Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 07. 12. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 07. 12. 2019

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 09:58:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2292
Registrován: 9-2006
Viki: Opravdu to bylo 750 let města Rumburku? Řekl bych, že na dýmnici je nápis 700 let města Kamenice. Což by odpovídalo i tomu, co se dá v rychlosti najít na internetu o historii obou měst. Rovněž místo focení mi spíš připomíná místo poblíž České Kamenice než u Rumburku. [happy]
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 10:52:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 104
Registrován: 1-2016
Je to 750 let Rumburku. Mám detailnější fotky....Ale přiznám se, že už nevím od koho, tak bych nerad zveřejňoval něco, co není moje a je určeno jen pro soukromé účely. Na lokomotivě je nápis 750 let, pod tím znak Rumburka a pod tím nápis MĚSTA RUMBURKU.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 11:03:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 105
Registrován: 1-2016
Už vím, stáhl jsem si je z Facebooku ze stránky Parní lokomotivy a protože jsem z Rumburka a vytvářím si takovou zcela soukromou galerii, tak jsem majitele nekontaktoval.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 11:10:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2293
Registrován: 9-2006
Kulsud:Při zvětšení 3. fotky od Viki59
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4136629
lze jednoznačně přečíst spodní část nápisu. Je tam MĚSTA Č.KAMENICE.

(Příspěvek byl editován uživatelem Topič.)
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 11:12:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3855
Registrován: 5-2002
zeuke:
"no,tak bych bral...ale pravidelný os vlak Ba a BDa??trochu zvláštní složení..."

Proč? Spousta osobáků v pohraničí jezdila tak, že je tvořila část soupravy rychlíku, na který navazovaly. Prostě se odvěsil hytlák s jedním až třemi vozy, rychlíkovou mašinu nahradilo něco pomalejšího a jedeme dál...

Pravděpodobně takto "vznikla" i souprava na mimořádný vlak. A vůbec bych se nedivil, kdyby to tehdy byl "pravidelný vlak mimořádně v parní trakci".
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 11:21:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 106
Registrován: 1-2016
Topič. V pohodě, nehádám se, možné to je. Znak města odpovídá spíš Rumburku. Složení vozů stejné, lok. také, písmena také - no, pokud to jsou skutečně dvě různé oslavy, kreativita soudruhům opravdu nechyběla. Přikládám obrázek. Majitel odpustí, ale nevydělávám na tom a teď nesu důkazní břemeno [happy]
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 12:00:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2294
Registrován: 9-2006
Kulsud: Mohlo jít o stejnou jízdu, při které se na dýmnici postupně ocitly dvě různé "nástěnky".[happy]
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 12:00:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1945
Registrován: 7-2017
Nechci vám do toho moc kecat, ale Česká Kamenice má jednu potíž, a to je ta, že se přesně neví, kdy byla založena... Pravděpodobně to bylo ke konci života Přemysla Otakara II. (+1278), ale první písemný záznam o ní je až z r. 1283. Takže jestli v r. 1977 slavili 700 let, byla to spíš spekulace... Ale v Rumburku na tom nejsou o moc líp: Tam se za datum založení města považuje datum prvního známého městského statutu z r. 1377, nicméně osídlení městského typu tam bylo prokazatelně už dřív. Každopádně obě města měla v r. 1977 důvod ke slavení kulatin (nebo si to aspoň jejich konšelé zřejmě mysleli); sice není úplně jasné, které události se slavily, ale tenkrát to zkrátka tak chodilo. Kde byli aspoň trochu poctiví, neslavili výročí založení města, ale první historicky doložené datované zmínky o něm... Vposledku je důležité, že byli všichni spokojení.

