Diskuse » Archiv 2018 » Autobusy a trolejbusy » Pražské autobusy » Archiv diskuse Pražské autobusy do 17. 09. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Pražské autobusy do 17. 09. 2018

dolů
   autor příspěvek
Tučňák
Sobota, 08. září 2018 - 22:39:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2099
Registrován: 6-2013
Je to tak, dneska byly akce v Čelákovicích a Hostivicích, akorát ty srdcaři. [happy]
Tučňák
Neděle, 09. září 2018 - 08:10:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2100
Registrován: 6-2013
A vyražte někdo na půjčenou SORku CDS Náchod u Aboutů, většinou bývá na 146.
Soukromníci byli vždycky zajímaví, pořád se něco děje, je co fotit a co sledovat. Tak uvidíme, nuda rozhodně nebude, mazec je to už teď. [vypravci] Já včera odlovil 9008. Seznam autobusů je parádní věc, z fotek se dá vysledovat i nasazení, nejdřív linka Příbram - Strýčkovy, pak Penam a teď je dispoziční, jo?

(Příspěvek byl editován uživatelem Tučňák.)
Kejvačka
Neděle, 09. září 2018 - 14:08:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2234
Registrován: 10-2004
Tučňák: Jo, náhradní vůz zpravidla pro 461/21 + 461/24.
Karosa řady 700 - nejlepší autobus
Francesco
Neděle, 09. září 2018 - 14:10:51  
Neregistrovaný host
Tučňák: Co arrivího asi ten červeňák v Letňanech celé léto zálohoval?
Tučňák
Neděle, 09. září 2018 - 15:15:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2101
Registrován: 6-2013
To je ironie, na severu by se taky něco našlo. [lol]
Neděle, 09. září 2018 - 19:16:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 5-2007
Nevíte, proč všem PolKostakum nefunguje celý víkend orientace BUSE? Je sranda, jak mají všichni za oknem na papírech ty linkové orientace napsaný tužkou.....[lol]
Neděle, 09. září 2018 - 20:05:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 5-2012
Mpilat: OIS přes víkend (a patrně i zítra) nefungovalo všem dopravcům, kteří mají kasy Mikroelektronika. Kromě Polkostu jde ještě o OAD Kolín, Valentu a Slezáka.

Vzhledem k tomu, že to nebylo nic plánovaného, tak musela přijít v těch lepších případech na řadu tužka, viděny byly ale i vozy bez označení linky. Výjimkou je vůz 1802, kterému se to zázračně vyhnulo.
9555
Neděle, 09. září 2018 - 21:34:36  
Neregistrovaný host
ZABEZPEČENÍ PROVOZU p. xxxx :

1/ Změny v dopravci: linky 163, 228, 264 - přechází na ARRIVU;

DP má nové linky: 165 - Háje, 199 - Malešice, 247 - Radotín, 248 - Radotín, 263 - školní spoj na Průhonický háj;

Změněné linky: 108 beze změny, Klíčov to jezdí, protože máme vozy, 124 - zkrácena a v Kb, 134 - prodloužena a je na ní příplatek za službu bez pitné vody, 229 - prodloužena do Uhřiněvsi;

4/ Znovu jsme se vrátili k personálním otázkám. Vedoucí oznámil, že není problém lidi nabrat, ale udržet si je. To koneckonců vidíme my sami. Ale obecně se dá vysledovat, že vždy když byl nedostatek lidí obecně, byla velká fluktuace;

5/ Z řad četařů zazněly poznatky na základě osobní zkušenosti a vyslechnutí názorů nově příchozích řidičů. Jejich požadavky na jedině krátké směny, jedině nové klimatizované vozy, možnost jen některých linek nebo dokonce se objevil řidič, že se nebude žádné linky učit, to je záležitost DP. Co já jsem se ale setkal, tak noví řidiči si to projíždějí právě v placené době a každou projetou linku mu přítomný řidič ve službě potvrdí na formuláři, že na lince byl;

6/ Bylo předloženo znění zápisu připomínek ze schůze s odbory. Tohoto zápisu se marně dožaduji, protože stejně končí vše na jednání Provozní komise, akorát to tam vidím poprvé. Hlavně, že já vždy okamžitě odbory na nástěnce informuji. Některým to posílám osobně. V těchto připomínkách zazněla kritika dlouhých směn. To vedení potvrdilo a ihned také vysvět-

lilo možnost řešení a dodržení 8. hodinové směny. Ale ty zbytky z těch dlouhých směn musí pak někdo odjezdit a to má řešení jedině roztržením směn, vytvářením daleko víc šejdrů a tím vzniká potřeba více řidičů. Zkrátka začarovaný kruh. Mimochodem směn delších než 11 hodin je cca 5 - 6%. Delších než 10 hodin, včetně šejdrů, je cca 26%. Otázkou je, pokud je nesprávně sestavený diagram, kde je např. třikrát po sobě směna v délce 11 hodin a následuje ještě záloha, kde ji řidič vyfasuje počtvrté. Pak je třeba se ozvat a diagram upravit. Zde je prostor pro jednání z titulu našich četařů;



2 - 9/201

Čeká nás 8. - 9. 9. NAD X-26, 14. - 16. 9. kongres lékařů, 22. 9. DOD na garáži Řepy - bude potřeba 30 řidičů, 28. - 30. 9. NAD ze metro X-C + NAD za ČD Kladno. Bude potřeba na jednotlivé tři dny 58/41/41 řidičů.

Ve dnech 1. - 7. 10. NAD za ČD Kladno - prac.den / SO,NE - 15 / 10 řidičů;

2/ Na "hrbáče" byl dán ROPIDEm nový seznam linek, kam mohou být nasazeny. O víkendu to bude méně, takže ostatní vozy zůstanou doma. Bylo v této souvislosti řečeno, že ROPID při svých požadavcích vůbec nezajímá nějaké provozní problémy jako zajištění pitné vody, bezpečnostních přestávek, překlady linek apod.;
6131
Neděle, 09. září 2018 - 21:54:01  
Neregistrovaný host
Ad bod 2/: kam vlastně hrbáči můžou kromě třístovek?
Pondělí, 10. září 2018 - 00:35:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 688
Registrován: 5-2007
Z Brna přišla krize i do Prahy?

(Příspěvek byl editován uživatelem Ms222.)
http://www.veselykrokodyl.webnode.cz
music production DJ´s

OZVUČENÍ AKCÍ OD 1200,- ZA AKCI!
OBJEDNÁVKY A INFORMACE NA ČÍSLECH:
DJ´S:720 685 305
KAPELA:776 597 597
Pondělí, 10. září 2018 - 13:11:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 340
Registrován: 1-2012
9555- děkujeme ti za zveřejnění soukromého zápisu z provozní komise nejmenovaného člena, již dříve se řešilo neoprávněně zveřejňování, a dotyčný člen všechny informoval pokud se ještě jednou objeví na netu již nic nikomu posílat nebude. Opravdu děkujeme!!!!!
Pondělí, 10. září 2018 - 13:18:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 341
Registrován: 1-2012
955 co ty jsi za dobytka!!!! Kopírovat cizí práci je pěkná prasárna!!!
Pondělí, 10. září 2018 - 21:59:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 12-2007
Ms222:
"Z Brna přišla krize i do Prahy? "
V Praze byla už dříve. Jen Brno jí přiznalo a učinilo nějaké kroky ke zmírnění (zlikvidování bude trvat ještě dlooouuuho).

