Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 24. 04. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 24. 04. 2018

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 21. dubna 2018 - 12:37:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12220
Registrován: 8-2004
Wagon:
"Myslím, že periodické opravy tratí by měly být řešeny přímo z rozpočtu SŽDC nebo Ministerstva dopravy, "
A jakpak asi SŽDC svůj rozpočet naplňuje? Z drtivé většiny ze zdrojů SFDI. A ty se vezmou dokud? Takže jsme stále u daní a státního rozpočtu...
Wagon:
"Pokud se týká půjček z Evropské banky pro obnovu a rozvoj, tak tyto půjčky mají výhodné úroky a jsou podobně jako dotace z EU zaměřeny také na zlepšení dopravní infrastruktury. Pokud se dopravní infrastruktura zlepší, potom bude o ní větší zájem i v zahraničí se všemi získat klady i zápory."
Takže odkud se vezme na splátky těch půjček netušíte. Děkuji.
Wagon:
"Ale myslím, že i tak nějaké fondy z EU budou, sice mnohem omezenější, ale je pravděpodobné, že se najdou i pro dopravu."
Tak pochopitelně se nějaký fond asi najde. Že by se EU vzdala možnosti přerozdělování prostředků vybraných od členských států nevěřím. Ale viz Johny11: proč bychom si vlastní peníze na cokoliv měli posílat přes Brusel. A skutečně tím i nadále něco získáme?
Jarda_Š.:
"Johny11: Půjčka na stavbu dopravní infrastruktury má v době výstavby z hlediska státního rozpočtu vždy podstatný kladný efekt, důležité ale je, jestli přinese ekonomický rozvoj, který pak svými daňovými výnosy (a případně i snížením nezaměstnanosti) pokryje zvýšené náklady na tzv. dluhovou službu."
A která třeba stavba by to měla být, jenž bude tyto parametry splňovat?
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 21. dubna 2018 - 12:55:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2563
Registrován: 12-2007
Hroch:
1) Domnívám se, že část rozpočtu SŽDC jde z Ministerstva dopravy, část z poplatků za užívání dopravní cesty. Nicméně prostá údržba dopravních cest nikdy nebude financovaná z prostředků EU. A jinak si myslím, že některé trati, kterou nejsou provozované anebo které mají minimální provoz by opravdu měly být nabídnuty k prodeji. Není správné, když si některé obce chtějí vynutit zprovoznění úseku Kralovice - Mladotice anebo Dobronín - Polná.
2) Půjčky z Evropské banky pro obnovu a rozvoj by měly být hrazeny jak ze státního rozpočtu, tak i z poplatků za užívání dopravní cesty, kdy lze očekávat navýšení provozu. Obecně neexistuje moc oblastí, kam je vhodné investovat peníze ze státního rozpočtu, které by přinesly určitý rozvoj. Asi nejlepší možností jsou investice do rozvoje školství, vědy a výzkumu a hned poté do dopravní infrastruktury. Železniční dopravní infrastruktura by se měla i nadále modernizovat. Já samozřejmě nepředpokládám takové tempo modernizace, jako je v Číně, nicméně bychom se měli přibližovat kvalitě německé železniční sítě. Anebo si snad myslíte, že bychom měli pouze udržovat stávající železniční infrastrukturu a nic nemodernizovat? Nebo jaké máte lepší řešení? Předem děkuji za odpověď.
3) Jsme-li členy EU, tak musíme také přistoupit na jejich pravidla, čili budeme vždy muset platiti nějaké příspěvky, na straně druhé pravděpodobně i v budoucnu budeme mít možnost čerpat určité fondy, i když třeba ne v tak velké výši jako dosud. Domnívám se, že Česko bude mít dlouhou dobu možnost čerpat peníze na modernizace železniční sítě. Je na příslušných pracovnících dopravního sektoru, aby připravil smysluplné projekty, které budou moci být spolufinancovány z fondů EU.
Sobota, 21. dubna 2018 - 14:04:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2867
Registrován: 5-2002
Není správné, když si některé obce chtějí vynutit zprovoznění úseku Kralovice - Mladotice anebo Dobronín - Polná.

Proč? Jednou tvrdíte, že nejste odborník nebo že nemáte dost informací (v případech návrhů na elektrifikaci lokálky do Luhačovic) a najednou takovéto autoritativní soudy?

Půjčky z Evropské banky pro obnovu a rozvoj by měly být hrazeny jak ze státního rozpočtu, tak i z poplatků za užívání dopravní cesty, kdy lze očekávat navýšení provozu.

O kousek výše píšete, že poplatky za DC je financována SŽDC. Pokud se jich vybere tolik, že by se z nich dala také splácet půjčka od ERBD, tak proč má SŽDC přispívat i státní rozpočet?

Asi nejlepší možností jsou investice do rozvoje školství,

Co si představujete pod pojmem "investice do rozvoje školství"? Třeba lití miliard do lékařských fakult, které nedostuduje 40 % přijatých a více jak 30 % absolventů okamžitě po promoci odchází do zahraničí? Nebo výstavba miliardových poloprázdných "kampusů" a jejich následné udržování při životě? Vůbec netušíte, jaké penězovody ve školství fungují a jak se tam penězi mrhá.

Jsme-li členy EU, tak musíme také přistoupit na jejich pravidla
Necítíte v tom trochu oxymorón?

