Diskuse » Archiv 2020 » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT » Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 27. 05. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Modely v měřítku TT do 27. 05. 2020

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 25. května 2020 - 09:26:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 8-2017
Dobrý den,

rád bych se zeptal diskutujících, zda-li se někdo nepokoušel osvětlit nové baiky od Igry. Když jsem to vše dal dohromady, zjistil jsem, že jejich dvojkolí mají celkem tragické vodivé vlastnosti a tudíž je budu muset kompletně vyměnit. Jsem zvědav, pokud budou do budoucna nabízet tovární vnitřní osvětlení, jak to bude fungovat. Je však možné, že mám nějakou chybnou várku[happy].
Statistik
Pondělí, 25. května 2020 - 11:30:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6628
Registrován: 6-2004
Neberte to jako ironii, myslím to zcela vážně. Opravdu se nevyznám v režimech ani nevím, co to znamená. Současné značení vozů. ale i hnacích vozidel jde mimo mě, stejně jako vozidla sama.

Pan Mahel má pravdu, i když to nepadá na úrodnou půdu. V tomhle případě jde popsaná chyba opravdu na vrub výrobce obtisků, který tomu sám evidentně moc nerozumí. A podle mých dosavadních zkušeností je i naprosto drtivé většině cílových modelářů a sběratelů lhostejno, co mají na modelech vozů napsáno, jak je mají nabarvené a hlavně v jakých soupravách a jaké vozy a mašiny spolu provozují, protože je to mimo jejich rozlišovací schopnosti, případně o tom mají jen velmi povrchní a zkreslené informace. Čest výjimkám. U mašinkářů je povědomost o kdejakém detailu na mašině tradičně mnohem lepší. [happy]
Pondělí, 25. května 2020 - 12:43:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1199
Registrován: 1-2012
Vyjímečně se statistikem souhlasím, mašinkáři to mají vymakanější.
Pondělí, 25. května 2020 - 14:06:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 598
Registrován: 10-2013
Statistik:
" A podle mých dosavadních zkušeností je i naprosto drtivé většině cílových modelářů a sběratelů lhostejno, co mají na modelech vozů napsáno... "
Bývalo to lepší, ale už na to nevidim![rofl]
Pondělí, 25. května 2020 - 15:30:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2001
Registrován: 4-2006
777: A někde tady se zrodilo ono heslo: Z metru dobrý! [biggrin][biggrin][biggrin]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Petr_k
Pondělí, 25. května 2020 - 19:46:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13047
Registrován: 4-2003
Anebo zvolání pěkný dvoumetrový model ve smyslu není žádoucí se na něj dívat z blízkosti pod udanou míru [rofl]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Pondělí, 25. května 2020 - 19:51:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3384
Registrován: 2-2007
pavel2079: rád bych se zeptal diskutujících, zda-li se někdo nepokoušel osvětlit nové baiky od Igry

Zkoušel.... Jen tu intenzitu budu muset trošku ztlumit, ale to nebude problém, intenzita osvětlení se dá regulovat, jen jsem se k tomu ještě nedostal.


Použil jsem osvětlovací lištu, jen bylo potřeba vyměnit bílé SMD diody za žluté a trošku zkrátit lištu. Navíc jsem přidal i kondenzátor, tak nějaké problémy s problikáváním jsem nezaregistroval.
Pondělí, 25. května 2020 - 21:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2265
Registrován: 6-2004
Ještě k obtiskům: on je to takový začarovaný kruh. Proč by se výrobci obtisků víc snažili, když to většina lidí koupí a bez rozmyslu použije. Nad některými kombinacemi mi zůstává rozum stát - jako typický příklad obvykle uvádím použití efektního loga mrazíren na izotermickém chladicím voze, který ale mrazit (zajistit teplotu nižší než 0°C) neumí ani omylem. Taky mě mnohdy zaráží, že si někdo koupí ne zrovna levnou stavebnici (nebo dokonce upravuje za nemalé peníze koupený tovární model), stráví na tom nemálo času a úsilí a ve finále si ani neověřuje informace o tom, jak by výsledek měl správně vypadat. Nakonec obdobné problémy se co chvíli řeší i kolem továrně vyrobených modelů. Vím, že sehnat fotky nějaké předlohy z doby před půl stoletím nebo ještě dávnější není jednoduché, ale občas se něco objeví v časopisech, popřípadě se dá nějaká starší literatura sehnat někde v knihovně (např. existuje specializovaná knihovna Českých drah v Kralupech s poměrně bohatým fondem). Ale k tomu se musí projevit zájem a snaha. Pak už jako krajní východisko vidím aspoň příležitostnou osvětu, o což jsem se pokusil i v tomto případě, i když si o úrodné půdě nedělám velké iluze.
Nepitval jsem ostatní detaily nápisů na tom modelu, v každém případě mezi nápisy na první pohled chybí popis manipulace s výsypnými klapkami a možná by se tam s lupou nějaké další nesrovnalosti ještě našly (např. jsem nekontroloval výpočet kontrolní číslice). To už ale vyžaduje zjišťování podrobností o skutečné předloze a dá se to přejít. Vzhledem k tomu, že na tom voze bylo použito jen národní řadové označení (Vase), měl by odpovídat úplně nejstaršímu období dvanáctimístných čísel. V tom případě by stačilo vynechat logo OPW, režim 21 by odpovídal (BTW v příslušném řádku nápisů by označení společenství nemělo chybět) a tím by byly ty nejdůležitější nápisy přinejmenším na první pohled v pořádku.
Pondělí, 25. května 2020 - 23:08:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2266
Registrován: 6-2004
Ještě jedna věc: zkuste se zamyslet, proč to ti "mašinkáři" mají lepší. Máte pocit, že třeba o nápisech na lokomotivách se toho v literatuře vyskytuje víc než o nápisech na vozech?

A obecně doporučuji jedno bohužel politicky zprofanované heslo: důvěřuj, ale prověřuj. Platí to zejména pro jakékoliv zprostředkovávané informace, viz třeba ty obtisky (a někdy i s nepatřičnými fonty) nebo vzhled některých nostalgických vozidel neodpovídající dobové realitě, například s vysvětlením "ono je to takhle hezčí"...
Statistik
Pondělí, 25. května 2020 - 23:57:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6629
Registrován: 6-2004
Ale jo, na tom Vase je v obtisku mraky chyb, neodpovídajícím písmem počínaje, dále číslo používané od počátku 80. let v kombinaci s řadou Vase, která se používala cca do roku 1970, OPW v kombinaci s režimem 21 již bylo zmíněno, nájezdový úhel je další anarchronismus, chybějící popis pro ovládání klapek pan Mahel taky zmínil, značky pro zvedání velké jak pěst na oko (to raději bez nich) atd. Model nemá ani naznačený páteřový rám, to jde bohužel na vrub výrobci MŽ, upřímně nepochopím, proč ten spodek tak odflákli. V H0 jsem to dosochával vlastnoručně, nedá to takovou práci.
Mašinkářů je asi obecně víc, k mašinám existuje víc fotek, probíhá kolem nich víc diskuzí ve větším kruhu... U modelů to občas dovedou i k vrácení továrních modelů výrobci kvůli špatnému odstínu šedé na rámu T478.2, nebo naftové nádrži z brejlovce atd. V oblasti modelů vozů stejný výrobce vypustí do světa namátkou dvounápravový výsypný Talbot, který z nepochopitelných důvodů opatří UIC označením odpovídajícím dvojdílnému kontejnerovému vozu o víc jak půlstoletí mladšímu, a život jde bez mrknutí oka dál.

