Diskuse » Archiv 2020 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 07. 08. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 07. 08. 2020

dolů
   autor příspěvek
poznámka
Pondělí, 03. srpna 2020 - 16:20:40  
Neregistrovaný host
Ale obecně stavby dopravní infrastruktury jsou výrazným ekonomickým proticyklickým opatřením, protože umožňuje zaměstnávat nezaměstnané lidi. Pokud vím, tak se ani v průběhu velké hospodářské krize v třicátých letech nezastavila výstavba tramvajových tratí v Praze.

Wagone, všiml jste si, že se tratě už nepodbíjí ručně krumpáči??? Těch lidí je tam dneska zapotřebí minimum a nezaměstnaní úředníci z banky nebo prodavačky ze zkrachovalých butiků rukama na stavbu dělat nepůjdou. Velká hospodářská krize byla před devadesáti lety a od té doby se svět poněkud změnil. Zaměstnávat lidi uměle nouzovými stavbami šlo tak za Karla IV (na stavbu Hladové zdi jste zapomněl).
Pondělí, 03. srpna 2020 - 16:41:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3973
Registrován: 12-2007
poznámka: Umělé stavby, které nemají žádný význam, nepodporuji. Bohužel se zdá, že současné vedení radnice podporuje třeba výstavbu cyklostezek, které používá tak promile lidí. MHD v Praze, a zejména tramvajovou dopravu používá hodně lidí, přičemž smysluplné tramvajové tratě snižují emise a jejich provoz je méně nákladný než provoz autobusové dopravy.

Jistě pro výstavbu tramvajových tratí se už nepoužívají krumpáče, ale řada strojů, vyráběných např. i v Česku. A ty musejí obsluhovat kvalifikovaní lidé. To, že se na některých dopravních stavbách používá minimum lidí mne často štve, protože stavby nebo opravy trvají neskutečně dlouho. Začátkem července jsem byl v Jánských Lázních a na opravě nejdůležitější dopravní komunikace jsem viděl tak 2 - 3 zaměstnance. Podobně v Táboře probíhá rekonstrukce nejdůležitější komunikace ulice Československé armády řadu let. Nemyslím si, že je nutné na dopravní stavby nasadit tolik dělníků a techniků jako třeba v Číně, ale rozhodně si myslím, že i nutné technologické lhůty na stavbách by umožnily stavět některé komunikace rychleji.