Proč se mi vždy namane rčení o Hurvínkovi a válce?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Sobota, 21. dubna 2018 - 14:53:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2564
Registrován: 12-2007
Johny11: Zprovoznění obou úseků by stálo miliony Kč, zatímco výběr za jízdné by v nejlepším případě přinesl desetitisíce Kč za rok. Ve většině evropských zemích došlo k redukci železniční sítě. Tam, kde se velmi malý počet cestujících, se prostě nevyplatí zachovat nebo obnovovat železniční provoz. Nedávno jsem čekal na vlak v Čelákovicích do Prahy. Přijel motoráček z Mochova, z motoráčku vystoupil jediný cestující. Takový provoz je opravdu vyhazováním peněz oknem. Pokud se týká návrhů na elektrizaci železnic, není to z mé hlavy, ale ze záměru buď Ministerstva dopravy nebo SŽDC. Rozhodně investice do elektrizace zmíněných železnic budou mít mnohem větší ekonomický přínos než obnova některých lokálek.
Uvedl jsem, že část příjmů SŽDC je ze státního rozpočtu, část z poplatků uživatelů železniční dopravní cesty. Nemyslím si proto, že by půjčky od ERBD by měly být hrazeny jenom z poplatků za využívání dopravní cesty.
Obecně si myslím, že máme až příliš vysokých humanitních škol. Horší je to s absolventy lékařských, přírodovědných a technických oborů, myslím, že jich zase tolik nemáme. Jak známo lékařů je čím dál méně, hodně jich přesluhuje. Je zapotřebí, aby jich bylo dostatek, není vhodné je dovážet z ciziny. Absolventi přírodovědných a technických škol mohou zase přispět k sofistikovanější produkci v Česku, k vyšší přidané hodnotě české produkce.
Jste-li členem jakéhokoliv společenství, musíte dodržovat jeho závazky. Jistě jako člen se můžete pokusit o určité směřování tohoto společenství, ale těžko můžete ignorovat. Ledaže byste prosazoval Czexit.
Co vás namane, je pouze Váš problém. Možná, že jste si oblíbil Spejbla a tetu Kateřinu.
Mladějov
Sobota, 21. dubna 2018 - 15:25:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12354
Registrován: 3-2007
Obecně si myslím, že máme až příliš vysokých humanitních škol. Horší je to s absolventy lékařských, přírodovědných a technických oborů, myslím, že jich zase tolik nemáme. Jak známo lékařů je čím dál méně, hodně jich přesluhuje. Je zapotřebí, aby jich bylo dostatek, není vhodné je dovážet z ciziny.

No, to jsme od VRT daleko, ale tohle by hravě vyřešilo povinné školné na VŠ - řada zemí to řeší třeba státní půjčkou, aby nebyli diskriminováni studenti z chudších poměrů. Také to řeší ten odchod do ciziny.

Myslím, že by pak studentů např. kulturní antropologie poněkud ubylo [proud] a řadu věcí by to vyřešilo.
Sobota, 21. dubna 2018 - 17:44:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8107
Registrován: 4-2003
Tak hlavně nápady na školný v roce 2018 spíš hraničí s pokusem o genocidu národa.

Já nevim co bude, ale dneska nejhůře z VŠ uplatní chemici, stavaři a architekti- stejně jako kdekoliv jinde. To jsou tvrdá data. Kupodivu jsem nikde nezaznamenal, že by se měl omezit počet studentů na VŠCHT.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Sobota, 21. dubna 2018 - 18:06:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 7-2017
Mladějov:
"ale tohle by hravě vyřešilo povinné školné na VŠ - řada zemí to řeší třeba státní půjčkou, aby nebyli diskriminováni studenti z chudších poměrů. Také to řeší ten odchod do ciziny"
Bohužel mentalita valné části naší společnosti a naprosté většiny politické reprezentace jen vede k tomu, že mentálně nemáme na víc než být jen levnou montovnou. Bohužel.
Tvrdá data z trhu práce jsou jednoznačná, kde jsou ti zástupy nezaměstnaných antropologů, filozofů a jiných humanitních absolventů? I dcera Hniloše Zemana Kateřina (ta co dělala kompars při natáčení porna) studuje na kulturní antropologii na UCL. (https://www.frekvence1.cz/audio-video?porad&clanek=kam-zmizela-ka terina-zemanova-zeptali-jsme-se-prezidenta-podivejte-se-jak-vypad a)
Sobota, 21. dubna 2018 - 18:14:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2868
Registrován: 5-2002
Wagon: To je marný....jaký je rozdíl mezi plány MD na elektrizaci a plány obcí na znovuobnovení provozu? Ministerstvo má vždycky pravdu (a nepodléhá lobbyingu elektrizační party) a obce ji ze zásady nikdy nemají? K té EU - jestliže jsme členy, jsou to i naše pravidla. Napsat "jsme členy, musíme se řídit jejich pravidly" je hloupost.


Mladějov, RadekŠ: Ono je to trochu složitější jak s tím školným, tak s uplatněním absolventů. Základním problémeme je tzv. financování na hlavu a naprosto neexistující odpovědnost za výsledky ze strany managementu a učitelů VŠ. Nejkřiklavější případ jsou ti medici, kde ročně několik desítek lidí vyhodí v pátém a šestém ročníku se zdůvodněním, že "na to nemají"... Asi nemusím vysvětlovat, kde je chyba. Ono by stačilo, aby za tyhle případy museli vracet kompletně, co na ně dostali a ještě platit penále. Jako v případě dotací z fondů EU.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Sobota, 21. dubna 2018 - 18:18:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2869
Registrován: 5-2002
kuna: A o čem to vypovídá, že "to" studuje dcera prezidenta? Pokud považujete za správné, že např. tři "kulturní antropoložky" realizují na magistrátu projekt "popelnice na bioodpad na pražských sídlištích", tak se asi nemáme o čem bavit. A další desítky a stovky podobných na různých "radách pro příležitosti" a jiných zbytečných úřadech...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Sobota, 21. dubna 2018 - 18:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1679
Registrován: 6-2016
kuna: Kde se asi děvenka uplatní po skončení studia? Viděl bych např. kreativní management[rofl]
Nebo radní pro dopravu (jako nedostudovaný filosof, kterému říkám Budulínek)?

Johny11: Z kontextu se domnívám, že to kuna za správné nepovažuje ani náhodou!
Sobota, 21. dubna 2018 - 19:10:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 34
Registrován: 7-2017
Ano, protože nikdo u nás nevymyslí a do zahraniční neprodá sofistikovanější produkt, než gumové těsnění do aut nebo jen pokácené stromy; mimo jiné z důvodů absence kreativního managementu:
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cr-vyvazi-moc-dreva-ma-se-snazit -o-vznik-tovaren-mini-odbornik/1605849
http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka-i-dobre-minena -dotace-konci-pokrivenim-trhu-psk-/debata-jana-machacka.aspx?c=A1 80419_102301_machackova-debata_houd
Priapos
Sobota, 21. dubna 2018 - 20:55:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1437
Registrován: 10-2012
Wagon:
"Nedávno jsem čekal na vlak v Čelákovicích do Prahy. Přijel motoráček z Mochova, z motoráčku vystoupil jediný cestující. Takový provoz je opravdu vyhazováním peněz oknem."