Má tedy cenu to řešit? Notabene tady? Jediný obvyklý výsledek, který to zase přinese, bude obvyklý stesk, že není nic lepšího k dispozici, častěji ale mávnutí rukou, u některých doprovázené emočním výlevem na adresu "hodnotitele" a jeho automatické zaškatulkování mezi kritiky a počítače nýtů.
zakaznik1
Úterý, 26. května 2020 - 08:01:05  
Neregistrovaný host
Ad chyby: Ono to bude ale vo veľkej miere spôsobené tým, že zatiaľ čo o mašinkách má každý nejaké povedomie, o väčšine vozňov človek ani nevie že existovali (Viz Tempotaxiho H0 sekcia a teraz robené nábytkárské vozne - prvý krát v živote som také videl ,a musel opäť študovať čo to zač, a info o vozňoch). ďalej mimo motorákov každá mašinka ťahá viac ako 1 vagón, takže ak mám v zbierke trebárs 5 mašiniek ktoré si šperkujem, a jeden vlak má 7 vozňov, bavíme sa už o 35 vagónoch. Omnoho menšia základňa podkladov (väčši na ľudí ani netuší že existuje katalog nákladních vozú (starý) a ten online na stránkach oboch naších národných dopravcov, ktoré podchytávajú väčšinu vozňov, v kombinácii s vagonwebom je to solídny základ na modelovanie pokryšpínovskeho obdobia. Ale..načo? U mašiniek nájsť dve rovnaké je aj problém. U vagónov sú si všetky podobné ako hovado, súpravu uhlákov viac rozlíšim patinou než značením... A práve preto to málokto rieši, a rovnako aj výrobci obtiskov ktorí vychádzajú často z jedinej fotky, nedajbože dnešného múzejného vozidla... Preto je najlepšie riešiť obtisky s autormi ako markfdln/Šimkovič a podobní, ktorí nachystajú kvalitné obtisky na mieru.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 08:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6630
Registrován: 6-2004
Celkem bych souhlasil, až na pár věcí a ten závěr. Minimálně jeden z vámi jmenovaných tvůrců obtisků se musí ještě stále hodně učit. Na mieru urobí cokoli (kde je poptávka, je i nabídka), ale to je spíš o schopnosti vyhovět. Pořád tam seká stejné chyby, jako jsou na tom Vase. Ale máte pravdu, ono se to prodá, viz i váš příspěvek. Většinový zákazník si to sám jakkoli zdůvodní, proč nad tím mávnout rukou, tak co si dělat násilí...

Kdyby tvůrci obtisků dělali podle fotek a aspoň podle obecných pravidel, tak tam ty chyby nebudou, takže tady nesouhlasím.
Úterý, 26. května 2020 - 08:49:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2267
Registrován: 6-2004
Pokud si pořídím třeba 10 stejných nákladních vozů už hotových, taky neřeším, že mají všechny stejné číslo. Ale stavím-li model sám, tak se v duchu základního poslání modelářství (zmenšená napodobenina skutečnosti) snažím o té předloze dovědět co nejvíc. A to se týká nejen nápisů, ale i mnoha dalších detailů. Odhaduji, že nároky na tuto teoretickou přípravu činí (až snad na nějaké "špeky", k nimž se musí pátrat víc) nějakých 5 - 10 % z úsilí a času, co pak vyžaduje ta samotná tvorba. (Pravda, mám nějakou i starší literaturu doma, někomu by nějaký čas zabralo ještě její shánění, ale to se pak třeba dá řešit pro víc modelů najednou.) A když pak přijde někdo s tvrzením "máš to blbě", máte zároveň po ruce argumenty, kterými dotyčného ještě poučíte...

A k poslednímu statistikovu příspěvku: existují možnosti, jak si udělat vlastní fonty, aby odpovídaly pro různá historická období. Jen to taky vyžaduje nějaké úsilí, jednodušší je použít to, co má tvůrce v počítači už hotové...
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 09:10:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6631
Registrován: 6-2004
jednodušší je použít to, co má tvůrce v počítači už hotové...

Přesně tak. Tím spíš, pokud to děláte primárně na kšeft. Pak je i Vámi zmíněná premisa o základním poslání modelařiny až na druhém či dalším místě. A když víte, že kvůli omezené nabídce spolehlivě prodáte cokoli, tak na co se kreslit s vlastním vektorovým fontem nebo shánět nějaký speciální modelový, když se výtvor prodá i s tuctovým Arialem nebo něčím podobným ze standardní znakové sady. Stejné to je s obsahovými nedostatky (viz výše jmenované důvody a mraky dalších; ještě nezazněla třeba mantra o tom, že z jednoho metru to nejde přečíst, což třeba správný úhel cecků na čele kabiny modelu T478.1/2 taky ne).
Úterý, 26. května 2020 - 09:34:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 360
Registrován: 9-2004
Asi v tom také bude hrát roli dostupnost materiálů: k páře si koupím knihu, prostuduji ji a mohu stavět. U modelů osobních vozů je to slabší, ale dnes, když máme k dispozici knihu "Osobní vozy ČSD" (dva díly) se dá také leccos postavit. Kralupy jsou asi fajn, ale řekněte to obyčejnému modeláři někde z Jesenicka. Každý má asi úroveň, kterou chce do investovat: času, peněz, věrnosti vůči předloze, a tyto úrovně se mohou značně lišit.

Já jsem moc rád za každé číslo kořistních osobních vozů, které si mohu udělat, protože to je jednoduchá modelařina za pár korun. Existuje skvělý přehled "generace 28" od pana Maruny, a podle ní jsem si udělal pět modelů vozů, kde čísla a podobně sedí. Jsem za každý takový materiál moc rád, protože - upřímně? - do Kralup se na lov čísel nechystám. Má úroveň věrnosti modelů je "pokud to nevyžaduje velké úsilí, ať to sedí, a pokud ano, počkám, zda se informace někde neobjeví a pak postavím". A je mi jasné, že jiní mají tuto úroveň vychýlenou na jednu či druhou stranu[wink]

Nákladní vozy jsou průšvih. Nové materiály moc nejsou, staré knihy se mi nedaří sehnat, raději tedy stavím vozy z V. epochy.
Úterý, 26. května 2020 - 09:45:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 308
Registrován: 8-2017
Pánové, vedete tady vysoce odbornou diskuzi, do které se může zapojit tak 10 lidí v ČR. Z toho 8 nejsou modeláři. Pan Mahel, pro mne největší odborník přes vagony[ok], dědek Hank, pro mne největší znalec drážní architektury[ok]. Pánové, pokud by byli všichni na vaši úrovni, tak tady diskutuje těch výše zmíněných 10 lidí, proto že všichni ostatní jsou, ve srovnání s vámi, naprostí diletanti. A fotka modelů by tu nebyla asi žádná. Nicméně tyto opravdu fundované diskuze ostatní, z vašeho pohledu hračkaře, víceméně odrazují od touhy cokoliv skládat, protože vždycky to bude špatně, natož to pak někde prezentovat. V ČR, odhaduji, bude tak 10 000 lidí, kteří si koupí hotový model od renomovaného výrobce, z vašeho pohledu naprostý paskvil. Tak asi 1000 lidí si poskládá stavebnici tzv. z krabičky, asi 500 je doplní nějakými doplňky (lepty,kovová dvojkolí), 100 lidí skládá stavebnice z leptů a tak 10 si dělá všechno sám, jako Tempotaxi z HO. Pokud by tito "modeláři"měli prvně studovat dostupnou, nebo méně dostupnou, literaturu, tak se na to většina vykašle. Model je vždy kompromis mezi skutečností a zmenšeninou. A ten kompromis je v mých očích to:"Z metru dobrý". Kdo to chce mít "dobrý" z 5 centimetru, tak ten svůj model na kolejiště nepostaví, bo by se mu mohlo ulomit poutací oško velikosti 0,5 mm.
Úterý, 26. května 2020 - 10:22:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2268
Registrován: 6-2004
Má tedy vůbec smysl poukazovat na evidentní chyby veřejně prezentovaných modelů, což snad může aspoň po krůčcích přispět ke zlepšení obecné informovanosti?

