Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 12. 05. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 12. 05. 2019

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 05. května 2019 - 10:51:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 4-2018
556.0506 Štokr cestou do Mělníka akce 4.5.2019 Audience u Karla I
Blanka
Neděle, 05. května 2019 - 11:54:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1136
Registrován: 12-2014
Jé, Štokr má nově na uších holubice? To mi připomíná fotky ze starých knížek [happy] Jak vlastně toto vzniklo, je to holubice míru nebo je symbolika jiná?
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Neděle, 05. května 2019 - 13:17:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 5-2002
když vidím ty reakce, pokládám dotaz do pléna: Kdo všechno by jel na společný k-report výlet za 4014 - Martin, Bohouš, Jirka, kdo dál?
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Neděle, 05. května 2019 - 13:35:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1107
Registrován: 5-2002
Jak vlastně toto vzniklo, je to holubice míru nebo je symbolika jiná

Logo holubice vytvořil po válce Pablo Picasso na zadání světového mírového kongresu. Na mašinách (a nejenom tam) se objevovalo v šedesátkách v reakci na uvolnění závodů ve zbrojení po setkání Chruščov-Kennedy ve Vídni. Chruščovův salonní vlak tehdy vezla 464.202.
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Neděle, 05. května 2019 - 14:50:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 140
Registrován: 6-2015
Petře, ale ony měly ty holubice jiný tvar. Tohle je sparchantělina....bohužel. Mno klukům z Hradce omalovánky jdou, ale myslím si, že by se měli se stejnou vervou věnovat technickému stavu lokomotivya třeba při odstavení stroje nezapomínat na odvodnění jímek....[angry][proud]
Blanka
Neděle, 05. května 2019 - 15:00:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 12-2014
Petr_barchánek: Děkuji za objasnění [ok]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Neděle, 05. května 2019 - 18:02:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3340
Registrován: 10-2008
Dnešní zpestření deštivé neděle: [vypravci] [masinka] [fotic]


red_cap
Neděle, 05. května 2019 - 18:31:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 12-2017
Nejaky divny je ten komin....
Boris
Neděle, 05. května 2019 - 19:51:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3471
Registrován: 6-2002
To je náhrada za Matěje? [rofl]
Neděle, 05. května 2019 - 19:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 4-2018
Nevíte kdy se bude přesouvat Legiovlak do Hodonína?
Neděle, 05. května 2019 - 20:28:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 8-2017
BG: Vy máte tedy starosti, to chodíte po Vršovicích a odvodňujete jímky na Štokru? [crazy]
Neděle, 05. května 2019 - 22:14:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1456
Registrován: 3-2006
Dobi - no, ventilovka by zvládla Matějovy akce, jenže ona je u vás asi jen na skok na své cestě do Košic. Pozdravuj Fandu z Pacifiku [wink] [satan] z [masinka]
Neděle, 05. května 2019 - 22:25:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 920
Registrován: 10-2012
Něco na "vodlechčení".....
Neděle, 05. května 2019 - 22:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 24
Registrován: 4-2019
Kdyby zůstala Ventilovka ve Valmezu a ujal se jí mistr Dobiáš, tak se bude lesknout jak psí kule [vypravci][masinka]
Pondělí, 06. května 2019 - 06:24:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3343
Registrován: 10-2008
Boris: to ne, jen návštěva za účelem provozního ošetření

Kovářmirek: někdo snad psal, že by ne...?
Polabský
Pondělí, 06. května 2019 - 09:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1144
Registrován: 10-2010
556.506: Chci vyjádřit uznání četě za sobotní jízdu bez obtěžujícího rumplování se soupravou při jízdě a zbytečného řvaní sychráků [nene].
Prostě pohoda, děkuji.
Hezký den Všem [happy]!!
Pondělí, 06. května 2019 - 09:37:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 25
Registrován: 4-2019
Polabský

