© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Po vzniku Československa v českých zemích pokračoval rakouský systém v podstatě beze změny. Poznávací značky vydávaly jednotlivé okresy, po vyčerpání přidělené série dostaly sérii další. V Čechách byla na začátku roku 1921 nejvyšší přidělená poznávací značka OVIII-930, v Praze se začaly vydávat NX pro vozidla autodopravních společností, NVI až NIX ale zatím zůstaly volné. V polovině roku 1922 už byla nejvyšší na registrační úřad přidělená čísla v Čechách OIX-895, na Moravě PII-200, ve Slezsku R-900.
Tabulky civilních poznávacích značek byly dál bílé s černými písmena a číslicemi.
V evidenci vojenských vozidel panoval za Rakouska-Uherska poněkud chaos a proto byla po vzniku ČSR nově všechna vojenská vozidla zaregistrována v Praze a měla tedy i pražské poznávací značky, ale v negativním barevném provedení – bílé na černém podkladě.
V Praze bylo do konce tohoto systému v roce 1932 u automobilů dosaženo série NXXV. Pro některé skupiny vozidel byly vyhrazeny zvláštní série:
Vojenské automobily měly SPZ v negativním barevném provedení a vyhrazeny série NII, NIV, NVII a NIX.
Pro motocykly a motorové tříkolky se vydávala duplicitní číselná řada, v Praze bylo dosaženo série NVII. Byla vyhrazena zvláštní série NVI pro „motodrožky“, dále pak číselná řada NI 1–500 pro vojenské motocykly v negativním barevném provedení. Zbytek, včetně NI 501–999, byly motocykly soukromé.
Po sloučení Moravy a Slezska v roce 1928, byla platnost písmene P rozšířena na celou Zemi moravskoslezskou.
Na konci platnosti systému, na počátku třicátých let, již bylo používání římských číslic, zvláště v Čechách, zcela neúnosné. Čísla jako OLXXXVII-789 byla velmi obtížně čitelná a tak bylo nutné zavést nový systém.
Na Slovensku a Podkarpatské Rusi byla situace po vzniku ČSR odlišná.
Všichni majitelé motorových vozidel na Slovensku museli nejdříve svá vozidla zaregistrovat u policejního ředitelství v Bratislavě a dostali bratislavské poznávací značky dle původního uherského systému: červené P a trojmístné číslo. V roce 1922 byla automobilům přidělena čísla v rozsahu P289 – P700. Později však byl na Slovensku systém upraven podobně jako v české části ČSR. Slovensku zůstalo přiděleno původně bratislavské červené P (takže na Slovensku a na Moravě existovaly stejné PZ, lišící se jen barvou P) Po vyčerpání čísené řady byly přidávány římské číslice psané též červěně.
Obdobně všichna motorová vozidla na Podkarpatské Rusi byla zaregistrována u policejního ředitelství v Užhorodě. Poznávací značka se skládala z písmen PR a čísla 1 až 999. Po vyčerpání číselné řady byla použita římská číslice I. Centrální evidence na Podkarpatské Rusi, na rozdíl od Slovenska, vydžela až do roku 1935.