BTW, nevím, jak je to dnes, ale mezi většími centry bývalého okresu Děčín odjakživa panovala určitá rivalita. Tak se ani moc nedivím, že když slavili jedni, tak mermomocí chtěli i ti druzí... [rofl]

Já jsem na tom původním snímku taky četl něco jako Česká Kamenice. Nicméně znak České Kamenice vypadá úplně jinak a znak na mašině na obou snímcích opravdu odpovídá Rumburku. Však posuďte sami:

Rumburk:


Česká Kamenice:



(Příspěvek byl editován uživatelem dědek_hank.)
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 12:18:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 107
Registrován: 1-2016
Dobrý historický průzkum. Znaky jsem porovnal také samozřejmě. Odpovídá Rumburku. Pokud bychom skutečně zabředli do detailů, pak netuším, jak ve stejném roce slavili 750 let Rumburku. První písemná zmínka o RBK je z roku 1298.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 12:41:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 818
Registrován: 7-2017
Přesné datum focení je 4.6.1978.
Ještě přidám 524.1109 a 524.1117
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 12:50:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 108
Registrován: 1-2016
A to je kde focené?
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 12:59:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2295
Registrován: 9-2006
dědek_hank: Znak odpovídá Rumburku. Nápis je i přes horší čitelnost MĚSTA Č.KAMENICE. Bůhsuď, jak to tehdy bylo.[happy]
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 13:58:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 118
Registrován: 8-2017
dědek hank, Kulsud....
Upřesním, poopravím.
K. Kuča - Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (Libri 1996-2011), dosud asi nepřekonaná osmisvazková "bible" vývoje městského osídlení u nás (pro představu cca 7000 stran hutného textu velmi drobným písmem) uvádí toto:
Česká Kamenice - první zmínka 1283, nicméně se patrně týká spíš Benešova nad P. (Scharfenstein et civitas), na beton už je zmínka z roku 1352 (Kamenycz; díl 1., s. 504).
Rumburk - první zmínka 1298, ovšem nepřímo ve jméně jednoho ze zhořeleckých radních (de Romberch). Úplně přímo (oppidum Romberg) zmíněn až 1377 (6. díl, s. 491).

V roce 1978 tak uplynulo 695 nebo 626 let od první zmínky o České Kamenici a 680 nebo 601 let od první zmínky o Rumburku. Tohle by se asi na nástěnku pod dýmnici nevešlo, tak to nějak cimrmanovsky zaokrouhlili na 700 a 750 let. A jestli jim ještě mašinfíra řekl, že dvakrát nikam nepojede, tak to sfoukli naráz a v tom fofru nestihli ani vyměnit městské znaky.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 14:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 109
Registrován: 1-2016
Píšou, že Kostel sv. Bartoloměje stál v RBK v dřevěné podobě již v roce 1233. Kde se toto datum vzalo netuším. Oficiálně se skutečně mluví až o roce 1298. Také píšou, že RBK vznikl pravděpodobně v první polovině 13. století. Historka o prapodivných datech a sloučení s akcí 700 let České Kamenice pouhou výměnou písmen a čísla na lokomotivě je skutečně bizarní a zavání opravdu cimrmanovštinou.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 14:42:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 819
Registrován: 7-2017
Kulsud: Je to před čtyřiceti lety a zápisky jsem si neudělal. Obrat "v okolí Rumburka" je to nejpřesnější co mohu sdělit.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 14:55:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 462
Registrován: 5-2006
Doporučil bych ke studiu Toulky s párou, vydání 1984, str. 58,59. Poslední pravidelný osobní vlak v parní trakci na síti ČSD v roce 1979 Rumburk-Dolni Poustevna. Násled vlaku a přípřež zpět. 475.1.a 524.1
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 16:12:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3515
Registrován: 7-2017
ahá...to je nápad!tu publikaci taky mám...díky
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 16:44:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 465
Registrován: 10-2005
Pravapara:
"Doporučil bych ke studiu Toulky s párou, vydání 1984, str. 58,59. Poslední pravidelný osobní vlak v parní trakci na síti ČSD v roce 1979 Rumburk-Dolni Poustevna. Násled vlaku a přípřež zpět. 475.1.a 524.1"

