Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » „Vlára“ a okolí předcházející | další

„Vlára“ a okolí

dolů

   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 02. 02. 2020 intelpetr 60 02-02-20  18:19
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 20. 03. 2020 M250.0 60 20-03-20  16:00
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 17. 04. 2020 Lajos 60 17-04-20  20:48
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 10. 06. 2020 jadris 60 10-06-20  22:12
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 15. 07. 2020 slovax 60 15-07-20  00:02
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 21. 07. 2020 Priapos 60 21-07-20  10:37
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 24. 07. 2020 Kolelač 60 24-07-20  20:17
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 04. 08. 2020 mirra_cze 60 04-08-20  09:29
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 18. 08. 2020 Brodensis 60 18-08-20  15:48
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 05. 09. 2020 jadris 60 05-09-20  12:30
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 31. 10. 2020 jadris 60 31-10-20  07:38
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 14. 11. 2020 Starý_Hanák 60 14-11-20  06:40
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 04. 12. 2020 Darwa 60 04-12-20  12:54
Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 08. 12. 2020 jadris 60 08-12-20  16:02
   autor příspěvek
Úterý, 08. prosince 2020 - 20:01:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11214
Registrován: 6-2004
A jaké chyby v příspěvcích na FB? Nemám FB, přesto si to chci přečíst...
Středa, 09. prosince 2020 - 09:12:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 130
Registrován: 6-2017
Přečíst si je můžete a nemusíte se registrovat Integrovaná doprava Zlínského kraje

Naštěstí reagují na komentáře a většina je po nahlášení opravena. Stále třeba visí tabulka vlakové dopravy, kde Arriva provozuje jen Os vlaky. Může to znít jako banalita, ale to je přesně ten špatný přístup k propagaci nových vlaků, jak zde zmiňoval Syca144. O existenci rychlého spojení horní horní Vláry s Brnem/Olomoucí by se mělo dozvědět co nejvíce lidí..

No a další experti z KOVED.CZ - podle nich výluka Ub - Bojkovice skončila 30.11., nyní o ní není ani zmínka. Když jsem prodloužení datumu výluky připomínkoval emailem, dali mi za pravdu s tím, že datum bude opraveno. Opravili smazáním [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem jadris.)
Středa, 09. prosince 2020 - 12:07:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 11-2019
Kromě sociálních sítí by to ale chtělo i propagaci prostřednictvím kampaně nebo obcí, pokud se člověl vyloženě nezajímá, tak ta komunikace směrem k veřejnosti je silně nedostatečná - jak od Správy železnic, tak od Zlínského kraje (a stejně tak Arriva).

Jako příklad bych uvedl právě tuhle výluku. Už v létě se šířila informace o budoucí výluce, byla však nevyhledatelná bez procházení všech záhybů webu SŽ. Informace o prodloužení výluky taky nikde nebyla!

Běžná nešotoušská veřejnost se taky pořádně nedostane k informacím o nových spojích... tak je pak logické, že je moc lidí nevyužívá.
Středa, 16. prosince 2020 - 22:18:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2020
Vy jste všichni posraní a chytří jak radio impuls.. Třeba taková trio regína není špatná.. Kdyby Kraj chtěl provozovat žraloky tak by jezdily ony. A zavřeli by se vjavascript: formFunc('b','b')ám huby.. Jen chci upozornit že lint je motorocky uplně stejný žralok, jen míň vykonný..
Středa, 16. prosince 2020 - 22:30:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 783
Registrován: 2-2011
železničář_všeho_druhu754:
"Třeba taková trio regína není špatná.."
[crazy] co k tomu dodat..
Pátek, 18. prosince 2020 - 16:01:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 11-2019
Trio RegioNova je stejná jako obyčejná RegioNova - patří do vysoké pece.
Sobota, 19. prosince 2020 - 18:57:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11236
Registrován: 6-2004
V dnešním deníku MF kraj Zlínský je velký rozhovor o revoluci v dopravě, která se odkládá... co mi velmi dobře zní, jsou věty .... Naším cílem je dostat lidi do veřejné dopravy, aby nejezdili tolik auty a nebyly přeplněné cesty a parkoviště...

