naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » starší články

Články (starší články)

Ve všech rubrikách je celkem 389 článků.

Omezit výběr na území


27. 11. 2006, Lukáš Soukup, Petr Möller
Nové Scanie si vyzkoušely jízdu vlakem

Nové Scanie si vyzkoušely jízdu vlakem Přeprava kamionů po železnici u většiny z nás asociuje především vlak Ro-La. Ovšem logicky je samozřejmě nutné i v rámci Evropy přepravovat nezanedbatelné objemy nově vyrobených nákladních vozidel z míst výroby k jednotlivým zákazníkům. Z pohledu Česka se takovéto přepravy po železnici uskutečňovaly především z míst výroby nákladních vozidel – v první řadě šlo o tradiční značky jako Avia, Liaz a Tatra.


24. 11. 2006, Tobiáš Fuks
Vysoké ceny železniční dopravy ničí transsibiřský kontejnerový transit

Vysoké ceny železniční dopravy ničí transsibiřský kontejnerový transit Letos se konala již 15. konference Koordinační rady transsibiřských přeprav (Coordinatig Council of Transsiberian Transportation, CCTT), jejímž hostitelským městem bylo tentokrát litevské hlavní město Vilno. Jejím hlavním tématem bylo zvýšením cen RŽD, které těžce zasáhlo transsibiřský kontejnerový transit, který nyní bojuje o své přežití. S touto skutečností ostře kontrastují objemy ruského exportu a importu.


21. 11. 2006, Mervyn Sterneck
Svědek zapomenutého času

Svědek zapomenutého času Věřte, nevěřte... Tak nějak by asi bylo nejlepší začít tento článek. Představte si, že máme na našem obvodě areál, který je téměř 10 hektarů velký, od roku 1873 na něm stojí hala, která je velká neuvěřitelných 1,5 hektaru, od doby svého vzniku až do dnešních dnů slouží stále stejnému účelu a přitom není vidět. Zní to neuvěřitelně, že ano. Ale všechno je to pravda. Řeč je o areálu a hlavní hale bývalých Železničních opraven a strojíren Praha-Bubny.


9. 11. 2006, Jan Bonev, Petr Kapoun
Odklony útočí III: Uhlí přes Velenice

Odklony útočí III: Uhlí přes Velenice I v roce 2006 se na našem území vyřádily povodně. Na konci března zasáhly takřka celé území a na několika místech došlo i k přerušení železniční dopravy. Nejhorší situace byla na jihu Moravy a v přilehlé části Rakouska. Dne 3. 4. tam došlo z důvodu zatopení trati k zastavení provozu na tepně Břeclav – Wien. Dálková osobní doprava byla odkloněna přes slovenské Kúty, Devínskou Novou Ves a Marchegg.


4. 11. 2006, Lukáš Soukup, Michal Váňa, Jan Vašíček, Jindřich Volf
Kolejová vozidla na kolejích

Kolejová vozidla na kolejích Kolejová vozidla jsou sice určena k jízdě po kolejích, ale čím dál častěji se při jejich expedici od výrobce uplatňuje silniční doprava. Tento trend je především patrný – slovy drážní legislativy – u vozidel pro dráhy speciální, tedy především u vozidel pro městskou hromadnou dopravu, ale nejen zde. V neprospěch přepravy po železnici oproti silniční dopravě hovoří především tyto faktory: pro jakoukoli přepravu neschváleného vozidla na vlastních kolech...


3. 11. 2006, Jan Zukal
Současnost vojenské vlečky na někdejší letiště Bechyně III

Současnost vojenské vlečky na někdejší letiště Bechyně III V souvislosti s cvičením STRONG CAMPAIGNER 2006, konaném ve vojenských prostorech Hradiště (Doupov) a Boletice proběhlo také několik zajímavých žeezničních transportů vojenské techniky AČR. Jeden z nich se týkal i vlečky na bývalé vojenské letiště Bechyně u Sudoměřic u Bechyně. Vlak, sestavený z 22 vozů řady Smmp, jednoho řady Res a jednoho řady Bc pro doprovod odjel ze Sudoměřic do prostoru VP Hradiště začátkem října.


31. 10. 2006, Jan Bonev
Nová práce pro staré „bobiny“

Nová práce pro staré „bobiny“ V říjnu 2006 došlo k zajímavému přesunu prakticky celé řady 141 z DKV Ústí nad Labem do DKV Olomouc. Trať č. 301 Olomouc – Prostějov – Nezamyslice v posledních letech rozhodně netrpěla fádním provozem. Kromě jiných se zde často objevovaly posunovací „žehličky“ nebo prastaré „nulkové bobiny“. Situace se zajímavě posunula v roce 2003, kdy po tříměsíčním zkušebním provozu pražské jednotky 451.037+038...