020
David , Vantju – a kam patří tohle? Něco asi podobného před pár lety jezdilo v Praze na 213, pak zmizel....
Sobota, 26. prosince 2020 - 18:01:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1690
Registrován: 6-2019
Mezi autobusy. Je nějaké podezření proč by to mělo patřit jinam?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Sobota, 26. prosince 2020 - 18:38:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13648
Registrován: 8-2012
Prostě jen další tsunami plevelících printscreenů, na které není potřeba reagovat...
電車オタク
Sobota, 26. prosince 2020 - 21:45:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 399
Registrován: 8-2017
Vantju:
"má někdo zkušenosti s koupáním a s plážemi, prosím?"
Pridam dve zkusenosti z Nizozemi, ktere jsou dobre dostupne vlakem:
1) Zandvoort - vlakem az temer na plaz za pul hodiny z Amsterdamu. Da se tim hezky zpestrit pobyt v Amsterdamu ci obracene pro "milovniky" more to je kousek na vylet do Amsterdamu. Cekal jsem trochu naval (sobota zari 2019, cca 30 stupnu), ale dopoledne byly vlaky relativne prazdne a plne vlaky zacali z Amstru jezdit az kolem poledne a pozdeji. Na plazi bylo mista spousta.

2) Scheveningen - vlakem do Den Haagu a pak s elektrobusem c. 28 az na konecnou u plaze(kde maji busy dobijeci stanici). Mohu doporucit apartmany primo u pristaviste. Nekonecna plaz na obe strany od pristavu s dostatkem mista. Cekal jsem tam letos v srpnu vice mistnich (nejprazdnejsi byla plaz prekvapive v sobotu). Jak psala Daniela, Chorvatsko se od toho cekat neda, ale nas to nezklamalo a klidne si to nekdy zopakujeme.
Jenki
Sobota, 26. prosince 2020 - 22:21:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5709
Registrován: 5-2002
3) Z nádraží Haag CS tramvají č. 9 přímo na pláž (konečná Scheveningen). Bohužel už tam nejezdí PCC, ale i tak je to hezká projížďka.
Pondělí, 28. prosince 2020 - 18:10:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3876
Registrován: 11-2007
Přátelé, jaký význam má označení na francouzských osobních vozech? A4B6 a malá písmena.

A - 1.třída
4 - počet oddílů 1.třídy(?)
B - 2.třída
6 - počet oddílů 2.třídy(?)

Děkuju moc
Pondělí, 28. prosince 2020 - 23:50:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 400
Registrován: 8-2017
Neco pro Kejvacku, aby mel Severni Koreu i z jineho pohledu...
Úterý, 29. prosince 2020 - 00:21:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15449
Registrován: 12-2007
Ještě k těm belgickým "kolejovým, ne však železničním" zajímavostem, konkrétně k těm třem vlámským tramvajovým systémům (kde všechny tři vlámské provozy mají stejného provozovatele - De Lijn) - taková Kusttram (pobřežní trať) je zajímavá sama o sobě (včetně specifik jako např. "Primární trasa přes zvedací/otočný most je právě neprůjezdná kvůli plavbě lodi? Nevadí - o kus vedle je další most, po kterém tramvaj projede"), ale z mého pohledu jsou zajímavé i tramvajové provozy v těch dalších dvou městech, a to mj. díky "jednosměrkovému" vedení úzkými ulicemi v centru Gentu, resp. Antverp (dvojice mých fotek, které jsme před pár dny poslal Mapám.cz ke zveřejnění).