Pokud budou nové tramvajové tratě v Praze, tak asi budou zapotřebí i nové tramvaje, s největší pravděpodobností vyráběné v Plzni. I to zaměstná řadu lidí. Jinak samozřejmě, u nás se podporuje všelijaké humanitní vzdělávání - politologie, sociologie, andragogika, gender apod. přičemž většina absolventů těchto vysokých škol bude mít problém najít zaměstnání. Zato se ale nedostává řada lidí v technických oborech apod., ekonomická krize by měla lidem otevřít oči, aby neposílali své děti studovat obory, kde po ukončení studia nenajdou své uplatnění.
Pondělí, 03. srpna 2020 - 16:44:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13324
Registrován: 5-2004
No právě že už se i na těch stavbách (tolik) rukama nemaká. Taky tam musí někdo projektovat, někdo to nakreslit, někdo ovládat stroje a zhruba 50% pracovníků kontroluje tu druhou pracující půlku[biggrin]
Pondělí, 03. srpna 2020 - 18:02:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6219
Registrován: 7-2011
Břevnovák:
"
Mít dneska rozestavěno kde co, hlavně takové hity jako třeba TT Dědina, o kterou tam tam min půlka lidí stejně nestojí, tak jsme finančně ještě ve větší [zadnice] než dnes."
Tak třeba zrovna Dědina je ukázkový příklad, jak to nedělat. Oni by lidi ani tak neprotestovali (nezabili to), kdyby jednání (tzn komunikaci s lidma) primárně nepodělalo město/MČ. A kdyby to šlo rovnou na letiště, žádná etapizace nejdřív Dědina a pak - výhledově (tedy nikdy, jako metro v Motole) - někam dál, samozřejmě s variantou bez Dědiny, kdyby to tam teda jó nechtěli (s tím, že část busů se odstřelí tak jako tak, ať už tram povede skrz Dědinu, nebo mimo, tak ať si místní vyberou, jejich věc).
Pondělí, 03. srpna 2020 - 18:19:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3975
Registrován: 12-2007
Bpbik: Souhlasím s Vámi, že asi komunikace s lidmi nebývá vždy na úrovni. Ale zúčastnil jsem se takové diskuse v Deltě před několika lety, kdy magistrát zastupovala zelená Petra Kolínská, a vím, že tam narážela na tvrdý odpor některých lidí. Naivně jim říkala, aby nebyli sobci.
Pondělí, 03. srpna 2020 - 18:20:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3976
Registrován: 12-2007
Bobik - překlepl jsem jsem v oslovení, omlouvám se.
Pondělí, 03. srpna 2020 - 19:01:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9131
Registrován: 5-2002
Kolínská a zelíní budou dodnes hlavním důvodem odporu místních. A jestli je ještě pojmenovala sobci !?!
Pondělí, 03. srpna 2020 - 19:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6220
Registrován: 7-2011
Wogon, Borovička: Přesně. Dokážu pochopit, že už jenom přítomnost soudružky Kolínské stačila k tomu, aby se fůra lidí začala stavět na zadní, natož když ještě začala blekotat ty svoje moudra...[biggrin]
poznámka
Pondělí, 03. srpna 2020 - 20:01:42  
Neregistrovaný host
Wagon 3973: Vy jste fakt úplně mimo mísu...
Pondělí, 03. srpna 2020 - 20:22:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3977
Registrován: 12-2007
poznámka: Vy zase nevnímáte realitu.
poznámka
Pondělí, 03. srpna 2020 - 21:42:01  
Neregistrovaný host
Wagone, stavba jakýchkoliv TT nespasí "davy nezaměstnaných" podle vašich představ. Běžte se podívat, kolik lidí dělá na přestavbě trati z Vršovic (včetně) - Hostivař (mimo). Pár desítek, z toho jsou většina strojníci. "Lopat" na nekvalifikovanou manuální práci je tam pár. A i kdyby se všichni vykašlali na techniku a chtěli to dělat jak za krále Klacka (nebo Velké hospodářské krize), tak by se nejprve musela uzákonit nějaká všeobecná pracovní povinnost (Reichsarbeitdienst) pro nezaměstnané. Prostě - stavba TT, pokud by na ni magistrát našel koule a peníze, nikoho nad rámec lidí, které stavební firmy mají nyní, nezaměstná. To je realita. A ne ty vaše fráze. Ty si můžete vykládat někde na schůzích s Ťululínkem.
Pondělí, 03. srpna 2020 - 22:16:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3978
Registrován: 12-2007
poznámko: Nepotřebujeme zaměstnat mnoho lidí na manuální práci, ti, kteří nemají žádnou kvalifikaci mohou nahradit často Ukrajince, kteří tuto práci dělají. My potřebujeme spíše zaměstnat kvalifikované lidi. Samozřejmě taková bývalá prodavačka z butiku může jít pracovat do Amazonu, pokud nic neumí. Anebo se velmi rychle překvalifikuje.
Neříkám, že stavba tramvajových tratí zaměstná stovky lidí, ale zaměstná i lidi s různou kvalifikací, např. pro vedení trolejí, pokládání kolejí apod. A někdo také ty troleje a koleje musí vyrobit. A samozřejmě by bylo třeba dodat nové tramvaje, to zase znamená zaměstnat lidí ve Škoda Transportation. A výsledkem je elektrizovaná městská doprava s nižšími emisemi s s nižšími provozními náklady.
Pořád se mluví o elektrizaci dopravy, já se domnívám, že lepší je stavět metro, budovat linky trolejové městské hromadné dopravy (tramvaje a trolejbusy), tam kde to má ekonomický smysl, a podobně také elektrizovat železniční tratě. Samozřejmě ta elektrizace dopravy pod trolejemi je vhodná tam, kde je určitá frekvence cestujících, popř. kde lze očekávat její nárůst. Ale to už posoudí odborníci. Klasické elektrobusy by měly jezdit tam, kde je frekvence spojení nízká, popř. v historických částech Prahy.

A Praha má rozhodně hodně autobusových tras, kde se vyplatí jejich nahrazení tramvajovou a trolejbusovou sítí. Jinak s větší množství tras pod trolejemi uvítají nejenom Pražané, ale také firmy (nejlepší cenu mají firmy u stanic metra, ale potom následují tramvajové zastávky v blízkosti), a turisté, kteří preferují jízdu tramvají před městskými autobusy. Takže se vcelku nejedná o stavbu hladových zdí, ale o prospěšné investice, které budou užitečné desítky let po jejich realizaci.
Úterý, 04. srpna 2020 - 00:23:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1104
Registrován: 1-2012
Zajímalo by mne, kolik lidí si přečetlo článek Martina Šubrta na IDnesu až do konce ... soudím tak dvacet. Já to tedy nedal, skončil jsem celkem záhy, a to z důvodu obsahu:

Argumentovat tím, že průměrná mzda několikanásobně vzrostla a roční jízdenka je stále stejně drahá, to není argument pro zdražení, to je obhajoba inflace par excellence a nepochopení toho, proč vlastně lidé chtějí, aby mzdy rostly: Chtějí to proto, aby si za stejnou práci mohli koupit víc statků, aby byli BOHATŠÍ, aby potažmo všichni byli bohatší ... nechtějí to proto, aby si mohli za víc peněz koupit stále stejně ho..o, chci napsat zboží ... to by byla stagnace.

Myslím, že by se Martin Š. měl držet svého kopyta ...
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Úterý, 04. srpna 2020 - 00:51:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8597
Registrován: 6-2004
vizionář: Problém je v tom, že s nezdražovalo vůbec, vlastně zlevnovalo.... Kdyby to co rok zvedli o 100 Kč tak si skoro nikdo ani nevšimne, placebo, že mají vyšší mzdy by dostálo svému.

Druhá věc je, že i přes tu radost a statky musíme umět vnímat, že všechno má svoji cenu a hlavně všechno něco stojí a nic není zdarma... To by slušná část národa po pilotním projektu, který tu byl 41 let mohli vědět....

Radnice na to jde úplně špatně... Prostě měla říct, ok MHD zdarma, ale ty 4 mld musíme vzít tady, tady a tady. Chcete to? A nebo obráceně. Ok musíme zdražit, ale díky tomu dostanete tohle tohle a tohle...

