Diskuse » Archiv 2017 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 07. 03. 2017 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 07. 03. 2017

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 06. března 2017 - 18:57:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2447
Registrován: 5-2002
RadekŠ: Tam nejde o žádný rozdíly, ale o to kde vezmeš dodatečné peníze na výstavbu, provoz a údržbu VRT, resp. údržbu a opravy mnohem rozsáhlejší drážní sítě.
To je ale úplně jiná debata než ta, do které ses přimontoval. [happy] Tam šlo o to, zda jízda po VRT bude o hodně dražší než konvenčním vlakem, popř. proč. To kam míříš ty je samozřejmě taky relevantní, o tom žádná, jen je to prostě něco jiného.
Provoz a údržbu VRT asi fakt v kontextu státního rozpočtu nemusíme řešit. No a výstavba - když jsme tak pitomí a nestavíme to v době 85% EU-dotace, tak holt bude národní podíl větší. I kdyby se Praha - Ostrava za dejme tomu 250-300 miliard stavělo kompletně z národního, tak je to například po dobu 15 let 20 GKč/rok, což je investiční tok na úrovni asi 25% rozpočtu SFDI. A protože start bude reálně za 10 let, tak do té doby bude většina takových těch ostatních důležitých dopravních projektů hotová nebo ve finále (hlavní dálnice, velké modernizace konvenčních tratí) tak by neměl být problém to "vybilancovat". A nebo se to zkombinuje s navýšením státní dotace SFDI. Nebo to přece jen z nadpoloviční části zaplatí EU, což pořád považuji za scénář nejblíže realitě.
Pondělí, 06. března 2017 - 19:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4596
Registrován: 8-2012
snížení turnusové potřeby vozidel pro stejné výkony
Tome, jestli ti to ještě furt nedošlo, tak se zesměšňuješ a vyrábíš argumenty pro odpůrce VRT - podívejte se, jací magoři ji prosazují. "Vypočítat" tři stovky za cestu z Prahé do Brna po VRTce je prostě trapný, to je jasný každému, kdo tomu aspoň trochu rozumí a není přitom zaháčkován muset něco říkat. Protože je mi souboj VRT ano - ne úplně ukradený, tak ti to teď říkám na rovinu a tím to pro mě definitivně hasne.
P.S. a to jsem si myslel, že s nástupem nové generace modrogumů a úředníků dopmini se aspoň přestane z té železnice furt dělat socka...

Za mě jednoznačně Siemens Velaro ... protože se vám "líbí".
Proboha, za třicet let už pomalu budou vybírat mezi Velarama jeden kousek do muzea a Siemense třeba předběhnou Číňani a třeba taky ne. No jo, šotouši už ale mají nejspíš vymyšlené i fotofleky.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 06. března 2017 - 19:08:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4597
Registrován: 8-2012
neměl být problém to "vybilancovat"
Ciwe, tak vono se na to prej nemusí sebrat někomu prachy na daních (a dělat, že odněkud spadly, čili se nepočítají), vono to stačí vybilancovat... tak to pak za ty tři kila samozřejmě půjde [happy]
To je fakt úžasný ptydepe někoho absolutně odtrženého od reality...
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 06. března 2017 - 19:46:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 140
Registrován: 9-2016
TH: Jedná se o vlastně nejmodernější koncepci, TGV je prostě zastaralé těmi svými lokomotivami, prostě lepší je pohon rozložený po celé délce vlaku i když má víc součástí, Velaro, Zefiro, CRH380 to jsou prostě moderní vlaky TGV až na pokrokové Jacobsovy podvozky nic nenabízí kromě více než třicet let staré technologie s hnacími lokomotivami, prostě takové retro, TGV je takový gramofon, mají ho jen opravdoví milovníci a sběratelé hudby, ale obyčejný moderní člověk by si pořídil Velaro protože to je jako přehrávač na SD karty, tisíce písní na jedné malé kartě.

(Příspěvek byl editován uživatelem Lukáš_Smolka.)
Mladějov
Pondělí, 06. března 2017 - 19:50:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9768
Registrován: 3-2007
Pane Smolka, jednak Jacobsovi se píše ypsilon (..tY podvozkY), jednak to, co píšete dál, jsou jen vaše pocity a dojmy, pohříchu někde opsané (úplně stejně jako vaše vejšplechty okolo odporové regulace).

Jste holt mladý nadšenec do moderní techniky, ale jinak tomu blíž moc nerozumíte.
Studujte.
Pondělí, 06. března 2017 - 20:32:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 9-2016
Mladějov: chyba opravena, to jsou moderní poznatky, ne pocity, kdyby to byly moje pocity tak mým snem je zkonstruovat rychlovlak na naftu jedoucí rychlostí 300 km/h. Obnovit výrobu lokomotiv v ČKD a stavět lokomotivy se stejnosměrnými motory. Což je už dnes prakticky nereálné. [rofl]
Pondělí, 06. března 2017 - 20:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11503
Registrován: 8-2004
Bram:
"Samozřejmě, že z Pardubic lze jet do Prahy úvratí přes HK. Jenže tenhle vlakodrom vyžaduje buď elektrické jednotky či soupravy s řídícím vozem"
Podle mne je to, co píšete, dnes standard. Ještěže Vás neposlouchá Novotný, jinak by zjistil, že nemůže jezdit do Ostravy přes Přerov.[biggrin]
Bram:
"hlavně má jednu podstatnou vadu: Výrazné prodloužení jízdní doby, na kterou nikdo nebude zvědavý"
Měl byste být konzistentní. Buď Vám delší jízda vadí, pak nemá smysl vůbec operovat Hradcem. Nebo nevadí, pak není problém s jízdou přes Pardubice namísto přes Týniště.
Jenom pro pořádek: Choceň - Týniště - HK po modernizaci dle SP nějakých 30-35 minut, přes Pardubice je to po modernizaci Pce-HK taktéž 35 minut. Kde je to výrazné prodloužení jízdní doby?
Naopak Choceň (průjezd)-Pce-Pha je nějakých 75 minut, Choceň (průjezd)-Týniště(průjezd)-HK-Pha i po modernizaci 95-100 minut. [wink]

RadekŠ:
"To není o žádný strašení, ale ekonomická realita. A taky je to o tom, že ta studie neprošla řádnou oponenturou a jde o tzv. politický výblitek."
To je bohužel standard poslední doby i u jiných studií. Jak napsal v jedné ze sousedních diskuzí honzaklonfar, žijeme v době postfaktické a tak "není třeba se zdržovat fakty".[sad]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 06. března 2017 - 21:03:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2448
Registrován: 5-2002
TH - chlastáš nebo co? Nebo je celá debata opravdu jen takové cvičení v demagogii? Prostě díky tomu, že se začne fyzicky stavět "až za někdy", tak do té doby se udělají jiné priority a pak je možné přiškrtit peníze do novostaveb silnic a větších modernizací konvenční sítě (například), aby pořád zbylo na údržby (včetně těch maskovaných jako "investice"). Bude-li EU dosyp na úrovni 70%, tak místo 20 bude potřeba z národního 6 miliard a to v těch ~90 ročně co tam jsou fakt asi nebude problém.
Bude-li se to chtít jako "stavby navíc", tedy všechny ostatní toky nechat i nadále, pak ano, v SR bude nutno najít těch 6-20 (dle toho, jak moc budeme věřit v příspěvky EU) GKč/rok navíc. Buď (teoreticky) o tuto částku zvýšit daně, schodek, nebo ubrat z jiných kapitol. Klasické politické rozhodnutí - jak ho probůh má kdokoli předjímat 10-20 let předem??
Reality Show
Pondělí, 06. března 2017 - 22:48:40  
Neregistrovaný host
86.49.159.145
Hroch:
"To je bohužel standard poslední doby i u jiných studií. ... žijeme v době postfaktické a tak "není třeba se zdržovat fakty""

[ok] Proto mě jako milovníka faktů, výpočtů a "ukazování reality" mrzí, že faktů je v této diskuzi pomálu.

- Dočetl jsem se, že VRT je drahá na údržbu, ale nedozvěděl jsem se, kolik její údržba stojí.
- Dočetl jsem se, že lístek za 300,- je nepodložená spekulace, ale nedozvěděl jsem se, proč 1500,- je ta správná hodnota.
- Dočetl jsem se, že rychlejší vozidla mají/nemají větší proběh, než dnešní, ale nedozvěděl jsem se, jaký proběh mají dnešní vozidla a jaká budou mít ta z VRT.
- Dočetl jsem se, že jízda vlakem vyšší rychlostí je drahá, ale nedozvěděl jsem se, kolik sežere vlak po konvenční trati a kolik sežere vlak po VRT.
- Dočetl jsem se, že vozidla pro VRT jsou drahá, ale nedočetl jsem se, kolik stojí (ideálně v přepočtu na sjednocující jednotku, např. na sedadla nebo času v provozu).
- Dočetl jsem se, že VRT nesmí/smí být dotována, ale nedočetl jsem se, jak je/není dotováno TGV/ICE/AVE/EST, ani jak funguje placení poplatků za DC v Německu, Francii nebo jinde.
- Dočetl jsem se, jak se nedá srovnávat vytížení VRT Madrid - Barcelona (či co) s vnitrostátní dopravou v ČR, ale nedočetl jsem se, kolik lidí to v tom Španělsku denně přepraví, ani kolik lidí denně cestuje mezi Prahou, Brnem a Ostravou.

Atd...