Zrovna centrum Gentu se mi hodně líbilo, jen od vlakového nádraží je přece jen vzdálené, ale to se dá vyřešit právě tramvajovým přesunem. [happy]

Obecně se mi na belgické i nizozemské železniční síti líbí, že i když část vnitrostátních linek vede třebas i na větší kilometrickou vzdálenost, tak jde o systém "sednout a jet", žádné povinné (ba snad ani dobrovolné) rezervace, místa je (obvykle) dost, všichni se vejdou a každý může jet jakýmkoliv spojem, který mu zrovna časově vyjde.
Úterý, 29. prosince 2020 - 08:45:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1693
Registrován: 6-2019
Ten Scheveningen vypadal loni v půlce srpna takto:


A koupat se skoro nedalo. Ne kvůli teplotě, ale moře špinavé. Totéž jsem zažil např. v Le Tréportu. Na týden pobytu to tedy není. To spíš zkuste Západofríské ostrovy.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 29. prosince 2020 - 09:43:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 909
Registrován: 12-2007
Nocni_spoje: Nenávist Kejvačky ke slečně Špitálníkové je tak nějak známá, takže pochybuji, že se na to bude dívat, a když tak si akorát bude odplivávat.
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Miroslav_ Zikmund
Úterý, 29. prosince 2020 - 22:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 715
Registrován: 2-2016
T_._H_.: máte pravdu, jenže k tomu mělo (ne)slavný neschopný management ČD dokopat MD jako vlastník akcií, i za cenu že by padla nejvyšší "hlava" a byl tam dosazen, ten který by to zajistil. Jenže na tohle nebylo MD schopno přistoupit - asi samo nevědělo co chce. Zato, jak Žaluda dělal v TV idiota z Jančury = ze sebe samého (výroky vy nikdy nevyjedete), ho měli na hodinu odvolat ... kdyby měl trochu charakteru, tak minutu poté, co se první žlutý vlak dal pohybu by odstoupil z funkce bez nějakého odstupného....

Vantju (25.12) - začínám mít pocit, že jste nějaký zmlsaný. Vám se nelíbí EJ SNCB ? Zvláště ty staré co jezdí do Essen(B) jsou šotoušským potěšením. A to jste patrně nejel šedou krabicí se sedačkami 2+3, co připomíná M262. Ty nevzhledné krabice jsou dvousystémové a jezdí do Maastrichtu, z Aachen do Spa apod.
Kdypak jela EJ z Liege via Gouvy do Luxemburgu ? Tam jsem jel jen s klasikami různého stáří.
Tč. je zaveden 1-5 hodinový takt, 6,7+ dvouhodinový .....
Úterý, 29. prosince 2020 - 23:24:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4832
Registrován: 9-2007
Díky za všechny reakce! Přemýšlel jsem, jak tento železniční ráj, kterému jsem v poslední době přišel na chuť, zakomponovat do plánu dovolené, tak se uvidí. Je fakt, že co jsem jako malý jezdil do dánského Blåvand, tak to koupání tam bylo poněkud extrémní. [biggrin]

No jo no, být tak rentiér... [proud] takový systém Den Haag & Rotterdam, to musí být něco, už jenom rozsáhlost sítě tramvají v Haagu. Zandvoort mě ale lákal už kdysi dřív, tak snad bude letos alespoň možnost si tam zajet.

Janek_lemoch: Je to tak, lehátka to číslo mají dvakrát (např. B10c10ux) a velkoprostorové vozy mají tuším fiktivní oddíly. Na podobný systém najelo před lety také Polsko, jeden čas dokonce byly vozy ABdnu označeny jako A4B5nou, ale velice rychle (nevzpomenu si kdy) se systém změnil na AB9nou.

