naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 2. 12. 2023
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » vozidla » avant

Avant

text a neoznačené foto: Vít Hinčica
vloženo: 13. 5. 2010

Jak jsme slíbili, tak plníme. Opět to totiž budou španělská Pendolina (a nejen ona), kterým se dnes podíváme na zub.

Cesta k Pendolinům ale nebude jednoduchá, protože nás nejdříve čeká pohled do let minulých, kdy se Renfe jako první na světě rozhodly zavést model vysokorychlostní dopravy na střední vzdálenosti, kterou samy označily za „kyvadlovou dopravu“ (lanzaderas). Na svět se tato kyvadlová doprava vyklubala ani ne půl roku po otevření vysokorychlostní trati Madrid – Sevilla...

 • AVE, Talgo 200 a AVE Lanzadera

  První kapitola se věnuje počátkům kyvadlové dopravy na španělských vysokorychlostních tratích, kterou tehdy charakterizovaly spoje AVE Lanzadera. Popsán je vývoj jejich provozu a komerční úspěchy, v průběhu let nezadržitelně směřující k nezbytnému pořízení nových vozidel, určených přímo pro tento segment trhu. Zmíněn je i provoz vlaků kategorie Talgo 200.

 • Řada S-104 Renfe

  Další kapitola se věnuje podrobnému popisu jednotek řady S-104 Renfe včetně jejich výroby. Text je doplněn množstvím fotografií.

 • Avant

  Ve třetí kapitole je zevrubně rozebrán vlastní provoz jednotek řady S-104 na všech relacích a pozornost je věnována i změnám v produktech Renfe, které přinesly dopad do provozu předmětných souprav. Obrazem je přiblížena podoba většiny stanic, které Avanty obsluhují.

 • Řada S-114 Renfe; závěr

  Poslední kapitola popisuje nesmělý nástup další generace vozidel v podobě čerstvě dodaných jednotek řady S-114 z rodiny Pendolin 4. generace.diskuse k článku

založit diskusi