Tak si dále povídejte [happy], ale je to smutné čtení, když si člověk uvědomí, kolik vysokoškolsky vzdělaných lidí sem přispívá... [sad] "Argumenty" a styl debaty je úplně stejný, jaký byl okolo roku 2005 při diskuzích na téma zavést/nezavést taktový jízdní řád.
Ythomas_ct
Pondělí, 06. března 2017 - 22:52:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2362
Registrován: 10-2009
Ad D. J.:
PJD umožňuje těm "dějům" předcházet tím, že "umí" větší převýšení, trať se tak dá víc přimknout k terénu a třeba z náspu problémové výšky se tak stane násep bezproblémové výšky.
Tak určitě. Ale já měl obavy spíš o takové věci typu ne úplně stabilní podloží, přítomnost pneumatik (nebo něčeho takto nestandardního) v podloží apod. Jasně, že by se to stát vlastně ani nemělo, ale to u té D47 také ne. A zajímalo by mě, jak by se chovala PJD, pokud by zkušební úsek nebyl zřízen u Rudoltic (a ve Střelenském tunelu), ale např. kolem ústeckého zhlaví Dlouhé Třebové nebo v jednom zářezu poblíž Moravan, kde to je zralé na podbíječku "každou chvíli"...

Ad L. S.:
Jedná se o vlastně nejmodernější koncepci, TGV je prostě zastaralé těmi svými lokomotivami, prostě lepší je...
Poradím Vám, abyste se držel rady p. Mladějova a studoval. (On to vlastně řekl už jeden klasik před ním. A dokonce to zopakoval třikrát... :-)) To, co píšete, fakt nejsou moderní poznatky, ale jen a pouze Vaše dojmy, byť třeba opřené o nějakou literaturu*). Kdyby to bylo tak jednoduché, tak už se jedna z těch koncepcí úplně opustila. Ale zřejmě to tak jednoznačné není a kromě pozitiv tam vždycky najdete i nějaké ty vady na kráse. Podobně ty Jakobsovy podvozky**) - pokud by byly tak jednoznačně a bezvýhradně super, tak by je mělo i to Velaro, nemyslíte?!

*) I v takovém případě ale je potřeba mít se na pozoru, protože záleží na tom, co čtete - dám příklad z reálií produktů firmy Siemens:
- v prospektech k railjetu se určitě dočtete, že (ve své kategorii) je řešení s lokomotivou a (vratnou) soupravou nejlepší, ne-li přímo nejoptimálnější;
- v prospektech k ICx zase najdete, že nejlepším řešením jsou elektrické jednotky s distribuovanou trakcí, ale zase ne až tak moc distribuovanou;
- prospekt k Desiru MainLine bude vychvalovat rozpojitelnost a modularitu jednotek s běžnými podvozky, v případě Mirea budou zase vychváleny vlastnosti Jakobsů...

**) A dovolím si zde ještě doopravit kolegu Mladějova - kromě tvrdého "y" je tam ještě "k" (a nikoliv "c"), protože ty podvozky vymyslel Wilhelm Jakobs...
Kreativec
Pondělí, 06. března 2017 - 23:45:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 294
Registrován: 7-2015
Ještě se vrátím k diskusi, zda VRT uvolní kapacitu pro nákladku. Není dnes mj. kvůli absenci peronů hodně omezující i úsek Třebová - Brno? A z něj by díky VRT zmizel max. jeden expres za hodinu.
Tolik ve stručnosti.
Bugear
Pondělí, 06. března 2017 - 23:52:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3522
Registrován: 8-2005
což je investiční tok na úrovni asi 25% rozpočtu SFDI

Vhodnější by bylo říct 33 % disponibilních zdrojů rozpočtu SFDI, v zásadě mandatorní výdaje na údržbu bychom započítávat neměli.

@Kreativec: Peronizace by ovšem měla v dohledné době vzniknout, zrovna před pár dny byla zadána PD.

(Příspěvek byl editován uživatelem bugear.)
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Úterý, 07. března 2017 - 00:34:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6910
Registrován: 9-2003
https://video.aktualne.cz/dvtv/rychla-zeleznice-ted-je-cesko-rych lejsi-objet-posledni-nova/r~c3e3bae6001911e7b0800025900fea04/?utm _source=atlasHP&utm_medium=newsbox&utm_content=recombee1&utm_term =position-2&redirected=1488820204
..pořádná mašina má kotel a komín..
Vláďa42
Úterý, 07. března 2017 - 00:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1390
Registrován: 9-2009


- Dočetl jsem se, že VRT je drahá na údržbu, ale nedozvěděl jsem se, kolik její údržba stojí.
- Dočetl jsem se, že lístek za 300,- je nepodložená spekulace, ale nedozvěděl jsem se, proč 1500,- je ta správná hodnota.
- Dočetl jsem se, že rychlejší vozidla mají/nemají větší proběh, než dnešní, ale nedozvěděl jsem se, jaký proběh mají dnešní vozidla a jaká budou mít ta z VRT.
- Dočetl jsem se, že jízda vlakem vyšší rychlostí je drahá, ale nedozvěděl jsem se, kolik sežere vlak po konvenční trati a kolik sežere vlak po VRT.
- Dočetl jsem se, že vozidla pro VRT jsou drahá, ale nedočetl jsem se, kolik stojí (ideálně v přepočtu na sjednocující jednotku, např. na sedadla nebo času v provozu).
- Dočetl jsem se, že VRT nesmí/smí být dotována, ale nedočetl jsem se, jak je/není dotováno TGV/ICE/AVE/EST, ani jak funguje placení poplatků za DC v Německu, Francii nebo jinde.
- Dočetl jsem se, jak se nedá srovnávat vytížení VRT Madrid - Barcelona (či co) s vnitrostátní dopravou v ČR, ale nedočetl jsem se, kolik lidí to v tom Španělsku denně přepraví, ani kolik lidí denně cestuje mezi Prahou, Brnem a Ostravou.

Atd...

Tak si dále povídejte [happy], ale je to smutné čtení, když si člověk uvědomí, kolik vysokoškolsky vzdělaných lidí sem přispívá... [sad] "Argumenty" a styl debaty je úplně stejný, jaký byl okolo roku 2005 při diskuzích na téma zavést/nezavést taktový jízdní řád.


Tohle je, pane, hřebík na hlavičku. Čistá rána na komoru zdejších...
Velká gratulace!!!
Stejně jako obdiv před těmi několika rozumnými jedinci v čele s panem Zárubou. Tohle je fakt síla číst.
Úterý, 07. března 2017 - 07:08:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4607
Registrován: 8-2012
v SR bude nutno najít těch 6-20 (dle toho, jak moc budeme věřit v příspěvky EU) GKč/rok navíc. Buď (teoreticky) o tuto částku zvýšit daně, schodek, nebo ubrat z jiných kapitol
Liberecký kraj, jako asi nejmenší kraj v republice, má cca 2000 km silnic (svých, krajských, II. a III. třídy). Jen na to, aby dostal všechny dotčené úseky a mosty z nevyhovujícího popř. havarijního stavu, potřebuje zhruba 10 miliard korun (rozprostřeno do řekněme šesti, sedmi let, protože pak se už začnou rozpadat ty, které dnes v havarijním stavu nejsou). Násobme třinácti kraji a máme dolní hranici toho, co by bylo potřeba ve státním rozpočtu "najít" (taky zajímavý termín pro zacházení s cizími penězi). Čirou náhodou je to zhruba těch 20 miliard ročně a co je zajímavé, najít se je nedaří - Bureš na letošek "našel" tři miliardy (celkem, pro všechny) a to ještě po velikém řevu hejtmanů (kteří to jinak platí z krajského, protože SFDI dává peníze jen na státní cesty a do krajských jsou to zcela marginální položky tam, kde chce "motivovat" např. výstavbu přivaděče k dálnici).
Jasně, když bydlím někde v Libni a jsem šotouš, tak liberecké krajské silnice fakt nepotřebuju a nejdůležitější investicí je pro mě jinak zbytná VRTka ("musí to být vlak, protože je to vlak") do Brna za tři stovky.
No a samozřejmě "stačí" zvýšit daně nebo schodek rozpočtu a celé to vybilancovat [sad].
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 07. března 2017 - 08:20:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6873
Registrován: 4-2003
pak je možné přiškrtit peníze do novostaveb silnic a větších modernizací konvenční sítě (například), aby pořád zbylo na údržby

Mně právě není jasný, co se bude přiškrcovat. Uvážíme-li, že silniční i železniční síť budou vyžadovat nezmenšené tempo oprav a rekonstrukcí dalších cca 20-30 let a k tomu přestane fungovat peněžovod z EU fondů. Odpověď na tuhle otázku je daleko - řádově závažnější, než malicherné hádky o to to zda lístek bude stát 300 a nebo 1500 korun.

Bez dlouhodobé konceptuální úvahy "kde na to vzít" úvahy o VRT hraničí s ekonomickým hazardem. V situaci, kdy bude potřeba navyšovat výdaje na obranu, kdy se začne projevovat těžko odhadnutlený efekt stárnutí populace se zátěží na sociální a zdravotní systém.


A druhá věc - to si vážně myslíte, že VRT bude stavět doučasná SŽDC. Ta organizace, která není schopna do foroty udělat projekt na výměnu šesti výhybek v X v [zadnice]ní stanici, takže sice peníze nejednou jsou, ale už by se letos nestihl udělat projekt, takže se to zase (už asi potřetí[crazy]) odloží. A nebo se člověk dozví, že XYZ zrušil poradu, protože se na poradě s dopravci šestka neshodla s osmičkou a ta se neshodla s třináctkou, která zase nesouhlasí s dvacítkou [proud]a celý projekt se vrací zpátky o X měsíců?