Jenže radnice je banda pokrytců co se chovají úplně stejně jako všichni před nimi, jenom mají lepší PR, které se jim ovšem těmi reálnými čini bortí a snad dobortí ve volbách.
Úterý, 04. srpna 2020 - 01:29:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 998
Registrován: 1-2015
Oni se tam budou držet zuby nehty, Je ale nutné je vykopat při volbách. Jenom se tam hádají a nic nevyřeší. Já to říkám furt, naposledy za Béma se stavělo. To, že si Krnda přihřála polívčičku na V.A a na tunelu Blanka, to je věc jiná.

A hlavně, že Hřib vyvěsí duhovou vlajku, ale nepostaví Trojskou lávku.

(Příspěvek byl editován uživatelem pepan.1981.)
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."
Jan Masaryk

Nejdebilnější výrok v historii: "Nevěřte všemu, co je na internetu, to už říkal Masaryk". Jakub Michálek (Piráti)
Úterý, 04. srpna 2020 - 06:36:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8619
Registrován: 2-2006
vizionář: Tak podstatou je přečíst si článek celý a až pak komentovat, ne číst jen vybrané úryvky.
Samozřejmě má Martin naprostou pravdu, jelikož jízdné je teď mnohonásobně levnější než bylo v roce 1998 a zdaleka nepokrývá potřebné procento nákladů.
Takže ano, drž se svého kopyta...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Na trolly se nereaguje !!!
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:00:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3694
Registrován: 4-2007
Šubrt by se měl spíš zamyslet, jestli by nešly osekat ty jejich midibusové šotovýmysly a šetřit tímto směrem, než uvažovat o zdražení sponzoringu právě těchto postradatelností. Ani nechápu tu jistotu, že zdražení přinese více peněz do kasy. Ve svém okolí mám minimálně 3 lidi, kteří jezdí autem po Praze, ale tramvajenku kupují proto, že 5x do měsíce nechtějí řešit jízdenky. No pří ceně 5-5,5 tisíce si to už nikdo nekoupí. Buď se vyhnout MHD, nebo se dá jezdit i načerno, protože co si budeme nalhávat, vyplatí se to. Takže já sice zaplatím o cca 2 000 korun víc, ale i kdyby z této skupiny lidí jen jeden už tramvajenku nesponzoroval, tak bude město -3650, takže rozdíl bude ve výsledku -1500 pro město. Taky nevím, jak moc je politicky průchodné zdražovat. No a v neposlední řadě, nevím, kde se bere ta jistota, že není na dopravu, všechny kauzy okolo DP, prodeje jízdenek, kdy se odlévaly halíře až koruny z každé jízdenky, kdo ví kam, mě opravdu nepřesvědčí o tom, že "nejsou" peníze. Ono to totiž vypadá, že se musí přikrýt především někomu tyto výpadky. Takže pěkně nakašlat se zdražováním.
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:05:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3860
Registrován: 3-2011
Praha má brutálně levnou MHD, i kdyby se roční jízdné zdražilo na 6000-7000 tisíc, tak to nikoho bolet nebude.
Nejlepší tramvaje jsou tramvaje Tatra. [ok]
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:07:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3695
Registrován: 4-2007
fkam: Jak si na to přišel? Pro rodinný rozpočet ročně vysolit 12-14 tisíc je teda dost. Jinak brutálně levná. Cena odpovídá kvalitě.[wink]
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:12:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 999
Registrován: 1-2015
Vy si všichni myslíte, že zdražování nažene lidi do aut? Při takovém uvažování MHD zůstane sockou i nadále. Někde se ty prachy vzít musí. Spočítal jsem si, že když si koupím tramvajenku, tak cestuji za 10 Kč/den. A po zdražení na 5500 už jezdím za 15 Kč/den. Sorry, ale když vezmu, že jednotlivý lístek stojí 32 Kč/1:30, tak tohle už vůbec nechápu. Máme nejlevnější roční kupóny v historii, a to i v porovnání s ostatními městy. Takže argumentovat tím, že za 5 a půl tisíce nikdo jezdit nebude, je velké chucpe.
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."
Jan Masaryk

Nejdebilnější výrok v historii: "Nevěřte všemu, co je na internetu, to už říkal Masaryk". Jakub Michálek (Piráti)
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:15:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 1-2015
Dj_la_defénse: Znovu opakuji, že Liberec má roční tramvajenku dražší. A to tam ty platy nejsou na kdovíjaké úrovni.
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."
Jan Masaryk

Nejdebilnější výrok v historii: "Nevěřte všemu, co je na internetu, to už říkal Masaryk". Jakub Michálek (Piráti)
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:22:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3696
Registrován: 4-2007
Pepan1981: Mě je fuk, co má, nebo nemá nějakej Liberec. Já tady taky odvedu násobně víc na všech daních, než v nějakým Liberci.