Četa by měla více zaučit mladého topiče, při rozjedu se parní lokomotiva nenapájí ..nebo se to změnilo?[happy]))))
Pondělí, 06. května 2019 - 10:15:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 5-2019
Nejlepší bylo jak fíra zařval na topiče před odjezdem.... Twl přestaň tam házet to uhlí, si to zahulis a při rozjezdu píču uvidíš. A po rozjezdu, no vidíš píču vidíš 😆😀😀😀ten ho tam dobře komandoval, buď furd napajel kotel vodou, nebo ladoval kotel uhlím, při tom se mělo hodinu stát.
Pondělí, 06. května 2019 - 10:27:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 3-2006
Dobi - koukl jsem i do hromadnejch mailů jestli tam něco nezpozorovaného nespadlo. A nic. Tak netuším. Co nového kolem Matěje?
Pondělí, 06. května 2019 - 14:06:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3344
Registrován: 10-2008
Kovářmirek: já to myslel tak, že jsem nikde neuváděl, že by Ventilovka akce za Matěje nezvládla. Ikdyž teď díky propadlé způsobilosti Matějova kotle by neměla moc co..., neboť akce které by měla případně suplovat by se daly zpočítat na prstech jedné ruky...

Nového nic. Dávají se podklady dokupy, aby bylo jasno na kolik by oprava vyšla, od toho se budou odvíjet další postupy...
Úterý, 07. května 2019 - 10:03:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 26
Registrován: 4-2019
Dobi

a kolik mil je potřeba cca?
Polabský
Úterý, 07. května 2019 - 18:14:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1152
Registrován: 10-2010
dědekpozorovatel:

Odpověď je skryta v příspěvku kolegy Dobi -ho

Nového nic. Dávají se podklady dokupy, aby bylo jasno na kolik by oprava vyšla, od toho se budou odvíjet další postupy...

Moudrému napověz ................................[happy]

Hezký den !!
Středa, 08. května 2019 - 13:21:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 833
Registrován: 9-2003
Když tak čtu tu nedávnou diskuzi o cestování za parníkem do Hamburku, Jeseníkách a centralizování všeho do jednoho regionu. Pár obrázků z VHS a vzpomínka na rychlík Šerák s fotozastávkami. Dnes nereálné
https://www.youtube.com/watch?v=uVwI2e1Hf_M&list=PLQOKjGP9fGt8gAS jpGNjcHI6wan1rRcZx
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky
http://jacek-modely.cz
Středa, 08. května 2019 - 15:27:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 451
Registrován: 5-2006
A bude na opravu 433.002 nějaká sbírka? Já bych třeba přispěl.
Středa, 08. května 2019 - 16:31:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1436
Registrován: 7-2017
Jacek 833: To bylo ještě v dobách, kdy se v plánu nostalgie daly najít akce, při nichž lokomotivy jezdily po svých kdysi domovských tratích... [sad] A na historicky jakž-takž věrný týdenní plandampf se poprvé (a zároveň naposledy) ČSD zmohly v březnu 1985 (Dol. Lipka - Štíty) a ČD s celým slavným DHV nikdy. [angry]
Středa, 08. května 2019 - 18:37:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 8-2017
Zdravím všechny