A za třetí - pokud se něco takovýho bude stavět, jaký bude podíl domácích dodavatelů a jak jim to umožní "vyrůst"? Samozřejmě se dá postavit třeba LGV na klíč, ale to je cesta do třetího světa, resp. to nepřinese kýžené efekty.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pikehead
Úterý, 07. března 2017 - 08:46:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2845
Registrován: 3-2007
Reality Show: Diskuse se táhne delší dobu a většina těch čísel tu padla. Navíc věci se obhajují za standarních podmínek tak, že věrohodné podklady předkládá navrhovatel. Kdybyste se trochu sám snažil, najdete studii nadace BBVA nazvanou "Economic Analysis of High Speed Rail in Europe", kde provozní data dali dohromady.

- Dočetl jsem se, že VRT je drahá na údržbu, ale nedozvěděl jsem se, kolik její údržba stojí.
Evropský průměr je 60 000 EUR za km dvojkolejky ročně.

- Dočetl jsem se, že lístek za 300,- je nepodložená spekulace, ale nedozvěděl jsem se, proč 1500,- je ta správná hodnota.
Benchmarking? Nejlevnější VRT umí Číňan za retailových 1,70 Kč/km, to jsou ty tři stovky do Brna.
V Evropě takovou základní cenu nenajdete, z BBVA studie plyne, že 300 CZK/pax by byly jen náklady na vlak a jeho údržbu - při 100% obsazenosti (str. 28).

- Dočetl jsem se, že rychlejší vozidla mají/nemají větší proběh, než dnešní, ale nedozvěděl jsem se, jaký proběh mají dnešní vozidla a jaká budou mít ta z VRT.
Mají větší průběh, pokud jezdí jen po VRT síti. Podrobný model toho, kde by jezdily, ovšem nebyl vytvořen.

- Dočetl jsem se, že jízda vlakem vyšší rychlostí je drahá, ale nedozvěděl jsem se, kolik sežere vlak po konvenční trati a kolik sežere vlak po VRT.
Stejně těžký vlak stejnou rychlostí žere taknějak stejně. [happy] Běžný vlak žere víc kvůli zastávkám, VRT kvůli nelineárnímu růstu aerodynamického odporu. Tohle ale není nějak zásadní argument proti VRT.

- Dočetl jsem se, že vozidla pro VRT jsou drahá, ale nedočetl jsem se, kolik stojí (ideálně v přepočtu na sjednocující jednotku, např. na sedadla nebo času v provozu).
Opět lze vyhledat na netu, liší se dle vlaku.

- Dočetl jsem se, že VRT nesmí/smí být dotována, ale nedočetl jsem se, jak je/není dotováno TGV/ICE/AVE/EST, ani jak funguje placení poplatků za DC v Německu, Francii nebo jinde.
Ptáte se správně, nejde jen o přímou dotaci, ale i různé boční dosypy. Jednoduše to odpovědět nelze a asi to není jádro problému.

- Dočetl jsem se, jak se nedá srovnávat vytížení VRT Madrid - Barcelona (či co) s vnitrostátní dopravou v ČR, ale nedočetl jsem se, kolik lidí to v tom Španělsku denně přepraví, ani kolik lidí denně cestuje mezi Prahou, Brnem a Ostravou.
MAD-BCN: 16 000 denně, Praha-Brno vlak 3000, Bus 5000, Praha-Ostrava: 5000. K tomu auta, ale z nich moc lidí nevylomíte.

Jako bonus hezké shrnutí Španělska, z něho jeden citát: Spain's high-speed rail network: does not resolve any large transport problem. It just substitutes for air travel in an inefficient way.

A něco specificky pro spojování různých děr typu Praha-Brno VRT vlaky: Madrid–Seville high-speed line is approximately the same length as the Tokyo–Osaka or Paris-Lyon lines, but carries only 3.8% of the passengers each year compared to the Japanese version, or 20% of the passengers compared to the French route.
Pikehead
Úterý, 07. března 2017 - 08:51:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2846
Registrován: 3-2007
Vláďa42:
"Tohle je, pane, hřebík na hlavičku. Čistá rána na komoru zdejších..."
Vladimíre, ty vole, vždyť tys ani jedno to číslo neznal, ani by tě ve snu nenapadlo je hledat, když jsi tady začal o VRT básnit... Zdroje přece sou, Japonci to maj padesát let, tak co se žinýrovat.

V jednom Formanově filmu pár myslitelů tvojeho formátu organizovalo volbu královny krásy - to je přesně to, co mi tvůj život, dílo a myšlenkové postupy připomínají.
Ythomas_ct
Úterý, 07. března 2017 - 08:55:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2363
Registrován: 10-2009
Ad V42:
Tohle je fakt síla číst.
Nemůžu si pomoct, ale řekl bych, že nick Reality Show svým příspěvkem vyjádřil spíš touhu po konkrétních číslech a nikoliv po jakékoliv glorifikaci svého dotazu. Tak hlavně že jste přispěl k věcnosti diskuse...

Ad Reality Show:
Proto mě jako milovníka faktů, výpočtů a "ukazování reality" mrzí, že faktů je v této diskuzi pomálu.
To pro mě taky, ale občas se tu něco zjeví, byť častěji se tu zjevují čísla získaná metodou TFM. K Vašim dotazům určitě neznám odpověď na všechny dotazy, ale zkusíme alespoň něco naťuknout; třeba se někdo přidá...

...VRT je drahá na údržbu, ale nedozvěděl jsem se, kolik její údržba stojí.
S tvrzením VRT je drahá na údržbu asi nelze nesouhlasit, protože její geometrii jest nutné udržovat v mnohem lepším stavu než "NRT". (Ano, PJD nemusím podbíjet, ale měl bych si místo toho šetřit na velký údržbový zásah, který taky jednou nastane a který bude pěkně drahý.) Jinak třeba tu (v tab. na str. 26) se píše něco o tom, že v roce 2002 stála údržba jednoho kilometru koleje (vč. ENE, CCS) VRT v Belgii, Francii a Španělsku něco kolem 30 EUR/km. A něco by možná šlo nastudovat tu...

...lístek za 300,- je nepodložená spekulace...
I když to vztáhneme na dnešní ceny, tak já bych to nazval spíš "podloženou spekulací", protože to celé stojí na některých dost "vodnatých" předpokladech, kterými jsou zejména vysoké km proběhy (přičemž se pak dočteme, že by měly VR vlaky následně sjíždět na konvenční síť) a vysoká průměrná obsazenost spojů. Správnou hodnotu ceny jízdenky za 30 let asi není dneska možné ani vyžadovat...

...rychlejší vozidla mají/nemají větší proběh, než dnešní, ale nedozvěděl jsem se, jaký proběh mají dnešní vozidla a jaká budou mít ta z VRT.
Pokud mě paměť neklame, tak pendolino dneska udělá nějakých 1200 km denně, regiojetí vectrony na tom možná budou podobně. Jestli si dobře vybavuju čísla TGV, tak u Euroduplexů jsem zahlédl něco kolem 2000 km denně a naprostou špičkou bylo OUI GO, kde potřebovali Francouzi srazit náklady na minimum a v jednom měsíci se dostali s jednou jednotkou až na rekordních 3000 km denně. To je ale fakt extrém...

...jízda vlakem vyšší rychlostí je drahá, ale nedozvěděl jsem se, kolik sežere vlak po konvenční trati a kolik sežere vlak po VRT.
Třeba to někdo upřesní, ale dovolím si spotřeby trakční energie tipnout. Hádal bych tedy osobní vlaky (vedené např. pantery) někde kolem 40 až 45 Wh/tkm, rychlíky a expresy na konvenční síti kolem 25 až 30 Wh/tkm a VR jednotky kolem 40 Wh/tkm...

...vozidla pro VRT jsou drahá, ale nedočetl jsem se, kolik stojí (ideálně v přepočtu na sjednocující jednotku, např. na sedadla nebo času v provozu).
Půjčím si starší článek z iDNESu: Podle Lacota je AGV "velmi levný vlak". Jeho cena se pohybuje kolem 30 milionů eur... Třeba tady se pak dočtete, že NTV dalo 26 mil. EUR za vlak, což je 56500 EUR/sedadlo. Prý jde ale o "velmi levný vlak"...

Holt to chce taky občas hledat a něco si přečíst a ne si jen stěžovat, že sem nikdo nic nenapíše... ;-)
Úterý, 07. března 2017 - 09:23:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 158
Registrován: 12-2007
Pokud jde o argument proběhů, trošku mi tu chybí hlubší analýza. Chápu, že na samotném rameni Praha-Brno-Ostrava by se obrat podstatně zrychlil. Co ale pak u spojů směr Vídeň, Slovensko, celá Morava mimo tyto dvě města? S přestupem v Brně nebo Ostravě, tedy s dalšími soupravami a časovou ztrátou při přestupu? Nebo tam tahat ty vysokorychlostní jednotky, a tím dost podstatně zhoršit jejich proběhy? Nebo si někdo myslí, že tu VRT uživí samotné Brno s Ostravou?
Úterý, 07. března 2017 - 09:34:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5619
Registrován: 6-2005
RadekŠ 6873:
Naprostý souhlas.

Jakkoliv se lepší infrastruktrura hodí, tak je na to třeba hledět i z druhé strany.