Mochov jezdí pouze proto, jelikož je to přihraná zakázka pro KŽC Doprava. Že tím nikdo nejezdí, je tudíž zcela irelevantní.
Sobota, 21. dubna 2018 - 23:46:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2565
Registrován: 12-2007
Johny11: Obecně platí, že každý, ať již jako občan anebo třeba obec se právem zajímá zpravidla o své nejbližší okolí. Kdysi taková železniční trať byla pro obce určitým vyznamenáním, měla prostě lepší dopravu než další obce. Zrušením tratě obec toto vyznamenání ztratí. Je možné obcím říci buď opravte si trať samy a my Vám budeme přispívat na provoz anebo vy zaplatíte 25% opravy a my (SŽDC) 75%. Ale na to by obce nikdy nepřistoupily, protože by tu opravu nebyly schopny zaplatit a to ani z jedné čtvrtiny. A tak jenom hořekují i když moc dobře vědí, že i standardní autobus, který jede dejme tomu 4krát denně jim bohatě zajistí dopravní obslužnost. Prostě obce chtějí opravit de facto zaniklou dráhu, ale na financování této opravy se nechtějí nijak podílet. Pokud se týká elektrizace železnic, nikdy se u nás nebude elektrizovat jakákoliv lokálka, ale spíše tratě, kde jezdí rychlíky, které z velké části jedou po elektrizovaných tratích anebo tratě s vysokou frekvencí osobní dopravy. Na trati 331 jsem napočítal ve směru od Otrokovic do Zlínu střed celkem 25 spojů v pracovní dny. To je dost velká frekvence vlaků, takže se domnívám, že během několika desetiletí se zaplatí výdaje na elektrizaci této železnice. Lze také předpokládat, že by cestujících mohlo být i více, kdyby např. byly zavedeny vlaky Olomouc - Přerov - Otrokovice - Zlín.
Neděle, 22. dubna 2018 - 08:00:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8109
Registrován: 4-2003
Kde se asi děvenka uplatní po skončení studia? Viděl bych např. kreativní management

Já bych to třeba viděl na agenturu pro průzkum trhu. Třeba taková, u které nechá Váš oblíbený pivovar miliony ročně, abyste ho v těchto parnech měli furt rádi a pivovar zjistil, proč furt tolik chlastáte. K čemu Vám bude technologicky vyspělej pivovar, když jeho pivo lidi nebudou kupovat?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 22. dubna 2018 - 09:08:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2870
Registrován: 5-2002
ebo jen pokácené stromy

Hmmm. Shodou okolností jsem se před týdnem na jedné konferenci potkal s chlapíkem z oboru. Padla tam přesně tato otázka - proč se vyváží kulatina a dřevo se nezpracovává u nás. Odpověď byla prostá. V Rakousku jsou postavené takové kapacity, že bez problémů pokryjí celý trh řeziva. A zainvestovat úplně novou fabriku u nás a pokoušet se urvat kousek stabilního trhu by byla příliš riziková investice, do které nikdo nejde. Mimo jiné proto, že to vyžaduje dost kvalifikované lidi, které v tomto oboru nemáme a zjevně je ani nemáme kde a kým připravit...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 22. dubna 2018 - 09:13:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2871
Registrován: 5-2002
ze také předpokládat, že by cestujících mohlo být i více, kdyby např. byly zavedeny vlaky Olomouc - Přerov - Otrokovice - Zlín.

Těžko se domluvit. Já jsem toho názoru, že spoje (vlakové, autobusové i jiné) se zavádí tam, kde je poptávka. Vy se domníváte, že tam, kde vytvoříte spojení se z ničeho nic objeví lidé v množství větším než malém, kteří z ničeho nic začnou mít potřebu tam jezdit. Opravdu si myslíte, že odstraněním maximálně desetiminutového přestupu v Otrokovicích narostou počty cestujících z Olomouce do Zlína alespoň o desítky v každém vlaku, aby mělo smysl takovou linku platit?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 22. dubna 2018 - 11:40:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 489
Registrován: 1-2014
Johny11:
"Opravdu si myslíte, že odstraněním maximálně desetiminutového přestupu v Otrokovicích narostou počty cestujících z Olomouce do Zlína alespoň o desítky v každém vlaku, aby mělo smysl takovou linku platit?"

V tomto případě nepůjde jen o úsporu času na přepřah, ale i o úsporu vozidel díky rychlejší JD a také bude zaveden 15 minutový takt, který je dnes povícero hodinový.

Dále budou, dle mého časem luhačovské rychlíky vozit přímé vozy do Zlína či naopak + nová linka Ex a R do Brna přes Kroměříž v hodinovém taktu.
Pokud to dobře počítám, tak mi to vychází na nárůst cca o 5 vlaků za hodinu více než dnes jedním směrem:
4x Os + 1x Ex + 1x R
Neděle, 22. dubna 2018 - 15:57:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2872
Registrován: 5-2002
Zavést se dá cokoliv. Jen to někdo musí zaplatit a někdo by to měl využívat...
Odvěšováním a přivěšováním přímých vozů se čas neztratí? Nemělo by naopak smysl ukončit luhačovické rychíky ve Zlíně?
Je vidět, že vymyslet se dá spousta kravin. Naštěstí realita je/bude jiná.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 22. dubna 2018 - 16:39:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1304
Registrován: 10-2007
Mimo jiné proto, že to vyžaduje dost kvalifikované lidi, které v tomto oboru nemáme a zjevně je ani nemáme kde a kým připravit...
Jeden člen rodiny pracoval v tomto oboru na vedoucí pozici než to v 90. letech šlo do kopru a před lety odešel z oboru úplně, protože to tam nedávalo smysl. Dovolím si tvrdit, že je to otázka peněz. Samozřejmě pokud budete nabízet klasické české mzdy, tak holt se pak bude muset vykládat tohle - nemáme a zjevně je ani nemáme kde a kým připravit
Neděle, 22. dubna 2018 - 17:37:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2873
Registrován: 5-2002
Jeden člen rodiny pracoval v tomto oboru na vedoucí pozici než to v 90. letech šlo do kopru a před lety odešel z oboru úplně, protože to tam nedávalo smysl.

No, vzhledem k tomu, že začátkem devadesátých let vypadaly české pily v Pošumaví téměř stejně jako za časů starého knížete Kolowrata, tak to jinak dopadnout nemohlo.

Samozřejmě pokud budete nabízet klasické české mzdy,
To ovšem není problém pouze dřevozpracujícícho oboru. Pláčete však na špatném hrobě. Já jsem nikdy nikde netvrdil, že komparativní tuzemskou výhodou je laciná práce. Jeden z dotyčných nyní dělá předsedu Hospodářské komory ČR a stále zuby nehty bojuje proti zvyšování mezd...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 22. dubna 2018 - 18:01:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 10-2007
No, vzhledem k tomu, že začátkem devadesátých let vypadaly české pily v Pošumaví téměř stejně jako za časů starého knížete Kolowrata, tak to jinak dopadnout nemohlo.
Ano, to lze souhlasit.