Ale když hledat úspory, tak osekat MHD zaměstnancům DP, nevím, proč by měl mít každý z rodiny nárok jezdit "zadarmiko".
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:26:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3697
Registrován: 4-2007
Pepan: Chucpe[lol] Já se pohybuji po Praze autem, pokud to jde. Takže já za 10 korun na den nejezdím. Myslíš, že budu chtít takhle sponzorvat MHD, když budu denně "nejezdit" za 15? Ne, nebudu. Osekám i ty zbylý jízdy. A město ode mě neuvidí, kromě daní, ani vindru za MHD. V tom je celý vtip.
Mladějov
Úterý, 04. srpna 2020 - 11:55:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14814
Registrován: 3-2007
Wagon:
" Jinak samozřejmě, u nás se podporuje všelijaké humanitní vzdělávání - politologie, sociologie, andragogika, gender apod. přičemž většina absolventů těchto vysokých škol bude mít problém najít zaměstnání. Zato se ale nedostává řada lidí v technických oborech apod., ekonomická krize by měla lidem otevřít oči, aby neposílali své děti studovat obory, kde po ukončení studia nenajdou své uplatnění."

Tohle už vám tady bylo několikrát vyvráceno a po vás to stéká jako po igelitu - prostě se ten trh posouvá a na dříve středoškolskou pozici vezmou přednostně vysokoškoláka.
Nemám informace, že by byli "humanitní" vysokoškoláci bez práce - akorát třeba nedělaj v oboru, ale pořád je víc vzdělání a rozhledu lépe, než méně.

Jistou spravedlnost by nastolilo školné (třeba i splácené státu dalších x let, jako je tomu leckde "na Západě"). Ale to je jiné téma, já jen zdůrazňuji, že jít na studium humanitního směru ROZHODNĚ NEZNAMENÁ BÝT BEZ PRÁCE, tuplem v porovnání, že by dotyčný měl jen tu svojí původní SŠ.
Úterý, 04. srpna 2020 - 12:09:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1834
Registrován: 4-2011
I to zaměstná řadu lidí. Jinak samozřejmě, u nás se podporuje všelijaké humanitní vzdělávání - politologie, sociologie, andragogika, gender apod. přičemž většina absolventů těchto vysokých škol bude mít problém najít zaměstnání. Zato se ale nedostává řada lidí v technických oborech apod., ekonomická krize by měla lidem otevřít oči, aby neposílali své děti studovat obory, kde po ukončení studia nenajdou své uplatnění.

1) Tu "většinu absolventů" jste si vytáhl z prdele, statistiku na to nemáte a jen blbě kecáte. VŠ si o uplatnění absolventů statistiky vedou.
2) NIKDO nestuduje to, co chybí jiným, aby se ti měli dobře. Každý primárně studuje a dělá to, co ho baví a co chce. Nikdo nepůjde studovat silnoproud, protože Wagonovi chybí elektrikáři a aby byl spokojen.
3) Lidi/rodiče by hlavně neměli nutit děti studovat něco, na co nemají (buňky, talent, atd.). Já osobně jsem absolutní antitalent na přírodní vědy (M, F, Ch), takže i kdyby humanitní vůbec neexistovaly, rozhodně bych nešel na technický obor.
4) Právě v době ekonomické krize mají ti vaši vysmívaní sociologové třeba práci, protože pracují v oborech, kde se platy vyplácejí nadále, zatímco ti vaši technici jsou doma na neplaceném volnu a houpou nohama. Když už argumentujete tímhle, tak si udělejte jasno, kdo v krizi "nemá práci". Sociolog z magistrátu nebo katedry sociologie plat bere nadále.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Úterý, 04. srpna 2020 - 14:43:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 4-2015
Vy si všichni myslíte, že zdražování nažene lidi do aut?
Nikoli, lidi do aut naženou roušky. Kdo tu možnost má a stráví-li obvykle ve veřejné dopravě cestou do práce či za jinými aktivitami prostě delší čas, řekněme 45 minut a více, volné dýchání rozhodne (i kdyby to autem byla široká dojezdová loterie 20-60 minut v závislosti na provozu). Praha není Jihlava, a tak pražské atrakční vzdálenosti absolvované v roušce už mohou být silně nepříjemné zejména pro lidi z prstence sídlišť, obcí po okraji a samozřejmě celého příměsta. Nebo pro ty, kteří potřebují jezdit distance typu Řepy - Štěrboholy (plácnutý příklad). (Není řeč o šoutouších.)
Jestli již neprobíhá nějaký lobbing v této věci a epidemiologičtí tvrďáci si povedou svou, mohou se město, dopravci a koordinátor připravit na další propad příjmů z jízdného. Se všemi důsledky, od nutnosti citelného zdražování (včetně nekompromisní revize slev a jízdného zadarmo) po redukci výkonů a jistěže sbohem investice. V největším ohrožení je pak důvěra v bezpečnou MHD.
Úterý, 04. srpna 2020 - 15:24:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 249
Registrován: 10-2007
No zrovna dýchání v koloně z okraje do centra, kam přeci jezdí zásadně jen ti nesobečtí lidé, kterým město hází klacky pod nohy v užívání auta mimo silné přepravní proudy, není nic moc ani pro jejich uživatele, natož pro okolí. Přitom tyto zplodiny v důsledku zabijí dost možná více lidí než viry.
Úterý, 04. srpna 2020 - 15:51:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3979
Registrován: 12-2007
Mladějov: Jistě je lepší mít vzdělané lidi než nevzdělané. Na straně druhé se domnívám, že lidé s humanitním vzděláním budou mít větší potíže sehnat práci. Jedna moje příbuzná absolvovala FAMU v oboru dokumentaristiky. Je dost talentovaná, viděl jsem její snímky, ale myslím, že její příjem nijak zvláštní není. Příbuzná mého švagra zase vystudovala sportovní management, hned v koronakrizi ztratila zaměstnání a nemůže nové najít. Je docela paradoxem, že na soukromých vysokých školách se vyučuje veřejná správa, která je i podle mého názoru předimenzovaná, a úspora pracovníků je na místě. Na straně druhé jsem potřeboval vyměnit elektrickou šňůru u pračky a uspěl jsem až u desátého elektrikáře. Moje sestřenice, která pracuje jako HR manažerka v jedné strojírenské firmě, mi říkala, že v jejich firmě se propouštělo, ale jednalo se pouze o administrativní síly, nikoliv o techniky a dělníky.
Focus1976: Jistě ti, co pracují na vysoké škole nemají problém s místem, zejména, pokud získají tituly PhD. Také si nemyslím, že třeba budou mít potíže s prací učitelé. Hodně letošních absolventů vysokých škol si bude hledat místo až po prázdninách. Takže statistiky nezaměstnanosti vysokoškoláků budeme znát až v říjnu tohoto roku.