Nač auto, raději vždy a všude VHD [happy]
Neděle, 20. prosince 2020 - 10:36:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 11-2018
K tomu, že Regionova patří údajně do pecí. No, nejsem schopen to posoudit z odborného hlediska, ale vycházím z toho, jak se to dotýká cestujícího. Regionovy zpravidla a ve většině / i když ne vždy a všude/ jezdí po regionálních tratích, s množstvím oblouků /někdy i hodně malých poloměrů/ a ne vždy se svrškem v ideálním stavu.
Pamatuji dobu, kdy i na lokálkách jezdily vozy M 240 /např. Mutěnice - Kyjov/, které měly otočné podvozky a ve kterých byla jízdy podstatně klidnější, než v 810-kách. Na rozdíl od řad 810 a jejich klonů Regionov, které jsou pouze dvounápravové.
V praxi to vypadá tak, že kde projede vůz s otočnými podvozky relativně klidně, tam Regionova v oblouku skáče jako splašená koza, nejen svislé, ale hlavně příčné rázy jsou v obloucích opravdu hodně silné.
Kdysi v létě jsem o tom po čerstvé zkušenosti psal ve vlákně tuším o trati Hodonín - Zaječí /oblouk u V. Pavlovic, kde je omezení tuším na 30 a kde 810-ka málem vyskočila z kolejí/.
Takže ne, že Regionovy do hutí, ale problém je v tom, že už kdysi dávno, kdy se začaly ve velkém vyrábět vozy 810 se prostě nedomyslelo, že "o číslo větší vůz" s otočnými podvozky by přinesl pro cestujícího úplně jiný komfort jízdy. Asi na to tehdy nebyly peníze nebo "politická" vůle.
Několikrát, snad 3x jsem v minulosti zažil, že jsem z Kunovic do Slavičína nedojel, protože jedna hnací náprva na soupravu prostě nestačila, listí v lese nedovolilo.
Vyrábí se dnes ještě někde dvounápravové osobní vozy? Krom Česka, Slovenska a Maďarska jsem je snad nikde v provozu neviděl.
Pondělí, 21. prosince 2020 - 08:07:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 604
Registrován: 7-2017
Vetchý_Kmet. . . Asi na vašem tvrzení něco pravdy bude. Stejný "efekt" jako Regíny, dosahují na trati i nové resp. zánovní jednotky na podvozcích. Je to poznat nejen při jízdě v nich, ale i zvukovými projevy jedoucích souprav na km daleko. Nevím kolik tun na nápravu má třeba taková série ř.845. ale zvukovými projevy při jízdě po stycích mi připomíná Sergeje. Vinu bych ale nekladl nápravovým tlakům Arrivy, spíš ji vidím v nedostatečné základní údržbě tratě. Není přece možné, aby podvozkový mot. vůz při průjezdu obloukem kmital ze strany na stranu na každém styku. . . . Je pravda, "modernizuje" se kde co (třeba naposl. Šumice), ale ten pochůzkář s klíčem na utahování styků mám dojem, začíná setsakramentsky chybět. Ale je to jen můj názor vypozorovaný každodenní procházkou okolo mé oblíbené lokality. . . . . . . [masinka]
Pátek, 25. prosince 2020 - 20:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 605
Registrován: 7-2017
. . . . Včera jsem byl na štědrovečerní večeři u své dcery v Bojkovicích. Protože tento den v každém z nás zanechává nějaký zvláštní pocit, rozhodl jsem se, že k dopravě nepoužiji, jak je dnes obvyklé automobil, ale přesunu se vlakem tam i zpět. Vyhledal jsem si spoj z odjezdem ze Slavexu v 16:18 hod. Zadal jsem si zpáteční cestu a? Ke svému údivu jsem zjistil, že první vlak zpět mi jede až někdy po šesté hod. ranní. Nakonec mě vnuk ve vhodný čas odvezl zpět domů autem. Jinak cesta do Bojkovic byla celkem romantická, ve vlaku jsme byli tři cestující, vlídný průvodčí, který mě kupodivu někde na Kolelači pro chybějící roušku nevyhodil za jízdy z vlaku. Mimochodem, mají ty jednotky 845 nějakou přezdívku?
Měl jsem, a mám dost času na vzpomínání na mou kariéru na dráze, zvláště vánoční příhody se nesmazatelně vryly do paměti. Nevím, kdy byl Štědrý den zrušený jako obyčejný prac, den, bylo to ještě před a nebo až po "revoluci"?