MZ: Já jsem jel bohužel zatím jen jednotkami AM80 a AM08 (Desiro), ta prvně jmenovaná je ten typ co jezdí i v Maroku. Zkušenost jsem dokládal odkazy na snímky s interiérem, přičemž minimálně v případě AM08 to lze objektivně posoudit i "od stolu". Spíš bych si to troufal nazvat "nenaplněné očekávání", zkrátka takto na západ by člověk nečekal lavici 2+3 jako v 810 a první třídu v uspořádání 2+2 bez područek a se stejnou roztečí sedadel jako o vůz vedle. I švýcarské IC vozy (Einheitswagen IV) mají alespoň ty područky, když už mají lavice 2+2 a když i v Polsku vypadá takto jednotka z regionální dopravy a takto vypadá nejrozšířenější standard v okolí Katovic, tak bych na IC s několikahodinovou jízdní dobou čekal něco lepšího. Výhrad třeba ale nemám proti druhé třídě nejnovějších patrových vozů typu M7, které se od letoška rozjezdily na IC Eupen - Liège - Brusel - Oostende, první třída (poslední snímek v sérii v odkaze dole) by mohla mít lepší sedadla, ale pořád už to nějaká první třída je, ne jako to, co nabízí ty jediné dva typy jednotek, kterýma jsem jel. (A teda musím dodat, že interiér těch nejnovějších vozů je extrémně elegantní, až je škoda, že máme korporát, protože ta kombinace šedostříbrné, tmavého dekoru podlahy a nepřímého osvětlení je skvostná. [happy])

Ty AM64 jsou zase opačný extrém a to taky můžu. [jidlo] Ještě jsem neměl příležitost se svézt, ale pokud to v roce 2021 půjde, mám je v plánu – Aachen - Maastricht už sice jezdí moderní Flirt, ale do Liège stále jezdí AM64. Po HSL Aachen - Liège už jsem jel a přes Verviers někdy příště, teď mě nejvíc láká ta "eurolinka", která má být kompletní už snad příští rok (Aachen - Maastricht - Liège jako jeden vlak).

Našel jsem si to loni na jaře na Drehscheibe fóru, řazení sledují ze stránek http://www.beluxtrains.net/ a tam už skutečně klasické soupravy na IC nefigurovaly ani letos, resp. letos se starší vozy I10 držely na některých IC Eupen - Oostende či Brusel - Lucemburk, v GVD 2021 už jsou na zmíněných IC patráky typu M7, zánovní vozy I11 z poloviny 90. let jsou doménou IC do Lucemburku a vozy ze 70. a 80. let (I6 a I10) prakticky vymizely. Přitom některé z vozů typu I6, co nekoupil Regiojet, by snad ještě stále měly mít původní Eurofima-interiér (1, 2, 3, modernizovaný interiér - plánováno 15 vozů, ale v praxi realizováno jen několik jednotek vozů), což v jiných zemích vymizelo poměrně dávno (např. v Rakousku už koncem 80. let výměnou potahů sedadel). A to je docela škoda, tím se ve mně pěstuje ta panická hrůza "to nestihnu, musím tam... ne, to je zajímavější, tam musím dřív!" [lol] ale to je problém asi každého nadšence pár let poté, co se mu otevře svět.
Miroslav_ Zikmund
Středa, 30. prosince 2020 - 12:19:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 716
Registrován: 2-2016
Vantju : já se vám nedivím, že jste tomu přišel na chuť. Bohužel letos mne z (nejen covidových důvodů - popsáno jinde) vzdálené zahraniční cestování bohužel minulo.
Tudíž zmáknout novinky nebylo možné.

Prímová je tramvaj Knokke - De Panne. V De Panne je vojenský hřbitov s ostatky českých a slovenských vojáků. To jsem tehdy nevěděl ..

Zajímavé je trasování některých vlaků jedoucích okruhem kolem Bruselu. Vlak projede v jednom směru stanicí X, projede Bruselem a za nějakých 40 minut projíždí touž stanicí v opačném směru ... Bohužel z IDOSu to nevyplynulo, zjistil jsem to až z panelu po zastavení na "průjezdné konečné" kde vlak změnil číslo a pokračoval v původním směru jízdy. Jsou to vlaky systému S-Bahn, leč kromě vývěsných informací o síti S-Bahn jsem se k nějaké brožurce nebo letáčku nedostal. Na jazyce nezáleží, schematický obrázek je srozumitelný v každém "latinkou" psaném textu.

Aachen - Heerlen pamatuji v Desirech DB 642, Flirtem jsem jel loni ...