9555:
"5/ Z řad četařů zazněly poznatky na základě osobní zkušenosti a vyslechnutí názorů nově příchozích řidičů. Jejich požadavky na jedině krátké směny, jedině nové klimatizované vozy, možnost jen některých linek nebo dokonce se objevil řidič, že se nebude žádné linky učit, to je záležitost DP. Co já jsem se ale setkal, tak noví řidiči si to projíždějí právě v placené době a každou projetou linku mu přítomný řidič ve službě potvrdí na formuláři, že na lince byl;"
Některým požadavkům se ani nelze divit. Přichází spousta nových kolegů, kteří před tím nikde s něčím větším nejezdili. Už jenom vstávání ve tři ráno jim dává zabrat a dost toho mají už po šesti hodinách. Jenže průměrná délka směny je prý 9 hodin a ňáká minuta k tomu (někde v jakési srovnávací tabulce jsem tuten údaj zahlédl). Požadavky jen na některé linky se dají pochopit také - ani rodilí Pražáci celé město neznají, natož přespolní. Některé žádosti se mohou zdát přestřelené, ale třeba klimatizace se už stává celkem standardem... Nový řidič se prostě rozhlédne, zjistí co se po něm chce a co dostane a pak buď zůstane nebo odejde. Udržet nově příchozího, když nic extra oproti jiným nenabízíme, je fakt problém (on je problém už ho k nám vůbec nalákat).

9555:
"6/ Bylo předloženo znění zápisu připomínek ze schůze s odbory. V těchto připomínkách zazněla kritika dlouhých směn. To vedení potvrdilo a ihned také vysvětlilo možnost řešení a dodržení 8. hodinové směny. Ale ty zbytky z těch dlouhých směn musí pak někdo odjezdit a to má řešení jedině roztržením směn, vytvářením daleko víc šejdrů a tím vzniká potřeba více řidičů. Zkrátka začarovaný kruh. Mimochodem směn delších než 11 hodin je cca 5 - 6%. Delších než 10 hodin, včetně šejdrů, je cca 26%. Otázkou je, pokud je nesprávně sestavený diagram, kde je např. třikrát po sobě směna v délce 11 hodin a následuje ještě záloha, kde ji řidič vyfasuje počtvrté. Pak je třeba se ozvat a diagram upravit. Zde je prostor pro jednání z titulu našich četařů;"
Ona není ani tak zásadní ta délka směny. Sice se mi nezdá, že by jen 1/3 směn byla přes 10 hodin, ale o to skutečně nejde. Jaksi se zapomíná, že lidský zdroj (v tomto případě řidič) je stále jen člověk. A toho likviduje spousta věcí okolo - už jen to, že odskočit si nemůže kdykoli a musí vydržet až na konečnou (a tam pak není kam, je jen chemickej, neteče voda - zas je to jen určité % ze všech konečných, ale když tam přijedeš tak Tě nezajímá, že jinde je to lepší). Pak díky dlouhým linkám se výrazně změnil poměr mezi řízením a ostatními činnostmi. Ano, řidič má řídit, ale ... Poslední dobou přibylo dost dlouhých směn. Když ve směně s délkou 11:52 máte dobu řízení 9:38, tak zbývá na vše ostatní jen 2:14. Z toho bude 2x30 minut bezpečnostní přestávka (třeba rozdělené na více části) a 20 minut na přípravu či odstavení vozu. Takže zbývá pouhých 54 minut. Necelá hodina na skoro 12-ti hodinové šichtě, která zbývá na vyrovnání zpoždění, použití záchodu... Jak dlouho to chcete vydržet (třeba takovou směnu se začátkem ve 3:50 a koncem 15:42)?

Pracovní doba řidiče je 40 hod./týden. To lze docílit různými způsoby: 8+8+8+8+8 (=5x8), 10+10+10+10 (=4x10 a den volna navíc) nebo taky 10+10+10+8+8 (tj. celkem 46 hodin a z toho je 6 hodin přesčas, který ne všichni chtějí).
Jahu
Úterý, 11. září 2018 - 11:07:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 798
Registrován: 8-2005
Na "hrbáče" byl dán ROPIDEm nový seznam linek, kam mohou být nasazeny.
Ten seznam by mě taky zajímal. Od začátku září jsem neviděl žádného hrbáče na 130 a 172, přitom to jsou, dle mého názoru, pro tento typ vozu ideální "netřístovkové" linky. A přidal bych klidně další. Bohužel to vypadá, že někdo hodnotí charakter linky jen podle počáteční číslice.

kde v PIDu jezdí garantovaně B952E? Jen MHD Neratovice a na jiných linkách (MHD/PHD) se střídají na různých pořadích? Jde paradoxně o docela rozšířený typ, ale už minimálně půl roku se mi městské Karosy s mechanikou vyhýbají
Garantovaně nevím. Nicméně na 306 se jich poslední dobou vyskytuje na můj vkus až moc (např. #8776, 8786, 8787). Pořadí nevím, s tím se nikdo neobtěžuje vyznačit, mám podezření na 306/4, 9 a něco z 5 až 8.
Úterý, 11. září 2018 - 11:14:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4658
Registrován: 12-2007
MHD Kladno je docela jistota
Martin
Úterý, 11. září 2018 - 20:41:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10329
Registrován: 5-2002
Jahu:
Vzhledem k tomu, že jsou hrbáči vybavené MOSem, je zájem tato vozidla nasazovat primárně na linky 3XX. Z městských linek v pracovních dnech je dovolena právě Vámi zmíněná linka 130.
Petr_k
Úterý, 11. září 2018 - 21:43:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12457
Registrován: 4-2003
No, dokud MOS funguje na principu náhodných výbuchů, tak nemá smysl vypravenost nějak zvlášť hrotit. Ale to je tady pláč na špatným hrobě.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Jahu
Úterý, 11. září 2018 - 22:07:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 799
Registrován: 8-2005
Martin:
Primární účel pořízení hrbáčů pro třístovky nijak nepopírám, ten je jasný. Otázky zní jinak:
Platí stále zákaz nasazování hrbáčů na 301/352 kvůli přejezdům na 174?
Má garáž Řepy výrazně víc hrbáčů, než kolik je potřeba pro pokrytí vypravení ("povolených") třístovek?
Pokud jsou odpovědi na výše uvedené otázky kladné, má stát velká část nových vozů v garáži, nebo je lepší je "uklidit" na vybrané městské linky?
Zvýšilo se od září na ("povolených") řepských třístovkách vypravení o tolik vozů, že již není potřeba hledat městské linky, kam "uklidit" několik ks BN12? (během druhé poloviny srpna jsem potkával až 4x 130 a 1x 172).
Ml636
Úterý, 11. září 2018 - 22:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5902
Registrován: 11-2006
Koukám, že arogance Ropidu vážně nezná míru. Také jsem za poslední dny zaslechl z různých odbornějších kruhů hlasy, že cokoliv, co by mohlo zlepšit pracovní podmínky řidičů, Ropid absolutně nezajímá. Takže to máme zamítnuté různé přestávky, přejezdy, čerpání pauz... A do toho si milý Ropid ještě vydá seznam linek, kam smí Podnik poslat svoje autobusy. Fakt super. Dobře vím, proč se téhle organizaci nemůžu podívat ani na jméno. Ať si tamní čuroprdi zkusí občas režim práce nás, linkových bouchačů, a pak ať konají a melou.
Ono brigádně se hi hi hi ha ha ha jezdí úplně jinak.
Vidím to na sobě, co jsem se do DPP navrátil jako brigoš a postupně jsem "byl rozšířen" až do zprdelního stavu, kdy denně boucháte 10:47, 11:06, 9:58. Do práce v době, kdy ostatní ještě prdí do pece a z práce, když ostatní pomalu jezdí z večírků. A na vaše večírky? Zapomeňte.