Z toho pak plyne to, že si myslím, že si snad můžeme dovolit salámovat Praha - Lovo a nějak postupně pytlíkovat Moravu (od Vranovic po Přerov a případně dále), ale Praha - Brno je ve stávajícím stavu příliš velkou sousto hraničící s hazardem.
---

Taktéž souhlas s T.H. ohledně "krajských" silnic.
Indivisibiliter ac inseparabiliter
Úterý, 07. března 2017 - 10:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1466
Registrován: 12-2007
Nevím, jaké jsou náklady na provoz dálnic a silnic 1. třídy (financováno ze státního rozpočtu), silnic 2. a 3. třídy (financováno z krajských rozpočtů) a ulic a místních komunikací (financováno z obecních rozpočtů) za rok. Stejně jako nevím, jaké jsou náklady na dopravní policii apod. Jistě mohu zjistit, jaké jsou příjmy z mýtného, silniční daně a zejména ze spotřební daně z pohonných hmot. Ale myslím si, že příjmy ze spotřební daně z pohonných hmot by měly být z určité části určeny na ochranu životního prostředí a na Policii ČR a popř. jiné služby spojené s dopravní infrastrukturou, ale vše ostatní by mělo být určeno na dopravní infrastrukturu. Podobně jako je snaha, aby část spotřební daně z alkoholu a tabákových výrobků byla určena na zdravotnictví. Jenže ministři financí takové omašličkování daní neradi vidí, protože jim to omezuje prostor k jejich nakládání. A potom se skuhrá, že na výstavbu a údržbu moderní dopravní infrastruktury nejsou peníze.
Úterý, 07. března 2017 - 10:46:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6875
Registrován: 4-2003
Nevím, jaké jsou náklady na provoz dálnic a silnic 1. třídy (financováno ze státního rozpočtu), silnic 2. a 3. třídy (financováno z krajských rozpočtů) a ulic a místních komunikací (financováno z obecních rozpočtů) za rok. Stejně jako nevím, jaké jsou náklady


Tak to Vám náhodou řeknu naproto ale naprosto přesně, a to totiž že nula.

Rozpočty státu či samospráv totiž žádné náklady nemají, zato mají výdaje.

Stejně tak Vy jako spotřebitel nemáte žádné náklady (třeba na povinnou dopravní indukci[biggrin] a nebo na povinný nákup Kosteleckých uzenin (zatím)), ale máte výdaje.

Ale myslím si, že příjmy ze spotřební daně z pohonných hmot by měly být z určité části určeny na ochranu životního prostředí a na Policii ČR a popř. jiné služby spojené s dopravní infrastrukturou,

Tak to pak nebudou daně, protože základní vlastností daně je neekvivalence. Lidově řečeno proti vybrané dani neexistuje žádné přímé plnění.
------------------
Pak je tu taková věc... mám silné podezření že patříte do zástupu lidí, kteří si myslí, že přesunem peněz výdaje A na výdaj B v tom výdaji A ty peníze neubydou a nebo že nějak záhadně vznikají na ministerstvech.

(Příspěvek byl editován uživatelem RadekŠ.)
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 07. března 2017 - 11:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1467
Registrován: 12-2007
RadekŠ: Tak dobře, místo nákladů můžeme dát výdaje. V rozhovoru s panem Šlégrem z Centra pro efektivní dopravu jsem se dozvěděl, že Švýcaři mají fond, ze kterého se čerpají výdaje na dopravní infrastrukturu nebo na stavbu Svatogotthardského tunelu, do kterého se přispívá z mýtného. U nás sice máme Státní fond dopravní infrastruktury, který získává příjem ze silničních daní a mýtného, ale dostává jenom část ze spotřební daně z pohonných hmot. Do značné míry je fond dotován ze státního rozpočtu. Finance na dopravní infrastrukturu by ale neměly příliš kolísat podle toho, jaký je zrovna ve vládě ministr financí anebo ministr dopravy, ale měly by být do značné míry předvídatelné na dlouhou dobu dopředu, aby se zlepšila stabilita příjmu jak pro výstavbu a modernizaci dopravní infrastruktury, tak i pro její údržbu.
Úterý, 07. března 2017 - 11:15:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1468
Registrován: 12-2007
RadekŠ: Ještě bych rád dodal, že si můžeme o vlastnostech daní myslet svoje, konečně někdy svým způsobem je vhodné jako daň označit zdravotní pojištění, na straně druhé např. daně z nemovitostí jsou příjmem obce, která by ji měla využít na obecní potřeby a ne třeba na mejdan starosty. Jsem ale zastáncem toho, že universální daň je DPH, se kterou by si stát dělal co by chtěl. Spotřební daně by měly být určeny především na tu oblast, ke které mají vztah (doprava nebo zdravotnictví), daň z příjmu fyzických osob by měla směřovat především k obcím, ve kterých daná plátce daně žije. Totéž by se mělo vztahovat k dani z převodu z nemovitostí. Daň z příjmu právnických osob by mohla směřovat do fondu např. k podpoře podnikání, vědy a výzkumu, rekvalifikací osob apod. Určité omezení státu na manipulaci s daněmi by vedlo k tomu, že by jednak řada odvětví, obcí apod. nemusela být tolik závislá na státním rozpočtu, výběr daní by možná byl větší a stát by neměl zase tak velkou možnost si s daněmi dělat co chtěl na základě politické reprezentace. Jinak nemyslím si, že peněžní příjmy vznikají na ministerstvech, tam se peníze spíše ztrácejí.
Úterý, 07. března 2017 - 11:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 159
Registrován: 12-2007
Wagon: takže u vás doma jde na bydlení to, co vydělá otec, na jídlo to, co vydělá matka a děti žijí z prodeje obnošeného šatstva? A když matka dostane prémie, tak se všichni přežerete, a když otec na týden onemocní, no tak prostě nezaplatíte nájem nebo hypotéku??
Kreativec
Úterý, 07. března 2017 - 11:50:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 295
Registrován: 7-2015
Se zajížděním vlaků mimo VRT je další problém, nejen že se jim celkově sníží proběhy, ale navíc jen část z nich bude na VRT, pro kterou se dělá ta kalkulace jízdenky. Když pak pojedou někam dál za "konvenční" tarif+dotaci, vydělají na km a sedačku v průměru míň než na VRT, tj. o to víc budou muset vydělat na trase Praha-Brno.

Když vezmeme jako základ těch 300 Kč za trasu Praha-Brno a místo nerealistické průměrné obsazenosti 60% vezmeme reálnějších 40 (včetně sobot a nedělí, úsekové frekvence, která obsadí sedačku jen na část trasy apod.), dál si řekneme, že pokud chceme dosáhnout reálného výnosu na jízdenku X, musí být základní tarif aspoň o polovinu vyšší, aby vyrovnal různé slevy od Inkarty po režijku, tak jsme hned na 650 Kč plného jízdného. K tomu ty nižší proběhy a pravděpodobně vyšší náklady na dopravní cestu a jsme někde mezi 8 a 9 stovkami.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kreativec.)
Tolik ve stručnosti.
Úterý, 07. března 2017 - 12:00:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1469
Registrován: 12-2007
Pražák: No ono to v některých rodinách může podobně chodit. Např. když jsem byl ještě ženatý (jsem 3 roky vdovec), tak veškeré pravidelné platby - bytovému družstvu, za energie apod. jsem platil já, s manželkou jsme platili společně třeba výdaje na jídlo apod. Jistě určitá míra přerozdělení by asi byla nutná, právě k tomu by především sloužila DPH. Ale např. mám chatu v jižních Čechách, poplatky za odpad platím městu, ale daň z nemovitosti platí Finančnímu úřadu, který ji pak přepošle obci. Proč by nebylo možné, aby daň z nemovitosti mohl zaplatit přímo městu? A jaký mají úředníci Finančního úřadu zájem na tom, aby se daň vybrala od všech majitelů nemovitostí? Takhle obec má jednak příjmy např. z poplatků za odpad, ze psů, daně z nemovitosti a část daní z DPH, popř. jiných daní, něco vybírají samy, něco dostávají od státu nebo Finančního úřadu. Spoustu úředníků potom daně přeposílá, přičemž myslím, že by se tím dalo ušetřit na finančních převodech. Jistě město, kde mám chatu, má velký příjem z daní z nemovitosti, protože má na svém území hodně průmyslových objektů. Uznávám, že zapadlé vesničky by mohly mít problém s daňovými příjmy, ale ty by mohly požádat o dotaci. Jenže zde není tzv. politická vůle, Ministerstvo financí má zájem na tom, aby mělo maximální možnost operovat s daněmi, místo toho, aby se snažilo najít cesty, jak některým subjektům zajistit trvalý příjem bez ohledu na vládu, včetně třeba Státnímu fondu dopravní infrastruktury.
Úterý, 07. března 2017 - 12:03:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1470
Registrován: 12-2007
Kreativec: Myslím, že cenu jízdenky není možné řešit takto od stolu, než se postaví první VRTka, tak uplyne nejméně 20 let. A potom je nutné postavit cenu tak, aby byla konkurenceschopná vůči jak VHD, tak i IAD. protože pokud cenu přestřelíme, tak vlaky po VRTce nebude téměř nikdo jezdit, vlaky budou poloprázdné, a příjem z tržeb bude minimální.
Úterý, 07. března 2017 - 12:11:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4611
Registrován: 8-2012
Nevím ... nevím ... nevím ... Ale myslím si
Ach jo.
Výběr spotřební daně z uhlovodíkových atd. 2016 ... 85 miliard.
Mýtné 2016 (čisté) ... asi 7 miliard (9,9 výběr - cca 30% kapschovné, viz i ta šméčka, co se kolem děla)
Dálniční daň do 3,5t ... 4 miliardy
Silniční daň ... okolo 5 miliard.