To ovšem není problém pouze dřevozpracujícícho oboru. Pláčete však na špatném hrobě. Já jsem nikdy nikde netvrdil, že komparativní tuzemskou výhodou je laciná práce. Jeden z dotyčných nyní dělá předsedu Hospodářské komory ČR a stále zuby nehty bojuje proti zvyšování mezd.
Pane kolego, nad ničím nepláču. Jak to tady místní velení v kotlině bude chtít (zřejmě levná práce s nízkou přidanou hodnotou), tak to tu bude mít. Já jsem mobilní a pokud bude potřeba, tak změním daňovou rezidenturu....
Smithers
Pondělí, 23. dubna 2018 - 10:14:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 590
Registrován: 12-2007
http://zdopravy.cz/polabi-ci-moravska-brana-szdc-zacala-resit-izo lovane-vysokorychlostni-trate-10628/
Pondělí, 23. dubna 2018 - 10:57:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13856
Registrován: 12-2007
U elektrizace se jedná např. o tratě Otrokovice - Vizovice, Brno - Zastávka u Brna, dále Staré Město u Uherského Hradiště - Luhačovice apod.
(...)
Ani jedna z těchto tratí nemá potenciál v nákladní dopravě a osobku zvládnou motorové vozy/jednotky. Tahat třeba do Luhačovic klasickou soupravu s elektrikou je zvěrstvo. Možná ta Zastávka, příměsto kolem Brna je silné.


Pro připomenutí několik objektivních skutečností:
- Počet vlaků "od/ze Zastávky" (potažmo od/do Střelic) je limitován kapacitou brněnského uzlu (ani po případné elektrizaci + plné dvoukolejce do Zastávky nebude realizovatelný deklarovaný 15min. interval).

- Po realizaci každopádně dilema, zda tedy v Zastávce zavést přestup z EOs na MOs ( = pro obce za Zastávkou ztráta přímého spojení s Brnem), či zda elektrizovat trať ze Zastávky i dále (což už ale není to "silné příměsto"); či zda přinejmenším u části Os vlaků (tzn. těch, které ze Zastávky pokračují dále směr Náměšť/Třebíč/Jihlava) nadále jezdit v motorové trakci.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 11:31:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2874
Registrován: 5-2002
jako za časů starého knížete Kolowrata

Pardon, aby se někdo necítil dotčen... "... hraběte Kolowrata - Krakowského". [happy]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 23. dubna 2018 - 11:42:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3554
Registrován: 5-2004
http://zdopravy.cz/polabi-ci-moravska-brana-szdc-zacala-resit-izo lovane-vysokorychlostni-trate-10628/
Pondělí, 23. dubna 2018 - 11:50:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 10-2017
Drát do zlína se nevyplatí, protože tam jezdí pár osobáků.... Možná se nevyplatí také proto, že Otrokovice-Zlín je jedna kolej a celý úsek je zoufale pomalý. Zcela ideální konfigurace terénu a sídel pro funkční S-Bahn.
Kromě regionálního S-bahnu by ve Zlíně měla končit linka z Brna.
A řeči o funkční MHD v podobě trolejbusu z Otrokovic jsou blbost. Jízdní doby jsou tragické.
Zlínský kraj se vylidňuje i díky špatnému dopravnímu spojení.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 12:07:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 347
Registrován: 10-2005
kuna:
"
...kde jsou ti zástupy nezaměstnaných antropologů, filozofů a jiných humanitních absolventů?"
Většina na soft pozicích v bující státní správě a na podobných pozicích v privátu, jejichž vznik byl vynucen kreativní normotvorbou těch prvních[proud]
A věřte, že s tím mám bohaté zkušenosti...
Pondělí, 23. dubna 2018 - 12:11:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 348
Registrován: 10-2005
RadekŠ:
" Kde se asi děvenka uplatní po skončení studia? Viděl bych např. kreativní management

Já bych to třeba viděl na agenturu pro průzkum trhu. Třeba taková, u které nechá Váš oblíbený pivovar miliony ročně, abyste ho v těchto parnech měli furt rádi a pivovar zjistil, proč furt tolik chlastáte. K čemu Vám bude technologicky vyspělej pivovar, když jeho pivo lidi nebudou kupovat?"
Ahoj Radku,
přípodotek ze zkušenosti; když průběžně (čas od času) v hledání abonentů vidím úroveň znalostí obvyklého absolventa práv, tak mne to naplňuje docela značnou skepsí k absolventům těch více rozostřených oborů. Ale třeba se mýlím[happy]
Pondělí, 23. dubna 2018 - 12:20:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 12-2017
Někdy se koukněte, kolik se na ty vaše obory jako antropolog přijímá ročně studentů. Zástupy to opravdu nejsou, navíc nejvyšší nezaměstnanost mají u většiny škol "ekonomické" obory (podnikání, účetnictví), kde ovšem těch studentů zástupy skutečně jsou. Ale i tam jsme většinou někde kousek nad 5 %. Největší zástupy neuplatnitelných produkují učiliště, protože na těch humanitních oborech se aspoň učí přemýšlet...
Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:03:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 349
Registrován: 10-2005
HonzaBr:
"... jako antropolog ..."
Antropolog bez adjektiva je neobyčejně úctyhodný obor[biggrin]
Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:03:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8117
Registrován: 4-2003
Většina na soft pozicích v bující státní správě

Ve státní správě nejvíce bují policisti, vojáci, hasiči a učitelé a ten zbytek nahrazuje lidi,. co maturovali před 30 lety a dneska neudělají ani kontingenční tabulku v Excelu a nejsou se schopný nic naučit, protože jejich duševní rozvoj skončil dva roku před tou maturou.


v hledání abonentů vidím úroveň znalostí obvyklého absolventa práv, tak mne to naplňuje docela značnou skepsí

Já je nevidím, prostě je rovnou hodím do koše a pozveme jenom ty lidi, co jsou fakt na úrovni. Na druhou stranu i lidi z bysnys školy se uplatní. Za míň peněz, někdy i několikanásobně, ale pořád to bude v průměru víc, než průměr někde u pásu. Opět - neposuzujme to podle měřítek reálsocíku, kde šikovný a chytrý lidi nezbylo místo jinde, než u pásu. Protože tady v podstatě nebyl sektor služeb a studovat mohlo pár % lidí.

