© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 67 článků.
Začátkem září se odehrála důležitá událost z hlediska provozu moderních elektrických na českých kolejích. Dne 6. 9. 2010 byl z Prahy-Uhříněvsi vypraven první kontejnerový vlak v čele s lokomotivou 186 182 typu TRAXX F140MS patřící do parku firmy RailPool a pronajaté dopravci RailTransport. Zatímco v polovině července proběhla zkušební vozba vlaku z Uhříněvsi do Rotterdamu s lokomotivou 189 985 (typ ES64F4), v tomto případě jde o první využití elektrické lokomotivy Bombardier na našem území.
Na území Madridu se rozprostírá hned několik důležitých servisních areálů Renfe. Minule jsme prostřednictvím článku o Avantech navštívili poněkud skromné Cerro Negro, tentokrát na nás však čeká o něco větší sousto, protože zamíříme na sever města do Fuencarralu. Největší madridská bašta kolejových vozidel dostala své jméno podle čtvrti, ve které sídlí, a plní celou řadu funkcí.
Na berlínském veletrhu Innotrans 2006 byla odborné i laické veřejnosti představena nová neobvyklá lokomotiva z rodiny strojů „-runner“ a „-sprinter“ firmy Siemens, Asiarunner, zkráceně typ AR 15. Lokomotiva je určena pro Vietnamské železnice, je postavena pro rozchod 1 000 mm, je šestinápravová, skříňová a řadou prvků přímo vychází ze sesterských lokomotiv, brázdících evropské koleje.
I v letošním roce hostil nákladový obvod stanice Ostrava hl. n. veletrh železniční techniky Czech Raildays, a to již po jedenácté. Počet vystavených exponátů byl sice poněkud nižší, nicméně přesto se zde objevilo z několik zajímavých novinek, s nimiž se navíc budeme pravděpodobně setkávat pravidelně i na českých kolejích.
Jak jsme slíbili, tak plníme. Opět to totiž budou španělská Pendolina (a nejen ona), kterým se dnes podíváme na zub. Cesta k Pendolinům ale nebude jednoduchá, protože nás nejdříve čeká pohled do let minulých, kdy se Renfe jako první na světě rozhodly zavést model vysokorychlostní dopravy na střední vzdálenosti, kterou samy označily za „kyvadlovou dopravu“ (lanzaderas). Na svět se tato kyvadlová doprava vyklubala ani ne půl roku po otevření vysokorychlostní trati Madrid – Sevilla...
Ještě letos chystají České dráhy vypsání zakázky na revitalizaci starších rychlíkových vozů, do které jenom v tomto roce hodlají investovat na 100 milionů korun. Podle výsledného rozsahu úprav by to mělo znamenat revitalizaci 70–120 vozů. Obdobně upravené vozy už známe z provozu na našich kolejích od minulého roku, kdy společnost Janoza CZ v duchu nového barevného řešení vozidel ČD upravila téměř 30 rychlíkových vozů, mezi nimiž mělo největší zastoupení 22 vozů řady A.
Přesně takto nazval jeden z přispěvatelů diskusního fóra K-reportu jednotku Slovinských železnic řady 310, čímž ji rozhodně nemohl lépe vystihnout. A my se na ní teď společně podíváme. Historii malého dvoumilionového státu obklopeného Maďarskem, Rakouskem, Chorvatskem, Itálií a omývaného kouskem Jadranského moře, jenž se vymanil z vlivu bývalé Jugoslávie roku 1991, ponecháme stranou a zaměříme se rovnou na jeho železnici.