Netvrdím, že každý musí být znalec, já sám nevím a neznám zdaleka vše, co bych chtěl. Ale myslím si, že aspoň základní povědomí o některých obecných záležitostech (třeba k tomu označovacímu systému vozů) či aspoň vědět, kam sáhnout, když se něco konkrétního řeší, by snad nikomu neuškodilo.
Úterý, 26. května 2020 - 10:29:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2269
Registrován: 6-2004
A když je tady nářek nad nedostatkem podkladů - kdo zná třeba tohle: http://www.parostroj.net/katalog/nv/index.php3
Netvrdím, že tam je stoprocentně vše a k tomu na úrovni potřebné pro dokonalý model, ale je tam podnětů k inspiraci pro modelářskou činnost až až a může to být vodítkem k cílenému nasměrování v hledání dalších podkladů, například k detailní prohlídce některých exponátů v muzejních sbírkách.
Úterý, 26. května 2020 - 10:41:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2399
Registrován: 7-2017
Mahel:
"...aspoň základní povědomí o některých obecných záležitostech (třeba k tomu označovacímu systému vozů) či aspoň vědět, kam sáhnout, když se něco konkrétního řeší, by snad nikomu neuškodilo."

Mahel:
"A když je tady nářek nad nedostatkem podkladů - kdo zná třeba tohle: http://www.parostroj.net/katalog/nv/index.php3"

Bingo. Dneska už jsou někteří lidi tak líní nebo neschopní soustředění, že už si nedokážou ani dát ten pojem do internetového vyhledávače. Pak rozhazují dotazy na všechny strany a když člověk naznačí, že to, co ví, mu taky nikdo nepřinesl na stříbrném tácku až pod nos, tak se hned urážejí. [crazy]
Úterý, 26. května 2020 - 10:42:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 309
Registrován: 8-2017
No na Parostroji toho o popiscích moc nevyčtu, ale jsou tam alespoň plánky. Díky tomu jsem zjistil, že Wa s budkou má delší rám a není to jen nástavba na stávající plošině.
Pane Mahel, to co vy považujete za základní povědomí, jsou pro většinu ostatních hluboké znalosti[ok]
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 10:44:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6632
Registrován: 6-2004
Má tedy vůbec smysl poukazovat na evidentní chyby veřejně prezentovaných modelů, což snad může aspoň po krůčcích přispět ke zlepšení obecné informovanosti?

Nad tím se pozastavuji stále častěji. Když tak čtu a poslouchám zpětnou vazbu, přijde mi, že osvětu v jakékoli formě - veřejnými i soukromými diskuzemi, články, weby, knížkami atd. dělá ta hrstka autorů sice s nějakým vnitřně stanoveným cílem, ale asi kvůli sobě samým a těm dalším "deseti odborníkům".
Pak se nabízí otázka, jestli vlastně neztrácíme čas, když je to - zdá se - většinovému publiku vlastně jedno.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 10:45:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6633
Registrován: 6-2004
Dneska už jsou někteří lidi tak líní nebo neschopní soustředění, že už si nedokážou ani dát ten pojem do internetového vyhledávače. Pak rozhazují dotazy na všechny strany a když člověk naznačí, že to, co ví, mu taky nikdo nepřinesl na stříbrném tácku až pod nos, tak se hned urážejí

[ok][ok][ok]
Tohle dejte vytesat do kamene. A já se hlásím první do řady, kdo každé slovo půjde podepsat.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 10:53:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6634
Registrován: 6-2004
A ten kompromis je v mých očích to:"Z metru dobrý".

Však jo, třeba tohle:

je taky z metru "dobrý"...
Úterý, 26. května 2020 - 11:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2270
Registrován: 6-2004
Statistik: Ladis má pravdu v tom, že o nápisech na vozech na Parostroji moc teorie není. Asi budeme muset něco stvořit. Já teď pro jinou práci nemám na takové věci moc času ani sil, možná na podzim...
zakaznik1
Úterý, 26. května 2020 - 11:40:38  
Neregistrovaný host
Určite to páni nie je jedno. Ja osobne si vážim každého príspevku, každej informácie. Problémom nastáva fakt že nie sú ucelene na jednom mieste. Väčšinu potencionálnych modelárov zabíja fakt, že podklady sú náhodne roztrúsené, a keď už konečne niečo dáte dohromady, vždy sa nájde "počítač nítov" ktorý to zdehonestuje.
Napríklad fonty: Pochopím to u veľkých údajov typu nápis ČSD a značenie vozňa, ktoré sú vidieť aj z metra a nejaký ten bonton by tu mal byť dodržaný. Ale honiť si nad neschopnosťou iného keď tabuľka náterov má odlišný font, pričom už v H0 takmer neexistuje tlačiareň ktorá by to aspoň dobre vytlačila, nie to v TT je asi zbytočné. Ja zastávam cestu stredu - obtisky čo najpresnejšie, ale v rámci tolerancie k modelu, tak isto samotná stavba vozňa - Určité drobné odchýlky vždy budú už len skrz fakt že vozeň musí jazdiť na koľajisku, nie na skutočnej železnici.

No a ešte jeden problém vzniká čisto z podstaty existencie času. Ľudia radi modelujú to, čo poznajú. Máme dostatok fotiek mašiniek od 80tých rokov, vlaky vieme aké boli, vozne jazdia dodnes, a väčšinu z nich vyrábajú výrobcovia v slušnej kvalite. Ale čo ďalej? Parné vlaky si už málo kto pamätá, presné detaily vozňov tiež, a časom ostanú už len fotografie. A tie nemajú takmer nikdy dostatočnú hodnotu na modelové stvárnenie v presnom režime. Nachádzate sa tu mnohí odborníci, ľudia, ktorí zadokumentovali dosť vecí, sem tam prispeli k vzniku nejakej publikácie. Možno by bolo dobré opätovne oprášiť svoje zásoby, sklady, archívy, a dť dohromady znovu jednotný katalóg. Aj mňa často odrádza od vlastnej stavby práve absencia dobrých podkladov. parostroj je slabota, nikde nič vhodné, a potom na mňa vypľuje tempotaxi odniekiaľ vyhrabané výkresy ktoré hodia do vačku väčšinu dostupných, na vozne ktoré neexistujú pomaly 100 rokov....
Napríklad na toto som narazil pri stavbe jedného vozňa Ndk - obyčajné nákresy, všetko fajn, jednoduchá stavba....a potom, nájdená fotka....a takmer do plaču koľko odlišností....A ftoka na parostroji? Nie...katalog? Nie....náhodná fotka k jednej fabrike a vozeň tam odstavený z danej série... Zle počet prkien bočníc, zle maska podvoku ktorá bola ľahšieho typu (s otvormi), no....úžas...
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 11:42:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6635
Registrován: 6-2004
Na světě není jen Parostroj a kdo chce, hledá a najde (nemůže nenajít, je to fakt jen lenost), ale budiž. Podzim by mohl být volnější.
Úterý, 26. května 2020 - 11:57:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2271
Registrován: 6-2004
Taky třeba existují muzea a depozitáře, staré vozy jsou ve sbírkách různých spolků a dají se potkat třeba při nostalgických jízdách. Pak se taky třeba místo fotografování tisíckrát fotografovaných lokomotiv v několikasethlavém davu namačkaném kolem točny, když je tam defilé, dá obejít vraky vozů stojící opodál...