Krom toho VŠ není nějaký automat na prefabrikovaný absloventy, z nichž všichni budou špičkoví, na spoustu věcí bude za nějaký relativně vobyčejný peníze stačit i podprůměrný absolvent.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Ythomas_ct
Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:15:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2566
Registrován: 10-2009
Ad Johny11:
Základním problémeme je tzv. financování na hlavu a naprosto neexistující odpovědnost za výsledky ze strany managementu a učitelů VŠ. Nejkřiklavější případ jsou ti medici, kde ročně několik desítek lidí vyhodí v pátém a šestém ročníku se zdůvodněním, že "na to nemají"...
No a teď si představte, co se stane s kvalitou absolventů, když zkombinujete "financování na hlavu" a k tomu budete zohledňovat ještě jakousi "úspěšnost studia na škole", což je - pokud jsem to pochopil dobře - nově zaváděný parametr "graduation rate", který má sloužit jako jedno z vodítek rozdělování peněz mezi VŠ... :-/

Ad HonzaBr:
Největší zástupy neuplatnitelných produkují učiliště, protože na těch humanitních oborech se aspoň učí přemýšlet...
Já bych řekl, že primárním problémem není samotný fakt, že jde o absolventy učiliště, ale že na učiliště dneska jde jen ten, kdo se nikam jinam nedostane. Od toho se pak odvíjí úroveň těch učilišť atd....
Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:26:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1685
Registrován: 6-2016
"protože na těch humanitních oborech se aspoň učí přemýšlet"
Humanitní přemýšlení je v technických oborech a ekonomice celkem GH. Jako příklad budiž vzat nedostudovaný
philosof Dolínek, či jeho nadřízená Adriana... I mezinárodně teritoriálně - studijní absolvent MS stojí za zmínku...

Ševci by se měli držet svých kopyt, že? Já také neaplikuji Ohmův a Kirchhoffovy zákony do mezinárodně teritoriálních studií či do sociální ekologie. I když si myslím, že by to oba zmíněné obory potřebovaly jako prase drbání[biggrin]
Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:29:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8120
Registrován: 4-2003
toho se pak odvíjí úroveň těch učilišť atd....

Jenže sebelepší učiliště nezabrání tomu, že v době recese a nebo při ztrátě konkurenceschopnosti a odbytu jako první vyhodí podnik výrobní dělníky. Kdyby vyhodil vývojáře či obchodníky, tak to může rovnou zabalit.

le že na učiliště dneska jde jen ten, kdo se nikam jinam nedostane.

To platilo i před 40 lety. Jenom se to tehdy neříkalo tak nahlas.

----
To že na učilistě jde odpad nepolemizuji to je bohužel fakt.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:36:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8121
Registrován: 4-2003
Ohmův a Kirchhoffovy zákony do mezinárodně teritoriálních studií či do sociální ekologie.

Do sociálních věd (třeba sociologie) dneska prolíná matematika, statistika, základy práce s daty a programování. Pokud se někdo tohle naučí, tak se uplatní i řadě jiných příbuzných oborů.

Ono je přesně stejný jako s učněma, kde někdo dovede ovládat CNC a někdo leda pilník a brusku.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:49:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1686
Registrován: 6-2016
" kde někdo dovede ovládat CNC a někdo leda pilník a brusku."

Jsou obory, kde Ti je ovládání libovolné CNC mašiny k prdu... Zedník, instalatér, elektrikář, podlahář, etc.
Zato pilník a bruska/flexa v šikovných rukách dokáže zázraky všude[biggrin]
Pondělí, 23. dubna 2018 - 13:50:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2567
Registrován: 12-2007
Vážení, je otázkou, které profese ohrožuje budoucí robotizace. Asi opraváře robotů nebo jejich programátory moc ne, a ti asi nebudou absolventi humanitních oborů. Samozřejmě vývojáři vždy budou potřební, je ale otázka, zda bude zapotřebí v budoucnu tolik obchodníků. Myslím, že bude čím dál více programů, které budou schopny najít konkrétního zákazníka a domluvit s ním jeho požadavky. Totéž bude platit i pro kupce, kteří si zadají program charakterizující nákup určitého produktu a tento program se dostane ke všem poskytovatelům daného produktu. Takže na osobní jednání bude potřeba dle mého názoru pouze minimum obchodníků. Rovněž se říká, že nebude potřeba tolik právníků, protože jednoduché práce provede robot. Jistě i ekonomové budou mít k dispozici řadu programů, které jim pomohou při jejich rozhodování. Nicméně jsou profese, kde budou potřeba stále lidské zdroje - je to většina personálu zdravotnických zařízení, dále se bude jednat o různé kreativní umělce, designéry. A samozřejmě o konstruktéry, architekty apod. Uplatnit se budou moci také různí absolventi učilišť, nedávno byl pořad o učebním programu - malíř, lakýrník a dekoratér, kdy absolventi klidně mohou získat až 35 tisíc Kč měsíčně a rozhodně si nemohou stěžovat, že o jejich služby nebude zájem. A to se týká prakticky všech služeb v domácnosti - všelijakých opravářů, elektrikářů, instalatérů apod., kde bude trvat desetiletí než jejich práce bude nahrazena roboty. Podobně to je i u kadeřníků, kosmetiček a dalších profesí, které pečují o vzhled člověka. A i mistra šéfkuchaře ještě dlouho nezastane robot.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 14:21:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2875
Registrován: 5-2002
Ythomas_ct: No, když se všichni jak čert kříže bojí toho nejjednoduššího řešení...školného na "veřejných" VŠ [wink]. Ale to je na dlouhé povídání. Klidně někdy někde u něčeho dobrého.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 23. dubna 2018 - 15:04:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 3-2018
Pozorný_čtenář:
"Nicméně tohle se pokoušet predikovat bez toho, aby byla alespoň velmi zhruba dána výše jízdného právě v té VTR mi přijde dost na pytel.
"

Tak ono o tom může dost napovědět třeba SLDB 2021. Třeba podle SLDB 2011 vyjíždělo z Ústeckého kraje do Prahy do škol a zaměstnání přes 13 tis. lidí. Já jsem přesvědčený, že ten počet nadále roste (stejně jako se tam stěhují tisíce lidí, co si to mohou dovolit, kteří nám pak v kraji chybí). Ale samozřejmě zdaleka ne všichni budou VRT využívat...