Na ekonomické besedě v průběhu Otázek Václava Moravce mne zaujal názor myslím Ivana Pilného, že by bylo vhodné udělat přehled volných míst, a na ty zaměřit rekvalifikace lidí. Poslední týdny mně zase obtěžovali lidé z call centra z Bohemia Energy. Zpravidla v těch call centrech pracují mladé dívky, které mohou přitáhnout pozornost volaných osob. Ale teď to byli podle hlasu muži tak mezi 50 - 60 lety, řekl bych, že ztratili práci, a tak to zkusili v call centrech.
Úterý, 04. srpna 2020 - 16:04:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3702
Registrován: 4-2007
frantisek. [lol][lol][lol]
Jef
Úterý, 04. srpna 2020 - 16:07:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5979
Registrován: 5-2002
Na straně druhé se domnívám, že lidé s humanitním vzděláním budou mít větší potíže sehnat práci.

V praxi ale opravdu žádné zástupy humanitně vzdělaných nezaměstnaných nikde vidět nejsou. Ano, mnozí, v některých oborech jistě i nadpoloviční většina, dělají něco jiného, než co vystudovali. Ale studovali prostě to, co je zajímalo nebo lákalo, nějaký rozhled tím získali a zpravidla aspoň něco z toho i uplatní - často jako OSVČ.

Vzdělání je soukromé rozhodnutí každého a nebude fungovat podle nějakých technokratických pokynů shora - jak by byl ke kvalitní práci motivovaný soustružník nebo elektrikář, který to dělat nikdy nechtěl, ale vyšla mu ta profese podle nějakých kvót, že humanitních studentů už je moc? Navíc pro peníze se pořád chodí třeba do bankovnictví a finančních služeb nebo informačních technologií, tradiční technické profese pořád žádnou zárukou vysoké životní úrovně nejsou.

Jedna moje příbuzná absolvovala FAMU v oboru dokumentaristiky. Je dost talentovaná, viděl jsem její snímky, ale myslím, že její příjem nijak zvláštní není.

A ona snad studovala dokumentaristiku proto, že by si myslela, že bude mít nadprůměrné příjmy? Zřejmě ji to spíš zajímalo, dovolím si tipovat.
Úterý, 04. srpna 2020 - 16:20:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3982
Registrován: 12-2007
Jef: Jistě mou příbuznou bavilo studium i tvorba, já jí to přeji, dokonce jsem ji dohodil také jednu možnou oblast její práce, a také je i jinak finančně a bydlením zabezpečená, nicméně řada lidí pracuje proto, aby se dokázala uživit. Není třeba nějak dirigovat co, mají děti studovat, ale stát by měl podporovat dotacemi spíše obory, kde ti studenti najdou větší uplatnění. Často jsou to obory, které jsou náročné i na materiálové a přístrojové vybavení.
Úterý, 04. srpna 2020 - 16:39:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19691
Registrován: 8-2005
JEF, Mladějov a pár dalších: Ale jistě že nejsou vidět, tak jak praví známá anekdota - co je nejčastější otázka studenta VŠE: Za kolik mám koupit ty akcie? Student stavárny: Kolik toho cementu tam mám dát? Student FF UK: Chcete to s kečupem nebo s hořčicí? [proud]
Focus a pár dalších zde: Trochu je problém, že studují za peníze společnosti obory, u nichž je jistota že se v nich neuplatněj nebo si v nich nevydělaj a chtěj si jen prodloužit dobu studia. Obecně by pomohlo, kdyby studium na VŠ bylo placené a stát dotoval třeba i 100% ty obory, které potřebuje.
TOHLE, CIT:" že by byli "humanitní" vysokoškoláci bez práce - akorát třeba nedělaj v oboru, ale pořád je víc vzdělání a rozhledu lépe, než méně. " JE CESTA DO PEKEL. [satan]
A představa, že vzdělání (např. historická portugalistika) zaručí rozhled nebo zvýší inteligenci je taky nesmysl. [cunik]

(Příspěvek byl editován uživatelem Káem.)
Smysluplné využití retro T3: zimní období linka 41, letní období linka 42: Pohořelec-Hrad-Malostr.-Starom.-ND-VN-Masna-Bílá labuť.
Jef
Úterý, 04. srpna 2020 - 17:17:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5980
Registrován: 5-2002
Nevím sice, co má být jakási "historická portugalistika" ani že by se zrovna toto snad někde "za ty naše dělnický peníze" studovalo, ale jistěže vzdělání kultivuje společnost a je lepší mít občany se širším rozhledem.