A dát dohromady opravdu důkladný "katalog" nákladních vozů ČSD, kde by se dalo najít aspoň to nejdůležitější (úplně vše tam nebude nikdy...), je záležitost tvrdé práce pro skupinu lidí na několik let. A sebelepší honorář nebude takovému úsilí adekvátní, když si ho rozpočítáte na "hodinovou mzdu". Třeba podklady k těm zmíněným dvěma knihám o osobních vozech jsem shromažďoval, třídil a zpracovával bezmála 40 let...
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 12:06:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6636
Registrován: 6-2004
A dát dohromady opravdu důkladný "katalog" nákladních vozů ČSD, kde by se dalo najít aspoň to nejdůležitější (úplně vše tam nebude nikdy...), je záležitost tvrdé práce pro skupinu lidí na několik let. A sebelepší honorář nebude takovému úsilí adekvátní, když si ho rozpočítáte na "hodinovou mzdu".

Podepisuji. Nedávno jsme to tu probírali, zaznělo v podstatě totéž. Dá se to dohledat v archivu, jen to asi bylo v sekci H0. Kniha bude, ale taky za cenu kompromisu - a to právě proto, co se i tady lze opakovaně lze dočíst. On ten altruismus je hezký, ale nesmí se to s ním přehánět. [wink]
Protože napsat tohle: "Možno by bolo dobré opätovne oprášiť svoje zásoby, sklady, archívy, a dť dohromady znovu jednotný katalóg." a pak jen v klídku a v teple doma čekat, až to ten druhý porodí, tak to umím taky. Ale málokdo si uvědomí, co za úsilí, času a sebeomezování za tím je. O nákladech obětovaných příležitosti nemluvě, ty se nikdy nevrátí. A ve finále Vám ještě ti největší hejtři a lemplové "poděkují" vynadáním do počítačů nejtů.

Zajímalo by mě ale, co je tak špatného na Parostroji a co tam "zákazníkovi1" chybí, že mu to je málo.
Úterý, 26. května 2020 - 12:29:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 310
Registrován: 8-2017
Statistiku proč bereš radost autorovi těchto mašinek, proč mu musíš dát najevo že je to .......? Mi se to taky nelíbí, ale jemu ano. Vždyť on s tím nejde do žádné soutěže.
Všimli jste si, že tady poslední dobou málokdo ukazuje svoje výtvory: Trainmaniak a jeho recenze[ok], Skl.krysa[ok] v N-ku, smekám, 353 a jeho sranda kolejiště a kdo dál? Kde jsou ty superdokonalé modely se správným fontem písma, které stejně nikdo nerozezná, s upínacími očky 0,5 mm, které stejně nikdo nevidí...?
Dědku Hanku, co je špatného na tom, že se někdo na něco zeptá (tak jako já nedávno na značení brzd), než aby to pracně vyhledával, nota bene,když ani neví kde? Když já jsem to 30 let studoval, tak vy si to studujte taky!!!
Pane Mahel stvořte něco na toto téma, ale prosím stručně a pochopitelně i pro laiky, jako jsem já.
A teď obecně: tisíce lidí chová slepice, dělá pro ně to nejlepší, co uzná za vhodné....., ale kolik z nich zná jejich genetickou výbavu? Jsou to snad špatní chovatelé?
Úterý, 26. května 2020 - 12:36:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 311
Registrován: 8-2017
Zakaznik[ok]
Statistik: [ko]
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 12:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6637
Registrován: 6-2004
Kde jsou ty superdokonalé modely
Jsou jinde na internetu (neexistuje jen K-report), případně dělají radost na modelových (modulových) kolejištích. Hledejte, najdete, jezděte na výstavy, nečtěte jen K-report.[wink]

modely se správným fontem písma, které stejně nikdo nerozezná, s upínacími očky 0,5 mm, které stejně nikdo nevidí...
Už s tím začínáte být trapný. Neberte radost autorům modelů, kteří je chtějí mít propracované lépe, než vy.

než aby to pracně vyhledával, nota bene,když ani neví kde
Neví, nebo nechce? Odpověď znám, nenamáhejte se. Je to jen otázka neochoty a lenosti se snažit sám. Jednodušší je nechat tu pracnost na jiných.
zakaznik1
Úterý, 26. května 2020 - 12:55:14  
Neregistrovaný host
Ehm, netvrdím že je niečo zlé, ale skôr absencia mnohých informácii, lepších fotografií. Pri modelovaní do simulátoru používam trochu rozsiahlejší archív fotografií, a pri modelovaní vychádzať z 2 fotiek celého vozu je dosť slabé, aj keď netvrdím že mnohí z vás by to zvládli za pomoci spomienok aj z jednej fotky. Dohľadávať každý údaj je v tomto smere "problém", resp vyžaduje viacero zdrojov: Dám príklad
http://parostroj.net/katalog/nv/clanky/Nas_KPas/Nas_KPas.php3
Dajme tomu, ideme na vozeň Nas, typ 122.1
Výkres máme, fotku máme
Z dostupných informácii teda máme základný skelet vozňa
Chýbajú nám podvozky, nástrek a obtisk
Podvozky: Nikde sa nespomína, predpokladám teda typ 26-2.8, alebo 2.7. Ale neviem určiť z textu, ani obrázku. Podklad k daným podvozkom dajme tomu nájdem z iného zdroja (práve na to šuplíkujem skupinu technických výkresov). Super, podvozky máme
Farebné vyhotovenie: Opäť sa tu nedočítame žiadnu informáciu, ak sa náhodou objavuje informácia pri daktorých typoch vozňoch, klasika ČSN a ideme do tabuľky prekladu na RAL. Dajme tomu že toto bude klasika hnedá/čierna, takže odtiene máme z najpoužívanejších (Aj keď osobne si myslím že ide o červenší odtieň vzhľadom na roky výroby)
obtisk: Máme číslo vozňa (super, že?), a dve či tri fotky. Font, a pravdepodobné texty si už cucáme z hlavy kombináciou viacerých PODOBNÝCH vozňov s predpokladom že budú rovnaké (pritom práve mnou popisovaný 122.1 má fotku s električkou T4 a druhá ČD, a sú znateľné rozdiely v popisoch....)
Takže opäť hádame, a samozrejme, ak dakto nevie si vytvoriť obtisky, musí si ich dať vyrobiť.
A teraz si reálne, p ocelej tejto zábave porovnajme toto s vozňom ROCO. Prejsť touto tortúrou aby som mal o malý chlp odlišný vozeň vo vlaku ktorý síce bude zodpovedať presne predlohe, ale nikdy nikto neocení daný vozeň, a prakticky výsledok bude veeľmi nenápadne rozdielny od továrenského vozňa Res. A toto bývajú tie dôvody, prečo v poslednej dobe (a vlastne aj prakticky z minulosti) idú ľahko predávať mierne upravené továrenské modely napríklad zmenou popisku než pracná výroba. Je pravdepodobné, že ak by človek mal všetky veci nachystané ako sa hovorí "pod nosom", v jednom bode (napríklad webstránka, nemusí byť nutne kniha, aj keď osobne zbožňujem knihy), okrem nákresov aj dostatok kvalitných fotopodkladov, pomohlo by to mnohým. A argument že však stačí sa zbaliť a ísť 600km aby som si odfotil a omeral vagónik nie je zrovna riešenie. V CZ je to trošku lepšie s roztrúsením, ale za príklad dám Slovensko: Na východe nie je ani hovno, a všetky muzeálne exponáty mimo prevádzkových (HKV a pár vozňov viac menej zo súčasnosti) sú sústredené v Bratislave. Takú vzdialenosť nikto nebude cestovať len tak, ale radšej požiada iného či by mu to nafotil. A presne toto je to "zobranie" čo sa tu často vyskytuje, či dakto nemá nákres, fotky a podobne.