Pozorný_čtenář:
"BTW ... řešit mizernou situaci celých regionů dojížděním do Prahy je podle mého názoru řešení úplně na pytel. Jediným skutečným řešením je vytvořit podmínky, aby byly dostatečné možnosti uplatnění v těch regionech. Ovšem i tak nám zůstává problém s těmi, kteří se do práce zrovna nehrnou. A jejich počet v uvedených regionech nebude nezanedbatelný ... a nevypadá, že by klesal, spíš naopak.
"


A máte prosím nějaký recept na zlepšení možností uplatnění v regionu s výchozí pozicí, jakou má Ústecký kraj? To území prostě nemá potenciál, aby zde v horizontu příštích dejme tomu 10-20 let vznikly tisíce pracovních míst pro osoby s vyšší kvalifikací (a vyššími mzdovými nároky). Ale v tomto časovém horizontu může vzniknout VRT (alespoň některé úseky), která ty lidi pohodlně a rychle dostane alespoň do té Prahy.

A lidi, co se do (legální) práce nehrnou: 5 tis. dávky v hmotné nouzi + doplatek na bydlení + (případně) příspěvek na děti + min. 10 nezdaněných tis. práce na černo. U spousty profesí to alespoň donedávna bylo víc, než dostanou v legálním zaměstnání, které bude obnášet vyjížďku někam do PZ Triangle. S růstem mezd ale i tahle skupina bere (alespoň prozatím) za své. A když jim nabídnete +10 tis. a k tomu dostupnost zaměstnání cca do hodiny od bydliště, tak se třeba i mezi nimi pár klientů VRT najde... (nadsázka)
Pondělí, 23. dubna 2018 - 15:54:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 131
Registrován: 8-2017
která ty lidi pohodlně a rychle dostane alespoň do té Prahy.

To je možná fajn pro to Ústí. Ale vůbec ne pro tu Prahu.

A k tomu předtím ... že již dnes do Prahy dojíždí mraky lidí, i z Ústecka, je samozřejmě pravda. Kolik z nich by ale začala pro to dojíždění využívat VTR bude zcela zásadně ovlivněné tím, na kolik je ta sranda přijde. Mám velkou obavu, že pokud jízdné ve VTR bude podstatně vyšší, tak si to většina z dojížděčů nebude moci dovolit. A pokud výrazně vyšší nebude, tak je otázkou, kolik bude daňové poplatníky stát provoz VTR na dotacích.

Píšu že je to otázkou, a to zcela záměrně, protože opravdu netuším jaký je poměr mezi náklady na VTR a její provoz oproti "běžné" železnici, která do toho UnL dnes vede.

Ještě doplnění ... To území prostě nemá potenciál, aby zde v horizontu příštích dejme tomu 10-20 let vznikly tisíce pracovních míst pro osoby s vyšší kvalifikací ... protože tohle jsem tak trochu přehlédl. V horizontu 10 let na žádnou VTR u nás nevěřím ani smykem, a co se týče těch 20 ... tam je ta šance samozřejmě vyšší, ale zase bych to s tím optimismem nepřeháněl:-). Takže bude možná lepší si zkusit vyřešit místní problémy na místě a nespoléhat na zázraky "by MD/SŽDC".



(Příspěvek byl editován uživatelem pozorný_čtenář.)
Pondělí, 23. dubna 2018 - 16:02:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16356
Registrován: 5-2002
Wagon: Nicméně jsou profese, kde budou potřeba stále lidské zdroje
Já bych hlavně nestavěl robotizaci a lidské zdroje proti sobě.

je to většina personálu zdravotnických zařízení
Překvapivě zrovna ve zdravotnictví má "robot" v podobě expertního systému své místo - nemá problém si "vzpomenout" i na diagnózu, se kterou se daný lékař v reálu nikdy nesetkal, takže ji od studií úspěšně zapomněl.

A i mistra šéfkuchaře ještě dlouho nezastane robot.
Nezastane, ale doplní - viz výše. Zrovna ty kuchyňské roboty jsou poměrně samozřejmou věcí už mnoho desetiletí.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 16:05:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16357
Registrován: 5-2002
PČ: Takže bude možná lepší si zkusit vyřešit místní problémy na místě a nespoléhat na zázraky "by MD/SŽDC"
Asi tak. Když jezdím do Alp (ať už na lyže nebo na pěšárnu), nedá se přehlédnout, co malejch a středních firem tam všude funguje.
Tohle je potřeba nějak znovu oživit a ne vymejšlet, jak vozit lidi každej den sem a tam.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 16:18:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 350
Registrován: 10-2005
Hajnej:
"PČ: ...co malejch a středních firem tam všude funguje.
Tohle je potřeba nějak znovu oživit a ne vymejšlet, jak vozit lidi každej den sem a tam."
Máš sice naprostou pravdu, ale po ráně soudruha nejkrásnějšího presidenta máš totální zpřetrhání tradice a kontinuity na straně jedné (což jsem si detailně zdokumentoval ve vlastní rodině) a ve spojení se schopností české byrokracie (posilované, ne že ne Radku soft experty s adjektivy) totálně doprasit do absurdna kdejakou jinak celkem rozumnou implementaci (a navíc přidat něco z vlastní autonormotvorby) na straně druhé, to na nějaké oživení moc nevidím.[sad]
Pondělí, 23. dubna 2018 - 16:26:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2568
Registrován: 12-2007
Hajnej: Roboti budou pomocníci v řadě profesí, a to jak ve zdravotnictví, tak i v pohostinství a i v dalších službách. Nicméně pořád budou potřeba v těchto profesích lidé. Jistě robot dejme tomu vymění povlečení u ležících pacientů, nadzvedne je z lůžka, ale asi těžko zavede infuzi. Souhlasím s tím, že roboti anebo spíše počítače zlepší diagnózu jednotlivých nemocí, lépe zaznamenají průběh léčby, ale zase bude zapotřebí lékař, aby dle získaných poznatků stanovil další průběh léčby. Roboti provádějí operace, ale vždy na ně dohlížejí lékaři. Taktéž si dovedu představit robota, co oloupe a nakrájí zeleninu anebo maso ale zase konečnou podobu jídla určí člověk. Čili souhlasím s tím že v řadě odvětví robot pomůže lidem, ale ještě desítky let je zcela nenahradí.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 16:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 12-2017
Robota, který vymění povlečení na posteli, kde leží člověk nebo který připraví maso tak, že za něj bude někdo ochoten dát 150 Kč (zamyslete se nad tím co jíte - něco se prostě na těch jatkách řeže "samo" už teď a u něčeho to nikdy nepůjde) tu ještě dlouho neuvidíme. Především stojí majlant, aby to bylo schopné nahradit člověka, musí to mít "nohy" a taky pracovat rychle. A roboti na jednoduché úkony (podávání věci) pracující relativně samostatně jsou dnes v řádech 10 mega.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 17:18:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1691
Registrován: 6-2016
"Když jezdím do Alp (ať už na lyže nebo na pěšárnu), nedá se přehlédnout, co malejch a středních firem tam všude funguje"
Sleduju též, zejména v Itálii. A dodám, že to provozují na sakramentsky malém až stísněném místě. A mají tam kupodivu i betonárky, které jsou u nás (alespoň v Černošicích) fuj, protože těžba říčního štěrku jistě hubí miliony vzácných živočichů[rofl]
Pondělí, 23. dubna 2018 - 19:08:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8122
Registrován: 4-2003
Tak především z Alp se nedá moc dojíždět a ti co tam nechtí zůstat se odstěhují. Taky se v Rakousku lidi stěhují 2,5 krát víc než v ČR. V Podunají se dojíždí o 106, stačí se podívat jaký je provoz na Westbahn.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 23. dubna 2018 - 20:18:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12224
Registrován: 8-2004
Viajero:
Většina na soft pozicích v bující státní správě a na podobných pozicích v privátu, jejichž vznik byl vynucen kreativní normotvorbou těch prvních.
honzaklonfar:
Jsou obory, kde Ti je ovládání libovolné CNC mašiny k prdu... Zedník, instalatér, elektrikář, podlahář, etc.
Zato pilník a bruska/flexa v šikovných rukách dokáže zázraky všude.