Malý dotaz na znalce...Teď je z Big Boye mazutka. Za pravidelného provozu to byla uhelná mašina.Tušíte někdo jak se upravoval oheň na tak dlouhém topeništi? Jen s pomocí natřásacích roštů? Asi se to dá někde dohledat, ale angličtinou nevládnu.
Díky.
Středa, 08. května 2019 - 19:50:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 8-2017
Mladějov 4.5.2019
Čtvrtek, 09. května 2019 - 06:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 6-2015
Pro Hanodu: A zase neodvodněné jímky na 556.0506........péče o stroj není jen štětkou!!!!!!
Čtvrtek, 09. května 2019 - 08:19:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 8-2017
Mistr Mirvald by si mohl najít konečně jinou zálibu, než se starat o jímky na Štokru.... [wink][nene]
Čtvrtek, 09. května 2019 - 09:27:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3544
Registrován: 11-2007
Přátelé, dá se ještě někde v Praze sehnat ENCYKLOPEDIE ŽELEZNICE - PARNÍ LOKOMOTIVY ČSD 4? Díky moc
Čtvrtek, 09. května 2019 - 10:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1089
Registrován: 9-2013
A bude na opravu 433.002 nějaká sbírka? Já bych třeba přispěl.
Já taky.
Radar007
Čtvrtek, 09. května 2019 - 12:53:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 464
Registrován: 7-2010
Janek Lenoch: A co zkusit internet ??
Čtvrtek, 09. května 2019 - 13:05:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3545
Registrován: 11-2007
Jsem koukal, ale ve většině případě zboží vyprodáno [sad]
Čtvrtek, 09. května 2019 - 15:27:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1462
Registrován: 3-2006
Když se tady v poslední době povídá o Big Boyovi tak mám hezkej zážitek z jedné velké sleziny parních mašin v Jaroměři před pár lety. Nejen že tam byli němci s dvaapadesátkou, vršováci s Dvojkou, kluci z Olmíku s Rosničkou, turnováci s Babičkou, přijela na kanál pětasedma, jeden kluk vybíral dýmnici a furt to nemohl vyhrabat všecko a že nedosáhne lopatou. Snad až za točnu bylo slyšet " Cože? Si děláš prdel ne? Přineste bigboyovu lopatu a ať to lítá! " [satan]
Čtvrtek, 09. května 2019 - 21:03:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 142
Registrován: 6-2015
Pro Hanoda: Mistr a pan strojmistr Mirvald se nestará o cizí, nýbrž svědomitě udělal na stroji jenž patří ČD (jeho zaměstnavatel) to co měla udělati při řádném odstavení lokomotivy končící strojní četa, neb i řádné odstavení stroje jest vizitkou páně strojvůdce a topiče.
Pánové asi zapomněli, že není konec sedmdesátých let a že se ke stroji nemají chovati jako k vehiklu, který půjde za "pár" do věčných lovišť, anebo když ho zrakví, tak si v kopřivách vezmou jiný, neb v sedmdesátkách bylo provozních parních lokomotiv přebytek......
Ale na omluvu je nutno podotknouti, že mnohé provozní zlozvyky u dnešních téměř sedmdesátníků mají kořeny právě v období konce parní trakce, jako např šíbování do topírny se schozeným ohněm, při ostavování kotle dotažení vody do plného stavu bez ohledu na křivku ochlazování kotle (správně se má na etapy a maximálně pokles u ocelového topeniště o 1 atmosféru), neodvodnění jímek, neuzavření centrálního ventilu armaturní hlavy (pokud ji lokomotiva má - rakouské stroje měli armaturu "rozházenou"), umytí tyčoví a kol naftou a "natažení" leštěných částí rozvodu olejovým filmem (proti rzi), vystříkáním a vypucováním stanovště konče (aby měli nastoupivší kolegové uklizeno).
Byly to zvyky, které nás učila dnešní generace osmdesátníků, kteří začínaly na přelomu padesátých a šedesátých let, a již "vycepovala" generace prvorepublikových pánů "Matysů", a kteří zase měli v krvi péči o stroj od pánů jezdích za Rakouska - Uherska.
Čtvrtek, 09. května 2019 - 22:38:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 7-2017
Dobrý večer.

Kdesi na internetu jsem našel rozlosování, které stroje mají jet na vlacích Praha-Lužná o tomto víkendu. (Podělit se prý mají 556.0506 a 477.043).

Nikde jsem ovšem nenašel, kterému stroji připadnou vlaky Lužná-Rakovník. Úplně původně na ně byl plánovaný Heligón, ale uvádělo se, že není prakticky možné stihnout všechny zkoušky a razítka...