No, Bóďo, už jsem to dlouho neoprášil, ale tam toho moc není. Mnohem lépe byly ty různé rumburské akce popsány před pár lety v SŽ.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 20:00:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 110
Registrován: 1-2016
Tu akci v Rumburku k rozloučení s párou mám taky zdokumentovanou. Mohu předat odkaz. Jsou tam i Vikiho fotky.
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 20:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 820
Registrován: 7-2017
556.053 Rumburk
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 20:50:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 11-2019
[ok]
Čtvrtek, 05. prosince 2019 - 21:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1947
Registrován: 7-2017
Viki59 820: Ta fotka mi připomněla poslední gardové výkony českolipských štokrů, totiž maďarské ucelenky s bauxitem vedené z Nymburka přes Jedlovou a PPS Jiříkov do Ebersbachu. Tyto vlaky byly často řazené na tři kotle a zvlášť v noci byly jejich jízdy neopakovatelný zážitek pro ucho...
Pátek, 06. prosince 2019 - 09:07:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 10-2005
dědek_hank:
"...poslední gardové výkony..."
To je prosím jakou řečí?
Nevšiml jsem si (snad nejen prozatím), že bychom byli gubernií.
Pátek, 06. prosince 2019 - 09:44:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2296
Registrován: 9-2006
dědek_hank: V noci nejezdila "hlína" tak často. A tři kotle na vlaku byly, když měl strojmistr kde brát (mašiny, lidi). Jinak se souprava dělila.

(Příspěvek byl editován uživatelem Topič.)
Pátek, 06. prosince 2019 - 10:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 2-2018
Viajero:
"dědek_hank:
"...poslední gardové výkony..."To je prosím jakou řečí?
Nevšiml jsem si (snad nejen prozatím), že bychom byli gubernií."

Gardu, když opominu prétoriány, měl už král Friedrich Štaufský ve 13. století (Saracéni) a Friedrich Veliký využíval svoji gardu v klíčových okamžicích bitev k jejich rozhodnutí . Pověstná je samozřejmě garda napoleonská v bitvě u Waterloo... takže vztahovat pojem garda, gardový k Rusku a gubernii je ukázka neznalosti a hlouposti.[satan]
Pátek, 06. prosince 2019 - 10:41:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1950
Registrován: 7-2017
Topič: No, pokud vím, tak stálou trasu (Pn 47370 - ve dne) v GVD dostala "hlína" až někdy před koncem páry, jinak jezdila pp, i v noci. Ale já to pamatuju až koncem 70. let. Je fakt, že to řazení na 3 kotle bylo ve služebních pomůckách vlaku Pn 47370 zapracováno jako 2. postrk (1. postrk Bakov nebo Bělá - Rumburk, 2. postrk Č. Lípa - Jedlová). A souhlasím s tím, že tehdy byl GVD v nákladní dopravě stejně většinou teorie.

Mimochodem, u kterého vlaku na Jedlové vznikla ta známá nahrávka na černé desce Rytmus páry?
Pátek, 06. prosince 2019 - 12:01:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 469
Registrován: 10-2005
pilot.pirx:
"Viajero:
"dědek_hank:
"...poslední gardové výkony..."To je prosím jakou řečí?
Nevšiml jsem si (snad nejen prozatím), že bychom byli gubernií."
Gardu, když opominu prétoriány, měl už král Friedrich Štaufský ve 13. století (Saracéni) a Friedrich Veliký využíval svoji gardu v klíčových okamžicích bitev k jejich rozhodnutí . Pověstná je samozřejmě garda napoleonská v bitvě u Waterloo... takže vztahovat pojem garda, gardový k Rusku a gubernii je ukázka neznalosti a hlouposti.[satan]"