Oba souhlas.
Pozorný_čtenář:
"Kolik z nich by ale začala pro to dojíždění využívat VTR bude zcela zásadně ovlivněné tím, na kolik je ta sranda přijde. Mám velkou obavu, že pokud jízdné ve VTR bude podstatně vyšší, tak si to většina z dojížděčů nebude moci dovolit. A pokud výrazně vyšší nebude, tak je otázkou, kolik bude daňové poplatníky stát provoz VTR na dotacích."
To je velmi případná otázka, která tu na fóru občasně rezonuje už několik let...
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 23. dubna 2018 - 21:22:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16362
Registrován: 5-2002
Wagon: Nicméně pořád budou potřeba v těchto profesích lidé ... ještě desítky let je zcela nenahradí
To taky netvrdím - já nevim, co furt kdo má s tou přihlouplou barvotiskovou představou humanoidních strojů, co dělají úplně všechno...

ale asi těžko zavede infuzi
Zato ji pak bude dávkovat tak pečlivě a neúnavně, jak žádnej člověk nedokáže. A o tom to je.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 21:38:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 3-2018
Pozorný_čtenář:
"Mám velkou obavu, že pokud jízdné ve VTR bude podstatně vyšší, tak si to většina z dojížděčů nebude moci dovolit. A pokud výrazně vyšší nebude, tak je otázkou, kolik bude daňové poplatníky stát provoz VTR na dotacích.
"

Já také předpokládám, že jízdné ve VRT bude vyšší. Ale je otázka o kolik. Studie, co jsem viděl k VRT operují s velmi optimistickým stanovením poměrně nízké ceny na základě vysoké přepravní poptávky (a vysokých tržeb). Stát také nejspíše bude tlačit na co nejvyšší návratnost a proto bude chtít maximalizovat využití VRT/RS tratí, což násobně vyšší ceny nejspíše neumožní. Ale věřím, že řada cestujících do toho prostě nějaké peníze navíc dá, když jim to přinese třeba 60 minut denně k dobru.

Já bych byl spíše skeptický k dennímu dojíždění z Brna do Prahy (a naopak) a podobně vzdálených relací, a to právě z cenových důvodů. V té relaci se vzdálenost bude muset nějak projevit (byť tam bude konkurence s jinými přepravci a mody) a tam by to mohlo být oproti tomu Ústí násobně dražší.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 21:41:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2570
Registrován: 12-2007
Hajnej: No nejsem si jist, zda robot bude infuzi dávkovat pečlivě a neúnavně. Jistě, pokud už bude mít člověk zavedenou infuzi do žíly, tak bude moci vyměňovat infuzní roztoky, nicméně asi ještě dlouho bude trvat, než ji správně zavede vrtícímu se pacientovi a to tak, aby se dobře trefil do žíly.
Obecně já se nebojím, že robotizace bude znamenat obrovský pokles pracovních příležitostí, snad možná tak za 100 let. Ale robotizace usnadní řadu prací, umožní provádět i to, co lidé nejsou schopni dělat anebo to nechtějí dělat, pravděpodobně hodně omezí práci v továrnách, ale ve službách ještě dlouho bude hlavním činitelem člověk. A tím bych skončil s příspěvky o robotizaci.
Pondělí, 23. dubna 2018 - 21:54:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 3-2018
PČ: Takže bude možná lepší si zkusit vyřešit místní problémy na místě a nespoléhat na zázraky "by MD/SŽDC"
Asi tak. Když jezdím do Alp (ať už na lyže nebo na pěšárnu), nedá se přehlédnout, co malejch a středních firem tam všude funguje.
Tohle je potřeba nějak znovu oživit a ne vymejšlet, jak vozit lidi každej den sem a tam.

Pánové, vy máte ale romantické představy o regionálním rozvoji. [kladivo]

Nebavím se o nějakém alpském venkovu v zemi, která má to štěstí, že se kontinuálně bez velkých zvratů rozvíjí minimálně od války. Bavím se o starém průmyslovém regionu, kde jen v těžbě uhlí zmizelo od r. 1990 100 000 pracovních míst, další desetitisíce v textilkách, chemičkách, apod. To území je ekonomicky vydrancované, skoro všechny strategické funkce (sídla firem, vývoj, služby pro firmy) jsou v Praze či zahraničí a s tím samozřejmě souvisí omezená nabídka pracovních pozic pro vysokoškoláky a obecně pro vyšší příjmové skupiny zaměstnanců. Mladí a kompetentní tak odcházejí pryč a ty vaše malé a střední firmy nemá kdo zakládat a rozvíjet. Nehledě na to, že tento stát navzdory deklaracím o podpoře MSP těmto firmám spíše hází klacky pod nohy a jde na ruku velkým hráčům typu Agrofertu.
V tomto území mnoho zázraků s řešením místních problémů na místě neuděláte. A proto potřebujete i zázraky "by MD/SŽDC"
Pondělí, 23. dubna 2018 - 22:13:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8124
Registrován: 4-2003
Kristepane. to k čemu povede automatizace a nebo jaký povolání pofrčí v roce 2030 či 2040 nikdo neumí predikovat. To by totiž někdo musel umět predikovat strukturální změny. Což dneska nikdo neumí, protože jakýkoliv predikce jsou postavený na podmíněné extrapolaci minulého chování.