Jediné, co můžu prozradit a proč jsem nezůstal jako brigoš, je neklimatizovaný starý vergl, který jediný mě tam drží a v turnusu ho můžu mít prakticky denně, než půjde za půl roku do hutí. Stejně tak jsem blbnul u Štěpánka za poloviční peníze, dokud jsem mohl lítat s Karosou z roku 1989. A to je taky odpověď na další otázku: láska k řemeslu i přes to, jak za h*vno to poslední dobou stojí.

Což by se mělo při hodnocení nově nastoupivších řidičů také zhodnotit. Starý vocas povětšinou totiž odjede všechno a se vším. Naší generaci řidičů ani nenapadne si povyskočit, že chceme nějaké nezámé linky proplatit. Za nás se jezdily linky projíždět ve volnu a člověk může namítnout: toho volna už ani v mých začátcích, před 12 lety, tolik nebylo (i když bývalo to o trochu lepší).

Vůbec se nedivím, že řidiči nejsou. Režim práce na MHD, jaký panuje, je devastující jak fyzicky, tak psychicky a tato degradace není kompenzována ani tím směšným příplatkem, který pánové Gillar a Špička tolik okecávali a který po cílených blokacích vyjednávání nakonec po dlouhé době ubryndli ze svých zlacených koryt. Práce řidiče MHD si v dnešní době ani naše hlavní město neváží.
Jsem toho tak plný a zklamaný, kam se tohle řemeslo a doprava vůbec řítí, že se neskutečně těším na dotazník pro řidiče a anketu, která během října má proběhnout ze strany jakési školy. Svůj anketní list hodlám podepsat, nedojde-li vlivem GDPR k jeho znehodnocení, a děj se vůle boží, na následky nepřikreslené pravdy jsem připraven. Za ta léta života stráveného v městské i linkové a mezinárodní dopravě, ať už v kanceláři, na linkách, za garážmistrovským stolem apod., si myslím, že mám právo na vyjádření neanonymního názoru a jeho obhájení.

P.S. Co jsem vlastně předtím, než jsem si přečetl "neautorizovaný" zápis z jednání (díky za něj, páč nám póvlu se nic z tohohle neřekne, nedejbože aby někdo přišel mezi nás a upřímně řekl "děkujeme") chtěl napsat:
Totálně jsem se zhrozil, že některá pořadí linky 165, mají o víkendech na Hájích i několik pauz za sebou v délce 3!!! (slovy TŘI), nebo 5! (slovy PĚT) minut. Po 50 minutové jízdní době, zajisté víkendových jízdních dobách, takže riziko zpoždění, to bude sotva na obrat.
Natož na obejití vozu, protažení, prokrvení nohou, odpočinku... Z téhle práce se rychle a jistě stává doslova nucené nasazení a trestnice. To nemůže nikdo vydržet. Jestli s tím ten zas*** Ropid, nebo naše laskavé vedení nic neudělá, tak to tam budu nadjíždět na alespoň 5 minut + 3 pauza dle VJŘ a hotovo. A můžete si mě přijít změřit a zkusit mi strhnout korunu.[angry]
Rebel Yell
Středa, 12. září 2018 - 08:49:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2159
Registrován: 12-2007
Ml636: Nejezdil jste na 302 z Letňan/Palmovky do Přezletic? Kdy tam ty karosy skončily? 2012? Díky za odpovědi [wink]
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Jahu
Středa, 12. září 2018 - 09:32:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 800
Registrován: 8-2005
R_1463Úpa: Štěpánek skončil na l. 302 k 31.12.2013.
Pajzák
Středa, 12. září 2018 - 10:41:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2084
Registrován: 6-2015
Milá Liazko, nechci ti do toho kecat, ale nasazení určitého typu vozidel na určité linky je věcí, o které vždy rozhoduje někdo jiný než dopravce. Sice neznám detailně PIDí předpisy, ale v jiných IDSkách je vždy jasně psáno, jaké druhy vozidel se smí na té které lince, resp. spoji, objevit. A za porušení jsou sankce. Takže požadavky ROPIDu, aby dvoudveřové stroje nejezdily tam či tam, považuji za naprosto legitimní. Je to analogie ke garantovaným NP spojům.
Středa, 12. září 2018 - 10:57:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 36
Registrován: 11-2017
se neskutečně těším na dotazník pro řidiče a anketu, která během října má proběhnout ze strany jakési školy

Opravdu věříš v to že tento počin a tvé náměty vně povedou k jakékoliv byť minimální zlepšení situace? Ne nikoho to zajímat nebude je to zastěrka "jen jako že se něco dělá" ale ta problematika nikoho už skoro 30. let nezajímá byť se soustavně prohlubuje tak pořád není důvod jí radikálněji řešit. 99% provozu je zachováno protože se najde pořád dost "blbců" kteří to odjezdí i v nastolených podmínkách což potvrzuje že Vedoucí oznámil, že není problém lidi nabrat, ale udržet si je. takže vlastně pohůdka. Vážím si i sebereflexe pana "5735" ale i takový člověk nemá v postatě sílu nebo pravomoc něco radikálně změnit k napravení stavu.

láska k řemeslu i přes to, jak za h*vno to poslední dobou stojí

Tady pozor aby láska k řemeslu nebyla větší než láska k vlastnímu zdraví a životu. Ale naštěstí si sám dobře uvědomuješ že režim práce na MHD, jaký panuje, je devastující jak fyzicky, tak psychicky Je potřeba z toho vyvodit už trvalé a finální důsledky, a "profesákem" + ostatními náležitostmi k řízení autobusu si podložit leda tak nohu od stolu. byť pro nás jakožto nerkvalifikovaný logr z úřadu práce který si sám všechno tohle platil sám z vlastní kapsy a zájmu je to hodně drahá a smutná podložka..