Nevíte někdo prosím? Děkuji.
Čtvrtek, 09. května 2019 - 22:38:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23
Registrován: 8-2017
Mám vzkázat: Pane Golda, žádní primitivní amatéři nám nebudou kecat do toho, co budeme dělat.
Čtvrtek, 09. května 2019 - 22:47:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 4-2019
Bohumír_Golda

Pane Goldu, se vší úctě k Vám, co vše po jízdě jste dělal na 464.102?

bežná praxe je taková, že když dojedete do depa v 20:00, 21:00, po celém dni, shodit oheň ( nechat něco málo, aby dohořelo), vysypat popelník, vyházet dýmnici, dotáhnout vodu do plné skla, zakmnout a nazdar..co jsem tak slyšel kolem a kolem
Blanka
Čtvrtek, 09. května 2019 - 23:16:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 12-2014
pajik.s: Jestli jsou mé informace stále aktuální, měla by jet Všudybylka [masinka]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Pátek, 10. května 2019 - 00:37:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1441
Registrován: 7-2017
pajik.s:
" Nikde jsem ovšem nenašel, kterému stroji připadnou vlaky Lužná-Rakovník. Úplně původně na ně byl plánovaný Heligón, ale uvádělo se, že není prakticky možné stihnout všechny zkoušky a razítka... "

Slibem nezarmoutíš...[crazy] Aneb další z mnoha důkazů vrcholné profesionální úrovně marketérů ČD. [ko]
Pátek, 10. května 2019 - 01:43:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2005
Registrován: 1-2007
Někdy si říkám, že je velká škoda, že tento portál neumožňuje rozlištit diskutéry podle nějakých kategorií, např:

1 level.) Ferda Mravenec - všude byl, všechno zná (a reálně byl na páře jako dítě ve stanici v boudě a po 2. ji viděl po 10 letech projíždět - schválně, kolik % diskutérů by tady spadlo [satan])
2.) Viděl jsem video
3.) Něco jsem o tom i četl
4.) Párkrát jsem na tom skutečně jel
5.) Jezdil jsem na tom a umím s tím zacházet (čti: "umím s tím zacházet dle předpisů, ne dle K-reportu")
6.) Umím to opravit

Aspoň by všichni veděli, jak moc vážně daný příspěvek mají brát a zdá má vůbec cenu se tím vzrušovat[rofl][satan]
Vše je jen o lidech. Železnice nevyjímaje.[kladivo]
Pátek, 10. května 2019 - 06:35:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3501
Registrován: 5-2002
Ale na omluvu je nutno podotknouti, že mnohé provozní zlozvyky u dnešních téměř sedmdesátníků mají kořeny právě v období konce parní trakce, jako např šíbování do topírny se schozeným ohněm, při ostavování kotle dotažení vody do plného stavu bez ohledu na křivku ochlazování kotle (správně se má na etapy a maximálně pokles u ocelového topeniště o 1 atmosféru), neodvodnění jímek, neuzavření centrálního ventilu armaturní hlavy (pokud ji lokomotiva má - rakouské stroje měli armaturu "rozházenou"), umytí tyčoví a kol naftou a "natažení" leštěných částí rozvodu olejovým filmem (proti rzi), vystříkáním a vypucováním stanovště konče (aby měli nastoupivší kolegové uklizeno)

Fakt? Kolikrát za měsíc se ten oheň shazoval u turnusových mašin? Leda na vymývání, jednou do měsíce. I běžné opravy v hajcu se dělaly na zatopených mašinách, pokud šlo o pojezd. Neuškodilo by vám méně žluče...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 10. května 2019 - 08:55:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 143
Registrován: 6-2015
Pro Hanodu: pan Mirvald je podle Vás primitivní amatér? Tak to jste přehnal.....ono je to v klidu, když vám někdo jiný dá provozní mašinu, kterou si můžete huntovat jak chcete, ale ono něco jiného je si ji opravovat sami a ze svého, to se pak budete k stroji chovat jinak..... Nu a tu hlášku o primitivních amatérech si vztáhněte na sebe, neb z Vaší dikce jsem pochopil, že s tím strojem jezdíte. To jak odstavujete mašinku, to je amatérismus. Více netřeba k tomu dodávat.

Johny11: Jasně, za provozu pokud se mašinka nevymývala, ta zůstala zatopená, nicméně sám jsem v osmdesátých letech tuto praxi "schození ohně" a dojetí s mašinkou jen na zbytkovou páru zažil a praktikovali to právě fírové, kteří zažili již konec provozu. To nemění nic na tom, že to byli jinak bezva lidi, kteří člověka naučili mnoho jiných praktických věcí z provozu.
Žádná žluč ve mě není, ale není mi fuk, že takovou základní návyky nemá ten kdo se strojem jezdí, ať je to kdokoliv. Není v tom nic osobního.