A len tak na margo toho celého, mňa a pár kamarátov keď sme chodili do modelárskeho krúžku veľmi nakopli do stavby vozňov okrem dostupných výkresov priamo v 1:87 aj nákresy (dakto hádam doplní autorstvo) kde na papieri bol rozložený celý vozeň ako "stavebnica", takže stačilo si väčšinu dielov obkresliť na materiál, vyrezať a zlepiť a vznikol nádherný vozeň. Bol itakto spravené nejaké vozne Dsd, F, Ci, Bi/Be....dakde tie nákresy dodnes mám. Najmä rozklad rámu, podvozkov, bola výborná pomôcka. Nie každý sa rodí skúsení, a dnes väčšina starších (prosím, nikto sa neurazte, nikoho nekonkretizujem ani neukazujem prstom, obzvlášť nie takých ako Mahel) zabúda že aj im informácie predal niekto starší, a výšplechy typu "nájdi si, nevieš používať google a podobne" sú zbytočné. Ak neviete čo hľadáte, nenájdete to.
Ja som si napríklad keď som staval prvý 4osový vozeň myslel že sú 2 typy podvozkov, pružinové (Y25) a starší so zaobleným rámom (typ 26). Až časom som istil že je ďaľších X verzií, s rôznymi rozdielmi ktoré som si nikdy nevšímal. A potom teraz mám vozne podľa epochy aj so správnymi podvozkami podľa fotiek. Ale to sú tak isto roky. Keby mi to vtedy niekto nevysvetlil, nepomohol a neukázal dané výkresy, asi dodnes by som mal len tie dva podvozky a nevšímal si že tam sú rozdiely....
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 13:15:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6638
Registrován: 6-2004
Super, díky za vysvětlení. Upřímně, kvůli MSTS a podobně se asi nikdo strhat nepůjde, byť jsem před lety měl takové ambice. Priority to vyřešily.
To, co jste v článku o KPas nenašel, se dalo snadno dohnat buď dotazem na autora, nebo třeba sem, případně holt projít literaturu. V textu se o použití 26-2.7 a 26-2.8 píše u Resů, ale chápu, že ne každý si to dá do souvislosti.

Takú vzdialenosť nikto nebude cestovať len tak, ale radšej požiada iného či by mu to nafotil.
Jenže v tom to právě je. Nikomu se nechce dělat špinavou práci a chce hned výsledky. Já si na návštěvu archivů musím brát dovolenou, cesty do archivů nebo za vozy podnikám pravidelné a několikasetkilometrové, žádnou režijku a tak podobně nemám a přesto jedu... Ale budiž. Co by ale velmi pomohlo při přípravě materiálů na ty "atlasy", tak je třeba taková banalita, jako je pomoc se zpracováním dat, tedy jakákoli forma digitalizace, případně kopírování papírových podkladů, a kreslení výkresů, třeba i těch modelářských v měřítku. Na ty první dvě věci nemusím mít žádnou odbornost, ani se o vozy zajímat, stačí jen trochu šikovné ruce a hlavně ta příslovečná ochota a čas zadarmo a pro dobrou věc něco udělat. I když jsem ale oslovoval třeba studenty s digitalizací nebo s kreslením výkresů, zkoušel jsem i mírnou úplatu, tak prioritou byly vždy hospody, hraní her, šotoušení, flákání se a podobně.
zakaznik1
Úterý, 26. května 2020 - 13:57:18  
Neregistrovaný host
Statistik: Digitalizáciu viem zabezpečiť, prepisy viem zabezpečiť, a fotodokomuentáciu vykonávam na vozňoch, ktoré mám po ruke, resp som pri nich (napríklad aj pri tulkách svetom), prakticky už mám väčšinu vozoparku ktorý sa dá v súčasnosti chytiť + väčšinu záhradných chatiek ku ktorým som sa dostal (detaily na vozňoch ktoré už nenájdeme...)
Problémom býva, že ľudí ochotných pomôcť by sa aj našlo, ale pýta to vždy hlavu, ktorá vie čo robí.Čo do výkresovej časti, bohužiaľ nie som tak graficky zručný pre kreslenie (sranda, že? 3D nie je problém, 2D je ultimátny problém...) avšak niečo nakresli viem, akurát to trvá a trvá a trvá. Možno by stálo za to pouvažovať nad kooperáciou pre výššie dobro, a pre budúcnosť nie len nás, ale aj ostatných budúcich modelárov.
Úterý, 26. května 2020 - 14:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2272
Registrován: 6-2004
ad zakaznik1 11:40: Ono dát na stůl vše, co je momentálně k dispozici, je jen prvním krokem k tomu, aby nějaké ucelené dílo vůbec mohlo začít vznikat. Teprve v tu chvíli zjistíte, v čem všem jsou rozpory, co chybí úplně nebo co by ještě bylo dobré dohledat. Pak teprve následuje další kolo bádání v archivech, hledání v literatuře, popř. zpovídání pamětníků, jsou-li tací. A máte na pár let o zábavu postaráno...

Ono je to celé jako skládání střípků do mozaiky. K něčemu máte výkres a informace, ale chybějí fotky, k jinému máte fotky a třeba i výkres, ale chybějí informace. Dobře jste to popsal v příspěvku z 12:55. A to ještě tam třeba nepadla zmínka o dodatečných rekonstrukcích, kterými během let provozu některé vozy prošly.

A ještě k tomu zmíněnému modelu Res - pořídit tovární model je samozřejmě jednodušší a pohodlnější, ale např. oproti vozům ČSD/ČD má na první pohled jinak rozmístěné klanice. A jsme zase u otázky modelového vzhledu - někomu je to jedno, jinému to vadí...
Úterý, 26. května 2020 - 14:37:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2273
Registrován: 6-2004
Ad statistik: občas se hodí i pomoc čistě administrativní. Např. existuje přečíslovací seznam s převodem původních čísel nákladních vozů ČSD na čísla UIC. Je seřazen podle starých čísel, takže dohledat nové číslo ke starému je ve většině případů otázkou chvíle (existují některé možné komplikace, ale to teď nechme stranou). Jenže v mnoha případech máte v ruce fotku s dvanáctimístným číslem a když k ní potřebujete dohledat to číslo předchozí, je to v nejednom případě nadlidský úkon, zvláště když nejde o nějakou typickou záležitost. Např. kořistní nákladní vozy dostávaly původní čísla docela chaoticky, bez ohledu na typ. Řešením je počítačová databáze, kdy se k výsledku dopracujete na pár kliknutí, jen to znamená správně do tabulky opsat dvě čísla pro každý z řádově 100 000 vozů...
TTmili
Úterý, 26. května 2020 - 15:00:28  
Neregistrovaný host
Mahel, Statistik, Hank a další:
Pánové, neházejte prosím flintu do žita, i když se zde neobjeví reakce hodná vašich nasměrování, přesto se najde dost lidí, kteří ty informace využijí aniž by to následně nějak prezentovali. Nebo se i zeptají na něco víc, jako já nedávno na Ds s osobním číslem. Projekt rozhodně nezapadl, naopak, řekl bych že se celkem dařil.

Bohužel pak jsem použil místo Gunze laku, lak od Lifecoloru, který ani po dvou týdnech nevytvrdnul, a s další vrstvou celý zkrabatěl. Takže teď pěkně od znova.