edit: á už koukám že dorazil všudypřítomný otravný moravský Pajzl, který sice přiznává že Sice nezná detailně PIDí předpisy, ale rádoby sofistikovaně se k tomu vyjádří, a bude řešit nikoliv merit věci tvého příspěvku ale ve stylu výkalu chytajícího se košile-tedy jeho vlastnímu, řešit okrajovou věc typu "kam bude jezdit který zgarb" a kdo má právo to určit. No mě je tohle naštěstí srdečne fuk! Ať si to Ropid a spol posílá třeba do [zadnice] i sním za volantem.
Pajzák
Středa, 12. září 2018 - 11:30:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2085
Registrován: 6-2015
Jo, holt sis měl oba příspěvky rozepsat najednou, nemusel ses divit, schizofreniku.
Středa, 12. září 2018 - 11:35:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 38
Registrován: 11-2017
Pajzl: Tvoje rovina uváh o tom že každý kritik současných poměru = jedna tatáž osoba je neskonale zbavná. Něco ti dokazovat nemá ale vůbec smysl. Tak honem ještě něco vyblej jen ať to tu je.. [lol]
Pajzák
Středa, 12. září 2018 - 11:41:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2086
Registrován: 6-2015
Doby, kdy mi z tebe bylo na zvracení, už skončily, teď už se jen směju. Takže promiň, nemám nic. S vykyblencama ztrácet čas fakt nechci.
Středa, 12. září 2018 - 11:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 11-2017
Přesto sis svou vágně urážlivou reakci nedokázal odpustit. [rofl] K vánocům se ti tedy složímě na nějaký kurz sebeovládání a snad už se polepšíš, a nebudeš reagovat nuceně na záležitosti do kterých ti nic není, a o kterých (už z titulu své "funkce") naprosto nic nevíš. [crazy]
Středa, 12. září 2018 - 12:03:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3414
Registrován: 9-2007
Docela se divím, že i přes situaci, jaká aktuálně u DPP s řidiči vládne, s tím vedení nic nedělá. To je snaha pražskou dopravu úplně rozházet, nebo se jen zkouší kam až se podaří zajít? Paradoxně je dnešní situace na trhu práce přesně tak opačná, jak vypadají pracovní podmínky u DPP a ač lásku k řemeslu chápu, sám jsem práci v podobném stavu (předlouhé směny s minimem odpočinku, málo peněz, furt pryč) opustil, abych se zachránil před úplným zblbnutím, co v situaci, kdy je člověk většinu týdne v práci a není za to náležitě odměněn, dřív nebo později nastane. On z té situace někdy zaměstnavatel ani nemůže, neboť se musí přizpůsobit tomu, že je nedostatek (schopných) lidí a musí malovat oběhy pro méně lidí, než kolika by to bylo příjemné, ale zároveň by měla být na místě snaha si ti lidi získat normální cestou, ne si vrtat koleno nabíráním řidičů odněkud z Balkánu s vidinou, že si vystačí s ještě menším platem, než bere současný řidič. Pro spoustu firem je často těžké si něco takové uvědomit, ale snaží se o to, což mi o DPP a jiných firmách v PIDu zrovna nepřijde. Tam se snaží spíš o opak, což je teda neuvěřitelné.

Jinak pár postřehů z Prahy:

- 4505 se drží na 158, vídám ho téměř denně a občas se mi zadaří se s ním svézt [jidlo] předevčírem jsem viděl 4506 na 201, ale to je spíš náhoda, než pravidlo.
- někteří obyvatelé Prahy jsou ještě blbší, než jsem si myslel. Do prázdné 4505 (dva sedící lidí v NP části) se začne zadními dveřmi soukat téměř imobilní důchodce s taškou na kolečkách. Místo zcela logického usazení v prostorné NP části se začne soukat do schodů a nápad vzít svou tašku na kolečkách nahoru do chodbičky k prvním dvojsedadlům a zablokovat s ní přístup do zbylé zadní části autobusu ho přešel ve chvíli, kdy zjistil, že tu tašku do schodů vlastně neunese. Neumím si takový způsob uvažování vysvětlit, obzvláště ne u Crosswaye s uspořádáním 1+1 v NP části. [crazy][crazy][crazy][crazy][crazy]
- zastávka Nádraží Čakovice se přesouvá za křižovatku do nově zbudovaného zálivu s Kasselskými obrubníky. Teď jen zbývá, aby 158 jezdila alespoň co 15 minut s odjezdy z čakovického nádraží v obou směrech v 07/22/37/52 a není třeba nejen lávky z Nových Letňan na nádraží, ale ani zbytečné železniční zastávky u Lesoparku.
Pajzák
Středa, 12. září 2018 - 12:08:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2088
Registrován: 6-2015
Pokud je něco vágní, těžko to může být urážlivé. Ale to asi nelze vysvětlovat někomu, kdo je intelektuálně takto nízko.
Středa, 12. září 2018 - 12:24:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 11-2017
Vantju: Mýslím že nejen DPP dělal celá desetiletí vše proto aby se do podobné situace dostal.. Moderní víra s nadějí ke klukům tzv "z východu" už je jen zbožným přáním na záchranu celé vzniklé situace, která jí ale nevyřeší. Nicméně tvrdím že není ještě zdaleka personálně tak zle, takže se přikláním k názoru jen zkouší kam až se podaří zajít. Pořád je víc než dost i nových a novějších lidí kteří se v nastolených podmínkách snaží fungovat. Těch co pamatují lepší časy už přirozeným starnutím populace ubylo, a tak vlastně ti nový a novější nemají srovnání. A pokuď nezažili nic lepšího než současný marast v mnohých ohledech, tak jim to připadá daleko víc ok, než starým mazakům co odešli nebo se to snaží dokodrcad do důchodu.
Firem kde je nejen personální politika jiná i v PIDu pár je. Nedávno jsem potkal třeba letitého Kačera u Valenty, a nemohl si nového zaměstnavatele vynachválit i za cenu pro něho delšího dojíždění.
Petr_k
Středa, 12. září 2018 - 17:14:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12459
Registrován: 4-2003
Valenta je stejná křivácká slibotechna jako všichni ostatní (čest výjimkám). Hromady krásných keců, jak to bude růst, jak to bude krásný a jak to bude fungovat samo ke vší spokojenosti, a pak, když má začít plnit, co nasliboval, schová se jak malej. A když se hodláte zařídit bez něj, tak začne s pomluvama a podrazama. Ale některým almužnářsko-lokajským povahám to asi vyhovuje...
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Středa, 12. září 2018 - 20:57:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1971
Registrován: 12-2007
almužny_forever_1:
"Nicméně tvrdím že není ještě zdaleka personálně tak zle, takže se přikláním k názoru jen zkouší kam až se podaří zajít."