A ze stejnýho soudku je to že někdo ví, který profese jsou správný. Ve skutečnosti nic takovýho neexistuje. Zajímavý je, že se toho spousta i jinak inteligentních lidí drží asi tak stejně jako "zaručených investic do zlata".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 23. dubna 2018 - 23:04:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2572
Registrován: 12-2007
RadekŠ: Investice do zlata sice nemusí nic moc přinést, na straně druhé zpravidla zase člověk tolik neztrácí. Měna může být znehodnocena, cena akcií na burze může propadnout, ale zlato si určitou cenu vždy drží, protože je celosvětově využitelné, a to nejenom ve šperkařství, ale třeba také v průmyslu. A nelze hledat nějaké extra velké surovinové zdroje týkající se zlata ve světě. Investice do zlata je bezpečná investice pro ty, kteří se bojí znehodnocení mě anebo cenných papírů.
Smithers
Úterý, 24. dubna 2018 - 07:04:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 592
Registrován: 12-2007
Wagon: Hajnej má nepochybně na mysli infuzní pumpy, které jsou dávno v rutinním provozu. Dávkují přesné množství (ne od oka systémem počítání kapek, jako sestra) a v případě problému zařvou. Kdyby měla na všechno nonstop dohlížet sestra, tak nebude dělat nic jiného.
Úterý, 24. dubna 2018 - 08:12:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8125
Registrován: 4-2003
Investice do zlata sice nemusí nic moc přinést, na straně druhé zpravidla zase člověk tolik neztrácí. Měna může být znehodnocena, cena akcií na burze může propadnout, ale zlato si určitou cenu vždy drží,

Znovu, už asi po padesátý: Nic takovýho neexistuje. To je přesně stejný jako s tou byrokracií, kterou zvyšují kulturní antrologové a bambilion podobných věcí. Ale je to tak zažraný do hloubkymorku kostí, že nikoho vůbec nezajímají data.[crazy]

PS?: Já jsem tu otázku úmylně položil blbě abyste se nachytal. Diskutovat investiční instrument bez toho aniž byste řešil důvod a horizont je učebnicový zapřahání vozu před koně. To je ale stejný, jak s tím mýtickým šikovným podlářem,brusičem či lakárníkem, co si vydělá maximálně 35, zatímco z jinýho úhlu pohledu si vydělá jenom 35 a jeho příjem v kombinaci s pracovními podmínkami řadě lidí způsobí upřímné zděšení.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Ythomas_ct
Úterý, 24. dubna 2018 - 09:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2567
Registrován: 10-2009
Ad R.Š.:
Jenže sebelepší učiliště nezabrání tomu, že v době recese a nebo při ztrátě konkurenceschopnosti a odbytu jako první vyhodí podnik výrobní dělníky. Kdyby vyhodil vývojáře či obchodníky, tak to může rovnou zabalit.
To je sice (minimálně částečně) pravda, ale leckde jsme dneska v situaci, že to, co vymyslí vývojář a prodá obchodník (a to mnohdy ještě před tím, než to ten vývojář vymyslí), už pomalu nemá kdo "zhmotnit". Nemluvě třeba o tom, když někde chcete sehnat (dobrýho) kuchaře. A tady to už fakt není jen otázka peněz, ale toho, že lidi prostě tak nějak nejsou...

To že na učilistě jde odpad nepolemizuji to je bohužel fakt.[crazy]
...ale ano, tento (zásadní) problém jsem měl svým předchozím příspěvkem na mysli primárně.

A když jsme u toho školství, tak mě napadá otázka, o čem vlastně svědčí hodnota podílu populace, který dosáhl na vysokoškolské vzdělání? Jestli o jakési "vzdělanosti národa", resp. o (průměrných) dosažených schopnostech jednotlivců, nebo spíš o (průměrné) úrovni toho dosaženého vzdělání...


Ad Johny11:
Ale to je na dlouhé povídání. Klidně někdy někde u něčeho dobrého.
Proč ne, bude-li někdy příležitost... :-)
Úterý, 24. dubna 2018 - 10:05:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2573
Registrován: 12-2007
Smithers: Infuzi lze rozdělit do dvou fází, jednak je to zavedení infuzní jehly do žíly, a zde si dlouho nedokážu představit robota a dále samotné dávkování, což je věc řešitelná bez pomoci lidské síly. A o tom do značné míry míry robotika je, spoustu věcí lidem ulehčí, ale v řadě případů ten člověk bude potřeba, jak pro některé operace, tak i pro kontrolu.
RadekŠ: Každá investice může být více či méně rizikovou, zpravidla investice do spíše virtuální hodnoty má větší zisky ale také větší rizika. Jednou z virtuálních hodnot jsou např. kryptoměny. Zlato virtuální není, pokud samozřejmě nemáte pouze nějaký papír od nějaké pochybné společnosti, že to zlato máte. Čili hodnota zlata se tolik nemění jako u virtuálního zboží. Pokud se týká obecně investic, je dobré odhadnout, jaký asi bude budoucí vývoj. Jistě i ten odhad má jen určitou pravděpodobnost. Nicméně robotika nebo automatizace bude s největší pravděpodobností směřovat jednak do rutinních operací, dále do nebezpečných nebo nepřitažlivých oblastí a také do nových odvětví, které zvýší schopnosti člověka - jedná se např. o využití dronů, robotické mikrooperace apod. Dále robotika povede spíše k ulehčení práce a až nakonec k nahrazení relativně atraktivní práce složitým robotickým anebo samořídícím mechanismem.
Úterý, 24. dubna 2018 - 10:07:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16368
Registrován: 5-2002
Wagon: nicméně asi ještě dlouho bude trvat, než ji správně zavede vrtícímu se pacientovi a to tak, aby se dobře trefil do žíly.
Vy jste fakt umanutej...
Já od žádného robota dnes infuzi zavádět do žily nechci (o tom tu melete pořád jen Vy), pouze konstatuju, že poté, co ji tam ten člověk zavede, to bude ten robot dávkovat líp, než by to dokázal člověk.

Smith: Hajnej má nepochybně na mysli infuzní pumpy, které jsou dávno v rutinním provozu.
Přesně tak.

Kdyby měla na všechno nonstop dohlížet sestra, tak nebude dělat nic jiného.
A přestože tak činit nemusí, je sester pořád nedostatek.
Úterý, 24. dubna 2018 - 10:09:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16369
Registrován: 5-2002
Wagon: Infuzi lze rozdělit do dvou fází
Budíčéééék...!
O tom tu přece mluvím celou dobu, to jen Vy matláte všechno dohromady.