Stejně tak si snažím sám dohledat co jen jde, teď naposledy jsem trávil nemálo hodin hledáním podkladů k Rajkách, dopátral jsem se mnoha zajímavých věcí co jsem nevěděl (např. že typ 495 je oproti 451 otočený), ale stejně jsem to nakonec vzdal, a vozy budou spíš rozdělené podle typů, zařaditelů a barev s neodpovídajícími čísly, protože to prostě s dostupnými obtisky jinak nejde. A i tak bych si rád někde našel odstavenou Raj 495 a oměřil si například rám, protože k těm vozům toho obecně krom fotek moc k dispozici není.
A vše se to snažím dělat pro sebe, pro svou radost, a pocit z dobře odvedené práce, který bych bez alespoň pokusu o dohledání informací asi neměl. A vám pánové patří velký dík za snahu své znalosti zpřístupnit nám co se je snažíme využít.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 15:07:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6639
Registrován: 6-2004
K Raj495 je toho k dispozici hodně, jen ještě nebyl čas to zpracovat. Nějaké v provozu jsou, i když jich hodně putovalo do šrotu. Oproti 451 se liší celkem dost.

Díky za fotku toho hytláku a ať se daří, aspoň někomu to naše "počítání nýtů" přijde vhod.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 15:09:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6640
Registrován: 6-2004
Ad p. Mahel: přečíslovací seznamy znám, potýkám se dlouhodobě se stejným problémem náročnosti vyhledávání v nich. Zkoušel jste to prohnat přes OCR? Není to ideální, ale je to lepší, než to datlovat celé ručně. Ale souhlas, nějaký elév, který by to za nás jakkoli převedl do nul a jedniček, by se obrovsky hodil.
Úterý, 26. května 2020 - 15:28:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2274
Registrován: 6-2004
Možná na OCR nemám správný SW, ale tabulky obecně se mi nikdy nedařily, navíc ne všechny číslice v těch seznamech jsou dobře čitelné, předpokládám tedy, že by musela následovat velmi pečlivá kontrola, možná časově a na oči náročnější než to datlování...
K tomu přepisování využívám čas, kdy dopředu vím, že na něco budu delší dobu čekat, například musím snachu často vozit na různá lékařská vyšetření, která mohou trvat i několik hodin. Je to práce, kterou lze kdykoliv přerušit a pak se k ní třeba za měsíc vrátit, jen je to "běh na dlouhou trať".
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 15:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6641
Registrován: 6-2004
Je to tak, musíte to pak zkontrolovat. Číslice 4 a 7, popřípadě 6, 8 a 9 jsou vzájemně problém. Ucelené číselné řady jsou trošku snazší na automatizaci práce.
Úterý, 26. května 2020 - 15:35:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2400
Registrován: 7-2017
Mahel 2273, Statistik 6640: Rozumím tomu dobře, že to máte buď na papíře nebo naskenované do souborů ve formátu obrázků?

Základní otázkou je, kolik pracovních hodin by to zabralo. Protože občas překládám na kšeft technické texty z nejrůznějších možných i nemožných předloh, pro smlouvy se zákazníky je nutno rozsahy textů přesně kvantifikovat a přitom se zároveň často potýkám s potřebou digitalizace nedigitálních předloh i vzájemných konverzí nejrůznějších formátů souborů, myslím, že bych takový odhad dokázal udělat. Když mi na e-mail pod nickem pošlete jednu průměrně obsáhlou stránku ze seznamů, když budu vědět, kolik těch stran seznamy mají a když mi sdělíte, do jakého formátu by se to mělo digitalizovat, tak vám ten odhad potřeby pracovních hodin udělám.
Úterý, 26. května 2020 - 15:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2003
Registrován: 4-2006
Statistik: s dovolením, o jednom metru jsem psal já příspěvků výš [biggrin]

Určitě se přimlouvám za osvětu od pánů Mahela a Statistika, to jsou právě ty střípky, často střepy či celé hory informací potřebných. Že jsou podklady roztroušené? Tak se sakra snažím trochu, přece to nevyplácnu špatně jen proto, že jsem líný si něco najít? Já mám heslo: "Ono to sice není vidět, ale já vím, že to tam je" - pro moji radost, pro pocit, že jsem to udělal nejlíp, jak to šlo. Že je to spousta práce? Je. A co? Kdyby mne to nebavilo, tak to nedělám.

Jinak je pravda, že času není tolik, aby člověk šperkoval každý kus. To spíš ty co stavím, ale u koupených je to horší. Jeden koupený vůz si upravím, ale co když jich chci deset a výrobce to zase pojal po svém? Kdysi jsme na modely.biz řešili čtyřnápravové kotlové vozy, které byly tehdy nové od Tilliga. Aby to byl jeden typ, musela by se udělat jinak lávka, aby to byl jiný typ, musel by se vůz o jednu "obruč" zkrátit. A tak je to se vším - rozčiloval jsem se kdysi, proč všechny Taury v TT od Tilliga mají vnitřní dvojici sběračů užších. No, odpověď je v novinkovém katalogu z toho roku, oni si v Německu nafotili zrovinka toho Tauruse, který může jezdit do Švýcarska. Jeden z několika. A pak to sekají všude. Snaha o nápravu marná. Přitom Husarze vyráběli dobře, i když je to to samé.

Mimochodem, nevíte, kam se poděla galerie "goederenwagens.nl"? Byly tam krásné fotky všech nových vozů od tří fotografů z Holandska. Pak to chvíli bylo jinde a pak už jsem to nenašel.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 26. května 2020 - 16:23:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2275
Registrován: 6-2004
dědek_hank: děkuji za nabídku, ale ani s tím odhadem pracnosti to není tak jednoduché. Jsou tam velké skupiny hromadně vyráběných vozů, které lze třeba s použitím kopírovacích funkcí excelu zvládat poměrně snadno a rychle, a pak tam jsou desítky stránek, kdy v podstatě co řádek, to jiná řada, jiný číselný interval, jiný režim. Už jenom roztřídění těchto stránek a spočítání, kolik je kterých, by mi zabralo spoustu času, který teď potřebuji k práci na jiných projektech.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 16:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6642
Registrován: 6-2004
dědek_hank:
počet A4: tisíce (odhad 2 - 3), data vesměs ve sloupcích, písmo psacího stroje nebo ručí, zdroj: sken papíru s deformací textu k hřbetu, resp. ofocení digifoťákem, grafické deformace (konverze barevné palety na 16 barev, případně TrueColor).
Pracnost: jedna A4 - cca půl hodiny i s kontrolou po konverzi přes OCR, případně totéž v případě otrockého datlování nebo roztahování číselných řad v Excelu u sériových čísel, kde je matematická posloupnost (bohužel ne dokonalá). Do hrobu práce ažaž.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 16:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6643
Registrován: 6-2004
Zlámalík: každý má holt různé oko a různý přístup k tomu, co tím okem vidí, i když na model všichni koukají z jednoho metru. To se nezmění.

Goederwagens se podle mě přestěhovalo na ipernity. Něco lze nalézt u šotouše jménem Tosh, jen to samozřejmě časem opatřil scriptem proti snadnému stahování, čímž tomu samozřejmě nezabránil, jen to zkomplikoval. [crazy]
Úterý, 26. května 2020 - 16:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2401
Registrován: 7-2017
Statistik:
"...počet A4: tisíce (odhad 2 - 3)..."

Tohle mi moc nepomůže, já si potřebuju spočítat znaky a převést to na normostrany. Vím, kolik času mi zabere normostrana, ale nevím, kolik znaků je v průměru na jedné stránce A4 těch seznamů.