Studentů FF UK jsem poznal dost, v době svého studia i v době pozdější, ale nevybavím si snad nikoho, kdo by (dlouhodobě, ne jako letní brigádu nebo pracovní zkušenost v zahraničí) se ptal na kečup někde ve fastfoodu nebo dělal jako jiná pomocná síla v gastronomii. Ano, někdo překládá, někdo je úředníce nebo nějaká office manažerka mezinárodní firmy, případně dělá něco obchodního, i když studovali jazyky nebo sociální vědy, ale neznám nikoho, kdo by brečel, že ho "z fildy nikam nevezmou". A spousta dalších, byť za pár šupů (ale s tím do toho šli), skutečně různě bádá v oborech, které vystudovali.

Statistiky uchazečů o zaměstnání dlouhodobě svědčí o tom, že obtížně se zaměstnání shání lidem bez kvalifikace, nezaměstnaných vysokoškoláků žádné davy nejsou a nikdy nebyly.
Ploki
Úterý, 04. srpna 2020 - 17:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 874
Registrován: 2-2012
Já se zastanu KM (zázrak). Musíš to brát s nadhledem, Jefe, a ne doslova. Jestli obecně absolvent vysoké školy pracuje v jiném oboru než co studoval, tak je to v průměru minimálně každý druhý. Zatímco z FF UK je to drtivá většina. Moje žena a všichni její spolužáci jsou příkladem (obor moderní historie).
3xx jsou zkáza pražské MHD! Resp. pro ty, kteří cestují pouze po Praze. Koho baví čekat frontu na autobus? A pak vytahovat tramvajenku?
Úterý, 04. srpna 2020 - 17:52:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6222
Registrován: 7-2011
Jef:
"ale jistěže vzdělání kultivuje společnost a je lepší mít občany se širším rozhledem."
Jo, jenže to taky záleží na tom, CO že se to učí. Jestliže dnešní vysokoškolák je zhruba na stejný úrovni, jako středoškolák z první republiky, tak je něco špatně. A jestliže dneska vysokoškolák obsadí místo, na který stačí středoškolák, tak je to taky špatně. Ale holt je u nás, bůhvíproč, určitá posedlost tituly. Ne vzděláním, tedy znalostmi, ale tituly. Viz ten (hořký) vtip, že maturita je potřeba už i na hajzlbábu (a na Václaváku vejška).
Jef
Úterý, 04. srpna 2020 - 18:50:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5981
Registrován: 5-2002
Na druhou stranu zrovna znalost moderní historie nebo aspoň schopnost uvažovat nad souvisejícími tématy přece může být užitečná pro spoustu jiných činností. Ať člověk vzdělaný v moderní historii klidně dělá něco jiného (a ten kečup to asi nebude, leda snad v rámci něčeho širšího třeba v cestovním ruchu). Na pracáku končí naopak lidé vyškolení pro jednu konkrétní činnost (byť obecně třeba užitečnou), kteří nejsou schopní v případě potřeby změnit obor.
Úterý, 04. srpna 2020 - 21:01:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1805
Registrován: 8-2017
Jestliže dnešní vysokoškolák je zhruba na stejný úrovni, jako středoškolák z první republiky,
Možná tak kdy se to vezme relativně vzhledem k celkovému vědění lidstva (a s tím související komplikovaností jeho žití). Lopata, co dnes sotva vychodí základku, by byla ve středověku za vzdělance. Ale o úrovni dnešního vzdělání to neříká vůbec nic.
Středa, 05. srpna 2020 - 06:38:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19692
Registrován: 8-2005
Jef: Tady to máš. https://is.cuni.cz/webapps/akreditace/studium/11210/1000841/?lang =cs A podobně mužeš věřit všem mejm ostatnim informacim. Pozorně si to přečti. Takovej člověk nebude ani toho hamburgra umět zabalit.
Smysluplné využití retro T3: zimní období linka 41, letní období linka 42: Pohořelec-Hrad-Malostr.-Starom.-ND-VN-Masna-Bílá labuť.
Středa, 05. srpna 2020 - 10:00:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1836
Registrován: 4-2011
Na straně druhé se domnívám, že lidé s humanitním vzděláním budou mít větší potíže sehnat práci.
Já myslel, že se argumentuje fakty, domnívat se umím taky.

Trochu je problém, že studují za peníze společnosti obory, u nichž je jistota že se v nich neuplatněj nebo si v nich nevydělaj a chtěj si jen prodloužit dobu studia. Obecně by pomohlo, kdyby studium na VŠ bylo placené
...zatímco technické školy typu VUT "vezmou každého" a na konci prváku to nekompromisně profiltrují na pružnosti a pevnosti, konstrukční geometrii a jiných předmětech; ta míra neúspěšnosti na technických oborech asi taky nějaká bude. Pokud si někdo chce "jen prodloužit" dobu studia, tak těch pět let nevydrží. A i kdyby vydržel, tak s tou školou ho někam vezmou spíš, než bez ní. Hlavní přece je, aby nezůstal na pracáku. Kdyby šel hned po střední (gymplu?!!) do práce, nedostane ji tuplem. S tím koncem souhlasím, zastáncem školného jsem byl vždycky.