A kdy podle Tebe tedy bude "tak zle"? Mně se spíš zdá, že už nyní zašli dál než bylo záhodno a teď se hledá jak z toho ven.
Připomíná mi to někdejší logo jednoho moravského dopravce, kterému se přezdívalo "žížaly v křeči".
Středa, 12. září 2018 - 21:10:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 11-2017
5735: až budou personální výpadky DPP ve větší míře, zatím nejsou avizované žádné nebo zveřejňované takže vypravujete 100%. Samozřejmě uznávám ze tvá osoba do toho vidí u DPP díky svému zařazeni a odbornosti víc takže tve poznatky zde respektuji a rad si je přečtu. Ale i z tvých příspěvku je znát ze DPP už valí voda do bot.
Nesni
Středa, 12. září 2018 - 21:35:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1817
Registrován: 6-2014
Tučňák:
"půjčenou SORku CDS Náchod u Aboutů"
Dnes odpoledne spatřena jako 203.
Středa, 12. září 2018 - 21:47:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1972
Registrován: 12-2007
almužny_forever_1:
"5735: až budou personální výpadky DPP ve větší míře, zatím nejsou avizované žádné nebo zveřejňované takže vypravujete 100%. Samozřejmě uznávám ze tvá osoba do toho vidí u DPP díky svému zařazeni a odbornosti víc takže tve poznatky zde respektuji a rad si je přečtu. Ale i z tvých příspěvku je znát ze DPP už valí voda do bot."

Dík za odpověď.
V tento okamžik je to tak, že k výpadkům z důvodu nenastoupení řidiče zatím nedošlo.
Vždy se to podařilo nějak zachránit (šotouši si určitě už dávno všimli nejrůznějších záskoků za jinou garáž). Ovšem někdy už to bylo hodně na hraně.
Asi nekritičnější byl zatím únor. Tam už docházelo k nevypravení operativních záloh a občas za některého řidiče musel zaskočit dispečer ve službě.
Špatné je, že bez trvalé výpomoci brigádníků a řidičů z volna by už dávno spousta spojů vůbec nejela.
Pajzák
Středa, 12. září 2018 - 22:05:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2098
Registrován: 6-2015
5735:
"Špatné je, že bez trvalé výpomoci brigádníků a řidičů z volna by už dávno spousta spojů vůbec nejela."
On existuje v republice dopravce, co by to bez vyjmenovaných zvládal?
Středa, 12. září 2018 - 23:06:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1973
Registrován: 12-2007
Pajzák:
"5735:"Špatné je, že bez trvalé výpomoci brigádníků a řidičů z volna by už dávno spousta spojů vůbec nejela."
On existuje v republice dopravce, co by to bez vyjmenovaných zvládal?"
No, možná nějakej Franta z Dolní Lhoty, jenž si jezdí se svým autobusem sám. Ostatní už jsou na tom hůře.
Nenamítám nic proti občasné výpomoci. Ovšem mít postavené každodenní vypravení na masivním zaměstnávání brigádníků/z volna už dobré není.
Pajzák
Čtvrtek, 13. září 2018 - 05:14:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2100
Registrován: 6-2015
5735: Měl jsem samozřejmě na mysli linkového dopravce, ne soukromníčka s pár vozy a řidiči k nim.
Čtvrtek, 13. září 2018 - 11:00:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5232
Registrován: 2-2004
MI636: Omlouvám se, ale musím reagovat. Od roku 2015 ROPID výrazně snížil objem věcí, které v rámci tvorby JŘ u DP vyžaduje, konkrétní oběhy si vždy dělá DPP sám. Pokud přijde od DPP žádost o jakoukoli úpravu, tak jí, pokud to jen trochu jde, odsouhlasíme, i když má třeba vliv na podobu JŘ. Jen pro příklad z posledního měsíce. První žádost byla o možnost zřídit pauzy na 192, aby tam vůbec nějaké byly, protože je ten bus hodně rozježděný. Takže jsme okamžitě vyjednali u Prahy 1 možnost vynechat dva spoje a od září je úprava zavedena. V Radotíně pauzy také nevycházely ideálně, takže jsme odsouhlasili místo pravidelných hodinových intervalů na 246 posuny, aby se tahle věc zohlednila. Současně jsme akceptovali změny kvůli potkávačkám nad Radotínem. Ne vždy se to podaří, my to musíme jít projednat na ty městské části, pokud to má vliv na nějaké spoje. Ale vždy se o to snažíme.

Už v lednu jsme na letošní rok měli rozplánované mírné snížení výkonů a právě část odborářů DPP s námi v médiích vyběhla, že řidičům chceme brát šanci si vydělat na přesčasech. Takže v předvolebním roce kvůli tomu přibyly žádosti na navýšení výkonů. Úplně nesmyslně, protože před tím jsme vedení města dlouhodobě vysvětlovali, že situace s řidiči se zhoršuje. Jedna aktivita vašich odborářů (části) tu snahu úplně zabila. A město řeklo, OK, řidičů je dost, jdeme přidávat... Abychom nějak dokázali přidat bus do Radotína, Dejvic a Malešic, ubrali jsme vozy na 137 a chtěli bychom se od 10. prosince u DPP z hlediska řidičů dostat na nižší počty, než byly nutné před prázdninami.

Pokud jde o seznam hrbáčů, tak to je právě o tom, že jsme se snažili společně s DP vytipovat linky, kde tyto vozy budou moci jezdit. Na spoustě linek měly zásadně negativní odezvu. Bohužel se pořídily proto, že DP potřeboval z hlediska celostátní legislativy obnovovat kvůli stáří vozidel, s tím prostě nemohl nic dělat, tak musel při nedokončení soutěže na standardy vyčerpat celou opci na hrbáče. A logicky na řadě míst z nich nebyli už při zkouškách nadšení.

Tak jsme si sedli a řekli si, kde to bude OK a ta vozidla se využijí. Pak DP požádal o aktualizaci seznamu a přidání možností jejich vypravení o víkendech, takže jsme přidali další linky a pokud přijde další žádost, tak se tím znovu budeme zabývat. Cíl není buzerovat DP, ale zajistit, aby vozidla jezdila tam, kde to nebude mít dopad na řadu stížností směrem k DP. Prostě to není ideální vozidlo a DP by ho v případě normálního vývoje jiných soutěžích v takovém počtu prostě nepořídil.

Dva roky všude poukazujeme na to, že řidičů je málo, že je práce náročná a že už ani zvýšené platové ohodnocení není motivací pro lidi se do takové práce pustit. V lednu jsme protáhli omezení provozu do 12. ledna, aby bylo možné si pro víc řidičů vzít dovolenou. A že je potřeba ze strany města tlak na růst výkonů ubrat. A schytali jsme to od části odborů DP i od vedení DP, co si to dovolujeme, že situace je nadmíru výtečná. Tak jak se pak máme vedení města bránit, když požaduje a schválí další výkony?

Každá změna se nejprve dává ke schválení na DP. Pokud vedení DP neschválí, že něco odjezdí, tak vůbec taková úprava nejde do schválení do Rady a do realizace. To platí pro autobusy, tramvaje i metro. A dokonce, když to jde do Rady, znovu to jde k připomínkám na DP a znovu je možné to zamítnout. Neexistuje nic co bychom mohli jako ROPID dopravcům vnutit ve stylu, jezdi a mlč. Prostě to nejde. Pokud DP městu potvrdí, že to či ono odjezdí, tak to dostane. Ale pokud to pak má vliv na délku přestávek, protože na to třeba nejsou řidiči, tak ani město ani ROPID toto neovlivní.