OK, celkem máte v tom, co vyberete na silnici, zhruba 100 miliard korun ročně.
Cca polovičku z toho dáte do SFDI (jen to neuděláte přímo, ale šméčkem, že fondu dáte jen 9% výnosu daně a zbytek propasírujete jako "dotaci státního rozpočtu", aby ty prachy protekly skrz ministerstvo, protože čím víc "vybilancování", tím víc úředník). Druhá půlka přijde odjinud z "fondů" (OPD, CEF, další OF), takže technicky máte cca totéž v SFDI, kolik se vybralo. Řádově desítky miliard do silnic pak jdou od krajů (z rozpočtového určení daní, čili neadresných peněz). Takže pokud "na výstavbu a údržbu moderní dopravní infrastruktury nejsou peníze", očividně to není (objemově) neurčením peněz ze spotřební daně na dopravní infrastrukturu. (Ale třeba zrovna železniční doprava, která se na té spotřební dani příliš nepodílí a na zbytku vůbec, dostane skoro polovičku z peněz SFDI - tady vzniká to, že na zbytek "nejsou peníze". A jak vidíte, chce ještě daleko víc.)
Podobně jako je snaha, aby část spotřební daně z alkoholu a tabákových výrobků byla určena na zdravotnictví
A doktoři budou podporovat to, aby se co nejvíc chlastalo a hulilo [happy]
Švýcaři mají fond, ze kterého se čerpají výdaje na dopravní infrastrukturu nebo na stavbu Svatogotthardského tunelu
Švýcaři si především odhlasovali v referendu, že si kvůli NEAT (Neue Eisenbahn-Alpentransit *) ) a dalším infrastrukturním stavbám dobrovolně zvednou DPH o nějakou desetinu procenta. Až to tak proběhne tady, neřeknu k financování VRT ani popel.
(Nám "povodňovou solidární daň" zavedl Kalousek bez ptaní a když byly povodňové škody odstraněny, moc se stát neměl k jejímu zrušení. Takže Zárubovo "stačí zvednout daně nebo schodek" není vůbec nic nového.)

*) = tunely Lötschberg, Gotthard, Ceneri a Zimmerberg; ono to přitom ani v "bohatém" (právě proto?) Švýcarsku není tak jednoduché - z původního plánu vypadly tunely Splügen (z Thusis do Itálie) a nový základnový tunel pod Simplonem (čili tam zůstala 25 promile rampa od Domodossoly) plus Lötschberg byl vybudován jen jako jednokolejný. U Gotthardu je přitom spočítána jeho ekonomická "nenávratnost" (což se v jásavých textech o zemi šotoušům zaslíbené moc nedočtete, protože by to narušovalo bukolický obrázek kravičky s vláčkem)
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 07. března 2017 - 12:29:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3113
Registrován: 5-2004
T.H. 4067: tady narážíš na jiný problém - celkovou ekonomickou udržitelnost venkova v současné podobě, který se už 100 let vylidňuje (je tu stejných 10M lidí jako za posledního R.U. sčítání lidu, přitom města/aglomerace jsou několikrát větší a nadále rostou) a zároveň chceme mít do každého zapadákova kvalitní silnici z několika směrů a v zimě sypanou 5 min po začátku sněžení, aspoň rozumně dostupné doktory, úřady, apod.

Pikehead, YT: [ok] ta rekapitulace se tu jednou za čas hodí.

Pražák:
Nebo si někdo myslí, že tu VRT uživí samotné Brno s Ostravou?
To je to jediné, co VRT může uživit. Viz silniční pentlogram nebo železniční:

(oba jsou staré, ale poměrem vnitro/mezinárodní by mohly sedět i na dnešek)
Úterý, 07. března 2017 - 12:44:26  
Neregistrovaný host
195.113.80.194
Wagon: Víte co? Zkuste si nejprve nastudovat něco o daních a místních poplatcích, o rozdílech mezi nimi, o daňové správě,... podívejte se na to, kolik se na daních vybere ve srovnání s poplatky za bankovní převod (finanční správa má účty u ČNB) a další věci, které s tím souvisí a neztrapňujte se tu bláboly ze čtvrté cenové...
Máte na ně právo, jen je smutné, že dokumentujete způsob uvažování a rozhodování, který je vlastní české politické scéně od parlamentu až po zastupitelstvo v Horní Dolní. Čím méně faktů, tím více dojmů a tím větší razance při jejich prosazování.

A abyste mne neobviňoval z toho, že nediskutuji - zkuste nám tu vyložit, jak byste realizoval svoje tvrzení jak některým subjektům zajistit trvalý příjem bez ohledu na vládu, včetně třeba Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Proč právě jen některým a podle jakého klíče byste je vybral?
Nota bene, o rozpočtovém určení daní i o rozpočtech fondů, stejně jako o celém státním rozpočtu rozhoduje poslanecká sněmovna, nikoliv vláda.
A není takhle náhodou SFDI, SFŽP a další "fondy" jen takový hezký český kočkopes? Když už z nějakých obskurních důvodů tyhle fondy vznikly a financují to, co dříve bylo součástí investičních rozpočtů ministerstev, proč to nebylo aplikováno důsledně a nemáme třeba Státní fond školní infrastruktury, Státní fond zdravotnických zařízení... a každý takový fond by měl svůj příjem zaručený z nějaké daně (třeba porodnice by mohly být financovány nějakou daní vybíranou od výrobců antikoncepce[lol]). Zatímco ministerstva by měla pouze provozní výdaje a ty by se financovaly z všeobecných daní z příjmu a z přidané hodnoty.
Jenže tyhle fondy vznikly nikoliv proto, aby se daly financovat rozvojové projekty (oficiální důvod tehdy byl, že nevyčerpané prostředky musí ministerstva vracet do státního rozpočtu, zatímco fondy ne, ten už ale dávno pominul), ale proto, aby se dala dělat další a další šméčka a aby byly dobře placené fleky pro partajní kámoše...
Úterý, 07. března 2017 - 12:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7025
Registrován: 4-2003
Ze silničního pentlogramu je krásně vidět, proč má smysl zavádět (po úplném dokončení koridoru) dvě vrstvy Ex a R z Prahy do Plzně (Ex klidně v podobě vlaků soukromých dopravců), ale také to, že nemá smysl zavádět totéž z Prahy do Českých Budějovic.

Naopak je zajímavá pustina na silnicích mezi Pardubice a Olomoucí, což je dáno využívaným železničním spojením. Ovšem v roce 2010 ještě s nabídkou neodpovídající poptávce......
Úterý, 07. března 2017 - 13:06:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 9-2015
Bram: Na silnicích mezi Pardubicemi a Olomoucí není pustina, ale naopak nedostatečná kapacita současné I/35 (zejm. v úseku Zámrsk - Gajer). Proto se z Prahy do Olomouce jezdí kolem Brna, ne kolem Pardubic. Po vybudování D35 se to změní.
Kreativec
Úterý, 07. března 2017 - 13:10:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 296
Registrován: 7-2015
Bram: Jenže na Budějovice musíte sečíst (aspoň částečně) směry přes Tábor a přes Písek, vzít v úvahu větší vzdálenost, na které si expres nadjede o víc minut, a všimnout si, kolik toho pokračuje z Plzně do Německa a kolik z Budějovic do Rakouska. Pak je ten požadavek na expres skoro stejně oprávněný.
Tolik ve stručnosti.
Úterý, 07. března 2017 - 13:16:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4614
Registrován: 8-2012
tady narážíš na jiný problém - celkovou ekonomickou udržitelnost venkova v současné podobě
Na žádnou udržitelnost venkova nenarážím - ale klidně se můžeme podívat na mapu Libereckého kraje, kde všude vedou do každého zapadákova kvalitní silnice z několika směrů a jestli by se třeba nedaly zrušit [lol]
Mimochodem, k silnicím aktuální perlička: jistě víte, že vláda provedla nesystémové opatření, kdy nařízením zvýšila minimální mzdy řidičů v autobusové dopravě, aniž by na to krajům (kteří jsou většinově objednavatelé autobusové dopravy) dala peníze (a metodiku, jak neporušit zákon, když mají dlouhodobé smlouvy...). Kraje prý mají peněz dost. Po ukrutném řevu zejména Asociace krajů ČR bude mít celé šméčko následující podobu: Kraje zajistí to navýšení řidičům z peněz, které mají na údržbu silnic, načež jim Bureš "najde" něco peněz, co jim přidá do "státního příspěvku" na... údržbu silnic. Vlk se nažere a agent StB ještě bude hezkej, jak se stará o krajské komunikace [coze]

Ze silničního pentlogramu je krásně vidět, proč má smysl zavádět ... dvě vrstvy Ex a R z Prahy do Plzně ..., ale také to, že nemá smysl zavádět totéž z Prahy do Českých Budějovic ... a taky že nemá smysl zavádět víc než jednu vrstvu v pustině mezi Pardubicemi a Olomoucí [biggrin][crazy]
je zajímavá pustina na silnicích mezi Pardubice a Olomoucí, což je dáno chybějící dostavbou D35 Hradec Králové - Mohelnice. Až bude D35, zaplní se to dost intenzivně.
Z té mapy fakt chcete vyvozovat nějaké závěry pro budoucnost a dělbu přepravní práce mezi jednotlivé druhy dopravy?!
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
StarMaster
Úterý, 07. března 2017 - 13:29:51  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
U Gotthardu je přitom spočítána jeho ekonomická "nenávratnost" (což se v jásavých textech o zemi šotoušům zaslíbené moc nedočtete, protože by to narušovalo bukolický obrázek kravičky s vláčkem)

A ona ekonomická nenávratnost něčemu vadí? (když není extrémní?)