No to je sice hezké, že to sdělujete zrovna mně[biggrin]. Ale sorry, pro mne, kterýmu to cpali na ZŠ v tuhý normalizaci ze všech stran, je použití ve formě adjektiva a v daném kontextu rusismus jak prase. A leze mi to na nervy. Takže si ten nepřípadnej historickej exkurz strčte za klobouk.
Pátek, 06. prosince 2019 - 12:43:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2297
Registrován: 9-2006
dědek_hank: Jojo, byla to většinou teorie. Nákladní vlaky takhle dlouhé relace jezdívaly nahodile podle toho, jak je dispečeři procpali po trati. Já mám osobní vzpomínky na léta 1978-1980. Tehdy to většinou od Nymburka přitáhl sólo sergej, kterému z Bakova n.J. pomohla na Bezděz mašina, co byla po ruce. Pokud to byla českolipská, přijela na postrku většinou až do ČL. Když měl vlak průjezd Jestřebím, zvládl sergej těch 8 promile do Srní sám.
Tipuji, že nahrávka Trio kotlů pod Jedlovou je rozjezd vlaku ze Svoru.
Pátek, 06. prosince 2019 - 12:52:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1951
Registrován: 7-2017
Viajero 469: To je podobný spor jako o hvězdy na dýmnicích. K určitému období to prostě patří. Použil jsem to zcela automaticky, protože i když ten pojem nejspíš byl dílem tehdejších propagandistů a asi měl evokovat sovětské vzory, časem někde přešel i do normální - možná bych měl spíš napsat slangové - řeči.
Pátek, 06. prosince 2019 - 14:10:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 470
Registrován: 10-2005
dědek_hank:
"Viajero 469: To je podobný spor jako o hvězdy na dýmnicích. K určitému období to prostě patří. Použil jsem to zcela automaticky, protože i když ten pojem nejspíš byl dílem tehdejších propagandistů a asi měl evokovat sovětské vzory, časem někde přešel i do normální - možná bych měl spíš napsat slangové - řeči."

Já Vás chápu a nic ve zlým. Ale podle mne to prostě do naší krásné řeči nepatří. Pěknej víkend.
Pátek, 06. prosince 2019 - 15:19:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8976
Registrován: 6-2006
A co v současnosti populární anglicismy: připomněla mi poslední COOL výkony českolipských štokrů?
To cpali na ZŠ v tuhý normalizaci ze všech stran - a co má být, bylo to s vděčnosti k pětačtyřicátému.
Pátek, 06. prosince 2019 - 15:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1952
Registrován: 7-2017
Marťa_rak 8976: [lol]
Stejně tak málokomu vadí zbytky německého slangu... Takže kdybych tady třeba napsal, že fajrák vzal do ruky kracku, tak kromě ještě žijících železných dědků by dnes těžko někdo pochopil, 1. kdo něco vzal do ruky, 2. co to vzal do ruky, 3. co se chystal udělat... [rofl] A až by došlo k vysvětlení, stěží by mi někdo vytkl, že se pokouším navodit tady atmosféru protektorátu nebo dokonce c. a k. monarchie, a když už, tak by se nad tím nanejvýš shovívavě pousmál a nejspíš bych nedostal vynadáno...
Blanka
Pátek, 06. prosince 2019 - 16:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1274
Registrován: 12-2014
Dědek Hank: Pro pořádek, to je, že topič vzal do ruky lopatu nebo něco zcela jiného? [proud]
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Pátek, 06. prosince 2019 - 16:30:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 471
Registrován: 10-2005
Marťa_rak:
".... a co má být, bylo to s vděčnosti k pětačtyřicátému."
Svatá prostoto, v 70. letech?[sad]
Na pohrobka Jodase nebo Koldera působíte dost cucácky, takže i s ohledem na tu pravopisnou chybu to bude nejspíš záškoláctvím při dějepisu.
Ať jde o rusismus nebo anglicismus, do jazyka to nepatří.
Pisatel svůj nemotiv vysvětlil a já se v tom nehodlám dále hrabat.
Pátek, 06. prosince 2019 - 16:38:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 472
Registrován: 10-2005
dědek_hank:
"Marťa_rak 8976: [lol]
Stejně tak málokomu vadí zbytky německého slangu... Takže kdybych tady třeba napsal, že fajrák vzal do ruky kracku, tak kromě ještě žijících železných dědků by dnes těžko někdo pochopil, 1. kdo něco vzal do ruky, 2. co to vzal do ruky, 3. co se chystal udělat... [rofl] A až by došlo k vysvětlení, stěží by mi někdo vytkl, že se pokouším navodit tady atmosféru protektorátu nebo dokonce c. a k. monarchie, a když už, tak by se nad tím nanejvýš shovívavě pousmál a nejspíš bych nedostal vynadáno..."