Každopádně moje první vzpomínka, ne příliš veselá se váže na Štědrý večer v r. 1968. Tehdy jsem byl jako kandidát strojvedoucího přidělený k ještě prvorepublikovému fírovi na brzdový zácvik. Nástup na směnu jsme měli okolo 22 hod. Večer jsem musel jít z domu už kolem 19 hod. Protože jsem tehdy začínal svou kariéru na dráze, nechtělo se mi vůbec z domu. Do T.Teplé jsem přijel o půl deváté večer. Na šichtu jsem měl ještě hodinu a půl času. Ty jsem přečkal v depu v místnosti pro fíry. Před nástupem si mě vyzvedl můj fíra, šli jsme se zahlásit strojmistrovi. Ten se na nás podíval a řekl mně, "ty nikam nepůjdeš, po půlnoci je státní svátek a tehdy se zácvik nedělá". Nepomohlo ani přemlouvání mého fíry, ten vzápětí odešel na svůj stroj. Já jsem do třetí hod, ranní tvrdl v depu a potom ještě ve stanici. Při pomyšlení, že jsem jel na směnu zcela zbytečně a zvláště v takový den, že jsem raději mohl být v pohodě doma mi bylo všelijak. I když je to jak se dá lehko spočítat 52 let, vždy si na tento prožitý "Štědrý večer", v tento den vzpomenu.
Další vánoční příběhy už byly veselejší. Vzpomínal jsem, že tento den byl tehdy ještě dnem pracovním. Vozili jsme tehdy Mos vl. do Luhačovic, s odjezdem z T.Teplé 21:30 hod. Štědrý večer byl dnem pracovním, vezli jsme Mos. vlak jen po Uh. Brod, a protože po půlnoci byl státní svátek a zpáteční Mos 14153 jel jen v prac. den, vraceli jsme se hned po příjezdu do Uh. Brodu zpět do T.Teplé jako Sv.vl. Pro tento půlnoční Sv. vlak neplatily žádné časy chodu ani rychlostní limity. Nakonec popsal jsem to už před pár léty ve svých příhodách.
Mezi námi fíry byly dvě sorty, jedni si potrpěli na to, aby byli doma Štědrý večer, druzí zase, aby byli doma na Silvestra. Byli ale i takoví, kteří, když jim svátky nevycházely, těsně před Vánocemi zázračně onemocněli, aby po Novém roku se stejně tak uzdravení vrátili zpět. To se mi tedy nelíbilo, protože to za ně odnesli kolegové.
Mně osobně Silvestr nic neříkal, ale na Štědrý večer jsem byl rád doma.
Jednou mě ale strojmistr, který věděl, že "ctím" Štědrý večer, ukvákal jako leťáka zrovna na směnu v tento den se slibem, že mi zaručí, že na Silvestra budu doma. Jednalo se o Os. vl. 2877 do Pov. Bystr, s odj. z T.Teplé okolo 21 hod. Vlak jsem s přípomínkami a za jeho stálého dušování o volnu na Silvestra vzal. Přešlo pár dní, blížil se Silvestr. Třicátého jsem končil od nějakého vlaku, hlásil jsem v depu konec služby. Směnu měl zrovna ten samý strojmistr co mi sliboval hory doly. Nikdo mu neřekl jinak než "Majitel depa", jinak byl ale předsedou CZV KSS. Možná mi to budou někteří zazlívat, ale byl to strojmistr který pokud se fíra na trati dostal do problémů, snažil se mu všemožně pomoct, což se některých jiných říct nedalo. . . . .Zkrátka, zahlásil jsem mu konec šichty a chtěl popřát ještě do Nového roku, ale on mi podával lístek na další šichtu. Na něm bylo " 31. ledna máte vl. 2877 nástup 20:05 hod". Vrátil jsem mu lístek se slovy, že mi svatosvatě slíbil, že když mu udělám na Vánoce vlak, že budu na Silvestra doma, a navíc, že už mám beztak víc jak padesát hod. přesčasu za měsíc. Vykřikoval na mě, že to nemá opravdu komu dát(tehdy bylo v depu cca 200 fírů),vlak jsem mu ale nevzal.
Skončilo to nakonec tak, že na Silvestra tento vlak obsadili místo Brejlovce Štokrem. Ten dojel s vl. do Pov. Bystr. včas. Tam ale fíra Štokru usoudil, že by bylo dobré se v hodinové pauze mezi vl. zajet do 12km vzdáleného Púchova s mašinou otočit. To učinil, ale trvalo to trochu déle, takže po návratu odjížděli se zpátečním Os. vl. s +50 min. Aby tomu nebylo málo, a protože byl Silvestr, stáhli mu někde pod z. Nosice záchrannou brzdu, takže do cílové stanice Trenčín dojeli s víc jak hodinovou sekyrou. "Majitel depa" mi to později vyčetl "Ako som s ním na Silvesta v*****l", ale jak se říká sliby chyby. . . . . . . . [masinka]



