© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Na hlavní trati z Alamedy do Puerta Montt je na 65km úseku Victoria – Temuco provozována osobní doprava, kterou zajišťují dieselové jednotky TDL (Tren Diesel Ligero). Tyto jednotky byly v počtu čtyř kusů odkoupeny od španělských drah, které provedly jejich modernizaci ještě před tím, než je do Chile vyslaly.
Dieselové jednotky byly uvedeny do provozu dne 6. prosince 2005 za účasti tehdejšího chilského prezidenta a na rozdíl od současnosti byly nasazeny na podstatně delší, 376 km dlouhý úsek Temuco – Puerto Montt, který zvládaly za přibližně šest a půl hodiny. Původní dva denní páry spojů byly od 28. prosince 2005 doplněny o třetí pár jedoucí v úterý, čtvrtek a neděli, přičemž v sobotu se jednotka, která tento pár měla na starosti, zhostila ještě kratšího zpátečního spoje Osorno – Puerto Montt (na téže trati). Prodej jízdenek nebyl podmíněn rezervací sedadla, což při velkém zájmu o jízdu způsobovalo cestujícím nepříjemnosti, proto se 4. ledna 2006 provoz na dva dny zastavil, aby se od 6. ledna znovu spustil, avšak již s prodejem jízdenek určených konkrétním místům a navíc již bylo možno rezervovat jízdenky přes telefon. Spolu s tím ale došlo ke zrušení spoje Osorno – Puerto Montt.
Od 27. března 2006 došlo k prodloužení spojení na úsek Victoria – Temuco – Puerto Montt, které korespondovalo s otevřením železničních dílen ve Victorii. Ve Victorii a Temucu byly zajištěny přípoje na přímé spoje Temuco – Alameda, nicméně kvůli infrastrukturním pracím v okolí Chillánu a jiným důvodům bylo 16. července 2006 od garantování přípojů upuštěno.
Od 2. října 2006 byl obnoven spoj Osorno – Puerto Montt a zavedl se spoj Victoria – Temuco – Gorbea (také na trati Alameda – Puerto Montt). V té době se vynořil projekt na zahájení dieselového provozu v trase Victoria – Temuco – Valdivia, jenže po větvi Antilhue – Valdivia, která z hlavní trati vychází, se žádný spoj neprojel a ta tak čeká již více než 20 let na pravidelnou osobní železniční dopravu.
Příchod dieselových jednotek na trať Temuco – Puerto Montt zavdal mnoha příslibům do budoucna, úsek byl totiž dlouhou dobu bez pravidelného osobního provozu a před svým opětovným zprovozněním byl podroben milionovým investicím (zejména se rekonstruovaly stanice a například v Puerto Montt byla dokonce zřízena nová), nicméně dnes se již jezdí pouze v úseku Victoria – Temuco, když jsou v nabídce tři páry denních spojů, z nichž jeden nejezdí o víkendech a svátcích. Jízdní doba mezi těmito dvěma koncovými body činí v obou směrech přesně hodinu a sedmnáct minut. Tím, že spoj plní funkci příměstské dopravy, byl svým provozovatelem, společností FESUB Concepción S.A., pojmenován jako „Regional Victoria Temuco“. Původně jezdily mezi Victorií a Temucem jednotky řady AES, nicméně, jak již bylo řečeno, proud v trolejovém vedení se mezi Chillánem a Temucem nakonec vypnul a cenná svrchní infrastruktura se pak začala s pomocí vnějších činitelů rozkládat.
Z původně čtyř odkoupených jednotek, označených v Chile ev. č. 501–504, ke kterým měly pro obsluhu relace Victoria – Temuco – Valdivia přibýt další dvě, zůstaly v provozu jen tři, když se již několik měsíců po zprovoznění spojů Temuco – Puerto Montt jednotka č. 501 odstavila, aby mohla být jako zdroj náhradních dílů kanibalizována ve prospěch ostatních tří.
V lednu 2014 nebyly žádné zprávy o možném obnovení provozu do Puerta Montt. Infrastruktura není ani za Temucem v nejlepším stavu, pražce jsou dřevěné, koleje zpravidla stykované a celkové parametry úseku Temuco – Puerto Montt nedovolují vlakům dosahovat vysokých rychlostí, což spolu s obecně nízkou přepravní poptávkou po jízdě do jižnějších částí Chile, které jsou už přece jen „koncem světa“, nedává do budoucna dobré vyhlídky.