Ono je zlepšení pohodlnosti a rychlosti veřejné dopravy nějak z principu špatně, pokud to třeba vyjde 20% pod někým stanovenou tabulkovou hodnotu výnosnosti? [lol] Ta tabulka, to je nějaký odkaz vnuknutý lidstvu shora, který se nesmí porušit? [biggrin]

Já jsem doteď žil v tom, že ekonomická návratnost je kritérium pro evropské 7-letky, určené k tomu, aby se nestavěly v členských státech méně prioritní věci podle místní politické lobby, když je toho k postavení hrozně moc.

S tím nejde než souhlasit, protože jenom blázen by v ČR stavěl koridor do Liberce, když nemáme jedinou VRT a hotové páteřní koridory s přesahem do zahraničí, na kterých je podstatně větší nákladní doprava, než směrem na Liberec.

Ale v dlouhodobějším horizontu je přínosem i koridor do Liberce. Ono se jaksi to hlavní jednou dostaví a dostaví se i dálnice a předělávat každou silnici na 4 proudou nebudeme už kvůli ekologickým aspektům.

(očekávám argumenty o náhradě nedotovaných busů dotovanými rychlíky... protože chápu, že někteří si zatím neráčili všimnout, že nedotovanými busy by se daly nahradit rychlíky v půlce republiky už dnes... a že tedy cena není jediné kritérium)
Úterý, 07. března 2017 - 13:38:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2449
Registrován: 5-2002
Kreativec: Jenže na Budějovice musíte sečíst (aspoň částečně) směry přes Tábor a přes Písek, vzít v úvahu větší vzdálenost, na které si expres nadjede o víc minut, a všimnout si, kolik toho pokračuje z Plzně do Německa a kolik z Budějovic do Rakouska

... no a hlavně se zamyslet, na jaký podíl z té silniční dopravy si na jedné nebo druhé trati může vlak sáhnout. A tady se IV. a III. TŽK liší velmi zásadně nejen tím, že jeden bude de facto "VRT na 160", zatímco druhý je rekonstrukcí klikatice pro naklápěčky, ovšem (skoro) bez naklápěček. Ale taky to, že D3 ještě asi dlouho nebude, zatímco D5 už je hotová, stejně jako městský okruh v Praze je na západě a ještě asi dlouho nebude na východě.
Takže je úplně klidně reálný, že celkový přínos z relací toho dvouvrstvého úseku bude u Budějovic větší, než u Plzně (kde samozřejmě zas bude o trochu lepší ta mezinárodka a hlavně existuje ještě nemalé vnitro "za Plzeň").


TH - Ze silničního pentlogramu je krásně vidět, proč má smysl zavádět ... dvě vrstvy Ex a R z Prahy do Plzně ..., ale také to, že nemá smysl zavádět totéž z Prahy do Českých Budějovic ... a taky že nemá smysl zavádět víc než jednu vrstvu v pustině mezi Pardubicemi a Olomoucí [biggrin][crazy]
je zajímavá pustina na silnicích mezi Pardubice a Olomoucí, což je dáno chybějící dostavbou D35 Hradec Králové - Mohelnice. Až bude D35, zaplní se to dost intenzivně.
Z té mapy fakt chcete vyvozovat nějaké závěry pro budoucnost a dělbu přepravní práce mezi jednotlivé druhy dopravy?!


No ne, že bychom se my dva taky jednou i shodli...? ;-)
Úterý, 07. března 2017 - 13:38:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7026
Registrován: 4-2003
T.H.:Z té mapy fakt chcete vyvozovat nějaké závěry pro budoucnost a dělbu přepravní práce mezi jednotlivé druhy dopravy?!

Z té mapy se dá odvodit, z čeho může železniční doprava ukrajovat, bude li v lepším stavu, než dnes. A že toho půjde ukrojit o něco více z D5, než z D3, kde takové intenzity nejsou a ani po její dostavbě nejspíš nebudou.

Až bude D35, zaplní se to dost intenzivně.

Zaplní se to dosti intenzivně především tím, co jede dnes z Prahy přes Brno. Na tom snad není nic divného, ani nepochopitelného.

Z té mapy nedají dělat žádné dalekosáhlé závěry, ale přeci jen něco z ní lze vyčíst [wink].
Úterý, 07. března 2017 - 13:43:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7027
Registrován: 4-2003
Tomáš Záruba:Takže je úplně klidně reálný, že celkový přínos z relací toho dvouvrstvého úseku bude u Budějovic větší, než u Plzně (kde samozřejmě zas bude o trochu lepší ta mezinárodka a hlavně existuje ještě nemalé vnitro "za Plzeň").


To není reálné ani omylem - na třetím koridoru je místě vzdáleném jako Tábor pětkrát větší Plzeň. Je to tak těžké k pochopení a vzetí v úvahu?
Pikehead
Úterý, 07. března 2017 - 13:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2847
Registrován: 3-2007
SM: Nenašel jsem celý příspěvek, na který reagujete, ale výnosnost u nejvíc kontroverzního nápadu (Praha-Brno) nikdo zatím nepočítal. Celá současná diskuse není o hodnotě výnosového procenta podle JASPERSu nebo kohokoliv jiného, ale o tom udělat základní "sanity check", kterým to moc neprochází.

A jsem rád, že si rozumíme aspoň v rovině, že je nesmysl stavět věci, které mají výnosnost nulovou nebo zápornou.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Úterý, 07. března 2017 - 14:08:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4616
Registrován: 8-2012
A ona ekonomická nenávratnost něčemu vadí? (když není extrémní?)
Ono je zlepšení pohodlnosti a rychlosti veřejné dopravy nějak z principu špatně, pokud to třeba vyjde 20% pod někým stanovenou tabulkovou hodnotu výnosnosti? [lol] Ta tabulka, to je nějaký odkaz vnuknutý lidstvu shora, který se nesmí porušit?

Já jsem to zkonstatoval, hodnotící kritéria a výklady do toho přidáváte vy.
(Ovšem napsat zde třeba něco o správnosti postavení nějaké "nenávratně nevýnosné" dálnice, to byste se mohli posrat do vejšky. Mimochodem, a teď ať si ultras zacpou oči, Švýcaři si vloni odhlasovali i dostavbu druhé tunelové roury Gotthardského silničního tunelu. No, já vás varoval [proud].)
P.S. Švýcarsko není členem EU a nehodnotí se podle jejích tabulek.

No ne, že bychom se my dva taky jednou i shodli...?
Své příspěvky nekádruju a nepíšu podle toho, abych se s někým (ne)shodl, takže nevím.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 07. března 2017 - 14:15:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2450
Registrován: 5-2002
Bram: Uvažujete příliš jednoduše. Menší města mají obecně vyšší procento vyjížďky (kamkoliv), takže v absolutních číslech může vyjet ze 100 a 150 tisícového města zhruba stejně lidí, to zaprvé. Za druhé, Tábor - Praha je vlak z pohledu JD rychlejší než auto (ve špičce, po SuVo asi vždy), což pro Plzeň nejde říct ani v největším návalu optimismu. Takže dosáhnete na mnohem větší podíl. Stejně tak je u Plzně mnohem méně pravděpodobný rychlý zánik nebo prudké omezení souběžných autobusů. A za třetí, Ex a R v případě Plzně budou daleko méně zaměnitelné (budou mít bližší minutové polohy v Plzni a podstatně víc mezizastávek), než z Tábora, takže de facto v případě IV. TŽK ještě (v jeho severní části) bude působit vnímaný kratší interval spojení.
Úterý, 07. března 2017 - 14:42:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7028
Registrován: 4-2003
Tomáš Záruba:Uvažujete příliš jednoduše.

Opravdu? Nebude to spíš tím, že přijdu s něčím, co se do krámu moc nehodí?

Menší města mají obecně vyšší procento vyjížďky (kamkoliv), takže v absolutních číslech může vyjet ze 100 a 150 tisícového města zhruba stejně lidí, to zaprvé.

Platí to i v případě srovnání města s 34 tisíci obyvateli a města se 170 tisíci obyvateli???

Za druhé, Tábor - Praha je vlak z pohledu JD rychlejší než auto (ve špičce, po SuVo asi vždy), což pro Plzeň nejde říct ani v největším návalu optimismu.

Cesta Praha - Tábor je z pohledu jízdní doby stejná u automobilu a vlaku JEN v případě cesty z nádraží Tábor na pražské hlavní nádraží, v ostatních případech to vlak projede na celé čáře. To uvádím jen pro nalití čistého vína.

O srovnatelně dlouhé cestě z Prahy do Plzně (pouze nádraží-nádraží) to teď sice říci nejde, ale časem se to z hlavního nádraží v Praze a v Plzni autem i vlakem srovná. Však také nechci, aby Ex z Plzně do Prahy jezdily již teď, ale až po dokončení koridoru a stabilizaci situace z hlediska spolehlivosti a kapacity při jakékoliv výluce.

Stejně tak je u Plzně mnohem méně pravděpodobný rychlý zánik nebo prudké omezení souběžných autobusů.