Pátek, 25. prosince 2020 - 20:55:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1024
Registrován: 3-2018
vlídný průvodčí, který mě kupodivu někde na Kolelači pro chybějící roušku nevyhodil za jízdy z vlaku. Já myslím, že pravidla jsou dána jasně, ne?
Ke svému údivu jsem zjistil, že první vlak zpět mi jede až někdy po šesté hod. ranní. To je ještě úspěch. Myslíte, že na Boží hod vánoční by měly jezdit vlaky ve 4 ráno?
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:03:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1911
Registrován: 5-2007
I když na Štědrý den 1989 bylo již po revoluci, byl ještě pracovním dnem. Jinak jest svátkem čerstvě porevolučním, zaveden byl hned v roce 1990. V mnoha zemích ale tento den svátkem není, jsou jimi jen 25. a 26. prosinec. ( případně tedy i dny zcela jiné, dle vkusu každého náboženství 😁
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:34:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11252
Registrován: 6-2004
zpáteční cestu a? Ke svému údivu jsem zjistil, že první vlak zpět mi jede až někdy po šesté hod. ranní. Nakonec mě vnuk ve vhodný čas odvezl zpět domů autem.

ano, ale to tak bylo snad vždy, "nejede 24. a 31. 12.", typická poznámka i za minulého režimu... I já včera z denní musel zaplatit za "taxíka", poslední vlak jel někdy 17:50, to ještě nebyl konec pracovní doby... tak místo 25,- Kč jsem dával několik stovek.. což jsem si domlouval x týdnů předem a tak vše v pohodě
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:37:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 607
Registrován: 7-2017
Starý_Hanák. . . . Opravdu máte potřebu vše komentovat? . . . .Měl jsem přes ústa a nos šálu, bude Vám to nouzové řešení stačit? Zbytek vašeho "příspěvku" ponechám bez komentáře.
Pátek, 25. prosince 2020 - 21:41:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11253
Registrován: 6-2004
.....toto uvádí "vševědoucí" internet:

Den 24.prosinec byl "státním svátkem" uzákoněn až v r.2000 (zák. 245/2000 Sb.)