Na pracáku končí naopak lidé vyškolení pro jednu konkrétní činnost (byť obecně třeba užitečnou), kteří nejsou schopní v případě potřeby změnit obor.
No kua přesně tak!! Stačí, aby se někde zavírala firma, a v televizi brečí do kamer lidi 45+, že "přece tu firmu musí udržet v chodu, protože já nic jinýho neumím, celý život jsem dělal jen tohle a co budu dělat", to garantuju, že nejsou inženýři nebo magistři, ale ÚSO, pokud vůbec to. Ale jo, jinde zase zkrachuje firma a ty lidi si hned bere firma přes ulici, protože nemá a potřebuje.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Jef
Středa, 05. srpna 2020 - 10:06:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5982
Registrován: 5-2002
A podobně mužeš věřit všem mejm ostatnim informacim.

Existenci portugalistiky jsem nezpochybňoval. Současně si ani nemyslím, že by bylo špatně, že ji někdo (pár lidí) studuje.
Podivil jsem se, kde mají obor "historická portugalistika", ten jsem nenašel. Ale dobrá, budu podobně věřit všem vašim informacím - vždycky jsem tušil, že jsou více či méně zkreslené a zmanipulované směrem k cíli mluvčího[proud][biggrin].
Středa, 05. srpna 2020 - 10:24:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19694
Registrován: 8-2005
Jef: škoda že se tu nedá lajkovat [proud]
Smysluplné využití retro T3: zimní období linka 41, letní období linka 42: Pohořelec-Hrad-Malostr.-Starom.-ND-VN-Masna-Bílá labuť.
Břevnovák
Středa, 05. srpna 2020 - 21:06:40  
Neregistrovaný host
Obecně by pomohlo, kdyby studium na VŠ bylo placené a stát dotoval třeba i 100% ty obory, které potřebuje.

No vida ... stát ... a já myslel, že by to školné měly platit ty společnosti, které o ty absolventy mají zájem. Ostatně, podniková stipendia existovala i za tvého mládí, že:-). Že na to firmy serou, ty mladé motivovat a podchytit si je už na studiích ... kdo za to může? A ty co na to neserou, ty problémy nemají ... kdo nabídne zajímavou práci, slušné podmínky a perspektivu, ten je v klidu. U těch ostatních ... žádná škoda.

Ale třeba mi něco uniklo a v MB ve Škodovce roní slzy, bo jim tam nikdo schopný nechce jít dělat.
Středa, 05. srpna 2020 - 22:00:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 852
Registrován: 4-2006
Trochu naruším vaši debatu o školách. Dnes napsal záchranář Vít Samek na FB zajímavou myšlenku: prodat atraktivní a prý nevyhovující prostory na Bulovce, a postavit nemocnici na úrovni 21. století v Letňanech, namísto Babišovy úřednické čtvrti.

Nevím jak ze zdravotnického pohledu, ale z dopravního by to byl určitě přínos. Už samotná lokalita by byla blíž těžišti své spádové oblasti, a Letňany jsou z většiny severovýchodní části Prahy dostupné lépe než Bulovka. Nedejbože dokonce i ze suburbánní oblasti za Prahou. Navíc by se tím posílil význam metra do Letňan. A nemocnice je první rozumný nápad na využití letňanských pozemků, ty dosavadní byly buď nesmysly (úřednická čtvrť) nebo pomníky (olympiáda). Nebo obojí (obojí). [satan] Mně se ta myšlenka asi docela líbí. Co myslíte vy? [happy]
I am the passenger, and I ride and I ride...
Středa, 05. srpna 2020 - 22:42:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3983
Registrován: 12-2007
Mouser: Pavilónové typy nemocnic jsou Královské Vinohrady a Thomayerova, Všeobecná fakultní, Ústřední vojenská a konečně částečně i Motol. Předělávka pavilonů Bulovky na bydlení by znamenala dost velké investice, snad možná jako domov pro seniory. Využití budov Bulovky pro filmaře je dost nesmyslné, budovy musejí být trvale využité.

Úřednická čtvrť má také něco do sebe, mnohá ministerstva sídlí myslím v dost nevyhovujících budovách, jako např. Ministerstvo pro místní rozvoj, ale také do značné míry Ministerstvo financí.
Středa, 05. srpna 2020 - 22:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3714
Registrován: 4-2007
Wagon: To jsi asi Mousera nepochopil, na mě to dělá dojem, že hovoří primárně o pozemcích Bulovky, ne o barácích. Ty se dají strhnout a postavit něco nového. Nicméně pro český národ je Bulovka významná, když tam zařval Heydrich.[wink]
Středa, 05. srpna 2020 - 23:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8601
Registrován: 6-2004
Mouser: Pán si to velmi výrazně zjednodušil....

Bulovka opravitelná a funkční samozřejmě je, ovšem to by si stát a město nesměli poměřovat kdo dál dočůrá.... A to už mraky let....

Když se jenom trochu podíváte na statistiky a kapcitu Bulovky, tak by se reálně uživily nemocnice obě... Stačí se podívat kam nejvíc jezdí RZS a jak vypadá spádová oblast.... Jiná opravdu velká nemocnice na sever je až Ústí....