Kdežto teď se Jančura v případě Budějovic leknul a před nově zavedenými Expresy na kolena kleknul [proud].

A za třetí, Ex a R v případě Plzně budou daleko méně zaměnitelné (budou mít bližší minutové polohy v Plzni a podstatně víc mezizastávek), než z Tábora, takže de facto v případě IV. TŽK ještě (v jeho severní části) bude působit vnímaný kratší interval spojení.

Opravdu žasnu, co vše lze použít jako argument, když ten nejdůležitější argument v podobě vzdálenosti a počtu obyvatel je potřeba nějak obejít [nene].
StarMaster
Úterý, 07. března 2017 - 15:11:48  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Ovšem napsat zde třeba něco o správnosti postavení nějaké "nenávratně nevýnosné" dálnice, to byste se mohli posrat do vejšky

Inspirujete se Portugalskem a Španělskem?

Chápu, že řadě lidí se taková představu bude líbit, tuplem, když jim taková silnice nepovede za obcí, protože bydlí na lepším fleku a neuslyší ji a takových je v podstatě víc jak půlka republiky. Tihle lidé by rádi i dálniční odpočívadlo na D8 v oblasti Středohoří.

Ale ani v Německu nestaví 4 proudovku z každé hlavní silnice první třídy. Projeďte se třeba ze Strážného přes Freyung do Pasova, taková silnice by ve vašich ideálních Iberijských státech jistě byla dálnicí už 20 let a v bohatém Německu dodnes jen 2 pruhy.

Skutečná ekologie (tj. nedělat z každé silnice první třídy dálnici a nedevastovat krajinu víc než je nutné) ještě není úplně poražená, k vaší nelibosti [happy]

Pořád je tu dost lidí, v rozumnějších zemí, kteří nevidí smysl v tom mít co každých 20km dálnici a to mají větší hustotu osídlení než ČR.

Ale jen si o vyasfaltování republiky sněte, sedí to do vašich pravičáckých představ.
Pikehead
Úterý, 07. března 2017 - 15:21:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2848
Registrován: 3-2007
StarMaster:
"sedí to do vašich pravičáckých představ."

Jakože kapacita dvoupruhové silnice se na dopravce učí v předmětu Základy pravicové ideologie?
Úterý, 07. března 2017 - 15:31:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1757
Registrován: 9-2005
StarMaster: V posledních týdnech jsem jel několikrát po I/52 a I/43 a napíšu bez příkras a zcela otevřeně, že absence dálnice na obou tazích je pokračujícím zločinem na obyvatelích obcí na trase (Lipůffka, Lažany, Sebranice, Letovice, Moraffská Chrastová) i na uživatelích těchto komunikací. V sobotu večer, kdy má být nejslabší provoz, je na obou tazích souvislá šňůra vozidel.
Přes dvacet let se staví akorát hubou.

Obdobně silnice z Pohořelic do Znojma. Začíná se sice s obchvatem Lechovic, ale to je pořád zoufale málo. Přitom na druhé straně čáry už dálnici budují (a Poláci o pokračování D43 v trase exteritoriální dálnice vážně přemýšlejí).
Úterý, 07. března 2017 - 15:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1471
Registrován: 12-2007
SŽ: Chytrej jako radio, že? Jedním z důvodů založení Státního fondu dopravní infrastruktury bylo to, že investice do dopravní infrastruktury jsou dlouhodobé a proto by neměly být tolik závislé na státním rozpočtu. Dodnes si pamatuji jak ministr dopravy za Věci veřejné najednou zastavil výstavbu dálnic a železničních koridorů, v té době se stavěl 4. koridor mezi Benešovem a Voticemi, a nejméně jeden rok se tam nic nedělo. Ke všemu je dobré, když je určitá vazba mezi lidmi, kteří platí daně a tím, co se z těch daní financuje. Pokud např. lidé budou vědět, že spotřební daně na minerální oleje jsou z větší části určené na dopravní infrastrukturu, a pokud budou vidět, že ta infrastruktura se zlepšuje, tak to přece jenom posílí vztah lidí k politikům. Konečně právě na Švýcarsku je to vidět, že lidé souhlasí s velmi luxusní veřejnou dopravou i za cenu mírného zvýšení daní. Pokud se týká daní, pokud vím, tak byla určitá snaha, aby se zavedly obecní daně, k nimž by patřily i daně z nemovitostí, ale jaksi nebyla politická vůle s tím něco udělat. Konečně kromě SFDI existuje také Státní fond životního prostředí, který je také finančně zajišťován z poplatků za poškozování životního prostředí, a myslím, že funguje docela dobře, např. s programem Zelená úsporám. Zdravotnictví je jak známo financováno jak ze zdravotního pojištění, tak i z poplatků státu za státní pojištěnce, např. děti a důchodce, tak i ze státního rozpočtu. Školy mají každoroční rozpočet, dlouhodobé investice ve školství na celkovém financování školství nejsou tak výrazné jako např. při financování dopravní infrastruktury. Pokud se týká převodu z jedné státní instituce na druhou, nejde o výši poplatků, ale o lidi, kteří to musí zajišťovat a přerozdělovat. A kromě toho by např. obce byly více zainteresovány na výběru daní, které by přicházely do obecních rozpočtů, popř. pro to, aby se u nich lidem líbilo s přihlásili se k trvalému pobytu. Anebo si snad myslíte, že pracovníci finančních úřadů jsou celí nesví a kvůli tomu v noci nespí, když nevyberou např. daně z nemovitostí anebo daně z převodu nemovitostí?
StarMaster
Úterý, 07. března 2017 - 16:26:59  
Neregistrovaný host
89.176.82.228
Obecně k výnosovým procentům:

Je potřeba dopravu rozvíjet rovnoměrně všude. Ne vytvářet uvadající místa tím, že když to někde vylepším, vygeneruje to poptávku to dál a dál tam vylepšovat a na periferie by nezbylo už nikdy, resp. byly by navždy odsouzené jen k silniční dopravě. Na příkladu Liberce nebo Varů je vidět, že periférií se může snadno stát i krajské město.

Kdyby se uvažovalo takhle v minulosti (jenom podle výnosových procent), tak nemáme do libereckého kraje dodnes dotaženou žádnou trať a nebo v lepším případě i tu hlavní od Prahy v paramterech lokálky s maximální rychlostí 50-60 a oblouky na 40.

Samozřejmě to ale nejde přepísknout, na těch atraktivních trasách je třeba částečně na podporu periferií vydělat.

Proto je bláznivost, řešit už dnes (chybí toho na koridorech stále strašně moc) vylepšení do Liberce a je bláznivost tam stavět VRT v horizontu 50 let.

Ale není vůbec bláznivost dostavět koridory (tak do 10 let) a pak spolu se stavbou VRT Praha-Drážďany vylepšit i trať do Liberce aspoň na takový horší koridor. Aby P-Liberec dejme tomu ujel vlak za 1h30 s tím, že vymete i ty větší města jako Turnov, Bolehlav. Něco jako byla Plzeň... rozhodně to nejezdilo prázdné, tuplem, kdyby ten vlak pokračoval jako přímý až do Frýdlantu či Hrádku (na střídačku).

Nemá to šanci ekonomicky vyjít jako rentabilní, ale rozhodně to je rozvoj regionu, protože region přestane mít stigma oblasti, kam se jinak než autem dostat nedá. Protože bus z čerňáku a pak nekonečná jízda metrem, to fakt působí jako socka pro študáky a dojíždějící úředníky. Že je ten žlutý bus pěkný uvnitř tu celkovou extrémní nepohodlnost nezachrání. A dál jak za Liberec to je zdlouhavý přestup z busu na vlak (kdy buď pochodujete Libercem, nebo pročekáte věčnost na Fígnerce, než bus popojede blíž k nádraží a pokud dál nejedete busem, stejně následuje menší procházka k nádraží a pak tím rozsáhlým systémém podchodů). S návazností na vlaky (směr Hrádek či Frýdlant) od busů se kraj nijak nezabývá a busů přímých z Prahy do jiných měst libereckého kraje je pomálu.

Pokud takové stavby nebudeme dělat a budeme mít k železnici přístup, že pokud krajské město se 100.000 lidmi nemá to štěstí ležet na nějakém hlavním tahu alá Praha-Ostrava-Polsko/Slovensko či Praha-Brno-Blava/Vídeň či Praha-Plzeň-Mnichov/Norimberk, začnou se nám pomyslné nůžky rozevírat ještě víc, než dnes. Periférie budou stále většími periferiemi, protože nic víc, než současná dálnice, se už jim tam nepostaví.