Od r.1990 byl tento den uzákoněn jako den pracovního volna, což není svátek (zák. č.167/1990 Sb.)

Pátek, 25. prosince 2020 - 21:50:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 608
Registrován: 7-2017
"Fany" . . . .Dík za info, já mám "státní svátek" kdy chci. Raději toho nechám, protože jak to tak sleduji, opět to směřuje k obvinění z propagace z dřívbylolípismu.[ko]
Úterý, 29. prosince 2020 - 11:07:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 6-2020
Pane Kolelači nedejte se, lidé nejsou naivní, a ti kteří jsou inteligentní, vědí i přes neustálou propagandu proti minulému režimu, že řada věcí bylo mnohem lepších.
Úterý, 29. prosince 2020 - 12:23:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8001
Registrován: 12-2011
Zrovna nyní Kolelač propagandu nedělal, spíše hezky svými vzpomínkami popsal ten bordel, co za těch starých dobrých časů tady byl. To jen komouš slovax tady zas vzpomíná na svou erekci, kterou měl naposled nejspíš před rokem 89. A ano, určitě byly věci lepší, například politickou opozici jste mohli poslat na šibenici (generál Píka nebo doktorka Horáková). Schvalováním koministického režimu jste spoluzodpovědný za jejich smrt.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
Úterý, 29. prosince 2020 - 13:57:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 6-2020
Intelpetr je zase směšný, ne to nemá cenu komentovat, vy nechápete základní souvislosti, opravdu, nemá cenu toto vyvracet.
Úterý, 29. prosince 2020 - 14:10:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8004
Registrován: 12-2011
Běžte si užít rouškovné od estébáka. Děkuji, že nebudete obtěžovat slušné lidi.
Úterý, 29. prosince 2020 - 14:19:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 6-2020
Ještě něco napište, ať se zasmějeme, musím si ty perly rychle zkopírovat, aby to nesmazali.
Úterý, 29. prosince 2020 - 14:37:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 6-2020
Intelpetr nám chce svojí propagandou vymazat naše vzpomínky na naše šťastné dětství. A ještě do toho plete cosi jako schvalování nějakého koministického režimu, a že jsme prý spoluzodpovědní za všechno to koministické. Honem si ty jeho perly zkopíruji, než to smažou.
Úterý, 29. prosince 2020 - 21:21:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11276
Registrován: 6-2004
k žst. KYJOV:

Snad stále platí, že v současné době jsou funkční pouze dvě návěstidla,
odjezdové S1 a vjezdové L, zbylá se nepoužívají, jak víme... proč to? A od kterého roku se už neobsluhuje mech. předvěst? Šla údajně "těžko"... kdo o tomto rozhodne, že budou funkční pouze dvě návěstidla?
Středa, 30. prosince 2020 - 13:20:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2853
Registrován: 4-2014
Fany:
"k žst. KYJOV:

Snad stále platí, že v současné době jsou funkční pouze dvě návěstidla,
odjezdové S1 a vjezdové L, zbylá se nepoužívají, jak víme... proč to? A od kterého roku se už neobsluhuje mech. předvěst? Šla údajně "těžko"... kdo o tomto rozhodne, že budou funkční pouze dvě návěstidla?"