Zbytek jsou slinty, které stejně reálně 15 až 20 let budou o ničem... Takže stejně se do Bulovky budou muset nasypat mld, aby nespadla, protože i kdyby ted hned se rozhodlo o Letnaněch, tak dřív než za 15 let nebudou reálně stát....
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 01:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 3-2020
... a proč se na stránkách "optimalizace dopravy...." řeší NEMOCNICE[nene][nene][nene][nene]
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 06:59:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19696
Registrován: 8-2005
Protože skrz Bulovku jezdí 166. A kam by jezdila, kdyby Bulovku zrušili? [andel]
Smysluplné využití retro T3: zimní období linka 41, letní období linka 42: Pohořelec-Hrad-Malostr.-Starom.-ND-VN-Masna-Bílá labuť.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 08:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 635
Registrován: 4-2019
ježura:
"... a proč se na stránkách "optimalizace dopravy...." řeší NEMOCNICE[nene][nene][nene][nene]"
Obecně proto, že každá nemocnice vyžaduje silnou veřejnou dopravu a ovlivňuje přepravní vztahy v širokém okolí. Krajním případem je chalupoida metra A k nemocnici Motol.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 13:09:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1058
Registrován: 1-2007
Pokud si člověk vyhledá info na googlu, tak o nové a moderní nemocnici v Letňanech se již delší dobu uvažuje. Ono je kolikrát jednodušší vybudovat nové zařízení (nevím jak to správně popsat) než rekonstruovat stávající, kdy bude docházet po nějakou dobu k různým provizoriím. Co se týče nemocnic, tak třeba Thomayerova nemocnice v Krči vypadá stejně jako před třiceti lety, co jsem ji navštívil poprvé.
Ploki
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 13:30:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 875
Registrován: 2-2012
Byl jste někdo na Bulovce a víte, jak to tam vypadá? Pomalu se bojíte otevřít dveře, aby na vás budova nespadla. Do toho extrémní mix automobilové a pěší dopravy, když není kde zaparkovat a jediná silnice slouží zároveň jako chodník. I když přijedete autem a náhodou zaparkujete, pěšky se projdete opravdu hodně než se vám podaří najít jediný automat na 90Kč poplatky (nebo kolik to je). Kapitolou sama o sobě je příšerná pohotovost.
Jediné řešení je zbourat a vystavět novou nemocnici ve stylu alespoň konce 20. století, když už ne moderní, ale rozhodně nerekonstruovat naprosto nevyhovující archaismus.
Pokud počítám Prahu 7, 8 (celá), část Prahy 9 (cca 1/3 by mohla mít spádovou Vinohrady) + okresy P-V (polovina), Mělník, Nymburk, Kolín (třetina) a Boleslav (třetina), pak dostávám zhruba 700k obyvatel (330 Praha + 350 okresy), pro které se jedná o spádovou nemocnici.

Jo, linku 166 přetrasujeme do Letňan, aby zajížděla do terminálu, když už tam bude ta nemocnice. (splnění tématu diskuze)
3xx jsou zkáza pražské MHD! Resp. pro ty, kteří cestují pouze po Praze. Koho baví čekat frontu na autobus? A pak vytahovat tramvajenku?
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 14:39:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8602
Registrován: 6-2004
Ploki: Tu budeš taky odborník :D Bohnice, Čimice Chabry, Dáblice na Vinohrady? :D

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 15:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 636
Registrován: 4-2019
9001:
"Ploki: Tu budeš taky odborník :D Bohnice, Čimice Chabry, Dáblice na Vinohrady? :D"
Já tam tedy jedinou zmínku o Vinohradech vidím pro 1/3 Prahy 9 a to není nic tak divokého (např. kolem Českobrodské, Harfy či Balabenky), dokonce ani MHD.
5114
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 15:58:23  
Neregistrovaný host
Ano, i já to tak chápu.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 16:22:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3715
Registrován: 4-2007
Spádovost už dávno oficiálně neexistuje. To jen tak na okraj.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 16:39:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 549
Registrován: 11-2007
DJ : Jak se to vezme, když te veze rychlá, tak te odveze do spadove nemocnice.
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 16:58:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3716
Registrován: 4-2007
Peter_m: Ani to neni pravda. Dispecink obvolava, kam te muzou prijmout.
Čtvrtek, 06. srpna 2020 - 17:51:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6226
Registrován: 7-2011
Dj_la_défense:
" To jen tak na okraj."
Přesně. Veškerá "spádovost" znamená tam maximálně to, že část lidí jede do nejbližšího špitálu.
Pátek, 07. srpna 2020 - 00:29:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 550
Registrován: 11-2007
Ano, ale pokud přijímají ve spadove tak skoncis tam, nebaví se s tebou kam by sis přál jet ...
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.
Pátek, 07. srpna 2020 - 07:50:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1838
Registrován: 4-2011
Samozřejmě se vozí podle toho, co nemocnice aktuálně "mohou nabídnout". Popáleniny se prostě vozí rovnou primárně tam, kde "to mají lepší", byť by to trvalo o něco déle (EDIT: myslím po Praze, ne někde z hor nebo i venkova). A když je hromaďák, rozváží se to všude, kam to jde. Navíc jestli tady někdo odvozuje "spádovost" od okresů, tak když má někdo TP na Moravě a v Praze "jen bydlí", stejně si dojde tam, kam chce, protože mu tu "spádovost" nemají z čeho odvodit (kdyby tedy existovala).

(Příspěvek byl editován uživatelem Focus1976.)
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.