Pro dědkapozorovatele: No na 464.102 i když jsme přijeli třeba ve 2 hod. ráno, tak pokaždé jsme otřeli veškeré leštěné kovové části (obruče a "železa" olejem, jinak by nám za chvíli zrezly), odvodnili jímky, ale při řádném poklesu tlaku v nich, zavřeli armaturní hlavu a uklidili stanoviště a na závěr dali dekl na komín, aby mašinka pozvolna vychládala (v případě, že druhý den se nejezdilo a stroj se odstavoval do studeného stavu).
Pátek, 10. května 2019 - 09:12:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 84
Registrován: 7-2017
Tak jsem byl osloven z příbuzenstva, jestli jedeme do Lužné. Že to někde četli... Přemýšlel jsem, kde se jim to mohlo podařit a ejhle: Tisková zpráva:

http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-30559/
Pátek, 10. května 2019 - 09:33:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 7-2017
A na FB jsem právě našel novější příspěvek, kde je na vlaky Lužná - Rakovník zmiňována Všudybylka.

Tak nezbývá, než se nechat překvapit.
Pátek, 10. května 2019 - 10:10:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2289
Registrován: 9-2006
Z provozu. Konkrétně depo Česká Lípa roky 1978-1980. Pokud mašina vymývala, shodil se na kanále oheň, vyčistil popelník a dýmnice, dobrala voda. Přes točnu se na zbytkovou páru pomalu dojelo "na uhlí", nazbrojilo se a opět přes točnu se mašina uklidila do rotundy nebo na kolej vedle motorárny, kde se také vymývalo. Praktikovali to jak zelenáči, tak fírové, kteří jezdili na páře desítky let. Jestli to tak bylo z pohodlnosti nebo nedostatku času už nedokážu posoudit. Na točnu se vešel štokr s topírenským kocourem jen taktak a při provozu, který v té době v depu panoval, bych řekl, že to mnohdy ani nebylo časově možné tahat z kanálu mašinu určenou k vymývání, protože v některých denních časech se točna téměř nezastavila a u kanálu čekaly další mašiny ve frontě. Občas na kanál jela i mašina, která byla vystavována z depa na vlak, když bylo třeba pročitit oheň po delším odstavení v depu. Každý den kolem půlnoci se jezdilo se stabilákem (štokr), který měl stanoviště vedle rotundy, na kanál a posunovala s ním T211. Kdo s tím někdy jezdil, dokáže si představit tu "zábavu", když musel dvakrát najíždět na točnu a zastavit i se štokrem s přesností téměř na pár centimetrů. Podobně tomu bylo i na kanále, kde se muselo zastavit u vodního jeřábu. Kocoura obsluhoval fíra z čety, která měla topírenský posun a pokud neměl patřičný cit pro rozjezd s mechanickou převodovkou, tak najížděl a startoval chcíplý motor několikrát po sobě. Manipulace se stabilákem trvala někdy proto i hodinu. A to už řval strojmistr na vrchního, co se s tím tak serou a že nebude v kanclu mrznout.
Pátek, 10. května 2019 - 10:50:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 966
Registrován: 7-2017
Mohu naprosto podepsat, co se má dělat po jízdě před a po odstavení stroje jak popsal Bohouš Golda. Možná bych jen doplnil, že získat skutečné znalosti a zvyklosti prodlužující životnost kotle, ale i pojezdu a celého stroje je třeba od fírů parních ořů, ale i topičů, starších jak osumdesát let, nejlépe od těch, kteří byly odejíti v rámci normalizace, případně v létech 48-52. Bohužel těch dnes již není mnoho žijících.
Ale najdou se i vyjímky, kteří tyto znalosti od starých získali a dodržovali, ač novátoři hlásali a učily nové metody, které bohužel neměly blahé důsledky pro životnost parních lokomotiv. Neštěstím je, že likvidační novátorské metody se dnes přednášení i na kurzu pro parní fíry. Fuj tajb.