Jednotka ve stanici Temuco. foto Frronet, Wikipedia | Jednotka poblíž stanice Quillén. foto Williamarturo, Wikipedia |
Přímé vlakové spojení mezi Alamedou a Chillánem vypravované obousměrně dvakrát denně, to je produkt TerraSur, dříve nazývaný jako „EFE Chillán“ a do roku 2006 jako „TerraSur Chillán“. Minulost tohoto spojení se začala psát 2. prosince 2001, kdy státní dopravce EFE nahradil na dané trati jednotky staršího data modernizovanými španělskými jednotkami ex-RENFE řady 444. Španělských vlaků bylo mimochodem zakoupeno deset, přičemž při první objednávce na pět kusů byla v požadavcích jediná třída (druhá), zatímco u druhé objednávky již figurovaly třídy dvě. Nicméně i vlakům z první dodávky se dodatečně přidala první třída, a tak se do provozu mohly začít nasazovat bez rozdílu. Je ale třeba podotknout, že v Chile začal dopravce první třídu pojmenovávat stejně jako Španělé, tedy Preferente, zatímco druhou třídu označil jako Salón.
Přibližně ve stejnou dobu došly ze Španělska do Chile lokomotivy řady 269.9 a také několik vozů série 10.000 (po přestavbě vedených v Chile jako řada D-160), které se od 1. prosince 2003 nasadily na spoj „TerraSur Temuco“, jenž se po projetí úseku Alameda – Chillán prokousával do San Rosenda, kde se stočil do Lajy (totéž San Rosendo a tatáž Laja jako v případě Biotrénu, avšak vlak nejezdil oklikou přes Concepción, nýbrž po přímé vnitrozemní trati), odkud se pak dostal do Victorie a Temuca. Roku 2006 se sice spoj přejmenoval na „EFE Temuco“, nicméně v provozu se již příliš dlouho neudržel, protože úděsný stav trati za Lajou, načatý již de facto o kilometr před tím v San Rosendu, nedovolil dopravci nabízet atraktivní cestovní časy, a ten se jej rozhodl zrušit. V letní sezóně 2008 sice bylo nabídnuto cestujícím noční spojení vyjíždějící ze Santiaga v pátek a navracející se z Temuca v neděli, od března 2008 se už ale do Temuca žádný osobní vlak s výjimkou některých vybraných dnů nepodíval. Od roku 2009 až do počátku roku 2013 nebyl mezi Alamedou a Temucem vypraven vůbec žádný osobní vlak, teprve loni v létě se odehrál comeback sezónního nočního spojení, které se však omezilo na několik málo párů spojů a v letní sezóně 2014 zatím nenašlo pokračování.
Od 31. března 2007 dále skončil provoz přímých vlaků Alameda – Chillán – Concepción – Talcahuano-El Arenal (připomínáme, že tato stanice je také součástí Biotrénu), které byly až do 27. února 2010 nahrazovány spoji TerraSur, na které v Chillánu obvykle navazovaly autobusy ve směru Concepción. Mezi 6. říjnem 2008 a 5. lednem 2009 existoval spoj „TerraSur Express“, který byl mezi Alamedou a Chillánem s jedinou mezistanicí, Talcou, nejrychlejším spojem na trati. Od 5. ledna do 2. února 2009 nebyly spoje TerraSur kvůli zlepšování zabezpečovacího zařízení vypravovány vůbec a nahrazovány byly v úseku Alameda – Talca jinými typy vlaků, na které navazovaly autobusy z/do Chillánu.
Od druhé poloviny února 2009 bylo v nabídce sedm párů spojů Alameda – Chillán, z nichž některé byly prodlužovány s pomocí autobusových přípojů až do Concepción. V případě vysoké poptávky byly využívány jiné španělské „ojetiny“, a sice výše představené lokomotivy řady 269.9 a vozy série 10.000.
Zemětřesení z 27. února 2010 vážně poškodilo železniční infrastrukturu a teprve 21. dubna 2010 bylo možné spoje TerraSur zavést alespoň do Curicó. V polovině května 2010 se spoje protáhly do Talcy a teprve na jaře 2011 se mohly navrátit až do Chillánu. V lednu 2014 byly v nabídce pouze dva páry denních spojů TerraSur (ranní a večerní), po dokončení stavebních prací v okolí Santiaga (viz kapitolu Metrotrén a Expreso Maule) a některých rekonstrukčních aktivit podél trati se dá očekávat mírné posílení nabídky spojů.