Každý dopravce má právo požádat kdykoliv o snížení výkonů. My žádost vezmeme na městské části, odůvodníme a výkony půjdou dolů, i kdyby to měl být rozsáhlejší zásah. Sami to po zkušenosti z ledna udělat nemůžeme, protože řidičů je přece dost a my jsme si dovolili neodůvodněně zasáhnout...

Opravdu nás mrzí, že se na schůzkách s odbory do zápisů dostávají věci, které nejsou pravdivé. Zvláště když pauzy a změny oběhů řešíme průběžně a s obrovskou snahou vyjít vstříc. Když na poradě se strojvůdci metra zazní, že pásmo do Letňan muselo být zrušeno kvůli ROPIDu a přitom šlo o memorandum MČ a DP mohl kdykoli napsat, že zatím nezajistí, protože pro to má ty a ty objektivní důvody, tak to pak člověk nechápe. Nemá smysl na nás svádět, že nepomůžeme, když v případě snahy o pomoc (v oblasti výkonů) dostaneme veřejně exemplárně za uši, co že si to dovolujeme.
Web zdarma
Pátek, 14. září 2018 - 06:46:18  
Neregistrovaný host
Tak teď nekdo lže,Martine.Diky za odvahu a odpověď,7012 už jistě snazivě hlási Vaši troufalost svemu pohoří.😂[zadnice]
Pátek, 14. září 2018 - 08:01:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4663
Registrován: 12-2007
A bude hůř.

On je DP takový stát ve státě a jeho bojkot některých standardů je poměrně známý.

V jistém spisku sem si přečetl že by Stč kraj chtěl na výběr jízdného a pokut pro celý PID určit nezávislou firmu mimo DP a včera sem se dozvěděl že DP spustí prodej jízdenek ve vozech mimo MOS. A včil mudruj.

Takže je klidně možné že jedno oddělení schválí prodloužení do Letnan protože si to politici přejí aniž by se druhého oddělení zeptalo zda na to jsou lidi.

Ostatně nedávná událost s jistou linkou okolo Nádrodního divadla celkem ukázala jak komunikace město - Ropid - DP funguje
Pátek, 14. září 2018 - 13:50:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5233
Registrován: 2-2004
Já jen dodám, že naše jednání s kolegy z DPP jsou vždy vstřícná a vždy nějaké řešení najdeme. Někdy se něco nepovede, někdy si třeba nerozumíme, někdy máme jiné názory, ale vždycky si je vysvětlíme a pokud obě strany mohou, tak se snaží vždy vyhovět. Každá má ale svá omezení. Obě organizace jsou v určité formě řízené městem a obě mají své úkoly. V tomto ohledu to má DPP daleko složitější, protože je to prostě obrovská firma. A pak je logické, že při tom počtu lidí se u všech témat formou tiché pošty šíří některé informace zkresleně, nebo s jistou formou zloby na někoho. Někdy oprávněně, někdy méně. To je ale normální.
watslaw
Pátek, 14. září 2018 - 17:54:19  
Neregistrovaný host
@Martinové:
Můžu se zeptat, jak ROPID stanovuje minimální časy na vyrovnání zpoždění na konečných?

Osobně bych čekal, že se vezme statistika z mpvnetu, a zvolí se to tak, aby 99% spojů stihlo obrat i s cca 2 minutovou rezervou na případnou řidičovu návštěvu WC. A že požadavek na tento minimální obratový čas je kromě časů odjezdů vstupní požadavek při jednání s dopravci o ceně a obězích.

Ale všiml jsem si u linky 240 na Hájích (minimálně kolem) 7:30-8:00, tedy době, kdy už bývají znatelné kolony, a navíc v kalendářní době, kdy jsou rozvrtané Běchovice, tak že i když náhodou 240 přijede na výstupní včas, pokračuje hned do nástupní a jede zase zpět na Černý Most. A když nepřijede včas, tak se často stává, že z počáteční stanice Háje jedou dva spoje třeba v minutovém rozestupu za sebou (a před tím samozřejmě díra).
nereg.pozorovatel
Pátek, 14. září 2018 - 18:17:45  
Neregistrovaný host
Oběh vozu není (naštěstí) věcí, do které ROPID může DP mluvit. Z logického hlediska je oběh věcí dopravce, protože je to věc, která zásadně ovlivňuje jeho ekonomiku provozu, která ROPIDu může být ukradená. Věcí ROPIDu by mělo být (a bohužel není) nedodržování zákonem stanovených norem při slepování si oběhů. Škoda, že ROPID nedohlíží na "veřejně známé" fakty o porušování přestávek, délek směn, přestávek mezi směnami, atd. právě u SD. Snad jeden příklad za všechny. ČSAD Polkost. Ale samozřejmě nejen tento dopravce. Začátek směny ve 4 ráno, konec ve 23 hod, další den nástup v 5 a konec .... Prosím pěkně - jeden řidič.
Otrok kulaté lopaty
Pátek, 14. září 2018 - 19:36:46  
Neregistrovaný host
Pokud by se začali v DP dodržovat zákonné přestávky jak mají, tak ve špičkách doprava zkolabuje. Naštěstí to nikdo nehlídá a hodně řidičů jezdí do zblbnutí.
Pátek, 14. září 2018 - 20:37:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 342
Registrován: 1-2012
Web zdarma- nechápu tuto reakci. O ničem jsem nepsal, jen se mi nelíbí že někdo kopíruje práci nekoho jiného, o moji práci nejde.
nereg.pozorovatel
Pátek, 14. září 2018 - 21:25:57  
Neregistrovaný host
No ono je hlavně potřeba rozlišovat rozdíly v pojmech: plánovaná přestávka (nebo doba řízení, atd.) a skutečná …. S klidným svědomím mohu tvrdit, že DPP (a domnívám se, že i drtivá většina městských dopravců v ČR) má plánované přestávky, odpočinky, atd. rozvržené správně. Bohužel, mnohdy vlivem silné IAD, nehod by se to mohlo porušit. Ale, pokud se řidič obrátí na dispečink, že má mít právě bezpečnostní přestávku nebo, že potřebuje na toaletu, tak určitě nikdy nenastalo, že by mu dispečink DPP řekl, že to nelze. U délky směny, resp. doby řízení v tomto případě zákon hovoří o PLÁNOVANÉ době, takže na to, co jsem popisoval výše také myslí. Bohužel, někteří soukromí dopravci (z různých důvodů) už to plánované mají v rozporu, a to je rozhodně špatně! Zde by ROPID měl provádět kontroly a řádně postihovat. Kontroly nejen papírové, ale i faktické. Viz obcházení předpisů, kdy se mění výkaz a ve skutečnosti je to stále týž řidič.
watslaw
Pátek, 14. září 2018 - 22:40:25  
Neregistrovaný host
nereg.pozorovatel: možná jsem byl špatně pochopen. Nejde mi o to, kdo vytvoří oběh. Ale protože pokud by dopravce (a v tomto případě jde o Arrivu, ne DPP) měl dané jen odjezdy z konečné, tak mu vyjde nejekonomičtější si to zoběhovat právě bez přestávek. Proto by měl ROPID stanovit, že (ať si to dopravce klidně zoběhuje jak chce) oběh bude konstruován tak, aby výsledný oběh (ať už vytvořený dopravcem, nebo ROPIDem) splňoval to, že i při zpožděních, do kterých se spoj vejde s pravděpodobností 99% (tj. ten vypočtený vyrovnávací čas) a dodržení všech zákonem daných přestávek (včetně "čúracích") odjede spoj z konečné včas. Takže právě z tohoto důvodu by do toho ROPID mluvit měl. Jinak to dopravce udělá s nejmenšími náklady, a dopadne to na řidiče (přestávky), nebo cestují (zpoždění, nepravidelnost), nebo obojí.