Taky nikde není psáno, že to má dělat jeden člověk...
--mm--
Úterý, 26. května 2020 - 17:48:24  
Neregistrovaný host
Dobrý den pánové, pozorně jsem si přečetl vaše příspěvky. Z jedné strany apelujete na autentičnost a při tom víte dobře, jak vypadá náš český a slovenský trh se železničními modely (neustále propíráno MTB,BuBi atd.). Hledat podklady, lehce se řekne, těžko se provádí. Rozumím tomu proč se nikdo příliš nechce dělit s tvrdě získanými informacemi, protože vykuků na českém prostředí je více než dost, ale to je jiný soudek. Já se pohybuji v jiné oblasti modelové železnice a stavba vozidel mě nebere. Co nechápu a nerozumím jako laik, proč jste až tak alergičtí až agresivní na tempotaxiho. Většina modelářů si váš postoj dost takto vysvětluje. Já chápu, že když modeluji určitý železniční vůz v určitém časovém období musí mít konkrétní správné číslo nebo řadové označení vozů, správný odstín vozů atd.. Ten podvržený seznam nebo stránky nákladních vozů z roku 1935 se vysvětlil. Na modelybiz je rozborka, jak vznikl plagiát. Znáte někoho jiného místo tempotaxiho, kdo nám laikům ukáže jak od píky vzniká železniční vůz? Někdy vám fakt nerozumím oco vlastně jde.
Úterý, 26. května 2020 - 20:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 596
Registrován: 4-2010
Ač sice chodím častěji do vedlejší sekce H0, tak mi tato diskuze neunikla.
Přihodím s dovolením svůj pohled. Děkuji. [andel]

Je to těžké. Na jedné straně někteří na svém kolejišti prohánějí i různé kombinace vozidel a také pseudomodely ČD/ČSD (aniž by to mělo reálný základ), a na druhé straně jsou zase zastánci co nejpřesnějšího ztvárnění v požadovaném měřítku, a někde v tomto rozmezí se pohybujeme i ostatní.
Někdo se kloní víc na tu či onu stranu, ale prostě se oba tábory se asi nikdy neshodnou a budou na sebe házet špínu. [uhoh]

Když někde zveřejním svůj výtvor, musím počítat i s kritikou, a zvláště od odborníků, kteří se na ten model dívají jako na skutečné vozidlo. Navíc na místě, kde se odborníci běžně vyskytují. Z mého pohledu to ale neznamená, že je začnu hned osočovat, nebo něco horšího.
Mé modely taky nejsou 100% věrohodné, ale nestydím se za to. Třeba to k tomu hned napíšu, nebo když někdo přijde s kritikou, tak mu nevynadám, ale prostě jsem to z nějakého důvodu udělal jinak. A pak se z toho také mohou ostatní modeláři poučit a chybu neopakovat. Správná kritika by v prvé řadě neměla škodit, ale spíše motivovat. [wink]

Tempotaxi staví moc pěkné modely a od základu, což je třeba opravdu ocenit. A ani já nedosahuji jeho kvalit. Ale já jako nezaujatý nevidím v té kritice shazování jeho práce, že staví, ale protože se jedná i poměrně neznámé vozy a není možnost se s nimi jinak setkat, chtějí na tom odborníci třeba ukázat odlišnosti oproti skutečnosti. Nebo ne?

To, že výrobci dělají nereálné věci je něco jiného. Tam je logicky hledisko co největšího výdělku za minimum vstupních nákladů, ale zase je právě díky tomu více diskuzí na toto téma.
Ale zase by si ten reálnější model mohli koupit i někteří "puntičkáři". [biggrin]
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Úterý, 26. května 2020 - 20:18:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 597
Registrován: 4-2010
Co se týká podkladů pro stavbu vozidel, to taky není jednoduché.
U mě záleží na tom, který typ vozu si zvolím. U více rozšířeného a novějšího typu vozu se podkladů dá najít samozřejmě více (příprava cca 15-20% času). Starších a méně početných typů je to logicky horší (příprava asi 30-35%). Ale nejde to úplně časově vyjádřit, protože pak záleží, zda je to úprava továrního modelu, nebo kompletně nová stavba z "ničeho" (musím promyslet také postup tvorby). Pak může stavba trvat i rok (je to volnočasová aktivita a není to závod).

Jinak se i já přikláním k tomu, aby pánové Mahel, Statistik, drake atd. pokračovali ve své badatelské a tvůrčí činnosti, protože i já jsem nejednou využil jejich poznatky, když už jsem neměl kde brát. [wink]
Já osobně třeba před stavbou projdu pro mě všechny dostupné zdroje (internet, knížky, časopisy, ale třeba i filmové týdeníky atd.) a teprve pak se ptám.
A třeba právě nedávno vydaná kniha "Osobní vozy ČSD" pana Mahela a jeho kolegů je opravdu nedocenitelným pomocníkem. A uvědomme si kolik úsilí a času je to muselo stát!
To, že jsou ty informace dány dohromady a ověřeny i z více zdrojů, to je ta přidaná hodnota a to "know how" těch badatelů a historiků. Najít nějakou informaci může každý, ale ověřit její pravost a dát jí do souvislostí to je věc jiná a důležitá!
Sám to znám, protože se snažím (vlastně dohromady s otcem) si vytvořit alespoň nějaký přehledný tabulkový seznam vozů převážně z let 1918-1968. Děláme to cca 15 let a zdaleka nemáme ponětí o všech, které se na našem území vyskytly.
Někdy tomu úsilí musím něco obětovat (lenošení u TV, hospoda atd.). A už nejednou se na nás ohledně podkladů obrátili nejen kolegové modeláři.

Říká se, nevíš, zeptej se. Ale je potřeba si uvědomit, že někdy je potřeba i vlastní iniciativa a nikdo nám nic zadarmo nedá.

A myslím si, že pokud se chce někdo věnovat modelové železnici, tak by měl o skutečné železnici také něco dozvědět (vědět). [wink]

Možná to vidím jinak než většina z vás a možná jsem se i špatně vyjádřil, ale já to prostě nějak takhle beru. [wink][uhoh]
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Úterý, 26. května 2020 - 20:46:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 623
Registrován: 5-2013
--mm--: Proč tu ksakru řešíte Tempotaxiho? Ten to většinou tapetuje jinde tak si to řešte tam, kde váš laický pohled na jeho problém vzniknul!
Úterý, 26. května 2020 - 23:02:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2277
Registrován: 6-2004
ad Jamesc: právě v tom povědomí o skutečné železnici vidím rozdíl mezi železničním modelářstvím a hraním si s vláčky...
--mm--
Středa, 27. května 2020 - 08:45:22  
Neregistrovaný host
Nebylo nic myšleno ve zlém. Znám dost problematiku hledání podkladů a někdy je to sisyfovská práce. Znám jak práci pánů mahela, hanka, dalších za jejich práci a znalosti si nesmírně vážím. Napadlo mne, ikdyž nemáte kompetenci, nebylo by lepší tlačit na výrobce nebo i na ty co vyrábějí doplňky k vozům, npř. obtisky ? Řada modelářů při tvorbě svého vozu je dost někdy zoufalá ohledně podkladů a hledá každé dostupné stéblo, proto jsem se psal o tempotaxim. Pro ně je dostupným a srozumitelným modelářem, který vše popisuje stavbu od začátku do konce s tou tolerantnosti chyb na modelu.
Potvrzuji i vyjádření kolegy Jamesc.
Ten rozdíl v modelařině jako je hraní s vláčky, je trvale spojen. Jsou kluby a modeláři, které striktně dodržují epochy a toleruji nepřesnosti na vozech, protože ví, že budou stát nad prázdným layoutem nebo kolejištěm, když budou trvat na autentičnosti vozidel a vozů dané epochy. Jsou kluby a modeláři, kteří vyloženě kašlou na vše a jezdí se vším co má kola. Byl jsem několikrát na setkání II.epochy, nezapomenutelný zážitek, jen ty stesky co jsem slyšel od organizatorů sehnat dobový vozový park.
Děkuji Jamesc a panu mahelovi za odpovědi.
Statistik
Středa, 27. května 2020 - 12:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6644
Registrován: 6-2004
Jsou kluby a modeláři, které striktně dodržují epochy a toleruji nepřesnosti na vozech, protože ví, že budou stát nad prázdným layoutem nebo kolejištěm, když budou trvat na autentičnosti vozidel a vozů dané epochy