An i bych se nedivil, kdy by tak skutečně bylo, neboť na Veselském zhlaví se výhybky házejí ručně a zamykají klíčema. Takže jízda z odbočky ve směru do Veselí nad Moravou bude asi vzácností. A navíc je tam dvojkolejka, takže průjezd vlaku odbočkou z Brna do Veselí asi také není nutný.
Co se týče té neobsluhované předvěsti, tak ta se neobsluhuje z důvodu, že jsou tam protisměrné oblouky a v zimě, když ty drátovody namrzli tak s tou předvěstí nešlo hnout vůbec, takže se práce signalistovi na St.1 ulehčila tím, že se předvěst nebude obsluhovat a zůstane v trvalé poloze výstraha.
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 08:35:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 615
Registrován: 7-2017


Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 19:53:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 616
Registrován: 7-2017
Re: "Portáš". . . . Drážní téma. Proč ne, i když bude opět s příchutí dob minulých?. . . Už jsem to vzpomínal, že jsem 1. října 1969 narukoval k ŽPVS Bohumín. Nepobyl jsem tam dlouho, pouze do přísahy, která se uskutečnila po měsíčním výcviku. Stačil jsem jen zaregistrovat, že tehdejší kastou mezi ostatními tam byli výpravčí, kteří měli neskutečné výhody. V podstatě jen sloužili v stanicích jako byl Bohumín, Ostrava a okolní stanice. Vidět výpravčího ve voj. uniformě, kanadách, s červenou čepicí, píšťalkou a výpravkou, na to se zapomenout nedá. Ostatní plebs, povětšinou makal ve vozovkách v Bohumíně a Ostravě na opravách uhláků. Rovnat třeba jejich bočnice. . . "děkuji pěkně"
Ze třistadvaceti kteří jsme tehdy narukovali k ŽPVS, jsme měli jen já a mí dva kolegové z T.Teplé hotové zkoušky fíry, takže o nás byl enormní zájem. Jací jsme byli asi fíři, když závěrečnou zkoušku č. 8 jsme udělali den před tím, než jsme narukovali do Bohumína?
Nicméně po přísaze, jsme byli všichni tři převeleni na Slovensko do Chynoran poblíž Topolčan. Velitel útvaru v Bohumíně totiž akceptoval to, že pocházíme ze slovenského příhraničí a že to tam prý poznáme?
Generální obnovu tratě tam tehdy prováděl olomoucký útvar "9 květen". Mně byl přidělený stroj T 334 816.
Psal jsem už svou příhodu se soukromým výletem s "Rosničkou" do bezmála 100 km vzdáleného domova, ten byl pouze vyvrcholením mého působení v celé této akci.
Stále se zde vzpomínají "Černí baroni" či PTP. Nevidím rozdíl mezi nimi a žel. vojskem. Naši vyšší velitelé totiž neměli vojenské školy. Měli školy civilní, i když většinou ne žel. zaměření. Hodnosti měli jen propůjčené, takže podle toho vypadalo i jejich velení. Kupodivu, i když si dodnes pamatuji jejich jména a hodnosti, nezaregistroval jsem, že by tam tehdy byl některý z nich, který by měl na starosti záležitosti věcí politických. O jejich velitelských kvalitách a znalostech svědčilo i to, když jsem jednou žádal dva kanistry mot. oleje, který nám i s palivem rozvážela cisterna V3S. Zavolal jsem na štáb, že mám už kritický podstav oleje v motoru a hrozí tak kdykoli stopnutí motoru. Ze štábu mi odvětili, že mot. olej není ani nebude. Po chvíli se mi ozval velitel útvaru a zeptal se mě "Vy nemáte na mašině žádný olej"? Odvětil jsem mu že mám jen 40 l. hydrauliky. Rozkazem mi dal, abych ho nalil do motoru. Udělal jsem to s vědomím, že motor to dlouho nevydrží. Kupodivu, dá se říct, motor jako by ožil. Na tuto náplň půl na půl s motorovým olejem jezdil ještě měsíc do doby, než jej v T,Teplé vyměnili při periodické opravě. Mašinka na rozdíl od "Rosniček" mých dvou kolegů akci celkem bez problémů přežila. Tehdy jsme dělali denně zhruba 700 m. obnovy a každý den se něco událo. Za dva měsíce jsem se ale jako "pětimetr" ocitl v olomouckých kasárnách a čekal na odchod do civilu koncem února.