Jinak pokud to má dopravce i na papíře tak, že přestávky nevychází, tak byste se měli obrátit na inspektorát práce.
nereg.pozorovatel
Pátek, 14. září 2018 - 23:43:00  
Neregistrovaný host
Ale jo, pochopeno bylo [happy]. I o Arrivě se to ví.
Bohužel se tady dostávají do sporu v podstatě tři subjekty, a to:
a) dopravce = co největší zisk (tj. co nejmenší náklady),
b) plátce = chce mít co nejmenší náklady,
c) cestující = chce mít co nejlepší MHD.
Vítejme v kapitalismu, a) - c) jsou v rozporu, a to vždy vzájemně.
Takže, co s tím? Aha?
Závěr je jasný. Vždy to odnese ten nejnižší v hierarchii, a to buď řidič nebo cestující. Určitě to neodnese Arriva nebo jakýkoliv jiný soukromý dopravce.
Na veřejné dopravce se (téměř v každém městě) plive, ale když se na to podíváme, je to vlastně to nejlepší možné, co může být. A porevoluční zaklínadlo zvané "efektivnost": všichni dnes vidíme, jak to dopadá, když je dopravce "efektivní(=nižší cena)". Podívejme se na společnost RJ. Jezdí za nižší cenu, zaměstnává méně lidí, nemá "záložní vozy". Takže papírová efektivnost je super. Ale když mu chcípne někde mašina/bus, tak se pak všichni diví a křičí, že …. Ale i oni přistoupili a naletěli... Přece je "konec oschlých řízků z domova". A člověk, co křičí, že jezdí na vlastní komerční riziko (zamlčuje studentské slevy a dnes i další....) získá v budoucnu dotovanou dopravu i na železnici.

A na závěr: není horší spor, než, jak bylo výše uvedené: město zřídí "organizátora" a zároveň vlastní svého dopravce. Oba mají zcela opačné zájmy. A tak se organizátor snaží využívat, v souladu se svým zájmem, soukromou sféru …. Tím pádem asi i zcela záměrně přehlíží to, co jakožto organizátor přehlížet nemá, protože přece "Vašek je levnější a nemá problém ….."
nereg.pozorovatel
Pátek, 14. září 2018 - 23:47:07  
Neregistrovaný host
… a ještě k tomu inspektorátu:
[proud][proud][proud][proud][proud]
Ano, i odbory je možné zřídit, aby zaměstnavatel neměl takovou sílu, jak praví každá učebnice na toto téma [proud].

Před lety jsem se to zaměstnancům, již zmiňovaného POLKOSTu, snažil vnutit, že jakožto organizace se zaměstnanci počtu 50+ měli nárok, odpověď: zkusili jsme, pohořeli jsme.

Takže asi tak by se posílala zpráva na inspektorát práce. Všichni se bojí. Takže znovu říkám, tady má fungovat ROPID a kontrolovat, ale, viz výše, proč by to dělal...?
watslaw
Sobota, 15. září 2018 - 00:58:18  
Neregistrovaný host
Minimálně ten plátce by správně měl zastupovat zájmy toho cestujícího, i v tom kapitalismu. Teda ve skutečném kapitalismu by to byl tentýž.
A ten objednatel může v rámci objednávky stanovit takové požadavky, aby se ty co nejmenší náklady dopravce podepsaly co nejméně (minimální obratové časy, počet záložních vozidel skutečně způsobilých k výkonu), úroveň údržby, apod.
Nepletl bych do toho tolik tu ideologii: městský podnik, stejně jako městského organizátora, bude vždy řídit někdo jmenovaný a odvolávaný městem, a se zadáním od města. Všechny problémy jsou zcela analogické (jako organizátor může vybrat dopravce jen podle ceny, tak městský dopravce může vybrat dodavatele autobusů/tramvají jen podle ceny; nebo naopak podle politických konexí (tramvaje 14T určitě nebyly vybrány na nejnižší cenu, a stejně jsou průser))

Jinak zrovna RJ snad celkem záložní vozy má, ne? S tím má problém spíš Leoš.

Odbory často jen politikaří (čest těm, kde to tak není); Ale na inspektorát se můžete obrátit i jako jednotlivec (a možná i anonymně, pokud máte důkazy na papíře, jak jste říkal) zatímco neanonymního členství v odborech, spojeného s další byrokracií, se může leckdo bát)
Sobota, 15. září 2018 - 07:50:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14393
Registrován: 10-2004
Ostré obraty jsou opět vyústěním nedostatku řidičů. Prodloužení obratů znamená lidi navíc.
Sobota, 15. září 2018 - 12:50:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4666
Registrován: 12-2007
Když jsme u toho inspektorátu, tak sem nedávno četl že zástupci jedné obce dali podnět že pilot nad jejich obcí létá s vrtulníkem jinak než by létat měl. Výsledkem bylo že pilot zavolal na obec kde jako maj problém.
Aby to zde nedopadlo podobně.
Sobota, 15. září 2018 - 15:57:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4186
Registrován: 10-2004
Troška historie 20.7.2000