Ale je to hlavně na těch krajích, zda jim vadí, že se s nima vyjebává či ne. Kdyby jim to opravdu vadilo, ozvou se o dost výrazněji. Pokud libereckému kraji nevadí, že i Zlín a možná Jihlava, dostanou lepší spojení a 160kou se bude jezdit z Uničova do Olomouci, ale u nich bez auta nikam za rozumný čas dojet nejde, tak budiž.
Úterý, 07. března 2017 - 17:28:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1526
Registrován: 8-2010
ad Goldfinger:
To tady taky už několikrát dokola - a asi fakt marně - vysvětluju:
I/43 je (obecně) dvoupruhová silnice I. třídy (dle ČSN 73 6101) a jako taková je už navržena na hustotu vozidel "C" - tj. 20 vozidel na km (pro oba směry)... [pozor][pozor]. Čili 10 vozidel symetricky na 0,5 km, resp. 5 vozidel na 250 m délky pro oba směry, čili 2,5 vozidla na 250 m pro jeden směr. Čili při nejvyšší dovolené rychlosti mimo obec V = 90 km/h - dle platné legislativy - je to každých 10 sec auto, spíš ještě méně - tak 8,5 sec. Z toho je potřeba vycházet..[biggrin][rofl]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 07. března 2017 - 17:47:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4619
Registrován: 8-2012
jen si o vyasfaltování republiky sněte, sedí to do vašich pravičáckých představ
Já jsem neříkal, že napíšu, ale "napsat třeba". Přesto jste se podefekoval, odhaduju, tak metr dvacet vysoko... Pravičácké představy o vyasfaltování republiky, to je dokonalý [rofl]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 07. března 2017 - 18:55:34  
Neregistrovaný host
94.112.180.38
Anebo si snad myslíte, že pracovníci finančních úřadů jsou celí nesví a kvůli tomu v noci nespí, když nevyberou např. daně z nemovitostí anebo daně z převodu nemovitostí?

Zatímco na každém obecním úřadě v Horní Dolní bude tetka Nováková, vyškolená daňařka, které synek Novák spíchl domorobo software, po nocích přemýšlet o tom, jestli Vodička ošulil obec nebo ne, když nezdanil "obskočné" za to, že půjčil kozla sousedům....

Proberte to někde s panem okresním hejtmanem. Nebo s Dolínkem. Oranžoví by si to mohli dát do volebního programu, že decentralizují výběr daní. To bude další bomba a trhák na voliče...[lol]
Úterý, 07. března 2017 - 19:16:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4624
Registrován: 8-2012
Jedním z důvodů založení Státního fondu dopravní infrastruktury bylo ... sehnat trafiku pro Švagra (kterej na někoho něco věděl, protože následně dostal trafiku v ČD za 400 tisíc měsíčně a odtud přeletěl se zlatým padákem do SSHR).
Dodnes si pamatuji jak ministr dopravy za Věci veřejné najednou zastavil výstavbu dálnic a železničních koridorů, v té době se stavěl 4. koridor mezi Benešovem a Voticemi, a nejméně jeden rok se tam nic nedělo ... a v té době již existující SFDI s tím neudělal vůbec nic. Gratuluji, právě jste popřel sám sebe.

periferie by nezbylo už nikdy, resp. byly by navždy odsouzené jen k silniční dopravě
Hele, do "odsouzeného" a "stigmatizovaného" [biggrin] Liberce vedla jedna z prvních železnic v této zemi (1859). Obávám se, že vaše kádrování lokalit jen podle toho, jestli tam vede vysokorychlostní železnice, je takové... no Mimoňovské.
tuplem, kdyby ten vlak pokračoval jako přímý až do Frýdlantu
Jo, Frýdlantsko je úplně ta nejlukrativnější destinace v regionu [happy]
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pružinskij
Úterý, 07. března 2017 - 19:41:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1468
Registrován: 4-2015
Tak jsem to celé pročetl a z těch nekonečných litanií a převažující naprosté ekonomické i sociální negramotnosti si dovolím jen zopakovat to možná nejvýstižnější:
Utrácejte cizí peníze, vymejšlejte vlakodromy, rozhazujte za pičoviny, které se vám "líbí", dokud to jde...
Jen by to chtělo trochu pokory vůči těm, jejichž prachy chcete rozfrcat a zároveň jim nějakým sociálním inženýrstvím kurvit život, ale takové sebereflexe se asi nedočkám.


o a výstavba - když jsme tak pitomí a nestavíme to v době 85% EU-dotace, tak holt bude národní podíl větší.
A ty peníze v Bruseli prostě vzniknou[crazy][crazy][crazy]
West code was broken.

Brusel
Úterý, 07. března 2017 - 19:56:16  
Neregistrovaný host
78.102.89.79
A ty peníze v Bruseli prostě vzniknou
To ne, ale zaniknout pro nevyužití by mohly celkem snadno. [happy]
Úterý, 07. března 2017 - 19:57:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1472
Registrován: 12-2007
SŽ: Pokud se týká daní z nemovitosti, ty jsou obci známé, a má je každá obec vypočtené podle výměry pozemku a stavby a dle různých koeficientů. Takže tam nemusí být žádná daňařka. Myslím, že podobné to může být i pokud se týká daně z převodu nemovitostí. Samozřejmě je jiná situace týkající se daně z příjmu fyzických osob, zde si představuji, že daň by byla zaplacena příslušnému finančnímu úřadu a ten by ji celou zaslal obci.
T . H . To je právě chyba, že ministr dopravy mohl najednou zatrhnout stavbu silnic, dálnic a železnic. Myslím, že ministr životního prostředí by nemohl jen tak mýrnix týrnix zastavit financování třeba programu Zelená úsporám.
Úterý, 07. března 2017 - 20:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4625
Registrován: 8-2012
To je právě chyba, že ministr dopravy mohl najednou zatrhnout stavbu silnic, dálnic a železnic
Nu, mohl, od toho je ministr. Ale vy jste se hlavně tvrdil, že důvodem založení SFDI byla nezávislost na rozpočtu - jenže jak vidíte, zastavit to stejně mohl i přes existenci "nezávislého" SFDI. (A kdyby ty prachy z rozpočtu SFDI někdo chtěl převést jinam, není nic snazšího.
P.S. ostatně práce Nemanice-Ševětín stojí i dnes, kdy by peníze i byly, ale přeborníci ze SŽDC už od roku 2011 potýkají s územním řízením (jistě, brání jim v tom přece fujfuj zelení NIMBYsté... ale především oni sami).
daň by byla zaplacena příslušnému finančnímu úřadu a ten by ji celou zaslal obci ... a vesnice začnou podplácet milionáře [happy].
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Úterý, 07. března 2017 - 21:53:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1473
Registrován: 12-2007
T . H .: A to je právě to špatné, že ministr může zastavit rozdělané projekty a nenese za to naprosto žádnou ekonomickou odpovědnost. I když teď bývalý primátor Jan Korytář byl odsouzen, že odmítl podepsat vysoutěženou zakázku. Pokud se týká územního řízení v úseku Nemanice-Ševětín, nevím přesně jak je to v tomto případě, ale bohužel příprava stavby včetně výkupu pozemků, EIA, územního řízení a stavebního povolení u nás trvá neskutečně dlouho. Vesnice mají stejně už určitý podíl z daně z příjmu fyzických osob. Pokud si pamatuji tak na Šumavě, myslím, že na Kvildě měl rezidenci Zdeněk Bakala a obec měla miliony z jeho daní. Docela by mne zajímalo, jaké příjmy mají Průhonice z toho, že u nich bydlí Andrej Babiš. Ale obecně, obce by byly více zainteresované, aby v nich žili bohatí lidé. Já mám chatu v Plané nad Lužnicí a tam se vedení obce hodně stará o to městečko. Také se tam pořád staví rodinné domky, a myslím, že i dost pro bohaté lidi. Syna mám v Milovicích, město se mi moc nelíbí, i když je tam park Mirákulum, a jsou tam prakoně, pratuři a zubři. Pokud vím, tak město má pozemek hned za kolejištěm železniční stanice směrem k Mladé, ale dodnes tam jsou nějaké pneumatiky, betony, apod., rozhodně to není nic hezkého na pohled. Syn mi říká, že obec musela řešit dostavbu školy. Ale přesto si myslím, že město s 10 tisíci obyvateli mohlo udělat více pro vzhled své obce. Samozřejmě se do tohoto města milionáři moc nepotáhnou.
Úterý, 07. března 2017 - 22:01:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1829
Registrován: 11-2005
Jedna věc by mohla nahrávat budoucímu využití vysokorychlostní železnice v ČR a to fakt, že příliš mnoho lidí bydlí ve vlastním bydlení. Nějakou formu vlastního bydlení mělo v roce 2014 cca 79% populace. V letošním roce to bude ještě o nějaké procento více. To je naprosto šílené číslo a je to špatně.

Tento efekt vede k tomu, že se lidé odmítají stěhovat za prací. Jediné, co to může částečně vyřešit, je denní dojížďka. Díky rychlým tratím by byla možná i z větší dálky. Pracovní trh by tak získal větší konkurenci díky rozsáhlejšímu zdroji potenciálních zaměstanců.

A už jsme opět u magické hodiny, co by maximálního času jedné cesty, kterou je ochotna dojíždět drtivá většina populace. Je pro porovnání, nejčastější hodnotou dojíždění za prací v rámci Prahy je pásmo 40 až 45 minut.
Donner au train des idées d'avance...
Úterý, 07. března 2017 - 22:07:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5620
Registrován: 6-2005
Wagon:
Více čtete a méně pište.

Zastavení staveb Bártou bylo do značné míry nevyhnutelné, neb za Řebíčka se vysoutěžilo tolik staveb, že nebylo z čeho je v dalších letech platit. To, že se možná leckterá rozhodnutí dala udělat lépe, je asi pravda, ale zase tak jednoduché to tehdy nebylo.

Problém NeŠe je jiný než odpovídá Vašim dojmům. Ta stavba nabobtnala rozsahem a vzhledem k tomu, že od Benešova po Veselí přibyl proti plánu pár dalších tunelů, tak koridor trochu podražil a NeŠe se nevejde "ekonomicky".

A myslím, že bude fajn, když nás nebudete informovat tak detailně o osobním životě.
Indivisibiliter ac inseparabiliter