Já to tedy vidím o dost jinak. Nevšiml jsem si, že bych například při návštěvě moduliště v Chrudimi koukal na prázdné kolejiště, přitom Chrudimáci se snaží (a velmi se jim to daří) striktně držet páté epochy a dbají na autenticitu vozidel (samozřejmě leckdy v rámci možností). A to jak u mašin, tak právě u těch vozů. Navíc se snaží o napodobení jak reálií, tak i provozu na chrudimsku a blízkém okolí a dovedli to na špičkovou úroveň (podle mého soudu). I tamní téčkaři jedou ve čtvrté s dozvukem třetí epochy (u vozů naprosto v pořádku, je to takto doloženo až do začátku 70. let) a taky dbají na autenticitu, ostatně modely vozů spolu řešíme průběžně a opakovaně. A nejen oni, je samozřejmě víc takových, z diskuze na K-reportu jsou to třeba fotky od pánů T6791225 a Jamesc-a. U druhého jmenovaného je vidět striktně stanovené období zhruba 10 let od konce druhé světové. A daří se mu to s otcem dodržet a na velmi vysoké úrovni, přitom už vytvořili početný vozový park, žádné prázdné kolejiště nemají. Atd.

Že ve dvojce je oproti pozdějším epochám nabídka okleštěná, je bohužel smutný fakt. Větší poptávka je nejspíš po tom, co lze potkat v provozu, jak už tu psal zakaznik1. A výrobci se na to logicky orientují.
Středa, 27. května 2020 - 15:12:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2278
Registrován: 6-2004
--mm--: bohužel na výrobce obtisků a jiných doplňků nemáme takové páky, aby to změnilo výsledky jejich práce. V tom by asi účinně mohla zaúčinkovat neviditelná ruka trhu, když by si zájemci kupovali opravdu jen to, co má hlavu a patu. Jenže to zase vyžaduje snahu a informovanost u zákazníků. Přitom i velkosérioví výrobci modelů mají praxí ověřeno, že pro nějakých 90 % zákazníků stačí, když je na modelu značka ČSD nebo ČD, bez ohledu na to, zda daný model má nebo nemá reálnou předlohu. A obchodníci, ať už na straně výrobců nebo distributorů, někdy takové záležitosti od výroby až tvrdě vyžadují, protože se na tom dobře vydělává (viz třeba nedávno "Vsa" od Pika v H0) - samotná příprava nové vzhledové varianty existujícího modelu stojí řádově tisícovky, kdežto kompletní příprava výroby úplně nového modelu stojí i miliony.
Sice nevím, jestli by ze strany výrobců obtisků byl vůbec zájem, aby jim nějaký odborník připravoval podklady, ale třeba já bych na to v takovém rozsahu ani neměl čas. Ale také jen zcela výjimečně se na mě někdo obracel s prosbou o konzultaci, třeba když se mu nedařilo rozluštit nějaký nápis na fotce.
Na základě této diskuse jsem si dal kapitalistický závazek, že ve spolupráci se statistikem dám dohromady nějakou kuchařku k označování vozů, která bude všeobecně dostupná na Parostroji. Jen to nebude hned, protože jsem až do podzimu plně vytížen jinými záležitostmi.

A k těm epochám - ze strany více výrobců je slyšet, že se nejlíp prodávají modely z "epoch" V a VI, tedy v podstatě ze současnosti, epocha II je tím jaksi "mimo mísu". Znám to i z modelářského kroužku, kde pracujeme s dětmi, a vidím, co za modely si kupují. Osobně si však myslím, že ten zájem spotřebitelů je přinejmenším do určité míry ovlivněn strukturou nabídky. Pro nás je to o to komplikovanější, že v nabídce výrobců převládají modely, které měly aspoň okrajově něco společného s Německem (protože tam je trh s modely nejsilnější z celého světa), zatímco k nám se až na pár výjimek dostala vozidla německých konstrukcí až po válce. U vozů jsou mezi "epochami" IV. a V jen malé rozdíly, přitom není málo vozidel z meziválečného období, která s dvanáctimístnými čísly běžně existovala (nemluvě o tom, že jsou třeba dodnes zachována jako muzejní), pak už by byl k variantám z epochy II jen krůček. Někteří výrobci už v tomto smyslu také začínají aspoň trochu uvažovat nad modely z éry Rakousko-Uherska, třeba se z toho aspoň něco zadaří.
Středa, 27. května 2020 - 16:57:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2005
Registrován: 4-2006
Statistik: ohledně fotek vozů - na ipernity už dávno nic není, ale díky za nasměrování - www.tosh-railways.com je ta správná adresa! Díky ještě jednou.[ok][ok][ok]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Středa, 27. května 2020 - 17:41:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 8-2017
Pane Mahel, děkuji Vám moc za Váš kapitalistický závazek, protože podobná kuchařka je velmi potřebná! Jinak si myslím, že celé modelářství je o míře lenosti jednotlivých soudruhů a výši nastavené laťky. Vím o čem mluvím, protože jsem líný jak veš a jak si mohu něco zjednodušit, už mě to láká. Ono se nejedná pouze o potisky, počty klanic, rozvory a podobně, ale znám jednoho, který musí mít za každou cenu prakticky kompletně vystrojený spodek vozu, který nikdo nikdy neuvidí a naopak znám jeden klub s nádherným autentickým kolejištěm, kde jim vůbec nevadí provozovat elektriky bez drátů a také jsou spokojeni. Jinak co se týče epoch III a míň v téčku, tam co si člověk nespatlá sám, to bohužel nemá.[happy]


Středa, 27. května 2020 - 18:46:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2405
Registrován: 7-2017
pavel2079:
"...naopak znám jeden klub s nádherným autentickým kolejištěm, kde jim vůbec nevadí provozovat elektriky bez drátů a také jsou spokojeni."

Ale to není nic nového, už v 80. letech existovalo někde ve střední Evropě (už jsem bohužel zapomněl kde) profesionálně provedené kolejiště na téma Semmering, kde sice byly podél celé trati poctivě osazeny sloupy s konzolami, brány a převěsy trakčního vedení, ale trolej už ne... Z pohledu běžného pozorovatele to vůbec nevypadalo blbě.
Středa, 27. května 2020 - 18:57:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2279
Registrován: 6-2004
Takové kolejiště měli modeláři z NDR, snad z Lipska, se znázorněním severní rampy Gotthardské dráhy. A celé to bylo postaveno jen podle fotek z literatury, protože jeho tvůrci tehdy neměli šanci se na ona místa dostat...
Středa, 27. května 2020 - 20:39:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 8-2017
Hank: mám na mysli kolejiště bez jakýchkoliv náznaků elektrizace, kde se vesele prohání pendolino, laminátky a plechovky