dedekpozorovatel
Vy by jste tomu dal také korunu.
bežná praxe je taková, že když dojedete do depa v 20:00, 21:00, po celém dni, shodit oheň ( nechat něco málo, aby dohořelo), vysypat popelník, vyházet dýmnici, dotáhnout vodu do plné skla, zakmnout a nazdar..co jsem tak slyšel kolem a kolem.
Naopak při odstavování po vysypání popelníku vybrání dýmnice, odkalení, zajetí do hajcu, postupnému dobrání vody ještě za stálého topení, zároveň pucování nakonec udělání hromádky, zavření klapek případně částečnému zakrytí komína tak, aby co nejpomaleji chladl kotel. Jakmile začne oheň již pouze sálat, přikrýt komín zcela. Pokud necháte bordel na klackách, o to hůř jej budete ráno, či později čistit. Odejít od zasrané mašiny je jen ukázkou lenosti a nezodpovědnosti.

Páňula
Jako kluk mladší deseti let jsem se již vozil (o letních prázdninách) na parní mašině (na černo) a pomocí provázku přivázaného k páce parní píšťaly dával návěsti, nejdříve dle příkazu strojvedoucího, později již dle předpisů, které jsem začal vstřebávat. Co jsem Dělal dalšího raději ani nebudu popisovat.
Bohužel můj sen stát se strojvedoucím nebyl naplněn z důvodů doby normalizace. I tak jsem se ale stýkal skrze své příbuzné a známé (kteří nebyli od ČSD odejiti) s parním provozem, včetně údržby a oprav až do jeho ukončení.
K provozování a opravám parních lokomotiv jsem se vrátil plně po roce devadesát. V té době ještě žilo dost velké množství (cca osumdesátiletých) nezkažených fírů, topičů a dílenských fachmanů. Dnes by jim bylo již přes sto). Samozřejmě jsem vstřebával celý život dostupnou i nedostupnou literaturu a žasnul nad některými předpisy a příručkami, jak se měnily k horšímu, především pro životnost kotlů, ale také v tolerancích přesností součástí, především pojezdů a rozvodů.
Samozřejmě jsem po devadesátém roce k parním lokomotivám vrátil, jezdil (cca 10 let v zácviku, pak i se zákonitou zkouškou) a umím s ní zacházet. Snažím se své znalosti předat dále jak mladším, tak i starším. Ale stále se snažím i přijímat nové věci, pokud jsou ku prospěchu.

Topič
Ano dělalo se to tak (jízda na zbytkovou páru bez ohně na roštech) jako likvidační program. Jinak je to prasárna a popisoval jsem to tu již dříve. Kdysi (mělo by to ale platit i dnes) pořádnou ránu lopatou, sundání s konečnou platností z mašiny, než si zaválcuje komplet jednu trubkovnici (ručně). Pak takového umělce víckrát něco podobného nenapadne. Jo a ještě bych mu napařil finanční podíl na opravě kotle, pokud do dvou měsíců něco začne téct (trubky, rozpěrky, okolo nýtů, praskliny v topeništi, trhliny křížků na trubkovnici a pod.)
Pátek, 10. května 2019 - 10:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 4-2019
Bohumír_Golda
no dobře, ale mě spíše zajímal postup, topeniště, oheň, dotažení vody do skla po strop..

podle mě postup, shození ohně, nechání zbytku na dohoření, popel, dýmnice, dotáhnout sklo po strop, dát dekl na komín je v dnešní době OK, nikdo Vám nebude na mašině sedět do rána a pozvolna po 1 atm snižovat tlak v loko..
Pátek, 10. května 2019 - 11:23:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1463
Registrován: 3-2006
Dědek pozorovatel - Ne všude. Není to až tak dávno co vždycky po příjezdu z akce a po odstavení mašiny na stání měl někdo z party kolem stroje na Šubrtově takzvané "dohlídání" čili noční případně i denní šichtu a dělal během toho dohlídání právě ty věci co popisuje výše Bohouš Golda případně drobné opravy. Bylo to tam leta takhle zavedené a zvyklé a je možné že to praktikují takhle i dnes když tam mají dočasně "putovního" bejčka.
V době pravidelného provozu jsme většinou jen předali mašinu odpopelenou s vybranou dýmnicí, dozbrojenou a vyčištěnou s plným sklem a udělaným ohněm topírenskému a strojmistrovi. To byly ale samozřejmě jiný provozní podmínky. Dnes když odstavuju mašinu po službě tak kolem ní ještě v topírně mám tak na dvě hodiny práce bez ohledu na to jestli mašina druhý den jede a nebo jestli se nechává vychladnout.