Spojení TerraSur končilo vždy v Chillánu, protože trolejové vedení, dotažené kousek za město Temuco, bylo od proudu před pár lety odpojeno a to se pak začalo stávat terčem sběračů kovů, kvůli čemuž je již nemožné, aby se do Temuca ještě někdy přímé vlaky v závislé trakci vypravovaly. Přímé vlaky tažené mezi Chillánem a Temucem dieselovou lokomotivou do Temuca prakticky nejezdí, a jak bylo už řečeno o pár odstavců výše, loni se tam vrátily po pěti letech nečinnosti jako sezónní spoje. Praxe však byla taková, že v Alamedě se na soupravy konvenčních vagonů nasadila lokomotiva elektrická, za kterou následovala lokomotiva dieselová, jež se vlaku ujímala poté, co se elektrická lokomotiva v Chillánu od vlakové soupravy odpojila.
Jízda spoji TerraSur není nijak výrazně zajímavá, vlak jede obvykle rychlostí vyšší než 100 km/h, maximálně dosahuje 160 km/h, podél trati se rozprostírá téměř monotónní krajina – v nejbližším okolí pole a louky, případně dálnice, a na obzoru téměř vždy nějaké ty vrcholy hor a kopců, obvykle málo olesněných. Interiér soupravy je průběžně čištěn mopem uklízecí četou, vozy prochází stevard či stevardka s pojízdným minibarem. Průvodčí pomáhají při nástupu a výstupu se zavazadly a průběžně osobně upozorňují cestující na to, kde a hlavně kdy mají vystoupit.
Vlak je řazen tak, že první vůz (62 míst) a druhý vůz (74 míst) ve směru Chillán jsou třídy Salón, třetí vůz pak kombinuje bistro oddíl s třídou Preferente (35 míst). Třída Preferente se od třídy Salón odlišuje zejména zásuvkami a jiným uspořádáním sedadel (2 + 1 místo 2 + 2), která jsou navíc pohodlnější a dají se celá rozevřít až do úhlu 140°, zatímco sedadla ve druhé třídě jsou polohovatelná jen ve své sedací části.
Zakoupení jízdenek je možné přes internet, nebo na přepážce, vždy jsou však vydávány na jméno (respektive na identifikační průkaz). Mimo cenové rozlišování mezi dvěma třídami jsou k dispozici ještě promoční tarify, které lze využít jak při nákupu na internetu, tak i na pokladně. Pokud je kontingent výhodnějších jízdenek nevyčerpán, může cestující dostat na pokladně levnější jízdenku i těsně před odjezdem spoje. Zajímavé je to, že jízdenky na místa do uličky nabízí dopravce ve třídě Salón za nižší cenu – důvod je nicméně jasný, dálková železniční doprava není v zemi tak populární a silnici nemůže při svém malém geografickém záběru jakkoli výrazněji konkurovat, a proto je třeba lákat na jízdné.
Roku 2012 EFE ještě přistoupila k zavedení víkendového páru (v pátek do Chillánu a v neděli zpět) nazvaného jako „Terrasur Salón Total“, který je veden jednotkami 444 ex-RENFE, jež prošly v Chile dodatečnou modifikací. Tato úprava spočívá v eliminaci první třídy a barového oddílu a zmenšení prostoru na nohy ze 49 (Preferente), resp. 36 cm (Salón) na 26 cm, díky čemuž byla kapacita jednotek navýšena na 250 míst. Pro rozlišení pak EFE začala označovat spoje vedené jednotkami beze změny vnitřního uspořádání jako „TerraSur Tradicional“.
Ke zvýšení atraktivity železnice by jistě přispělo, kdyby byly stejně jako v minulosti zavedeny přímé spoje ze Santiaga do Concepción, které by se i při mírné rekonstrukci a elektrifikaci úseku Chillán – Concenpción uživily podstatně lépe, neboť by byly konkurenceschopné rychlostně. Současný stav, kdy cestující musí v celkem nevýznamném Chillánu přestupovat na autobusy vyjíždějící z poměrně vzdáleného autobusového nádraží, totiž dráze body nepřidává (přímá autobusová návaznost již není poskytována). Stejně tak by bylo žádoucí, aby se spoje z Chillánu prodlužovaly do regionálně významných středisek Temuco a Los Ángeles, přes která trať do Puerto Montt vede a do kterých vlaky ještě před několika lety běžně jezdily. Nicméně s ohledem na limitované finance dostanou v následujících letech přednost projekty zaměřené na příměstskou dopravu.