Víte, já jsem ze Sudet. A k tomu, co jste napsal, mi nezbývá než konstatovat, že srovnáváte nesrovnatelné. Přirozené prorůstání jazyků i komunit v době českoněmeckého soužití, pouze na samém konci bohužel znásilněné nacismem, fakt nelze srovnávat se zcela umělou, několik desetiletí trvající, vnucenou implementací světlých zítřků gardového Ivana.

PS. Není to ani jako o té hvězdě na mašinách. Občas, nikoli jako pravidlo, jako memento epochy, mi to nevadí. Jako notorietu ji mít nemají. Ostatně ve vzácném období národního vzepětí se bez ní taky obešly a jak jim to slušelo.
Pátek, 06. prosince 2019 - 16:42:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1955
Registrován: 7-2017
Blanka 1274: Ať Vám to radši vysvětlí někdo z těch železných dědků, abyste to měla z první ruky. [wink] A může k tomu přidat ještě další krásný pojem - širhák. [rofl] Já vlastně ani nevím, jestli ten vercajk vůbec má odpovídající české spisovné názvy a jaký slang používají ti dnešní páraři.
Pátek, 06. prosince 2019 - 16:48:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 473
Registrován: 10-2005
Raději zpět k parním mašinám.
Pátek, 06. prosince 2019 - 17:12:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1529
Registrován: 3-2006
Dědek Hank - tož on ten topičský a fírovský vercajk má samozřejmě český ekvivalent jenže mnohdy zdlouhavě opisný. Používáme proto na mašinách ten zažitý parní slang stále. Ono se dá říct a mnohde se říká i gracka anebo hajcr, prostě podle zvyklostí toho kterého kraje nebo dávné výtopny, depa, opravny. Taky raději řeknu podejte mi coulák něž abych říkal podejte mi klíč 36/42 [happy] A ten překlad (byť bych to přeložil také ) nechám těm služebně starším kolegům. [satan] z [masinka]
Pátek, 06. prosince 2019 - 17:27:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1956
Registrován: 7-2017
Viajero 472: Část mých předků pocházela z olomouckého německého jazykového ostrova. Někteří byli v r. 1945 odsunuti, jiní mohli zůstat, takže určitou zkušenost mám taky. Na Hané i jinde na Moravě se oba živly, německý i český, zcela nezodpovědně mísily a rodily se jim přirozeně dvojjazyčné děti, často ke vzteku politických předáků obou národností. Kdyby to bylo na obyčejných lidech, některé historické děje by jistě nevyústily do takových tragédií.

Koneckonců obě kultury, které zrodily nejhorší režimy 20. století, daly předtím lidstvu Puškina i Goetha, Beethovena i Čajkovského.

No nic, no. Od člověka, který viděl kus světa, bych čekal větší nadhled. Dokud se budeme jako oponenti virtuálně mlátit po hlavách "zásadovými" postoji k historickým událostem, nikam se nedostaneme.
Pátek, 06. prosince 2019 - 17:47:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 474
Registrován: 10-2005
dědek_hank:
"Kdyby to bylo na obyčejných lidech, některé historické děje by jistě nevyústily do takových tragédií.

No nic, no. Od člověka, který viděl kus světa, bych čekal větší nadhled. Dokud se budeme jako oponenti virtuálně mlátit po hlavách "zásadovými" postoji k historickým událostem, nikam se nedostaneme."