Chybělo pár dní, možná týden do civilu, když se proslechlo, že v noci bude poplach. Bachmači spali na postelích v uniformě a kanadách, stejně tak i já, který jsem jako strojník s nimi neměl nic společného.
O půl druhé v noci se ozval řev "poplach poplach" a zvuk píšťalky. Bachmači včetně mě se seřadili na nádvoří v krutém, snad patnáctistupňovém mrazu. Velitel útvaru měl krátkou řeč. Potom přijely na nádvoří před nás Tatry. Na dvou byla naložená rozmontovaná výměna. Do zbylých dvou jsme na korbu naskákali my. Přesunuli jsme se někam za Olomouc do lesa ve kterém byla mýtina či palouk a na té bachmači prováděli montáž výměny na čas. Jak jsem vzpomínal neměl jsem s tím nic společného. Motal jsem se promrzlý bezcílně sem a tam. Nějaký důstojník vyhlásil plynový poplach. Já jsem masku ale neměl. Po chvilce jsem přišel k nastartované skříňové V3S, zřejmě štábní vůz. Strčil jsem hlavu nad přední kolo pod blatník ve snaze alespoň trochu si od motoru zahřát hlavu a hlavně promrzlé uši. Dlouho jsem tam ale nepobyl, protože po chvilce mě někdo nakopl do pozadí. Vysoukal jsem se ven. Přede mnou stál nějaký důstojník v plynové masce a něco na mě nesrozumitelně křičel. Já jsem jen salutoval a krčil rameny. Ve vzteku si strhl masku a začal na mě hulákat, co tam dělám a kde mám masku? Odpověděl jsem mu, že jsem strojník a nám strojníkům masku nedali. Nakonec to dopadlo tak, že mě naložili do štábního Gazu a ten mě odvezl zpět do kasáren. Rozmrazoval jsem se tam snad dvě hodiny.
Za pár dní jsem šel domů do civilu. Od té doby jsem neměl dá se říct jako voják s armádou nic do činění, i když voj. knížku kupodivu ještě mám, v ní stojí zařazení: A-1 strojvedoucí. Na jejich posledních stranách je přísaha, no nevím, je ještě stále platná, a nebo že by už ne?[coze]
Takže tak to tehdy bylo, neberte to jako propagaci dob minulých, též budu velmi rád, pokud se zdržíte jakýchkoli vytrhávání vět, jejich komentování a komentářů vůbec. . . . . [masinka]
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 20:03:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 6-2020
Bravo pane Kolelači, přemýšlejte prosím o tom svoje vzpomínky sepsat do sborníku a nebo třeba i literárně upravit a vydat knižně.[ok]
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 20:59:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 617
Registrován: 7-2017
Omlouvám se. . . . . Podíval jsem se nyní na "Grapp" jak je krásně "vylidněný", či lépe řečeno vyvlakovaný? . . . . . V souvislosti s tím jsem si vzpomněl na vlak, který byl v JŘ. Jel kuriozně pouze jeden den v roce. Byl to vlak s poutníky na půlnoční na Hostýně z Veselí n/Mor do Bystřice p/Hostýnem. Ví někdo z Vás, kdy jel naposled? Bylo to vloni a nebo ještě dřív? Dík za odpověď. . . . . . . . . . . .[masinka]
Pietro
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 21:37:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 264
Registrován: 12-2005
Vlak s poutníky jel na posledy loni (výchozí byl z Hodonína a z Bojkovic byl na něj přípoj). Letos je kvůli Covidu zrušen. Jinak by normálně jel.
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 21:52:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 618
Registrován: 7-2017
Pietro. . . . . Dík. . . . .[masinka]
Čtvrtek, 31. prosince 2020 - 21:54:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1033
Registrován: 2-2010
ARRIVA měla jet z Bylnice přes mezříč do Bystřice a z Bojkovic do Starého města. ČD měly jet z Olomouce a z Brna přes Hulín do Bystřice.