Otázka pozornému -všiml jste si něčeho neobvyklého na těch patrech M7 ??? [crazy]
Středa, 30. prosince 2020 - 13:08:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8006
Registrován: 12-2011
Mě v létě chytlo Lucembursko, protože jsou vlaky zdarma. [proud] Musím se tam ještě vrátit a doprojíždět, co ještě nemám. A taky letošní GVD by měly dojezdit všechny staré panťáky. A také tramvaje už jezdí nově až k železniční stanici.
Středa, 30. prosince 2020 - 14:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 12-2009
V roce 2014 jsem vyfotil fotku nějakých dvou jednotek v Belgii. Jesli jsme tehdy z Bruselu do Brugg. Nepoznal by někdo místo focení? Podle mě to nejsou Bruggy, ale Brusel Nord. Potvrdil by mě to někdo? Díky
Středa, 30. prosince 2020 - 14:32:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 12-2009
A ještě druhá stanice. To je snad někde v Lucembursku. Ale kde, netuším. Poznáte někdo stanici? Díky.
Středa, 30. prosince 2020 - 16:23:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13691
Registrován: 8-2012
Legoušek/191 je Liège-Guillemins, novostavba od Calatravy.
電車オタク
Středa, 30. prosince 2020 - 18:17:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1695
Registrován: 6-2019
Otázka pozornému -všiml jste si něčeho neobvyklého na těch patrech M7 ???
Jsou dvousystémové, no a? Mě zaujalo, že už je od srpna 2018 Lucembursko čistě střídavé, styk soustav se posunul do Belgie.

Musím se tam ještě vrátit a doprojíždět
Já tam budu zase příští týden a zase jen kvůli hotelu (Francouzi zatím ubytování neumožňují, vysavačovci ano). Kolem nádraží je mimochodem pěkná africko-asijská čtvrť. I když jsem tam měl nedávno celkem solidní 3* hotel, tak na prvního domorodce jsem narazil až na recepci. Ale je to takový ten ležérní švýcarský styl, žádný Brusel-Nord.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Saul_Goodman
Středa, 30. prosince 2020 - 22:31:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 649
Registrován: 11-2019
David:
"Obecně se mi na belgické i nizozemské železniční síti líbí, že i když část vnitrostátních linek vede třebas i na větší kilometrickou vzdálenost, tak jde o systém "sednout a jet", žádné povinné (ba snad ani dobrovolné) rezervace, místa je (obvykle) dost, všichni se vejdou a každý může jet jakýmkoliv spojem, který mu zrovna časově vyjde."
Doufám, že taky víte, kolik takový systém stojí provozovat a kolik platí občané na daních za ten luxus. My můžeme desetkrát děkovat, že máme v ČR VHD hodně nad naše reálné poměry a ještě za skvělé ceny.

Pak tu jsou takoví, co se domáhají rovnou švýcarského modelu za české peníze...
Miroslav_ Zikmund
Středa, 30. prosince 2020 - 22:43:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 717
Registrován: 2-2016
intelpetr : Lucembursko lze při systémovém projetí zmáknout za den, včetně těch nudliček do "země krále "Stát jsem já", tam jede jen několik vlaků. Z Wasserbiligu v půl šesté ráno ...

Ahmad_Šáh_Masúd : samá voda, něco jiného.


Legoušek : porovnával jsem - na mapy.cz i u Googlů - fotku s okolím jak Nordu, tak Brugg - podle těch staveb vlevo, ale ani v jedné stanici okolí neodpovídá, klíčem je ten bílý objekt ...
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 02:06:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8012
Registrován: 12-2011
Během své návštěvy jsem právě projel ty tři lokálky směrem do Francie. Do Rumelange to jezdí jako do Mochova, není to příliš praktické. Ještě jsem se otočil na přechodu Kleinbettingen. Pak už nebyl čas jezdit více. Během ledna chystám vydání cestopisu, snad se mi podaří napsat co nejdříve.

Pustím nějaké snímky z daných lokálek. Více bude v článku.