© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Česká republika získala od 8. 6. další spojení pravidelným vlakem kombinované dopravy, a to v relaci Hamburk – Lovosice. Spoj bude mít v obou směrech již od začátku 3 odjezdy týdně. Rovněž jako v případě vlaku Lovosice – Duisburg jde o vlak určený pro vnitrokontinentální kombinovanou dopravu a jde opět o produkt operátorů Bohamiakombi a Kombiverkehr. V tomto konkrétním případě je vlak ukončen v terminále Hamburg Billwerder, tedy v jednom z terminálů, jenž je součástí DB Netz, a který je provozován společností DUSS, a je určen primárně pro vnitrokontinentální zásilky. Tento terminál je především využíván jako HUB mezi Skandinávií a Německem a okolními zeměmi. Z Billwerderu je možné pomocí železničních trajektů z přístavů Kiel, Rostock a Lübeck spojení přímými vlaky kombinované dopravy např. do Arsta, Gävle, Norrköppingu, Hallsbergu, Sundsvallu a Osla.
Na české straně je vlak ukončen v Lovosicích. Zde je v současnosti poněkud paradoxní situace, neboť zde vedle sebe existují dvě překladiště. V jednom případě se jedná o překladiště firmy INTRANS, které má pronajaté firma TRANS-SPED-CONSULT. Toto překladiště přímo sousedí s bývalým překladištěm Ro-La vlaků, které patří Českým drahám. Prakticky přesně před dvěma lety odsud vyjel poslední vlak Ro-La do Drážďan. Od té doby se zde téměř nic nedělo, s jednou krátkou výjimkou, kterou vyvolaly letošní dubnové povodně. Vysoký stav vody na Labi si vynutil částečné vyklizení překladiště Maersk Intermodal Terminal (MIT) v areálu Českých přístavů v Mělníce. Z důvodů jeho omezené kapacity tak byly mezi 1. až 8. dubnem zpracovávány vlaky z a do Rotterdamu v Lovosicích a to jak na překladišti INTRANS, tak především na bývalém překladišti Ro-La. Za tímto účelem sem byl dokonce z Mělníka přesunut jeden stacker, jak ukazují i následující snímky.
Nicméně ČD se rozhodly aktivně vstoupit i do oblasti provozování překladišť, tedy do oblasti, kterou prakticky vyklidily již jejich předchůdkyně ČSD v roce 1988 vyčleněním společnosti ČSKD-Intrans. ČD si tedy nyní za tímto účelem pořídily použitý stacker, sloužící původně na překladišti RCA v Linci, který poté krátce sloužil v Žilině pro potřeby nové automobilky KIA. Vlak z Hamburku je tak zpracováván na ploše původně určené jako shromaždiště kamionů, čekajících na najetí na soupravu Ro-La. Současně ovšem bude část vlaku zpracovávána i na sousedním překladišti firmou TRANS-SPED-CONSULT, tedy především zásilky v nádržkových kontejnerech.
První vlak přijel z Hamburku do Lovosic za účastí médií krátce po 13. hodině. Vytížení tohoto vlaku bylo zajištěno pouze zásilkami pro firmu Hangartner. Tato firma zajišťuje v Česku logistické služby pro výrobní závod Lego na Kladně. V tomto konkrétním případě jde o přepravu dílů z Dánska do kladenského závodu, která byla dosud realizována zcela po silnici. Firma Hangartner je ovšem specializována na kombinované přepravy, takže využití železnice v úseku Hamburk – Lovosice nepředstavovalo větší komplikaci z hlediska jejího vybavení. První vlak tak byl ložen 11 výměnnými nástavbami C745 a 12 kombi-návěsy. Kromě těchto zásilek se předpokládá především vytížení tank-kontejnery, které jsou v této relaci přepravovány v současnosti formou vozových zásilek, a do budoucna samozřejmě dalšími zásilkami v relaci ČR/Slovensko – Německo/Skandinávie. Obdobně jako v případě vlaku do Duisburgu není zatím zajištěno dostatečné vytížení spoje, opět se tak počítá v náběhové fázi s finanční podporou a to tentokrát jak z německé strany, tak i z nově schváleného českého podpůrného programu. Tato podpora může trvat maximálně 3 roky, resp. bude ukončena po dosažení dostatečného vytížení vlaku.