ICQ: 364517937 Skype: Mirek_Zika
Co já? :-)
http://110.rajce.idnes.cz/
Otrok kulaté lopaty
Sobota, 15. září 2018 - 20:30:08  
Neregistrovaný host
Plánované odpočinky v DPP vypadají asi takto: Ve 20:30 si odpíchnete konec šejdrové směny, ve 21:15 příjíždíte domu. Dáte si večeři, sprchu, podrbete se za uchem a ve 23:00 jdete spát. Ve 3:30 vám zvoní budík a ve stavu podobném střední fázi demence na sebe navlečete slušivý stejnokroj. Následně vyrážíte do práce. Ve 4:31 stojíte na výpravně plní nadšení a takhle to s menšími modifikacemi jedete celý týden, měsíc, roky(?), než to s váma mrdne, nebo způsobíte nehodu.
Almuzny forever 1
Sobota, 15. září 2018 - 20:59:54  
Neregistrovaný host
No jo dřív možná ještě tak v době ze které pocházejí fotky ob příspěvek výše se chodiválo ze šejdru v okolo 18-19 max takže se na ne dostat rovnalo se výhře u kulaté lopaty. K tomu menší provoz a celkově méně stresu na pracovišti. Časy se mění dnes už šejdrují u DPP dobrovolně jen šílenci nebo staří pardi kteří dojizdi na tomto zařazeni poslední roky měsíce a dny do důchodu.
nereg.pozorovatel
Sobota, 15. září 2018 - 21:43:18  
Neregistrovaný host
No, ale zase trochu objektivity. Rozhodně ani stabilní šejdrista nemá celý týden, měsíc, roky … tyto dlouhé služby. Ano, samozřejmě je to veřejně známé, že se odpolední špička a šejdry prodloužily a úplně optimální to není, nicméně, to je věcí toho, co vytváří diagramy. Pokud si vzpomenu, jak to bývalo dříve, tak takovéto situace mohly potenciálně nastat u tzv. stabilizačních diagramů, kdy řidič měl stejné pořadí celý týden (po-pá) a následující týden jiné pořadí jiné linky (a to byl třeba jen zatahovák). Bývalo zvykem (a s ohledem na časový fond věřím, že i dnes se k tomu tak přihlíží), že byla-li týden dlouhá směna, následující je krátká.
U klasických šejdrových diagramů se směny mění prakticky každý den, takže situace týdnů, měsíců a roků by přicházela pouze v případě stálého čísla, což dnes prakticky téměř není. A pokud bych to rozpitval do detailu, tak i kdyby to takto bylo týden, tak směna bude cca 8 hodin, tedy šejdr v době: 4:30-8:30 a 16:30-20:30 plus mínus autobus, aby to dalo fond pracovní doby 40 hodin (nevím, zda není náhodou 37,5 hod.). Takže nezapomínejme, že mezi těmi dvěma částmi je 8 hodin, kdy si mohu odpočinout. Pokud by to byla směna třeba 11 hodin, pak pro dodržení fondu bude jezdit řidič jen 4 dny a 3 dny volna … Takže bych si opravdu spíše nestěžoval, neboť jak jsem psal výše, třeba u takového POLKOSTU týden může vypadat i takto (časy orientační, spíše podhodnocené, tj. směna může být i delší):
PO: nástup 6:00 - konec 22:00 mimo domov
ÚT: nástup 4:30 - konec 22:00 mimo domov
ST: nástup 4:30 - konec 6:00
ČT: volno
PÁ: nástup 6:00 - konec 22:00 mimo domov
SO: nástup 4:30 - konec 22:00 mimo domov
ST: nástup 4:30 - konec 22:00 mimo domov
PO: nástup 4:30 - konec 6:00
Toto je reálný "diagram" pro dva řidiče (jeden volno a druhý to celé, co je výše popsané) ve významu krátký a dlouhý týden, takže to u DPP rozhodně špatné není. A o těch všech příplatcích ani nemluvě...
Takže znovu musím konstatovat, že je to věcí současné doby. Dnes také vypínáme pracovní emaily a počítače třeba o půlnoci...
nereg.pozorovatel
Sobota, 15. září 2018 - 21:49:21  
Neregistrovaný host
… a jen dodatek: tím, co jsem popsal výše, v žádném případě nezlehčuji nesmírně náročnou práci řidiče MHD, o to více autobusů a zejména v Praze! Ale nelíbí se mi, když se zbytečně plive špína na DPP, který je k řidičům vyloženě štědrý. Pokud se podívám na průměrný plat 35 tis. Kč a celkový průměrný plat, řadí se to k platům nadprůměrným, což je dobře, protože práce to je náročná. Ale jsou ještě náročnější práce, viz záchranáři a hasiči, kde na tom budou hůř … A to je teprve otročina, která je nedoceněná.

Jo a ještě k těm zálohám RJ [proud]. Ano, v Praze na Smíchově nebo Zličíně má rezervní vozy, ale nemá zálohy. Tj. že by mu stála mašina třeba v Třebové. Takže když se něco podělá, tak jsou cestující kde...? A proč je to? Protože přece pan majitel nebude držet "živé zálohy", protože to jsou náklady navíc. A jak je zmiňován Leoš, no tak to je vůbec kapitola sama pro sebe. Ten to chudák bere stále a stále za špatný konec.
Neděle, 16. září 2018 - 17:06:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 45
Registrován: 11-2017
Protože přece pan majitel nebude držet "živé zálohy", protože to jsou náklady navíc

Samozřejmě že ne, jako každý spravný sockapitalista současné doby uvažuje v rovině toho že "až to příjde", tak se to "nějak udělá" (přitom se tajně modlí aby to nepříšlo..), a když se "to nijak neudělá" tak dobře ví že svět a kola se točí přece dál. Maximálně se sveze po nějakém chudákovi rozumějte provoznímu zaměstnanci na premiích - což je vždy to nejednodužší, následně pak naříkat do medíí že "bůůů nemám lidi, bůů nemůžu expandovat" ... Doprava už dávno není uvažována prvořadě jako služba pro cestující, ale činnost pro generování zisku nebo sání dotací. Cestující jsou na předposledním místě - pod nimi je ještě provozní personál. [proud]

Ale jsou ještě náročnější práce, viz záchranáři a hasiči, kde na tom budou hůř … A to je teprve otročina, která je nedoceněná.

Samozřejmě, ale utěšovat se tím že se má někdo někde hůř není nikdy cesta vedoucí ke zlepšení osobní sitace. Zaměstnanci z jiných oborů musí bojovat o své koryto sami, stejně jako my - všichni jsme v (soc)kapitalismu, a v něm každý sám za sebe - to učí děti už na prvním stupni zš dnes [wink] Proto se můžeme nějakým trapným nářkům o nenažranosti jen smát.
watslaw
Pondělí, 17. září 2018 - 09:15:27  
Neregistrovaný host
Orky:
"Ostré obraty jsou opět vyústěním nedostatku řidičů. Prodloužení obratů znamená lidi navíc."
Ne. Resp. objednatel může reagovat na tento nedostatek i jinak, než zkracováním obratových časů v době zácp (rušení zbytečných výkonů, nebo prodloužením intervalů). Naopak, i kdyby nedostatek řidičů nebyl, a dopravce ty vyrovnávací časy neměl v zadání, tak by tam dobrovolně další pořadí nedával (vůz a řidič navíc).

A kdybych připustil teoretickou možnost, že nikde jinde se řidiči ušetřit nedají, tak lepší interval trochu prodloužit a jezdit na čas (Koneckonců při nedávných výlukách se interval této linky prodloužil docela výrazně).

Gabuliatko:
"Když jsme u toho inspektorátu, tak sem nedávno četl že zástupci jedné obce dali podnět že pilot nad jejich obcí létá s vrtulníkem jinak než by létat měl. Výsledkem bylo že pilot zavolal na obec kde jako maj problém.
Aby to zde nedopadlo podobně."
To byl jiný inspektorát (pro civilní letectví). A nakonec s dotyčným pilotem nezatočil tento úřad, ale jeho vlastní idiocie (viz zpravodajství z nedávné doby). Samozřejmě to se stát může, ale proč stahovat kalhoty před brodem.