(Příspěvek byl editován uživatelem kovářmirek.)
Pátek, 10. května 2019 - 21:50:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3345
Registrován: 10-2008
Pravapara, Pemi: uvidíme až po vyčíslení náročnosti oprav.
Pátek, 10. května 2019 - 22:16:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 463
Registrován: 5-2007
Pánové na 464 102 nejezdil jen pan Golda!!! ale i jiní a dotyční si nemusejí srát na ruce neb moc dobře vědí jak se lokomotiva odstavuje! Když si člověk nestojí na vedení tak třeba přijede s 3/4 skla vody 15 atm. tlaku rovným ohněm a má skoro vyhráno tak prosím ne do jednoho pytle děkuji...
Za lepší zítřky !
Pátek, 10. května 2019 - 22:20:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 4-2019
Baja

může být
T4781
Sobota, 11. května 2019 - 07:30:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 928
Registrován: 2-2010
Aktuálně na Smíchově [masinka]

K6S 310DR - to je zvuk,tomu se nic nevyrovná!
Vyjíždí pomalu,ale jistě a za strašlivého rachotu-tak to je Zamráča
Až pojede kolem Vás,tak smekněte....
Sobota, 11. května 2019 - 08:33:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 860
Registrován: 8-2013
Lokomotiva 556.0506 Štokr Parním vlakem na Audienci u císaře Karla I. 4.5.2019

VIDEO - https://www.youtube.com/watch?v=vkJFcyFcuP4



Foto -
https://flic.kr/p/2fGQqB5
https://flic.kr/p/TGaD1L
Sobota, 11. května 2019 - 17:01:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 347
Registrován: 8-2012
Rosnička dnes ráno pod Pouzdřanskou stepí
Sobota, 11. května 2019 - 17:10:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 4-2019
Tip na ušetření, proč do Brna z Olomouce jela T478.1004 + pylštik? mohla rovnou jen 1004 ne?

Kothera hledá šetření kde může a Olomoučáci takhle rozhazují??? pcheee..
Sobota, 11. května 2019 - 21:31:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3548
Registrován: 11-2007
Přátelé, které z těchto tendrů jsou podvozkové nebo jsou všechny třínápravové? Díky moc

108.0, 111.0, 209.1, 209.2, 210.0, 212.0, 213.0, 214.0, 309.3, 309.4, 310.0, 311.0, 312.0, 312.1, 312.4, 313.0, 313.1, 313.2, 314.0, 315.0, 409.0, 410.0, 410.2, 411.1, 412.2, 412.3, 412.4, 412.5, 412.7, 413.0, 414.0, 415.0, 415.1, 415.2, 415.3, 416.1, 471.0, 508.0, 512.0, 512.4, 514.0, 516.0, 517.0, 526.0, 611.0, 612.0, 612.2, 612.3, 621.0, 713.0, 716.0, 815.0, 818.0
Sobota, 11. května 2019 - 22:33:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2826
Registrován: 7-2005
No jo, nikdo zatím nenaskenoval, a hlavně do hlouby internetu nepověsil, předpis V 101 z roku 1938. Nebo jeho předchůdce z roku 1928. Pak by to bylo o to jednodušší....
Neděle, 12. května 2019 - 09:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1093
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/XXd4xQTAI8Y

Včerejší Štokr na Semmeringu a Velký Bejček v Rudné u Prahy.

PeHy
Neděle, 12. května 2019 - 10:58:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 554
Registrován: 5-2013
Zdepa, někdo si tu práci dal, V101 1938 visí na stránkách budějovického "bugatti" klubu [wink].