Už jen dvě poznámky.

K té Vaší první úvaze - no právě toho bych si nebyl až tak jist.

A k té druhé - až jednou Rusko vyroste ze své vskutku nesnesitelné imperiální mánie, která je mu bohužel vlastní bez ohledu na režim (viz Palacký), pak budu mít prostor pro onen větší nadhled. Myslíte, že se toho dožijeme?
Pátek, 06. prosince 2019 - 18:26:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1958
Registrován: 7-2017
Viajero:
"...až jednou Rusko vyroste ze své vskutku nesnesitelné imperiální mánie..."

Imperiální mánií, z různých hledisek jistě i vskutku nesnesitelnou, nepochybně trpí i jiná impéria...

Jestliže chceme a potřebujeme (chceme? potřebujeme? a kdo a proč to vlastně chce a potřebuje?) pohlížet na Rusko jako na nepřítele, měli jsme 30 let na to, abychom se zbavili například energetické závislosti na něm. Co jsme s tím za těch 30 let udělali? Jestliže ta ruská imperiální mánie je skutečností, proč už nám dávno nezavřeli kohoutky s plynem? Jak dopadl pokus změnit dodavatele jaderného paliva za toho "našeho"?

A co jsme udělali s imperiální mánií toho "našeho" impéria?

Viajero:
"Myslíte, že se toho dožijeme?"

Moje generace 60+ už asi těžko...

Jenže z pozice země na imperiální semiperiferii se toho ani moc udělat nedá, ať je imperiální metropole na kterékoli světové straně. Čili řešením pro nadcházející období globální multipolarity mohlo a mělo být vytváření aliancí zemí na semiperiferiích se společnými zájmy. Dobrým základem pro takové aliance - třeba i dočasné a ad hoc - mohla být EU. Zatím ale bylo 30 let nenávratně prošustrováno snahou zdejších z božího dopuštění politiků lézt do něčích zadků, lhostejno na které světové straně se ty zadky nacházejí, a oportunistickým švejkováním v EU, kde se místo snahy využít jejího potenciálu chováme jako spratci, kteří by zasloužili profackovat.
Pátek, 06. prosince 2019 - 18:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 821
Registrován: 7-2017
Pokusím se to tu opět vrátit k tématu. Tedy dám něco z depa Rumburk.
Pátek, 06. prosince 2019 - 20:32:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1885
Registrován: 7-2017
Viajero: Jste mi připomněl první týdny v učení: "Neříká se šupléra, nýbrž posuvné měřítko nebo posuvka". Jinak gardu mají i v USA (národní) nebo zde: Jedním ze symbolů Vatikánu je Švýcarská garda, vojenská jednotka Svatého stolce.Wiki
Pátek, 06. prosince 2019 - 21:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 217
Registrován: 8-2017
hank: naprosto s tebou souhlasím. Viajero je asi jeden z těch hlupáčků ve věku cca 30-40 let, kterým už současná media dokonale vygumovala mozek. Ale opravdu si myslím, že je to tady, tedy mělo by být, o mašinkách a ne politice.
Viki, ta druhá fotka je nádherná, s dovolením si ji vytisknu na A4 a pověsím do galerie.
Pátek, 06. prosince 2019 - 22:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 822
Registrován: 7-2017
Pokusím se zeptat. Jak asi čtyřkolák k houkačce přišel?
Pátek, 06. prosince 2019 - 22:36:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3522
Registrován: 7-2017
tak dávají se na lokomotivy různé věci[lol]kdysi za mnou přišel fíra a přinesl mi zvonek z tramvaje,že by ho chtěl na 742[wink]
Pátek, 06. prosince 2019 - 23:33:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 593
Registrován: 5-2013
Stejně, pětasedma v Rumburku, to není zrovna typický obrázek. Získal jsem škatuli fotografií, více či méně kvalitních, hlavně je jich spousta bez popisků, mezi nimi i tuto:

Vypadá to na Rumburk, potom by to mohla být 423.0112, odhaduji na cca r.1970, může nějaký pamětník moji domněnku potvrdit?
Pátek, 06. prosince 2019 - 23:49:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1963
Registrován: 7-2017
Viki59 822: Strojvedoucí si běžně "zachraňovali" různé věci z rušených strojů a nedělali to proto, aby je pak dali do sběru... [biggrin] Když se například rušily němky a mazutky, tak byl veliký zájem o jejich 4hlasé "lodní" píšťaly - možná bych spíš měl napsat sirény. Takhle se jedna dostala na muzejní 556.0506, ale dávaly se třeba i na některé 475.1, takže když měli v depu jen jednu takovou, bylo ji poznat na dálku podle píšťaly. Ono už je to přes 40 let, ale dodnes si takhle pamatuju hradeckou 475.1110. (Nebo to byla 1117? Kde jste, hradečáci? Podpoříte někdo mou děravou paměť? Ale ty tři jedničky tam byly určitě...)
Sobota, 07. prosince 2019 - 00:17:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1887
Registrován: 7-2017
Myslím, že štokry všeobecně měly takový lodní zvuk. Jako když foukáte do láhve.
Mirek_2037
Sobota, 07. prosince 2019 - 07:09:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 870
Registrován: 5-2012
Sey: Je to určitě 423.0112, ale spíše rok 1972. Před tím byla dlouho odstavená v České Lípě. A v roce 1972 sloužila v Rumburku. Snad ještě někdo upřesní.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mirek_2037.)
Sobota, 07. prosince 2019 - 10:22:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 823
Registrován: 7-2017
Dovolím si pokračovat v akci Rumburk 1978. Prosím opět o určení míst focení. Děkuji.
Sobota, 07. prosince 2019 - 14:05:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 7-2017
Na druhé fotce jde hodně blbě přečíst Šluknov.
Podle nových fotek výpravní budovy to sedí.
https://mapy.cz/zakladni?x=14.4635544&y=51.0025960&z=15&source=pu bt&id=15212990&gallery=1
Sobota, 07. prosince 2019 - 16:02:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 9-2016
Dnes se v Letohradě konal další ročník Mikulášské jízdy s Lízou tj. 423.009. Až čas ukáže, jestli to byl poslední ročník či ne. Tak jen dokumentačně.


Nejhorší je smrt z nudy, proto jsem furt v . . .
Sobota, 07. prosince 2019 - 16:06:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18
Registrován: 11-2019
Pafko

To se uvidí, pokud z Brna půjde pryč 433.001 - tak to bude náhrada, např za 009..
Sobota, 07. prosince 2019 - 16:08:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2767
Registrován: 9-2009
Sobota, 07. prosince 2019 - 16:13:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 66
Registrován: 9-2016
Navazující akce je oslava 120let trati Dolni Lipka - Štíty. Světelné podmínky pro můj fotoaparát nevhodné. Alespoň tedy dokumentečně.



Nejhorší je smrt z nudy, proto jsem furt v . . .
Sobota, 07. prosince 2019 - 16:22:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 824
Registrován: 7-2017
Tak si dáme ještě nějaký Šluknov a zatím toho nechám. Nějak jsem to tu pěkně zaplevelil foty.
Sobota, 07. prosince 2019 - 16:43:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2612
Registrován: 1-2006
Viki59 : tohle není žádný plevelení [nene], takový krásný snímky, jen pokračujte [jidlo]. A dík moc za ukázky [masinka] z historie [vypravci]
Sobota, 07. prosince 2019 - 17:13:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 46
Registrován: 4-2018
Mikulášská jízda 7.12.2019 Albatros 498.104 foceno ve Smolenicích. Počásý hrozné mlha trochu deště námraza děs tak jen pár fotek [happy]

Sobota, 07. prosince 2019 - 21:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3534
Registrován: 7-2017
ad Viki - náhodou to jsou parádní snímky...[ok]